Derde Blad Nieuwsblad Me. 5052 Vrijdag 5 September i TOCH weliger F— L. 1. VEERMAN CAHIERS voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Sommeierwaard. Spoor VgestamptesMnisjes Adverteiitiëii. 3 fpjifil i I Leesboeken Studieboeken Romans Tijdschriften Vakbladen Firma L.J. Veerman van n, 5 en 6 ceni BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der ge meente WOUDRICHEM, op 26 Au gustus 1930. des nam. 7.30 uur. Tegenwoordig 6 leden. Ahvezig is de Burgemeester en het lid van der Wiel. Voorzitter: De heer M. D. van Wen- del de Joode. Secretaris: De heer Chr. van Rijs wijk. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formulierge bed. waarna de notulen der vorige ver gadering door den Secretaris worden gelezen en onveranderd worden vastge steld. Ter tafel komen de volgende inge komen stukken: a. Besluit van Gedeputeerde Staten, dd. 13 Augustus j.l. G. No. 150, hou dende goedkeuring van het raadsbe sluit van 25 Juli t.v., tot wijziging der begrooting voor 1930; b. schrijven van de Nederlandsche Vereeniging tot beschermig van Die ren te 's-Gravenhage, dd. 4 Augustus j.l., betreffende de verbetering van toe standen bij de exploitatie van vee en pluimgedierte en de eischen, waaraan stallen moeten voldoen; c. schrijven van het Hoofdbestuur van den Noordbrabantschen Chr. Boe renbond te Tilburg, dd. 28 Juli j.l., houdende verzoek, de opcenten op de ongebouwde eigendommen der Grond belasting, in verband met den ernstigen crisis, waardoor land- en tuinbouw wor den getrofen, niet te willen vernieu wen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten, deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Daarna komt ia>an de Orde, een ver zoek van den heer T. Wijnbelt, eerste brandmeester bij de perspomp, dd. 31 Juli j.l., en een verzoek, geteekend door aile brandmeesters, dd. 7 Augus tus j.l., waarin ;den raad in overwe ging wordt gegeven, ten spoedigste over te gaan tot het aanschaffen van een passend modern brandbluschmiddel, met daarbij behoorende duurzame slan gen, een en ander in verband met een in wijk A. en B. alhier gehouden demonstratie met de motorbrandspuit uit SJeeuwijk. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen, beide verzoekschrif ten voor kennisgeving aan te nemen, niet omdat zij niet van het nut van aanschaffing eener motorbrandspuit zijn overtuigd, maar omreden, dat deze aan gelegenheid "reeds gedurende eenigen tijd de volle aandacht van B. en W. heeft. In verband daarmede, hebben B. en Wi. dan ook de motorbrandspuit van Sleeuwijk gevraagd, om te beproe ven of de aan den Oudendijk aanwe zige brandputten, ;elen voldoende ca- j pacitèit bezitten om daarop een motor- spuit te plaatsen, terwijl tevens nog een demonstratie is gegeven in wijk A. Aangezien bij de demonstratie is ge bleken dat de "slangen, hoewel deze nog nieuw waren, toch hier en daar reeds lekken vertoonden, hebben B. en W. besloten bij een paar firma's prijs opgaaf aan te vragen en zijn zij voorne mens zoo spoedig mogelijk met defi nitieve voorstellen dienaangaande te ko men. Het lia Viveen is van meening, dat in het adres niet sprake is van een be paalde spuit, doch dat daarin slechts de wenschelijkheid wordt uitgesproken om tot aanschaffing van een modern brandbluschmiddel over te gaan. Aan gezien hij dienaangaande reeds het ge voelen van verschillende raadsleden heeft vernomen, is hij van oordeel, dat B. en W». in, den geest van den raad handelen, indien deze zoo spoedig mo gelijk met voorstellen, betreffende deze aangelegenheid zullen komen. Ook het lid Spiering is van meening, dat we er op den duur in deze gemeen- 1 te ook wei niet zonder motorbrandspuit zuilen kunnen komen. Het is hem ech ter opgevalllen, dat de hoofdbrandmees ter net verzoek niet heeft onderteekend, waarvan hij gaarne de reden zou we ten. De Voorzitter zegt, dat de hoofd brandmeester er van wist, dat deze aangelegenheid reeds herhaaldelijk bij B. en W<. is ter sprake gewekt en dat bet adres geheel buiten hem om is verzonden, hetgeen hij niet goed vindt. Hij had het beter gevonden in dien deze zaak gezamenlijk door hoofd brandmeesters en brandmeesters was besproken. Hij zegt tevens, dat hij er persoon lijk voor is om béter materiaal te krij gen, waardoor tevens een einde komt aan de jaarlijksche beproevingen der brandspuiten, waaraan hij zich altijd ergert en hetgeen zoo goed als niets uithaalt. Het lid Spoor zegt. dat bij den laat- j bestuur van den Ned. Bond van Arbei der gemeentefondsbelasting. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. vorstellen de gemeente in de 3e klasse in te deelen, waardoor alle aan- sten brand is bewezen, dat onze spuiten ocrs in het landbouw-, tuinbouw- en nog zoo slecht niet zijn. als er maar zuivelbedrijf, om toeslag te verleenen flink gepompt wordt. Maar-dat is bij op de werkeloosheidsuitkeeringen, aan de beproevingen dikwijls de oorzaak, de leden een nader schrijven is ont- geslagenen nog aanmerkelijk minder be dat het water niet hoog opgevoerd van van gemeld Hoofdbestuur tenge- lasting zullen behoeven te betalen. Aan wordt. volgt van de Hoogere klasse van uit- de hand van de toegezonden bereke- Met algemeene stemmen wordt daar- keering, waarin deze gemeente is ge na overeenkomstig het voorstel van rangschikt in hierover nog geen prae- B. en W. besloten. advies van B. en W. is ingekomen. Aan de orde komt vervolgens een wordt dit stuk tot een volgende ver- verzoek van de Oranjevereeniging in gadering aangehouden, wijk A., dd. 15 Augustus j.l., om voor Het lid Kentie verlaat de vergadering. de kinder- en vollksspelen op 1 Septem- j De Voorzitter deelt vervolgens me- ber a.s. gebruik te mogen maken van de, dat aan de autobusdienst-ondeme- mers veel schade wordt aangedaan door de z.g. „snorders", die met hun auto's aan geen wettelijke bepalingen onder hevig zijn en daardoor veel voor hebben op de gesanctioneerde autobusdienst een gedeelte der Hoogstraat, evenals ondernemers, die zich, wat keuring van zulks voorheen altijd plaats had. voertuigen en tijd van rijden enz. be- De Voorzitter zegt, dienaangaande bij treft, wei ter dege aan de wettelijke de firma Bax te hebben geintormeerd bepalingen hebben te onderwerpen, in verband m!et het verkeer, doch de- waardoor hun explloitatie derhalve veel ze heeft medegedeelld er geen hinder meer geld kost. Aangezien het rijden van te hebben. door de snorders derhalve geen ge- Het lid Spiering zegt. geen bezwaar zonde concurrentie kan worden ge- te hebben, dat het verzoek wordt in- noemd, hebben verschillende gemeen- gewilligd. waarmede het lid Kentie ac- tebesturen, in afwachting eener wet- coord "gaat. telijke regeling op dit punt. reeds maat- Met algemeene stemmen wordt daar- regelen genomen om de snorders in na tot inwillliging van het verzoek be- hun bedrijf tegen te gaan, teneinde sloten. niet de kans te loopen, dat de auto- Daarna komt ter tafel een schrijven busdienstondernemers te eeniger tijd ge- van Gedeputeerde Staten dezer provin- noodzaakt zouden zijn hunne bedrijven cie, dd. 13 Augustus j.l. G. No. 241, stop te zetten, hetgeen toch voorzeker houdende eenige aanmerkingen tegen niet in het algemeen belang zou zijn. j de in de vorige vergadering vastgestel- In verband met een en ander stellen de verordeningen op de heffing en in- B. en WJ. dan ook voor, in de Alge- I vordering van het recht tot heffing meene Politieverordening dezer gemeen- van rechten voor het gebruik der aan- te eveneens een bepaling op te nemen, legplaats. Aangezien deze van admini- waarbij het. zonder vergunning van B. stratieven aard zijn, stellen B. en W. en W., verboden zal zijn, met een rij- voor de verordeningen in verband hier- tuig of motorrijtuig op straat post te mede opnieuw vast te stellen, waartoe vatten of te rijden met het kennelijke met algemeene stemmen wordt beslo- doei het geheel of gedeeltelijk te ver ten. Vervolgens komt aan de orde een schrijven van het gemeentebestuur van Gorinchem, d.d. 3 Juli j.l., houdende toezending van een verslag van de al daar ten stadhuize, op 13 Juli j.l., ge houden vergadering, ter bespreking van de mogelijkheid en wenschelijkheid van de oprichting eener school voor buiten gewoon lager onderwijs aldaar en te vens met verzoek, te willen mededee- len of de raad in beginsel bereid is mede te werken tot stichting en in standhouding van een dergelijke school, door het treffen van een gemeenschap pelijke regeling terzake. Tevens is hier bij gevoegd een nader schrijven, d.d, 12 Augustus j.l., waarbij is toegezonden een overzicht van de exploitatiekosten van dergelijke scholen in verschillende andere gemeenten. De Voorzitter deelt mede. dat B. en W. deze aangelegenheid hebben bespro ken en van het nut eener dergelijke schooi terdege overtuigd zijn. De vraag zal evenwel zijn, of de ouders van der gelijke kinderen uit deze gemeente bij totstandkoming der school genegen zou den zijn, deze er heen te zenden, aan gezien deze dan altijd over de rivier moeten. Aangezien het derhalve twijfelachtig is of zwakzinnige kinderen uit deze gemeente van de te stichten school gebruik zullen maken, stellen B. en W. voor, de gevraagde medewerking huren of ten .gebruike aan te bieden aan het publiek. Het lid Spiering is van meening. dat de gemeenten in deze kwestie niet op de wettelijke regeling vooruit moeten loopen. "Hij vindt de bepaling op pa pier heel mooi. maar hoe zal het gaan met de uitvoering der verordening. Wie zaï hebben en kunnen uitmaken of iemand een snorder is, aangezien deze personen den eenen dag met hun auto als zoodanig dienst doen en den vol genden dag deze weder als luxe auto verhuren. De eenige oplossing is zijns inziens, dat de inwoners in het land van Heusden en Altena zelf medewer ken om de autobusdiensten te kunnen laten rijden en precies eender doen als aan den overkant der rivier toen de A.T.O. trachtte den particulieren on dernemer Verschoor op de lijn Papen- drechtGorinchem er uit te dringen, hetgeen evenwel niet lukte. Hij kan zijn stem dan ook niet aan het voorstel geven en geeft, ter voorkoming van moeilijkheden, aan B. en W. in over weging hun voorstel in te trekken. Ook de leden Viveen en Spoor zijn van meening, dat de verordening niet ningen is het verschil duidelijk te con- stateeren. Het lid Viveen zegt. dat met de behandeling van een zoo belangrijk on derwerp als de classificatie der Gemeen tefondsbelasting wel gewacht had kun nen worden totdat de Burgemeester aanwezig was. Hij had gaarne nog wat meerdere cijfers gezien en kan zich niet vereenigen met de classificatie in de 3e klasse, waarbij van een inko men van f600.nog aan de gemeen schap moet worden geofferd. Hij pro testeert hier ten sterktste tegen en wil de belasting halen, waar d.e te halen is en niet van inkomens, die nog veel te gering zijn om van te bestaan. Dat menschen met een dergelijk inkomen nog belasting zouden moeten betalen, is in strijd met elk menschelijk begrip. Deze menschen kunnen niet op het al taar der gemeenschap offeren. Te meer daar de hoogere inkomens aanmerkelijk minder belasting zullen gaan betalen, stelt hij voor, de gemeente in de 2e klasse in te deelen. De Secretaris geeft vervolgens eeni ge inlichtingen aangaande een en ander en zegt, dat het verschil voor de ge meente, bij rangschikking in de 3e of de 2e klasse, ongeveer f 1000.be draagt. De Voorzitter is van meening, dat een belasting van fl.bij een inko men van f600.geen belasting kan worden genoemd, terwijl dan toch allen wat bijdragen. Het lid Viveen zegt nog, dat tenge volge van de algemeene inzinking, de arbeiders de eerste klappen krijgen door de verlaging van loonen. Al is in deze gemeente wel geen kapitaal aanwezig, toch meent hij, dat er nog verschil is te bespeuren. Aan arbeiders wordt door zijn partij een buitengewoon ruime op vatting toegekend en daaronder rekent hij ook een groot gedeelte van den middenstand. Het lid Spiering zegt, het niet eens te zijn met de bewering van het lid Viveen, dat tengevolge der malaise de arbeiders het meest worden getroffen. Als hij tenminste het oog laat gaan in wijk B., daar hebben de arbeiders nog verdiensten, misschien wel te weinig, maar de land- en tuinbouwers hebben zoo goed als geen inkomen. Het lid Viveen zegt, dat die menschen ook arbeiders zijn en ook door de rangschikking in de 3e klasse worden getroffen. Het lid Spiering stemt dit toe en zegt, dat die menschen niet 8, doch wel 10 a 12 uur per dag werken. Hij vraagt uit te voeren "Zal zijn en kunnen zich z'ch echter af, wat er dan in onze ook niet met het voorstel vereenigen. gemeente overschiet om te betalen. Hij Het lid Holster zegt, nog in prin- j zou voor het eerste jaar een voorzich- cipe tegen het uitvaardigen van bepa- tige houding willen aannemen en zegt, lingen te zijn, die het vrije bedrijf raken en vóór vrije concurrentie. Aan gezien het hier evenwel geen gezonde te willen verleenen door in de stich- concurrentie betreft en het tevens een tings- en exploitatiekosten der school middel zal zijn om een betere oplossing te willen bijdragen, indien er kinderen j te verkrijgen betreffende het rijden met uit deze gemeente gebruik van maken en deze kosten dan te berekenen op dezelfde wijze als thans is geregeld in de Lager Onderwijswet 1920 ten aan zien van de z.g. „buitenleerlingen", die bijzondere lagere scholen in andere ge meenten bezoeken. Het lid Viveen zegt, dat de Burge meester in de vergadering waarin over ae totstandkoming eener school voor zwakzinnige kinderen te Gorinchem ge- autobussen en auto's van snorders naar de aanlegplaats, staat hij hier anders tegenover, hoewel hij ook wel gelooft, dat de regeling wel eenige moeilijkhe den met zich zal brengen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna in stemming gebracht en met 3 tegen 2 stemmen verworpen. Tegen stemden de leden Spiering, Viveen en Spoor. Aan de orde is vervolgens de voor sproken is, aanwezig was en volgens loopige vaststelling van de gemeente- het versllag hieraan zijn medewerking rekening over 1929. heeft toegezegd. Hij betreurt het, dat De in de vorige vergadering benoem- hij thans hier niet aanwezig is en zegt, de commissie van onderzoek, brengt dat in verband daarmede deze aange- bij monde van het lid Spiering ver- llegenheid best tot een volgende ver- siag uit, hierop neerkomende, dat zoo- gadering had uitgesteld kunnen worden, wei de gemeenterekening als de reke- Hij is van het nut eener dergelijke ning van het Burgerlijk Armbestuur schooi ten zeerste overtuigd en is van door de commissie is onderzocht en dit meening, dat indien er dezerzijds op onderzoek tot geen op- of aanmerkingen de totstandkoming daarvan prijs wordt heeft aanleiding gegeven, zoodat de gesteld, in de stichtingskosten moet worden bijgedragen. Het lid Spoor vreest, dat het voor de ouders een moeilijke zaak zal zijn dergelijke kinderen naar Gorinchem te sturen en vraagt wie de kosten van overtocht zal betalen. Het lid Viveen zegt uit het verslag vernomen te bebben. dat hiervoor door commissie kan adviseeren de rekenin gen, zooals deze door B. en W. zijn aangeboden, voorloopig vast te stellen. Overeenkomstig dit advies wordt de rekening daarna met 3 stemmen voor loopig vastgesteld, wat den gewonen dienst betreft in ontvangsten op f 60187.07i/2, in uitgaven op f 53920.59i/2, alzoo sluitende met een batig slot van de provincie subsidie wordt gegeven, f6566.18 en wat den kapitaaldienst aan- Ook het lid Spiering is van het nut van een dergelijke school overtuigd, aangezien er dan van de betrokken kinderen nog iets te maken valt. ter wijl er thans zoo goed als niets van terecm komt. Aangezien de school aan den overkant der rivier komt en niet bekend is of er kinderen uit deze ge meente gebruik van zullen maken, is hij er ook niet voor om direct in de stichtingskosten bij te dragen en kan zich daarom met het voorstel van B. en W. vereenigen. Naar aanleiding door het gezegde dcor het lid Viveen, zegt de Voorzitter nog, dat de Burgemeester hetzelfde standpunt deelt, hetwelk thans door B. en Wu wordt voorgesteld. Daarna wordt met algemeene stem men overeenkomstig het voorstel van B. en Wi besloten. In verband met het feit, dat betret- fenae het in een vorige vergadering aangehouden verzoek, van het Hoofd- dat de raad rekening moet houden met alle groepen der bevolking. Het lid Holster zegt nog, dat er reke ning mee moet worden gehouden, dat de totale draagkracht der ingezetenen aanmerkelijk verminderd 'zal zijn. De berekeningen, die gemaakt zijn, hebben betrekking op 1929, doch thans zijn de inkomsten heel wat minder. De boe ren die nog wat hebben, moeten dit bijpassen en die niets geen eigendom hébben, moeten hun landeigenaars om uitstel van betaling vragen. Na eenige bespreking wordt het voor stel van B. en W. met 4 tegen 1 stem, die van het lid Viveen, aangenomen. Bij de rondvraag zegt het lid Viveen, vernomen te hebben, dat het Hoofd de le openbare school heeft geklaagd over den plaats gehad hebbenden schoonmaak in die school en verzoekt c-enige inlichtingen dienaangaande. De Voorzitter zegt, hedenavond het schrijven te hebben ontvangen en reeds eerder opdracht aan den opzichter te hebben gegeven, te zorgen voor het in orde maken der school, hetgeen evenwel niet schijnt te zijn gebeurd. Hij zal een en ander doen onderzoeken. Daarna sluiting. Uit de oude doos. „Meester" in 1636. De goede oude tijd, dat „meester" nog „meester" was vooral op een dorp dat hij de vraagbaak was voor ieder een, de brieven schreef waarop het aan gaat in ontvangsten en uitgaven op kwam, de kindertjes in toom hield (ook een bedrag van f26909.13. buiten de schoolen overheerlijke groen- De beide wethouders onthielden zich te kweekte, is al lang voorbij. Meester ingevolge art. 220 der Gemeentewet van is gesaeculariseerd en geen meester meer. medestemmen. Met algemeene stemmen wordt tevens goedkeuring verleend aan de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over '29, aangevende in ontvangsten f2076.70 in uitgaven fl927.39i/2, alzoo sluitende met een batig slot van fl49.30t/2'. nr*c geraspte Of PZwitsersche Ka Door B. en Wl wordt aangeboden de gemeente-begrooting en de begrooting Hij is nu onderwijzer of nog erger leerkracht geworden, maar meester is hij niet meer en wordt hij nooit meer. Hij zou het ook niet meer kunnen, want ziehier een instructie die wij in De Vacature voor een meester uit 1636, waaruit moge blijken wat een ouderwetsche meester zoo al niet verstond „Int jaer onses Heeren 1636 soo hebben wij Capelmeesters tot Wormerveer: Sy- men Josephsz. ende Pieter Claesz. Prins, met concent van de wet (d w z. 't dorps bestuur) ende kerekenraedt tot Wormer veer, een schoolmeester gehuert voor van het Burgerlijk Armbestuur voor het de gemeente van Wormerveer, Ende jaar 1931. Tot leden der commissie van toezicht worden aangewezen de heeren Viveen, Spiering en Spoor. zijn en 'smiddags tot 12 uur om da kinderen „in goede ordren te houden" es. voor den middag de kinderen in de school houden, totdat de klok elf uur heeft geslagen, en na den middag totdat de klok half vier heeft geslagen Hij moet 'amorgens het vuur aanleggen, zoodat het om 8 uur "aen brant is", en 'smiddags te 12 uur, en alle dagen deaschzelf van den haard wegbrengen. 5. Hij moet de kinderen met een goed exempel voor gaan. 6. Hij zal de kinderen een voor schrift schrijven voor een hal ven stuiver, met zooveel regels echrifts als ieder naar behooren noodig heeft 'om rijn papier te beschrijven; ook zal hij ge houden zijn alle maanden ieder kind een voorschrift te schrijven voor densetf- den prijs zoo zij dat verlangen. 7. Hij moet alle dagen voor de schrijvers han pen versnijden als zij dat vragen. 8. Dn meester zal elke week van „elck kint genieten" een halven stuiver, al zijn an naar èèn dag school, tenware dat dc meester zelf 2 of 3 dagen geen schooi hielddan zullen zij half geld bet&iea. 9. De meester zal alle dagen met dn kinderen zingen. 10. Ook zal hij avond school houdenhij moet eiken avond eens met de kinderen zingen; hij sad van elk kind ontvangen zes stuivers per maand, of twee stuivers per week; indien hij ze ook laat teekenen; ea voor het cijferen wordt dubbel geld betaald. 11. Arme kinderen zal hij om niet toelaten. 12. Hij zal voor de lijkbaaff goede zorg dragen, evenals voor gereed schap, dat voor 't maken van een graf gebruikt wordt 13. Men zal den mees ter een vierelj aars te voren waarschuwe», als men hem ,moe" is :[ook van zijn kaot zal hij drie maanden te voren waarschu wen „als hij wech wil" 14. De meester zal „die godsdienst na® zyn order aen waernemen." Ondergete kende verbindt zich met „zijn eigen hand* om bovenstaande instructie te onderho»- den naar zijn vermogen." Claes Pietersz. Heringa, schoolmeester tot Wormervemi, 1636 den elfden Februari*. VOOR Automobielen Rijwielen Electriciteit Philips Radk* IS EN BLIJFT <V' I dat op dese naervolgende Artykelen: 1. Ten eersten moet hij de klok re gelen. 2. Hij mag geen; collecten bij Daarna komt aan de orde de klassi- de echool bedienen, ficatie der gemeente voor de hefing 3. Hij zal 'amorgens 8 uur in de school Wijk en Aalburg TEL. No. 24 Vraagt demonstratie. Gemakkelijke betalingsvoorwaarden! enz. enz. Steeds vertcr-ygbaajF in den BoekhancQ HEUSDEN. BIJ A. J. DEN HOET koopt men een RIJWIEL, ^►NAAIMACHINE- of iets dergelijks. Aanbevelend A. J. DEN HOET Aalburg In den Boekhandel vaa te HEUSDEN, zijn verkrijgbaar -■ m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 9