oede oezoiieid van Uw vee is U# eisen belang, DROGISTERIJ F, COOPS Pil nmer Mul iili 2 aai Drogisterij A- verschuur-Baort ONADESIROPEN £aakbtiyzett 4 Co'; Bank Jf.V. Melkvervalsching. ^and van alten* Uitgave: Firma L. J. YEEBMAN, Heusden. No. 5058. Vrijdag 26 September 1930. Int. Telefoon no. 19. Postrekoqing no. 61525. ebruikl daarom steeds onze f 0,75 0,75 0,75 0,75 0,75 1,00 Verbandwatten Plaatselijk Nieuws Dit blad verschjjnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke rammers 6 cent. ■X Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsrnimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 aar en Vrijdagmorgen 9 nor iDgewacht. DrofesjJoeder per pak Zogpoèder per pak Kippen poeder per pak Navuilpoecmr p. dubbel p. K waIsLerpoedev, per pak Spenenzalf per groote bus Als een van de allernuttigste pro ducten van wetgeving der laatste jaren mag zeker wel de Warenwet van 1919 worden genoemd. Zijzelf en hare uit- vceringsvoorschriften behoeden ons voor het gebruik van schadelijke en ondeugdelijke eet- en drinkwaren, het geen uit den aard der zaak zeer in het belang der volksgezondheid is te achten. Sommige verbruiksartikelen heb ben steeds in het centrum der belang stelling van vervalschers en knoeiers gestaan en door bijzondere voorschrif ten met betrekking tot die artikelen is die belangstelling gelukkig aanmerkelijk gedaald. Maar toch zijn er nog altijd meerdere artikelen, welke een begeërlij- ke prooi voor vervalschers en knoei ers blijven en onder die artikelen kun nen we gerust in de eerste plaats de melk noemen. Er zijn nog tal van melk- verkoopers, die heit maar niet kunnen laten om aan de natuurlijk gewonnen melk een kwantum water toe te voe gen teneinde de te verkoopen hoeveel heid zoo groot mogelijk te doen zijn.. En wat voor water wordt er dan nog vaak voor aanlenging gebruikt! 's Zomers, wanneer de koeien in de wei loopen wordt meermalen slootwa ter gebezigd,, vol met insecten en stof fen, welke nu niet direct bevorderlijk zijn voor de hygiëne. Als uitvloeisel van de Warenwet heb ben we o.m. het Melkbesluit, waar in we ook lezen dat aan melk niets mag zijn toegevoegd of onttrokken,, d.i. aan melk mag geen water worden toegevoegd en mogen geen vetdeelen worden ontnomen. Dit laatste geschiedt minder dan het eerste, omdat met toe voeging van water grooter voordeelen voor den verkooper zijn te behalen, dan met ontvetting. Geknoei met melk kan uit den aard der zaak slechts door het nemen van steekproeven worden ontdekt en daar om; is het van zoo buitengewoon groot nut te achten, dat wanneer een melk- knoeier wordt achterhaald, deze zeer zwaar wordt gestraft. Immers zijn aan het verkoopen van met water aange lengde melk, niet onbelangrijke win sten verbonden en als nu niet zoo danig wordt gestraft, dat de boete de door de watertoevoeging mogelijk ge maakte winsten ver overtreft gaat men met de knoeierijen voort omdat men vooraf weet, dat men in het alleronge lukkigste geval toch slechts eene boe te krijgt, die niet of niet veel meer bedraagt dan de reeds gemaakte extra winst. ?C'De vorige week hebben voor het Kantengerecht te Heusden eenige za ken van melkvervalsching gediend, die het meest brutale durven overtreffen. Een melkverkooper te Werkendam stond in een vijftal zaken van toevoe ging van water bij melk terecht en twee zijner inwonende dochters ieder voor Céne. Het eerste monster werd genomen op 8 Januari dezes jaars en het laatste op 26 Mei d.a.v. In de 7 monsters werd aangetroffen 42 a 46 pCt., 39 a 42 pCt., 59 pCt., 50 pCt. en iri drie 17 a 20 pCt. toegevoegd water. De 3 veroordeelden voerden als verontschuldiging aan, dat zij aan de knoeierij totaal onschuldig waren, maar dat eene andere dochter des huizes de melk al te rein had willen behan delen! GORINCHEM Naar we vernemenNwordt door d veroordeelde veel melk'^Ntzij aan huis 't zij langs de straat verko'isM. En dit kan ook niet anders als mès weet, dat hij 15 a 16 melkkoeien beHt en dan nog meermalen melk van andere boeren moet betrekken om zijn klanten te kunnen helpen. Uit de voorhanden gegevens kan met volle gerustheid worden afgeleid, dat de veroordeelde voor honderden gul dens water aan zijn medeburgers heeft verkocht. Immers was de melkprijs' te Werkendam gedurende de maanden Ja nuari tot en rnet Mei van dit jaar 12 a 13 ct. p. L. en neemt men daarbij dan in aanmerking de tijdsruimte liggende tusschen de data der bemonsteringen en de hoeveelheid die iederen dag werd afgeleverd, dan mag gerust gezegd wor den dat de veroordeelde beste zaken heeft gemaakt. Nemen we een gemid delde van 40 pCt. toegevoegd water, dan wero op iederen Liter melk van gemiddeld 12i/„ cent nog 5 cent extra verdiend zoodat dus een liter volle me/k 17i/0 cent opbracht. En wanneer men nu weet, dat de zuivelfabrieken over genoemde maanden gemiddeld, la ten we zeggen ten hoogste 7 ct. p. L. aan hare leveranciers uitbetaalden, dan blijkt daaruit wel, dat de straatverkoop van melk reeds zeer winstgevend is bij de levering van onvervalschte melk. Naar we vernemen zijn de veroordeel den van de vonnissen van het Kanto- gerecht in hooger beroep, gegaan. Na tuurlijk is dat hun goed recht, maar toch hopen we„ en talloos velen in onze omgeving met ons, dat de. Bos sche Rechtbank zich in dit geval ge heel en al zal vereenigen met het in zicht van den Kantonrechter te Heus den, die de drie verdachten veroor deelde tot 7 geldboeten van te zamen f1950, bij niet-betaling te vervangen door eenige maanden hechtenis. Met lichte straffen wordt gelachen en de lust tot melkven alsching veel eer in de ha\d gewerkt dan uitgeroeid. in zig-fcag lagen verpakt. Pakjes van^5 50100 gram. Zéér \u>or d eel ig. Bydrophlle zwachtels. Bed-zelltjes Botermarkt NEUSDEN. er dan ook niet aan of zij zal gelauwerï uit den strijd treden. De v v. „Juliana" is volgens de O. M. ingedeeld in de le klasse B. Bra- bantsche Voetbalbond en zal 46 wed strijden te spelen hebben. CAPELXE. De voetbalvereen. „Excelsior" te dezer plaatse, neemt a.s. Zaterdag deel aan de door de voetbalvereen. „Neer- landia" te Kaatsheuvel georganiseerden seriewedstrijd. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier, is voornemens ter vie ring van het 10-arig bestaan, een Na tionaal Muziek- en Zangconcours te houden op Hemelvaartsdag 1931. DONGEN. Onder groote belangstelling gat de harmonie „Aurora" in haar lokaal bij S. Ansems, een volksconcert dat in alle opzichten geslaagd mag hee- ten. Als solisten traden op de heeren van Es en Sprangers. Het geheel stond onder leiding van den grijzen, maar be kwamen directeur, den heer J. Kroes. ippel, Citroen, Ananas, Framb» a en Grenadine van de N.V. A fc^chappij „de Betuwe" halve flacons. Uw belang is het de advertentie te lezen der firma BAHLMAKN te Gorinchem, voorkomende in dit blad. HEUSDEN. De Heusdensche voetbalvereeniging „Juliana" heeft besloten a.s. Zaterdag deel te nemen aan de seriewedstrijden uitge schreven door hare zustervereeniging „L.O.N.G.A." Het lot heeft haar beslist dat zij de eerste wedstrijd moet spelen en wel tegen de v.v. „Dusschensche Boys I." „Juliana" dat thans over een goed elftal beschikt, zal haar beste beentje dan ook vooruit zetten en we twijfelen HÉÉL WAT ANDERS, HÉÉL H(AT BETER. A. BAAI JENS, GENDEREN. Dr. E. ,D. G. v. d. Horst, emerifys predikant te Bussum, tot 1 Mei j.n pred. der Ned. Herv. Gem. alhier,hoopt D.V. a.s. Zondag voprm. 9i/2 uur en 's avonds 7 uur (O.T.), voor" de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden, en nami. 2 .uur (O.T.), voor de Ned. Herv. Gem. te Drongelen. De bloembollencultuur breidt zich hier uit. Verschillende personen zijn begonnen het waardevolle pootgoed aan den grond toe te vertrouwen. De slech te resultaten der landbouwcultures zijn hieraan niet vreemd. GIESSEN. Hei' verleden jaar in gebruik ge nomen gemaal van de drie gecombi neerde polders,, schijnt wel van zijn taak berekend te zijn,, daar ondanks de vele regens van dit seizoen, het water op een behoorlijk peil gehouden werd. Voor tijdelijk zal het nu ook het water moeten verwerken van den vierden polder,, gelegen onder de gem. Andei, waar ook een nieuwen motor zaï worden geplaatst. HEDEL. Toen Dinsdagnamiddag Te schipper van „Rust Roest", D. Boei- meer alhier de spoorbrug onder Den Bosch naderde, bemerkte hij tot zijn groote ontzetting, dat zijn bijna 3-ja- rig zoontje zich niet meer op het vaartuig bevond en te water was ge raakt. Hij deed alle moeite om den jongen te redden doch de knaap werd door de kracht van het water, ver oorzaakt door den schroef van het schip, in de diepte getrokken en ver dronk. LAND VAN ALTENA. Het rooien der aardappelen in in vollen gang. Door het minder gun stige weer worden deze werkzaamhe den belemmerd. Veel velden zijn ern stig door d|e aardappelziekte aangetast. De prijs is stijgende en naar verluidt is er nog meerdere stijging te wachten. De prijs bedraagt voor Eigenheimers f3.en voor Bravo's t3.75 tot f4. per H.L. Met het rooien der suikerbieten zaï binnenkort een aanvang worden ge maakt. De bieten zijn niet groot van stuk over het geheel. Het plukken van het late fruit is ter hand genomen. Maagdeperen zijn er veel. De prijs van appels, welke er weinig zijn, is hoog. De prijs der kippeneieren is stijgen de, hetgeen verband houdt met het feit, dat de kippen slecht leggen. De prijs beloopt van 7i/2 tot 8 cent per stuk. De bloembollenteelt neemt in lang zaam tempo toe. Voorlichting van be kwame deskundige personen op dit ge- telef. No. 15 Raamsdonksveer. Agentschap m de Amsterdamsche Bank JU-, Amsterdam. Verstrekt Handelscredieten* tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-^otmant met rentevergoeding. Incasseert BinEen7~-en--Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle .Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst, Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. MT Spaarboekjes gratis bij eerste stortings Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BQONSTBA^ bied is een eerste vereischte en de- «ene, die zich niet terdege oriënteert eeft kans straks bedrogen uit te ko men. Het mond- en klauwzeer is alhier tot staan gekomen. Nieuwe gevallen werden niet meer geconstateerd. De ziekte droeg over het algemeen een goedaardig karakter. Met den handel in granen vlot het nog niet erg. De prijs blijft te laag te noemen. OUDENDIJK. Met aanvankelijk 20 leden is al hier een mondharmonicaclub opgericht. In het bestuur hebben zitting de hee ren L. v. d. Giesen (voorz.), A. Vink Fzn. (secr.), en H. Broekhuizen pennm.) Terwijl de vorige week een veu len stierf van den landb. H., ging een enkele dag later ook een veulen dood van zijn broer, hetwelk in de zelfde weide had gegraasd. Omtrent de doods oorzaak 'tlast men in het duister. RIJSWIJK. Voor de betrekking van kassier bij de Coöp. Boerenleenbank alhier,, hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. RAA31SDONK. Dhr. IJzermans behaalde te Am sterdam het diploma van de Algemee- ne Nederlandsche Politiebond met aan- teekening. Door de Missienaakring op 't Dorp zal een verloting worden gehou den, alsmede een tentoonstelling van gemaakte kleedingstukken, enz. ten ba te van de Missie. Alhier doet zich bij een achtjarig kind een geval van Roodvonk voor. SLEEUWIJK. Op den provincialen weg onder deze gemeente,, had een botsing plaats tusschen eenige wielrijders. Een hiervan bekwam lichte verwon dingen,, de overigen bekwamen geen letsel. De schade aan de rijwielen liep bijzonder goed af. Met den bouw van de U.L.O. school aan den Tol alhier, is men thans zoo ver gevorderd,, dat de van beton vervaardigde fundamenten hun plaats hebben gevonden. Met den verderen bouw zal hu weldra worden begon nen. SPRANG. Een zoontje van den heer B. T. uit Zaandam, bij zijn familie alhier ge logeerd, viel van het paard. Dr. W. constateerde een ernstige armbreuk, zoodat opname in het ziekenhuis nood zakelijk was. De heer D. Streefkerk, onderwij zer aan de Chr. School alhier, slaagde voor het examen hoofdacte L.O. Terwijl de schoenmaker D. den straatweg over wandelde, werd hij ge heel onverwachts door den hond van den slager J. Nieuwenhuizen,, in zijn dijbeen gebeten, wat hem veel pijn veroorzaakte. Met de geheele buurt ho pen wLf> idat het dier in het vervolg aan de ketting gelegd zal worden of anders,, dat hij totaal onschadelijk ge maakt wordt, daar reeds meerdere men- schen en ook kinderen, door dit dier gebeten zijn. De landbouwer J. T. alhier, had een zeug met 12 biggen. De zeug kon slechts 10 jongen voeden. De overige twee zouden eerst met de flesch groot gebracht worden,, doch dit wilde niet best. Men probeerde ze bij de geit te laten zoogen, dit gelukte en nu wor den twee biggen geregeld, zonder ver dere hulp, door de geit gevoed. Wat den groei betreft zij deze twee de an deren voor. De bakkersknecht van den brood bakker A. a. d. Loonschendijk, werd bij het stoeien met een scherp voor werp zoodapfg aan zijn hoofd verwond, dat Dr. Winkelman alhier verband moest aanleggen. VEEN. De bouw van het transformato renhuisje voor het electrisch net, is opgedragen aan den Heer J. van Wijk, metselaar te Heusden. Het zal worden gebouwd nabij de woning van den ge meenteveldwachter. Dinsdagavond werd de veeboot van de reederij de Beer, komende van Rotterdam bij het lossen van vee al hier aangehouden en werd dit gecontro leerd in verband met het heerschen van mond- en klauwzeer door den Rijks veearts uit Andel. Tengevolge de daling der prijzen der vette varkens, wordt er alhier een druk gemaakt met het uithallen, waar mee een aanmerkelijk voordeeltje is te behalen. Wegens de ziekte verneemt men weinig van koopers. Evenals andere jaren is de Biblkv- theek der Herv. Ger. Staatspartij we*, derom geopend. 1 1 1 Gezien de groote uitbreiding,, die de ze bibliotheek dit jaar is ondergaan, zaï de belangstelling zeker niet minder zijn dan andere jaren. De boeken kunnen op dezelfde voor waarden afgehaald worden bij den heer h. v. Helden. WIJK EN AALBURG. Alhier heerscht in hevige mate onder de varkens de vlekziekte. Vele dieren zijn hieraan al gestorven. Bij verschillende eigenaars zijn reeds 1 ot meer varkens aan deze gevreesde ziek te ten slachtoffer gevallen. Van gemeentewege is de gelegen- heio open gesteld tot kostelooze inen ting der varkens, voor de eigenaars die zich daartoe ten gemeentehuize aan melden. het is te hopen, dat deze ziekte spoe dig geweken moge zijn. Onze vroegere dorpsgenoot B. Helmer, thans te Bergen op Zoom, is van tweede tot eerste luitenant der In fanterie bevorderd. I Naar wij vernemen heeft de heer Merkx, te Heusden, Directeur derzang- vereeniging „Con Amore" ook de lei ding op zich genomen van het kinder koor „Jong Leven" alhier. WERKENDAM. Woensdagavond te ruim 9 uur werd een gedeelte van onze gemeente plotseling* in 't duister gezet, door een storing aan het electrisehe net. Voor vele winkeliers was dit een strop, daar bijna geen mensch tegen woordig een petroleumlampje of iets dergelijks in voorraad houdt. Te 11 uur 's avonds was er weer licht. Deze week is door de Werken- damsche autobusonderneming weder een nieuwe bus in den dienst opgeno men, plaats biedende voor 19 perso- sonen. Deze bus is geheel ingericht naar de modernste eischen. Woensdag 1 October a.s. des nam. 7 uur hoopt voor de Geref. gemeente alhier op te treden, Dst Vreugdenhil van Bruinisise. Zaterdag j.l. werd door de af- deeling „Werkendam en de Werken"- der Bijz. Vrijw. Landstorm, deelge nomen aan de schietwedstrijd van 't Verbond Dordrecht, waaraan door 41 Vereenigingen werd deelgenomen. Uitslag als volgtG. Koman Dzïi. met 92 punten en J. Visser Jzn. met 97 punten. Stand 3.30 uur voor Werkendam No. 1, met 187 punten. Stand 4.30 uur voor Werkendam' No. 5, met 187 punten. Eindstand 5.30 uur voor Werken dam No. 8, met 187 punten. De afd. Werkendam kwam pok in ïoor liet Land van Heusden ea Altenaje Langstraat en de Bommelerwiiard 011 Botermarkt 88, HEUSDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1