Tweede Blad Ho. 5052 Vrijsioo 5 September Transpireerende voor het Land van Heusden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. Het geheim van de Lift. RugpijnNieren Pillen SUiHiemibnek. FEUILLETON Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Pluimveeteelt. Lamlboiiwruhriek. Pijn in den Rug. 28.) 11. oksels en voeten BEHOORENDE BIJ HET ffieuwsb De oorzaken zijn velerlei: een ge vatte koude, tocht, influenza, over spanning enz. En de taak der nieren, die het bloed moeten zuiveren van de zich erin bevindende onzuiver heden, is toch reeds zwaar. Zoodat wanneer de nieren verzwakken, het geen wonder is, dat gij kunt gaan lijden aan lendenpijn, duizeligheid, een vermoeid gevoel, waterzuchtige zwellingen en urinekwalen. Geef aan de overwerkte nieren juist die hulp, die zij noodig hebben en welke van zoo groot belang voor u is. Volg het voorbeeld van zoo- velen, die Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikten en er volgens hun eigen verklaring baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. Oplossingen der vorige raadsels: 1. De Koe koe k is koekoek. 2. Landbouwtentoonstelling. 3. De Bij. De nieuwe raadsels zijn: 1. Neem het laatste stuk van een brood, en doe daar een oude leng temaat bij, dan krijg je,.... een vlinder. Rara, wat is dat? 2. Wie kan van de volgende letters den naam van een ontdekkings reiziger maken: BCSUUMLO 3. Het vliegt hoog in de lucht, maar het is geen vliegmachine, het heeft een staart, en toch is het geen vogel, of vlinder, het zingt niet, maar het eet ook niet. Rara, wat is dat nu? OOM KAREL. o Naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door J. Boonen en Cor Wouters. Hij had nauwelijks den tijd om zijr reisbiljet te nemen, een ochtendnummer van de Gazette de Paris te koopen, die zooeven was aangekomen, en op den trein te springen. Zoodra hij neergezeten was, sloeg hij zijn dagblad open en zocht naar het artikei dat gewijd was aan de zaak van de Rue d'Hauteville. Dit artikel gaf Slechts vage inlichtingen, die waar schijnlijk door de politie waren mee gedeeld. Deze laatste hield namelijk een onderzoek over het verleden van Gar- denois en beproefde er aanwijzingen in te vinden, die zijn ontvluchting kon den verklaren. Alfred sidderde van woede bij de ge dachte aan den angst die zijn lieve Lucette moest doorstaan. Men was bezig na te vorschen of de waardige kassier nooit met het ge recht had te doen gehad. Daarom had men zijn laatste vingerafdrukken gefo tografeerd, die hij eenige minuten vóór zijn onverklaarbare verdwijning op een door hem nageslagen registers had ach tergelaten. Aan het van den eersten dag door Tortoran gegeven bericht getrouw, be streed de Gazette de thesis der politie DE DROOM VAN KLEINE TUK De oude waschvrouw scheen hem met haar vriendelijke oogen aan te zien en ze zei: ,,Het zou een schande zijn als jij je les niet kon leeren. Hoor eens goed, kleine Tuk, jij hebt mij gehol- per. en nu zal ik jou helpen en onze Vader zaï je altijd helpen!" En toen hoorde kleine Tuk, dat het boek onder zijn hoofdkussen begon te ritselen, precies alsof er bladzijden om geslagen werden. „Tok, tok tok!" en daar stond op eens een kip uit de stad van Kiöge. „Ik ben een kip van Kiöge, tok, tok, tok!" zei de kip en vertelde meteen, hoeveel inwoners die stad wel had. en dat er in vroeger jaren een veldslag had plaats gevonden. Nu. dat laatste was niet erg belangrijk, mmaar de kip stadje werd heel klein en van weinig beteekenis en kleine Tuk zag de school jongens uit de huizen komen, met hun boekentasschen onder hun armen en ze zeiden: „twee duizend Inwoners", maar dat was niet waar, want er wa ren er niet eens zooveel.... Nu lag kleine Tuk weer in bed. Eerst dacht hij, dat hij droomde, en can dacht hij weer, dat hij niet droom de, maar dat er iemand dicht bij hem was. En jawel, daar zag hij een heel klein matroosje, met zijn muts op één oor. die op den rand Van het bed trippelde en zei: Kleine Tuk. kleine Tuk! Ik moet je hartelijk groeten van Korsöer. Korsöer is een stadje, dat in opkomst is. Het is een bloeiende stad. met stoombooten en koetsen. Ja, heei'vroeger noemde men het een doo- de stad, maar dat is ouderwetsch, hoor. Ik lig v'ak bij de zee, zegt Korsöer, en ik heb mooie wegen en mooie tui- de omgeving, waarin zij verkeert, des te droger is. Te veel slijmafscheiding kan voor de slak zelf doodelijk zijn. Het droogleggen van den grond is dan ook een bestrijdingsmiddel te gen slakken.De slak plant zich voort door eieren. Deze worden meest in Augustus gelegd, elke slak legt er plusminus 400. De vermenigvuldi ging is nog al sterk, het behoeft ons dus niet te bevreemden, dat er plotseling zooveel slakken kunnen te voorschijn komen. De eieren komen fia 3 a 4 weken reeds uit. In Septem ber worden derhalve de meeste slak ken geboren en in 6 weken tijds zijn zij volwassen. Ook in 't late najaar worden er eieren gelegd, deze blij ven den wmter overliggen. Zij heb ben een groot weerstandsvermogen. Van de jonge slakken, in September geboren, gaan er voor den winter nog heel Avat te niet. Zij hebben veel V "JfcfSgP' -.«sNjP-'v y PPpiiiP jt&r< KONINKLIJKE BELANGSTELLING. Een stoet auto's met ouden van dagen uit Zutphen, reeds langs het Paleis het Loo. H. M. de Koningin en H. K. H Prinses Juliana stonden aan den ingang de oudjes af te wachten. Als er een paar keer 's morgensach1- tereen met gebrande kalk gewerkt wordt, zal men daardoor een duch tige opruiming houden. Overigens ïs is het sparen der natuurlijke vijanden, als de vogels, mollen, kikvorschen, padden enz., ook een bestrijdings middel. vertelde het toch. En ze vertelde ook, of er rogge, of aardappelen of boek weit verbouwd werd en alles, wat je maar van zoo'n stad moet weten. „Krik-krak, krik-krak.... boem!" daar viel iets zwaars neer. Haha, weet je wat dat was? Dat was een houten duif, waarop de menschen in het plaats je Praestö met pijl en boog schieten, als er kermis is. Nu, die houten duif deed net of hij een echte duif was, liep kirrend rond en vertelde ondertus- schen aan kleine Tuk alles omtrent het plaatsje Praestö, hoeveel inwoners het had, en hoe mooi het er wel was. Hop. hop, hop! Kleine Tuk was op eens niet meer in bed, maar hij zat op een paard, dat in galop voortsnelde. Ha, hij zat vóór in den zadel, voor een prachtig aangekleede ridder, met een blinkende helm met een wappe rende veer! Ze reden door de bosschen va de oude stad Vordingborg. Heel, heel lang geleden, toen er een koning Waldemar regeerde, was dit een groote dichl bevolkte stad. Tegenwoordig zijn er alleen nog maar een paar oude to rens van het kasteel bver. Maar kleine Tuk zag het groote kasteel, precies zooals het vroeger was. Alle vensters waren verlicht en binnen werd er ge zongen en gedanst en koning Walde mar voerde de dames van het hof ten dans. Maar de morgen kwam en toen de zon opkwam, verzonk de stad en het kasteel van den koning ver- ddween, de eene toren na de andere, totdat er tenslotte nog maar een enkele oude toren overbleef op den heuvel waar eens het kasteel stond. En het en kondigde aan, dat alle nasporingen niet tot iets hadden kunnen leiden, dan de eerlijkheid van Gardenois te be wijzen. De reporter verheugde er zich over, en sloeg de pagina om, om het vervolg van het artikel te lezen. Na de verdediging van den kassier gegeven te hebben, drukte het dagblad „uitsluitend als document" een facsi mile van den afdruk van den duim af, die door den antropometrischen dienst van het register van Gardenois werd opgenomen. Toen hij dit facsimile zag, verbleek te Tortoran. Neen, mompelde hij verbijsterd... Dat is niet mogelijk... Uit zijn brieventasch haalde hij twee documenten, die hij zorgvuldig bewaar de en vergeleek ze langdurig met het cliché van de Gazette. Dan, verpletterd door de gelijkenis, liet hij het dagblad vallen, en riep tot groote verbazing zijner reisgezellen, die hem waarschijnlijk voor.een dwaas aanzagen: Volkomen gelijk. Ze zijn volkomen gelijk. Die duim die zijn afdruk op de wit te kast van Lucette had achtergelaten, de duim die afgedrukt was op den aan het jonge meisje gestuurden onge- teekenden brief, was dezelfde als die, welken men op het register van Gar denois had gevonden. Het was dus die van Gardenois zelf.... Daar was geen twijfel mogelijk.... De overeenstemming was volkomen. Derhalve was het dus de kassier in persoon en niet een inbreker geweest die met een geheime bedoeling in de nen en plantsoenen en in ohze stad is een groot dichter geboren, en ik heb ook een schip uit willen sturen om een reis om de wereld te maken, maar dat heb ik toch niet gedaan. En het ruikt heerlijk in Korsöer, want vlak bij de stadspoorten zijn allemaal rozen tuinen met duizenden en duizenden ro zen. (Wordt vervolgd). behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is even als Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. LEVENSWIJZE EN BESTRIJDING i VAN SLAKKEN. j Als het najaar vochtig' is, kunnen den slakken zoo talrijk optreden, dat men in den waren zin kan spreken van een slakkenplaag. Slakken hou- 1 den van vochtop vochtige, welig begroeide gronden hooren ze thuis, op droge akkers komen ze zelden voor. Deze zijn voor haar levens voorwaarden zóó ongunstig, dat zij het er onmogelijk kunnen uithouden. De slak scheidt voortdurend slijm af, i en dat wel des te meer, naarmate kast van zijn eigen dochter had gesnuf feld, het was eveneens de kassier, die aan zijn dochter brieven met bedrei gingen zond om ze te verbieden T or- toran te zien, dat wil zeggen, om de zen te beletten de waarheid te ont dekken Was dus Célestin Gardenois schul dig? In den geest van den journalist ware ten andere door deze schuldig heid veei van 't overige duidelijk ge worden, namelijk de medeplichtigheid van René Lambert en de deelname van dezen in de aanranding van Tortoran. Het raadsel kon aldus opgelost wor den, onder de veronderstelling, dat de twee personen, die zich met den koop man in de rue d'Hauteville bevonden, toen de lift op de eerste verdieping aankwam, eveneens medeplichtig wa ren: „Niet tijdens de vaart, wél nadien was Gardenois verdwenen".... Wat de reden tot de ontvluchting betreft.... Hier hield Tortoran op. Indien deze veronderstelling de verdwijning ver klaarde gat ze er de reden toe nog niet op. Hij bleef besluitenloos. En plots verzette zich zijn instinct tegen zijn geest, en verbood hem, niet tegenstaande alle antropometrische be wijzen. te gelooven, dat de vader van Lucette schuldig zou zijn.... Hij raapte het dagblad op en sneed er met zijn zakmes het facsimile uit, dat hij zorgvuldig met de documenten die er zich in bevonden, in zijn brie ventasch verborg; daarna, terwijl hij de oogen sloot, scheen hij in te dom melen. I11 werkelijkheid dacht hij na- natuurlijke vijanden, die een groot aantal verdelgen. Den winter brengt de slak door, in verstijfden toestand, op een vochtig, verborgen plaatsje. Gedurende de overwintering zullen er ook heel wat het leven latendie den winter doorkomen, leven met de voor- jaarswarmte weer op. Maar van het aantal, dat in het najaar aanwezig was, blijven in het voorjaar weinig over. Een slakkenplaag in het voor jaar komt dan ook heel zelden voor. Daarvoor zijn onze winters nog te streng. Om de slakken te bestrijden, kan men in het klein, in den tuinbouw, het volgende middel toepassen. Men legt hier en daar stukken wortel of biet. Hierop trekt de slak, en 's mor gens in de vroegte kan men daarbij een heel gezelschap aantreffen. Om ze te dooden, strooie men er zout of gebrande kalk op. Deze beide stof fen zijn hygroscopisch of wateraan- trekkend, de slak verliest hierdoor vocht, en scheidt groote massa's slijm af, wat voor haar doodelijk is. Oudere slakken kunnen het echter nog ont- koinenhet afscheidende slijm kan met de kalk een soort koker of om hulsel vormen, waaruit zij ongedeerd weer voor den dag komen. Strooit men echter na een half uur noglmaals wat kalk', dan ontkomt er g'een enkele. Ook in het groot, in den landbouw, is dit toe te passen, maar men moet er 's morgens vroeg bij zijn, want als de zon is opgekomen en de dauw op gedroogd, dan schuilt de slak weg en is niet meer met kalk te bereiken. XVI. HET LICHT DER WAARHEID GAAT SCHIJNEN. René Lambert was alleen op zijn kantoor. Hij las een briefje, hem door de kamenier van Micheline bezorgd. Mijn arme René, schreef het jon ge meisej, onze vijand heeft zijn terug komst te Parijs tegen morgen aange kondigd. Indien er niets tusschen komt en wat mij betreft, heb ik alle hoop reeds opgegeven word ik over drie dagen zijn vrouw of anders is mijn vader verloren... Ik moet me zelf op- ofleren, en u mede, mijn arme vriend. Deze man is inderdaad de schuldei- scher van mijn vader voor een groot bedrag, dat hij hem met een penne- trek niet alleen ten gronde kan richten, maar hem nog naar het bankroet drij ven.... Deze brief is dus de laatste, dien u van mij zult ontvangenIk heb u lief gehad, René, uit heel mijn ziel... Ik durf niet meer te schrijven „ik heb u lief".... mijn hart en mijn gedachten zullen voor eeuwig u toebehooren. Een groote smart kwam over het hoofd van den jongen koopman neer. De blauwe kringen om zijn oogen wa ren het bewijs van slapelooze nachten en zijn kwellingen. Eenige grijze draden vermengden zich bij de slapen met de zwarte massa van zijn haar. Aan beide zijden van zijn mond, drukte een die pe groef de bitterheid en de ontmoe diging uit. Alles verpletterde hem terzelfder tijd. De aankondiging van het komende huwelijk van Micheline met Faverolles, brak hem het hart. LEVERTRAAN VOOR PLUIM VEE. Levertraan bevat twee zeer belang rijke vitaminenVit. A, dat den ii- chaamsgroei versterkt, en Vit. D, van veel belang voor den groei der been deren. UJit dien hoofde is levertraan aanbevolen voor jonge kinderen, voor al als deze lijden aan Engelsche ziek te. Maar ook in de pluimveeteelt be wijst levertraan goede diensten. Er zijn echter verschillende kwaliteiten, naargelang de bereiding is geweest. Goede levertraan kan niet goedkoop; zijn. In welke hoeveelheid ze gegeven, moet worden De vrij algemeene meeningJ der deskundigen is, dat bet pecentage ongeveer 1 procent meg zijn. Proeven, in Amerika genomen bij vier groepen kuikens gaf na 7 maan den de volgende gewichtsresultatenz ie groep 1 pCt. levertraan 490 gram kuikengewichtie groep 2 pCt. 442 gram3e groep 3 pCL- 386 gram4e groep 4 pCt. 420 gram. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM op Maandag 1 September 193© nam. half acht. VoorzitterEdelachtb. Heer Wc Beukenkamp. Secretaris :WelEd. Heer J. A. Timmermans. Er is een vacature. Afwezig de heer T. de Klerk met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering! met gebed. Ingekomen is de kennisgeving vam overlijden van het raadslid de Waard. Nadat deze kennisgeving door den Voorzitter is voorgelezen spreekt -de ze eenige woorden ter nagedachtenis van den overledene, die 29 jaren lid v. d. Raad geweest is. Niet alleen. Werkendam heeft veel in hem verlo ren, doch ook de Raad. Het brengt dan ook bij ieder een weemoedige ge dachte te weeg, dat hier zijn plaats leeg bevonden wordt. De geheele Raad hield van hem. Hij was ie mand die altijd recht voor zijn mee ning uitkwam, doch pok de meening! van andersdenkenden wist te resp-ee- teeren. De Voorzitter dankt hem dan ook voor alles wat hij voor de ge meente gedaan heeft en stelt vpofc een schrijven van rouwbeklag aan «e familie van den overledene te rich ten waartoe de Raad Besluit. De notulen der vorige vergadering worden door den Secretaris voorge lezen. De Voorzitter verzoekt daaimede. even te willen ophouden en zegt, tla£ 5osten verjaardag van H. M. de K*>~ dat B. en W. in verband met dec. ningin voorstellen het volgende tele gram te verzenden De Raad der gemeente Werken* dam, In vergadering heden bijeen, biedt Uwe Majesteit en Haar Huis op de zen bijzonderen gedenkdag Zijn eer biedigt gblukwenschen aan. Soli Dep Gloria De Voorzitter, W. Beukenkamp^ De diefstai der effecten en waarde® die in de geheimzinnige lift waren ver* dwenen, bracht hem in een toestand, waarin hij zich, met het oog op de® aanstaanden vervaldag, bijna onmoge lijk kon redden. Ten slotte had de ophef rond die zaak den goeden naam van zijn huis geschaad. Ik ben voor niemand thuis, zei hij tot een groom, die met een naann kaartje in de hand binnenkwam. Deze heer dringt aan. René nam het kaartje en las „Alfred Tortoran". fTïj rilde. Laat hem binnenkomen, antwoord-: de hij. En hij stond op om met uitge strekte hand den bezoeker tegemoet te gaan. Welnu, reeds terug?.... Is het a gelukt?.... Heeft Faverolles?.... Voor het ijskoud uiterlijk van Tor-? toran hield hij eensklaps op en bleef verstomd staan met de steeds uitge- stoken hand, die de jonge man weiger de te aanvaarden. Hij werd zichzelf weer meester e* hernam waardig en koel: Kom binnen mijnheer, ik luister^, Hebt u uw platinaring niet meer?, vrceg de dagbladschrijver op zonder lingen toon, nadat hij de rechterhand had beschouwd, die hij niet wilde druk-? ken. René Lambert haalde de schouders op, Is het om me dat te vragen, dat u bij mij komt, mijnheer? Overigen^ wat kan het mij schelen.... als u bes lang stelt in dit juweel, bekijk het, (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5