Tweede Blad Ho. 5068 Vrijdag 31 October Verdrijf dien Koest Abdijsiroop 13 Handen ruw of stuk MS HET SIGNAAL. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. RugpijnNierenPillen ^die Uw ouden dag vergalt A/c geraspte 9 Oi Szwitsersche Kaas FEUILLETON Raad voor Vrouwen! kinderrubriek. BEHOORENDE BIJ HET Vanaf haar vorming tot voorbij den middelbaren leeftijd, vergen de lichamelijke beproevingen, waaraan iedere vrouw onderhevig is, veel van haar gestel en vaak veel van de nieren in het bijonder. Eveneens hebben de nieren veel extra werk te doen voor en na de geboorte van kinderen en tijdens de overgangs periode. Geen wonder derhalve, dat vrouwen vaak lijden aan rugpijn, lendenzwakte, duizeligheid, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuchtige zwel lingen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kun nen onder die omstandigheden blijkens de ervaring van zoovele vrouwen een weldaad zijn. Zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, en staan de nieren bij in haar zoo belangrijke taak: het filtreeren van het bloed van de erin voorkomende onzuiverheden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. wel. 1 En ieder eet mij, zelfs zonder tan den. Wie ben ik? 3. Wie kan de ontbrekende letters in het volgende spreekwoord in vullen 1. D.o. ..had. .n s.,a,de wo,,, .en s OOM KAKEL. HET LEEL1JKE EENDJE. II. Den volgenden dag was het heer lijk weer en de zon scheen warm. Daarom ging de moedereend met al haar kindertjes naar den plas. Flop:, daar sprong ze in het water en riep „Kwak: Kwak!" En al de kleine eend- jes sprongen haar na, de een na de an der. Ze doken even onder, en het water ging heelemaal over hen heen, maar ze kwamen snel weer boven en dreven prachtig en hun pootjes gingen van zelt en zoo zwommen ze heerlijk rond. Ook het leelijke lompe grijze eendje zwom met hen mee. „Nou", zei de moedereend, „het is ten minste geen kalkoen, want hij durft best in het water, en kijk eens, hoe mooi hij zijn pooten gebruikt bij het zwemmen en kijk eens, hoe hij zich rechtop houdt in het water. Haha, ik ben waaratje een beetje trotsch op hem, al is hij dan ook verschrikkelijk Iee- lijk. En leelijk.... leelijk... och, als je goed naar hem kijkt, is hij eigenlijk nog niet eens zoo leelijk. Nu, we zul len zien." En hardop kwaakte de moe dereend tot alle kleintjes: „Kom, kin deren, volg mq, ik zal jelui de wereld laten zien en je naar den eendenvijver brengen, maar blijf vlak achter me, anders trapt ïetr misschien iemand op je, ten pas vooral op de kat"' Achter elkaar liepen ze over een wei land heen, naar den eendenvijver. Daar was het een verschrikkelijke drukte, want twee koppels eenden vochten om den kop van een aaltje, en ten slotte liep de poes er hard mee heen: „Zoo zie je, kinderen", sprak de wij ze moedereend, „zoo gaat het nu in de wereld", en ze likte haar snavel af, want ze had zelf erg graag den kop van het aaltje opgegeten. En ze vervolgde: „Sla flink je pootjes uit, en kwaak behoorlijk, verstaan je lui?: En buig netjes je hals voor die oude eend daar ginds: Ze is van hoo- ge Spaansche afkomst, en moet met eerbied behandeld worden: Zoo, kwaak nu beleefd. Goed zoo, en sla je poo ten wijduit, een fatsoenlijke eend slaat zijn pooten altijd wijd uit: En maak nu een buiging, zoo: De kleine eendjes deden precies wat hun moeder zei. AI de andere eenden uit cien vijver kwamen om hen heen zwemmen en riepen: „Kijk daar eens, al weereen nieuwe eendenfamilie. Wat lijkt het wel: Alsof er al niet genoeg eenden hier wonen: En kijk die eene eens een leelijkerd zijn, gewoonweg niet om aan te zien!" En een van de andere eenden vloog naar het leelijke eendje toe en beet hem in zijn hals. „Laat üat!" riep de moedereend boos, „hij doet jelui toch geen kwaad, is het wel?' „Nee, dat niet", was hét antwoord van den eend die gebeten had. „Maar hij is zoo leelijk en ziet er zoo raar uit:" „Je hebt heele mooie kindertjes, moe der", sprak toen de oude eend van hooge Spaansche afkomst, „ze zien er allemaal keurig uit, behalve die eene. Het is jammer, dat je die nog niet eens opnieuw kunt uitbroeden. „Ja, dat gaat niet, Hoogheid", zei de moedereend tot de Spaansche, „ik weet het wel, hij is niet mooi, maar het is geen kwaad dier en hij zwemt net zoo goed als de anderen. Misschien wordt hij wel mooier, als hij ouder wordt en wie weet, wordt hij dan met een wat kleiner." En ze klopte het leelijke eendje vriendelijk op zijn schou der. meenten Gorinchem, Leerdam, Sleeu- wuif, Werkendam, Asperen, Almkerk, Hardmxveld, Heusden, Vuren, Kedi- chem, Meerkerk, Uitwijk, Heukelum, Woudrichem, Arkel, Dussen, Ameide, Scnoonrewoerd en Herwijnen; Scheur- leer's Bank, Middenstands Crediet Bank en Spaarbank alle te Gorinchem, de PROEFTUIN GORINCHEM. De proeftuin te dezer stede staat wel in het teeken van veler belang stelling. Vanaf 1 Januari 1930 tot en met 25 October d.a.v., hebben niet nunaer dan 500 belangstellenden den tuin bezocht. Verleden Zaterdag n.i. wera de 500ste bezoeker geboekstaafd. De bedrijfsleider, de heer Kemperman, gat steeds alle inlichtingen van de wij ze waaFop dit moderne bedrijf, met toepassing van de jongste vindingen op dit gebied, beheerd wordt. Ofschoon een enkel lichaam nog geen beslissing genomen heeft, wordt deze onderneming financieel gesteund door het rijk, de provinciën Zuid-Holland, Noordbrabant en Gelderland, de ge AKKER's ,,Voor de Borst" ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop Boerenleenbank te Gorinchem, Schoon- rewoerd en Giessen Nieuwkerk en het Vrouwenhuis en het Kinderweerhuis ie Gorinchem. Mede hierdoor wordt het bestuur van den proeftuin in de gelegenheid gesteld oogst 1930 zoo goed als afgeloopen. Weldra hopen we over de resultaten daarvan enkele uitvoerige artikelen in ons blad op te nemen. Teneinde de structuur van den grond te verbeteren, was het bestuur voornemens om den tuin te tweediepen en dat werk uit te voeren in vijf jaar. Daarop is in zoo verre teruggekomen, dat dit werk, waar mede verleden Maandag een aanvang is gemaakt, op korteren termijn zal wor den uitgevoerd, opdat nog meer zorg dan tot nog toe aan de fijne groenten besteed kan worden. Tevens is een aanvang gemaakt met den aanleg van den fruittuin. Blijft de weersgesteldheid zacht, dan is er nog een klein kansje, dat nog dezen herfst tot de beplanting wordt overgegaan. Loopt het grond werk tegen of valt de winter vroeg in, dan wordt de voltooiing van dit werk uitgesteld tot Maart 1931. Voorts kunnen we nog mededeelen, dat overwogen wordt of en zoo ja, in hoeverre het mogelijk en wenschelijk is, om een proefveld van bloembollen met verschillende soorten aan te leggen. Woensdagmiddag vergaderde ten stadhuize alhier, de commissie van ad vies welke indertijd "op eigen initiatjef aan het bestuur van de proeftuinver- eeniging is toegezegd. De Voorzitter, de heer G. Redeke, installeerde den heer Kruyt, hoofd der school te Dalem, als nieuw gekozen lid. In deze verga dering werd het ontwerp teeltplan 1931, hetwelk reeds de goedkeuring van den rijkstuinbouwconsulent verkregen had, behandeld. Het laat zich aanzien, dat de tuin een geheel anders aanzien zaï krijgen, dan hij in 1930 gehad heeft. Dit staat rn verband met de meerdere nieuwe proeven, welke in verband met de struc tuur van den grond, staan genomen te worden. Nu de structuur van den tuin beter wordt, kunnen de proeven in sterker mate ondernomen worden. om vele proeven op tuinbouw gebied te nemen en waarvan iedere tuinder, die wil, profijt kan trekken. Op enkele herfstgroenten na is de V\ Beste jongens en meisjes. .Oplossingen der vorige raadsels: 1. Snorren. 2. De poes. 3. Als het kalf verdronken is dempt men den put. De nieuwe raadsels zijn: 3. In een keizerrijk komt men mij twee keer tegen, in een koninkrijk maar één keer, in een republiek ook maar één keer en in een stad heelemaal niet. Rara wat is dat? 2. Ik heb geen staart en ook geen kop; 'k Heb ook geen beenderen, is dat geen strop? Ik ben alleen maar vleesch en vel, En toch smaak ik velen wonder (Naar het Engelsch). Nadruk verboden. Met een scherpen kreet wendde Mi chael Gasparin zich van het raam at. Emil, wordt wakker! riep hij heesch. De groote, dikke man opende de blauwe oogen. Wat is er? vroeg hij slaperig. Om 's hemelswil, wordt toch wak ker! Nu zag Emil het vertrokken gezicht van zijn metgezel, die samen met hem de wacht had op de sinaalpost en zwaaide zijn beenen buiten de leger stee. Wat is er gebeurd? Colette! Ik stond op den uitkijk en zag door den kijker dat twee kerels haar beet hadden en voortsleepten.... Allemachtig! Het arme kind! Ik moet er naar toe. Het is geen mijl hier vandaan. Ik kan haar nog juist bijtijds te hulp komen. Maar je mag je post niet verlaten, Michel. Kan me niet schelen. Je kunt het wel alleen de wacht houden; je kunt zelf ook wel een bericht doorzenden, daar merkt geen mensch wat van. Ik ga- En hij was ineens verdwenen. Het was een heete zomerdag, maar Michel voelde dewarmte niet. Achter hem verrees de twintig voet-hooge ob i f Op de plaats van bestem- ming. De eerste overspan ning voor de groote ver< keersbrug bij Keizersveer over de Bergsche Maas, is Maandag op de plaats van bestemming aangekomen en geplaatst. Het brugdeel op de peilers. servatiepost, aan de voet waarvan de houten barak stond met het kleine vier kante venster, waardoor de neus van een grooten, koperen kijker stak die in het zonlicht glinsterde. Het was er een van een heele postenketen, dit sein- station, die zich uitstrekte van het dak van het Louvre tot de forten van Luik. Vanuit de Tuilerieën werden berichten doorgeseind naar de legers aan het j front. Twee mannen waren altijd op de posten, de eene om de berichten j op te vangen, de ander om ze door te geven. En nu liep hier een van de twee met razende vaart van zijn post weg! Gasparin bereikte het bosch. Help! Help! Hij was reeds bij de twee mannen en het meisje. Michel! Michel! hijgde ze. O, Mi chel, ik hoopte al zoo dat je zoudt ko men. De jonge man antwoordde niet, maar wierp zich onmiddelijk op een van de mannen, die door den schok omver tui- meide, echter onmiddelijk weer op stond en het op een loopen zette. De ander had reeds direct bij de onverwachte overval de vlucht genomen. Hij wilde ze narennen, doch het meisje was in haar doodsangst op den grond gegle den. ColetteColette! zei Gasparin met zachte stem. Wees maar niet bang ik ben nu bij je. Ze hiet haar hoofd niet op en ant woordde evenmin, maar haar schouders schokten van het snikken. Gasparin wilde haar helpen opstaan, maar ze huiverde van zijn aanraking. Plotseling ging ze rechtop zitten en keek hem met een gezicht, wit eh ver wrongen van ellende aan. Dit was niet meer het vroolijke, lachende meisje, dat hij kort geleden een kus ontstolen had. Colette, lief kind, laat ik je helpen. Zeg me wat ik voor jou doen kan, vroeg hij smeekend. je kunt niets voor me doen. Haar slem klonk koud en vreemd. je doet het beste met weg te gaan. O, neen, stuur me zoo niet weg; dat meen je immers niet! Gasparin stond met een wanhopig gebaar op. Hoe had hij het nu? Hij wilde zich juist omdraaien, toen Colette met een kreet opstond. Neen! Neen, ga niet heen! Ga niet heen! IkikEn toen opeens weer: Ga maar weg, maar ga een anderen weg als die daar zijn gegaan. Maar er is geen andere weg naar de signaalpost. Ga dien weg niet! Je hebt me allang genoeg van mijn plicht gehouden. - Ga niet, ga niet! Geloof me, er dreigt gevaar! Gevaar? Ja, ik weet het zeker. Een oogenblik staarde Gasparin haar aan en in haar oogen zag hij, dat zij de. waarheid sprak. Even aarzelde hij; toen draaide hij zich om. Gevaar? Des te meer reden dat ik gaan moet! Colette sprong naar voren en pakte hem bij den arm maar hij rukte zich los en holde weg. Het duurde niet lang of hij had het houten gebouwtje bereikt; de deur stond nog open, zooals op het oogen- biik dat hij weggerend was. Hij gmg naar binnen, maar bleef als vastge nageld staan. Aan zijn voeten lag Emil, de groote sterke, vroolijke Emil. Dood! Plotseling werd hij van achteren bij den arm vastgegrepen. Hij worstelde hevig, doch het was tevergeefs. Twee mannen hadden hem stevig beet; het waren de aanvallers van het meisje! Kalm aan, kalm aan, ventje! zei de eene. Je moet weer eens aardige meisjes te hulp komen, spotte hij. Ze sleepten hem naar buiten en bon den hem stevig vast aan een van de palen van de seinpost, die aan de hou ten barak grensde. Je moet de meisjes niet vertrou wen, ezel die je bent; vooral niet als ze een aardig snuitje hebben! Het is een dapper kind, Colette; mannen vech ten met wapens, maar vrouwen en meisjes hebben andere wapens, maar die zijn misschien nog veel gevaarlijker. Die kleine, sluwe rekel wist wel dat ze je van je post kon weg lokken; zoodat we maar één mannetje hadden om mee af te rekenen. En ze heeft je zeker ook een beetje aan de praat gehouden hé? Dat was tenminste de atspraak! Zoo, en nu zullen we eens een boodschap naar het front door sturen, dan mag je ons nog een handje helpen ook. Gasperin had tot nu toe geen woord gezegd; hij was heelemaal uit het veld geslagen, eerst door den dood van zijn kameraad en danhet bedrog van dat meisje dat hij het liefste meisje haa gevonden dat hij ooit gezien had. Zelfs al zou ik willen, zou ik je niet kunnen helpen; wij, seiners, ken nen de code niet. De ander glimlachte toen hij den ver borgen triomf in Gasperin's stem op merkte: Zoo vriendje, het is niet erg hoor; ik ken zelf de code van deze week wel; Laten we maar eens op het eerste bericht uit Parijs wachten; dan zullen we het wel doorsturen naar; Luik, dat wil zeggen, een beetje an ders! Ze maakten het zich gemakkelijk op het gras voor de deur van de barak en trokken hun mutsen over de oogen om zich tegen het brandende zonlicht te beschermen. Ondertusschen probeerde Gasparin ot hij de koorden niet los kon krijgen, maar hij was goed vastgebonden! Nu besefte hij pas, wat hij gedaan had: Door zijn onberaden hartstochtelijkheid was Emil gedood; en Frankrijk liep gevaar verraden te worden: O, die fel-brandende zon! Hij kon niet helder meer denken; zijn hoofd barst te haast en hij liet het tegen den paai leunen. Zijn oog viel op den neus van den kijker, die vlak bij zijn schouder door het raam stak en waarvan de lens hem in de oogen schitterden. Hij kon zijn oogen er niet afhouden, hij bleef er als gehypnotiseerd naar kijken, zoodat het hem leek of hij" in vuur en vlam stond, daar het zonlicht, dat in de lens weerkaatst werd, hem bijna verschroei de. Teen flitste er plotseling een plan door zijn doffe hersens.: (Slot volgt.) JMettwsblad (Wordt vervolgd.) ERKEND DE BESTE Met de jaren verzwakken onze adem halingsorganen. Kom ze te hulp wanneer het ademen moeilijker gaat dan vroeger, wanneer Gij vlugger benauwd zijt. Ge kunt al die ongemakken bestrijden. Ge behoeft niet te hoesten, niet te kuchen, geen wanhopige pogingen te doen dat moeilijk op te lossen slijm kwijt te raken. Neem dadelijk Abdijsiroop. Door de bijzondere samenstelling voor U een aan gewezen middel. Buitengewoon verzach tend, slijmoplossend en borstversterkend. Beroemd bij Hoest, Bronchitis, Asthma. Alom verkrijgnaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbon9 (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. weer spoedigzachten heel met Purol. 1 S'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5