Meiwijnen Witte Bessenwijn Drogisterij A- ¥ersctiuor-8aert Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5056. Vrijdag 19 September 1930, lliiiteiilaiirf, Verbandwaffen Ifiiüieiiiaiiri Agentschap van de Antskrdatnsche Bank flf.V., Amsterdam. mm 'v nm Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad tvenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct verschijnende nummers GRATIS Het benutten der winteravonden op ons platteland. land VAN altera Dit blad verscbijDt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nsmmers 6 cent. AdverteDtiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 our en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Er gaat haast geen dag voorbij of wij ontmoeten menschen uit deze streek ciie ons bij ons zelven de opmerking doen maken, dat het bij velen met hunne algemeene ontwikkeling toch nog diep treurig is gesteld daar zij op de meest eenvoudige alledaagsche zaken met den minsten kijk hebben. Nu is oit voor een goed deel de schuld hun ner ouders, die hen zoo spoedig de Leerplichtwet het maar toeliet, van de schooi' namen en aan het werk zetten om een centje mee te helpen verdie nen. Zeker, er zijn gevallen waarin we ons dusdanige handelwijze kunnen in denken, maar er zijn toch ook tal van gevallen, waarin gebrek aan inkomsten niet als reden kan gelden om de kin deren verstoken te doen zijn van het onderwijs, hetwelk zij nog zoo zeer behoefden. Immers eischt de tegen woordige tijd in eiken rang en stand eene zoo groot mogelijke ontwikkeling. Voor alles bestaat een examen en als men niet in het bezit is van een bewijs van voldoend afgelegd examen of van een diploma, staat men in den regel bij vele medegegadigden voor de eene of andere betrekking ver ten achter, 't Is dus zaak om te trachten in het algemeen zijn kennis te vermeerderen en niet tevreden te zijn met datgeen, wat de Lagere School heeft gegeven. Nu zijn er natuurlijk zeer velen, die 's morgens en 's middags geen tijd heb ben om eene school te bezoeken ot den een of anderen cursus te volgen, maar gelukkig zijn we zoo ver, dat in vele plaatsen 's winters in de avond uren gelegenheid bestaat om zijn ken nis te verrijken. Het volgen van een cursus voor vervolgonderwijs is zeker buitengewoon goed voor hen, die zich wat meer in het algemeen willen ont wikkelen, maar voldoende is dit o.i. met. Men moet zich naast het verkrij gen van algemeene ontwikkeling, toe leggen op het verwerven van de noo- d;ge kennis in een bepaald vak. En geiukkig bestaat er in den tegenwoor- digen tijd 'op het platteland tamelijk voldoende gelegenheid om de winter avonduren te kunnen benutten met het voigen van lessen, die bestemd zijn om !t zij den ambachtsman, 't zij den boer, 't zij den tuinbouwer meer be kwaam te maken voor zijn beroep. Jammer is het echter dat er van de geboden gelegenheden nog bij lange na met voldoende gebruik wordt gemaakt. De ambachtslieden, die moeten kunnen teekenen, vinden om dat te leeren, prachtgelegenheden aan de bloeiende avondteekenscholen te Heu den, Waalwijk of Gorinchcm. Deze teekenscholen worden wel door heel wat jongelui bezocht, zoo telt de Heusdensche school in eiken cursus on geveer 70 leerlingen, maar toch zou den zij nog heel wat meer leer'in— gen kunnen tellen, indien de ouders maar meer doordrongen waren van het feit, dal de tegenwoordige tijd heel wat meer kennis en kunde van een ambachtsman eischt dan de vroegere. Het idéé ,,ik ben er ook wel met een beetje rekenen en lezen en zon der teekenlessen gekomen, waarom zouden onze kinderen het ook niet kun nen", past allerminst meer in de 20e eeuw. Neen, de ouders moeten er steeds meer en meer van doordrongen worden, dat het absoluut noodzakelijk is om hunne kinderen zooveel mogelijk te la ten leeren, wat de kinderen ook wil len worden. De meening, dat theoretische ken nis van den landbouw of veeteelt voor een boer overtollige luxe is, raakt ge lukkig steeds meer op den achter grond, hoewel er toch nog vele boe ren in onze omgeving zijn die alleen nut zien in den handenarbeid hunner kinderen en maar niet willen begrij pen, dat op het gebied zoowel van landbouw als van veeteelt een zeke re dosis theoretische kennis onont beerlijk is om er voor te waken dat hun bedrijf niet inzinkt, maar kan blij ven rendeeren. En nu kunnen we ons moeilijk indenken dat b.v. niet iede re landbouwer juist in dezen tijd nu de landbouw in zulke moeilijke om standigheden verkeert, alle zeilen bijzet om zijn bedrijf nog zoo rendabel mo gelijk te doen zijn. En een dier zei len is ld>an wel het aanbrengen van ide noodige theoretische vakkennis bij zijn kinderen om daarvan in de praktijk de voordeelen te kunnen ge meten. n Telkens bevatten onze plaatselijke bladen verblijdende berichten omtrent cursussen van landbouw, veeteelt en tuinderij, welke in de a. s. winter avonden zullen worden gegeven. Wij kunnen het bezoeken dier cursussen niet genoeg aanbevelen. Vooral de cur sussen voor tuinderij, welke in onze streek steeds meer en meer wordt be oefend, achten wij van buitengewoon groot nut, omdat de tuinderij nog iets betrekkelijk nieuws voor onze streek is en er nog veel te weinig zijn, die den tuinbouw voldoende kennen om er als we het zoo eens mogen zeggen uit te kunnen halen, wat er in zit. Jongelui uit het Land van Heusden en Altena, benut de a.s. winteravon den zooveel als in uw vermogen is. Geeft uw volle belangstelling aan al datgeen wat u van dienst kan zijn om een bekwaam vakman te worden en bezoekt die school of dien cursus, wel ke gij voor uw gekozen beroep het meest noodig of nuttig oordeelt. Het volgen van eene officieele dag school als de ambachtsschool voor den ambachtsman of een lagere land en tuinbouwschool als te Andel voor den landbouwer of tuinier is onge twijfeld het meest aanbevelenswaard, maar, zooals we reeds zeiden, is niet ieder daarvoor in de gelegenheid om dat zijn dagtaak hem daarvoor in den weg staat. Maar met een beetje goe den wil kan bijna ieder een avond school of een avondcursus bezoeken en met het daar geleerde stellig zijn nut doen. De lesgelden zijn zeer laag gesteld en hun bedrag is in evenredigheid met de inkomsten van de ouders der leer lingen, of, zoo deze meerderjarig zijn, met de inkomsten van hen zelf. De kosten behoeven dus voor niemand, die zich als leerling wil aanmelden, een beletsel zijn. 58 en 60 cent per flesch. A. BAAIJENS, Botermarkt 88 Heusden meester te maken. De politie-agenten hadden groote moeite de menigte in be dwang te houden, die met steenen naar de vrouw wierp. TERECHTGESTELD? Wederom zijn 3 ingenieurs te Moskou terechtgesteld de ter doodveroordeelden waren beschuldigd in een staatsfabriek brand te hebben gesticht en de blusschings- pogingen te hebben belemmerd. BLOEDIGE VERKIEZINGEN. Tijdens de verkiezingen in Soelaimanieh in Irak werden 19 personen gedood. De opwinding der bevolking was voornamelijk tegen de Engelsche beambten gericht, die in de kazernes moesten vluchten. AFSCHUWELIJKE MISDAAD. Een vrouw vermoordt haar stiefkind. De politie te Valezia bij Saragossa heeft een 38-jarige vrouw, die ervan beschuldigd wordt haar 9-jarig stiefdochtertje om het leven te hebben gebracht, gearresteerd. De vrouw, die sedert eenige jaren was getrouwd met een mijnwerker, koesterde een gruwelijken haat tegen het dochtertje van de eerste vrouw van den mijnwerker. Het kind werd op allerlei wijzen mis handeld, zoo ernstig, dat eenigen tijd ge leden een dorpsgenoot de vrouw al had gedreigd, dat hij haar bij de politie zou aangeven. De laatste acht dagen was het kind niet meer voor den dag gekomen. Dit had de argwaan der andere dorpsbewo ners gaande gemaakt die de politie waar schuwden. Een voorloopig onderzoek leverde aanvankelijk geen resultaat op. Na het ontvangen van een anoniemen brief is opnieuw een onderzoek ingesteld. Dit leidde tot de arrestatie van de vrouw, omdat aan het licht kwam, dat zij het kind in een kelder onder het huis had opgesloten. Een gaskraantje dat zich daar bevond, had de vrouw opengezet, nadat zij het kind aan armen en beenen had vastgebonden. Op deze afschuwelijke wijze werd het kind van het leven be roofd. Tijdens de overbrenging van de vrouw naar het politiebureau trachtte de woedende menigte zich van de arrestante in zig-zag lagen verpakt. Pakjes van 25 50ICO gram. Zéér voordeelig. Hydrophile zwachtels. Bed-zeiltjes Botermarkt HEUSDEN. RECHTER ONTVOERD. Een rechter van het Opperste Gerechts hof der Vereenigde Staten is sedert een maand verdwenen en blijkbaar door ban dieten ontvoerd. Alle nasporingen naar den vermisten rechter bleven vruchteloos. Maandag ontving zijn echtgenoote een brief, waarin f 50.000 van haar werd ge- eischt, indien zij haar man nog levend terug wenschte te zien. Men neemt thans aan, dat bandieten den rechter uit wraak hebben ontvoerd en hem thans vasthouden om van zijn vrouw geld te kunnen af persen. ZESTIEN MILLE VERDUISTERD TE HAARLEM. Uit een aangeteekenden brief. Een belangrijke verduistering heeft hier ter stede plaats gehad. Uit een zak met qangeteekende brieven, be stemd voor Hoofddorp, is een couvert, waarin zich f 16.000 aan bankpapier bevond, vermist. Na een uitgebreid onderzoek heeft de politie den ver- moedelijken dader, den postbeambte J. D., gearresteerd. Het geld was in een luidspreker verborgen. Hij heeft reeds een volledige bekentenis afge legd. MEER DAN EEN HALVE TON VERDUISTERD. Door Haagsch advocaat. De Zaterdag j.l. te Rotterdam ge arresteerde Haagsche advocaat en procureur, en plaatsvervangend kan tonrechter mr. H. V., verdacht van verduistering van groote sommen ten nadeele van zijn cliënten, is naar het Huis van Bewaring overgebracht. De laatste dagen zijn bij de politie steeds nog aangiften van verduisteringen binnengekomen. Het totaal der ver duisterde bedragen moet nog op geen duizenden na te schatten zijn, maar vast moet reeds staan, dat meer dan een halve ton zoek is. Mr. V zal worden verdedigd door mr. E. Belinfante. KOLENDAMPVERSTIKKING IN EEN VILLA TE LAREN. Bewoner het slachtoffer. Dinsdagnacht heeft in het landhuis „De Egelantier" van den heer J. E. de Jong aan den Oud-Blaricummer- weg te Laren, ten gevolge van kolen dampvergiftiging een droevig onge val plaats gehad. Toen het dienstmeis je zich Woensdagmorgen aan de villa vervoegde, om daar haar dagelijk- schen arbeid weder aan te vangen, werd haar, ook na herhaald bellen, niet opengedaan. Na eenigen tijd ge wacht te hebben, besloot het meisje om het huis heen te loopen, waarbij zij bemerkte, dat één der ruiten in de vensters van de slaapkamer, waar de familie De Jong sliep, was ingesla gen. Onmiddellijk stelde zij de politie telef. No. is iFiLa.a.rn.sd.ori.lcsv'eer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. fiBT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTKA met haar ontdekking op de hoogte, welke spoedig ter plaatse was en zich toegang tot de villa verschafte. Bij het binnendringen van de slaapkamer kwam de politie reeds een kolendamp- lucht tegemoet. Den heer De Jong vond men bewusteloos op zijn bed mevrouw De Jong lag eveneens be wusteloos bij het stukgeslagen ven ster. Onmiddellijk stelde men de fa milie met het gebeurde in kennis. De heer De Jong overleed vrij kort na het ontdekken van het droevig onge val. Mevrouw De Jong is na langdu rige behandeling door dr. De Vries Robbé, weer bij kennis gekomen. Zij verklaarde wakker te zijn geworden door de kolendampluchtzij heeft toen getracht het raam te openen. Om' evenwel spoedig frissche lucht te doen binnenkomen heeft zij nog een der ruiten weten te verbrijzelen. Hier na verloor zij het bewustzijn en is voor het raam op den grond gevallen. De politie heeft van een en ander pro ces-verbaal opgemaakt. DE VECHTPARTIJ TE STAM PROOI. Dinsdag werd voor de Rechtbank te Roermond de zaak hervat tegen den slager H. H. uit Stamprooi, die des tijds naar aanleiding van een kwes tie om een schip, den zoon van den landbouwer Donders een doodelijken steek toebracht en ook den vader van het slachtoffer zwaar verwondde. In een medisch rapport betreffende de geestvermogens van verdachte, werd deze toerekenbaar verklaard. Het O. M. persisteerde bij den eisch van 8 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. EEN GEVAARLIJKE STIER. Zekere W. v. d. Laan uit Nijeveen (Dr.) is, toen hij een stier, die hij op de Groninger veemarkt had gebracht, aan een hek wilde vastbinden, door het dier zoodanig toegetakeld, dat hij in levensgevaarlijken toestand naar het Academisch ziekenhuis moest worden vervoerd. VERHOOGING- VAN DEN ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Van f 180 tot f200 per H.L. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhoöging van den accijns op gedistilleerd. Bij de wet van 7 Februari 1929 is de gedistilleerd accijns met in gang van 1 Maart 1929 verlaagd van f 300 tot f 180 per H.L. gedistilleerd ad 50 0/0. De f 180 zou daarvoor tot f220 moeten worden opgevoerd. Voorgesteld deze verhoöging met ingang van 1 Januari 1931 te doen gelden. AUTO-ONGEVAL~ Het 12-jarig zoontje van den heer Stam te Beverwijk, dat door een vracht auto werd overreden, is in het zie kenhuis te IJmuiden overleden. GEVAARLIJK SPEL. Het 7-jarig jongetje Th. M. te Gro ningen hing aan een vrachtauto. Ver moedelijk is het kind uitgegleden. Het kwam onder het linker achterwiel. Kort daarna is het kind overleden. FAMILIETWIST^ Dinsdagavond is in een huis aan de v. d. Duijnstraat te 's Gravenhage he vig gevochten door een man en zijn beide zoons. De zoons, 27 en 29 jaar oud, waren de ouderlijke woning binnengedrongen en hadden daarbij de deur ingetrapt. De vader meende zich hiertegen te moe ten verzetten en greep een beitel. Daar mede heeft hij zijn zoons vrij ernstige verwondigen toegebracht, zoodat bei den in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De vader is door de po litie gearresteerd. VILLA UITGEBRAND. Dinsdagmiddag is brand uitgebroken in de villa ,,Mariahoeve", staande aan de Leidsche straatweg te Wassenaar, eigenaar de heer Van Laten. De brand weer van Wassenaar was spoedig let plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de geheele inboedel uitbrandde. Dein- boedel kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De brand is ontstaan door het om vallen van een lamp. <7 O ERNSTIG ONGELUK. t Donderdagavond omstreeks half! acht, heeft op den onbewaaktën over weg1, nabij Arnhem, die door hekken is afgesloten die het publiek zelf mioetj openen een zeer ernstig1 ongeluk! plaats gehad. De sneltrein van het! Noorden naar Vlissingen heeft bij den! overweg! Presikhaaf een autoi gegre pen, waarin moeder met twee kinde ren zaten. Het voertuig werd 300 me ter meegesleurd met het Igtevolg, dat alle drie inzittenden den dood vonden'. Eigenaar der auto was de heer G. A. Veeneman te Hpeldoorn, die voor zaken een bezoek bracht aan het „Kleuterhuis" der vereenigingi Trein 828. Hij had zijn auto voor den over- weg 'geplaatst. Wat de aanleiding is geweest dat Mevr. Veeneman, die chauffeurde, de auto aanzette en den overweg wilde oversteken is niet be kend. Mevrouw Veeneman 29 jaar, het zoontje van acht en het dochtertje v. 6 jr. werden zoo goed als onmidde- lijk gedood. De smart v. den vader, die in eens1 van zijn geheele gézin beroofd is1, is niet te beschrijven. Op de Rijksbegrooting1 voor 193U zijn o.m. de navolgende posten uitge trokken. Arbeid, Handel en Nijverheid. Op dit hoofdstuk wordt onder den post „Voorbereidende onderzoekin-' gen en het opmaken van plannen vooil drinkwatervoorzieingen" f 5000 meer gevraagd. Deze post is hoogér gbraamd in! verband met eventueel nieuw toe te kennen bijdragen (rentelooze voor schotten), die voor verschillende plan nen wellicht nog zullen worden ge vraagd, resp. toegezegd o.a. voor het Land van Heusden en Altena. Kunsten en Wetenschappen. Aan subsidie voor de restauratie van monumenten is o.m. uitgetrok ken voor den toren te Waalwijk f 9600"^ voor den toren te Woudrichemi f 8000. HOOFDSTUK IX WATERSTAAT. Onderhoud en verbetering van de Maas, de afgedamde Maas, het Heus densche kanaal, de Berg'sche Ma^s, het Oude Maasje en den Amer f431.750. Op de Provinciale Begrootmg is voor het vernieuwen van de brug over het Oude Maasje te Oudheusdea f 7 500 uitgetrokken. INBRAAK TE ST. MAARTENS DIJK. Tijdens de afwezigheid van de be woners heeft men zich door middel van een valschen sleutel toegangver- schaft tot de woning van P. J., pen ningmeester van den Chr. Landarbef- cLrsbond. Uit een opengebroken ka- NIEUWSBLAD ysor lint Land ui HbisIbi ti Altsis.de Langstraat tn ie BoiiBUrwaard u m 5. p. £ankhnyzett Co s Batik ff.V.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1