DOUBLÉ BRILLEN vanaf f4 00 P. W. HÏELE, BETERE 75 X 9.20 X 2.48 M. buitenwerks, voor rekening van dhr. H. J. v. Geenen te Vlijmen. Alhier werd een Chr. Meisjesver- eeniging opgericht met ongeveer 30 leden. Presidente werd Mej. A. Oosterling. Tot Notabel in de vacature wijlen dhr. A. J. Knaap, werd met algemeene stemmen gekozen dhr. G. J. Knaap A.Jz. VEEN. Als iets bijzonders mag ze ker wel vermeld worden, dat op een paar plaatsen de aardbeien voorzien waren van bloesems, zeker het ge volg van het zacht weer. De heer H. H. v. Gessel hoofd der openbare school alhier, is als zoodanig benoemd te Pijnacker. VRIJHOEVE-CAPELLE. Dinsdagavond hield de af dee ling van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders een propagandavergadering in de verga derzaal in de Heistraat, welke druk bezocht was. Te ruim half acht opent de voorzitter de heer J. Vos de ver gadering op gebruikelijke wijze, heet de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder hoofdbestuurder M. K. van Rotterdam. In zijn openingswoord wijst de voorzitter op de ernstige, moeilijke tijden, die we thans be leven, we hebben daarom ais •Chris tenen een zware taak. Verder wil spreker allen krachtig op wekken, nu in de natuur alles begint te verdorren en te sterven, nieuw leven te brengen in de propaganda actie voor de Chr. Vakbeweging, opdat allen, op de plaats waar God hen gesteld heeft, mede arbeiden aan den in- en uiterlij- ken groei der afdeeling er verklaart hiermede de bijeenkomst voor gte- opend. Hierna verkrijgt de heer K. het woord, die begint met te zeg gen dat het een verblijdend iets is, te spreken over „De roep der Chr. Vak beweging'*. Voor een twintigtal jaren werd er gezegd, wat willen toch de ze amechtige Joden. Maar op den arbeid van dat groepje, er waren er toen nog maar enkele honderden, die zich schaarden onder de vaan der Chr. Vakbeweging, heeft grooten ze gen gerust. Men heeft de Chr. Vak- bewegnig sterk zien groeien, en er wordt heden ten dage rekening mee gehouden. Echter nog niet alle ar beiders, die bij ons behooren, scha ren zich onder onze vanen, om heil te vinden in de beginselen, hoevelen zijn er niet die met Godswoord heb ben gebroken. Daarom hebben we als Christenen een zware taak, in deze ontredderde en verdwaasde we reld, om te strijden tegen het onge loof. We strijden echter geen klas senstrijd, in dit verband wijst spre ker op het woord door den Heiland gesproken „Gij zijt allen broeders en een is Uw meester". Dat legt de ver plichting op heb den naasten lief als U zelf. Onze strijd gaat om het recht, niet om de macht, om het recht zoo- als God dat ons in zijn woord aan geeft. Door heel de Heilige Schrift loopt een gouden draad van het recht van den arbeider. Spreker gaat dan de Historie na, wijzende op den be langrijken arbeid vervult door het driemanschap. Schaepman, Kuiper en Lohman, herinnert tevens aan den arbeid van oud-Minister Talma, de pioniers der sociale wetgeving, als we dit alles bezien moeten we dank baar zijn, en mogen we met alle vrijmoedigheid spreken over het werk, der Chr. Vakbeweging. We hebben een taak als nooit te voren. De ou deren hebben de taak om te brengen het geestelijk voedsel onder de jon geren, opdat deze niet vallen in de kluwen van het socialisme en com munisme. We hebben ze te overtui gen om pal te staan voor de Chr. beginselen. De Prot. Chr. Vakbewe ging telt in Nederland ruim 80.000 leden maar de velden zijn nog niet om te oogsten, om de beginselen op maatschappelijk terrein uit te dragen. Met een opwekking om als Christe nen, den goeden strijd te strijden, omdat Christus voor ons heeft over wonnen, besluit spreker zijn gloedvol betoog, dat met ernstige aandacht werd gevolgd. De Voorzitter brengt den spreker hartelijk dank voor zijn met vuur uitgesproken rede, en hoopt dat het gesprokene er toe moge bij dragen, dat we als leden der Chr. Vakbeweging onze roeping mogen verstaan, dankt de aanwezigen, die dezen avond in zoo'n groote geta le zijn opgekomen en hoopt dat al len zullen medewerken en dat ook in de toekomst de vergaderingen flink bezocht worden waarna de bij eenkomst gesloten wordt en de heer K. met dankzegging eindigt. iWOUDRICHEM. Door de gemeente zal in den toren een nieuw uurwerk worden aan gebracht, met uur- en minuutwijzers. De levering is opgedragen aan de firma Jos. van de Kerkhof en Zo nen te Aarle-Rixtel. Deze week werd aan Stemger. manslidmaten der Ned. Herv. Kerk een lijst ter teekening aangeboden, met het doel den- Kerkeraad te verzoeken, een beroep te willen uitbrengen op Ds. Pop te Uitwijk. In dit adres wijzen de onderteekenaars er op, dat het hun gewenscht voorkomt nu reeds 12 maal tevergeefs een beroep is uitgebracht op een predikant die meestal tot den Gereformeerden Bond behoorde en die alleen gebruik maakte van den Psalmbundel. Daar een groot deel van het kerkgaand publiek onzer gemeente geen bezwaar heeft tegen het zingen van een Nieuw Testamentisch lied, of het zelfs gaarne zingt, zijn zij weshalve tot het besluit gekomen, om dit adres aan te bieden. Het kerkelijk leven, dat vooral voor de jeugd in verval komt. dreef hen te meer tot dit verzoek. Veiling 29 October. Goud Reinetten I 3234 Gond Reinetten II 1720 Zure Bellefleure I 2729 Zure Bellefleure II 1314 Zoete Campagne 18y221 Bergamotperen 1215y2 Klei peren 1315yg Brederode's 16-18 Kuolperen 2—2yg Alles per K.G. WERKENDAM. Donderdag 13 Nov. a.s., des nam. 7 uur, hoopt de Herv. Naaivereen. Spr. 9 10a, onder leiding van Ds. Lazonder, in 't vereenigingsgebouw haar 41ste jaarfeest te houden. Wegens periodieke aftreding van de heeren J. Egas, A. Versluis en Joh. C. Visser, als gemachtigden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk, zal a.s. Zaterdag, des nam. van 63 uur in de nieuwe consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, de stemming plaats hebben van drie gemachtigden van dit college. In verband hiermede wordt dien avond geen catechesatie gehouden en de doopsbediening 1 week uitgesteld Zondag a.s., des nam. 2 u., hoopt de Chr. Jongel. vereen. „Andreas" in haar gebouw een buitengewone ver gadering te houden, toegankelijk voor begunstigers len belangstellenden. Be handeld zal worden Math. 25:113 en een opstel met eenige voordrachten. Door de Herv. Jeugd- en andere vereen, werd het programma voor den a.s. wintercampagne, als volgt samen gesteld: Donderdag 13 Nov. jaarfeest Spreu ken 9:10a (Naaivereen.); Zondag 16 Ncv. buitengewone vergadering „Ma- ranatha" (J.V.); Donderdag 20 Nov., jaarfeest „Benjamin" (Knapenvereen.); Donderdag 4 Dec., lezing door Ds. W. M. A. Kalkman, Ned. Herv. Pred. te Katwijk aan zee: Wijsheid die dwaas heid is. Dwaasheid die wijsheid is. Donderdag 11 Dc., jaarfeest „Fébé" (Kleine Meisjesvereen.)Donderdag 18 Dec., lezing door Ds. F. C. Willekes van Oosorhoule )Fr.), met het onder werp: „Gods roepstem en der men- schen antwoord". De jaarfeesten en lezingen in begin 1931, zullen nog nader worden gepubli ceerd. Donderdag 6 Nov- a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente alhier op te treden, Ds. Kok van Veenendaal. Bedankt voor het beroep naar de Ge ref. Gemeente alhier, Ds. W. C. La- main van Leiden. Woensdag 22 Oct. j.l. werd door het Departement Werkendam der Mij. tot Nut van 't Algemeen, een ledenvergadering gehouden in de Nutszaal. Na opening en lezing der notulen werd door dhr. D. namens de com missie, mondeling verslag uitgebracht van het finantieel beheer, over 1929 1930. De boeken en bescheiden waren in goede orde bevonden. Benoemd werden 2 leden en hunne plaatsvervangers voor de commissie tot nazien der rekening van de spaar bank over 1930193.1, bestaande uit de heeren Rijnsaardt, de Waard, en Dubbeldam, Duynen. Tevens werden de heeren Dubbel dam en D. benoemd in de Commissie tot het nazien van de rekening „Bad huis" over 1930 en de rekening van het Departement over het boekjaar 1930—1931. Het ligt in de bedoeling van het Departement de navolgende nutsavon- den te organiseeren November v. d. Hilst-Ensemble'; December Declamator Grard Ar- bous met het bekende Frits Bouw meester Ensemble. Medegedeeld werd dat over de avonden in Jan. en Febr. a.s., nog onderhandelingen loopende zijn. Voorgesteld werd als nieuw lid, de heer Pauw, welke met algemeene stemmen werd aangen'omen. ZALTBOMMEL. B. en W. stellen den raad voor op verzoeken van pachters van ge- meent elanderijen om vermindering van pacht afwijzend te beschikken, zulks overeenkomstig het advie» van Vergadering van den raad der ge meente SLEEUWIJK, op Maandag 27 October, des nam. half drie. Voorzitter: EdelAchtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. Heer A. Knoot. Afwezig de heer Visser. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, de Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die met een kleine opmerking van den heer Gulden worden vastgesteld. De Voorzitter kan naar aanleiding der notulen aan den raad mededeelen, dat B. en W. een schrijven hebben gericht tot het Hoofd der openbare school. Zooals de heer v. Straten, na het vertrek van den heer Gulden in de vorige vergadering opmerkte, kwa men B. en W. door het gesprokene van den heer Gulden in een scheeve verhouding, vandaar hun schrijven tot het Hoofd der school. Het hoofd der school heeft dit schrijven beantwoord en geeft te kennen, dat Vrijdags na afloop der lessen de heer Gulden zich aan de school vervoegde en naar het een en ander informeerde. Het Hoofd schrijft, dat hij zich niet tot den heer Gulden heeft gewend, als hij voor de school iets noodig had, richtte hij steeds het verzoek daartoe tot B. en W. en gaarne wil hij verklaren, dat hij nooit door dit college werd teleurgesteld, steeds werkte hij aangenaam met B. en W. samen. De heer Gulden zegt, dat niet de heer Godschalk zich tot hem heeft ge wend, doch hij zich tot den heer God schalk. Spr. heeft gevraagd of het col lege \an B. en W. met den toestand op de hoogte was, waarop de heer God schalk antwoordde van ja en ook de Inspecteur, die beloofde er eens met b. en W. over te zullen correspondee- ren. Zoo is de toedracht geweest, er mag, aldus spr., hier evenwel geen schi,n aanwezig zijn, dat de heer God schalk zich tot mij zou hebben ge- •wend, daarop wil spreker speci aal nadruk leggen. De zaak is evenwel niet in orde. B. en W. zullen met spr. gaarne toegeven, dat verbetering noo dig is en ook de heer Godschalk zag gaarne verbetering. De Voorzitter merkt op, dat de heer Godschalk niet heeft gedacht, dat de heer Gulden zijn woorden in een open bare vergadering zou gebruiken, had deze dit voorzien, waarsckhijnlijk zou hij dan hebben gezegd, je komt niet in de school. Gulden. Geen kwestie van, de heer Godschalk wist dat, want ik heb ge zegd, dat het 's middags vergadering was en ik er dan over wilde spreken. Voorzitter. Als ik Hoofd der school was geweest, zou ik u dan niet hebben toegelaten. Natuurlijk is van een oud gebouw geen nieuw te maken. B. en W. nemen, ten opzichte van de open bare school geen kleinzielig standpunt in. Om dit aan te toonen haalt spr. een paar voorbeelden aan. De heer Gulden zegt, dat hij alleen de bedoeling heeft gehad, belangstelling te wekken voor de openbare school, waarvoor verbetering hoog noodig is. De heer v. Straten merkt op, dat hij in de vorige vergadering reeds heeft gezegd, dat hij het gesprokene door den heer Gulden beschouwt als een be schuldiging aan het adres van B. en W. en nu kan het wel zijn, dat de heer Gulden het niet zoo heeft bedoeld, maar het lag er toch in. De heer Gulden stelt de zaak zoo; het Dag. bestuur heeft de leiding voor den toestand in de gemeente. Nu is het van algemeene bekendheid, dat de toestand van de localiteit en meubi leering der openbare school veel te wenschen overlaat en dat het een rot te toestand is. Nu geeft spr. gaarne toe, dat B. en W., wat de leermiddelen betreft, alle mogelijke medewerking ver- leenen, doch, wordt door zijn woorden den schijn gewekt, dat het college na latig is geweest ten opzichte van lo caliteit en meubilair, dan moet hij zijn woorden ten opzichte daarvan hand haven. Het is hoog noodig dat de school van binnen en buiten eens wordt geverfd, dat de localiteit jejens grondig wordt nagezien, of nog beter, dat eeh de commissie voor de gemeentelan- derijen. Tevens wordt voorgesteld verschillende woningen onbewoon baar te verklaren, daar geen gevolg is gegeven aan aanschnjvingen tot verbetering. gehee. nieuwe school wordt gebouwd en het bestaande gebouw bestemd wordt voor het houden van vergaderingen en uitvoeringen, aan een dergelijke lo- caiiteit bestaat groote behoefte. Het is niet sprs. bedoeling geweest, te be weren, dat B. en W. afwijzend zouden staan ten opzichte van een verzoek om ieermiddelen van het Hoofd der school, dat het college tegenover een dergelijk verzoek steeds welwillend zijn, daarvan is spr. overtuigd. De Voorzitter meent, dat de school best in een bruikbaren toestand is te brengen, hiervoor zouden evenwel nogal belangrijke kosten zijn ge moeid en nu is de financieele toestand van de gemeente tot heden oorzaak geweest, dat B. en W. in dezen nog met geen voorstellen zijn gekomen, nu die toestand beter wordt, kan er mis schien aan gedacht worden, doch het is niet mogelijk in eens alles tegelijk te gaan doen. De toestand van de school is al 10 a 15 jaar zooals hij thans is en nu komt de heer Gulden pas met een opmerking. De heer Gulden zegt, dat hij in 1923 reeds op den treurigen toestand heeft gewezen, ieder zal het met spr. eens moeten zijn, dat het gebouw niet aan redelijke leischen voldoet. Ingekomen stukken: Schrijven van Ged. St. inzake een nieuwe jaarwedderegeling voor Bur gemeesters, Secretarissen en Ontvan gers. B. en W. stellen den raad voor Ged. St. te berichten, dat een nieuwe regeling als voorgesteld, op dit oogenblik den raad niet gewenscht voorkomt en dit behoort te worden uitgesteld tot een gelegener tijd. De heer Gulden is het hiermede niet eens. De Voorzitter licht toe, dat de jaar wedden van Burgemeesters en Secreta rissen in deze provincie ongunstig al- steken tegenover die van andere pro- vincie's, in Zuid-Holland bedragen de jaarwedden voor een gemeente als deze f3100 tot f3700, hier maximum f3175. In Overijsel f3000 tot f3750, zelfs Dren te f3000 tot f3500. Als het gewone zaken betreft, hoort men de gemeen teraden vaak beweren, dat deze streek eigenlijk tot ZuidHolland moet wor den gerekend, gaat het evenwel over salarissen, dan spreekt men zoo niet. gelukkig is dat hier niet het geval. Spr. noemt het eigenaardig, dat de loonstandaard in Sleeuwijk en Alm- kerk reeds verschillen, in Almkerk is die lager [ais "hier. Nu wordt wel be weerd dat dit oogenblik door Ged. St. ongelukkig gekozen is, doch dit col lege meent juist van wel, omdat de rijksbijdrage in deze jaarwedden, die tot heden slechts f 600 bedroeg, is ge bracht op f3000. Naar aanleiding van de circulaire van Ged. St. is een adres ingekomen van de gemeente Almkerk, waarin verzocht wordt adhaesie te wil len betuigen aan het adres dat de raad van die gemeente tot Ged. St. heeft gericht, in welk adres wordt afgekeurd, ciat Ged. St. in den tegenwoordigen tijd met jaarwedde verhooging komen, eer der had men het tegenovergestelde ver wacht. B. en W. stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken, afgezien van den inhoud van het adres, waarmede B. en W. het ook niet eens zijn, mee- nen zij, dat de |r;aad mans genoeg is zelfstandig te handelen en tot geen adhaesiebetuiging zijn toevlucht behoeft te nemen, om zijn wenschen aan Ged. St. kenbaar te maken. De heer Gulden lijkt de door Ged. St. voorgestelde regeling alleszins billijk. Spr. meent, dat men zich niet op het standpunt van den raad van de gemeen te Almkerk moet plaatsen, die beweert, dat verhooging demoraliseerend op de bevolking zal werken. Spr. is van het tegenovergestelde gevoelen, hij meent, dat het verheffend werkt, als men zijn ambtenaren een behoorlijke salarieëring geeft. De raad van Almkerk noemt als motief het groote aantal sol licitanten, als ;er een plaats vacant is voor Burgem. of Secretaris. Het kan wel waar zijn dat dit het geval is m een plaats als Almkerk, waar alle mo gelijke boeren mee solliciteeren, maar als dat niet het geval is, is het de vraag meent spr., of er wel voldoende hee ren te vinden zijn in ons land, die vol doende ontwikkeld zijn, om deze betrek kingen waar te nemen. Spr. zou dus met B. en W. geen adhaesie willen betuigen, doch in afwijking van het advies van B. en W. wel in willen gaan op de voorstellen van Ged. St. in deze. De Voorzitter vraagt of de heer Gul den hiervan een voorstel maakt. De heer Gulden antwoordt toestem mend. Men vraagt tegenwoordig met naar de finantieele zijde, doch naar de in- tellectueele capaciteiten van een solli citant. Spr. vindt de opvatting van den gemeenteraad van Almkerk dom. De heer v. 't Sant verklaart zich ook niet te kunnen vereenigen met het voorstel van de gemeente Almkerk. De commissie heeft deze circulaire ook be sproken, doch zij was van oordeel een beslissing in deze aan den raad te moeten overlaten. Aangezien het voorstel van den heer Gulden niet wordt ondersteund, komt het niet in stemming. He* voorstel van B. en W., om een nieuwe regeling tot een gelegener tijd uit te stellen, wordt hierop met alge meene stemmen aangenomen. Het adres van de gemeente Almkerk wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is verder het Kon. Best waarbij goedkeuring wordt gehecht aan de classificatie der gemeente voor de personeele belasting. Bericht van Ged. St. dat zij hunne beslissing, inzake het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening, voor de stichting van een U.L.O. school en het pad aan de Kille, verdagen. Schrijven van den heer G. Visser, dat hij wegens vertrek uit de gemeente ontslag neemt als lid van den raad. De Voorzitter zegt, dat met dit schrij- \cn. rekening zal worden gehouden en een opvolger zal worden aangewezen, In verband met een verhoogde bij drage voor nijverheidsonderwijs, dient een begrootingswijziging plaats te heb ben tot een bedrag van f382.33, waar toe op voorstel van B. en W. met al gemeene stemmen wordt besloten. Ingekomen is nog de lijst van bijdra gen van belanghebbenden van het pad aan de Kille, ingeteekend is slechts voor een bedrag van f 17.waaronder één van f 10.bij de behandeling der begrooting kan op deze lijst worden teruggekomen. Vaststelling der gemeentebegrooting dienst 1931 ien der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1931. Over 'het onderzoek dezer begroo tingen is door de commissie schrif telijk rapport uitgebracht, waarin ten opzichte van die van het Burgerlijk Armbestuur wordt voorgesteld, deze vast te stellen zooals ze is aangeboden, n.l. op een bedrag in ontvangst en uit gaaf groot f 3002.47. Met algemeene stemmen wordt ze aldus vastgesteld. Slot volgt. CA BELLE. Bij de door B. en W. der ge meente Sprang-Capelle gehoudenaan besteding van het vervoer van ri- viergrint voor de wegen is dit werk gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. J. Oerlemans Mjzn. In het gezin van v. R. aan de Zandschel is een geval van rood vonk geconstateerd. Het ie elftal onzer voetbal- vereeniging „Excelsior" speelt a.s. Zondag een thuiswedstrijd voor de ie klasse B.V.B. tegen „Juliana" uit Heusden. Het 2e elftal gaat voor de 2e klasse B.V.B. dien dag naar Kaats heuvel. Op initiatief van Ds. Fokkema te Sprang zal in de gemeente Sprang- Capelle een comité worden opge richt met het doel Chr. Winteravond- doel enkele vooraanstaande sprekers lezingen te organiseeren, voor welk zullen worden uitgenoodigd. Gedurende het tijdvak, dat het land van Heusden en Altena tot het met mond- en klauwzeer besmet ver klaarde gebied behoorde, zijn ter ge meentesecretarie van Sprang-Capelle ruim 200 vergunningen afgegeven tot vervoer van vee uit het besmette ge bied. GENDEREN. Op 4 iNov. a.s., hoopt de blin de organist der Geref. kerk te Kam pen een orgelbespreking te geven en tevens een meditatie te lezen in het z.g. blindenschrift, welke bijeenkomst gehouden wordt in het Geref. kerk gebouw, aanvangende om zeven uur des avonds, waar allen hartelijk wel kom zijn. Er heerscht hier een geweldi ge concurrentie onder de veevoeder handelaren zoo werd deze week de gerst aangeboden voor f4.50 de 100 KG. Hetzelfde product gemalen f4.90. Terwijl offerte van maïs werd gedaan tegen den prijs van f5.60 hard, en ge malen f6.00 de 100 KG. Waar moet het op dit prijsnaveau met den Neder- landschen landbouw heem?. Opticien, VUGHTERSTRAAT 21, Telefoon 1105, 's Hertogenbosch. BRILLEN, SCHARENSLIJPERIJ, Ruime keuze BAROMETERS, THERMOMETERS, KIJKERS enz.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 10