Tweede Blad No. 5050 Vrijdao 29 Augustus De vijftigste verjaardag van H. M. de Koningin. Transpireerende voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Binnenland De Warmte BIJDRAGEN BEHOORENDE BIJ HET veroorzaakt Slapeloosheid, maakt Benauwd en Onrustig. Mlinhardt's Zennwta- bletten maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap. Buisjes 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. kiiHlemibriek. Beste jongens en meisjes. Oplossingen der vorige raadsels: 1. Zij loopen elkaar voorbij zon der groeten. 2. Bom, dom, gom, kom, som. 3. Kapitein. De nieuwe raadsels zijn: 1. Zet twee koeien vlak achter elkaar, en zet daarachter den kop van een derde koe dan komt er een vogel te voorschijn! 2. Wie weet welk woord hier moet staan Alle klinkers zijn er na melijk uit weggelaten LNDBWTNTNSTLLNG 3. 't Vliegt op vleugels door de lucht, Toch is 't geen vogel of vlie genier 't Zingt meestal een eentonig wijsje, Wie zegt mij wat 't is voor ding ,of dier OOM KAKEL. JDE DROOM VAN KLEINE TUK Ja, hij heette Kleine Tuk. Maar nu, moet ik jelui toch een klein ge heimpje vertellen. Want eigenlijk ge zegd en dat moet jelui natuur lijk niet verder vertellen, hoor! heette hij heelemaal niet Kleine Tuk. Hij heette namelijk eigenlijk Karei, maar toen hij nog heel klein was, en nog niet spreken kon, noemde hij zich zelf Tuk. En toen is dat altijd zoo gebleven. Kleine Tuk dan, moest altijd op zijn zusje Gusta passen, dat nog veel kleiner was dan hij, en bovendien moest hij zijn lessen leeren voor school. En het was wel moeilijk, om die twee dingen tegelijk te doen. Klei ne Tuk woonde in Denemarken en in dien tijd het is al heel wat jaar tjes geleden brandden de men- schen des avonds als het donker werd, kaarsen. Ze aten en lazen dan bij kaarslicht. Maar arme menschen kon den geen kaarsen koopen, zoodat die 's avonds altijd in donker zaten. Nu, de moeder van Kleine Tuk was ook erg arm. Ze ging uit werken bij de menschen, om een boterham voor haar kleine Tuk en Gusta en haar zelf te verdienen. De arme jongen zat dan, als hij uit school kwam, met de kleine Gusta op zijn schoot en zong alle liedjes die hij maar kende. En terwijl hij zong, keek hij in het aardrijkskundeboek, dat open naast hem lag. Want den volgenden dag moest hij alles weten, over het eiland Seeland, dat in Denemarken ligt en waarop de Deensche hoofd stad ligt, die tegenwoordig Kopen hagen heet. Alles moest hij over See land weten, alle steden en dorpen en of er soms rogge en aardappelen en boekweit verbouwd werd. Nu, ik weet niet of je het ooit geprobeerd hebt, maar het is erg moeilijk, om liedjes te zingen om je zusje in slaap te maken, en tegelijk je aardrijkskun deles te leeren. Maar gelukkig kwam eindelijk de moeder van Kleine Tuk thuis en het was nog klaarlichte dag. Zij nam de kleine Gusta op haar schoot en Kleine Tuk vloog naar het venster, om gauw nog wat van zijn aardrijks kundeles te leeren. Het was echter winter, en dan daalt de schemering snel. Zoo duurde het niet lang, of de avond begon te vallen. Tuk's moe- Een feestviering tot herdenking, dat Koningin Wilhelmina haar vijf tigste levensjaar afsluit en wederom een jaar over Nederland heeft mo gen regeeren, behoeft geen verkla ring. Zij is zoozeer in waarheid de Landsvrouwe, zoo innig verbonden aan ons nationaal besef, dat de blij heid van ons volk om het bezit van deze Souvereine in haar volle levens- en arbeidskracht, een vanzelfheid is. Een ontbinding in alle factoren, wel ke tezamen leiden tot dit gevoel van aanhankelijkheid, van dankbare waar deering, zou de beteekenis van het ge heel verzwakken. Waarom op den voorgrond te stellen de inwerking op ons gemoed van de historische her inneringen aan haar roemrijke voor vaderen èn het doorluchtig Oranje geslacht de bekoring der persoonlij ke waardigheid en gratie, of de waar deering voor de dagelijksche toewij ding aan de volkszaak Waarom te ontleden onzen eerbied voor haar zelfverloochening en moedonze er kenning dat zij ons allen een voor beeld is in ernst van levensopvatting en door een soberheid, die toch nim mer het vorstelijke schaaddeons be sef dat zij het is, die bovenal den Nederlar.dschen naam hoog houdt in de wereld Al die eigenschappen, het karakter en het leven dezer waarlijk vorstelijke vrouw, doen tezamen voor ons levend worden het beeld der Ko ningin, en wij kunnen niet zeggen om welke zij ons het liefst is. Beter is het dan ook, al deze motieven te doen samenvloeien tot een glanzend geheel van dankbaar bewustzijn en dezen dag te aanvaarden, zooals on ze kinderen dit doen, die liefde voor het Vaderland en voor de Koningin gevoelen als eenzelfde gedachte en zich verblijden in het nationaal ge beuren. Theorieën over de waarde van het koningschap missen beteekenis, zoo lang geen critiek de waarde kan aan tasten van deze Koningin, die naar welken regeeringsvorm ook, voor ons steeds zal zijn ons Staatshoofd bij uitnemendheid, en die ons blijvend den waarborg biedt, dat ook in deze en komende tijden van wisselende po litieke stroomingen onze gedachten zich vrij zullen kunnen uitleven en de grondslagen van ons volksbestaan niet zullen worden aangetast. Dat we ten wij, en dat verwachten wij van onze Koningin, en vooral daarom dra gen wij den wensch voor haar behoud Bnitenland en haar geluk in het hart. Daarin ligt geen overschatting van haar invloed op ons staatkundig leven, die intus- schen veel gewichtiger is dan veelal wordt vermoed, want elk kabinet, hoe zeer zelf verantwoordelijk, moet het oordeel inwinnen van de Kroon en de juistheid van elk voorgenomen plan rechtvaardigen. Wanneer het ge zag der Kroon in handen is van een wijs staatshoofd met hooge opvatting van zedelijkheid en recht, een toets steen voor de diepere belangen der natie, dan is de invloed daarvan werk dadig, en is het Koningschap voor ons geen mystiek begrip, waaruit macht en gezag van zeiven uitstralen, doch wisselt zijn beteekenis, en daar naar de persoon, die de taak vervult, mede onze eerbeid en waardeering, Daarom is Koningin Wilhelmina voor ons het gelukkigste voorbeeld der monarchie en daarom kunnen wij in volkomen oprechtheid van hart en verstand den wensch uitspreken, dat Zij moge regeeren tot m lengte van dagen, en voor ons moge blijven het symbool van eenheid, saamhoorigheid en rustige kracht. Aan H. M. de Koningin onze eer biedige en dankbare gelukwenschen op dit feest van Nederland! SCHAREN IN BALEN LOMPEN. De douane-ambtenaren te New York hebben drie personen gearresteerd, die poogden een hoeveelheid scharen het land binnen te smokkelen. De waren, waren in een groot aantal balen lompen verpakt, doch de autori teiten waren van deze smokkelpoging op de hoogte gesteld. Bij de aankomst van het stoomschip ,,Albert Ballin", van de Hapaglijn, begaven zich eenige als havenarbeiders verkleede douane-beamb; ten aan boord van het schip en hiel den de lading vodden in het oog. Toen de balen op een vrachtauto werden geladen om te worden vervoerd, gre pen zij in, namen de goederen in be slag en arresteerden de drie schuldigen, VOORHISTORISCHE STAD ONT DEKT. De opgravingen iofdtej 'nabijheid van Ir koetsk in Siberië hebben een suc cesvol resultaat. Men heeft de over- blijselen van een voorhistorische stad gevonden. O.a. werden merkwaardige beeldhouwwerken ontdekt, op primitie ve wijze gesneden in mammoeth been- deren. Volgens de leiders der opgra- t vingsexpeditie zouden de gevonden overblijfselen meer dan 200 eeuwen oud zijn. ERNSTIG VLIEGONGELUK. 10 dooden 3 gewonden. Een ernstig vliegongeluk is bij lglau in Moravie gebeurd. Een vliegtuig, dat behalve den bestuurder 12 passagiers aan boord had, is neergestort en in brand geraakt, toen het op den grond terechtkwam. Van de inzittenden zijn er 0 geheel verbrand, terwijl 5 an deren tijdens het transport naar het ziekenhuis stierven. Van de 3 over levenden verkeeren er nog 2 in levens gevaar. Daar de overlevenden niet ver hoord konden worden, zijn nadere bij zonderheden, omtrent de oorzaak van deze ramp niet bekend. Men neemt aan. dat de bestuurder wegens het slechte weer een noodlanding heeft wil len doen. Het vliegtuig behoorde aan denTsje- c.ho Slowaakschen Aëro-lloyd en was van Praag via Brünn op weg naar Bra tislava (Pressburg) toen het om 4 uur boven Friedrichsdorf nabij lglau, in brano geraakte. De machine was iets meer dan een jaar oud. Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den Bommelerwaard. der keek uit het raam. „Kijk," zei ze, „daar gaat die arme, oude wasch- vrouw van de overkant, ze is erg moe en ze kan die zware wachtobbe met waschgoed niet alleen dragen, kom, Kleine Tuk, loop er eens gauw heen, en help haar een handje, help dat oude vrouwtje." Natuurlijk vloog Kleine Tuk dade lijk naar beneden, want elke tlmke jongen en elk flink meisje helpt na tuurlijk iedereen, die maar hulp noo- dig heeft. Kleine Tuk deed dus zijn best, maar toen hij weer thuiskwam en zijn les verder wilde leeren, was het al heelemaai donker geworden intusschen. En natuurlijk waren er geen kaarsen, zoodat er niets anders op zat, dan naar bed te gaan. Hij oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals 1 Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Dogisten. lijk onzin, want die les komt niet van zelf in je hoofd. Kleine Tuk was erg bedroefd, om- dat hij zijn les niet had kunnen lee ren en hij lag maar te denken en te denken en toen op eens gebeurde er iets heel vreemds. Het was net, of iemand heel zacht een kus op zijn oogen en zijn mond drukte en toen viel hij in slaap en toch was hij weer niet heelemaal in slaap. Het was net, of de oude waschvrouw hem vriendelijk toeknikte. (Wordt vervolgd). Eenzelfde maatregel geldt reeds ee- nigen tijd in Duitschland en wordt voorbereid in tal van andere landen. Gehoopt wordt, dat daardoor de vraag naar ïnlandsche tarwe zal toenemen, wat een gunstige uitwerking op den prijs zal hebben. 28.) HET DORP VEEN. lag in bed over zijn aardrijkskundeles te denken, over Seeland, en alles wat de onderwijzer ervan verteld had. Hij had eigenlijk zijn les moeten leeren, maar dat kon nu eenmaal niet. Daar-1 om legde hij het aardrijkskundeboek onder zijn kussen, omdat hij wel eens 1 gehoord had, dat dit hielp, om je les te kennen. Maar dat was natuur- DE DOOD VAN VAN LEAR BLACK. Het zoeken naar het lijk van den heer Van Lear Black is, naar de En- gclsche bladen melden, opgegeven. Zijn nalatenschap wordt volgens een Reu- terbericht uit Baltimore, geschat optus- schen de 36 en 96 millioen. EEN MAALGEBOD. Bloem van inlandsche tarwe in wit tebrood. Naar het Volk verneemt, heeft de landb.-crisiscommissie, de z.g. commis sie Lovink, aan de regeering voorge steld bij de wet voor te schrijven, dat in het wittebrood een zeker percen- j tage bloem van inlandsche tarwe moet worden gebakken. Dit meent bedoelde commissie te kun- nen Dereiken door te bepalen, dat slechts tarwebloem mag worden atge* leverd, waarin een bepaald percentage bio'em van inlandsche tarwe is gemengd. DE ONTVANGSTEN DER SPOOR WEGEN. Belangrijke achteruitgang. De geschatte ontvangsten van de Ne- derfandsche spoorwegen over de maand Juli, geven in vergelijking met de de finitieve ontvangsten van diezelfde mnd. in 1929, een achteruitgang te zien van niet minder dan f 1.192.681.74. De to talen bedragen n.I. resp. f 16.322.110 en f 17.514.791.74 Een achteruitgang van ruim 1500D00 valt te constateeren in de ontvangsten van reizigers en bagage Hieraan zal 'zeer zeker het slechte weer in Juli niet vreemd zijn. De opbrengst voor goederen bleet meer dan f700.000 achter bij Juli 1929. Men zou zich kunnen afvragen of hier in een verschijnsel van ongunsti ge conjunctuur gezien moet worden. OOK DE DORNIER X NAAR NE DERLAND. Men seint uit Berlijn: Niet alleen het luchtschip Graf Zeppelin, maar ook het groote vliegtuig DO. X van Dor- nier zal een demonstratie geven boven Scheveningen, ter gelegenheid van het 5de Internationale Luchtvaartcongres. Er worden nog onderhandelingen ge voerd over détails, maar de hoofdzaken schijnen vast te staan. Dr. Theodorus Groen Heusdanum be schrijft de ligging van het dorp Veen aldus: „Het dorp Veen ligt omtrent wat meer als een groot uur gaans van de stad Heusden, tegenover Poede- rcoijen en Aalst, aan den Maaskant, op en beneden den dijk, hebbende West en Noordwaarts het land van Altena, Oostelijk de Maas en aan de andere zijde Wijk". Het land is er, evenals in de dorpen Wijk en Aalburg, ook kleiachtig, doch een strook langs den hoogen Maasdijk, is meer lichtere en zandachtige grond. Het dorp Veen voert in zijn wapen drie roode loopende leeuwen in een gtel veld, ,,dit wapen is een tijd geweest 't loopen van een rank uit ,den Huize van Heusden die den bijnaam van Veen voerde, maar in de mansior; uitgestorven". Omtrent het jaar 1192 heeft Johan nes IV van dien naam, heer van Heus den, nagelaten drie zonen: Robbert, zijn opvolger als Heer van Heusden, Wou ter Spiering en Willem, met toenaam van Veen, voerende niet drie loopende roode leeuwen in het wapen, maar een goud rad in een zwart veld; wanneer nu dit geslacht uitgestorven is, en het wapen veranderd is mij niet bekend. Volgens Jacobus van Oudenhoven, zou het geslacht van Veen gesproten zijn uit een broeder van Jan VI de 17« Heer van Heusden gestorven in 1279. Dit geslacht is nog uitgestorven. Omtrent het jaar 1320 heeft Jan, de laatste Heer van Heusden, aan die voornoemde stad een schadelooze brief geschreven waarbij haar verscheidene dingen tot onderpand stelt en o.a. ook het marktschip van Veen. Alhier plag den Heusdensche tol ont vangen te worden. In de 17e eeuw waren er nog lieden wien het heug de gezien te hebben eenige vervallen muren van het Tolhuis, dat aldaar op den dijk gestaan heeft. In dien tijd werd dezen tol te Gorcum ontvangen* maar werd nog genoemd den Veen- schen of Heusdenschen tol. De dorpen Veen, Wijk en Aalburg zijn reeds vanouds bekend als bevat tende vele handelaren. Omtrent pontveren op de Maas vin den we aangeteekent, dat alleen deze overzetveren waren te Over-Asselt, te Batenburg, te Maasbommel en te Pou- derooijen. Bij tijden van oorlog lagen er tus- schen den Bommelerwaard en het land van Heusden verscheidene oorlogsche pen o.a. ook te Veen voor het dorp. De Maas heeft in den loop der eeu wen tusschen Veen en Pouderooijen groote verandering gemaakt, en wel aan de zijde van Pouderoijen „aldaai; jtienwst lad TOT DE COPVRECHT U.TG.-COMP. „DE BRANDING".

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5