San Domingo Het geheim van de Lift Und van altenA gruwelijk geteisterd. ïM Uitgave: Firma L. J. YEEïtMAN, Heusden. No. 5053 Woensdag 10 September 1930, Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct verschijnende nummers GRATIS Buitenland, liiiiHPitiand. Plaatselijk Xieuws t - -> V Dit blad verschynt "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent, Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vijfduizend dooden Van de 100.000 huizen slechts 400 gespaard gebleven. o De omvang van de ramp te San Do mingo blijkt bij elk nieuw bericht steeds grooter te worden. Men vreest, dat er nog talrijke dooden onder de ruïnes van de stad begraven liggen. Alles bijeen genomen is een vierde gedeelte van de geheele bevolking van de stad het slacht offer geworden van dezen orkaan, die slechts drie uur geduurd heeft. Het leger, de politie en talrijke vrijwilligers werken met wanhopige haast om de lijken te verzamelen en te verbranden, ten einde zoodoende het uitbarsten van besmettelijke ziekten te voorkomen. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft naar Miami en vandaar per vliegtuig naar San Domingo groote hoeveelheden serum gezonden, welke heden zijn aangekomen. De dooden liggen nog steeds in groote massa's langs den oever van de rivier, die midden door de stad loopt. De vier honderd huizen die overeind zijn gebleven en de ziekenhuizen en kerken, waaronder de kathedraal, die het gebeente van Co lumbus bevat, zijn overvol met zieken en gewonden. Het reddingswerk wordt op groote schaal georganiseerd. Vanuit Porto-Rico, Cuba en Haïti zijn reeds reddingsbrigades naar San Domingo onderweg en zelfs zijn de eerste colonnes reeds aangekomen. Een twaalftal schepen brengt geneesmidde len, voedsel, kleeren en bedden aan en de eerste vaartuigen hebben hun welkome lading reeds aan wal gezet. De stroo ming in de rivier was echter zoo sterk, dat de schepen niet konden aanleggen en zoodoende hebben zij hun voorraden aan wal moeten brengen met behup van kleine roeibooten. De president van San Domingo heeft een beroep gedaan op alle vriendschappe- o Naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door J. Boonen en Cor Wouters. 29.) Hij stak zijn linkerhand uit waarde slang uit metaal glinsterde. Oh, oh, mompelde Tortoran.... Doet u nooit uw ring aan de rech terhand!? Terzelfdertijd bekeek hij den koop man in de oogen, alsof hij zijn gedach ten wou lezen. Maar de oogen van René drukten slechts de grootste verwondering uit. Ik vraag me af, antwoordde hij, waarom u me op een zoo ernstigen toon zulke kinderachtige vragen stelt... Ik veronderstel dat het niet zonder re den is.... Oofk zie ik er heelemaal geen bezwaar in nauwkeuriger te bepalen, dat het me onmogelijk is mijn ring aan de rechterhand, die zichtbaar groo ter is, aan te doen.... Zie maar. Tortoran zag het en een tevreden glimlach kwam op zijn lippen. Gelukkig, zoo heb ik het ook liever, zei hij.... het walgde me te denken, dat u de schuldige waart.... Dat haalt mijn thesis neer, maar ik verheug me er over Steeds meer en meer verwonderd, vroeg René op zijn beurt: Wat bedoelt u? Vóór twee dagen, legde Tortoran lijk gezinde landen om hulp te verleenen1 aan de geteisterde bevolking. De kerkhoven zijn tengevolge van de overstroomingen omgewoeld, met het ge volg dat de kisten in het water drijven. Tal van personen, wier verstand verbijsterd is, dolen in het land rond. De leider van den saniteitsdienst acht het zeer waarschijnlijk, dat het aantal dooden tot 5000 zal stijgen, daar ca. 30 p^t. van de gewonden zoo zwraar ge kwetst zijn, dat zij, naar aangenomen wordt, zullen sterven. De reddingsbri gades, die de omgeving van San Domingo hebben geïnspecteerd, vonden de plaatsen St. Louis en Isidore volkomen verwoest. In Villa Duarte zijn 300 dooden. De hoofdstad lijkt op een slagveld. Het ziekenhuis is, er liggen 400 zwaar gewonden in, zoo overvol, dat een ander groot hulp ziekenhuis is ingericht. Er zijn 300 dooden en 500 gewonden in 't district Elslgibe en 467 dooden te Fran- cesca, waar een tehuis voor moeders in elkaar gestord is, waardoor ongeveer 50 jonge moeders en pasgeboren kinderen onder de puinhoopen terecht kwamen. De schade wordt thans reeds op 50 millioen dollar geschat. MISDAD1GERSBENDE ONTDEKT. De politie te Aken heeft een wijdver takte misdadigersbende ontdekt, die haar misdrijven uitoefende in Aken, Munster, Osnabrück, Bochum, Rheydt en Hamburg. Tot nu toe zijn zeven leden van de bende gearresteerd, terwijl twee misdadigers, wier namen bekend zijn, nog gezocht worden. Voor zoover bekend, heeft de bende zeventig misdrijven gepleegd. Bovendien zjjn 210 misdrijven in onderzoek, waarvan de leden der bende eveneens verdacht worden. De heer H. M. Verhulst, Accountant te Leiden, lid Ned. Unie van Accountants, is een dezer dagen als lid benoemd van het Nederlandsch Instituut voor Effinciency, dat zich in het bijzonder ten doel stelt het verzamelen en verbreiden van kennis omtrent Effinciency en in het bijzonder het bevorderen van samenwerking van alle lichamen en personen, die aan de verwezelijking van het doel medewerken. AFSCHEID VAN PRINSES JULIANA VAN KATWIJK. Op Vrijdag 19 September des namid dags om drie uur zal H.K.H. Prinses Juliana te Katwijk aan zee het monument onthullen, opgericht ter nagedachtenis van de in oorlogstijd omgekomen Katwijk- sche visschers. uit, heb ik een man op heeterdaad op moordpoging betrapt ik mag me wel zoo uitdrukken die aan den rechterpirik een platinaslang draagt, vol komen gelijk aan de uwe. Verduiveld, onderbrak de koop man. Ik ken die man die eenzeifden ring heeft als ik. Vroeger, toen we nog vrienden waren, hebben we daar dik wijls over geschertst.... En die man is Gaston Faverolles. De journalist had zijn stijve houding hernomen. Er is nog iets dat me hindert, zei hij. Staat u me toe een andere vraag te stellen, die minstens zoo on bekookt is als de eerste. Laat hooren: Welnu, in uw boekerij in het wachtsalonnetje naast het kantoor staat een tamelijk mooie uitgave van Mon taigne.... Ja... Wilt u ze even gaan halen en vóór mij openslaan? René Lambert, die werktuigelijk had gehoorzaamd riep uit: Zoo, het portret van Olga.... Ik heb er zoolang naar gezocht om het te verbrandenHet stak dus in dit boek? De ongedwongen toon waarop hij zich uitdrukte wees op een zoodanige oprechtheid, dat Tortoran er geen se conde aan dacht, dat hij huichelde. Wie is Olga:? vroeg hij bevend van nieuwsgierigheid. René werd droefgeestiger. Het is zonderling, zegt hij. Ie dere vraag die u me stelt brengt me onwillekeurig naar Gaston Faverol les terug.... Olga is een vrouw die we Voordat de onthulling geschiedt zal de burgemeester van Katwijk aan Zee, mr. dr. J. Schokking voor genoodigden in de Oude Kerk een gedachtenisrede uitspreken. De Prinses zal door ongeveer 3000 schoolkinderen en een zangvereeniging alhier een zanghulde gebracht worden. Na afloop van de onthulling zullen de besturen der verschillende vereenigingen in Hotel „Du Rhin" aan de Prinses wor den voorgesteld. Prinses Juiiana neemt hiermede een officieel afscheid van Katwijk aan Zee, waar Zij tijdens Haar studie aan de Leid- sche Universiteit heeft gewoond. RUIM f 100.00Ö°VERÜUISTERD. Malversaties van een bankdirecteur te Uithoorn. Naar het Hbl. mededeelt, zijn bij het bijkantoor der Rotterdamsche Bankver- eeniging te Uithoorn (vroeger Nationale Bankvereeniging) ernstige malversaties aan het licht gekomen. Gebleken is, dat de directeur reeds gedurende 9 jaren kans heeft gezien, belangrijke sommen te ver duisteren tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 100.000 a f 120.000. Ook de schoonvader van dezen is het slacht offer geworden van de malversaties en voor een bedrag van ongeveer f 10.000 benadeeld. Aan het licht is gekomen, dat tal van gefingeerde credietaanvragen bij het hoofd kantoor zijn ingediend, waarbij de hand- teekeningen van de aanvragers, zoowel als van de borgen door den directeur van het bijkantoor werden vervalscht. De directeur is gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. INBRAKEN. Te Ouderkerk a. d. Amstel zijn twee inbraken gepleegd. Bij den veehouder G. Korrel hebben de dieven een aantal diamanten en gouden voorwerden ter waarde van 400 gulden gestolen en bij den winkelier L. Uitdenboogaard is 30 gulden ontvreemd. AANRANDING."0" Mej. v. E. uit Utrecht reed op de fiets langs den zoogenaamden „binnenweg" naar Houten, toen zij plotseling een man aan den kant van den weg zag staan. De man was niet behoorlijk gekleed en hield een fiets aan de hand. Plotseling zette hij de fiets voor de aanrijdende juffrouw, zoodat deze moest afstappen. Toen zij aanstonds begon te gillen om hulp, nam de kerel de vlucht. Mej. v. E. waarschuwde de politie te Houten, die onmiddellijk met haar eenige wegen afreed. Echter vergeefs. Ook aan de juffrouw getoonde portretten van be kende aanranders brachten geen licht. HET LIJK VAN EEN REDDER. Onder Sprokkelenbrug bij Bommel is de vorige maand uit de "Waal opgevischt het lijk van een man. Dit is nu gebleken te zijn dat van den 21-jarigen Joh. Smuck, uit Bottrop, in Westfalen, die aldaar is verdronken, na twee personen, die bij een roeiwedstrijd te water waren geraakt, te hebben gered. PIJPLEIDING VAN°EEN LOCOMOTIEF GESPRONGEN. Zaterdagmiddag sprong de pijpleiding van een locomotief bij de werkzaamheden aan de De la Reyweg te 's Gravenhage. De 23-jarige W. Z. wonende aan de Bilt hovenschelaan bekwam ernstige brandwon den aan zijn beide oogen en gelaat. De man is door den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. ONGELUK MET EEN GEWEER. Bij de te Driesum (Fr.) gehouden Oranje feesten, werd een historisch openlucht spel opgevoerd, waarbij de inhaling der Fransehe soldaten en de verdrijving der- zelve door de kozakken werd voorgesteld. Vóór dat de voorstelling een aanvang had genomen, heeft een jongen de aar digheid gehad, aan de haan van een met los kruit geladen geweer van één der soldaten te trekken. Het schot ging af en de prop vloog een juist passeeren- de van elders komende feestganger pardoes tegen de kaak. Onverwijld is de man, die hevig bloed de, per auto naar den arts te Dantuma- woude vervoerd, die het eerste verband legde. De toestand van den getroffene laat zich niet ongunstig aanzien. beiden hebben liefgehad. Daar ze mij boven hem heeft verkozen zijn Gas ton en ik kwade vrienden geworden.... En op zekeren dag heb ik een vrien din uit mijn kinderjaren ontmoet, die ik sedert lang uit het oog had verlo ren.... U kent ze... Micheline is het Ik heb dadelijk begrepen hoe kunst matig mijn liefdesbetrekkingen met Ol ga waren.... Voor Micheline heb ik de vurigste liefde opgevat en ik heb met de andere gebroken in den loop van een tooneel, waarbij ze me met de ergste wraaknemingen bedreigde, waar ze zwoer me in mijn vermogens, mijn eer, mijn liefde te zullen treffen Doodsbleek sneed hij den draad zijner rede af. Eigenlijk gezegd, mompelde hij, zou zij de hand hebben in de onge lukken die me treffen? Twijfel er niet aan, antwoordde Tortoran. Ik heb het bewijs dat ze tot alles in staat is Hierop volgde een oogenblik stilte, die wel een minuut aanhield. René droomde en Tortoran dacht na.... Eindelijk hernam deze laatste: En daar wordt nu dit geheim opnieuw duister.... Ik ben van uw op- recntheia overtuigd en verrukt over u- we onschuld.... Maar alles zou zoo goed uitvallen indien u schuldig waart. Niettegenstaande zijn leed, kon de koopman bij deze zonderlinge verkla ring een glimlach niet onderdrukken. Maar Alfred sloeg er geen acht op en ging voort: Natuurlijk, wanneer Gardenois niet tijdens de vaart kon verdwijnen, werd ades duidelijk bij de veronderstelling OUDE VROUW VERBRAND. In de Tuinstraat te Groningen woonde een echtpaar S. waarvan de vrouw 85 en de man 79 jaar was. De vrouw wil de als naar gewoonte koffie zetten en stak daartoe een op den grond staand gasstel aan. Haar kleeren zijn daarbij in brand geraakt en voorbijgangers be merkten vlammen in de woning. Toen men binnendrong, bleek de vrouw reeds overleden te zijn. Het lichaam was voor de helft verkoold. De oude man, die, toen het ongeluk gebeurde nog te bed lag, bekwam geen letsel. Er was een kleine binnenbrand ontstaan, welke door de brandweer spoedig bedwongen was. o VERDRONKEN. Op de Kagerplassen onder Warmond is de 23 jarige A. Timmerman uit Den Haag, een niet al te best zwemmer, bij het baden verdronken. o dat hij verdween na de aankomst van den lift.... Maar dit sloot uw medeplich tigheid in zich.... U geloo.ft dus aan de schuld van mijn armen kassier? Helaas....Ik zal u de documenten toon en die dit wel zullen bewijzen. Hij ging in zijn zak, haalde er zijn brieventasch uit en zocht tusschen de papieren in. Maar plotseling bleef hij onbeweeg lijk staan met verstarde oogen en be vende lippen staan. Zijn blik had tusschen de papieren een zonderling ding ontmoet, een een voudige postkaart nochtans, waarvan het zien een buitengewone zenuwach tigheid in zijn binnenste verwekte. Hij mompelde: Ja... Dat is het... Tijdens. Nóch nadien,... verduiveld.... ik had er aan moeten denken... Hij is het... maar, 1 geen bewijs... toch wel.... De duim. Hij richtte het hoofd op en stak zijn brieventasch weer in zijn zak. Hij straalde van vreugde; zijn oogen schit terden. Van avond, zei hij, zal het licht der waarheid stralen. En hij vertrok, terwijl hij René ge heel verbijsterd achterliet. XVII. MIDDERNACHT. HET UUR DER GERECHTIGHEID. Alfred Tortoran bracht het groot ste gedeelte van den dag in het Ge rechtshof en op het hoofdcommissa riaat van politie door. Hij wachtte in voorkamers, werd door hoogstaande HEUSDEN. - De Heusdensche Winkelweek, die gehouden is van 30 Augustus tot en met 6 September, mag zeer zeker als goed geslaagd worden beschouwd. De ver schillende feestelijkheden en attractie's trokken telkens een talrijk publiek uit de omgeving. Een groot aantal loten werd weder geplaatst, een aantal dat waarschijnlijk de verwachting van het Bestuur heeft overtroffen. De uitloting der prijzen zal plaats hebben op Don derdag 11 September, 's avonds 8 uur, in de zaal van het hotel „Concordia". Mej. T. Friedli alhier, is met in gang van 1 October a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de Christelijke School „Juliana" te Amstelveen. VNaar wij vernemen, zullen de 9 leden van het werkcomité van actie voor aanleg van moderne verkeerswegen in het Land van Heusden en Altena, op Woens dag 17 dezer met een autobus deze streek doorkruisen, om op die wijze de plaat selijke gesteldheid te leeren kennen, welke aan meerdere leden nog onbekend is. De heer Joh. de Mol, kerkmeester der parochie van de H. Catharina, heeft als zoodanig zijn ontslag aangeboden. De collecte in deze gemeente ge houden voor het Blindeninstituut te wolf- heze heeft f30.30 opgebracht. AALBURG. Donderdag, 11 Sept., des avonds om half zeven (O.T.) hoopt Ds. Vreugde- hil uit Bruinisse, voor de Geref. Gem. alhier op te treden. ANDED. Een dochtertje van Ant. Verwijs alhier kreeg dezer dagen een melkbus op het lichaam. Het kind werd daarbij zoo gedeerd, dat geneeskundige behandeling noodig bleek. ALMKERE. Met 't oog op de a.s. llde volks telling, heeft thans in deze gemeente een nieuwe huisnummering plaats. Dezer dagen had een zoontje van den heer C. K. alhier het ongeluk zich zoodanig aan kokende thee te branden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De heer G. B. alhier werkzaam op de Coöp Stoomzuivelfabriek, had het on geluk zich zoodanig aan stoom te branden, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. CAPELLE. J.i. Zondag hield de postduiven- vereen. „De Luchtvaart", gevestigd in het caé van mej. de weduwe A. v. d. Haart a.d. Nieuwstraat, in combinatie personen ontvangen, sloeg het stads archief op, werd zelfs gemachtigd in papiermandejs te snuffelen en had ten slotte een onderhoud met den heer Legerbier, onderzoeksrechter, sedert den vorigen dag met de zoogenaamde zaak van het Geheim van de lift" belast. Daarna begaf hij zich naar de Gazette de Paris, waar Marteau hem met ver wijten onthaalde. Hoe kon u ons zonder nieuws laten zitten.... Wat hebt u te Berlijn uitgevoerd Wat brengt u voor ons mee?.... Het publiek vat een ware hartstocht op voor het geheim van de rue d'Haute- ville en wij hebben geen enkel bericht om het te bevredigen... Hebt u gege vens om voor morgenochtend een ar tikel samen te stellen? Tortoran beantwoordde bedaard, de eene vraag na de andere. Ten eerste, zei hij, ben ik niet verder gekomen dan Nancy, waar ik op het punt heb gestaan te sterven... Ten tweede breng ik de waarheid over het geheim van de lift... Ten derde, wil ik dadelijkfe en artikel schrijven, dat opschudding zal verwekken en waar aan ik rond één uur van den nacht eenige regels als besluit wil toevoe gen.... Terwijl de jonge journalist deed zoo als hij gezegd had, riep een brief van den heer Legerbier, voor denzelfden, te middernacht, naar 15bis, rue d'Hau- teville het hoofd der veiligheid, den secretaris van dezen laatste, mijnheer Max Durand "en mejuffrouw Lucette Gardenois bijeen. (Wordt vervolgd). *-■ voor tiet Lang ïin Hensiioi en ajo Langsiraa de BommeUrwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1