Veiliiigberieliteii, Plaatselijk Nieuws Pluimveeteelt. De Minister van Landbouw heeft ingetrokken zijne beslissingen van 4 Augustus 1.1. nr. 1050, en van 1 Aug. j.l. nr. 1065, waarbij het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens werd verboden naar kringen resp. omvattende de provincie Limburg en, aaneengeslo ten de prov. Overijsel, Gelderland en Noord-Brabant, alsmede de prov. Zeeland B. het vervoeren of doen vervoe ren van herkauwende dieren en var kens te verbieden naar kringen om vattende: I. de provincie Limburg; II. aaneengesloten de prov. Zee land, het gedeelte der provincie Noord-Brabant voor zooveel in het Noord Westen begrensd door en met inbegrip van het Hollandsch Diep, de Amer, de Bergsche Maas tot aan het lichtpunt boven Heusden, alsme de het gedeelte der provincie Gel derland, begrensd ten Westen door en met inbegrip van het Heusdensche Kanaal, de Maas vanaf het Heusden sche Kanaal tot waar deze bij Wou- drichem in de Waal uitmondt en ten Noorden door en met inbegrip van de Waal vanaf Woudrichem, tot waar deze aan de Duitsche grens on der den naam van Rijn ons land binnenkomt. Beknopt verslag van de raadsverga dering der gemeente AMMERZO- DEN van 15 Sept. 1930. Aanwezig alle leden. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een inwoner van Nijmegen ver zoekt voor rekening van de gemeen te aanschaffing van een door hem ontworpen beschrijving van Nijme gen. Dit verzoek wordt afgewezen. De gemeenterekening 1930 wordt voorloopig vastgesteld. B. en W. bieden de gemeentebegrooting 1930 aan. Diverse subsidie's worden toege kend aan verschillende vereenigingen en instellingen. De Wed. v. Offeren krijgt f 50 toeslag op haar pensioen als wedu we van den gemeente-veldwachter. Een wijziging der begrooting 1930 wordt vastgesteld. Goedgekeurd wordt de rekening 1929/3° der beide burgerlijke arm besturen. Rondvraag. De heer Baselaar dringt aan op meer clementie voor de fanfare bij het houden van een festival. Bij het laatstgehouden festival moest f 180 vermakelijkheidsbelasting worden betaald, terwijl in andere ge meenten, waar dergelijke feesten ge houden worden, geen belasting be hoeft te worden betaald. Hierop antwoordt de Voorz., dat deze belastingheffing geschiedt naar een door den raad vastgestelde ver ordening, waarvan niet kan worden afgeweken en dus van teruggave der belasting geen sprake kan zijn. Als volgens spreker de fanfare er even wel finantiëel slecht voorstaat, zou deze belasting in den vorm van een extra subsidie terug kunnen worden gegeven. Dat er in andere gemeen ten geen belasting wordt geheven, komt waarschijnlijk doordat er öf geen verordening bestaat, öf zij be vat gronden, waarvoor in dergelijke gevallen geen belasting betaald be hoeft te worden. Hierna sluiting der vergadering. DRUNEN. Veiling van 18 September. Snijboonen 110, Duitsche boonen 2 3 Stokprincessen 1018, idem II 2—8, Rentegevers 3—15, Dubbele Stamboonen 210, Tomaten 8 12, idem II 26, Wortelen l1/23, Spinazie 612, Juin 2—5, Sjalotten 510, Spruitjes 1022, Dirkappelen 18 26, Transparant de Cron- cel 2232, idem II 1420, Ossekop 1622, Pippeling 24—28, Wijnappelen 1826, Keulsche Paradijs 1720, Schij- vers 1424, Juinappelen 22 26, Ster appelen 2127, Lemoenappelen 1725, Gamersche Zure 1218, Hangoor 16—22, Witappelen 1825, Goudreinet val 10 18, Belles Fleurs 820, Triomphe de Vienne 28 35, idem II 18 25, Beurre Hardy 16 27, Beurre le Brun 22—26, Beurre de Merode 1219, Beurre Six 2628, Beurre van den Ham 1822, Beurre Napoleon 1520, Haantjesperen 710, Knolperen 48, Maagdeperen 14 21, Soldat Laboureur 1418, WTilliams 1018, Bergamotten 8—15. Alles per K.G. Bloemkool 717, idem II16, Roode kool 15, Savoie kool 1/27, Witte kool 16, Chineesche kool 45, Andijvie l/41, Sla y237a, Ramanas 1/a1, Meloenen 629, 100 Augurken 1040, Komkommers 1/s—3. Alles per stuk. Peen 2 5, Selderij 116, Kroten 1 3 Preij 517. Alles per bos. GORINCHEM. Veiling 19 September. Snijboonen 2426, idem stek 12y2, Maagdeperen 15 18, 2e soort 10lH/oi Enkele Stamprincessen 19, Dubbele idem 15, Spinazie 912y2, knol peren 10, Goud- reinetten 32—33, 2e soort 11, Bonne Louise 3641, Wortelen 2y3, Beurre Clargean 9y218, Uien 4, Augurken 32 41, middelsoort 15, idem grootereiy2 6, Staakprincessen 19, Pronkboonen 8, Bismarck 21, Wagenaars 814, Tomaten 710, Aardappelen (paarspitten) 3y2, Ei genheimers 41/», Roodstar 3ya, Bravo's 6, Stoofperen 1015, Centremin 19yg, No tarisappelen 27, Blauwe pruimen 9, Gul delingen 28, Transvalers 89ys Avezaath Capelle 15, Handperen 21, Kroet 2 5, Vroege veensem 20, Beurre 25, Late sui kerperen 5, Beurre Hardy 15, Kroten 5, Stoofsla 3, Groninger kroon 27, Enkhui- zers 8x/29, Noten 1417, Roodjesperen 15, Kraagperen 9, Bevelanders 4y2, alles per K.G. Seiderie f3.00f3.50, Ra barber f3.Ramanas f3.Wortelen f 2.50f 5.Snijselderie f 5.00f 8.00, Kroten f2.00f4.50, alles per 100 bos. Andijvie fl.60f2.40, kleinere f 0.70 f 1.25, Kropsla f 1.60f 2.Savovekool f 7.00- f 10.00, Roodekool f3.00—f 5.00, Kleine groentjes f 2.50f 5.Komkom mers fl.00f4.00, Meloenen 3145, Putjeskool f7.Kleine Perziken fl. alles per 100 stuks. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Ik ben gehuwd, mijn vrouw houdt een winkel, zij koopt in en verkoopt. Kan zij nu de zaak met inboedel, zonder mijn medeweten, over laten schrijven op mijn oudsten zoon van 21 jaar, zoodat ik daar over niets meer te zeggen heb H. H. Een dagdienstbode is 5 jaar in dezelfde betrekking. De werkgeefster heeft nooit geen zegeltjes geplakt. Wie is alhier in overtreding werkgeefster of werknemer M. R. Bij het inwerking treden der Invali diteitswet verdiende de man als hoofd van het gezin zooveel, dat hij niet in aanmerking kon komen voor invaliditeits- rente. Ook de vrouw niet, hoewel ze beiden 65 jaar oud waren. Nu is de toestand veranderd en krijgt de man f 3 ouderdomsrente per week. Heeft de vrouw nu geen recht op ouderdomsrente Deze was toch ook 65 jaar bij het in werking treden der Invaliditeitswet. M. R. Tusschen het huis van mijn buurman en het mijne ligt een breede steeg, welke eigendom van mijn buurman is. Door de bewoners van het thans door mij be woonde huis is van die steeg al meer dan 40 jaren gebruik gemaakt om er met kar en paard over te rijden naar de achter mijn huis liggende schuur. Heb ik nu door dit ruim 40-jarig ge bruik een recht gekregen of niet En zoo neen, waarom niet De meeningen zijn zeer verdeeld. G. W. M. v. d. Z. Ik ben weduwe-vergunninghoudster en daar ik erg oud word, zou ik de ver gunning gaarne laten zetten op den naam mijner inwonende dochter. Kan dat, en zoo ja, op welke manier N. Een weduwe. Ik heb een koe, die al twee malen nè. het kalven, kalfziekte heeft gekregen en die vroeger nooit kreeg. Nu is de koe weer drachtig en wil ik haar verkoopen en nu is mijn vraag, of ik den kooper moet zeggen, dat de koe bij de laatste twee malen kalven de kalfziekte heeft gehad W. Een veehouder. In deze gemeente zijn heel veel katten, die veel last veroorzaken. Zou deze last niet zijn tegen te gaan door een plaat selijke belasting op katten te heffen B. J. v. L. De gemeente mag geen andere belas tingen heffen dan de in de Gemeentewet genoemde en eene belasting op katten kent de Gemeentewet niet. Ik heb een neefje van 16 jaar bij mij te logeeren. Mag deze nu met mij (acte- houder) gaan jagen, zonder zelf eene acte te hebben U. Een jager. Personen beneden den leeftijd van 18 jaren mogen zonder acte op naam, uit sluitend in gezelschap van hun ouders of voogden of van een bij. dezen in dienst zijnden jager, de jacht uitoefenen. Dezer dagen vond heir een ontijdige geboorte (7 èt 8 maanden) plaats. Is men nu al dan niet verplicht, het kind te doen begraven op de gewone wijze W. Een medicus. Er bestaat geen wettelijk voorschrift op het begraven van een onvoldragen vrucht. De ambtenaar van den burger lijken stand is evenwel verplicht, aan hem die aangifte doet van een onvol dragen, doodgeboren vrucht, het bij dit artikel vermelde verlof tot begraven af te geven. Nieuws van het Zendingsveld. Het Zendingsburau te Oegstgeest meldt ons De Zending doet haar arbeid in het volle licht der openbaarheid en deze is daarmee als vanzelf het voorwerp van de beoordeeling dergenen, die haar dien ar beid van nabij zien verrichten. Dat oor deel heeft voor de Zending waarde, zelfs als het onjuist of onbillijk zou zijn, want de critiek van anderen moet de zelfbe zinning levendig houden. Anderzijds valt niet te ontkennen, dat er in een gunstig oordeel ook een aan moediging ligt, vooral wanneer een der gelijk oordeel in den vorm van daadwer kelijken steun wordt uitgesproken. Dit laatste is dezer dagen weer gebeurd in Deli, het Zendingsterrein van het Ned. Zendeling Genootschap onder de Karoba- taks op Noord-Sumatra. Gelijk overal in de inheemsche wereld ontbreekt er ook onder de Karoneezen een geregeld gezins leven. Vandaar, dat er overal een tekort is aan opvoeding der inheemsche jeugd. Dat wordt al te dikwijls over het hoofd gezien, doordat de aandacht bijna geheel geabsorbeerd wordt door het verlangen naar onderwijs, dat er in de inheemsche wereld is. Maar onderwijs alleen, zonder daarmee gepaard gaande opvoeding is maar zeer gedeeltelijk van nut, in zijn gevolgen zelfs dikwijls schadelijk. De Christelijke Zending, die de waarde van het gezinsleven en mitsdien van de opvoeding hoogschat, heeft dat ook in Deli uitgedrukt in twee internaten, één voor jongens en één voor meisjes. Dit laatste heeft zeker in den tegenwoordigen tijd niet minder beteekenis dan het eerste, want ook de inheemsche vrouw ontwaakt, vooral in een land, als'dat der Karoneezen, waar de Westersche cultuur zoo van alle kanten haar intocht heeft gedaan. Er wordt dan ook in Deli allang wat voorde vrouwen gedaan bijv. in het Zendingsziekenhuis te Sibolangit, waar een aantal van haar in babyverzorging wordt bekwaamd. De internaatsgebouwen te Kaban Djahe lieten veel te wenschen over en terwijl een vorig jaar met behulp van het Land schap en de Deli-maatschappij het jongens internaat beter gehuisvest is, heeft dezelfde Deli-Maatschappij nu tienduizend gulden gegeven voor een nieuw meisjesinternaat. Daarmee heeft zij een oordeel van groote waarde over dit Zendingswerk uitge sproken, dat voor de Zendelingen en hun Vrouwen ook een bemoediging beteekent. Om misverstand te voorkomen niet om aan de heugelijke beteekenis van dit geschenk afbreuk te doen zij hier nog op gemerkt, dat deze gift geen vermeerde ring van inkomsten beteekent. Integen deel, want niet alleen zal er grond voor het nieuwe gebouw gekocht moeteu wor den, maar aan den reeds zoo dikwijls gestelden eisch van een eigen ervaren Europeesche leidster voor dit nieuwe meis jes internaat, die tot dusver steeds moest worden afgewezen, zal uu geen weerstand meer kunnen worden geboden en in zooverre beteekent het een, trouwens reeds lang noodige, uitbreiding van werk. Maar waar het nu om gaat en waar van wij* met groote dankbaarheid gewag maken is om het gunstige oordeel van hen, die ook in Deli de Zending zien arbeiden aan bet heil van het Karosche volk. DE VOEDING DER RUIENDE HOENDERS. Een ruiend hoen heeft meer voer noodig dan een ander hoen van hetzelfde gewicht onder overigens de zelfde omstandigheden. Dit komt om dat door de minder onvolkome li chaamsbedekking er meer verlies is van de lichaamswarmte. En boven dien moet het de grondstof leveren voor de vorming van de nieuwe vee- ren. Bij een flinke hoen moeten ge durende de rui ongeveer 60 gram aan veeren door nieuwe vervangen worden en neemt men gemakshalve aan, dat deze geheel uit hoornstof be staat, dan bevat die hoeveelheid vee- ren ongeveer 65 gram eiwit, waar voor 90 a 100 gram verteerbaar eiwit in het voer noodig is gedurende de rui. De tijd, waarin de hoenders ruien, is zeer verschillend. Er zijn hoenders die in Juli beginnen met eenige vee- ren te verliezen en vele ruien van Juli af tot het najaar. De meerder heid ruit in September en October volop. Als we een gemiddelden rui tijd aannemen van 40 dagen dan is alleen voor de veervorming ongeveer 21/2 gram eiwit per dag in het veer noodig. Hiermede moet dus de hoe veelheid eiwit in het onderhoudsvoe der vermeerderd worden. Lichte hoenders behoeven dus gedurende de rui ongeveer 12 gram eiwit in het voeder, dus iets minder dan een drukleggende hen. Er wordt wel ge leerd, dat een ruiend hoen evenwel meer eiwit noodig heeft, als een die druk aan den leg is, maar dit is toch niet heelemaal juist. Wel moet de hoeveelheid stikstof vrije verbin dingen vergroot worden en dus wat meer zetmeel en vet worden gege ven, omdat het warmteverlies heel wat grooter is. Hoeveel van die stik stof vrije verbindingen moeten worden gegeven is moeilijk te zeggen, daar dit ook veel afhangt van de tempe ratuur in de lucht tijdens het ruien. Als men de hoeveelheid vet met de helft vermeerderd en de hoeveelheid zetmeelachtige stoffen met 1/i dan zal men wel ongeveer aan de goede norm voor deze dieren komen. De practijk leert, dat een vrij hoog vet gehalte van het rantsoen voor rui ende hoenders is aan te bevelen. De eiwitstoffen geeft men het liefst in dierlijke vorm, beenderen, garnalen- meel, vleeschvoedermeel; tenminste voor de helft. Dus als vischmeel/ gemalen versche beenderen, garnalen- meel, vleeschvoedermeel. De normen voor ruiende hoenders zijn Lichte rassen 110120 gr. dro ge stof; 1012 gr. eiwit; 8 gr. vet; 105 gr. zetmeelwaarde. Middelzware rassen 120130 gr. droge stof; 1314 gr. eiwit; 7 gr. vet; 110115 gr. zetmeelwaarde. Zware rassen 135150 gr. droge stof; 15 16 gr. eiwit; 78 gram vet; 135140 gr. zetmeelwaarde. HEUSDEN. A.s. Zaterdagmidd. geeft de voet balclub ..„Longa" een seriewedstrijd waarvoor worden uitgeloofd een be ker en een lauwertak. Er wordt deel genomen door Wilhelmina (Wijk), Dussensche Boijs (Dussen), D. V. O. (Sprang) en Juliana alhier. De heer J. A. v. Berge-Henegou- wen, P.N.E.M.-agent aan het Electrici- teitsbedrijf alhier, is door de directie van de P.N.E.M. ook als zoodanig aan gesteld voor het E.B. te Herpt. De Hengelsportvereeniging alhier, nam Zondag deel aan het vischcon- cours te Arnhem. De reis werd ge maakt met een confertable bus van de onderneming 's-Bosch-Voorburg. Onze visschers wisten een dertiental prijzen te bemachtigen, n.l.De zesde corps- prijs, de prijs als de eerst ingeschre ven vereeniging en de prijs voor de vereeniging, die met het grootst aan tal leden deelnam, deze bestond uit plaquette en medaille. Verder wisten een 10-tal hengelaars een personeele prijs te behalen. De reis was tevens bedoeld als een uitstapje, om te genie ten van de mooie stad Arnhem, met zijn prachtige omgeving. Jammer, dat hierbij het slechte weer als spelbre ker optrad. De leden der Ned. Pom-vereen., maakten Zaterdag vanuit 's-Hertogen- bosch, alwaar de jaarvergadering werd gehouden, een excursie door het Land van Heusden en Altena en brachten een bezoek aan verschillende fruitaan- plantingen in deze streek. Hoogstam- en struikboomaanplantingen werden met groote belangstelling bezichtigd en men roemde over het algemeen, de werk wijze die wordt gevolgd. De fruitaan- plantingen van de heeren G. J. W. Branderhorst te Eethen, W. C. Wilder- vank te Meeuwen, J. Snoek te Nieu- wendijk en J. W. Klein te Werkendam, werden bezocht. Het was zoowel voor de bezitters der boomgaarden als voor de cursisten, een leerzame en aange name tocht, vooral door de technische voorlichting door bevoegde personen gegeven. ADM KERK. Op de j.l. Vrijdagavond alhier gehouden ledenvergadering van de Chr. Hist. Kiesvereen., werden tot Bestuurs leden herkozen, de heeren A. Burghout, A. Penning en J. v. Leeuwen, terwijl, wegens uitbreiding van het bestuur, nog werden gekozen, de heeren H. Dekker en P. A. Nieuwenhuizen. Als leider van de Herv. Knapen- vereen. alhier, treedt thans op, de heer S. Abrahamse. Op de j.l. gehouden stierenkeu ring, werden 14 stuks aangevoerd, waar van er 6 werden goedgekeurd. Naar wij vernemen, hoopt dezen' winter voor de Herv. Jongel.ver. al hier op te treden, Ds. D. A. v. d. Bosch van 's-Gravenhage, met het on derwerp „Spiritisme." ANDEE. De aardappelziekte neemt in deze gemeente nog in omvang toe. Sommige velden zijn er dermate door aangetast dat een geur van rottende aardappelen om en bij de velden hangt. De prijs is stijgende en bedraagt voor Eigen heimers f2.75 en voor Bravo's f3.75 per H.L. BENEDEN - LANGSTRAAT. De fruitoogst is dit jaar wel een tegenvaller. Eeenigzins mooi fruit is er haast niet. appels zijn er zelfs zeer schaarsch. Storm en wind hebben bo vendien ook nog veel bedorven. Het is dan ook te verklaren, dat de prij zen hoog zijn. Voor gave appels be steedt men 15, a 25 ct. per kg en voor peren tot 35 ct. CAPELLE. Vorige week hield het comité, opgericht ter viering van de kinder feesten, bij gelegenheid van den ver jaardag van H.M. Koningin Wilhelmina. onder leiding van den heer E. Colet een vergadering, waarop de penningm., de heer W. J. v. Nieuwenhuyzen, re kening en verantwoording deed. Uit het door de heeren J. G. Addink, A. v. d. Hoek en M. J. Rijken ingesteld onderzoek bleek, dat de boeken en be scheiden in orde waren, waarna de re kening werd goedgekeurd. Behalve het eerste elftal onzer voetbalvereen. „Excelsior", zijn in de eerste klasse A van den B.V.B. nog ingedeeld. D.E.S. I en Kaatsheuvelsche bovs uit Kaatsheuvel, Juliana II, H.E.C. 11, R.W.B. II en W.S.C. III uit Waal wijk, Heusden 1 uit Heusden en B.V.V. uit 's-Bosch. In de 2e klasse, waarin het 2de elftal van Excelsior is inge deeld, komen uit, Kaatsheuvelsche boys H en III uit Kaatsheuvel, W.S.C. IV, H.E.C. III en R.W.B. III uit Waalwijk en B.V.V. IV en sportvereen. 09 uit den Bosch. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte, ten bate der zen ding, heeft f41.32 opgebracht. J.l. Vrijdag is een kind van A. V., genaamd A. C. V., noodlottig ver dronken. Voorwaar een diep treurig on geval voor betrokkenen. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Donderdag 25 September 1930, des nam. 3 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Aanbieding gemeentereken. 1929 en begrooling 1931. 3. Vaststelling kohier zakelijke be drijfsbelasting. 4. Heffing van opcenten op de ge meentefondsbelasting. 5. Uitloting van schuldbrieven. DONGEN. Alhier werd bij een 2-jarig kind in de St. Jozefstraat, een geval van kinderverlamming geconstateerd. Dit is het tweede geval in die gemeente. De kleine is in het ziekenhuis opgenomen. Bij beschikking van den minister van financiën, is benoemd tot assistent, de kommies H. C. de Bruin te Baar- le-Nassau. GORINCHEM. Op de Vrijdag gehouden paarden markt waren aangevoerd 764 stuks, vo rig jaar 944 stuks. Men besteedde voor: luxe paarden f325f450, werkpaarden f 200f 350, 2i/2-jarige paarden f 250- f375, li/3-jarige paarden f200f325, veulens f100f 175, hitten f80f200. Handel tamelijk. Aanwezig waren ee nige Belgische en Duitsche handelaren. LAND VAN ALTENA. Bij de gehouden verhuringen van bouw- en weiland, werden er belang rijk Pfagere prijzen besteed dan vorige jaren. Er werd 30 tot 40 pCt. minder gegeven door de landbouwers, waar uit duidelijk blijkt, dat het den land bouwenden stand niet naar de vleeze gaat. xtDe bloembollencultuur breidt zich geleidelijk uit. Het gaat wel hiet vlug in tempo, doch langzamerhand komen er meer kweekers en velden bij. De practijk heeft bewezen, dat men op het gebied der bloembollencultuur zich eerst terdege moet laten voorlichten, voordat men fot den aanleg van een bloembollenveld overgaat. Thans wordt door P. Dekker te Sleeuvvijk aan den straatweg een bloembollenveld aange legd. RAAMSDONKSVEER. Zaterdag is afgebrand de land- bouwschuur van R. J. v. Wageningen alhier. Veel hooi ging verloren. Enke le kippen en een kalf kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. SPRANG. De Ned. Herv. Knapenvereen. op G.G. „Samuël" alhier, maakte onder lei ding van den heer C. B. Timmermans een pleizierreisje naar Amsterdam, ter bezichtiging van Artis en Rijksmuseum. Met den laatsten trein keerden de jongens hoogst voldaan huiswaarts. Zaterdagmorgen om ca. 10 uur, werd de 9-jarige D. de Rooij in de Besoijensche steeg, nabij villa ,.Meijen" in bewusteloozen toestand langs den weg gevonden. Men vermoedde, dat hij mogelijk door een passeerende au to was aangereden. Onmiddelijk was dr. Winkelman ter plaatse, die den jon gen opnam en naar zijn ouderlijke wo ning vervoerde. Men vermoedde door den val een bekomen hersenschudding. Later in den middag, toen de jongen bijkwam, zeide hij, dat hij gestruikeld en gevallen was. Zijn toestand is gelukkig beterende. Deze week zal het Geref. Kerk gebouw alhier, van electrisch licht wor den voorzien. Het werk is opgedragen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2