Tweede Blad Ho. 5063 Woensdag 15 October voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Parijsche Modebrieven. Landbouwrubriek. Burgerlijke Stand. BEH 00RENDE BIJ HET PARELS EN EDELSTEENEN. Waarom toch noemt men parelen en tranen in één adem In elk menschen- leven komen tranen, veel tranen voor. Maar zou een vrouw, die een mooie Bnoer matglanzende parels om den hals draagt, meer reden tot schreien hebben dan een andere Ik geloof er niets van. Bedoelt men misschien dat parels op tra nen gelijken Tranen lijken op dauw droppels, op kristallen, op diamanten desnoods, maar niet op doffe, melkwitte parels. In oude tijden werd aan de parel de beteekenis der verzoening gehecht, de verzoening tusschen man en vrouw. Dat bevalt mii veel beter. Kunt u zich voorstellen dat ooit een verzoening achter wege blijft wanneer manlief voor zijn vrouw een étui deponeert meteen mooie snoer roomkleurige parels. Parels, diamanten en edelsteenen welk een heerlijk bezit voor een vrouw, die van glans en schittering houdt. Alleen reeds het bekijken van deze schatten, ze langzaam door de vingers glijden is een genot. En hoe kunnen ze onze schoon heid verhoogen! Een juist gekozen sie raad zet aan onze oogen, onze huid onze haren glans en luister bij. Maar ook hier geldt de regel, dat alle overdaad Bchaad. Liever een enkele mooie ring aan den vinger, een enkele fij ne artistie ke band om den arm dan tallooze opzich tige prullen, waaraan alle schoonheid zoek is. Dat beteekent niet dat onze byouteriën duur behoeven te zijn. Op het oogenblik vinden we ook in imitatie ju weelen zeer veel fraais en smaakvolle kleinooden. En daar zijn er, voor wie niet van namaak houdt, de zoogenaamde half-edelsteenen. Waarom deze steenen maar voor half gelden, weet ik niet. Ze zijn even edel en even mooi als andere, al zijn ze dan mischien iets minder zeld zaam. Ik heb een wondermooien Itali- aansch antieken armband van donkerrood granaat, die ik niet voor een van dia mant zou willen ruilen. En meer dan naar saphier of smaragd gaat mijn liefde uit naar de melkachtig opaal met z'n ge heimzinnige kleurige vonkjes, naar de diep blauwe lapis-lazuli, met z,n goud vlekjes, naar de bleeke, in zilver gevatte maansteen, naar de ernBtige paarse ame thist, de goudbruine barnsteen, naar car neolen topasen, jaspis en alle andere mooie kleurige ertsen, die tot versiering ge bruikt worden. Hoewel onze eeuw bij lange na niet de overdadige luxe en weelde kent van vroeger tijden, worden er in de laatste jaren toch meer byouteriën gedragen dan in lang het geval was. Elke japon, elk co8tuum vraagt z'n eigen versiering. Kettingen in meerdere kleuren, waarin b.v. zwart, lila en wit domineeren, zijn zeer modern en staan bijna bij elke japon. HANDSCHOENEN. Onafscheidelijk van het avondtoilet zijn de lange handschoenen. Of eigenlijk kunnen we de handschoenen bij geen enkel costuum meer missen, al is het nog zoo eenvoudig. De handschoen met breede manchet is tegenwoordig zoo iets geworden als een losse benedenmouw van het toilet- In de fijne modehuizen wordt ze steeds nauwkeurig in overeenstemming met het toilet gebracht waartoe men het leer in alle mogelijke kleuren en tinten verft. Deze nieuwigheid is chic maar duur. Hier dragen op 't oogenbiik vele dames pastelkleurige wollen costumes met zwar te handschoenen, verder gecompleteerd door een zwarten hoed en zwarte schoe nen. Ook zien we hier en daar beige mantelcostuums met bruine handschoe nen, maar zwart geniet de voorkeur. Pastelkleurige en sterk gekleurde hand schoenen vfndt men tenminste voor over dag niet fijn. Bij bescheiden avondtoiletten zijn de handschoenen wit, zwart of champagne kleurig. Maar bij gala-kleeding ziet men de meest luxueuss en elegante hand schoentjes van vleeschkleurige of zacht rose hertenleer of kid, ook effen wit en zwart of verguld leder. Ze zijn gebor duurd, beechüderd, met kraaltjes bezet, met diamantjes, met schitterende loo- vertjes, gekleurde steentjes er is geen moeite gespaard AVONDHOEDEN Voor feestelijke avonden in den schouw burg of elders worden den laatsten tijd speciale hoeden "avonhoeden", gedragen. Ze zijn klein en vlak om het hoofd gedrapeerd, zoodat men z'n buren niet kan hinderen. Men neemt er veelal tulbanden voor van fluweel of satijn, in zwart of heel donkerbruin. Een jong ge zichtje kleedt ook een toque van goud- of zilverweefsel heel mooi Maar het toppunt van elegantie is een klein mid- deleeuwsch kapje van diamantjes. WILHELMINE. Vragen op rechtskundig gebied^an het u heel wat kosten. (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Centrale Bietenvereeniging te Zevenbergen, tegen den prijs van f 13.50 en ontving daarop een voorschot. Thans wil deze fabriek slechts de helft van de gecon tracteerde hoeveelheid ontvangen. Moet ik daarmee genoegen nemen en zoo niet, hoe moet ik handelen D. K. In onze gemeente is een wethouder, die wegens ouderdom niet goed meer bij zijn verstand is en sedert een jaar geen vergaderingen meer bijwoont. Kan de raad nu zoedanigen wethouder ontslaan en zoo neen, welk middel is er dan om zich van dien wethouder te ontdoen B. X. De Raad kan er nu niets aan doen. Hij moet rustig het tijdstip afwachten, waarop de zittingstij d van den wethouder is geëindigd. Dat de wethouder nimmer eene ver gadering bijwoont kan de Raad niet helpen, daar hij wegens ziekte verzuimt. Ik heb mij met 17 Maart 1930 voor een jaar verhuurd bij een boer en heb toen tien mud aardappelen er bij be sproken. Nu heb ik mij zelf met 18 Oct. a.s. bedankt, heb ik nu nog recht op die tien mud aardappelen, zoo ja, hoe moet ik ze dan zien te krijgen Een Abonné. U hebt uwe dienstbetrekking onrecht- j matig beëindigd, d.w.z. zonder geldige reden. Daardoor is U uwen werkgever eene schadeloosstelling verschuldigd en wel een bedrag ter grootte van het in geld vastgestelde loon voor den tijd, dat de dienstbetrekking nog had behooren voort te duren, d.i. dus het loon dat U vanaf 18 October tot 17 Maart zoude hebben verdiend. Waar de werkgever het recht van schuldvergelijking heeft, hebt U zeker geen recht op de tien mud aardappelen, 't Best is dat U zich rustig houdt, want als de werkgever U aanpakt Mag iemand die doof is, ja zoo doof dat wanneer hij een vergadering leidt, met een doovemans instrument aan het oor de gesprokene woorden moet beluis teren, hoofdonderwijzer zijn eener open bare school Kan men zoo iemand ver plichten, zijn ontslag te nemen Zoo ja, tot wien moet men zich dan wenden? Ouders van schoolgaande kinderen. Myn dochtertje heeft 7 jaar naar school gegaan en 7 klassen doorloopen en wel vóór 1 April 1930 en is 28 Juni 4930 13 jaar geworden. Mag dit nu van school af? W. R. Op het door mij bewoonde en gehuurde huis ligt een erg slecht pannen dak, waarvan de vele lekken wel twee- of driemaal per jaar moeten worden aange smeerd." Nu beweert de eigenaar dat ik dat moet betalen. Is dat juist H. K. D. Ik had een ziek schaap, dat raar de meening van den veearts aan schaaps pokken leed en moest worden afgemaakt. Nu krijg ik maar een gedeelte der waarde van het dier in gezonden toestand uit gekeerd en ik wil de volle waarde ver goed hebben. Sommigen zeggen dat ik daarop recht heb en nu wou ik graag weten of dat zoo is. W. G. v. S. Ik heb in het voorjaar een zekere hoeveelheid bieten gecontracteerd bij de f Tw v?ordt zacht' bliJft V-J I 1ÖCI.I keurig zitten, krijgt mooier glans en valt niet uit, indien U 1 of 2 maal per week een weinig Purol in het haar wegwrijft zoodat het daarin wordt opge nomen. v Ny ARBITRAGE IN DEN VEEHANDEL Daaraan moest ik deze week weer eens denken, toen ik hoorde van een boer, die het spreekwoord bewaarheid heeft, dat wie vecht om een koe er een toegeeft. Het geval was betrekkelijk eenvoudig. Een boer had een koe voor eerlijk ge kocht van een handelaar. Toen de koe enkele weken op stal stond, bleek ze drachtig te zijn, de melkgift minderde sterk en de landbouwer, wien het juist om melk te doen was, zag zich bedrogen. Hij klopt dus bij den handelaar om scha devergoeding aan. Deze weet van niets en zegt, dan zelf bedrogen te zijn ge weest door den handelaar B. Handelaar B. heeft de koe gekocht van den land bouwer C. Wie moet nu de schadever goeding betalen aan den laatsten kooper Zooals U ziet een betrekkelijk een voudig geval. Door vorige rechterlijke uitspraken is komen vast te staan, dat drachtigheid in sommige gevallen, die analoog zijn met dit geval, als een koop vernietigend gebrek kan worden beschouwd. In ons geval wil de kooper niet eens de koop vernietigen, doch vraagt eenvoudig een vergoeding voor de geleden schade. Evenwel, handelaar A. wil van vergoeding niets weten, zegt ook van niets te weten terwijl later uit de verhooren blijkt, dat hij toch wel op de hoogte was. De kooper is echter niet tevreden met de geheel afwijzende houding van den laat sten verkooper en maakt er een rechts zaak van. Dat loopt niet zoo vlug. Er gaat juist i1/^ jaar over heen, dat de zaak uit de doekjes is en de rechtbank hem een vergoeding toekent van f 250. Hij is goed af zult ge zeggen. Ja maar, de rekening ligt onder in den zak. Pro- cedeeren gaat nu eenmaal niet zonder ad vocaten en ons boertje ondervond het. Hij kon zijn raadsman f 350.uitbetalen. Dat liep dus nogal los. Recht had hij ver kregen, alleen het was een beetje duur betaald. Daarbij moeten we natuurlijk nog rekenen de dagen dat hij geen melk had gehad van zijn koe. Daar kan afgetrok ken worden het stierkalf dat de koe ge worpen had. Maar hij had er ook nog lYs jaar narigheid en tijdverlies van te boeken Het had intusschen nog erger gekunt. Maar wat had het niet eenvoudiger ge weest, indien de Landbouwer was aange sloten geweest, bij de vereeniging van Abritage in den Vee- en Paardenhandel. Dan had de zaak niet l1/, jaar geduurd, doch slechts enkele weken. Het had geen groote sommen geld gekost, doch eenige tientallen euldens, die bovendien gedragen zouden worden door de verliezende partij. Een paar hoogstaande en der zake kundige menschen hadden dan de zaak onderzocht en naar billijkheid en geweten een uit spraak gedaan. Dat was niet alleen voor den kooper, maar ook voor den verkooper den voordeeligsten weg geweest. Want de Rechter geeft niet altijd een juiste uitspraak. Immers hij is niet des kundig en wordt heel het geval eenvoudig als een zaak aan de wettelijke vormen on derworpen geacht. En dat terwijl zich juist op dit gebied zooveel moeilijkheden kunnen voordoen. We zouden daarvan nog kunnen verhalen, hoe door de onkunde van den rechter, die geen oordeel over een bepaald geval in den paardenhandel kon vellen, een proces niet minder dan drie en een half jaar hangen bleef. Me dunkt dat men het dan ook beu wordt. Het paard in dit geval was inmiddels gestorven I We kunnen dan ook niet nalaten de landbou wers en veehouders, zoo goed als de vee- en paardenhandelaars te raden zich aan te sluiten bij de bovengenoemde vereeni ging. De kosten zijn niet groot, slechts 1 per jaar. Men zal er geld mee in den zak kunnen houden en zich een massa narigheid kunnen besparen. ANDER Over September 1930. Geboren: Cornelia Hendrika, d. v. M. Verbeek en H. C. van Zanten. Overleden A. J. de Ruijter 45 j., echtgen. van N. v. Rijswijk; A. v. Rijswijk 22 j. BRAKER Over September 1930. Geboren Gerritje Areke Ida, d. V. E. v. d. Ven en W(. J. Ermstrang; Ruth Cornelis, z. v. C. Salm en W. v. d. Meijden; Arie, z. v. L. v. d. Linden en G. Schreuders; Hendrika Maria, d. v. O. 'Q. L. Buijs en T. H. van Leeuwen; Dirkje, d. v. C. v. Veen en P. v. d. Linden; Cornelia, d. v. R. van Dalen en A. J. v. d. Linden. Getrouwd: M. Loef, 21 j. en A. Joh. Schreuders, 21 j.; P. W. Dijkers, 21 j. en P. Schreuders, 22 j.O. Ver voorn 27 j. en Joh. v. Wijgerden, 23 j. Overleden: A. v. d. Werken 31 j., echtgen. van K. van Baaien. CAPEELE. Over September 1930. Geboren Christiaan, z. v. A. v. d. Mast en C. Treffers; Adi Janny, a. jv. J. Snijders en C Donkersloot; Sophia, d. v. K J. v. Drongelen en M. Donker- v^ort; Mina Antonia. d. v. C. v. Zeist en A. Chabot; Jacoba. d. v. T. v. <L Kolk en M. v. Enkhuizen; Johan Wil- helmt, z.,v. J. ;W. Genuit en H. M. Both; Hendrikus, z. v. P. Wagemakers en G. Daimaijer; Jan Hendrik, z. v. A. H. Spierings en J. A. Sprangers. Getrouwd: P. Snijders, 23 j. en D. M. v. Pelt 20 j.; W. Braspenning, 33 j. en A. Quirijns, 28 j.; A. de Rooi) 24 j. en M. Rozenbrand, 21 j.; P. J. Geenen, 25 j. en A. J. de Roon, 25 j.; L v. Tilborgh, 37 j. en A. M. de Rooij, 29 j.; H.. J. v. Oversteeg-, 26 j. en P. B. Bogers, 26 j. Overleden: J. v. Dommelen 22 j.; A. C. Verwijmjeren 2 j.; D. M. v. Cam- pen 63 j., echtgen. v. G. D. de Bie; C. Stikkers 82 j., wed. v. A. Schaap; M. Bogers 77 j., wed. v. H. de Bie; J. v. d. Kolk 8 d. DE WERKEN EN SLEEUWiJifi. Over September 1930. Geboren: Adriana, d. v. A. Kors» man en A. v. d. Qiezen; Antonie, z. v. A. lppei en H. Kuup; Teunis, z. v. D. A. Qroeneveld en T. Konings; Sijke, d. v. D. P. Middelkoop en C. Evers; Kas- Jper z. v. H. van den Boom en A. Ver hoeven; Elizabeth en Maria, dochters tv. J. v. d. Stelt en E. v. Anrooij; Maria, d. v. A. Slagmolen en J. v. Noorloos, Ondertrouwd Corn. P. Pasans; ,22 j. en Wilh. de Haas 32 j. Getrouwd: E. Koek 31 j. en J. Ippei 27 j. Overleden: J. A. Pruissen 75 j. echtg. v. D. Ippel; T. Adr. Koijck 29 j- I Levenloos kind van M. H. G. Hing- lever en T. A. den Besten. WIJK EN AALBURG. Geboren Marinus, z. v. W. M. v. Kuijk en A C. v. Kapel; Dirk Antonie z. v. J. O. v. Rijswijk en H. v. Helden; Cornelis, z. v. P. A. v. Dijk en G. Bou- man; Cilius, z. v. K. de Waal en J. L Versteeg; Jan, z. v. J. Bouman en J. Clement; Heiltje, d. v. J. d. Dekker en M. J. v. d. Schans; Hendrika Cor nelia, d. v. L. v. d. Pol en J. A. van Tilburg; Helena Jacoba, <L v. A. v. Veen en Ml. J. v. Dijk; Jacob Marinus,; z. v. J. Mans en W. v. Loon; Albert, z. v. A. G. v. Lier en J. de Waal; Cilius Adrianus, z. v. M. Duyster en P. H. de Waai; Jenneke, d. v. G. Vos en J. de Fijter; Teunis, z. v. G. de Waa» en Ml. v. d. Kolk; Dirk, z. v. R. Bouman en G. v. d. Pijl; Teuntje Cor nelia, d. v. J. H. Colet en E. C. Smo kers Andries Willem! z. v. B. J. Vos en W. v. Loon; Marinus!, z. v. M. v. Til burg en M. Versteeg; Jacob, z. v. J. Warns en J. de Kwaadsteniet, beiden domicilie te Berkenwoude; Arie, z. v, D. v. Loon en A. Clement; Jan, z. jv. J. de Waal en A. A. Homings; Sijke Cornelia, d. v. B. Versteeg en S. J. Bouman; Neeltje, d. v. W. F. Furster en A. v. d. Mooren; Gijsbert, z. v. M. Mouthaan en P. G. v. Mersbergen; Heiltje, d. v. M. Timmermans en P. v, d. Pol; Johanna, d. v. J. Nieuwkoop en M. D. Duister; Cornelia, z. v. C. J. v. d. Beek en E. van Loon; Maaike, d. v. W. A. Wijgers en J. G. v. Loon; Jenneke Arjanna, d. v. J. v. Gammereii en A. v. Wijk; Ruthina, d. v. B. Mout haan en Mj. v. d. Pol; Leendert Arie, z. v. K. G. Versteeg en A. de Waal; Maaike Antonia, d. v. J. v. Wijk en W. v. d. Pijl; Janneke, d. v. J. d. Dekker en A. v. Dijk; Huibert, z. v. G. v. Hel den en S. L. N. Verhoek; Maaike Pie- ternella, d. v. W. Vos en M. v. d. Han- dei; Jan Cornelisi, z. v. E. Nieuwkoop en E. v. Helden; Gijsbertha, d. v. D. v. Loon en K. Sluijmers; Neeltje Chris tina, d. v. F. Nieuwkoop en C. H. v* Tilburg. Ondertrouwd: J. Bouman 24 j, en A. Versteeg 21 j.; J. J. v. d. Maaden <25 j. en W. Bouman 35 j. 1. Rob was een ondernemende jongen, die met z'n ouders en zusters en vele bedienden op een afgelegen plantage op een van de kleine eilanden in O.-Indië woonde. Hij had één groote liefhebberij, waaraan hij alle vrije tijd wijdde, n.l. vliegen. Twee vliegeniers hadden hem volkomen in de geheimen van het moei lijke vak ingewijd en vele keeren was Rob reeds met z'n vliegtuig, dat z'n oudere hem geschon ken hadden, opgestegen. 2. Op zekeren dag wilde hij met Daan, een oude opzichter van de plantage, een tochtje maken. De reservoirs werden met benzine ge vuld en de twee maakten zich gereed, om te vertrekken. „Veel genoegen." zei Lorma, Robs zusters, „ik hoop, dat je geen noodlanding hoeft te maken en door die verschrikkelijke Dajakkers gevangen genomen wordt." „Maak je niet on gerust, daar zal ik wel voor oppassen," lachte Rob vroolijk, „ik zal heusch wel uit hun buurt blijven. Ik ben van plan een tochtje boven de zee te maken." 3. Daarna wuifde hij de achterblijvende toe, zette zich in de stuurstoel en bracht de machine op gang. Toen Daan z'n plaats achter Rob in genomen had, startte het vliegtnig van het harde zand en steeg sierlijk omhoog. „Hoeral Daar gaan zeriep Lorma opgewonden, terwijl ze met haar hand wuifde en een gemeenschap pelijk gejuich weerklonk. Nieuwsblad s kvomy (gr

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5