Tweede Blad No. 5049 Woensdag 27 Augustus P. J. SCHEJMUI oreeNuren 10-12 en 1-3 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ALADDIN EN DE TOOVER FLU IT. Ingezonden. Burgerlijke Stand. behoorende bij het Vergadering van den raad der ge meente HERPT en BERN. Voorzitter H. J. v. Eggelèn. Secretaris F. A. J. v. Liempt. Afwezig^het lid J. M. Buijs. De Voorzitter opent de vergadering en doet voorlezing der notulen welke pnveranderd worden vastgesteldop een vraag van het lid van Herpt om trent het rechtsgeding met ae ge meente Hedikhuizên antwoordt de Voorzitter, dat alsnog verzocht is aan Hedikhuizen om de zaak in der minne af te doen, doch dat zij daar niet op in wenschten te gaan, nu. is de zaak aan 't rollen. v Ingekomen procesverbaal wan kas- ppneminggoedkeuring H.H. Ged. Staten inzake overdracht grond voor plaatsing transformatorhuisje, konink lijk besluit waarbij goedkeuring is verleend omtrent den vastgestelden heffingsfactor voor de gemeentelijke inkomsten belasting. Rekening van de gezondheidscommissie te Heusden met een goed slot van f67.11, bijdra ge van Herpt was f30.75 eveneens hare begrooting voor 1931 waarbij op Herpt gerekend wordt voor f31.75 zijnde 5 ets. per inwonerv. de R.-K. (Militairen vereen, te Venlo om een subsidie van f 5 welke bij de begroe ting zal worden toegestaan. Voorts aan de orde voorstel van B. en W. tot regeling van de belas tingheffing tengevolge van de wet op de financieele verhouding tusschen Riik en Gemeente. Hierbij verliest de gemeente de uit- keering per inwoner van 1897 wat is f840.10, de bijdrage in het salaris van burgemeester en secretaris ad. f 600 alsmede de gemiddelde op brengst van de gemeentelijke inkom stenbelasting ad. f 6800 totale verlie zen f8240.10. Volgens de nieuwe wet krijgt de gemeente (623 inwoners) pit het ge meentefonds f4164.75, een bijdrage van 3/4 der jaarwedde van burgemees ter en secretaris maximum f 3000, 3/i Van de opcenten van de hoofdsom der 'grondbelasting is f3426.75 en de hoofdsom der personeele belasting totaal 738.46 wat in 't geheel is f 11.3426.96V2 of f 3.089.86 meer dan de gemeente verliest, hier zijn niet bij- gerekend de opcenten op de perso neele belasting, die men wenscht te laten vervallen vanwege de baten van ruim f 3000. In plaats van de gemeentelijke in komsten belasting heft het rijk een fpndsbelasting om een fonds te vor men Waaruit het rijk de bijdrage geeft. Als Voorbeeld diene dat iemand met een belastbaar inkomen van f 600 nu, f 9.03 betaalt wat wordt f 3 f 5000 betaalde nu, f 490.5(^/2, dit wordt nu f 138 bij indeeling in de 3e klas. De bedoeling van deze 3e klasse is dat de ie klasse begint met een aftrek van f 800 voor de gehuwden f 700 voor ongehuwden, 2e klas f 700 voor gehuwden f 600 voor ongehuw den 3e kl. f 600 voor gehuwden f 500 voor ongehuwden wat voor de 3e klas een meerdere opbrengst geeft van f 633 wat een totaal aan meerdere Opbrengst is van f 3722. v. d. Broek meent dat het beter zOude zijn plaatsing in de ie of 2e klasse opdat dan ook betalen die het beter kunnen.. Van Herpt meent dat de betere betalers in den geest vap van den Broek toch nog genoeg extra betalen door de handhaving der opcenten pp de grondbelasting, plaatsing in de 2e klasse zou reeds een bedrag van f 15000 onbelastbaar maken, de be lasting wordt toch reeds zooveel ver minderd. De Voorzitter zeide. juist nog dat iemand die een inkomen had van f 540 nu f 6.93 moest betalen dan maar f 1 wat toch al een aanzienlijke vermindering geeft. v. d. Broek vmdt het mooi dat ieder wat betaalt, er zijn echter veel belastingbetalers die zich hebben la ten splitsen en dan wel zoodanig dat ze buiten de belasting vieleif. Do Voorzitter merkt op dat juist Idoor het voorstel v. d. Broek deze nog meer buiten de belasting zouden komen. Hierop besluit de raad met alge- meene stemmen de gemeente te plaat sen in de 3e klas voor het gemeente fonds, te laten in de 8e klas voor de personeele belasting terwijl de raad eveneens besluit de opcenten op de personeele belasting af te schaf fen. 3e. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening in ver band met de electrificatie van de ge meente, wat betreft de betaling voor het net f 6.200, voor de straatverlich ting f 1000 en de verandering van de bergplaats van den veldwachter met het oog op den bouw van het tran- formatorhuisje ook een kleinigheid al les te samen f7.500 tegen een maxi mum rente van 4V2 pCt. zoo mogelijk- a pari of er beneden, met een jaar- lijksche aflossing van f 500 alzoo in 15 jaren, wordt goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gemeentebegrooting voor 1930 in verband met het onderzoek van de mogelijkheid van drinkwater- voorziening een bedrag van f16.13 wat wordt goedgekeurd. 5. Wijziging der politieverordening om de snordersdiensten te beteugelen die de autobussen veel schade berok kenen wordt alzoo gewijzigd en aan gevuld. De gemeenterekening 1929 wordt voorloopig vastgesteld met aan in komsten f 14.981.84 en aan uitgaven f 14.126.15V2 alzoo een goed slot van f 855.68V,. Kapitaaldienst niets. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt waarom de Voorzit ter de vergadering sluit. Huisgezin. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Iets over Premie-obligaties in het algemeen en over de N.V. „De Licht straal" in het bijzonder. „MERKWAARDIGE ONTHULLINGEN." Premie-obligaties zijn ten plattelan- de over het algemeen een zeer ge wild artikel. De meeste menschen die houders zijn van deze speculatieve geldbeleggingen weten echter weinig at van hetgeen vastzit aan deze geld- leeningen. Waar ook door de bewo ners van Het Land van Heusden en Altena jaarlijks ettelijk duizenden gul dens aan deze affaires geofferd wordt, meenen we goed te doen eens een en ander over deze dingen te vertellen De weinig gunstige economische toe stand in deze landstreek noopt er toe zoo min mogelijk gevaarlijke ricioo's te aanvaarden. We nemen uit het A. R. Dagblad „De Rotterdammer' van 26 Mei 1930, die een groot ar tikel aan 't genoemde onderwerp wijdt, eenige voorname bijzonderhe den over. PREMIE-OBLIGATIES ZIJN LOTEN. „Premie-obligaties zijn juridisch be wijzen van geldleening, waaraan een loterij verbonden is. De aan de lee ning verbonden loterij dient pm haar aantrekkelijk te maken, en de kans op plaatsing grooter te maken. De geld- nemer speculeert daarbij op de lo- terijzucht van het publiek en gaat zoo te werk, dat pp de obligaties een rente wordt uitgekeerd die geringer is dan de normale, doch van hetgeen hij op die wijze bespaart, vormt hij een loterij, waarin alle obligatiehou ders deelnemen, die voor deze deel name dus een jaarlijksche prijs beta len, welke gelijk is aan hetgeen aan rente minder ontvangen wordt dan normaal." „De laatste jaren", gaat, „De Rot terdammer" verder, „maken personen die zonder met de wet in strijd te komen, een loterij willen organisee- ren, van de premie-obligatie gebruik om hun doel te bereiken. Wordt daar bij voldaan aan de finantiëel-tech- nisch te stellen eischen dan kan op de geldelijke soliditeit niets aange merkt worden, al spreekt het vanzelf, dat wij de loterij afkeuren. Maar in bijna alle gevallen is het uiteindelijk doel eigen zak zoo snel mogelijk te spekken ten koste der obligatiehouders. Men richt daartoe een naamlooze vennootschap op met een zeer klein kapitaal, waarvan één alle aandeelen in eigen handen houdt en geeft dan premie-obligaties uit die volgens de statuten gewoonlijk moeten dienen voor allerlei schoone doeleinden, hui zenbouw, landontginning, enz. Maar heeren aandeelhouders kennen aan di recteuren dat zijn zij zelf, of hun vrienden salarissen toe, waarvan een gewoon mensch zou watertanden. Dat is één gevaarlijk punt. En bo vendien blijkt bij grondige analyse, dat het lotingsplan veelal zooveel schoons bevat, dat de nakoming er van onmogelijk is. Wel wordt ge zorgd, dat er geregeld prijzen vallen en deze worden prompt betaald, maar dat zijn slechts spieringen, die uitge gooid worden om,kabeljauwen te van gen." We voegen hier tusschen dat bij informatie naar een of andere N.V. aan autoriteiten, deze autoriteiten hierdoor niet kunnen zeggen dat die N.V. haar verplichtingen niet nakomt, 't geen de zaak voor het gfoote pu bliek nog bedrieglijker maakt, want met die mededeelingen maakt men dan nog reclame. „De Rotterdammer" vervolgt dan „Het voornaamste is, dat de verkoop der obligaties niet hokt. Zoolang de ze voortgaat en uitbreid, gaat alles schijnbaar goed, want de nieuwbin- nenkomende gelden worden gebruikt óm de prijzen uit té keeren en de salarissen te betalen. De organisa tie is dan ook veelal uitstekend en men beschikt gewoonlijk pver een le ger van vertegenwoordigers vooral op het platteland die zelf op de zaak niet den( minsten kijk hebben, doch door flinke provisie's worden aan gevuurd. De naam loterij wordt bij de propaganda met gebruikt. Om ver trouwen te wekken, en hen die van gewone loterijen niet gediend zijn, met at te schrikken, wordt steeds geschermd met de naam premie-obli- gatie, een benaming die zooals wij reeds zeiden, voor de bedoelde papie- rin in strijd met de waarheid is. De naam premie-obligatie geeft echter de gelegenheid den dus volkomen on- juisten indruk te wekken, dat men met een goed rendeerende gteldbeleg^ ging te doen heeft. Op den langen duur loopt dit soort zaken steeds mis. Dat wil zeggen voor de lotenhouders. Het failliet gaan der vennootschap is iets, wat aandeelhouders weinig in- tresseert. De enkele duizenden gul den, die zij daarbij kwijt rakën, zijn ruimschoots gecompenseerd door de „salarissen" en andere „emolumen ten." En waar de rechtsvorm die van de naamlooze vennootschap is, blij ven zij zelf buiten schot. Zelfs ai mocht aleens een groep belangheb benden, b.v. op grond van wanbe heer, een actie beginnen, dan weten zij wel zooveel juridische spitsvou- digheden te bedenken, dat succes is uitgesloten." „LICHTSTRAAL EN BEBOMY". Wat betreft de N.V. „De Licht straal" ontleent „De Rotterdammer" zijn inlichtingen aan de „Dagelijksche Beurscourant". We lezen „De Licht straal" werd opgericht 6 Sept. 1926 met een kapitaal van f 10.000, waar van bij oprichting f 2000 geplaatst en gestort Werd, zegge en schrijve twee duizend gulden! Volgens de sta tuten is o.a. het doel, met dit bedrag onroerende goederen te exploiteeren en administreeren, alle werken op bouwkundig gebied aah te nemen en I uit te voeren, enz. De N.V. „Bebo- my" heeft een kapitaal van f 50.000, waarvan op 10 Sept. 1928 f 10.000 was geplaatst en volgestort, met welk kapitaal hetzelfde doel als in de Sta tuten der „Lichtstraal" omschreven, beoogd wordt. De „Bebomy" heeft vier 3 o0 lee ningen uitgegeven in stukken van f 100, f 50, f 25 en f 10, tot een geza menlijk bedrag van f 102.000.000 Hondera twee millioen gulden) en dat met een kapitaal van f 10.000!! Geldgevers hebben dus met den minsten waarborg. Het mooiste is, dat alle leeningen geplaatst zijn, en wel bij „De Lichtstraal", welke dus met een kapitaai van f 2000 een lee- ning van f 102.000.000 overnam! Het spreekt vanzelf dat dit een schijnver- tooning is. De „Bebomy" is de ver antwoordelijke vennootschap en „De Lichtstraal" dient slechts als tus- schenschakel om de „obligaties" aan den man te brengen. We merken hier tusschen het be toog van „De Rotterdammer" op, dat na het verschijnen van dat artikel, „De Lichtstraal" in haar advertenties zegt, dat zij alle uitkeeringen „waar borgt" met haar kapitaal van f 2000!! Even verder vervolgt men ,J)e Bebomyzoowel als „De Lichtstraal drijven geheel op hel op zettelijk verzwijgen of verminken van ware, of voorspiegelingen van valsche feiten en omstandigheden, zoodat uit dien hoofde tegen allen, die zich met het plaatsen van de 3 0/0 premie-obli gaties bezig houden, strafvervolging kan worden ingesteld. En dit te meer, omdat de 3 0/0 premie-obligaties niet aan de eischen Den Haag. der loterijwet voldoen. De wet eischt, dat de rente zal moetten bedragen 3 ten honderd en dat deze rentte jaar lijks ter beschikking van de houders der oblgaties moet worden gesteld. De „Bebomy" keert de rente eerst uit bij de aflossing der stukken. Tot zoover het artikel v. „De Rot terdammer". Nadien is er in de groo- te pers echter meer geschreven over de bedoelde N.V. Het „Dagblad van Rotterdam" van Maandag 14 Juli '30 bevat het volgende bericht, dat van kele gulden trokken. Van Spaarpand- brieven waarop jaren wat betaald, werd het bedrag der gestorte gelden pverschreven op obligatiesM®n schermt met aanbevelingen uit het blad „De Vraagbaak", welk blad een strijd voert tegen tal van onsolide on dernemingen, doch dat „De Licht straal" met haar „Bebomy" aanbe veelt. De vroegere directeur van „Be bomy" is echter mede oprichter van „De Vraagbaak". De mijnheer heet Adam van Too ren. Men zij dus ge- waarschuwt. Een gedupeerde die sinds kort beter weet. In het Ochtendblad C van de N. Rotterd. Courant d.d. 23 Aug. lezen wij het volgende HET FAILLISSEMENT VAN DE BEBOMIJ. Naar aanleiding van het faillisse ment van de in Den Haag gevestigde N.V. Bouw-, Exploitatie- en Bouw- credietmaatschappij (Bebomij), welker bedrijf bestond in het uitgeven van z.g. premieleeningen, en welk faillis sement door het Haagsche gerechts hof is bevestigd bij arrest van 14 de zer, meldt het Nederl. Corresponden tiebureau in Den Haag, dat in tegen stelling met mededeelingen, gedaan door agenten van de N.V. De Licht straal (de koopster van de premie- obligaties) de trekkingen van de Be bomij zijn gestaakt. Houders van obligaties dienen zich te vervoegen bij den curator in het faillissement, mr. B. M. Telders, in SLEEUWIJK. Geboren: Leendert z. van (Li- de zijde der „Lichtstraal" wel niet bekend zou zijn geworden ZWENDEL-AFFAIRE. Het Nederland sche publiek weer voor eenige tonnen benadeeld. Vrij dag is door de Haagsche Rechtbank in staat van faillisement verklaard de N.V. „Bebomy" (Bouw-, Exploi tatie en Bouwcredietmaatschappij gevestigd aan den Hyacintweg No. 19 te 's Gravenhage. Door dit faillise ment wordt het Nederlandsche pu bliek, dat steeds weer deelneemt in de premie-obligaties v. tal van obscu re ondernemingen, opnieuw voor ee- nige tonnen benadeeld. De „Bebomy" gaf als zoovele in stellingen, premie-obliglaties uit, die verhandeld en aan den man werden gebracht door de op de Koningin Emmekade gevestigde N.V. „De Licht straal". Het failisement der „Bebomy" werd namens een aantal crediteuren aan gevraagd door Mr. van MeeVerden, tterwijl als advocaat van de Bebomy optrad Mr. den Hartogh. Als curator werd benoemd Mr. B. M. Telders en tot rechter-commissaris Mr. Reub. Naar verwacht wordt zal dit fail lisement nog wel een nasleep hebben, terwijl een justitieel ingrijpen niet onwaarschijnlijk wordt geacht. Ondanks alles gaat „De Licht straal" verder met verkoopen en vele onwetenden offeren getrouwelijk hun zuur verdiende guldens. Men plaatst vertrouwenwekkende advertentiës in locale bladen en schermt met name van weinigen die een premie van de Ruiter en H. E. van der Meijden"; Marius z. van C. Verheij en A. A. van den HeuvelTrijntje d. van C. J. Verhorst en B. HolwerdaBarbera d. van A. Colijn en C. DekkerJans- ke C. d. van J. M. Korstnan en P. van der Stelt. 1 Ondertrouwd: H. vari der Pijl 29 j. fnet N. Versteeg 3 ij.; H. N. Mouthaan 22 j. met Wout je Slagmo len 20 j. Getrouwd: D. H. van 't Ver laat 28 j. met L. Ritmeester 32 j.H. van der Pijl 29 j. met Neeltje Ver steeg 31 j. Overleden: J. van der Stelt 20 j. ;J. Rijnders 84 j. weduwe van- O. Westerhout; B. van Meeuwen 85- i. weduwnaar van M. Sonneveld J. Verhoeven 85 j. Weduwe Van J. jM« I Kreukniet. 1 i 4 Lfi WO UDRICHEM, Gpbp ren: Anne W. van R. Baks en M. J. Smits. Ondertrouwd: H. Vink 29 j. met L. de Rpvter 25 j. Overleden: M. A. Kentie I maand; G. Kaldenberg 76 j. echtj genopte van C. GroenevekL^/ Tand heem undige, fCHEM :foon 349. 's Maandags 9-3 9.30—10 v.m. 78. „Vooruit maar" riep de Arend, „stap maar op. Ik zal mijn best doen. Ik ben voor geen kleintje vervaard." En al dra waren ze hoog in de lucht. De richting werd door de nachtegaal aangegeven en in den vroegen morgen kwamen ze op de plek aan, waar ze moesten zijn. Heel diep beneden zich za gen ze het wilde woud en toen ze lager kwamen ook een donker hol, waarvoor een oud moedertje zat. Ze daalden neer op een hoogen boom vlak bij het hol. Het vrouw tje had hen al gezien, „Zoo zoo," teemde ze, „gasten? Kom maar hier, en maak het je gemakkelijk." 79. „Laat mij maar begaan," fluisterde de nachtegaal. Het is een gevaarlijk oud mensch, die je makkelijk onder haar macht brengt, als je niet oppast." De nachtegaal wipte tot op de onderste takjes van den boom en begon te zingen. Het oudje wiegde vol welgevallen heen en weer en vergat verder te breien. „Wat jammer, dat mijn kleinzoon niet thuis is," sprak ze, „die houdt zoo van goede mu ziek. Kom toch beneden, laat ik je wat aanbieden." beste vogel, en 80. Maar de slimme vogel weigerde beleefd en vroeg of zijn kameraad eerst ook nog wat zou spelen. „Hoe meer, hoe liever", riep het oudje verheugd. Toen floot Aladdin een vroolijk dansliedje en zijn toehoorster beneden op den grond kwam zoo onder zijn bekoring, dat ze coquet haar rokjes bij el kaar nam en wel een half uur op en neer huppelde voor ze uitgeput op haar stoel neerviel en de oogen sloot. En toen veranderde Aladdin van program. Zijn droomerigste wijsjes gaf hij ten beste, het oudje knikkebolde innig tevreden met haar hoofd en was spoedig in diepen slaap. Nieuwsblad jfflGïï3iniuintülïiH]?3G^GiGü3gi EnKlGmlE IgiggügcngiïïigGïrgimaEi /i?gO»3GrflEi;gG^CiiilGip]Gift

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5