Tweede Blad lö. 5057 Woensdag 24 September voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT. Land- en Tuinbouwwereld Plaatselijk ilieuws BEHOORENDE BIJ HET Een ideaal laxeer middel vindt ge in Foster'sMaagpillen. Zacht werkend zon der eenige krampen, f 0.65 per flacon. Vergadering van den Raad der ge meente ANDEL op Vrijdag ^Sep tember des n.m. 4 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer A. D. v d. Schans. Secretaris: WelEd. Heer B. v. An- dei. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, de Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Aanbieding begrooting 1931. B. en Wj. bieden den raad deze be grooting aan en als leden van de Com missie van onderzoek worden aangewe zen de iheeren v. Houwelingen en v. Wijgerden, terwijl ze verder geduren de'14 dagen ter inzage zal worden ge legd. Ingekomen stukken: Verzoek van de Gewestelijke Land stormcommissie te Dordrecht om voor 1931 een subsidie te mogen ontvangen van f 50. De Voorzitter zegt, dat voor 1930 een subsidie van 10 gulden is ver leend. B. en Wj. stellen voor hetzelfde be drag voor 1931 te verleenen met welk bedrag bij de begrooting reeds is rekening gehouden. De raad gaat met dit voorstel ac- coord. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger en den admini strateur van het G.E.B. Alles is in behoorlijke orde bevonden, terwijl bij den Gemeente-ontvanger in kas was f4924.39 en bij den Administrateur van het G.E.B. f384.75. Rondvraag: De heer v. Wijgerden vestigt de aan dacht op de onvoldoende verlichting aan het Boveneind, het kan daar erg donker zijn. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. eens zullen gaan kijken, er zijn evenwel lampen istuk geweest, mis schien heeft dat parten gespeeld. De heer v. Houwelingen merkt op, dat het eind tusschen den Notaris en de Kerkstoep ook slecht verlicht is, de bewoners willen daar met een re kest komen om er een lamp bij te doen brengen. De Voorzitter zegt, dat voor eenige jaren, de lamp daar juist verplaatst is. spr. was in de meening dat de ver lichting nu behoorlijk was, doch B. en W. zullen ook daar eens gaan kijken. De heer v. Houwelingen wijst ook neg op de slechte verlichting bij de kerk. De Voorzitter deelt mede, dat er in de vergadering van B. en W. al over gesproken is, daar verbetering aan te brengen, dit komt dus in orde. B. en W. zullen de gemeente eens rond gaan en mocht noodig blijken, dat hier en daar verbetering aange bracht moet worden dan zal dit ge beuren, mocht het naar het oordeel van B. en W. niet noodig zijn, dan kan er in de raadsvergadering nog- eens over gesproken worden. De heer v. Houwelingen vraagt of bij H. van Andel die mesthoop op de openbare straat moet blijven lig gen, het is er een smerige boel. De heer Schouten geeft den heer v. Houwelingen gelijk, het staat niet net jes, en het is noodig dat de smerige boel eens wordt opgeruimd. De heer v. Houwelingen meent dat het noodig is, de boomen in de straat ook van onderen eens te snoeien. De Voorzitter geeft de verzekering dat B. en W. aan de gemaakte op merkingen van den heer v. Houwe lingen aandacht zullen schenken. De vergadering wordt hierop geslo ten. Reeds kondigen de eerste teekenen van 't najaar zich aan. De zomer is voorbij en wel zijn nog schoone da gen te wachten, maar die moeten ge schreven op rekening van den herfst. Velden en akkers, eertijds bloeiend in vollen overvloed vertoonen ook de herfsttijd. Naast mesten en ploegen, wor den op sommige akkers de planten voor de wintercampagne gepoot. De bloemkool kan in deze maand nog gezet, ofschoon 't beter is, ze in 't begin van Sept., vooral nu 't weer zoo gunstig was, uit te planten. Te gen ongunstige weersinvloeden moet ze echter beschut. Komen de planten reeds boven de grond en begint de vorming van kooi tjes, dan is 't aan te raden ze minstens tweemaal per week na te gaan. Over de bijna rijpe exemplaren worden de hartbladeren heengebogen, zoodat de zonnestralen worden gekeerd. Deze zou den de blanke koppen doen verkleu ren, waardoor de plant een deel van haar waarde zou verliezen. Ook de radijs is een plant, die in 't najaar 't best kan gekweekt worden, daar 't gedurende de zomermaan den heel moeilijk is te voorkomen, dat door 't warme weer de knolletjes niet voos worden. Als de beste tijd voor zaaiing vindt men dan ook aangege ven voor- en najaar. Zaai deze plant wat ruim. Zij zal dan beter gelegenheid hebben mooie knollen te vormen. Voor de teelt acht men 't best de ronde knol len selderij begint in dezen tijd al bo ven den grond te komen. De verzorging ervan is van belang, daar ze beste prij zen kan opbrengen, omdat ze tot de specerijplanten behoort Groeien de planten niet erg, voeg dan een beetje chilisalpeter toe aan den grond. Som mige soorten dienen tot pikanter ma ken van ons voedsel, andere worden gewoon als groenten gebruikt. Men Men neemt dan wel, óf de stengels óf de knollen. Zoo heel veel gewassen kunnen nu niet meer uitgeplant wor den. De herfstrapen in begin Augustus ge zaaid beginnen nu ook met knolvor ming. Voor; eivenwei de winter komt moeten ze in vorstvrije plaatsen wor den opgeborgen. Tevens moeten die plaatsen koel zijn, zoodat tot Januari de smaak der knollen kan behouden. o EEN LEERZAME BEMESTINGSPROEF. Op Rijks- en andere proefvelden en in laboratoria worden immer door allerlei proeven genomen, die boer en tuinder tot leering kunnen zijn. Ook de boer en de tuinder zelf kun nen op eigen land proeven nemen, wat zeer is aan te raden, mits die proeven goed worden opgezet. Dan heeft men dit voor, dat men, we tende hoe in voorgaande jaren de grond is beteeld en behandeld, den bemestingstoestand er van vrij goed kan kennen. Hier staat tegenover, dat men aan landbouwscholen er be ter op ingericht is. Te Bemburg in Anhalt zijn proeven genomen met suikerbietenplanten, waarbij de wer king werd nagegaan eener kalibe mesting in verschillende hoeveelhe den. 't Waren potproeven, d.w.z. in eiken pot kwam een plant te staan. Men had een achttal rijen potten. De eerste rij kreeg per pot 0,235 gram zuivere kali, of, eenvoudiger uitgedrukt: bijna een kwart gram. Aan de 2de rij werd 4 maal zoo veel per pot gegeven, aan de 3de rij 6 maal, aan de 4de rij 8 maal, aan de 5de rij 10 maal, aan de 6de rij 14 maal, aan de 7de rij 18 maal en aan de 8ste rij 24 maal zooveel kali als aan de eerste rij. Wij kunnen nu niet in bijzonder heden vertellen, hoe de uitkomsten waren van alle rijen, maar vergelij ken slechts die van de leende 7e rij. De 7de kreeg per pot 18X0,235 is 3-995 bijna 4 gram zuivere kali méér. Deze 4 gram had het effect teweeggebracht, dat zoowel de opbrengst als het suikergehalte der bieten zeer belangrijk werden ver hoogd: het suikergehalte was bij de ie rij I53/4°/o, bij de 7de rij ruim 18 pCt. terwijl het gewicht der bie ten respectievelijk in die rijen ge droeg 242 gram en 346 gram; bij de laatste dus ruim 'één ons gemid deld méér. Nu willen we hier geen berekening opzetten, hoe de resultaten zouden zijn, als de boer een hectare van zijn suikerbietenland eens ging bemesten met 1000 kg kalizout van 40 pCt., bevattende 400 kilo's zuivere kali, dat is dus 100 duizend maal zooveel als aan elk der potten van de 7de rij werd toegediend. Zulk een bere kening zou ten zeerste kunnen falen, omdat bij een proef in den vrijen grond de omstandigheden al te zeer afwijken van die bij potproeven. Maar wat uit de vermelde proef wel ten duidelijkste blijkt, is dit: dat het suikerbietengewas zich zeer dankbaar toont voor een flinke kaligift, zoo wel wat de opbrengst aan bieten (het gewicht) als aan suiker betreft. SLIJMERIGE MELK. Hoe ontstaat die? In het Orgaan van den Zuivelbond (F.N.Z.) werd in een redactioneel artikel als oorzaak daarvan genoemd: de lange-wei-bac- terie. Prof. B. v. d. Burg te Wage- ningen is het hiermee niet eens. Hij schrijft, dat genoemde bacterie reeds hierom niet de oorzaak van 't gebrek kan zijn, omdat zij behoort tot de melkzuurbacteriën, die dus de melk zuur maakt. En ook is het, volgens hem, niet te verwachten, dat zij versch gemolken melk reeds in on geveer twee uren ,,lang" zou kunnen maken. Prof. v. d. Burg is geneigd aan te nemen, dat het gebrek wordt veroorzaakt door de slijmvormende bacterie Bacterium lactis viscosum Aclametz", in 1889 ontdekt door Adametz, welke bacterie dikwijls voorkomt in het oppervlaktewater, het best groeit bij flinke toetreding der lucht, bij temperaturen van 13 15 gr. Celsius en dan de melk in 24 uren dradentrekkend maakt Be strijding van 't gebrek': inplaats van slecht boenwater hiertoe gebruiken gekookt water of, als het beschik baar is, leidingwater; naspoelen van 't schoongemaakte gereedschap met heet water, is natuurlijk steeds aan te bevelen. AALST. Zaterdag 13 Sept. werd onder veel belangstelling de jaarlijksche keu ring van geiten gehouden. Gekeurd werd door den heer Blikman, secr. der Prov. Commissie voor de Geitenfok- vereeniging den heer v. Loon en den heer v. Dordt. De keuring vond plaats op een terrein, door den WelEd. heer v. Trigt welwillend beschikbaar ge steld. In klasse ,,Melkgeiten ingeschreven in het Plaatselijk Register"', verkregen: j. Opstelten le prijs, H. Wijnstekers 2e pr., Kr. Schaap 3e pr., Adr. Schreuders 4e pr., G. Biesheuvel 5e pr. en E. v. Ballegooijen 6e pr. In klasse „Oudere Melkgeiten, wit, ongehoornd" le pr. G. Dekkers (inge schreven in Provinciaal Register), 2e pr. Joh. Opstelten, 3e pr. A. Schaap, 4e pr. Wed. Dufourné, 5e pr. G. Ker sten, 6e pr. K. Schaap en 7e pr. D. Keynemans en G. v. d. Werken. „Éénjarige Melkgeiten": le pr. G. v. d. Laar, 2e pr. H. v. Driel, 3e pr. A. v. d. Laar, 4e pr. A. v. d. Laar, 5e pr. Adr. Schreuders Schreuders en 6e pr. C. v. d. Mooren. „Wit ongehoornde Geitlammeren'': le pr. G. Dekkers, 2e pr. G. C. Biesheu vel, 3e pr. Jac. v. Ballegooien, 4e pr. Adr. Schreuders, 5e pr. W. v. Dijk, 6e pr. Wed. Dufourné, 7e pr. G. Kersten 8e pr. E. v. Ballegooien. Klasse „Overloopers": le pr. C. Sprong. „Wit Gehoornde Melkgeiten": le pr. G. v. d. Werken, 2e pr. D. v. Balle gooien en 3e pr. G. v. d. Werken. CAPELLE. In den tuin van M. Wagema- kers aan den Winterdijk alhier is dit jaar een pompoen geteeld, welke de respectabele omvang heeft van 1,50 M. Voor liefhebbers van siervruchten wel de moeite waard om deze vrucht eens te gaan bekijken. Wegens de komende drukte ver bonden aan de praktijk van het te be handelen kalfvee is in overleg met den veearts de volgende regeling getrof- en voor wat betreft veeinvoer in deze gemeente uit het met mond en klauw zeer besmette gebied. In het vervolg zullen koeien worden overgebracht over het Capelsche veer op Dinsdag en Vrijdag voorm. 9 uur en over het Drcngelscheveer op Maandag en Donderdag des voorm. 9 uur. Zooals we indertijd gemeld heb ben zal ook dezen winter, evenals vorige jaren, te dezer plaatse in de O. L. school in de Kom een bibliotheek van de Centrale Vereeniging voor Reizen de bibliotheken te Broek in Waterland gevestigcF zijn. Behalve tijdschriften en romans zijn er ook populaire weten schappelijke werken in onder gebracht, terwijl eveneens verschillende werken voor de jeugd zijn opgenomen. De uit reiking van boeken zal voor de eerste maai plaats hebben a.s. Zaterdag, 27k September tusschen 2 en 3 uur en ver volgens iederen Zaterdagmiddag oj) denzelfden tijd. We twijfelen er niet aan of velen zullen van deze gele genheid om voor eien gering leesgeld, 3 cent per week en per deel, goede en degelijke boeken ter lezing te ontvan gen, weder gebruik maken. Ieder Ie der lezer is verplicht zich een lees- kaart tegen den prijs van 5 cent, be nevens een catalogus voor denzelfden prijs, aan te schaffen, terwijl een bij draag van 10 cent voor het lidmaat schap der bibliotheek verschuldigd is. De tot gewoon dienstplichtigen bestemde ingeschrevenen der lichting ting 1931 dezer gemeente zijn toege wezen aan en moeten worden inge lijfd tijdens de achter hunne namen vermelde regimenten en tijdvakken: G. Bogers, le Reg. Onber. Art. 1— 10 Nov. 1931; M. v. Dongen, 17 R.l. 1625 Maart 1931; O. v. Dongen, 17 R.L 110 Dec. 1930; C. A. Ophorst, 17 R.I. 110 Oct. 1931; G. J. Paans, Pontonniers 1625 Oct. 1931; J. H. Paans, le Reg. Onber. Art. 110 Nov. 1931; A. A. Paulides, Torpedisten 16— 25 Juni 1931; A. Rijken, 17 R.L 1—10 Oct 1931; Th. A. Rijken, le reg. Onber. Art. 110 Nov. 1931; J. Rozenbrand, 17 R.L 1625 Maart 1931; C. A. v. Schuppen. 17 R.L 1625 Maart 1931; A. Tactor, 17 R.I. 16—25 Juli 1931; C. Timmermans, le Regt. Onber. Art. 1 10 Nov. 1931 en H. A. v. Vuuren, 3e Half II Regt. Huzaren 1—10 Juli 1931. KAATSHEUVEL. Zaterdag 13, Dinsdag 16 en Don derdag 18 September hadden onder zeer groote belangstelling in het café L. de Bondt de volgende wedstrijden plaats tusschen de biljartvereeniging gen Wed. J. van Berkel te Kaatsheuvel, de biljartvereeniging „K.O.T." geves tigd bij Chr. Montens te Waspik en de biljartvereeniging „Krijt op Tijd" gevestigd bij A. M. Stalpers te Loon op Zand. De uitslag hiervan was als volgt: Biljartclub „V.A.S." brt. 194 p. 295 gem. 1.52; Biljartclub „K.O.T." brt. 96 p. 300 gem. 3.12; Biljartclub „K.O.T." brt. 154 p. 300 gem. 1.94. Hierbij een overzicht van verenigin gen die reeds gespeeld hebben. Wed. Smit, Kaatsheuvel brt. 182 p. 283 gein. 1.55; „Amictica" Loon op Zand brt. 165 p. 284 gem. 1.72; „Wilhelmira" Drunen brt. 112 p. 300 gem. 2.67; „Amictica" Loon op Zand brt. 150 p. 266 gem. 1.77; ,,V.B.C." Vrij. Capelle brt. 102 p. 300 gem. 292; Biljartclub J. Klerk Drunen brt. 119 p. 274 gem. 1.83, „Onderling Vermaak" Loon op Zand brt. 185 p. 300 gem. 1.62; Wed. Smit Kaatsheuvel brt. 174 p. 300 gem. 1.72; „V.A.S." Kaatsheuvel brt. 194 p. 295 gem. 1.52; „K.O.T." Waspik brt. 96 p. 300 gem. 3.12; „K.O.T." Loon op Zand brt. 154 p. 300 gem. 1.94. Zaterdag 27 Sept. komt op bezoek „Ons genoegen" v. Albert Këmerman Waalwijk. Stand korps Serie 16 C. Brands Loon op Zand. Stana Serie spel in 3 beurten is: C. Nieuwenhuizen Waspik 29 punten; W. Brands Loon op Zand 26 punten; V. Brands Loon op Zand 24 punten en J. van Delft Drunen 24 punten. Stand i Amerikaansch spel is: W. Brands Loon op Zand 27 punten; J. van Delft Drunen 26 punten; A. Elshout Kaatsheuvel 22 punten; Ant. de Jong Vriih. Capelle 21 punten en N. Brands Lóón op Zand 20 punten. 90. Hij had nog altijd die vreemde vogel gedaante die hem bij het vorige avontuur door de fee was opgelegd, en, hoewel hij het erg naar vond, als zoo'n rare wondervogel te moeten rondloopen, hij was toch erg blij dat hij Aladdin terug zag. „Kom maar mee in mijn woning," sprak hij, en vertel me van je avonturen." Tot laat in den nacht zaten de twee vrien den op, en toen Sheik het heele verhaal ge hoord had, stelde hij voor nog wat muziek te maken. 91. En evenals de vorige keer, toen ze zoo mooi speelden, sprong het luikje in den muur open, en kwamen de zeven elfenkinderen te voorschijn huppelen. Ze waren al dien tijd niet bij Sheik geweest, omdat ze wel begre pen, dat hij niet erg vriendelijk voor hen zou zijn, maar nu, na zoo'n langen tijd, meenden ze, zou hij wel alles vergeven hebben. Toen ze uitgedold waren, riepen ze Aladdin lachend een welkom toe „Wat jammer toch," zei de oudste, „dat je ons toen ontsnapt bent, we hadden zoo'n Hinken bediende van je ge maakt, net als oude pad. We zullen hem de groeten van je doen." 92. Aladdin liet ze maar plagen en deed net, of hij niet op ze lette, maar toen ze zich wat te ver van het luikje verwijderden, wierp hij het met een klap dicht en rolde er een zwa- ren steen voor, zoodat de elfen niet meer terug konden. "Woedend werden de kleine dingen en ze bevalen Aladdin op hoogen toon, geen grapjes uit te halen en het luik weer te openen. Maar die trok er zich weinig van aan, hij ving ze alle zeven handig en deed ze in een groote doos. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5