fleasdeoscbe Winkelweek COMESTIBLES Plaatselijk Nieuws MEISJE AANGERAND. Uit Heerlen wordt gemeld, dat het 14- jarige Duitsche meisje G. H. op den open baren weg door onbekend gebleven personen zou zijn aangerand. Het meisje werd op den grond geslingerd en door de onver laten overweldigd. Naar het slachtoffer verklaarde, hebben haar aanranders met een mes gedreigd. Wat er nadien ge beurd is herinnert zij zich niet goed meer, daar zij van schrik enkele oogenblikken buiten kennis geweest moet zijn. VAN EEN STELLING GEVALLEN. De 30-jarige ongehuwde arbeider J. v. d. Kuilen bij den expediteur Massinto aan den Arnbemscheweg te Amersfoort viel van een stelling van een hooiberg, van een hoogte van 5y2 meter. De man kwam met zijn borst op een paal en werd in ernstigen toestand naar het Ziekenhuis vervoerd. Hij is aan de gevolgen overleden. o VERDRONKEN. Te Rijpwetering is het 5-jarig zoontje van den heer v. 't Hooft bij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Vergadering van den Raad der ge meente SLEEUWIJK op Dins dag 26 Augustus des n.m. half drie. VoorzitterEdelachtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris WelEd. Heer A. Knoot. Afwezig de heeren Sigmond, Kra mer en v. d. Stelt. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering die onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat B. en W!. het plan over het pad aan de Kille nog niet hebben ontvangen van architect de Jong, het College heeft evenwel op spoed aangedrongen. Ingekomen stukken Schrijven van het gemeentebestuur van Werkendam, inzake overdracht leermiddelen ten behoeve van de U. L.O. school, met bij gevoed staatje welke leermiddelen dit betreft. De totaalprijs die Werkendam vraagt is f 1800. B. en W. stellen voor op dit aanbod in te gaan. De Voorzitter voegt er aan toe, dat zooals de heeren weten 6 o/o in rekening wordt gebracht aan de ge meenten waaruit leerlingen, de U.L. O. school bezoeken. De heer v. 't Sant vraagt of de prijzen der leermiddelen door B. en W. zijn gecontroleerd. De Voorzitter antwoordt toestem mend, de gemeenterekeningen van Werkendam zijn daar voor geraad pleegd, de aankoop der leermiddelen gaat over de f 4000.zoodat on geveer de helft is genomen. De heer Walraven meende dat oor spronkelijk een bedrag van f 1300 was genoemd. De Voorzitter merkt op, dat dit bedrag genoemd is door het school bestuur. Met algemeene stemmen wordt hierop het aanbod van de gemeente Werkendam aangenomen. Verzoek van de Oranjevereeniging te Werkendam, om een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen van 30 cent per leerling, die uit deze gemeente een school te Werkendam bezoekt. De vereen, wil den 5osten verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk herdenken en stelt zich voor alle schoolkinderen te onthalen, de gemeente Werkendam stelde daar voor ook een bedrag van 30 cent per leerling beschikbaar. Het be stuur der vereeniging meent, dat het onbillijk is, dat kinderen uit deze ge meente, zooals tot heden steeds ge schiedde op haar kosten worden ont haald vandaar haar verzoek. B. en W. achten het verzoek billijk, vroeger is reeds eerder een dergelijk verzoek gedaan, doch met het oog op den f mandeel en toestaand der ge meente is het toen van de hand ge wezen, waar de gemeente er nu be ter voor komt te staan, zien B. en W. geen bezwaar meer om het verz. toe te staan, het College zou dan echter een bedrag voor alle kinde ren totaal 600, dus f 180 willen uit trekken. De heer v'. 't Sant vraagt of dus ook de kinderen uit Kille en Sleeuwijk voor een zelfde bedrag in aanmerking komen, waarop de Voor zitter toestemmend antwoordt. B. en W. meenen dat het niet aan gaat dat andere menschen voor de kinderen uit deze gemeente betalen. De finantieele toestand behoeft thans geen motief meer te zijn, om het ver zoek af te wijzen, daarbij geldt het thans een bijzondere gelegenheid n.l. den 5osten verjaardag v. H. M. de Koningin. De heer Gulden wil een kleine op merking maken. Spr. zal voor het verzoek stemmen, omdat het hier een kinderfeest geldt en kinderen er geen politiek op nahouden. Met algemeene stemmen wordt het verzoek hierop toegestaan. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot wijziging der ge- meentebegrootingidem tot uitdiepen van den Bermsloot. Schrijven van B. en W. van Wer kendam, naar aanleiding van de ge voerde correspondentie over een ge meenschappelijke regeling betreffende de brandweer. Het College bericht dat het geen bezwaar heeft, als ie mand wordt aangewezen uit de ge meente de Werken, die brandmeester wordt bij de brandweer van Werken dam. Verder is de brandweer van i Werkendam genegen, blussching van brand in de Hoef, de Werken en de j Keetjes voor hare rekening te nemen. Voor iederen brand zal f37.50 in rekening worden gebracht voor slij tage der slangen en kosten voor olie en benzine. Bij ernstigen brand in deze gemeente is de brandweer van Werkendam genegen hulp te verlee- nen en verwacht wederkeerig een zelfde toezegging van de brandweer te Sleeuwijk bij ernstigen brand te Werkendam. De heer Walraven heeft geen be zwaar de overeenkomst goed te keu ren, doch zou in de overeenkomst een alinea invoegen, dat als de spuit bij een brand komt en ze behoeft geen dienst meer te doen, dat dan ook niet een bedrag van f37.50 in rekening zal worden gebracht. De Voorzitter zegt toe, met deze opmerking rekening te zullen hou den. Hierop wordt een overeenkomst met de gemeente Werkendam inzake hulpverleening bij brand als aange geven, met alg'emeene stemmen goed gekeurd. De Voorzitter zegt, dat eenigen tijd terug een verzoek is ingekomen van de autobusondernemingen A.L.A.D. en Onderneming, om in de politie verordening een bepaling op te ne men, om het z.g. snordersbedrijf te gen te gaan. Oorspronkelijk beston den bij B. en W. enkele bezwaren, doch de toestand is nu zoo, dat het snordersbedrijf steeds toeneemt en het gevaar dreigt, dat de ondernemingen hunne diensten zullen moeten staken, als niet wordt ingegrepen. B. en W. zijn van oordeel dat sta king der diensten dient te worden voorkomen en stellen derhalve voor een bepaling op te nemen, geredi geerd door de Vereeniging van Ne- derl. gemeenten, zooals in verschil lende gemeenten in de streek reeds is opgenomen. De heer v. 't Sant vraagt of rei zigers die een auto bestellen, dan geen moeilijkheden zullen ondervin den. De Voorzitter zegt, dat dit geen bezwaar is, deze huur wordt aange gaan van te voren in een garage, terwijl bij de snorders de huur wordt aangegaan op de openbare straat. I Met algemeene stemmen wordt hier- op besloten een bepaling in de po litieverordening op te nemen. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur goed te keuren, zooals ling der gemeenterekening 1929. De commissie van onderzoek stelt vpor de rekening van het Burgerlijk rAmbestuur goed te keuren, zooals ze is aangeboden. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De heer v. 't Sant brengt namens de commissie van onderzoek verslag uit over de gemeenterekening en zegt dat de heer Sigmond en zijn per soon het onderzoek hebben ingesteld, de heer de Boon, die ook als zoodanig was aangewezen, was bij dit onder zoek niet tegenwoordig. Over het geheel kan de commissie zich wel met de rekening vereeni gen. Moeilijk was het evenwel voor haar te controleeren of de arbeid die voor de gemeente is verricht door ambachtslieden en de door deze ge dane leverantiën in orde waren. De commissie is overtuigd dat B. en W. een en ander wel zullen hebben ge controleerd en nagegaan, doch zij meent dat dit College begrijpelijker wijze, niet alles kan nagaan en con troleeren, daarvoor is een bevoegd persoon noodig. Spr. persoonlijk heeft zich altijd verzet tegen aanstelling' van een bevoegd persoon als gemeen te-opzichter zooals de heer Gulden meermalen heeft bepleit, doch de commissie voelt, dat hier een leemte bestaat, waardoor het niet onmogelijk is, dat de zuinigheid de wijsheid be driegt. De commissie meent daar om te moeten voorstellen, dat B. en W. eens aandacht aan deze kwestie schenken, zij wil niet voorstellen ie mand te benoemen, die in geregelden dienst der gemeente komt, doch wel iemand aan te wijzen, die bevoegd is om bij voorkomende gevallen met i B. en W. toezicht houden. De 1 commissie meent dat dit zoowel in het belang van de werkgeefster, als van de werknemers is. Spr. is thans aan een gedeelte van zijn rapport ge komen dat hij liever in een besloten vergadering wenschte te behandelen. De Voorzitter voldoet aan het ver langen der oommissie en schorst de openbare vergadering. Na heropening zegt de heer v. 't Sant, dat men zich eenigen tijd heeft verdiept in de verschillende open staande posten aan belastingen, waar voor de commissie aandringt op een krachtdadiger optreden van B. en W. opdat van dit achterstallige zooveel mogelijk binnenkomt. Verder heeft de oommissie nog iets over een stuk je grond in erfpacht bij J. de Heus waarvoor deze jaarlijks een bedrag betaalt van 10 cent. De commissie vraagt zich af, of het geen aanbeve ling verdient, bedoeld stukje grond aan de Heus te verkoopen, ieder jaar moeten die 10 cent in de administra tie verwerkt worden en het stukje grond heeft voor de gemeente toch ook geen beteekenis meer. De com missie is hierrriede aan het eind van haar rapport en adviseert den raad, de gemeenterekening vast te stellen op de bedragen, zooals die door B. en W. zijn aangeboden. De Voorzitter zegt, dat van de ach terstallige belastingen reeds een be drag van f 300.is binnen gekomen, spr. geeft toe dat er belastingbeta lers zijn, die betalen kunnen, doch daarmede erg traag zijn. B. en W. zullen tegenover de nala- tigen met meer gestrengheid optre den. Wat het stukje grond van de Heus betreft, hebben B. en W. bij den laatsten verkoop gezegd dat dit klei ne stukje buiten den verkoop moest blijven, het bezwaar dat toen tegen verkoop bestond bestaat niet meer, als de raad het dus wil verkoopen, hebben B. en W. daartegen geen be zwaar. De retributie van 10 cent was alleen bedoeld om het eigendoms- recht der gemeente te bewaren. Spr. zou als men tot verkoop besluit het zelfde bedrag per M2. willen rekenen, waarvoor het eerste gedeelte is ver kocht. De heer Gulden noemt dit veel te duur, spr. zou f 2.rekenen, de rente van 10 cent die het thans opbrengt is met dit bedrag verkapitaliseerd. De Voorzitter meent dat men zoo niet mag rekenen. De heer v. Straten zou de M2. die het stukje grond groot is, tellen bij die van het eerste gedeelte, en de koopprijs van toen gaan deelen, door het te verkrijgen getal, en de uitkomst van die deeling als prijs te nemen voor den vierkanten meter. Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. De heer v. 't Sant vraagt wat de raad denkt over het voorstel der com missie over het doen uitoefenen van toezicht bij werkzaamheden ten be hoeve der gemeente. De Voorzitter zegt, dat B. en W. gaarne rekening willen houden met de opmerking der commissie en bij de volgende begrooting een bedrag zullen uittrekken, met het oog op dit voorstel, tot heden namen B. en W. geregeld architect de Jong in den arm, om hen van voorlichting te die nen. (De heer Gulden verlaat de ver gadering. De heer Walraven acht aanstelling van een gemeenteopzichter veel te duur. De heer v. 't Sant zegt, dat het niet de bedoeling der Commissie is, iemand voor vast aan te stellen, als B. en W. bij voorkomende gevallen, architect de Jong nemen om hen voor te lichten en het College laat dan deze de nota's controleeren, dan is de commissie daarmede te vreden. De commissie heeft slechts gesproken over gemeente opzicht en niet over een gemeenteopzichter. Ieder jaar krijgt de commissie van onderzoek rekeningen van ambachtslieden on der de oogen, die oppervlakkig be schouwt hoog voorkomen. Dit even wel te beoordeelen, daarvoor zijn de raadsleden niet deskundig genoeg. Als de rekeningen gecontroleerd zijn door een bevoegd persoon, dan neemt de raad de rekeningen gaarne aan, zooals ze door B. en W. worden over gelegd. De raadsleden zijn dan vol daan en ook voor de ambachtslui zelf is het beter. Met algemeene stemmen wordt de gemeenterekening hierop vastgesteld zooals ze door B. en W. is aangebo den. Rondvraag De heer v. 't Sant zegt, dat hij de vorige week een vergadering bijge woond heeft, waarop ook gesproken werd over de Kade aan de Kille. Men maakte de raadsleden daar het verwijt dat deze een groot bedrag beschikbaar stelden dat nooit kan ren- deeren, verbetering kan op veel goed- koopere wijze tot stand worden ge bracht. Nu is hier in de raadsver gaderingen altijd gezegd, dat het zoo'n nuttig werk was, waarmede het algemeen belang aan de Kille zeer was gediend. Spr. heeft naar aanlei ding van dit verwijt eens geinfor- meerd, bij iemand aan de Kille en deze meende ook dat het voordeeli- ger had gekund en het niet zoo'n duur werk behoefde te zijn, omdat slechts weinig menschen er de re venuen van trekken. Als dit nu wer kelijk zoo is acht spr. het niet ge oorloofd de werken te doen uitvoe ren. De Voorzitter noenit dit een moei lijk punt, de.raadsleden Walraven en v. d. Stelt hebben als ter plaatse deskundig, den raad in deze kwes tie van voorlichting gediend en nu heeft spr. als Voorz., ook de raads leden hebben dit te doen, meer waar de te hechten aan het advies van deze heeren, dan aan buitenstaanders. De heeren Walraven en v. d. Stelt zijn wel zoo zelfstandig dat als de situ atie werkelijk veranderd was, zij zou den zeggen de toestand is veranderd dus wij zouden het anders willen. Bovendien is het plan van mijnheer de Jong nog niet ontvangen, zoodra dit er is zullen B. en W. beide raads leden nog eens uitnoodigen om met hen de plannen te bestudeeren en na te gaan. De heer Walraven wil hierover wel even iets zeggen, het is waar dat den laatsten tijd minder gebruik van het pad wordt gemaakt dan vroeger, dit vindt evenwel zijn oorzaak hierin, dat men er niet op of af kan komen. Men zoekt nu een andere gelegen heid bij particulieren, die dit wel tij delijk en onder zekere voorwaarden willen toestaan, doch er niet van ge diend zijn om dat maar steeds toe te laten," maar spr. begrijpt het wel, er zit wrijving, doch verbetering is dringend noodig en nu kan men goedkooper te werk gaan, dat kan al tijd, maar dan krijgt men geen af doend werk en houdt men jaarlijks onderhoud, daarom acht spr. een af doende verbetering ineens, al is die dan voor 't oogenblik ook duurder de beste oplossing. De heer v. 't Sant merkt op, dat zijn zegsman wees op den loswal van den polder, die wordt tegenwoordig veelvuldig gebruikt. De heer Walraven stemt dit toe, doch men zal dat niet meer doen als het pad in orde is, nu doet men dit nood gedwongen. De Voorzitter zegt, dat men voor uit loopt, het plan is er nog niet, wordt dit aan den raad overgelegd, dan kunnen de raadsleden, hunne be zwaren nog naar voren brengen. De heer Walraven zegt, dat als het pad niet noodig was het dwaas heid zou zijn geweest, het aan te koo- pen, men had dan reeds tegen den aankoop moeten reclameeren. Spr. toont met eenige voorbeelden aan, dat verbetering van het pad wel een alge meen belang is. Er gaan verschillen de bewoners den Biesbosch in, die vroeger aanlegden aan de kade, doch nu nood gedwongen elders hun heil moeten zoeken. De Voorzitter vindt het wel goed, dat de bezwaren worden geopperd, doch spr. is het met den hr. Walra ven eens, dat als men gaat verbete ren men het dan in eens goed moet doen. De heer v. 't Sant verklaart blij te zijn, dat hij in zijn meening, dat verbetering wel noodig is, door de besprekingen versterkt is. De heer v. 't Sant heeft den laat sten tijd geregeld iemand aan het veer gezien, clie daar waren vent. De neringdoenden die nabij het veer wonen, ondervinden daarvan veel schade. Spr. vraagt of het gemeente bestuur hier niet paal en perk kan stellen. De Voorzitter noemt dit heel moei lijk, het gemeentebestuur staat op ze kere hoogte hier machteloos. Alleen als de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht, kan spr. in grijpen en het wil hem voorkomen dat dit het geval is. Zoodra spr. daarvan overtuigd is, zal hij den man die uit Gorinchem komt, een ande re plaats doen aanwijzen. De vergadering wordt hierop ge sloten. ZIE ONZE ÉTALAGE waarin U een ruime sorteering vindt tegen concurreerende prijzen. A. BAAIJENS, Botermarkt 88 HEUS DEN. BRAKED. Op Dinsdag 26 Augustus j.l. werd des avonds om 9 uur in de zaal bij den heer F. A. van Veenendaal de verloting ten bate der IJsclub alhier gehouden. De uitslag der trekking was als volgt: le prijs no. 556 18e prijs no. 27 2e 349 19e 787 3e 81 20e 908 4e 528 21e 626 5e 551 22e 107 6e 579 23e 797 7e 479 24e 234 8e 214 25e 729 9e 592 26e 533 10e 362 27e 499 11e 212 28e 287 12e 340 29e 517 13e 469 30e 507 14e 606 31e 334 15e 527 32e 441 16e 631 33e 957 17e 485 De voorbereidingen voor het op Zaterdag 30 Augustus a.s. te houden schoolfeeet zijn vrijwel gereed. Wij ver nemen dat de kinderen in den voormiddag op de O. L. School zullen worden getrac- teerd op verschillende lekkernijen. Des namiddags 4 uur worden de kinderen weer verwacht op het Marktplein, waar spelen zullen worden gehouden, waarvoor een groot aantal prijzen beschikbaar zijn. De volgende spelletjes zullen worden gedaan le en 2e klasse jongens: turfrapen. 3e hoepelen. 4e zakloopen. 5e turfkruien. 6e loopen met hindernissen. 7e u kussen gevecht. ie en meisjes turfrapen. e koekhappen. baldragen. stoelendans. be en /e B naald- en draadspel. Na afloop van alle spelen, waarbij de muziek vereeniging hare medewerking zal verleenen, en tijdens welke de kinderen nog eenige tractatie zullen ontvangen, worden de prijzen uitgereikt op nader bekend te maken plaats. SLEEUWIJK. De muziekvereen. Wilhelmina" is voornemens om op Maandag 1 Sept. een concert te geven ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. Op de jaarvergadering van de gem. zangvereen. „Juliana" alhier, is be sloten om te trachten een concours te organiseeren voor zangvereenigingen, man nen- en kinderkoren en muziekgezelschap pen op 2e Pinksterdag 1931ter gelegen» heid van het 10-jarig bestaan van „Juliana". SPRANG. A.s. Maandagmorgen 9 uur zullen de kinderfeesten beginnen. 's Morgens optocht en 's middags 2 uur kinderspelen op een terrein aan het Zandvliet, 's Mor gens en 's middags zullen de klokken geluid worden. WELD. Maandagmorgen had alhier aan het benedeneind van het dorp een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed afliep Een paard gespannen voor een brugslede liep tengevolge van het breken van een streng tegen A. J. Bakker op, die op zijn fiets gezeten, van den duik tuimelde en zich inwendig bezeerde, zoodat er geneeskun dige hulp ontboden moest worden. WASPIK. Onze dorpsgenoote, Mej. Th. Kuij- ten, slaagde dezer dagen voor het examen baker. Zij werd opgeleid door de Vereen. „Het Wit-Gele-Kruis." Dezer dagen is een aanvang ge nomen met het electrisch verlichten van het spoorwegstation Waspik-'s Gravemoer. Van Zondag 31 Augustus tot en met Woensdag 3 September wordt alhier de kermis gehouden. Maandagmorgen geeft de Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" haar traditioneel matinee in de zaal van den Heer H. van Iersel met medewerking van het Duo Possemiers, artisten van Les Folies Bergères uit Brussel. Dinsdag morgen om tien uur treedt in het café van den Heer Chr. Montens de bekende karakter komiek Jos. de Winter uit Breda op. Verschillende, attracties zijn op het kermisterrein aanwezig, waaronder het Bioscoop-Theater van den heer Riozzi en het circus de Muijnck. In verschillende café's bestaat voorts gelegenheid tot dan sen. Moge de kermis een gunstig verloop hebben. WAARDHUIZEN. Vorige week had de zoon van J. Scherff het ongeluk, doordat er een wiel van de wagen brak, met een voer haver in de sloot terecht te komen,» terwijl een paar dagen later de zoon van Joh. Scherff, met een leege wagen en paard hetzefde onderging. Beide kee- ren liep het zonder verdere ongelukken a*. .1 i i_Q Ld_LU WAALWIJK. Naast de alhier bestaande R.K. hoogere Handelsschool met 5-jarige cursus, is met ingang van 1 Sept. a.sf een R.K. Hoogere Burgerschool geo pend met 3-jarige cursus. (Zie advertentie in dit blad.) ZALTBOMMEL. Veiling van 27 Aug. Aardbeien 4466 ct. per pond; Me loenen 1746 ct. per stuk; Tomaten 58 ct.Roode bessen 9 ct.Dubb. witte 14 ct.Kwetsen 7 ct. Blauwe pruimen 6 ct. Witte pruimen 11 ct. Groene pruimen 6 ct. Reine Victoria 7 ct. per pond Tr. de Vienne extra 2226 ct. idem le srt. 1620 ct. Jutteperen 18 —24 ct.Muskaatperen 1117 ct. Beurré extra 1214 ct. idem le srt. 911 ct.Clapp's 23 30 ct. Williams 9-11 ct.Dr. Julius Quillot 1718 ct. Wijnperen 17 ct.Bloemzoet 714 ct. Keswick le srt. 1214 ct.Bloemé 11 12 ct.Augurken le srt. 2232 ct. idem 2e srt. 7—8 ct. per K.G.Kom kommers 12 ct. per stnk Princesse- boonen 712 ct. Snijboonen 813 ct. per K.G.Roodekool 1 3 ct. Bloemkool 36 ct. Kropsla 3 ct.Andijvie 12 ct.Zilveruitjes 4 7 ct. per stuk. ZUILICHEM. Toen de landbouwer Fuijtschot vorige week met een voer hooi huis waarts keerde, had hij, bij het uitwijken, het ongeluk, dat de wagen kantelde^ twee knaapjes van Jan Blom, uit Dor drecht, welke medereden, vielen er af met gevolg, dat een der knaapjes met een hersenschudding werd opgenomen. De hulp van dr. Steenis werd direct ingeroepen, thans maakt hij het weer wat beter. De andere bekwam geen let sel. 99 99 99 99 99 p 99 P 99 99 99 99 P 99 P n P p P p 99 99 99 99 99 99 99 p 99 99 79 99 9) 99 99 99 P p 99 99 99 99 P P V p 99 P 99 p P 99 99 99 99 99 P 99 99 P 99 99 n n

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 4