SPiOR's MOSTERD 1 KEUNEN-M ALINGRE - HEUSDEN. Wonder4 rtikelen Spoor' fiuiteuland, Kantongerecht Heusden Ingezonden. Malaga - Vermouth Martini - Sherry Madera - Champagnewijnen. Binnenlandsch Gedistilleerd - Fijne Cognac Voorburg - Schillenbrandewijn. 4 e prijs, J. Garstman. 2e pr., L. van Zandwijk. 3e pr., M. Bouman Jz. 4e pr., A. Nieuwkoop Jz. 5e pr., Casp. Nieuw koop. 6e pr., G. v. Kapel. 7e pr., P. v. Rijswijk. 8e pr., C. Bouman Az. 9e pr., J. v. Kuijk Gz. Ringrijden op rijwielen voor Dames le prijs, Dina de Waal. 2e pr., Ant. de Waal, 3e pr., J. Bouman Jd. 4e pr., J. van Kapel. 5e pr., N. van Wijk. 6e pr., J. Bouman Dd. 7e pr. S. Nieuw koop. Ringrijden te paard le prijs, C. van Wijk Lz. 2e pr., G. de Bruijn Gz. 3e pr., Jan van Tilburg. 4e pr., Adr. van Bergeijk Adrz. Hardloopen met hindernissen voor Heeren le prijs, Peter de Bruijn. 2e pr., Joh. v. d. Maaden. 3e pr., A. Nieuwkoop. Hardrijden met hindernissen voor Heeren le prijs, Casp. Nieuwkoop. 2e pr., J. Garstman. 3e pr. J. Bouman. Muiltje loopen le prijs, C. van Wijk. 2e pr., F. van Wijk. 3e pr., Joh. Bax. Ruitergevecht le prijs, J. Jurriens. 2e pr., J. Wij- gers. 3e pr., Joh. van Kapel. 100 Meter hardloopen le prijs, Jan Garstman. 2e pr., W. Baaijens. 3e pr., WT. van der Pol. Hardloopen met hindernissen voor Dames le prijs, M. van der Steenhoven. 2e pr., Corn, van Wijk. 3e pr. T. Nieuw koop. Tobsteken voor Heeren le prijs, C. Bouman Az., P. van Rijs wijk. 2e pr., Jan Wijgers, Joh. van Kapel. 3e pr., Jac. van Bergeijk, Piet Bouman. 4e pr., Jacob van Bergeijk, Jan Garst man. Tobsteken voor Dames le prijs, C. van Wijk, J. Bouman Jd. 2e pr., P. Loefï, P. de Waal. EEN BELGISCHE PRINS GEBOREN. Prinses Astrid is Zondag bevallen van een zoon. Moeder en kind maken het opperbest. De prins heet Baudouin, naar den oudsten broer van koning Albert. Zijn andere namen zijn Albert, Karei, Axel, Maria, Gustave. PEST OP DE P~HILIPIJNEN. Op het eiland Luzon is de pest uitge broken. Reeds zijn honderden personen omgekomen. LEVEND VERBRAND. Nabij San Benedetto in Italië heeft een hevige brand gewoed in een landhuis, dat geheel in vlammen opging, 2 vrouwen en 4 kinderen zijn in de vlammen omge komen. BRANDENDE PILTROLEU.VIBRON. In een petroleumbron bij Pazlau (Mol davië) raakte uitstroomende petroleum in brand 15 arbeiders liepen ernstige brand wonden op, waarvan eenige zelfs doode- lijke. Het is gelukt den brand te blus- schen. DOODELIJK ONGELUK. Bij een stierengevecht te Madrid is een ernstig ongeluk gebeurd. Een jonge torea dor wilde zijn degen in den kop van een stier planten, doch de degen brak af en de stier boorde zijn horens in de boist van den jongeman, die weldra den geest gaf. o VREESELIJKE MISDAAD. Een staljongen te Maisons-Lafitte, die vond met zijn vrouw en kinderen te klein behuisd te zijn, is gearresteerd onder ver denking zijn jongste kind levend te hebben begraven. De man had voorgegeven de kleine elders onderdak te hebben gebracht waar, had hij zelfs zijn vrouw niet willen zeggen. o NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK. Te Antwerpen is een auto in de Schelde gereden bij het inschepen op een over zetboot aan het Vlaamsche Hoofd. Twee inzittende Engelsche dames zijn verdronken. De bestuurder kon worden gered, maar is krankzinnig geworden door de ontzettende emotie. DOOR DEN VLOER VAN EEN BUS GEVALLEN. Uit Sangerhausen wordt gemeld: Op den weg naar Mansfeld gebeurde een ern stig ongeluk. In een geheel bezette auto bus werd door een losvliegend onderdeel een stuk van den bodem weggeslagen. Vier inzittenden vielen onder het rijden door het gat en werden gedood. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag 5 September 1930. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Om meren. Ambten, van het Openb. Ministerie: (waarnemend) Mr. L. Verhoeven. Griffier: Mr. G. H. Bleeker. 't Is weer eens eene ouderwetsche zitting, 60 zaken op de rol, een flink aantal getuigen en veel publiek in de zaal. Z. K. H. Prins Hendrik te Venlo. Na de opening der nieuwe haven van Venlo, inspecteerde de Prins de Burgerwacht, den Vrijwilligen Landstorm en het Akkermansgilde, waarbij hij kennis maakte met de familie Valuas, de legendarische poppen van Venlo. Vooraf worden 4 kinderzaken met ge sloten deuren behandeld. H. v. H., huisvrouw van J. d. W. te Herpt had kippen laten loopen op land, bezaaid met spinazie van P. Smetsers te Herpt. Deze zaak was in de vorige zit ting uitgesteld om alsnog den veldwach ter M. van Huiten te hooren. Getuige van Huiten Ja Edelachtbare ik kan uit de zaak niet wijs worden, maar ik veronderstel dat het een buren- kwestie is. Kantonrechter tegen verdachteDe ruzie van jou met Smetsers is toch vanaf dat jou kippen bij Smetsers op het land hebben geloopen, is 't niet Verdachte Ja dat geloof ik wel. Die losloopende kippen van buren blijven toch maar steeds het buitenge woon denkbare voorwerp om ruzie te krijgen. (Tegen getuige Smetsers). Heb jij de kippen zien loopen en hebben ze schade gedaan Getuige Smetsers Nou, en als er niet gestraft wordt Edelachtbare ga ik hoo- ger op er moet gestraft worden. KantonrechterDat is aardigeen dreigement. Jongen, daar ben ik bang voor hoor 1 Maar gelukkig en dat is een groote troost voor mij kan jij er niets aan doen hoe mijn uitspraak ook zal zijn. Als je nu weer een dreigement durft te uiten, laat ik je onmiddellijk uit de zaal zetten, weet dat wel. Let dus op je woorden en weet wel dat jij hier absoluut niets hebt te zeggen, wat mij niet aanstaat. Getuige SmetsersMaar zoo bedoelde ik het niet. KantonrechterEnfin dan zullen we dat maar als exuus aannemen en het je vergeven. (Tegen verdachte). Zal je nu voortaan je kippen vasthouden Verdachte: Ze zitten altijd vast. Getuige SmetsersDat is niet waar. Ze zijn weer los geweest. Kantonrechter Maar hoe ook, 't gezeur met die lamme kippen moet nu maar uit zyn, ik heb waarachtig wel wat anders te doen. En dan gelast ik jou van Hul- ten om er goed op toe te zien, dat de kippen van verdachte niet meer op het land van Smetsers komen. (Tegen ver- dachte) Je hebt nu twee processen-ver- i baal en je krijgt van me, omdat het hier een burentwist betreft, f 0.50 of 1 dag en f3.of 2 dagen. Vervolgens nog eene uitgestelde zaak van de vorige zittiog n.l contra P. B landbouwer te Aalburg ter zake van over treding van de Leerplichtwet. In de vorige zitting had verdachte beweerd, dat de verhouding tusschen hem en het betrokken Hoofd der School niet was zooals die moest zijn en dat hij de dupe der historie werd. Het Hoofd der School, de heer G. Zoon, wordt als getuige ge hoord. Kantonrechter tegen getuige ZoonVer dachte heeft mij in de vorige zitting ver- klaard, dat de verhouding tusschen U en hem te wenschen over zou laten. Hoe zit dat j Getuige ZoonIk heb niets tegen ver- dachte en ik heb hem steeds zeer lank moedig behandeld. (Getuige legt een afschrift van het register van verzuimen in zijne school over en daaruit blijkt, dat het zoontje van verdachte massa's keeren verzuimd heeft). I Kantonrechter: Nu wordt er toch eenigszins een ander licht op de zaak 1 geworpen. Verdachte: De onderwijzeres Millenaar heeft mij toch verklaard, dat zij over mijn jongetje best tevreden was en zich niet kon begrijpen dat hij niet was over gegaan. Kantonrechter Getuige Zoon geeft mij hier een briefje van mej. Millenaar, dat uwe beweringen als onjuist qualificeert. VerdachteDan is dat onwaar van mej. Millenaar. Kantonrechter Maar waarom zou mej. Millenaar onwaarheid neerschrijven? In 1929 heeft je jongen 51 schooltijden ver zuimd en 104 niet, d.i. ongeveer eenderde. En na April 1930 doet je jongen bijna niets dan verzuimen. Bij zooveel ver zuimen kan je jongen de klasse onmo gelijk volgen en is het zeer logisch dat hij niet overgegaan is. VerdachteMaar zijn oudere broer leert hem veel. KantonrechterDie is toch geen onder wijzer. Neen man, je bent er glad naast. GROOTHANDEL IN: WIJNEN, LIKEUREN EN GEDISTILLEERD, heeft steeds voorradig: LEVERING STEEDS FRANCO. Je krijgt f10,of 5 dagen. A. H. timmerman te Veen had te Wijk eene woning, gelegen aan de Engelsche Stoof, vernieuwd zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders. Verdachte: 't Was geen verbouwing, maar slechts vernieuwing. KantonrechterDe Burgemeester van WTijk had mij gevraagd eens te willen komen kijken, wat ik ook gedaan heb. En ik moet zeggen dat Burgemeester en Wethouders volkomen gelijk hebben, want de verbouwing of vernieuwing, hoe men het dan ook noemen wil, was van een ingrijpend karakter en de Woning wet met de betrekkelijke plaatselijke verordeningen hebben ook betrekking op gedeeltelijk te vernieuwen woningen. Verdachte 't Is hier nooit zoo opgevat. Kantonrechter: Dat is mijn schuld niet. Maar hoe ook je bent strafbaar, doch bij wijze van waarschuwing zal ik je licht straöen en wel met f3.boete of 2 dagen hechtenis. 1 geladen revolver gedreigd, zulks met de woorden„Wil ik je nu eens kapot schieten Verdachte is niet verschenen. De Heer Ambtenaar vraagt f50.00 boete en verbeurdverklaring van den revolver. KantonrechterIk vindt het best Mijnheer de Ambtenaar dat U eene flinke straf eischt, want met geladen vuurwapenen dreigen vind ook ik min. Verdachte staat niet gunstig bekend en dit neem ik bij het opleggen mijner straf in rekening. Hij krijgt f40.00 boete of 20 dagen hechtenis en de revolver wordt verbeurd verklaard. H. J. v. d. B., schoenmaker te Heusden W£.s dronken geweest. Hij had zich hevig tegen de politie verzet en bij foul- leering had hij twee vlijmscherpe schoen makersmessen in zijn zak. Verdachte staat zeer ongunstig bekend. KantonrechterWe zullen er maar eens flink langs trekken, want verdachte drinkt heel veel en als hij dronken is is hij erg lastig en vervelend. De dron kenschap plus verzet tegen de politie kosten hem nu f 10.00 of 5 dagen en voor het dragen der messen geef ik hem f15 00 of 10 dagen en de messen ver klaar ik natuurlijk verbeurd. meening dat die mijnheer „grenzeloos dom is, of zeer weinig nota genomen heeft van hetgeen heeft gestaan in het maandblad de Lichtstraal", laten we dus voor des heeren Vogelaars reke ning. Om kort te gaane verzekeren nogmaals dat het niet tegen eenig persoon gaat, doch uitsluitend en al leen tegen de genoemde maatschap pijen en hare practijken. Maar nu de heer Vogelaar meende, de partij van de Lichtstraal op te nemen zullen we even de zwakke plekken uit zijn stuk aantoonen. (i.) De heer V. geeft reeds een uiteenzetting van de operaties van den vroegeren directeur de Bebomij, de heer J. H. Molenaar. Dit bespaart ons de moeite dat te doen. Wat de heer V. vergeet Ditdat de ante cedenten van den heer Molenaar be kend waren, toen hij als directeur optrad, uit de practijken van „Beider belang", en dat het indienst nemen van zoo iemand als directeur reeds een vreemd licht werpt op de hande lingen der Lichtstraal. Nooit is er ook een bouwvergun ning aangevraagd nog verleend aan de Bouw-crediet maatschappij terwijl dit toch volgens den naam der maat schappij als doel was gesteld. geraspte Zwitsersche Kaas C. W. v. D., wijnhandelaar te Raams- donksveer, had op den straatweg Breda- Sleeuwijk onder Dussen bij een kruis punt met zijn auto rijdende het verkeer van rechts niet voor laten gaan, zoodat hij eene aanrijding kreeg met de auto van een zekere A. Blok uit Kapelle. De auto van verdachte werd zwaar be schadigd en ook de auto van Blok liep schade op Verdachte bekent. Kantonrechter Wilt U de schade aan Blok vergoeden Verdachte: Ja zeker Edelachtbare. Kantonrechter tot getuige BlokWas de aanrijding de schuld van verdachte? Hoeveel schade had je? Getuige BlokJa, 't was zijn schuld, want ik ging voor. Hier is de nota van den reparateur. Zij bedraagt f 47.30. KantonrechterDat is een veel le hooge rekening. Maar 't is assurantiewerk en dan schijnende reparateurs er aparte berekeningen voor op na te houden. Daar doe ik niet aan mee, omdat ik van het standpunt uitga dat alleen datgeen betaald moet worden wat in billijkheid kan worden gevorderd. Als ik alles naga is een en ander met f30.00 goed betaald. ^Tot getuige Blok). Neemt ge met f30.00 genoegen dan is de zaak geschikt Getuige Blok Ja dan moet mijn baas de rest maar bijpassen. KantonrechterDat behoeft hij niet. Hij moet weigeren een dusdanig gepe perde rekeniDg te betalen. (Tot verdachte) Heb U f 30.00 bij U Verdachte betaalt. Kantonrechter: Dat zaakje is gelukkig al weer geschikt. Nu geef ik een zeer zachte straf en wel f3.00 of 2 dagen. J. B. arbeider te Werkendam in den Biesbosch had aldaar ter gelegenheid van het trouwen zijner zuster, zeker bij wijze van feestvreugde, een zekeren A. Kant, wonende te Woudrichem, die per rijwiel passeerde, met een met scherp (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redactie. Wil mij „onbekende" nog eenige plaatsruimte verleenen tot beantwoor ding van den heer Vogelaar op zijn ingezonden artikel d.d. 3 September. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Nog eens Lichtstraal en Bebomij. Tot onze verwondering is er een antwoord gekomen op onze ingezon den berichten over Lichtstraal en Be bomij. Wij dienen gaarne van repliek. In de allereerste plaats dan, moeten we den heer Vogelaar er op attent maken dat het ingezonden uitslui tend bestond uit Krantenknipsels, en er dus van een persoonlijke beoordee ling absoluut geen sprake was. 't Ge heel van zijn betoog dat wij dade lijk stuk voor stuk zullen weerleggen legt den nadruk en het zwaarste punt op het feit dat de inzender on bekend is, en hem persoonlijk wil treffen. Niets is minder waar, en er is niet geschreven tegen den heer Voge laar, doch uitsluitend tegen de Licht straal en de Bebomij. Dat de heer Vogelaar daar interesse bij heeft is van geen belang, en is geheel onder geschikt aan het feit van de al- of niet- soliditeit van de Lichtstraal. Behoudens de laatste twee berichten was het geheel van het ingezonden stuk overgenomen uit het Antirevolu- tienaire Dagblad „De Rotterdam mer." De schrijver van het stuk, waar naar de heer Vogelaar zoo benieuwd is, was de redacteur van de Financi- eele Rubriek van dat blad. Nu zijn redacteuren van groote bladen over het algemeen geen kwajongens, en ik vermoed dat ook deze schrijver meer verstand heeft om de soliditeit van een maatschappij te beoordeelen dan de heer Vogelaar en ik te samen. £)e heid door te schrijven aan Mr. Tel ders, Parkstraat 109 te Den Haag. (4.) Het opgegeven adres voor in lichtingen omtrent Bebomij, Mr. de Hartogh, is dat van de advocaat die in het faillisement gepleit heeft voor. de Bebomij. 't Zou een slecht advo caat zijn, als hij ten nadeele van zijn Cliënt sprak. Referenties moeten al tijd ingewonnen worden bij financieel onafhankelijke en terzake kundige per sonen, b.v. redacteuren van groote bladen, directeuren van zelfstandige bankinstellingen, enz. Nooit bij den duivel ter biecht gaan. De Lichtstraal met haar kapitaaltje van f 2000.heeft die loten niet kun nen betalen en aan de creditzijde van de balans staat dan ook een post deposito's, welke natuurlijk de schuld voorstelt, die zij aan de Bebomij heeft en f 76.500.000 groot is. De Bebomij publiceert geen babans. Deed 2ij dat wel, dan zou men ongetwijfeld zien, dat daarop cijfers voorkomen, die overeenkomen met die, welke de ba lans van de Lichtstraal toont". De heer Vogelaar zal ook wel geen raad weten met „het goochelspel van cijfers", en de belangstellende die aan zijn uitnoodiging voldoet bij hem het jaarverslag in te komen zien, zal mis schien weieens duizelen, maar niet wijzer worden. (6.) Het financieele orgaan „De Vraagbaak". De heer Vogelaar zegt dat het „ab soluut onwaar is" dat er verband is tusschen Lichtstraal en „Vraagbaak". We noemden reeds de heer Adam van Tooren, de vroegere directeur van Bebomij, die nu medeoprichter der Vraagbaak is. En nuHet lot was de heer Vogelaar niet gunstig Naast zijn ingezonden stuk in het blad van Woensdag j.L, twee kolom men verder, dat berichtje over de Lichtstraal! Op verzoek van den of ficier van Justitie is een aanklacht in gediend tegen de heeren directeuren der Lichtstraal en haar orgaan de Vraagbaak wegens „bedrog, zwen del en oplichting, bij herhaling ge pleegd". „Het Vaderland", „De N. R. Crt.'' „De Rotterdammer" en mogelijk nog meer bladen van den eersten rang, noemen De Vraagbaak het orgaan van de Lichtstraal We behoeven er verder weinig over Kruideniertje, kijk eens "hiet Mijn boodschappenboekje, Wonder-Artikelen moeten 't zijn (2.) „Op grond van de wissel van (f io.ooo werd het faillisement aange vraagd. Schuldèn andere dan de bo venstaande valsche wissels heeft de Bebomij niet". Conclusie dat het er met de geldelijke waarborgen eener maatschappij, die een leening van f i02.ooo.ooo- durft nemen, niet al te rooskleurig bijstaat als die maat schappij om f io.ooo failliet wordt verklaard! (3.) Nu doet zich het eigenaar dige geval voor dat de curator Mr. B. M. Telders met een faillisement zit waar de schuldeischers ontbre ken." Gelogen. Op onze aanvrage aan Mr. B. M. Telders omtrent het uit te keeren percentage, deelde hij ons mede„Omtrent het uit te keeren percentage uit den boedel der Bebo mij. aan obligatiehouders, laat zich niets met zekerheid zeggen. Indien niet alle voorteekenen bedriegen, zal die uitkeering uiterst gering wezen". Commentaar overbodig! Ieder die be lang stelt overtuige zich van de waar- 'k Krijg anders op mijn broekje: m (5.) Jaarverslag Bebomij is er niet, dan maar jaarverslag Lichtstraal. Daarvoor nemen we maar weer een stukje over uit „De Rotterdammer", dus van iemand die de heer Vogelaar niet kent en niet van persoonlijke aanvallen verdacht kan worden. We lezen in het blad van 26 Mei„De balans van einde 1928 vertoont een goochelspel van cijfers. Zij wijst een effectenbezit aan van f 111.454.720. Een specificatie van deze belangrijke bezitting ontbreekt en men kan er dan ook zeker van zijn, dat het niets anders is dan een post, die verband houdt met de loten, overgenomen van de Bebomij, welke de naam van effect niet verdienen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6