Tweede Blad voor het Land van Neusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelsrwaard. «fl. 5055 Ug 17 September f ^gezonden. ALADDIN EN DE TO OVER FLU IT. BEHOORENDE BIJ HET Vervolg raadsverslag Nederhemert. Verzoek van het bestuur der Bijzondere School aan de Noordzijde, om een voor schot in de kosten van het onderwijs. Deze kosten zijn voor het tijdvak 1 Mei 193031 December 1930 geraamd op f 752,B. en W. stellen votr 80pCt. van dit bedrag of f 588,toe te kennen. Met algemeene stemmeu wordt dit voor stel goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat oe wijzi ging der vleeschkeuriogsverordening die in de vorige vergadering heeft plaats gehad op een vergissing heeft berust, zoodat B. en W. voorstellen deze weer in te trekken. Hiertoe wordt met alge meene stemmen besloten. Vaststelling gem. Rekening 1929. Deze rekening is onderzocht door de heeren de Gaaij en v. d. Werken. De heer de Gaaij brengt rapport uit en zegt dat alles in orde is bevonden, zoodat de Commmissie adviseert tot voorloopige vaststelling De rekening wordt hierop met algemeene stemmen voorloopig vast gesteld met een ontvangst van f 26768 90 en een uitgaaf van f22140.775 en een batig slot van f4627.316. De wethouders onthielden zich van stemmen. Aanbieding gemeentebegrooting 1931. Wordt ter visie gelegd. Af- en overschrijving begrooting 1930. Tengevolge van het toegestane voorschot aan het Bestuur der Bijzondere School moet begrotingswijziging plaats hebben, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Rondvraag. De heer de Gaaij zou bij het schrijven aan Ged. St. berichten, dat het gem. bestuur van Nederhemert bereid is f 15 per leerling te geven, of zooveel als het onderwijs kost. De Voorzitter zegt dat besloten is, het eerstgenomen besluit te handhaven. Ged. Staten zal de geheele toedracht be hoorlijk uiteen worden gezet. De heer v. d. Werken zegt dat bij de aanschaffing van de motorspuit er over gesproken is, dat voor het bedienend personeel een salarisregeling zou worden getroffen, deze zouden ook een oliepak krijgen. De Voorzitter zegt dat niet beloofd is, dat zij een oliepak zouden krijgen, dit is wel eens gekscherend gezegd. De heer v. Vliet merkt op dat er nooit geen oliepakken zijn geweest, waar op de heer v. d. Werken antwoordt dat er ook nooit geen morortspuit is gewsest. De Voorzitter zou geen salarisregeling treflen, de raad moet het natuurlijk zelf weten, doch spr. zou er niet toe over gaan. Spr. zou per uur uitbetalen. De heer de Gaaij meent dat de be trokken personen zelf maar eens met den Burgeester moeten spreken, hij acht dit het best De heer v d. Werken acht een regeling wel goed, het personeel weet dan waaraan het zich kan houden Als ze hun dieneten hebben verricht, zou het gemeentebe stuur wel kunnen zeggen, je bent be dankt. De heer v. Ooijen zegt dat dit nog nooit is gebeurd en dit ook nu het ge val zal zijn. De heer v. d. Werken vraagt waarom hier op den dijk ook niet een bord is geplaatst met den naam van de ge meente er op, zooals aan de Noordzijde. Spr. acht dit noodig. De Voorzitter zegt dat deze borden door de K. N. A C. worden geplaatst, op de vraag van deze vereeniging of het noodig was dat in de gemeente nog meer borden geplaatst werden heeft spr. er op gewezen, dat plaatsing van een bord hier op den dijk aan de Zuidzijde wel gewenscht was. Spr. verwacht dat dit bord er wel zal komen. De vergadering wordt hierop gesloten. Vergadering van den Raad der ge meente RIJSWIJK, op Vrijdag 12 September, des nam. 2 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer A. D. v. d. Schans. Afwezig de heeren Westerlaken en van Mersbergen. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, leest de no tulen der vorige vergadering die on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Verzoek van de Gewestelijke Land storm-commissie te Dordrecht, om een subsidie van f50.te mogen ontvan gen. B. en W. erkennen gaarne het groote nut van deze instelling en daar om willen zij niet zeggen, dat ze in de toekomst niet tot inzicht zullen komen, om deze Commissie een subsidie te verleenen, doch thans meent het Col lege, met het oog op den financieelen toestand van de gemeente, nog te moe ten voorstellen, afwijzend op het ver zoek te beschikken. De raad gaat met dit voorstel ac toord. Vaststelling pensioengrondslag van Me' Olthoft. Wordt met algemeene stemmen vast gesteld op een bedrag van f 2544. per jaar. Af- en overschrijving begrooting 1930. Wegens het door den raad aan den heer R. Visser toegestane bedrag van t 75.voor de beplanting in den tuin en f 15.90 voor het aandeel in de kos ten van het maken van een plan voor drinkwatervoorziening, moet begro tingswijziging plaats hebben. Over schrijving kan geschieden uit'den post onvoorzien, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Vaststelling kohier hondenbelasting. Op dit kohier komen 26 honden voor in de ejerste en 31 voor de tweede klasse, het totaal bedrag is f83. Wordt met algemeene stemmen vast gesteld. De heer v. Heukelom gelooft, dat er heel wat honden zijn, die moesten vast te liggen en die losloopen. De Voorzitter gelooft dit ook, hij zal de politie opdracht geven, hier ge- strenger op toe te zien. Vaststelling kohier voor de straat belasting. Wordt met algemeene stemmen vast gesteld op een Bedrag van f277.80. De Voorzitter merkt op, dat dit zeer waarschijnlijk den laatsten keer is, dat üit kohier wordt vastgesteld. Benoeming van een lid der Commis sie tot wering van schoolverzuim. Door het vertrek van den heer Vis ser is een vacature ontstaan, die moet worden aangevuld. B. en W. bevelen ter benoeming aan: 1. iWej. Bron-v. d. Meijden, 2. Mej. Mans. Met op en na algemeene stemmen wordt Mej. Bron-v. d. Meijden be noemd. Rondvraag: De heer Smits zegt, dat het dak van de woning van de weduwe in de Steeg, slecht is en noodig hersteld moet worden, iets wat zij zelf niet kan bekostigen. De Voorzitter zegt, dat voor derge lijke ondersteuning een post op de be grooting staat uitgetrokken. B. en W. zullen deze zaak afhandelen. De heer v. Heukelom dringt aan op het in orde maken van de straatver lichting. De Voorzitter zal Tiiertoe opdracht geven. B. en W. zullen op een avond eens een kijkje nemen, misschien dat het ook wel noodig is, dat hier en daar een lamp wordt bijgehangen. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergade ring. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Het zijn niet allen koks Nu we eindelijk in alle bladen in zichten gegeven worden betr. de finan- j tieele uitkomsten van landbouwbedrij- ven, veehoudersbedrijven, en tuinders- j bedrijven, en zoodoende de publieke opinie zal kunnen gevormd worden betr. deze aangelegenheden, moge de meest wantrouwige eigenaar van een der ge noemde bedrijven toch wel overtuigd zijn, hoe nuttig het is, administratie te voeren en op deze wijze kenbaar te maken de diverse finantieele moeilijk heden, waarin menigeen momenteel ge raakt is. Het moge de diverse personen, die zich belasten met het controleeren en uitwerken dezer soort administraties, ongetwijfeld aangenaam stemmen, dat hun arbeid meer en meer gewaardeerd zal worden. De tijd, dat propaganda gemaakt werd door minderwaardige krachten op administratief gebied, on der beweringen als: Houdt boek, dan betaal je geen belasting", enz. ligt ach ter ons, en het zal wel nergens meer verteld worden. Evenzoo bij het z.g. belastingadvieswerk, waar men zich hier en daar niet ontzag met veel nadruk te verklaren: „Ik ben goed bevriend met den heer Inspecteur", alsof derge lijke zaken als het ware onder een genoeglijk koffiepraatje behandeld zou den worden. Mede onder het zeer te waardeeren werk van de zijde der verschillende boeren- en tuindersorganisaties is de laatste jaren ook ten plattelande doorgedrongen, dat ook nog vakmen- schen, personen uit den aard behoor lijk onderlegd door jarenlang ervaring op Land- en Tuinbouwgebied, beschik baar waren en zijn voor het verstrek ken van deugdelijke adviezen en het vakkundig behandelen van administra ties. De door de organisaties opgerich te administratie-kantoren blijken, indien men aldaar beschikt over goed onder legd personeel, hetgeen een eerste ver- eischte is, evenals de gevestigde, be trouwbare particuliere kantoren goed te voldoen, en het mag in de lijn van de verwachtingen liggen te veronder stellen, dat door beide categoriën nog veel nuttig werk in de toekomst ge leverd zal kunnen worden. T e betreuren blijft het echter, dat hier en daar men nog adressen ver neemt van personen, die, ondanks het feit, dat zij niet in staat zijn goed werk af te leveren, evenwel de houding aan nemen alsof zij het weten, en zooals zij beweren willen, nog beter dan de vakkundigen. In dit verband speelt het vet ïomvattende woord „accountant" een groote rol; nog slechts korten tijd ge leden had ik het genoegen kennis te mogen maken met in alle opzichten minderwaardig werk, doch versiert met het opschrift: Accountancy Assuran tiën. Wat dit laatste er mede te maken heeft is mij tot op heden onbegrijpe lijk, doch ja^ls men slechts het geschre ven Nederlandsch in het afgeleverde werk beschouwt, dat ook in het geheel niet vlekkeloos was, zoude men rasch tot de conclusie komen,dat de vlag de lading niet dekt. De in de accountantwereld heden ten cage belangrijke kwestie betreffen de pogingen van Regeeringswege een behoorlijke regeling, onder het toepas sen van de noodzakelijke overgangs bepalingen, te verkrijgen, een zaak, die reeds jaren veel (s tof tot schrijven en besprekingen heeft gegeven, gaat lang zamerhand ook de publieke belangstel ling trekken, naar gehoopt wordt ook ten plattelande; de tijd, dat accoun tants als marskramers de streek rondtrekken, reizigers zenden, en zelfs contracten laten afsluiten, waartegen speciaal wordt gewaarschuwd door de vakkundigen, zal ook langzaam voorbij gaan. De boeren- en tuindersstand i? door dergelijke praktijken niet gebaat, in tegendeel, en menigeen heeft dit tot zijn schade en schande moeten onder vinden. Het voorrijden met een min of "meer groote auto, het vertellen van groote verhalen, het opnemen van di verse namen van klanten, enz. moge voor sommige indrukwekkend zijn, doch het bewijs van betrouwbaarheid naast vakkennis is hiermede nog niet bewezen. Het is zeker te betreuren, dat men door teleurstellingen gedupeer de personen, huiverig gemaakt heeft tot het voeren van een toch zoo noodzake lijke bedrijfsboekhouding; het goede voorbeeld van hun collega's die betere resultaten verkregen, moge hen ech ter op den duur weder in de goede richting brengen. Met bijzonderen dank voor de ver leende plaatsruimte, teeken ik, hoogachtend, H. M. VERHULST, Accountant N. U. v. A. Leiden. (Overname in bladen ten plattelande is toegestaan). STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE IIEUSDEN, Uitspraak 5 September 1930. Visscherijwet: J. B„ Almkerk, f5 of w. T.S. v.v.; M. B. T„ Drongelen, 15 of 3 d. v.v.; M. J. P., Werkendam, f 10 oil 5 d. v.v. Woonwagenwet: J. A. S., zwervende, f3 of 2 d.; J. H.. id., f3 of 2 d. Leerplichtwet: M. T., Wijk e.a., 15 of 3 d. Wet midd. v. vervoer: G. V., Rijswijk, (lx) f 3 of 2 d. plus 2 mi f 5 of 2 m. 3 d. plus 110 of 5 d.; C. K., De Wer ken c.a.. (2x) 2maa! f 1 of 2 maal 1 d.; J. S., Nieuw-Vennep, f 3 of 2 d. Gem. verord.: M. v. V., Veen, t3 of 2 d.; S. V., Veen, f5 of 3 d.; A. v. G., Leiden, f7.50 of 5 d. Prov. wegenregl.: M. A. S„ Sprang- Capelle, f 10 of 5 d. M.-Reglement: P. C. d. H.. De Wer ken f5 of 2 w. T.S.; D. V., Almkerk, f 3 of 2 d.; C. J. K., Almkerk, f10 of5d.; K. L.. J. I. C., M. J. d. G- en C. W., Heusden, ieder f3 of 2 d.G. H. A. P.. Waalwijk. C. W. v. D., R'donks- veer, G. B., Elshout, ieder 13 of 2. d. M.R.-wet: J. C. N., Wijk c.a., 15 of 3 d.; M. v. D., Wijk c.a., 12 of 1 d.; J. A. V., Giessen-Nieuwkerk. A. v. d. H., Genderen, ieder f3 of 2d.; A. P., Veen, f2 of 1 d.; P. A. R„ zwervende, f 10 of 5 d. Art. 426. J. B„ W'dam, f40 of 20 d.; J. B., De Werken, f10 of 5 d. Art. 424. A. M. en M. M., Woudri- chem, ieder f5 of 3 d. Art. 424 en 452. H. J. v. d. B„ Heusden, f10 of 5 d. plus f 15 of 10 d. Art. 427. J. V.. W. S., Veen, ieder 13 of 2 d. Rijwiei z. licht: C. S., Veen en an deren, ieder f3 of 2 d. VEEN. Over de maand Juli. Geboren Frederikus, z. v. N. 't Lam en G. Verbeek; Pieterneila, d. v. F. Timmermans en A. v. Rijswijk. Overleden: W. Wijnands, 75 j. echtgen. van J. Schreuders. Over de maand Augustus. Geboren: Clazina Neeltje, d. v. A. C. M. Honcoop en W. Furster; Arie, z. v. J. v. d. Velden (ejn J. Hofman. Overleden: G. Vos, 48 j. echtg. v. C. G. Timmermans. CAPELLE. Geboren Dirkje M. d. v. J. A. v. d. Schans en J. Waarts; Johanna, d. v. H. Cnelaard en M. v. Veen; Antonia Johanna, d. v. J. Ophorst en T. de Rooy; Johannes Adrianus, z. v. A. v. Zeist en J. A. d. Rooy; Maria Jacoba Wilhelmina, d. v. A. J. v. Thielen en W. M. v. Herwijnen; Willem, z. v. h. A. Mouthaaan en M. v. Drunen; Elisabeth Petronella, d. v. Ph. v. Til- borgh en A. A. Nout; Adriaan Eliber- tus, z. v. A. E. de Rooy en J. Ver hagen; Maria Adriana, d. v. C. J. Oer- lemans en A. H. Bogers. Getrouwd: A. W. de Jong, 23 j. en C. A. Nieuwenhuijzen 22 j.; M. v. d. Maas 27 j. en J. J. Vos 125 j. D. v, Beek 31 j. en D. Bakkeren 28 j.; A. Vos, 30 j. en A. H. v. Campen, 28 j. C. Chabot, 25 j. en E. J. Varossieau 26 j.C. J. Roubos!, 21 j. en A. M. Kruif 26 j.; E. Haverhals 29 j. en H. E. Broeks 27 j. Overleden: E. v. Beek, 63 j. WOUDRICIIEM. Geboren: Jenneke, d. v. S. A. de Joode en M. J. Struik; Pieter, z. v. Wl. Borg en, J. Hartman; Gerrit, z. v. C. Schaap en H. Havelaar; Peter, z. v. A. Vink en H. v. Wijk; Lijntje, d. v. F. Smits en J. J. van Vugt. Ondertrouwd: W. Kruijf 22 j. en Joh. G. Havelaar.24 j. Getrouwd: H. Vink 29 j. en L. de Roover 23 j. Overleden: A. Trouw. 73 i. echt- echte* v w Strw"; H" Baks' 31 J- echtg. W. v. Wijngaarden. 's GRAVENMOER. zonenbv° pC T* Antonie en Adrianus, Kr J Timmermans en St Rosen- S;en TriHErabeth' d" v. Chr. Ver steeg en T. de Geus; Wouter z v D v Loon en T. Faro;' Cornells z. v. o! I v. d. Hoven; Evert z. v j E- Rutters en C. Nederveen. DL W ERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Barend, z. van B v Andel en M. Ph de Hoig A^alLS i *7 Scheffers en T J. van A VVan A' Kant en R- A. \an AndelGerrit, z. van J. D. verkerken G. CrielaardHuibert, z van J. Visser en P. J. IppelNeel tje, d. van J. A. van den Heuvel en A. hornetArie, z. van Holster en H. de riesCornelis, z. van G. van der w jen C' Oldenburg;. Maaike J. d. van A. van Arkel en E. Ver hagen; Maaike, d. van A. van Oord en C. A. isserFrederikus M., t. van 1. J. de Heus en F. M. van der Stelt Geertruida P d. van M. Smits en W. de Cloe. Getrouwd: H. N. Mouthaan22 i. met W. Slagmolen 20 j.H. Hcxoij- kaas 23 j. met M. Bras 18 j.C. van Pelt 38 j. met W. Bras 41 j.; G. Vis ser 22 j. met N. C. Kamerman 21 j. Overleden: S. Lagrouw 65 j.-;' A. van Rosmalen 14 j.T. van den Rerff 57 j- echtgenoot van G. Dubbel dam. WERKENDAM. Geboren: Jacobus G., z. van J. G. v. Oord en A. A. VisserBastiaan, z. van B. v. d. Heuvel en F- W. SmitsBastaan M., z. van B. M. lppei en H. Kilwinger; Neeltje, d. v. P. J. v. Berchum en W- Dekker Maria, d. van K. den Dunnen en G. de KoningAnna N., d. van C. H. Sas en G. v. WijngaardenJan. z. van M. Visser en G. v. d. Werken; Anna, d. van J. v. d. Heuvel en A. Vink Elizabeth, d. van T. H. Vink en E. Biesheuvel. Getrouwd: A. Kieboom, 26 j* met H. v. d. Mooren 21 j.F. Wl v. d. Salm 31 j. met N. v. d- Schuit 24 j.J. v. Eijk 27 j. met M, v. d. Schuit 33 j. C. H. v. Andel 42 j met J. Wijnja 32 j.A. |den Bok 28 j. :met |S|. Heistek 24 j.; A. Zwets 22 j. met C. Visser 21 j. Overleden: W. de Waard 67 j. echtg. v. G. KortleveT. v d. Bergt 57 j. echtgen. van M. v. Wijngaar den; W. de Koning 57 j. echtgen. V. A. J. van Herwijnen. VERSCHEIDENHEID. Hoe oud wordt de eik. Men vraagt zich wel eens af hoe oud de eik kan worden, die koning van onze bosschen. Een Keltisch spreekwoord luidt: Driemaal de ouderdom van een hond is de ouderdom van een paard; drie- maa. de ouderdom van een paard is de ouderdom van een mensch; drie maal de ouderdom van een mensch is de ouderdom van een hert; driemaal de ouderdom van een hert is de ou derdom van een arend; driemaal de ouderdom van een arend is de ou derdom van een eik. Neemt men dus 70 jaar als ouder; dom van den mensch aan, dan zou men, volgens de Keltische formule, tot 1890 jaar komen voor den eik. Het is misschien wel ei en oeetje veel, en wij zien geen middel omdat zoo maar na te gaan. Maar vijf tot zes eeuwen mag men als bestaansmo gelijkheid van eiken wel aannemen. 87. En jawel, vier dagen later verscheen de karavaan op de door Aladdin afgesproken plaats. Aladdin wachtte haar al op, hij had zijn menschengedaante weer aangenomen, want de kabouters hadden hem gewaar schuwd dat de bezoekers in aantocht waren en hij kon moeilijk zoo'n lilliputter blijven. Daar zag Aladdin zijn Vader en zijn Moeder, zijn broertjes en zusjes, en hij wilde al direct op ze toesnellen. „Neen, neen, jonge viiend," riep de hoofdman van de karavaan, „kom eerst met je goudstaven voor den dag, en als je eerlijk handel wilt drijven, zul je je over mij niet te beklagen hebben. 88. Maar Aladdin liet zich niet meer terughouden, hij liet het aan den schatmeester van de kabouters over, om voor stipte uit betaling zorg te dragen, en zelf vloog hij zijn moeder in de armen, en daarna zijn vader en het duurde een heelen tijd voor allen wat tot bedaren gekomen waren. Drie lastdieren stonden zwaar bepakt met goud en de hoofdman was meer dan tevreden. Twaalf kameelen gaf hij cadeau. „Als aan denken," zei hij, grimmig lachend, terwijl hij zich reisvaardig maakte om een terugweg te aanvaarden. 89. En ook Aladdin en zijn familie maak ten zich klaar, om naar hun landstreken terug te gaan. Hartelijk was het afscheid van den kaboutervorst en van Hera en haar broer. Maar die begrepen ook wel dat Alad din, die nu weer reuze groot voor hen stond, ten slotte geen blijvende gast kon zijn. Na een voorspoedige reis van een paar weken kwamen de reizigers in de buurt van Sheik's woning aan. De arend had den kluize naar al van de komst van zijn kleinen vriend verwittigd en hij stond al naar hem uit te kijken. Kicnwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5