De Vinger van de Mummie Dit mier öestaat uit 2 itiedeii. FEUILLETON ^ND VAN AITENA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5063. Woensdag 15 October 1930, Binnenland Dit blad verschijnt "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, •o franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nammers 6 cent. Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 aar en Vrijdagmorgen 9 uar ingewacht. Vergadering van den raad der gemeente BRAKEL, op Zaterdag 11 October 1930, des voorm. 11 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Edelachtb. Heer S. van Dalen, Burgemeester. Na opening worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een Kon. Besluit tot goedkeuring der verordening, regelende de classificatie dezer gemeente voor de Personeele Belasting. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Aangenomen voor kennisgeving. Voorts een verzoek van de beide onder wijzeressen in deze gemeente om een subsidie ten behoeve van een handwerk- cursus aan oudere meisjes. De Voorzitter zegt dat enkele malen f 175,is gegeven, doch het laatste jaar f 90, Besloten een subsidie van f 100,te verleenen, daar de post der begrooting ook dit bedrag vermeldt. Aan de orde is de begrooting van in komsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1931. De verschillende posten worden behan deld, en geven weinig aanleiding tot be spreking. Bij den post belooning voor vervolg onderwijs, stelt den heer Van Dam van Brakel voor de belooning van f 300, te verminderen tot f 150,per jaar. Andere leden willen den post op f 200. vaststellen. Na eenige bespreking wordt besloten met 4 tegen 3 stemmen om f 200, voor dit doel uit te trekken. De begrooting wordt daarna met alge- meene stemmen vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 36043,20 gewone dienst en f 6000,Kapitaaldienst. De rekening der gemeente over 1929 is in orde bevonden. De heer Van Dalen zou willen dat de verrekenposten in zake schoolbouw een specificatie werd overgelegd. De Voorzitter vindt dit ook beter. De opzichter zou in deze vergadering die specificatie hebben overgelegd, doch hij is niet verschenen. Aangezien geen nadere op- of aanmer kingen op de rekening gemaakt zijn, stelt de Voorzitter voor, deze behoudens het overleggen van bedoelde staat, voorloopig vast te stellen de gewone dienst in ont vangst op f 36041,15 in uitgaaf op f 32539,23 het batig slot op f 3501,92, de Kapitaaldienst in ontvangst f13110. in uitgaaf f 12250,46, het batig slot op f 859,54. Aldus besloten. Hierna volgt eene bespreking omtrent voorziening in de behoefte aan eenige woningen ter vervanging van onbewoon baar verklaarde huizen. Aan het einde hiervan wordt besloten overleg te plegen met den Inspecteur der Volkshuisvesting. Een voorstel van den heer Van Dam van Brakel om in de Politie-verordening op te nemen de bepaling dat men de wielen van karren van modder moet ont doen, alvorens daarmede op den openbaren weg te komen, wordt aangenomen. Hierna sluiting. PLOTSELINGE DOOD. De 24-jarige pharmaceutische student Ph. B. uit 's Gravenhage heeft te Lei den, teneinde de tram naar den Haag te kunnen halen zoo hard geloopen, dat toen hij op de Haarlemmerstraat de tram be reikte geheel buiten adem was en ineen zakte. Het bleek, dat de dood was ingetreden. DE 298 M. GOLF^WORDT STORING- VRIJ. Het hoofdbestuur van de P.T.T. heeft zich gewend tot de administratie van het Zweedsche station Fallun, dat men als een van de ergste stoorders op de Neder- landsche omroepgolf van 298 beschouwt met het verzoek deze golf ingevolge de bepalingen van Praag voor den Nederland- schen omroep vrij te geven, meldt het Vad. De Zweedsche admistratie heeft geant woord!, de thans gebruikte golf zooda nig te zullen verschuiven, dat wij er geen last van zullen ondervinden. Ook tot de buitenlandsche telegrafiesta- tions (vooral Fransche), welke de Neder- landsche 298 M. golf storen, heeft men zich gewend. DAME AANGERAND. Donderdagavond wandelde een dame op den weg naar Neerbosch. Daar passeer de haar een wielrijder, deze stapte af, greep de dame aan en wierp haar op den grond. Onder het dreigen met een mes rukte hij haar de kleeren van het lijf. De dader stapte daarna weer op zijn fiets en verdween. De dame was in staat een nanwkeurig signalement op te geven, doch de politie is er nog niet in geslaagd den dader te arres teeren o STREMMING IN HET VERKEER TE ZALT-BOMMEL. De veerpont te Zalt-Bommel is buiten dienst gesteld. De overtocht geschiedt met groote pont. TWEE GEVANGENEN ONT VLUCHT. De tralies met een vijl doorgezaagd. Uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen zijn Zondagavond tus- schcn half elf en elf üur twee ge van- Naar het Engelsch. (Nadruk verboden.) 1) D|i|t is het verhaal van een man die niet geloofde in geesten en andere bovennatuurlijke zaken; hij lachte er eenvoudig om! Als een ander er van griezelde; hij niet! Maar niemand heeft hem meer iets dergelijks hoo- ren beweren na het evenement, dat in de volgende regelen wordt geschilderd. Arnold Trefusis had zich uit zijn za ken teruggetrokken toen zijn tante hem een aardige fortuin had achtergelaten. Het was op een stillen zomeravond, dat hij met zijn vrouw in het kleine kamertje zat, dat hij den weidschen naam van „studeerkamer" had gegeven. Hij was den heelen middag uit geweest en moe en knorrig thuis gekomen. Ik heb Palmer vanmiddag gespro ken, ze4 hij tusschen dikke rookwolken door. Hij is gewoon verrukt over die nieuwe mummie, die hij verleden week voor het museum gekregen heeft. Colonel Palmer was de directeur van het museum, dat de trots van het klei ne stadje wasi. Een nieuwe mummie? vroeg zijn vrouw. Dat is de tweede dit jaar. Wat een gek idee toch, dat die lichamen duizenden jaren bewaard zijn gebleven. Ik vind het eigenlijk een beetje grie zelig. Waarom griezelig? Deze is niet eens zoo erg oud, maar twee duizend jaar. Maar hij heeft een heel interes sante geschiedenis. Zal ik je die eens vertellen? Goed, als het maar niet zoo heel erg griezelig is. Och, welnee. Het is de mummie van Antef, priester van den heiligen stier Apis, in den tempel van Luxor in Egypte. In het eerste jaar van zijn priesterschap, ongeveer zeven- en twin tig jaar voor Christus geboorte, was er een geweldige aardbeving en een van de dingen, die erg beschadigd werden, was ook het beeld van den stier Apis, dat aan zijn speciale hoede was toevertrouwd. Hij moet zich dat erg aangetrokken hebben, de arme ke rel. Maar het was nog niets vergeleken bij wat later gebeurde. De tempel van Luxor stond vol met allerlei soort beel den, waaronder ook het beeld van Ram ses II, de Pharao der Verdrukking. Ve le jaren later, toen Antef afwezig was, kwam een groep Christenen in den tempel, die met bijlen de beelden en opschriften stuksloegen en Christelijke symbolen er voor in de plaats hingen. Toen Antef terug kwam was hij dol van woede en wraakzucht en ieder jaar dit is het interessantste van het ver haal doodt hij nog steeds op geheim genen ontvlucht met achterlating van hun gevangeniskleding. Deze werd in de gang bij hun cel gevonden, alleen onderbroek en borstrok hebben zij mee genomen. Het vermoeden is gewettigd, dat zij buiten de gevangenis hulp heb ben gehad en door hun handlangers van bovenkleeding zijn voorzien. De ontvluchting uit de cel is mogelijk geworden door het uitzagen van de tralies met een vijl. Een meisje verklaarde aan de politie, dat zij in de omgeving van de gevange nis een auto had zien stil sraan, die daarop in vliegende vaart stadwaarts was gereden. De commissaris van politie, afdeeling C. verzocht opsporing, aanhouding en voorgeleiding van beide mannen. In „De Courant" wordt nader gemeld: De twee gevangenen Iwan Maslanka en Thomas Johannes Verweijen, die Zondagavond j.I. kans zagen uit de Bijzondere Strafgevangenis te Scheve ningen te ontvluchten, zijn Maandag middag door de Leidsche recherche te Valkenburg bij Leiden aangehouden. HOOG WATER. Uit Nijmegen. De Waal heeft thans voor de stad een dubbele breedte. De lage kade bij de gewone aanlegplaats bij bet veer staat blank, zoodat elk verkeer daar is gestremd. De toegang tot het veer is thans aan de Hooge Ka de bij de electrische centrale. Een motor van de groote pont is nu defect. Die pont wordt thans aan deze zijde van de rivier gebruikt als aanlegsteiger, om dat ze, nu de stroom zeer sterk is„ met één motor in het veer niet kan dienen. Hedenavond was de rivierstand alhier 11.95 (middelbare 8.77) M- N.A.P. Een enkele coupure in den waterkee- enden muur, die het lage stadsgedeelte ten westen van de groote straat tegen overstrooming moet beveiligen, is van gemeentewege van bekisting voorzien; daarmee zal niet behoeven te worden voortgegaan, nu mag worden verwacht, dat de Waalstand in deze hoogwaterpe riode spoedig bij zijn toppunt zal zijn. Uit Arnhem d.d. 12 October: Verleden Dinsdag meldde Keulen 17 c.M. was, den dag daarop 115 c.M.; Donderdag 135 c.M.; Vrijdag 110 en Zaterdag 81 c.M. De Rijn bij Arnhem heeft daar na tuurlijk zijn deel van meegekregen. Dinsdag was het Arnhemsche Peil 1.58 c.M., Zondagmorgen was het water al gestegen tot 4.85 M., een verschil der halve van meer dan drie meter. En kele gedeelten van de benedenkade staan onder water, hetgeen bij het la den en lossen veel last veroorzaakt, Gelukkig schijnt er een kentering te komen. Keulen seinde tenminste Zon dagmorgen slechts een was van 3 c.M., terwijl de stand daar 4.85 M. was. DOOR EEN TRACTOR GEDOOD. Een groenteventer uit Putte (N.-B.) zekere Vlemmings, die te Esschen in België had gevent en op weg was naar huis, werd door den aanhangwagen zinnige wijze een Christen, man of vrouw, om zijn god tevreden te stel len. Nou, wat zeg je van die historie? Eenvoudig gruwelijk, Arnold! Ik wordt er doodzenuwachtig van dat hij zoo dicht in de buurt is. Ja, daar heb je ook alle reden voor, zei haar man geruststellend, want ik heb je nog niet "ejens verteld, dat hij die grap uithaalt op -den verjaardag van de heiligschennis en dat is juist vandaag, 21 Juli, zooals de legende ver der meedeelt. Misschien komt hij van daag wei uit zijn kist om zijn werk te doen. Ril je er niet van, Mabel? Arnold, ik wou dat je dat moois maar voor je gehouden had; je weet toch dat ik niet tegen zulke dingen kan. Stei je toch niet aan! Een mum- mui! Dacht je misschien dat hij ons een visite zou komen brengen? Ik denk dat ik hem vanavond maar eens ga opzoeken; het is een mooie avond voor een wandeling. Wat weet jij ervan, wat voor macht den dooden gegeven is? protes teerde zijn vrouw. Je hoort vaak genoeg van die onverklaarbare dingen; er kon best eens waarheid in zijn! Schei nou maar uit met je bijge- loovig gezanik! Jammer dat je niet een paar eeuwen eerder geleefd hebt' Geesten en heksen! goed om kinderen bed te jagen! Het zou waarachtig goed voor je zijn, als je eens alleen een hee len nacht met die mummie opgesloten werd, dan zou je al dien onzin wel afleeren. Wie dood is, iis dood en daar mee afgeloopen. van een tractor gegrepen en omver ge worpen. De reeds bejaarde man viel op den weg en kwam juist neer voor het laatste wiel van den aanhangwagen dat hem dwars over de borst reed. In deerniswekkenden toestand werd de ongelukkige opgenomen en terzijde van den weg gelegd, waar hij binnen enkele minuten is overleden. BIETENOORLOG^N WEST-BRA BANT. Men meldt aan de N.R.Ct. uit Ze venbergen: De Coöperatieve Beetwortelsuikerfa briek te Zevenbergen maakt in den laat- sten tijd benauwde dagen door. De boeren loopen met lijsten, vergaderen en houden besprekingen zonder eind. Een algemeene vergadering gehouden te Zevenbergen in den nacht van Maan dag op Lfinsdag j.I. heeft het vroegere bestuur, bestaande uit de heeren P. Vogelaar, A. Korteweg en L. de Wit geschorst. 3 Behalve de alom heerschencle crisis in den landbouw komt het'noodlot de landbouwers in deze streken nog meer vervolgen met een nieuwe catastrofe. Nagenoeg geen biet wordt geleverd, er heerscht een grenzenlooze onzeker heid, zoodat het zeker is, dat de fabriek binnenkort zal gaan draaien. De Centrale bietenvereeniging Zeven bergen heeft aan de boeren-aandeelhou- ders een circulaire gezonden, waarin o.m. het volgende wordt medegedeeld: In de algemeene vergadering der Cen trale bietenvereeniging te Zevenbergen ;cp 3 October is het bestuur geschorst en zijn plaatsvervangende bestuurders benoemd. De reden van deze schorsing is, dat terwijl het bestuur slechts gemachtigd was, om voor een kwantum van circa 5 milhoen kilogram beetwortelen rn te koopen, nader is gebleken, dat door ot namens het bestuur voorschotten zijn uitbetaald over een kwantum van circa 27 millioen kilogram. Terstond na deze benoeming van de plaatsvervangende bestuurders is deze zaak onder de oei gen gezien en is getracht een oplossing te vinden, die in deze aangelegenheid rekening houdt met de belangen van alle geïnteresseerden. Door medewerking van derden is men hierin geslaagd. De regeling komt hier op neer. dat afgenomen kan worden cD helft van ieders kwantum, waarvoor formulieren zijn ingezonden, doch zulks onder öc uitdrukkelijke voorwaarde, dat de leveranciers zich hiermee dan ook volkomen accoord verklaren. Het plaatsvervangend bestuur heeft gemeend, om zoo spoedig mogelijk met een dergelijk voorstel te moeten komen en d| it voorstel te doen aan ieder, die voorschotten heeft ontvangen. in hoeverre hieruit eenige rechten zijn af te leiden, kon nog niet worden onderzocht, zoodat het bestuur bij niet aanneming van het voorstel ook aan niets gebonden is. —o- - LEGAAT. Mevr. M. Dijkstra-Zondervan teLeeu- Hij ging naar de deur, maar zijn vrouw vloog op hem toe en klemde zich aan zijn arm vast. Arnold, Arnold! snikte ze, ga niet weg. Je weet niet wat je me aandoet. Ik weet wei dat het kinderachtig is, maar ik kan er niets aan doen, blijf alsjeblieft thuis. De man prolbeerde zich los te ma ken. Mabel doe niet zoo tragisch. Je moet dien angst maar eens en voor altijd afleeren. Halt huilend liep Mrs. Trefusis de kamer uit en liet haar man in zijn „stu deerkamer"' achter. Grommig over wat hij de achterlijkheid van zijn ega noem de, zette hij zich weer in zijn stoel; hij wilde zet zichzelf niet bekennen, maar hij kon na haar wilden uitval het toch niet van zich verkrijgen om nu zóó maar de deur uit te loopen. Hij stak een groote sigaar aan het half opgerookte fragment van de vorige had hij in zijn ergernis weggesmeten en terwijl hij daar zoo in zijn gemakkelij- ken stoel zat weggedoken, lieten de gevolgen van de lange wandeling in den zomerzonneschijn en de vele tod dy's die hij tot lafenis had genomen daar na zich gelden. Zijn oogen sloten zich, hij gleed weg in de duistere af gronden van een zomeravondstukje na een goed diner! Terwijl Arnold Trefusis door den geurenden zomernacht wandelde, kreeg hij een onweerstaanbare neiging om die oude mummie eens te gaan opzoe ken. Hij versnelde zijn pas en het duur- warden legateerde aan het doofstom- mc-ninstituut te Groningen 4.68 H.A, bouwland en aan het Chr. blindenge- sticht „Sonneheerdt" te Ermelo f 5000. DE BASTAAREPSATIJNVLINDER. De Nederl. Tuinbouwraad heeft zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend met het dringend verzoek om afdoende maatre gelen te nemen ter bestrijding van de bastaard satijnvlinder. GIFT. H.M. de Koningin heeft als blijk van sympathie met het streven der vereenf- ging een gift geschonken aan de Ver- eeniging tot het houden van St. Ni- coiaasfeestjes op de Haagsche scholen. VERDRONKEN?"0"" Donderdagavond verliet de vrouw van den landbouwer H. S., wonende in den Emmalia-polder onder Made, haar wo ning en keerde niet terug. Den volgen den dag is het lijk van de vrouw, die reeds ei enigen tijd zenuwziek was, in een sloot gevonden. TRAGISCH. De 28-jarige E. te Sambeek heeft zich in een vlaag van zwaarmoedigheid door ophanging van het leven beroofd. FIETSER DOOR AUTOBUS AAH- GEREDEN. Zaterdagmiddag is in de St. Jacob- straat te Maastricht een wielrijder door een auto aangereden. De zwaar ge wonde man, de 49-jarige handelsrei ziger en verzekeringsagent M. Hazel- leers, uit Maastricht,, werd naar het gesticht „Calvariënberg" gebracht, waar hij nog denzelfden avond is overleden. De chauffeur van de autobus treft geen schuld', het ongeluk is te wijten aan verkeerd uitwijken van het slachb ofier. i >r~ f WIELRIJDER AANGEREDEN. Doordat hij plotseling van richting veranderde en naar links uitweek, is op den Monsterscheweg te Naaldwijk de bejaarde wielrijder J. v. d. Meer door den motorrijder J. K. aangereden. De wielrijder werd over den weg geslingerd en bekwam een hersenschud ding en een schedelbreuk. De man is per ziekenauto naar het R.K. Zieken huis te Den Haag vervoerd. De motor rijder bekwam slechts lichte verwon dingen. ZIJN SCHOONMOEDER GEDOOD.* Voor de rechtbank stond te Zutphen terecht de 40-jarige landbouwer uit Bar- chem, D. A. Chr. S.„ ter zake dat hij op 4 Juli j.I. te Barchem Egbardina Lammertink van het leven trachtte te berooven, door opzettelijk met kracht, met een riek naar deze vrouw te slaan, waarbij zij aan het voorhoofd werd getroffen, ten gevolge waarvan zij kort daarop overleden is. Bij de behandeling van deze zaak bleek, dat verd. door het slachtoffer, zijn schoonmoeder, herhaaldelijk werd de niet lang of hij stond voor het museum. Hij zag tot zijn groote ver bazing, dat de deur niet alleen niet op slot was, maar zelfs iets aan stond. Zen ker een nalatigheid van de oppassers; daar zou hij morgen eens werk van maken! Hij stapte naar binnen. In het midden van het gebouw was een hall, waarop verscheidene zalen uitkwamen; in de eerste zaal aan de rechterhand bevonden zich de mummie"s. Wat was het overal stil! Als hij hier heel lang bieef, zou hij waarachtig ook een un heimisch gevoel krijgen, moest hij zich zelf bekennen. In het heldere maan licht zag hij de kist van de „nieuwe mummie", maar toen hij naderbij kwam, ontdekte hij opeens, dat het omhulsel ledig was! Het eerste oogenblik was hij verbijsterd en stond hij met starende cogen in de kist te kijken, terwijl hij zijn hart tegen zn ribben voelde klop pen. Toen werd hij door een dollen angst aangegrepen. Hij rende, zooals hij in zijn leven nog nooit gerend had. Hij had maar één verlangen: om zoover hier vandaan te komen als hij maar kon! Hoe lang hij zoo voortholde, wist hij niet; maar opeens hoorde hij voet stappen en de geur van een goede si gaar drong in zijn neusgaten en met een intense opluchting zag hij de mas sieve gestalte en het vriendelijke ge zicht van Dr. Hobbs den goedhartigen reus, den vriend van iedereen in het dorp. (Slot volgt.) j EllfSIUI nor kit Land van Htisdti m Altena,de Liiistrut en flu Binelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1