De ketel-ontploffing op de Sleepboot „Geert Jan" te Andel. Marktberichten. ALS DE LIEFDE IN HET SPEL IS. Te Duivendijke op Schouwen is een wielrijder door twee mannen aangerand Zij sloegen hem met een hamer op het hoofd en wierpen hem tenslotte in een sloot, waarna zij de fiets nog boven op hem wierpen. Voorbijgangers heb ben het slachtoffer zoo gevonden. Hij was bewusteloos, doch kwam spoedig bij en maakt het thans vrij goed. De daders zijn aangehouden en heb ben bekend. Een liefdeshistorie moet hier in het spel zijn. DE DO X ZONDAG NIET OPGE STEGEN. Uit Friedrichshafen wordt gemeld: De voor Gisteren vastgestelde vlucht van de Do X naar Amsterdam, moest ten gevolge van den storm aan de Engel- sche kust en boven Nederland op advies van het officieele meteorologisch sta tion, worden uitgesteld. In tegenstelling met andersluidende geruchten wordt medegedeeld, dat de vlucht naar Amsterdam niet beschouwd *noet worden als een start voor een vlucht naar Amerika, aangezien deze tocht te Lissabon zal aanvangen. Te voren zullen nog eenige demonstratie vluchten worden uitgevoerd. De vlieg- boot blijft gereed tot het vertrek, dat plaats zaï hebben zoodra betere weers omstandigheden zulks zullen toelaten. i TWEE TORENKRANEN OMGE WAAID. De storm, die Zondagmiddag, ge paard met hevige regenvlagen, ook over Amsterdam gierde, heeft ernstige schade aangericht op de terreinen van de Ne- deriandsche Scheepsbouwmij. aan den Cornelis Douwesweg. Om ongeveer drie uur, toen de wind op zijn hevigst was, zijn bij deze maat schappij twee torenkranen voor den wind bezweken. Zij kwamen onder groot geweld neer op het terrein der maatschappij, zonder verder schade aan te richten. Deze kranen werden o.m. gebruikt om bij den scheepsbouw de groote ijzeren platen op te hijschen en op hun plaatsen te brengen. Zij zijn ongeveer 35 meter hoog. EEN LANDBOUWER BEROOFD. Te Eist bij Arnhem is de landbouwer S. F., uit het naburige Slijk-Ewijk, die ties avonds door den kolenhandelaar W. D. naar zijn boerderij werd ge bracht, onder weg door een tweetal in dividuen, die op de auto waren ge sprongen, beroofd van een bedrag van ongeveer f 1400,Als verdacht van «deze berooving zijn aangehouden A. •en G. W., de laatste gehuwd, beiden zeer ongdunstig bekend staande. Ook de kolenhandeïaar werd als verdacht ■van medeplichtigheid gearresteerd. Het drietal is ter beschikking gesteld van de Justitie te Arnhem en naar het Huis van Bewaring aldaar overgebracht. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. De ujit 7 personen bestaande familie Van Boon, wonende aan het Oostplant soen te Delft, is Vrijdagavond ternau wernood aan den dood door gasver- ■stikking ontsnapt. Toen mevr. van B. wakker werd, voelde zij zich onwel. Zij stond op en had de tegenwoordigheid van geest, direct een raam te openen. Hierna wek te zij de overige huisgenooten, die gelukkig nog geen ernstige gevolgen van het in huis aanwezige gas hadden ondervonden. Gebleken is, dat de gas leiding onder den drempel van de huis deur was afgebroken en dat het gas door een gat in den muur in de woning was gedrongen. AUTO TEGEN~EEN BOOM GERE DEN. Eén doode. Zondagavond wandelde op den straat weg bij Woerden de 25-jarige boeren zoon Van Oussoren uit Rietveld met zijn vriend, toen een auto, die in de lichting Utrecht reed, naderde. Van Oussoren werd door de auto gegrepen en in de sloot geslingerd. Ook de vriend van Oussoren werd door de auto geraakt, doch liep slechts een onbeteekenende verwonding op. Hij kon iVan Oussoren onmiddelijk assistentie verleenen. Inmiddels was de auto, zon der zich om het slachtoffer te be kommeren, met groote snelheid door gereden en de vriend zou er nooit in geslaagd zijn Van Oussoren uit de sloot te halen, als niet de inzittende van leen andere auto assistentie had den verleend. Van O. werd naar de St. Franciscus Stichting vervoerd, waar bleek, dat hij was overleden. De chauffeur, een te Utrecht woon achtige monteur, is aldaar gearresteerd. BREDA, 3 November. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 291 stuks vee, t. w. 103 stuks hoornvee, 44 varkens en 143 biggen. Prijzen Kalfvaarzen f250tot f380. Kalfkoeien f 320tot f 380. Melkkoeien f tot f Graskalveren f tot f Biggen f12.tot f 16.per stuk. Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. Vette vaarzen 5054 4548. Vette koeien 44—46 4043. Vette stieren Per K.G. levend gewicht Vette varkens 5557 5254. X De Kapitein van de „Geert Jan" bij de brokstukken van zijn boot. Omtrent het in de lucht springen van den ketel van de „Geert Jan" in de Wilhelminasluis te Andel, kunnen we nog het volgende mededeelen Den geheelen Donderdagavond is door de Marechausseé's uit Woudrichem, geassisteerd door de Rijkspolitie uit Gorinchem de kolk afgedregd naar het lijk van den verongelukten machinist, J. H. Mol uit Dordrecht, doch zonder resultaat. We hadden nog een onderhoud met den geredden kapitein van de „Geert Jan", die vertelde, dat hij op het oogenblik der explosie op het achterdek met een anderen schipper stond te praten. Hij had zoo juist nog enkele woorden met zijn machinist gewisseld, toen hij plotseling met een geweldigen smak in het water werd geworpen. Hij behield in zooverre zijn tegenwoordigheid van geest, dat hij direct armen en beenen uitsloeg om te zwemmen, en weldra tus- schen stukken hout en beddegoed boven kwam. Zijn hondje, dat eveneens aan boord was, sprong op zijn schouder en nog met de klompen aan de voeten stapte hij aan wal. Eerst toen hij den ketel van zijn boot op den wal zag liggen, be sefte hij, dat de boot uit elkaar was gevlogen en gold zijn eerste gedachte zijn machinist, die, zooals hem bekend was, niet kon zwemmen. Omtrent de oorzaak der ontploffing kon ook hij geen inlichtingen verschaffen. Hij stond hier voor een onopgelost probleem. De ketel was verleden jaar door de bevoegde autoriteiten nog goedgekeurd en circa 30 jaar oud. Degene, die de catastrophe niet van nabij heeft gezien, kan zich niet in denken, met welk een kracht de stukken ijzer zijn weggeslingerd en zich daarna in den grond hebben geboord. De explosie was zoo hevig, dat de andere in de sluis liggende schepen wer den opgelicht en met kracht weder in het water werden teruggeworpen. Van een tweede in de kolk liggende sleepboot werd de kapitein op een ander schip gegooid, waar hij verdoofd bleef liggen. De sleepboot sloeg half vol water en kon na twee uur pompen, eerst worden drooggemaakt. De aan den zg. „Hoek" te Poederoyen staande woningen op 700 800 Meter afstand waren zwartgeblakerd. Het mag een geluk heeten, dat de „Geert Jan" voorin de sluis lag en aldaar geen woningen langs den kant staan, daar deze anders voorzeker door de rond vliegende stukken in puinhoopen zouden zijn herschapen geworden en gewis meer menschenlevens zouden zijn te betreuren geweest. Vrijdagmorgen is door de Marechausseé's weer met dreggen begonnen en te ongeveer half twee namiddag werd het lijk van den machinist opgehaald. De dreg was in een der kousen gehaakt. De verongelukte lag in den Noord-Ooste lijken hoek van de kolk, achter het remmingwerk, slechts enkele Meters van zijn boot verwijderd. De veronderstellingen, dat het lichaam vermoedelijk ernstig verminkt zou zijn, zijn niet uitgekomen. Slechts op de rechterwang en voorhoofd waren enkele verwondingen aanwezig. Naar we vernemen, waren de hersenen van den onge lukkige ingedrukt, zoodat hij vermoedelijk reeds dood is geweest, toen hij in het water kwam, zoodat verdrinking niet de oorzaak is geweest. De veronder stelling werd geopperd, dat hij omhoog is geslingerd en met het hoofd op een paal of de basaltglooiïng is terecht gekomen en vandaar de beleediging van de hersenen. Het lijk werd door de broers en den vader herkend en per sleepboot naar Dordrecht vervoerd, om aldaar ter aarde te worden besteld. Toen de machinist, die zoo geheel onverwachts was verscheiden, door sluie- knechts aan boord van de sleepboot werd gebracht, waren de toeschouwers diep ontroerd en toefden wellicht de gedachten van velen ook even bij zijn vrouw, die hij zoo alleen moest achterlaten. De Ingenieur van den Rijks Waterstaat en de Inspecteur van het Stoom wezen zijn Vrijdag den geheelen dag op de plaats des onheils aanwezig geweest. Door den Inspecteur van het Stoomwezen werd de kapitein ondervraagd en een serieus onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing ingesteld. Stukken van den ketel werden gedemonteerd en nauwkeurig bekeken. Een dergelijk on derzoek is evenwel uit den aard der zaak zeer moeilijk, aangezien het bewijs materiaal meestentijds ontbreekt of zoodanig is beschadigd, dat de oorzaak niet meer kan worden vastgesteld. Het scheepvaartverkeer was inmiddels nog steeds gestremd en tal van booten lagen te wachten om geschut te worden. Vrijdagmiddag te ongeveer vier uur kwam de bok van de firma Gijsberts te Zwijndrecht om het wrak te lichten. Nadat de duiker van de firma Hoogen- boezem te Dordrecht de situatie onder water op had genomen en de kettingen had bevestigd, werd de boot langzaam omhoog gedraaid. Men durfde hem niet geheel boven water te halen, daar er groot gevaar aanwezig was, dat hij door midden zou breken en het bergingswerk daardoor zeer zou worden vertraagd. Langzaamaan werd achteruit gestoomd en werd de sleepboot aan den bok han gend, door het water voortgesleept naar buiten de sluis. Zaterdagmorgen werd de boot op den wal geplaatst. Hij is van voren geheel uit elkaar gerukt en zal ter plaatse worden gesloopt Het bergingswerk werd door honderden belangstellenden gadegeslagen. Het scheepvaartverkeer is Vrijdagavond weer hersteld en de wachtende schepen konden allen in den loop van den avond of den nacht de reis vervolgen. Het ongeluk met de „Geert Jan" zal niet licht worden vergeten door de sluis- bewoners, temeer, daar verschillende personen op wonderbaarlijke wijze zijn gespaard. Aan kapitein Van Asperen werd door den heer Den Besten Sluismeester gedurende deze dagen kost en onderdak verschaft. Zaterdag werd door den duiker nog een verrekijker van den kapitein zijnde een erfstuk van zijn vader en ook nog andere voorwerpen, boven gebracht. "w Een stuk van den ketelwand, die een eind ver werd weggeslingerd. Vergadering van den Raad der ge meente ZLILICHEM op Dins dag 28 October des n.m. 2 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer F. J. v. Hoogstraten. Secretaris WelEd. Heer R. Tjalma. Afwezig de heer v. Veen. De Voorzitter opent de vergadering met formuliergebed. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken De geteekende overeenkomst met het academisch ziekenhuis te Utrecht. Bericht dat de gekochte motorspuit Donderdag a.s. aan de gemeente wordt overgedragen. De heer Kanselaar vraagt of de spuit dan ook geprobeerd wordt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit gebeurt en de brandmeesters dan les in de bediening krijgen. Procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden en in kas was een bedrag van f 3704.33. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Verzoek van Wouter Meijdam, om een bijdrage van f13.in de huis huur. De Voorzitter zegt, dat dit ver zoek niet is toegelicht, spr. vraagt of een der heeren misschien eenige toe lichting kan geven. De heer Kanselaar meent dat Meij dam eenigen tijd geleden B. en W. reeds om een bijdrage heeft ge vraagd. De heer v. Dalen zegt, dat Meij dam niet zelf hierover heeft gespro ken, doch dat de verpleegster dit heeft gedaan. De heer Kanselaar zegt, dat de dokter er op aandringt, dat de man uit zijn tegenwoordige woning gaat en een ruimere betrekt. De vereeni- ging voor tuberculosebestrijding draagt in de kosten bij, ook de Dia conie der Herv. kerk doet dit, doch er komt per slot een bedrag van f 13.te kort. Men is ook bezig om met een lijst rond te gaan, om hem een passenden werkkring te geven. De Voorzitter vraagt of men zich met inwilliging van dit verzoek niet op glad ijs gaat begeven, zullen er niet meer met een dergelijk verzoek komen De heer Kanselaar meent dat er voor meerdere aanvragen in dezen zin en in dergelijke omstandigheden niet veel kans bestaat. Het gaat hier slechts over een bijdrage van f 1. per maand, spr. acht het wel ge- wenscht het verzoek toe te staan. De heer v. Dalen vreest ook dat men zich op glad ijs gaat begeven. Door het betrekken van een andere woning worden de uitgaven voor Meijdam grooter, nu leefde men on der elkaar, spr. vreest dat de ge meente er met deze f13.alleen niet zal af zijn. De heer Ruimschoots gelooft ook, dat, als de man zijn kost niet kan verdienen, het voor de gemeente slechter wordt. De heer Kanselaar zegt, dat de man thans nog voor het grootste ge deelte, door zijn ouders wordt onderhouden, deze worden ook ou der en het gaat niet aan, deze men- schen alleen met dien zorg te belas ten. De Voorzitter vraagt -of, als deze f13.worden toegestaan, de ge meente dan ook met de gewone on dersteuning moet doorgaan. De heer Kanselaar meent, dat, als dit niet behoefde het voor de ge meente een voordeelig zaakje zou zijn, men gaf dan f 13.uit om een grooter bedrag uit te winnen. Spr. stelt voor het verzoek in te willigen. De heer Hooijkaas steunt dit voor stel, dat wordt verworpen met 4 te gen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Ruimschoot, v. Dalen, v. Brakel en v. Vugt. Aanvraag vrijstelling lichamelijke oefening. Met algemeene stemmen wordt be sloten wederom voor een jaar vrij stelling van deze oefeningen te vra gen. Aankoop van een perceel rietdel. De Voorzitter verzoekt den heer v. Dalen dit voorstel te willen toelich ten. De heer v. Dalen voldoet hieraan en zegt dat het een 'klein perceeltje aan den Vleugeldijk betreft eigendom van de erven 'Ruimschoots, gelegen naast het gedeelte dat het vorig jaar door de gemeente is gekocht. Het wordt aangeboden voor f 70.een prijs die B. en W. niet te hoog voor komt. De Voorzitter voegt hieraan toe, dat het voor de gemeente van belang is, hier één geheel te krijgen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangeno men. Begrooting 1931. De Voorzitter zal gaarne ieder die het verlangt hierover het woord ver leenen. De heer Hooijkaas acht het ge- wenscht nu binnenkort de nieuwe re geling betreffende de finantieele ver houding tusschen Rijk en gemeen ten in werking zal treden, hieraan eenige woorden te wijden. De nieu we regeling is in het leven geroepen met het doel evenredigheid te verkrij gen in den belastingdruk. In 20 ge meenten betaalde men met een in komen van f 100.000 totaal f806.37 aan belasting, in 20 gemeenten, met den hoogsten belastingdruk, betaal de dezelfde personen, met hetzelfde inkomen f11040.aan belasting, zeer zeker een heel groot verschil. Nu heeft men getracht tot nivellee ring van belastingdruk te komen, waarin men voor een goed gedeelte is geslaagd. ooral voor de kleine gemeenten beteekent de nieuwe re geling een groot voordeel, omdat de bijdrage in de jaarwedden van Burge meester en Secretaris van f600. verhoogd zijn op f3000.dan krijgt de gemeente de opbrengst der ge- heele personeele belasting. De ge- meent elijke inkomstenbelasting komt te vervallen eveneens de opcenten op de vermogensbelasting, waardoor de strijd over de belastingheffing bij de verschillende gemeenteraden ten ein de is, een strijd die hoofdzakelijk over een progressieve heffing, die men hier nooit ingevoerd heeft kun nen krijgen. In plaats van de ver vallen belasting komt nu de ge meentelijke fondsbelastirig, die voor de meer gegoeden bezwaarlijker is dan de vroegere belasting. Spr. komt thans tot de begrooting zelve en merkt op, dat alles bij het oude blijft, men vindt op deze begrooting geen bedragen voor verbetering van volks huisvesting, schoolvoeding en klee ding uitgetrokken. Armenzorg is eveneens op hetzelfde bedrag ge raamd als voorheen. Spr. heeft deze posten in het kort willen aanhalen, om er zoo dadelijk bij de behandeling der verschillende posten op terug te komen en dan eenige voorstellen te doen. De Voorzitter antwoordt, dat de heeren wel bemerkt hebben dat de geheele begrooting heel krap in el kaar is gezet, het heeft moeite gekost ze sluitend te krijgen, zoodat er voor de door den heer Hooijkaas aange voerde posten geen gelden beschik baar zijn. Voor Armenzorg staat ei genlijk een bedrag van f 50.— meer uitgetrokken dan voorheen, omdat f50.die vroeger uit den post armen zorg werden uitgekeerd, nu afzonder lijk op de begrooting staan. Spr. zal thans de begrooting aan de orde stel len. De heer Hooijkaas zou ze post voor post willen behandelen, waar tegen de Voorzitter opmerkt, dat er verschil lende posten in voorkomen die weinig hebben te beteekenen en die berusten op wettelijke voorschriften, zoodat er niet aan te veranderen valt. De heer Ejooijkaas heeft er geen be zwaar tegen dat deze posten worden overgeslagen. De heer v. Dalen acht het 't beste, dat de heer Hooijkaas de posten noemt, waarover hij iets zou willen zeggen, men bespaart dan de moeite om alle posten op te gaan lezen. De heer Hooijkaas zou willen be ginnen bij Hoofdstuk 3 huur van de veldwachterswoning. Spr. zou den veldwachter in het genot van vrije woning willen stellen, zooals dat vroe ger ook steeds geweest is. De Voorzitter merkt op, dat deze kwestie vroeger in de vergadering ook al eens besproken is, toen is er besloten geen vrije woning te geven, doch f3.huur te laten betalen, evenals de rijksveldwachter betaalt. De heer v. Dalen zou geen veran dering brengen en het laten zooals het is, spr. meent dat de gemeente veldwachter in vergelijking met vele ingezetenen, een ruim bestaan heeft. De Voorzitter meent dat dit kwes tie van persoonlijke opvatting is, spr. zou den veldwachter wel vrije woning willen verstrekken. De heer Kanselaar wil het voor stel van den heer Hooijkaas steu nen, spr. acht het salaris van den veldwachter niet zoo hoog, dat daar f 1 56,huishuur af getrokken moet worden. De Voorzitter merkt op, dat als besloten wordt dezen post van de bergooting af te nemen, men dan nieuwe ontvangsten moeten zoeken in belastingverhooging. De heer Kanselaar meent dat dit bedrag wel uit den post onvoorzien gevonden kan worden. De Voorzitter is het hiermede niet eens, de post onvoorzien is lager ge raamd, dan andere jaren. Het voorstel van den heer Hooij kaas hierop in stemming gebracht, wordt verworpen, met 4 tegen 2 stemmen. De heeren Ruimschoot, \v« Dalen, v. Brakel en v. Vugt stemden tegen. De heer Hooijkaas stelt voor een bedrag van f 50.op de begrooting te brengen voor een schoolreisje, ook de aller armsten kunnen dan van een dergelijk reisje profiteeren. De Voorzitter voelt wel wat voor dit idee, zal er evenwel niet veel over- zeggen, bij het opstellen der begroo ting is reeds meermalen gebleken, dat de meerderheid van B. en W« niet voor dit denkbeeld voelt. Het voorstel Hooijkaas gesteund door den heer Kanselaar wordt ver worpen met 4 tegen 2 stemmen. De heer Kanselaar zou eerst wil len uitzien naar posten, waarop kan worden besnoeid of waar uit kan worden geput, anders vreest spr. dat alle voorstellen van den heer Hooij kaas hetzelfde lot zullen ondergaan. De Voorzitter zegt, dat er geen uitgaafposten zijn, die verminderd en geen ontvangsten die verhoogd kun nen worden, het zal nog te bezien staan of de verpachtingen, de bedra gen zullen opbrengen, die op de be grooting zijn geraamd. ••••••••-••• ,-,yO^,v.Ow '•yyy-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2