VËRSCHE ¥Ai WILLIGEN te 0,85,90 Hi. WEILAND 1.13,45 HA WEILAND F— L. J. VEERMAN CAHIERS HU OPGELET!! Herfst- en Wintercolleclie's. ANTOON REMIE DE RECLAME Bankschroeven J. MONSTER ™_!jl GORINCHEM. ZIEK ZIJN is Heter te voorksmen, als te genezen. DROGISTERIJ Hoogstraat SCHOON Gorinchem Dankbetuiging Zwartbonte STIER. C. BOUMAN, HEUSDEN 1 Agenten gevraagd Een goede bankschroef voor billijken prijs. teelt van bloembollen K. VAN SiNT-TRUIJEN H. v. Herwaarden Enf76aat D. M. v. Herwaarden V1,c^*rkl Heusden. Koopt bij Schoon, daar is het goed TE KOOP: Ingezonden. Marktberichten. Advertentiëi!. Warmecsi* van 3l\29 5 en 6 cent HEUSDEN. WINSTGEVEND M «et bekende merk „RECORD". M Groote Keuze Lage Prijzen vindt U bij renkooi f2; Gele kool f5; Bloemkool 8113; pe srt. f4.; Andijvie f 1.50 f2.70; 2e srt. f0.90fl; Gele andijvie f2.40; Kropsla fl.60f2; Kleine groen tjes f3.50f4; Roode kool f3.50f7; Savoye kool f9.50f10; Witte kool f5.50f7.50, alles per 100 stuks. Vergadering van den Raad der gemeente HERPT, op Vrijdag 10 October, des voorm. 11 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Secretaris "WelEd. Heer Van Liempt. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering de Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goed gekeurd. Ingekomen stukken Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 19 Sept., waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden. Goedkeuring door Gedep. Staten van bet raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening van ten hoogste f 7000. De Voorztter deelt mede, dat dit be drag geleend is kunnen worden bij de Boerenleenbank te Drunen k pari, tegen een rente van 4 l/2 Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot wijziging der gemeente- begrooting 1930. Vaststelling der gem.-rekening 1929 door Gedep. Staten, op dezelfde bedragen als waarop deze door den raad voorloopig is vastgesteld. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Schrijven van den bouwvakarbeiders bond „St. Jozef" gevestigd te Utrecht die optreedt voor hare leden uit deze gemeente waarin tot het gemeente bestuur het verzoek gericht wordt, te willen besluiten tot toetreding tot het werkloozenbesluit 1917. Als de gemeente 50 °/0 bijpast, legt het rijk er ook 50 °/0 bij. B. en W. hebben gemeend, te moeten voorstellen, om toe te treden vooral in den tegenwoordigen tijd is het van be lang. Er zijn hier altyd ook nog werk nemers, die arbeid verrichten op de scheepswerf, waar er reeds eenigen zijn ontslagen. In Heusden ondervindt men reeds de treurige gevolgen, dat de ar beiders niet zijn aangesloten. De kosten zijn voor de gemeente niet zoo heel groot, zoodat deze naar het oordeel van B. en W. geen bezwaar behoeven te vormen, vooral omdat de gemeente er het volgende jaar tengevolge van de nieuwe financieele regeling beter voor komt te staan. Met algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W., om toe te treden, aangenomen. Van Gedep. Staten is, naar aanleiding van de aan dit college ter goedkeuring toegezonden wijziging der politie-veror dening, een opmerking van formeelen aard ontvangen. Een gedeelte van art. 3 be hoort in een afzonderlijk artikel te wor den genoemd. B. en W. stellen voor, aan de ge maakte opmerking te voldoen en art. 3 te splitsen in art. 3 en 3a. De raad gaat hiermede accoord. Aanbieding gemeente-begrooting 1931. B. en W. bieden den raad deze be grooting aan en zooals de laatste jaren gebruikelijk zal ze de raadsleden ter inzage worden gezonden, om ze daarna in de volgende vergadering vast te stellen. Rekening 1929 Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter verklaart, deze rekening zelf nauwkeurig te hebben nagezien, eenige opmerkingen te hebben gemaakt, die den secretaris-penningmeester zijn meegedeeld. Uit de rekening blijkt, dat het vorig jaar een obligatie groot f 1000 te gelde moest worden gemaakt, omdat het een zeer nadeelig jaar is geweest. De verpleeg- kosten waren bijzonder boog. Daarbij komen de pachten laat binnen, zoodat de gewone uitgaven niet op tijd konden ge schieden, waarom die obligatie werd ver kocht. Verder is er nog een buitengewone uitgaaf van f 350 voor aankoop van een uitweg. De rekening begint met een batig saldo groot f 2078.03 van den dienst 1928 de totaal ontvangsten hebben bedragen f 7611.47, de totaal uitgaven f 4364.405, batig slot dus f 3247.06s. De begrooting voor den dienst 1929 geeft een ontvangst en uitgaaf aan van f 4880. Zoowel rekening als begrooting worden door den raad goedgekeurd. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer J. Buijs. Met, op één na, algemeeene stemmen wordt de heer J. Buijs herbenoemd, één stem werd in blanco uitgebracht. De herbenoemde verklaart, op de vraag van den Voorzitter, deze herbenoeming te willen aannemen, waarop de Voorzitter den heer Buijs geluk wenscht met deze herbenoeming. De heer Buijs dankt den Voorzitter voor zijn woorden, den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen. Wijziging gemeentebegrooting 1930. De Voorzitter licht toe, dat begrootings- wijziging noodig is, wegens verplegings- kosten van een zwakzinnige en voor het storten van achterstallige pensioensbijdra gen. Dit laatste is een strop, waaraan helaas niet is te ontkomen. Van den pensioenraad is een nota ontvangen voor te weinig gestorte pensioensbijdragen van 1913 tot heden. Indertijd zijn een paar heeren op het gemeentehuis geweest, om een onderzoek in te stellen, welk onder zoek zich ook uitstrekte tot de geldelyke administratie van het Burgerlijk Armbe stuur. Deze heeren ontdekten toen per sonen, die in dienst van het Burgerlijk Armbestuur zijn geweest, o. a. de dok toren en de secretaris-penningmeester, de voorzitter en de opzichter. Nu zou hiervoor niet voor pensioen gestort behoeven te worden, als ze niet met andere betrekkingen in de pensioen wet vielen, nu is dat wel het geval. Volgens de berekening zou ook voor den veldwachter te weinig zijn gestort, iets wat moeilijk te achterhalen is. Het totaal bedrag dat nog gestort moet worden be draagt f742.B. en W. hebben ge zegd wij willen dat bedrag wel betalen, als goed gevonden wordt dat het in 1931 betaald mag worden, er kan dan met de begrooting rekening mede worden ge houden. De pensioenraad ging er mede accoord en de goedkeuring van Gedep. Staten is hiervoor gevraagd. De ge meente zal dan evenwel 5 pCt. rente hebben te betalen, daarom lijkt het B. en W. beter, dat het nu maar wordt be taald en het bedrag op de een of andere manier wordt gevonden. Het Burgerlijk Armbestuur heeft van het bedrag f 190. te betalen. Met het oog op deze be taling moet evenwel de begrooting worden gewijzigd. Met algemeene stemmen wordt hierop tot de voorgestelde wijziging be sloten. Naar aanleiding van deze wijziging vraagt de heer v. d. Broek, hoe het staat met de vordering op de gemeente Hedik- huizen, waarop de Voorzitter antwoordt van den raadsman van de gemeente be richt te hebben gekregen, dat de dag vaarding dezer dagen zal worden uitge bracht. Den 17den of 24sten October zal de zaak bij de rechtbank worden aange bracht. De Voorzitter deelt mede dat vandaag nog is ingekomen een adres van huurders van het land aan den Bernschen dijk. B. en W. hebben dit adres nog niet kunnen behandelen. Spr. deelt het daarom alleen maar mede, dan kunnen de heeren er hun gedachten eens over laten gaan. Het adres houdt in, het verzoek om hem van pacht te willen ontslaan. Door de slechte bewerking die het land heeft ondergaan, by het aanleggen, is de op brengst slechts 25 pCt. van wat er in een normaal geval van verwacht kan worden, zoodat het gehuurde zonder be taling van pacht, de pachters toch nog geld kost en zij al hun moeite toegeven. De Voorzitter deelt verder mede, dat voor de gemaakte kosten van de feeste lijke ingebruikneming van het electrisch net, de begrooting 1930 dient te worden gewijzigd. Met algemeene stemmen wordt ook hiertoe besloten. Daar geen der heeren iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voorzitter de vergadering. Onderzoek naar een middel tegen mond- en klauwzeer. Dr. Frenkel's bevindingen over „Ma tafto", het geheime middel van Van den Berg. Preventief en curatief waardeloos. Het Corr. bureau meldt van bevoeg de zijde: Dr. Frenkel, die in opdracht van den minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken en landbouw, een on derzoek heeft ingesteld naar de resul taten, welke met het middel tegen mond- en klauwzeer „Matafto" bereikt zijn, is van zijn studiereis teruggekeerd en heeft zijn rapport met authentieke stukken als bijlagen ingediend. rHieruit blijkt, dat de proeven, welke in Spanje met genoemd middei geno men zijn op het abbattoir te Madrid, geenerlei bruikbaar resultaat hadden, terwijl de proeven in de provincie Gali- cië met een zeer klein aantal runderen, de preventieve werking van Matafto niet hebben kunnen bewijzen. In Duitschland is men op grond van de proefnemingen, welke onder leiding van dr. Poeppei werden genomen, zoo veel als die, welke door prof. Poppe te Rostock, alsmede die welke onder leiding van prof. dr. O. Waldmann door dr. Alfred Brandt in de Staatliche For- schungsanstalten op het eiland Riems werden verricht tot de overtuiging ge komen, dat het Matafto geen preven tieven werking bezit. Beide laatste on derzoekingen hebben bovendien dat re sultaat gehad, dat ook curatieve wer king niet er aan kon worden toege schreven. De proeven, welke in Beieren werden ingesteld onder leiding van dr. Schör- mcr hebben evenmin de preventieve werking kunnen bewijzen. Omtrent de curatieve eigenschappen wordt gezegd, dat het middel in staat is de genezing van weefseldefecten, die tengevolge van mond- en klauwzeer ont staan, te bespoedigen. De afdeeling Rotterdam en omstre ken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft door een commis sie de curatieve werking van Matafto dom onderzoeken met ongunstig resul taat. De oude districtsveearts, de heer D. G. Ubbels, constateerde in een rap port, uitgebracht aan den inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst, dat van een spoediger of beter herstel dan over het algemeen bij niet-behandelde dieren, door hem niets kon worden waargenomen. Wanneer het middel, dat onlangs in toepassing werd gebracht op negen kalveren door de heeren Ter Beek, Van Gelder en Stuurman, blijkens een artikel in Het Volk d.d. 2 October 1930, inder- derdaad in wezen met het thans in den handel gebrachte Matafto indentiek is, dan zou ook door deze proef hier te lande gebleken zijn, dat het als voor behoedmiddel waardeloos is. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) BEWARING VAN POOT- AARDAPPELEN I Naar aanleidng van het artikeltje van Br in Uw blad van 8 October jl., zou ik gaarne belanghebbende lezers er op willen wijzen, dat ze niet zoo ver van huis behoeven te gaan om een „Poot- aardappelbewaarplaats" te zien 1 Een zoodanige inrichting bestaat n.l. in Almkerk. Aldaar is een coöperatieve vereeniging opgericht, die een bewaar plaats exploiteert. Ze is in 1929 gesticht en heeft dit voorjaar reeds vroeggekiemde pootaardappels aan haar leden afgeleverd. Zij, die inlichtingen daaromtrent wen- schen, zou ik aanraden, zich te wenden tot den heer C. DE JONG, Secretaris dier vereeniging, welke ook omtrent de exploitatiekosten wel voorlichting zal wil len verstrekken 1 Met dank voor de opname, F. C. HUIJZER, Oranje Nassau's Oord, R e n k u m. ZALTBOMMEL. Veilingbericht. Aardbeien: Deutsch Evern le soort 87; id. 2e srt. 15; Frambozen 25; Drui ven: Black alicante 29; Pruimen: Zoe te Kwetsen 1016 per pond; Mispels 1114 per k.g.; Noten 80102 per 100 stuks; Netmeloenen 513 per stuk; To maten A 13; id. B 2 per pond; Peren: Beurré de Merode 14; Beurré Clairgeau (extra 3236) 1929; Beurré Diel 15 23; Bergamotperen 1218; Belgische bakperen 12; Blanke bezie 17—23; Blan ke Napoleons 18; Duchesse d'Angelaine 1921; Gieser Wildeman 13; Joden- peren 712; Kleiperen 1115; Le Lec- tier 913; Lissabons 1932; Meloen- peren 2538; Maagdeperen 1114; Nouv. Pout, (extra 2122) 1519; Pe ren onder 't blad 13; Schoenlappers 12; IJsbouten 1215; Appelen: Ben- derzoet 1421; Beersche zuur 20; Bel lefleur 24—28; Goudreinetten (extra 31 43) 2129; Groninger Kroon (extra 24) 1623; 'Gamersche zuur 15; Kei zer Alexander 21; Lemoenappelen (ex tra 36—42) 25—35; Melkapp. 19—22; Meloenapp. 28; Notarisapp. (extra 32) 26—31; Wijnappelen 25—31; Sterapp. (extra 63) 2537; Zoete Bellefleur 19; Staakprincessen 24 per kg.; Andijvie 2: BREDA, 13 October 4930. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 319 stuks vee, t. w. 408 stuks hoornvee, 407 varkens en 104 biggen. Prijzen Kalfvaarzen f300360 Kalfkoeien f 320tot f 380. Melkkoeien f350tot f450. Graskalveren f90tot f425. Biggen f 15.tot f 25.—. per stuk. Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. Vette vaarzen 5056 4550 Vette koeien 4850 4248. Vette stieren Per K.G. levend gewicht Vette varkens 5558 5254. De handel in vet vee was goed, de prijzen waren minder. De vette varkens gingen met een flinke prijsverlaging vlug van de hand. In kalf- en melkvee was het de prijs, die den verkoop drukte kooplust en belangstelling was er vol doende, zoo ook met de graskalveren. De biggenhandel was goed. kWIJK. Naar we uit goede bron vernemen, zal a.s Vrijdagavond om 7 uur een ver gadering belegd worden in de Consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk te Veen, en Zaterdagavond om 7 uur in het Zondag schoolgebouw alhier, om tot oprichting van een Chr. Jongelingsvereeniging te komen. Als spreker zal optreden den heer Joh. de Haan, Distr. Secretaris van het Ned. J ongelingsverbond. Natuurlijk is iedere jongeman daar welkom. Heden behaagde het den Heere tot zich te nemen onze lieveling PiBternella Wllhelmina Maria. Slechts 8 dagen mochten we oudervreugde smaken. De diep bedroefde, Joh. C. v. d. Schans. G. v. d. Schans- Colijn. Sprang, 41 October 4930. Ondergeteekende betuigt hier mede zijn hartelijken dank aan de N.V. v./h. M. Ravenswaay Zonen te Gorinchem, voor de fraaie Handnaaimachine, die als het 885ste extra Cadean op Ravenswaay Letters arti kelen aan herfi is uitgereikt. De Letters-Artikelen, waarop dit ca deau is uitgereikt, zijn gekocht bij den Heer J. B. van Breugel van Koyck te Drongelen. H. G. KRAMER. Drongelen Dijk 73 26 September 4930. beste goedgekeurde Bij C. v. HELDEN, B 68, NOTARIS bericht, dat bij de op a.s. VRIJ DAG 47 OCTOBER 's avonds 6Y2 uur, aangekondigde verhuring van weiland voor de Alg. en Diaconie Armen van B.-Broek, mede zal worden verpacht, voor de Herv. Kerk te B'-Broek, de z.g. Hoefmorgen i.d. Oost- hengmeng onder Meeuwen, en het Kerkeland in het Oudland van B'-Broek, eveneens voor 3 jaar. gij de Wortelboer's Kruiden of Wortelboer's Pillen nog niet gebruikt hebt, probeert ze dan eens. Gij zult tevreden zijn over de heilzame uitwer king. Reeds duizenden heb ben er baat door gevonden tegen trage ontlasting, slechte spijsvertering, gebrek aan eet lust, slijmhoest, koortsigheid, gevatte koude, influenza, gal en maaglijden, hoofdpijn, dui zeligheid, onzuiver bloed, (huiduitslag), verstopping enz. Wortelboer's Kruiden 60 ct. per pakje. Wortelboer's Pillen 60 cent per doos, 3 doozen f 1.70. Overal verkrijgbaar. DRUIVEN MELOENEN BANANEN TOMATEN PRUIMEN SINAASAPPELEN CITROENEN Drietrompetterstraat, In den Boekhandel van de te HEUSDEN, zijn verkrijgbaar voor den verkoop onzer le kwal. zelfgeteelde Tuin- Bloem- en Landbouw- zaden. Wij geven HOOGERE PROVISIE dan andere zaken. Vraagt Voorwaarden bij STRUIK Co. Zaadhandel Enkhuizen. Zeldzaam mooi zijn de zoo juist ontvangen Wilt U werkelijk iets apparts dragen, vraag dan spoedig de stalen eens aan, vóór de mooiste uitverkocht zijn. Rttirne keuze in alle prijzen en kwaliteiten zoowel voor Dames- als Heerenkleeding Afwerking als altijd PRIMA 1 Prachtige modeplaten voor alle te wenschen modellen ter inzage. Dames- en Heerenïleermakery, BREESTRAAT 78, IN DIT BLAD IS is het voor Land- en Tuinbouwers nog niet, indien zij heden nog beginnen met de VAKKENNIS ONNOODIG. Alle inlichtingen zijn verkrijgbaar bij onzen Vertegenwoordiger, RIJKSTUINBOUWKUNDIGE Yisclimarkt HEUSDEN. Past daarom op voor koude voeten, en koopt nog heden GEEFT ONS UW REPARATIEWERK, wij repareeren vakkundig en billijk. Eens geprobeerd en U wordt vaste klant. Opgericht Anno 1837 De zaak, waarin Uwe Voorouders reeds kochten, waaraan Zij reeds hun volle vertrouwen schonken. Gedurende bijna honderd jaar hebben wij het vertrouwen der geheele omgeving. Aanbevelend, 1 Vraagt onze voordeelige Conditiën.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 3