Dit miner üestaat uil 2 maden. aff I Onze tweede Reclame- Prima Wollen Deken, 2-pers. Zuiver Wollen Deken, FIRMA JOHAN DE MOL Gestikte Dekens, Effen Satinet Dekens, 968 HEUSDEN. HET SIGNAAL. Und van ALLEEN NOG D E WEEK. Binnenland FEUILLETON Uitgave: Firma L. J. VEEïtMAN, Heusden. No. 5069. Woensdag 5 November 1930. Dit blad verscbyot WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, •n franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ERNSTIGE TREINBOTSING TE HILVERSUM. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur zijn te Hilversum op den Hilversummerweg ter hoogte van de Vredelaan twee motor wagens van de Gooische Trammaatschap pij op elkaar geloopen. De eene wagen vertrok om kwart-voor-twee uit Laren terwijl de andere op hetzelfde tijdstip uit Hilversum vertrok. De tram van Hilversum had voor den wissel bij het St. Janskerkhof moeten wachten om den hem tegemoet rijdenden wagen te laten passeeren. De bestuurder schijnt echter niet te hebben opgelet en reed full speed om de bocht van het St. Janskerkhof. Op hetzelfde moment, dat hij op het spoor van den wissel reed, naderde de tram uit Laren. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. De beide wagens reden met kracht tegen elkaar in, wipten elkaar uit de rails en liepen in elkaar. De tram van Laren was vol passagiers, terwijl de tram van Hilversum een tiental reizigers vervoerde. In totaal werden ongeveer 4 personen gewond, terwijl de beide bestuurders zware verwondingen opliepen. Alle gewonden bevonden zich op de beide voorbalcons. De slachtoffers werden naar het St. Jans ziekenhuis vervoerd, waar zij ver bonden werden. Ter plaatse waren aanwezig de burge meester van Laren en de ingenieur van Rijkstoezicht Capelle, welke laatste als zijn meening te kennen gaf, dat de be stuurder van de tram uit Hilversum had moeten stoppen voor den wissel om de tegemoet rijdende tram te laten doorgaan. Met het opruimingswerk is men spoedig begonnen. 1 DECEMBER DE GRENS WEER OPEN Het Belgische invoerverbod van vee. Ten aanzien van den invoer van Ne- derlandsch vee in België heeft te Brussel een onderhond plaats gehad tusschen een vertegenwoordiger van den Nederlandschen veeartsenijkundigen dienst en het hoofd van den Belgischen dienst. Men kwam' daarbij tot overeenstemming omtrent verscherpte maatregelen in Ne derland toe te passen met betrekking tot het voor uitvoer naar België bestem de vee. In verband hiermede werd in uitzicht gesteld, dat de wederopenstelling der Bel gische grens, zoodra het mond- en klauw zeer in de Belgische quarantainestallen zal zijn geweken, in gunstige overweging zal worden genomen. Op grond hiervan is het niet uitgesloten, dat wellicht 1 December de heropening der Belgische grens voor het Nederland- sche vee kan worden tegenmoet gezien. Aangezien in den regel slechts op den len en 15en van elke maand het betreffen de vee in België kan worden ingevoerd, zoude in dit geval de invoer slechts één of hoogstens twee maal zijn belemmerd. De Belgische regeering voor schade vergoeding aangesproken. Naar het „Algemeen Handelsblad" ver neemt, heeft de exporteur van het op 4 October j.l. uit Leeuwarden naar België verzonden vee, dat aldaar wegens het lijden aan mond- klauwzreer werd ge weigerd, doch bij terugkomst te Leeu warden volkomen gezond bleek te zijn, zich thans tot de Belgische autoriteiten gewend om schadevergoeding. OP VRI1E VOETEN GESTELD. Het onderzoek, door de Justitie inge steld, heeft uitgewezen, dat aan den Apeldoornschen notaris, die zich de vorige week ter beschikking van de Justitie had gesteld, in verband met een groot tekort op zijn kantoor, geen zoodanige feiten kunnen worden ten laste gelegd, dat een strafrechterlijke vervolging gemotiveerd zou zijn, reden waarom de notaris, jhr W. B. B., weer op vrije voeten is ge steld. BRAND TE LAGE-ZWALUWE. De electrische vlasfabriek van A. Do- menie aan de Blauwe Sluis te Lage Zwaluwe is geheel door brand vernield. De geheele inventaris en een groote hoe veelheid vlas gingen verloren. De brand weer van Zevenbergschehoek kon tegen het vuur niets uitrichten. De fabriek was laag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. BRAND TE LEEK. In de bakkerij van den heer R. Pijl te Zevenhuizen, gem. Leek, heeft een felle brand gewoed. De oorzaak van den brand is onbekend. Bakkerij en woon huis zijn een prooi der vlammen gewor den. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verzekering dekt de schade. o FIETSENDIEF GEPAKT. Uit Leiden is naar Den Haag overge bracht de 23-jarige los-werkman R. S., die in Leiden getracht heeft achtereen volgens 2 rijwielen te beleenen. 1 rijwiel had hij reeds beleend, toen de Bank van Leening de politie waarschuwde en toen hij met het tweede rijwiel kwam, werd S. aangehouden. Hij bekende de rijwielen 28 en 29 Oct. te 's Gravenhage in de Bilderdijkstraat en op het Spui gestolen te hebben. SPELEN MET VUURWAPENEN. Zaterdagmiddag is op Clingendeel, het buiten van baronesse van Brienen te Wassenaar een ongeluk gebeurd, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De 15-jarige Dirk K. uit Scheveningen, die op dat buitengoed belast is met het voeren der konijnen, kreeg daar, zooals des Zaterdags wel meer geschiedde, be zoek van zijn 12-jarig neefje, dat even eens in Scheveningen woont en dat hem bij het konijnen voeren hielp. Om ongeveer 12 uur nam het neefje een jachtgeweer in handen en richtte dit, aangezien hij dacht, dat het ongeladen was, spelenderwijs op Dirk K. Het ge weer, dat gebruikt werd om ratten te schieten en dat met een kleinen kogel geladen was ging af en het schot trof K. in de Borst. Het neefje was hierover natuurlijk hevig ontdaan en riep onmiddellijk om hulp waarna de getroffen jongen door den Geneeskundigen Dienst naar het Zie kenhuis aan den Zuidwal te Den Haag is vervoerd. De toestand van den knaap was geluk kig niet verontrustend. van 7 00 thans 590 van 10.50 thans 8" groote 2-pers. van 900 thans T 2Jx3 el van 1200 thans (Naar het Engelseh). Nadruk verboden. Behalve het zoemen der bijen en het gekir van enkele duiven, verbrak niets de stilte. Gasperin draaide zijn hoofd om. Een van de twee Duitschers was vast in slaap en snurkte luid en de ander was op het punt in te dutten. Hij wachtte nog ieen paar minuten en toen was de kust vrij, met al zijn krach- rukte en wrikte hij om de touwen die om zijn rechterarm zaten, los te krij gen. Hij voelde beweging, rukte nog eens en nog eens en na een laatste ste hevige poging was zijn arm be vrijdt, zijn hand bloedde van het ruk ken en trekken. Hoewel er misschien een kleine kans was om zich geheel te bevrijden, durfde hij dit toch niet pro- beeren uit angst dat de twee Duit schers wakker zouden worden. Heel voorzichtig stak hij zijn hand uit naar 'den kijker en schroefde de lens er zachtjes uit. Hij hield den adem in, telkens naar de slapende mannen kijkend. De zon blakerde en schroeide met onverminderde hevigheid. Met uitgestrekten arm hield hij de lens nu schuin boven zich en wacht te Een rookwolkje kronkelde zich over het hout en hij zag dat er een rond zwart plekje ontstond onder den feilen cirkel van de lens. Gasperin bewoog het glas thans iets naar beneden, hij rook het schroeien van het hout. In weken en maanden had 1 het niet geregend; het houtwerk was kurkdroog. Er waren een paar kleine vlammetjes zichtbaar, op drie plaatsen al. Het vuur kroop omhoog. Als de Duitschers wak ker waren geweest zouden ze het nog wel hebben kunnen blusschen. Lang zaam maar zeker lekten de blauw- en oranje-vuurtongetjes naar boven, het vuur nam toe en zou zich uitbreiden. Het werk was goed gedaan, hij kon nu afwachten. Maar nu moest Gaspe rin aan zijn eigen veiligheid denken. Met zijn vrije hand begon hij aan de touwen te rukken, maar zij hielden hem stevig gebonden en hij had geen en kel werktuig om ze mee door te snij den. Hulpeloos en wanhopig worstelde hij; hij voelde het bloed in zijn ooren kloppen, terwijl de vlammen met steeds grooter spoed hun weg vervolgden. Opeens werd een van de Duitschers wakker, blijkbaar door het geknetter van het brandende hout. Hola, Schneider, wordt wakker, riep hij zijn kameraad toe. Wat is er nu? De twee Duitschers sprongen over eind, woedend toen ze het seinstation in vlammen zagen. Ze vloekten en hol den de barak binnen om water te ha len, maar de put was een kwart mijl verder. Ze probeerden met hun jassen de vlammen te dooven, maar daarvoor had het vuur zich al te ver uitgebreid. De droge planken brandden fel en de vlammen vlakkerden als een groote oranje-blauwe vlag boven Gasperin's hoofd. Deze vergat zijn eigen gevaar. Wel bluffers, waarom geef je nu het signaal niet door? Ik heb mijn boodschapdoor- 1 gezonden een boodschap die de an dere seinstations door de lucht zullen lezen! De eene Duitscher keek hem woest aan. Ja, snauwde hij, we hebben de kans verloren om te seinen, maar jij zult je leven verliezen! En Gasperin realiseerde zich nu, dat hij zonder genade aan zijn vijanden overgeleverd was. Kom, Schneider, help eens even tjes! En samen bonden zij Gasperin op nieuw stevig vast, terwijl zij de vonken van hun kleeren schudden. Zoo, ventje, lach ons nu maar uit! Het igja je verder goed hoor! Een een oogenblik later waren de twee Pruisishe militairen verdwenen. Gasperin had zijn werk goed gedaan en de plannen van den vijand verijdeld, maar nu was zijn eigen toestand on houdbaar. De hitte was ondragelijk, een vonkenregen daalde op hem neer, die gloeiende plekken op zijn lichaam acnterliet. Plotseling viel het groote, ijzeren rad, waaraan de seintoouwen bevestig waren, met donderend geraas naar beneden. Het had geen haar ge scheeld of het had hem getroffen. Maar zulk een dood was hem helaas niet beschoren! Even flikkerde de hoop in hem op, dat de hitte de touwen schroeien zou, maar als het zoover was, zou hij er wel niet veel meer aan hebben. Een dikke rookkolom omhulde hem; hij kon de zon niet meer zien en die moest er toch zijn? Waarom zou het anders zoo heet zijn? Zijn hersens wer den dof, hij hijgde naar adem; zijn longen hielden het niet meer uit. Ineens zag Gasperin door den rook heen een gestalte heel vaag zag hij haar want zijn oogen staken en brandden. Iets levends kwam tegen hem aan en hij voelde iets kouds tegen zijn polsen. Hij bemerkte dat de koorden, waarmee hij gebonden was, losser wer den en dat zijn armen vrij waren. Een mement later zijn enkels en zijn bee- nen en hij voelde zichzelf vallen in een bodemlooze zee van vurige, lek kende vlammen. Toen hij de oogen weer olende,zag hij groene boomen boven zich en het was heerlijk koel en vredig. Hij lag aan den rand van het bosch, vóór zich zag hij den kleinen heuvel, waarop het seinstation gestaan had, nu een vorm- looze, smeulende massa. Hij herinnerde zich direct alles wat er gebeurd was; hij bewoog zich om op te staan, maar kermende van pijn viel hij weer terug. Hij sloot de oogen weer en even later voelde hij iets koels op het voorhoofd. Toen hij zijn oogen opsloeg, keek hij in de oogen van Colette. Er was een lange stilte, eindelijk vroeg Gasperin: Was jij datin dat vuur? Heb jij mij gered? Ja, nadat ik je eerst bijna in den dcod gejaagd heb. Waarom benje gekomen? Ik ben den heelen tijd gebleven en heb mij achter de struiken verbor gen. Ik zag wat je deed. Waarom heb je je vrienden dan niet gewaarschuwd? Mijn vrienden?.... O, begrijp je hel dan niet? Je hebt zeker op het laatste oogen blik medelijden met mij gekregen? Ja ik had medelijden met je. Een vage glimlach gleed over het gezicht van het meisje. Ik durfde je pas te hulp komen toen de anderen weg waren. Jk was zooi bang dat ik te laat zou zijn! Je lokte mij van mijn post weg, bedroog meienkomt ten slotte om mijn leven te redden? Jk begrijp niets van! Neen? En toch is het eenvoudig. Ik wilde je van het seinstation weg houden en toen dat niet kon wilde ik je trachtten ten \rjedden. Ik had daar een goede reden voor. Wat is die reden? Dat ik van je houd, kwam het aarzelend. Jij van mij houden? Gasperin pro beerde zich op zijn elleboog op te richten. Hij sprak op ruwen toon: ls dat waar of zeg je dat alleen maar orrt je zaak te dienen? Maar zij antwoordde op rustigen toon: Ik houd meer van je dan van welke zaak ook meer dan van alles ter wereld. Het is misschien schandelijk om het te zeggen, maar ik schaam me er niet voor Michel. Gasperin liet zich weer op het mo9 vallen. Hij sprak weer, terwijl hij haan strak aankeek. Toen ik half bewusteloos was,- dacht ik dat het een engel was, die me kwam redden, zei hij langzaam. En ik was het maar! Ze glimlachte een beetje treurig. Dus je hebt je lee- lijk vergist! Neen, ik geloof toch niet dat ik me vergist heb, zei Michel Gasperin peinzend. t EINDE. NIEUWSBLAD voor liet Lui ui Deusden en Alteiile Langstraat en ie Bnielerviard Wt fv-V 'U Ja-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1