Tweede Blad Ho. 5053 Woensdag 10 September voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. mui -«<- 1 is ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT Plaatselijk Nieuws Ingezonden. Burgerlijke Stand. Binnenland behoorende bij het is een ellendige kwaal. En toch gemakkelijk te genezen met behulp van Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. f0.65 per flacon in alle apo theken en drogistzaken. INLEVERING RIJKSGOEDEREN. Door den indeelingsdistrictscomman- dant te 's-Hertogenbosch is bepaald, dat d e inlevering der Rijksgoederen van dienstplichtigen, die op 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve overgaan, in zijn district zal plaats hebben vinden op n.v. plaatsen en datums, voor de daarachter genoemde gemeenten. Te Drunen op 1 October voor de gemeenten Drunen, Wijk c.a.. Eethen, Veen, Heusden, Hedikhuizen, Oudheus- den, Nieuwkuijk en Herpt c.a. Te Waspik op 4 October voor de gemeenten Loon op Zand, Sprang-Ga- pellle, Raamsdonk, Geertruidenberg, Waspik en Waalwijk. Te Woudrichem op 8 October voor de gemeenten Almkerk, Woudrichem, Werkendam, Dussen, Andel c.a., Gies- sen, Rijswijk en de Werken c.a. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) L S. LEIDEN, 6—9—1930. Met belangstelling de artikelen in het Nieuwsblad voor het Land van Heus den en Altena, enz. enz. betr. premie obligaties gelezen hebbende, wensch ik, ais bevoegd v a k ku n d i g e, bij de zen de aandacht erop te vestigen, dat maar ai te vaak allerlei z.g. geldens- waardige stukken aan den man gebracht worden, zonder, dat in de meeste ge vallen de h.h. verkoopers, welke deze tegen een meestal behoorlijke provisie p.aatsen, weten ot zij werken voor so- lxfue instellingen. Het eigenaardige in vele gevallen is, dat, indien men se rieus informaties gaat inwinnen, óf geen enkei behoorlijk bericht binnenkomt, óf men bezoeken krijgt van heeren, die met een vloed van woorden en onder het noemen van allerlei namen, die ten deele door het publiek begrepen worden, (om nog maar niet te spreken van in het geheel niet begrijpen) trach ten de obligaties ot dergelijke stuk ken te plaatsen. In mijn praktijk heb ik dit meerdere malen medegemaakt, door opdracht van personen aan mij, om ad vies te geven betr. dergelijke instel lingen; de ervaring heeft geleerd, voor zichtig te zijn in dezen, de goede in stellingen niet te na gesproken. Laat desnoods deugdelijk informeeren, door personen, die het kunnen beoordee- ien, daar het voor velen een tegenval ler is, later te weten te komen, dat zij ,,een kat in de zak" gekocht hebben. Inmiddels dank voor de verleende plaatsruimte H. M. VERHULST, Accountant, Lid N.U.v.A. drunen. Veiling 4 September. Peren 245 ct; Bon Louis extra 43 45 ct.; id. I 40—43 ct; id. II 30—35 ct.; id. Ill 2326 ct.; Triomf deVien- ne extra 27—33 ct.; id. 1 20—26 ct.; id. II 12—18 ct.; Dr. Julles 27—31 ct.; ;d. II 1722 ct.; Beurré Napoleon 14 22 ct.; id. II 712 ct.; Beurré de merode 12—17 ct.; id. II 6—10 ct.; i<L Beuher 1418 ct.; id. II 912 ct; id. Sin 1619 ct.; id. Lebrun 12 17 ct.; id. Hardij 1322 ct.; William Duchessee xtra 1721 ct.; id. 1 10 16 ct; id. II 610 ct.; Durandeau 1322 ct.; Maagdej>eren 1217 ct; id. 11 59 ct.; Signeur d'Esper 1319 ct; id. II 610 ct.Bergemotte 813 ct.; Diamantpeer 714 ct.; Haantjesperen 712 ct.; Knolperen 610 ct.; id. 11 25 ct.; Spekperen 813 ct.; Perzik peren 911 ct.; Bon Cretien William 1317 ct.; Souvenir de Congres 1721 ct; Claps favoriet 11 1517 ct.; Stoof peren 5—14 ct.; Appelen 5—31 ct.; Transparant de Cronsel 1528 ct.; Co- re pomona 1821 ct.; Witappel 13 25 ct.; id. 11 10—15 ct.; Keulse paradijs 19—2. ct.; id. II 14—16 ct.; Goud guldens 1821 ct; Dirkappel 1520 ct.; Keswick 16—23 ct.; Oranjereinet 1925 ct.; Zaailingen 2730 ct.; Hang- ooren 1719 ct.Ossekoppen 1017 ct; Gravesteyners 1622 ct.; Wijnap- pei 2431 ct.; Appel gevallen 5 15 ct.; Zoete appelen 618 ct.; Prui men bl. 1116 ct.; id. witte 1621 ct.; id. kwetsen 2023 ct.; id. reine victoria 1014 ct; Snijboonen 315 ct.; id. II i/22 ct.; Reinische Spek- boonen 1i/23 ct.; Stokprinces m. dr. 414 ct.id. z. dr. 311 ct.; Rente gevers 311 ct.; Stamperfect 28 ct.; id. Dubb. 69 ct.; Wagenaars 14 ct.Boterboontjes 1—3 ct.; Torna'.en (kas) 1013 ct.; id. II 48 ct.; id. (v. buiten) 26 ct.; Juin 25 ct.; Sjalotte 510 ct.; Wortelen 23 ct; Augurken 2—26 ct; Spinazie 1—10ct.; alles per K.G. Bloemkool 7—12 ct.; id. 11 1—6 ct.; Savoije kooi 29 ct.Roode kool 1 4 ct.; Witte kool 27 ct.; Spitskool 34 ct.; Net meloenen 1038 ct; Suiker meloenen 1030 ct.; Pompoen (eet bare) 73 ct.; Andijvie 14i/2 ct.; Sla 1/25 ct.; Pirzikken 16 ct.id. (Wolle wantjes) 1li/2 ct.Komkommers Wit 14 ct.; id. groen i/26 ct.; Augurken 533 ct.; Selderij 510 ct.; alles per stuk. Selderij 12i/2 ct.; Peen 24 ct.; Kroten li/23i/2 ct.allies per bos. LAND VAN ALTENA. De herfstmaand heeft haar intre de gedaan met zomerweer. De regen vlagen die langen tijd de velden teis terden zijn voorbij, maar de slechte invioeQ-*dien zij uitoefenden, doet zich nog steeds gevoelen in den oogst der producten, zoodat tal van land- en tuin- bouwberichten in pessimistischen toon zijn geschreven. Nu moeten de gronden weer worden toebereid voor de culltuur van nieu we gewassen. De structuur van den grond is van groot belang voor den groei der plant. Daar het Land van Altena kleigrond 'is, is hier de grond minder doorlaatbaar voor water als el ders, waar andere grondsoorten wor den gevonden. Door den grooten over vloed van regenwater zijn dan ook de velden in de voorbije maand doornat geworden. Dientengevolge daalde de bodemtemperatuur in die mate, dat tal van planten in hun groei zeer belem merd werden. Voeg daarbij nog, dat op meerdere plaatsen in 't Land van Altena, de ontwatering nog te wen- scnen overlaat en gij kunt u voorstel len, welke een enorme schade 't he melwater aan den oogst heeft toege bracht. Het best waren er nog die velden aan toe, die veel humus bevat ten. Daar werd door de humusaanwe- zigheid de afvoer van 't overtollige water vergemakkelijkt. Blijft de grond nu te nat, dan verzuurt ze! Ook in ander opzicht waren de humusrijke vel den er beter aan toe, dan de humus- arme. Zij toch profiteerden het meest van de heerlijke zomerzonnewarmteen de humus was oorzaak, dat de ver warming van den grond eveneens werd bespoedigd. De voorraad humus wordt door bemesting vergroot. Met deze werkzaamheid zijn de boeren nu be zig. De zomersche pracht der velden en de kleurenschakeeringen der talrij ke producten zijn verdwenen en reeds heeft de ploeg de grond gescheurd en is de bemesting in vollen gang. Hoe meer humus de bodem bevat, hoe grooter ook zijn absorptievermo gen wordt Wat bedoelt men daarmee? Dit. Alle voedingsstoffen, die de plant noodig heeft voor haar groei, houdt de bodem vast en geeft die, wanneer ze vereischt wordt. Dit vermogen kan te sterk zijn. Het is dan noodig kalk te zaaien, om den bodem wat losser te maken. oudendijk. Zaterdagmiddag hield het bestuur der Oranjevereeniging, bijgestaan door het personeel der 2de openbare school en eenige helpsters, de aangekondigde I kinderfeesten. Daartoe in staat gesteld door de in woners, werden de kleinen rijkelijk ge- tracteera én hadden wedstrijden plaats om leuke prijsjes. De muziekver. Kunst na Strijd" gat vanaf de muziektent en kele nummers ten beste. 's Avonds werd in de omgeving van de tent een ringrijderij op fietsen ge houden voor dames en heeren, waar voor veel belangstelling bestond en waarbij de prijzen werden gewonnen aoor mej. T. Biesheuvel, mej. A. Wes- tcrlaken, de heer H. Spiering en mej. M. Huyser. Daarna concert door de mondhar- moniecaclub van Nieuwendijk. Een aar dig clubje, dat er met zijn ijverigen directeur, de heer van Someren, wel zijn mag, maar dat op zoo'n feestavond waarbij het niet altijd even stil is, zich moeilijk verstaanbaar kan maken. Beter kwam de muziek tot zijn recht tijdens de lampionoptocht voor de schoolkinderen, waar schier iedereen ten slotte aan deel nam en zoodoende een succes werd. Tot slot werden wij nog vergast op enkeie zangnummers van het dameskoor IOnderling Genoegen", dir. de Heer H. Spiering. Hoewel vele jongelui uit den omtrek dezen avond bijwoonden, had alles een ordelijk verloop. Vragen op rechtskundig: gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Alhier wil een vreemdeling trouwen. De wet van zijn land verbiedt het huwe lijk van een militieplichtige te voltrekken zonder dat het bewijs, dat hij aan zijn militieplicht voldaan heeft, is voorgelegd. Mag de Nederlandsche Ambtenaar van den Burgelijken Stand hem nn wel trouwen K. Z. Ik ben burgemeester, tevens secretaris eener kleine gemeente. Er is een ambt- tenaar ter secretarie, dien ik gedeeltelijk uit eigen zak bezoldig. Zijn dit nu be roepskosten, welke ik voor de Inkomsten belasting in mindering van mijn salaris mag brengen B. K. D. Als voorzitter eener voetbalvereeniging, die niet koninklijk is goedgekeurd, kocht ik eenige zaken voor de vereeniging. De vereeniging bezit niet alleen niets, maar heeft zelfs schuld. Wie is nu aanspra kelijk voor de betaling der gekochte za ken U. Een voetballer. Dezer dagen is bij mij een hond aan komen loopen, hoe ik probeer het dier weg te krijgen steeds komt deze hond terug. Ben ik nu verplicht voor zoo'n geval belasting te betalen. A. A. U moet zich van den hond, op welke wijze dan ook, ontdoen. Doet U zulks niet, dan is U voor het dier absoluut belastingplichtig. Als eigenaar van een huis met tuin heb ik het recht van voetpad over een ander perceel. Sluit dit recht nu ook in zich om er met een rijwiel over te mogen rijden K. S. Het recht van voetpad sluit in zich het recht om met rijwielen of andere door voetgangers aangewende vervoermid delen aan de hand in of uit te leiden. U moogt er niet met een rijwiel over rijden. Kan men zeggen dat een mengsel van deugdelijke melk en deugdelijk water on deugdelijk van samenstelling is W. D. v. R. Een mengsel van water en melk hoe deugdelijk dat water en die melk ieder op zich zelf ook mogen zijn is als „volle comsumptiemelk" ondeugdelijk van samenstelling, omdat water daarin niet thuis hoort. Vier personen, samen eigenaren van eene boot, komen overeen de boot voor gezamenlijke rekening te verkoopen. Een van hen verkoopt de boot voor f17000 aan een derde, met ,wien hij overeenkomt, dat hij alleen bovendien f2000 provisie zal genieten. Mag dat en moeten die f2000 ook niet onder de vier personen worden verdeeld w. X. De aard der overeenkomst en de goede trouw brengen stellig mede dat de volle f 19000 als koopsom der boot wordt be schouwd. Een onbevoegde schrijft telkens recepten voor, voor genezing van personen, die niet tegenwoordig zijn. Mag dat straffeloos geschieden G. J. r. H. Art. 1. der wet van 1865 op de uit oefening der geneeskunst verstaat onder uitoefening der geneeskunst geheel alge meen het verleenen van genees- heel- of verloskundigen raad of bijstand als bedrijf, welke raad of bijstand de werktuiglijke of voorgenoemde strekking om genezing van eene ziekte te bevorderen, evenzeer kan hebben wanneer hij verleend wordt buiten tegenwoordigheid van den lijder, als wanneer hij in diens bijzijn gegeven wordt. Adriaan z. v. C. Boer en N. de Jong^ Lambertus P., z. v. Fr. M. v. d. Mos selaar en C. Pols; Adrianus Johannes z. v. A. v. d. Linden en D. A. v. d, Kieboom; Antonius, z. v. P. J. Kanters en C. Bergé. Getrouwd: Th. P. Berkelmans 27 j. en P. C. M. Roovers 2i j.; S. IX i Frank 27 j. en M. A. de Jong 27 j.; A. v. Pas 23 j. en C. G. Pruijssers 28 j. Overleden P. A. de Brouwen 70 j. braked. Over de maand Augustus. Geboren Bertha Hendrika, d. v. A. v. Dalen en A. v. Dalen; Marrigje, d. v. J. L. v. Beek en H. M. Heijkoop; Arie, z. v. A. v. Mourik en H. v. Daa- len; Willem, z. v. G. W. van den Boscti en A. S. E. Maclane. Getrouwd: W. P. Heijstek, 28 j. en Adr. Mijdam, 25 j'. Overleden: O. v. d. Wetering, 35 j.; Mj. Vat,e chtgen. van S. Mans- veldtr 47 j. poederoijen. Over de maand Augustus. G eb ore n Christiaan, z. v. M. Veiy heij en M. K. Smits. Getrouwd: A. C. Vernooij, 26 en L. Bisschop, 23 j. heusden. Overleden: G. C. Toethuis, 16 j. nederhemert. Over de maand Augustus. Geboren: Hendrika, d. v. B. Vos en E. L. Bousink. G et r o u w d G. van Os, 23 j. en M. D. Remmerde, 24 j.J. v. d. Pol, (44 j. en J. Biesheuvel, 33 j. anded. Over de maand Augustus. Geboren: Maria, d. v. A. van der Vliet en M. Kant; Izaak, z. v. M. Schou tenten en C. J. de Fijter; Janske, d. v. N. Schouten en J. v. Masbergen; Aritonie Jakob, z. v. C. Noorloos en B. H. Branderhorst; Adriana Lijntje, d. v. P. Zegwaard en C. E. Maas. Getrouwd: J. v. Herpen, 35 j. en Wl Crielaard, 32 j.; M. A. Schouten, 32 j. en Cher. v. Lier, 22 j. Overleden: H. van Duist, 61 j. echtgen. van J. Lankhaar. waspik. r Over de maand Augustus. Geboren Frederikus J., z. v. M. Vermeulen en J. van den Hout; Fran- ciscus A. Th., z. v. M. C. J. Berkel mans en J. M. v. Dongen; Hubertus A., z. v. L. Ramstijn en E. Langermans; Adriana P. M., d. v. P. Verwijmeren en H. W. Pols; Elisabeth H., d. v. C. Vermeulen en E. Schalken; Petro- nella C. M. d. v. A. Th. de Wit en H. M. de Bont; Huiberdina M. D., d. v. A. H. Boom en C. W. Savelkouls; Pieter Cornells, z. v. Joh. C. Gommers en P. Mes; Elisabeth H., d. v. Albert Suisters en A. M. van den Besselaar; MOORD TE HARDEGARIJP. De Justitie heeft, behalve G. D., ver dacht van moord, subs, doodslag, op den heer v. d. V. te Hardegarijp, nog aan gehouden P. H. te Eergum, als verdacht van het uitlokken van dit misdrijf, door D. een dolkmes te verschaffen, en T. v. d. M. te Bergum, beschuldigd van weder- spannigheid tegen den Rijksveldwachter Visser, letsel tengevolge hebbend. -o- r; JONGETJE OVERREDEN. Het 4-jarig zoontje van den brand- stoffenhandelaar Aart Versteeg te Spij- kenisse, is door een vrachtauto van den veehandelaar A. Barts, overreden. Den bestuurder treft geen schuld, daar het kind plotseling de straat overstak. Het kind is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. -0^ 1 S MINISTER BEELAERTS NAAR GENÊVE. De Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Beelaerts van Blokland, is naar Genève vertrokken, ter deelneming aan de confe rentie over het Europeesch Statenbond plan- Briand en daarna aan de vergaderingen, van den Volkenbond. i I ii$ KINDERVERLAMMING. Te Bathmen doet zich een tweede gevkl van kinderverlamming voor. Bij een 18 jarigen zoon van den landbouwer Hotter- broek te Okkenbroek (gemeente Diepen veen) werd de ziekte geconstateerd. De patiënt is op geneeskundig advies vervoerd naar de barakken te Deventer. GEVALLEN. De 63 jarige De W. uit Rijswijk (Z.H.) is uit een dakgoot gevallen van een perceel aan 't Haantje te Delft. Hij kreeg een schedelfractuur. Per ziekenauto werd hij naar het gasthuis vervoerd, waar hij des nachts is overleden. DE VIERDE TWEELING Het gezin van den heer C. Boudesteijn te Krimpen a. d. IJsel, is voor de vierde maal met een tweeling verrijkt. 84. „En wat wil jij als belooning, Alad din vroeg de vorstin. „Ik wensch, dat ge Hera's broer en mij in vrijheid laat wegtrekken en met ons alle an dere gevangenen van onzen stam." De vorstin was te gelukkig, om ook maar even teleur gesteld te zijn. „Ze kunnen gaan, wanneer ze willen," zei ze, en jij zult hier altijd een welkome gast zijn." Den volgenden morgen reeds vertrok Alad din. De Arend nam hem en de kabouter prins op zijn breeden rug en na een hartelijk afscheid zette bet gezelschap koers naar het paleis van Hera en haar vader, waar ze na een voorspoedige vlucht van een paar uur aankwamen. 85. Dat werd een weerzien Hera huilde tranen met tuiten van blijdschap, toen ze' haar broer terugzag en de vorst was niet minder uitgelaten. Het werden feesten zon der eind, en toen twee dagen later de booten met de vrijgelaten gevangenen landden, toen kwam het heele kabouterland in rep en roer. Ieder wou Aladdin bewonderen. En een week later riep de Koning Aladdin met de Arend bij zich. „Hier is je fleschje terug, menschenkind," zei hij, ,je mag vrij terugkeeren naar je land. En hier is tevens de sleutel van de schatkamer, waar Hera je gevonden heeft. De helft van wat er in die kamer is, mag jij hebben. Je kunt er je familie ruim mee loskoopen. 86. Stuur je vriend, de arend, met een brief en een goudstaaf naar die menschen aan den anderen kant van het Meer, bied als losprijs honderd van die staven goud en je zult zien, met een paar dagen zijn je ouders hier." De Arend was direct bereid, de zending te volbrengen. Aladdin schreef zooals de koning hem geraden had, en reeds den vol genden dag was de arend terug met de bood schap, dat alles in orde was en zijn ouders over een paar dagen met een karavaan ge bracht zouden worden, Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5