Marktberichten Plaatselijk Nieuws Vragen op rechtskundig gebied Ginnekenstraat te Breda een stilstaande auto, juist op het moment dat de chauf feur uit de auto wilde stappen en daartoe het portier openduwde. De wielrijdster kreeg een klap van het portier, waardoor zij van haar fiets viel. Zij kwam vlak voor een passeerende vrachtauto te liggen die haar overreed. Het meisje werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Ginneken vervoerd Haar fiets werd totaal vernield. Het meisje is zoodanig gewond, dat de politie haar nog geen verhoor kon afnemen. MOTORONGELUK. De 16 jarige C. van H. kwam op zijn fiets de Schoolstr. te Eindhoven uitrijden en werd op den Boschdijk in volle vaart gegrepen door den motorrijder J. Van H. werd van zijn fiets geslingerd en kreeg niet ernstige verwondingen aan de beenen. De heer J. D., die op de duo van de motorfiets zat, liep een schedelbasisfractuur op en is overleden. De motorrijder is aangehouden. Het petitionnement tegen de Vlootwet, van S.D.A.P. en N.V.V., voorzien van 1465971 handteekeningen is door de Voorzitters en Secretarissen van genoemde organisaties aan het gebouw der Tweede Kamer, aan den Kamervoorzitter Mr. Van Schaik aangeboden. Eenige oogenblikken later werd bij monde van Prof. G. J. Heering aan den Kamervoorzitter overhandigd het resultaat van bet petitionnement georganiseerd door 4e vereeniging „Kerk en Vrede" waarop ruim 80000 handteekeningen werden verkregen. DE DIRECTEUR VAN DEN VERTROUWENSVEEHANDEL GEARRESTEERD. De Directeur van de failliet verklaarde Commanditaire Vennootschap „Vertrou- wensveehandel" te Amersfoort, de heer T. Hoekstra, is door de brigade-comman dant der maréchaussee te Leusden ge arresteerd als verdacht van oplichting. Een nader onderzoek wordt ingesteld. (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Verleden jaar had ik eene jachtacte en op grond daarvan een geweer in huis. Nu heb ik geen acte meer en nu is mijne vraag, of ik nu vergunning noodig heb om een geweer in huis te mogen hebben. A. J. v. E. Ik heb een grooten tuin, waarin ik een gemetseld graf wilde laten maken, bestemd voor mijne vrouw en mij. Mag dat D. X. Ik heb in het voorjaar een zekere hoeveelheid bieten gecontracteerd bij de Centrale Bietenvereeniging te Zevenbergen, tegen den prijs van f 13.50 en ontving daarop een voorschot. Thans wil deze fabriek slechts de helft van de gecon tracteerde hoeveelheid ontvangen. Moet ik daarmee genoegen nemen en zoo niet, hoe moet ik handelen D. K. Het is niet mogelijk uwe vraag zonder meerdere gegevens te beantwoorden. Bo vendien is het bekend dat de Zevenberg- sche beetwortelaffaire een hoogst inge wikkeld zaakje is, dat nu niet direct ge schikt is om als antwoord juist op eene vraag in deze rubriek te worden be handeld. Een bericht, voorkomende in het num mer van ons blad van j.l. Woensdag, onder het opschrift „Bietenoorlog in West-Brabant" geeft wel een zeer kleine verduidelijking, maar bevat toch stellig allerminst gegevens, welke wij voor eene beantwoording der vraag noodig hebben. Oppervlakkig beschouwd meenen wij dat artikel 31 der Wet op de Coöpera tieve Vereenigingen van 1925 voor be antwoording uwer vraag aandacht ver dient. Immers zijn de geschorste be stuursleden hun boekje ver te buiten gegaan, door in strijd met het besluit der Algemeene Vergadering 27 millioen kilo's bieten te contracteeren in plaats van ten hoogste vijf millioen. Dit is dus te beschouwen als eene tekortkoming tegenover de vereeniging bij de vervulling der aan de bestuurders opgedragen taak. Nu zegt artikel 31 o.m. het volgende „Iedere bestuurder is tegenover de coöperatieve vereeniging aansprakelijk wegens tekortkomingen bij de vervulling der hun opgedragen taak. Indien eene tekortkoming betreft eene aangelegenheid, welke behoort tot den werkkring van méér dan een bestuurder, zijn deze allen deswege hoofdelijk voor het geheel aan sprakelijk". Practisch is het, zooals U zelf ook wel inziet, niet doenlijk voor de vereeniging om de bestuurders aan te spreken, daar het meerdere gecontracteerde eene waarde vertegenwoordigt van in de duizenden, 't Best lijkt ons dat U de helft der ge contracteerde hoeveelheid aflevert en verder rustig afwacht hoe de zaak in de gegeven omstandigheden haren loop neemt. Mijn dochtertje heeft 7 jaar naar school gegaan en 7 klassen doorloopen en wel vóo'r 1 April 1930 en is 28 Juni 1930 13 jaar geworden. Mag dit nu van school af? W. R. Het kind mag niet van school af. Immers eindigt de leerverplichting, zoodra het kind 7 jaren leerling eener lagere school is geweest, het alle klassen door loopen heeft, den leeftijd van 13 jaar heeft bereikt en de klasse, waarin het bij het bereiken van dien leeftijd geplaatst was, doorloopen heeft. Voor U is juist het laatste van belang. Ik had een ziek schaap, dat raar de meening van den veearts aan schaaps jokken leed en moest worden afgemaakt. 4u krijg ik maar een gedeelte der waarde van het dier in gezonden toestand uit gekeerd en ik wil de volle waarde ver goed hebben. Sommigen zeggen dat ik daarop recht heb en nu wou ik graag weten of dat zoo is. W. G. v. S. In geval van afmaking van vee, wordt den eigenaar als schadeloosstelling uitge keerd voor ziek vee, een gedeelte der waarde in gezonden toestand en nooit de volle .waarde. Dit is een gebiedend voorschrift der Veewet. Op het door mij bewoonde en gehuurde huis ligt een erg slecht pannen dak, waarvan de vele lekken wel twee- of driemaal per jaar moeten worden aange smeerd. Nu beweert de eigenaar dat ik dat moet betalen. Is dat juist H. K. D. Als bij de huurovereenkomst niet anders is overeengekomen, zijn geringe en dage- lijksche reparatie's voor rekening van den huurder. Het onderhoud van een slecht dak is daaronder stellig niet begrepen, zoodat dit voor rekening van den eigenaar is. 's HERTOGENBOSCH, 15 October. Op de markt van heden waren aange voerd 2342 stuks. 1346 stuks hoornvee, 849 biggen, 23 zeugen, 57 schapen of lammeren en 67 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 220 tot f 380 per stuk Kalfvaarzen 215 330 Magere Ossen A__ en Koeien 160 275 Vette Ossen en) le kwal. f 0.55 p. pond kalveren en 680 graskalv., 367 nuchtere kalveren, 458 schapen of lammeren, 15 overloopers of varkens, 125 biggen, bokken of geiten. Koeien van f0.76 tot f0.98fl.15 Ossen 0.00 0.000.00 Stieren 0.63 0.860.98 Kalveren,, 1.13 1.361.63 Schapen f 0.34 a f 0.40 per pond. Lammeren f27 4 f31 per stuk. Varkens f 0.28 f 0.29 per halve K.G. Melkkoeien f290 a f380 Kalfkoeien f 260 a f340. Stieren f270 a f470. Pinken f160 a f220. Graskalveren f 65 a f 135. Vaarzen f 190 a f270, alles mager vee. Biggen f10 a f15 Over loopers f4 fSlachtpaarden f160 4 f305. Werkpaarden f 190 4 f305. Hitten f90 a f180. Veulens f 00 4 f 000. Nuchtere kalveren fok- f21 a t 28, slacht- f14 4 f20. Lichte f Koeien 2e 0.50 Pinken van f135.tot f185.p. stuk Zeugen 70.— 115.— Schapen 20.30. Lammeren 14.25. Biggen 1.75 2.25 week Vet vee met ruimen aanvoer, luie handel, iets lagere prijzen. Kalfvee met ruimen aanvoer, flauwe handel, ongeveer prijshoudend. Jong fokvee met veel aanvoer, handel redelijk, prijshoudend. Schapen, zeugen en biggen met trage handel, lagere prijzen. GORINCHEM, 13 October. Op de veemarkt waren heden aange voerd 364 runderen, benevens 4 var kens, 847 biggen, 10 nuchtere kalveren lammeren. Men besteedde voor: Zware kalfkoeien f 340430. Melk koeien f 260350. Kalfvaarzen f 225 300. Pinken f Nuchtere fok- kalveren f 1522. Drachtige varkens f140180 Natte zeugen f 7090. Over loopers f 2540. Biggen f 1525. Lam meren f DE ROTTERDAMSCHE VEILING. Op de in ons veilingslokaal, Warmoe- zenierstraat 37-39, gehouden Veiling,jjwer- den de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4.85 f 8.45. Eendeieren f 4.35 f 6,00. Ganseieren Aanvoer 70.000 ROTTERDAM, 14 October. Op de veemarkt waren heden aange voerd 218 paarden, 18 veulens, 1549 ma gere en 720 vette runderen, 128 vette Openbare vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM op Dinsdag 14 October 's avonds 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer W. Beukenkamp, burgemeester. Secretaris de WelEd. Heer J. A. Timmermans. Alle leden zijn aanwezig. Nadat door den Voorzitter de ver gadering met gebed geopend is, legt het nieuw benoemd lid, de Heer H. Glerum, de vereischte eeden af. De Voorzitter feliciteert den heer Glerum en spreekt de hoop uit, dat de aangename samenwerking, die steeds in den Raad bestond, bestendigd mo ge blijven, dat de arbeid van den heer Glerum steeds in het belang der ge meente zal zijn en dat God hier aan zijn zegen zal schenken. De heer Gle rum dankt den Voorzitter voor het gesprokene. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering voor, welke on veranderd worden vastgesteld. Mededeelingen De Voorzitter deelt mede, zulks naar aanleiding van een vraag van den heer Groeneveld in een vorige vergadering, dat het gevoelen van B. en W. niet met dat van den heer Grpeneveld overeenkomst, die van meening was, dat de gemeente de U.L.O. school op haar rekening moest opknappen. Bij het begin heeft de ge meente reeds f384.50 aan dat ge bouw ten koste gelegd. B. en W. vinden dan ook1 geen termen aanwezig aan het verzoek van den heer Groeneveld te voldoen. Ingekomen stukken a. proces-verbaal van kasopne- ming bij den Gem. .Ontvanger. b. dankbetuiging van H. M. de Koningin voor het aan haar gezon den telegram bij gelegenheid van haar 5osten verjaardag. c. goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot beschikbaar stelling van f 19000.aan de Bouw- vereeniging. d. goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening van f 14000. e. verdaging van Ged. Staten op het besluit tot ruil van girond, in zake de overeenkomst Wieringa-Ip- pel en de gemeente. f. goedkeuring der Kroon op het besluit tot rangschikking der ge meente in de 3e klasse voor de Gem. fondsbelasting. g. goedkeuring der Kroon op het besluit tot rangschikking der ge meente in de 7 e klasse voor de Per- soneele Belasting. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. h. Nota van aanmerkingen op het besluit tot wijziging der begrooting. Hieraan zal worden voldaan. i. verzoek van de Centrale Ver eeniging ter behartiging der Maat schappelijke Belangen van Zenuw- en Zielszieken om toe te treden tot het lidmaatschap. B. en W. stellen voor hierop af wijzend te beschikken, waartoe bij acclamatie besloten wordt. j. verzoek van de Gewestelijke Landst or m-commis sie ,D o rd recht om een subsidie van f 50.Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten hierop afwijzend te beschik ken. k. verzoek van den Plaatselijken Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm om een subsidie van f50. B. en W. stellen voor die subsidie te verleenen. De heer Bril is er tegen, wijl hij nog altijd op het standpunt staat. „Geen man en geen cent voor een dergelijke inrichting". De Voorzitter vraagt of er nog meer leden zijn met zoo'n gelukkig idee. Niemand hierop antwoord ge vende wordt besloten het gevraagd subsidie te verleenen. 1. verzoek van A. Kok, Biesbosch alhier om een tegemoetkoming in de kosten van vervoer per autobus van zijn schoolgaand kind naar de school in den Biesbosch. Het advies van B. en W. is hier op afwijzend te beschikken, omdat meermalen op een dergelijk verzoek afwijzend is beschikt. Ook de dienstregeling van de au tobus sluit niet aan op de school tijden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt op het adres af wijzend bechikts. m. adres van J. C. Visser e. a. om den duiker aan de kasloot te la ten zakken. B. en W. hebben reeds opdracht gegeven hem 30 c.M. te laten zakken. De heer Hakkers vraagt of 30 c.M. niet te weinig is, waarop de heer Boger santwoordt, dat dit gedaan is, wijl B. en W. altijd nog wat water in den sloot voor de scheiding willen hebben. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen om de Bouwverordening in dien zin te wijzigen, dat in elke woning een sleu faanwezig moet zijn voor het inwerpen van poststukken. B. en W. stellen voor een zooda nige verordening vast te stellen en dan daarin tevens een verplichte ri oolaansluiting op te nemen. Wanneer een hoofdriool op minder dan 2 5 Me ter van de woning verwijderd is, is de eigenaar tot aansluiting verplicht. Deze verordening wordt met al gemeene stemmen vastgesteld. Aanbieding Begrooting Burg. Arm bestuur, Gemeente- en Bedrijfsbe- grootingen dienst 1931. Tot leden der Commissie tot on derzoek dier begrootingen worden aangewezen de heeren de Boon, Groe neveld en Visser. Vervolgens stellen B. en W. voor de Politieverordening! te wijzigen en wel in dien zin dat het gedurende de maanden April tot en met September na 's avonds 6 uur en gedurende de overige maanden na zonsondergang verboden is met eetwaren en fruit te venten langs den openbaren weg of van karren en stellages, staande op den openbaren weg, te verkoopen. De aanleiding van dit voorstel is, dat klachten binnen komen, dat min derwaardig! fruit wordt verkocht, waarmede de jeuigd dan gaat gooien. Bil avond kunnen de menschen niet gloed zien wat ze koopen. Bovendien gaat van de bepaling opvoedende kracht uit wa,ar zij het opmaken der zakcenten van de jeuigd niet in de hand werkt. De heer Bril is er niet vbpr om het venten te verbieden. Het giaat hier hoofdzakelijk om dien eenen man, die hier kdmt en teglen een oon- cureerenden prijs fruit verkoopt. De menschen zien hem wat graag: ko men. Hij concureert ontzettend en verkoopt geen onwaardig fruit. De Voorzitter zegt, dat de winke liers met het inslaan der voorraden te kampen hebbenwanneer van bui ten concurrentie komt blijven ze er mee zitten. Slaan ze echter niet in, dan bestaat er groot e kans, dat geen mensch met fruit komt opdagen. Nadat over het voorstel nog! ee- nigen tijd wordt gediscussieerd, wordt het aangenomen. Alleen de hr. Bril stemt tegen. De U.L.O. Schoolvereenig'ing heeft een aanvraag ingediend tot 'beschik- stelling van een bedrag van f 182.22 wegens kosten van eerste in richting voor aanschaffing van leer middelen voor het vak' natuurkunde. Conform het voorstel van B. en W:. wordt met algemeene stemmen tot beschikbaar stelling besloten. Van de leening 1900 worden uit geloot de obligaties 137, 62, 28 en 45 en van die van 1920 obligatie No. 8. Thans is aan de orde het voorstel van B. en W. om den pachttermijn voor den Veerdienst Werkendam Hardinxveld met één jaar te verlen gen. De openbare vergadering wordt geschorst. Na heropening wordt met alge meene stemmen besloten zooals B. en W. hebben voorgesteld. Rondvraag De heer Bril zou, liever zien dat bij de vaststelling van de Waterleiding tarieven een uniforme reg'eling werd getroffen. De Voorzitter en de beide wethou ders zeggen, dat die zaak dikwijls in de vergadering van B. en W. ter spra ke is geweest, doch steeds stuiten zij dan op het feit, dat degene, die nu het minst betalen meer zouden moe ten gaan betalen, hetgeen nu juist niet in de bedoeling van B. en W. ligt. De heer Bogers zegt, dat, wanneer we een andere regeling maken, we dan noodzakelijk tot verhooging der laagste bedragen komen. In andere gemeenten wordt voor de grootste huizen hoogstens f 70.betaald, ter wijl er hier veel meer dan f 100. zijn. Voorts wijst de heer Bril op het feit, dat de straat er schandalig bij ligt. Men mag wel een polsstok bij zich hebben. De Voorzitter zegt, dat het doel is de geheele hoofdstraat (de heer v. Oord „de Ka ook") op te knap pen. Nadat de heer de Waal aangedron gen heeft op vernieuwing van een vuilniswagen sluit de voorzitter de vergadering. ANDEE. In het brandspuitenhuis alhier, werden dezer dagen een 20-tal ruiten stuk gegooid. Wel een ergerlijk staal tje van vernielzucht. SPRANG-CAPELLE. Vergadering van den raad der gemeente Sprang-Capelle, te houden op Vrijdag 17 October 1930, des namid dags ten half drie uur. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 22 Augustus 1930, 2. Ingekomen stukken. 3. Goedkeuring rekening van ont vangsten en uitgaven van het Burger lijk Armbestuur te Sprang over 1929. 4. Voorloopige vaststelling van de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over 1929. 5. Aanbieding begrooting van ont vangsten en uitgaven der gemeente voor den dienst 1931. 6. Voorstel van B. e n W. tot herzie ning van het plaatselijk belastingstel sel. 7. Voorstel van B. en W. tot aan koop van grond ten behoeve van ver breeding van den openbaren weg te Sprang. 8. Mededeelingen. RIJSWIJK. Dinsdag j.l. herdacht D. Wester- laken en echtgenoote alhier hunne 25- jarige echtvereen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer R. Schmidt, thans dienende bij het N.O. leger, werd dezer dagen be vorderd tot onderofficier. UITWIJK. De zoon van W. Scherff had het ongeluk, doordat zijn paard achteruit liep, met ejen geladen kar met bieten in een vliet terecht te komen. Met wat stukken aan kar en tuig liep het verder goed 'af. VEEN. De landbouwer S. alhier, ver kocht zijn boomgaard voor f 1000.—. Voor 't grootste gedeelte bestond het verkochte uit Bredero's peren. Wel een uitzondering daar het fruit schaarsch is. Terwijl het zoontje van v. W. alhier over een sloot wilde springen, had hij het ongeluk te vallen en zijn linkerpols te breken. WAARDHUIZEN. Deze week werden aan de weeg brug „Steenenheul" alhier, de eerste bieten geleverd. Over het algemeen valt het gewas niet tegen. WOUDRICHEM. Dezen winter zal alhier aan de lagere school geen cursus voor vervol- onderwijs worden gegeven. Gevonden: Een belastingplaatj. voor rijwiel. Terug te bekomen bij B, Bouman (wijk B). Alhier zal een gecombineerde ver-4 gadering van melkveehouders vereer gingen uit het Land van Heusden e- Altena en Bommelerwaard plaats heb ben, waar ook de verschillende fabri kanten zullen vertegenwoordigd zijn, ter bespreking melkverkoop voor het a.s. seizoen. Ten bate der vereen, tot ver spreiding der Heilige Schrift, zal al hier op 27 November a.s. een collecte worden gehouden. De ouderavond, van de bijzon dere lagere school alhier, zal worden gehouden op 4 November a.s., in het gymnastieklokaal de le openb. school. Dye beroepen predikant, Ds. P. Kruyt te Kesteren, trad Woesdagavond voor de Ned. Herv. gem. alhier op. Het bestuur van het Comité voor Winterlezingen alhier, heeft de func ties als volgt verdeeld: Voorz. de heer A. Kentie; 2e Voorz. dhr. W. G. van den Heetcamp; Secre taris, dhr. J. A. W. van Puffelen; 2e Secretaris, dhr. D. Roomer; Penningm. dhr. W. Viveen J.C.zn. en P. van Krie- ken, algemeene belangen. Veiling 15 October 1930. Maagdeperen 17—19 ct.; id. II 9- 13 ct.; Jodenperen 1416 ct.; Bredero- de's 18—19 ct.; St. Remie 14—15 ct.; Dagenne der Commice 2224 ct.Goud Reinctten 2426 ct.; Zoete-ïSppêien 18 j 19 ct.; Valappelen 4i/^èy2 ct.; alles per k.g. HET RESULTAAT~ DER PETITION NEMENTEN TEGEN DE VLOOTWET. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 10