JE ADRES A. VAN BERKEL P. J. SCHETSELAAR Spreekuren 10-12 en 1-3 F— L. J. VEERMAN CAHIERS Dagelijkschen Auto- Vracht-Besteldienst - op 's-BOSCH. J. V. d. MAADEN, Als u leis Heter wenscht, W. LA GROUW, i i GEEN RADIO Van der Pols' Radiohandel Een oud adres waar Horst Heit!! ft G. YAN DIESSEN flj Het Bloemenhuis van 3' 2) 5 en 6 cent P. VERHE1J, Café „De Gouden Leeuw" Café J. v. d. VEN, Pensmarkt. Telefoon 6 N1EUWENDIJK. RADIO VAR DER POL. WIJ K (bij Heusden). trouwen aan dezelfde commissie, ais die voor het vorige idee. De heer Gulden doet het genoegen, dat wat reeds 7 jaren ter sprake is ge weest, nu door de commissie wordt aanvaard. Spr. heeft hier reeds jaren de aandacht op gevestigd. Spr. wijst verder op het door de provincie ge stichte fonds, ter voorziening van de werkeloozenverzorging, waarvoor in 1924 een bedrag van f200.000 beschik baar is gesteld. In de statenvergadering heeft spr. herhaaldelijk op het verkeer de gewezen, dat uit dit fonds alleen steun verleend zou worden, als het een provinciaal belang betrof en ook alleen als het rijk bijdroeg. In de laatst gehouden vergadering bleek het fonds te zijn uitgeput, door aanvragen uit sluitend van groote gemeenten en werd besloten, dat in 't vervolg ook ge meenten en waterschappen, voor het verrichten van werkzaamheden ter be strijding van werkeloosheid, uit het fonds steun kunnen krijgen, zonder dat met die werkzaamheden een speciaal provinciaal belang gediend behoeft te zijn en ook zonder de verplichting, dat ook het rijk moet bijdragen. Spr. er kent gaarne, dat de betere financieele positie van de gemeente, gelegenheid schept, in deze vergadering voorstellen aan te nemen, die tot heden steeds moesten stranden op den financieelen toe stand van de gemeente. Met het denk- beelo van dezen nieuwen weg, meent spr., dat een stoot wordt gegeven aan iets, dat tot ontwikkeling van den groei der gemeente kan dienen, daarom acht hij dit plan juist van groot belang. Hij meent, dat een groot stuk gereserveerd en onteigend moet worden, om een toestand te scheppen voor betere uit breiding en verbreeding. De Voorzitter zou aan wandel- en fietspad een niet te eng begrip geven. De heer v. 't Sant merkt op, dat de commissie wel spreekt van een wandel en fietspad, doch deze zou ook vol doende breedte willen reserveeren voor latere uitbreiding. Dhr. Gulden wijst op het feit, dat de grondprijs langs den straatweg reeds opgevoerd is tot een peil, dat deze grond voor menschen met kleine beurzen met meer gekocht kan worden, hier schept de gemeente een mogelijkheid om hen aan goedkooperen bouwgrond te keipen, daarom zou spr. een strook van 100 meter onteigenen en de breed te van den weg stellen op 12 meter. De heer v. 't Sant zegt dat dit niet de bedoeling van de commissie is, deze zou voorloopig slechts een strook van 3 meter willen onteigenen voor den aan leg van den weg. De heer Gulden zegt, dat daarmede alleen de portemonnai's van de grond bezitters worden gestijfd. Hierop wordt dezelfde commissie aan gewezen om de plannen verder uit te werken, als voor het vorige idee. De Voorzitter stelt voor de begroo ting vast te stellen in ontvangst en uitgaat op een bedrag van f 92796.20. De heer Gulden zegt, dat hij, alvorens dit wordt gedaan, eerst nog wel het een en ander wil zeggen. Er is al zoolang gepraat, daarom zal "spr. geen aigemeene beschouwingen houden, doch hij wil zijn verheugenis uitspreken over de veranderde houding van den raad. Eenige onderdeden der begrooting zou spr. nog onder de oogen van den raad en het college van B. en W. willen brengen. Op den post voor de openbare scho len is een bedrag uitgetrokken van f500.met het oog op den toestand der openbare lagere school acht spr. dit bedrag te laag. De school moet grondig worden nagezien, spr. vraagt of zelfs niet onder de oogen moet worden gezien om de school te verlaten en een nieuwe te bouwen. Het bestaan de gebouw zou dan bestemd kunnen worden voor het houden van cursussen, vergaderingen en uitvoeringen van mu ziek en zang. Voor meubileering is slechts f 150.uitgetrokken, ook dit bedrag is onvoldoende. De banken zijn niet bruikbaar meer en nu is het niet sprs. bedoeling alle banken in één jaar te vernieuwen, hij zou dit willen doen, voor zoover de financieën van de ge meente dit toelaten. Ook de schoolbor den zijn slecht en moeten vernieuwd worden, dit zijn geen overdreven ei- schen. Als men ziet welke eischen het bijzonder onderwijs stelt, dan mag ook wel aan billijke eischen voor het open baar onderwijs worden tegemoet geko men. Voorts heeft spr. in de vorige vergadering verschillende zaken aan ge voerd en nu doet het hem genoegen, dat de commissie met zijn wenschen voor een gedeelte heeft rekening ge houden. Spr. is nog slechts 9 jaren ingezetene, toch voelt hij voor de ge meente. De heer v. 't Sant merkt op, dat de commissie geheel zelfstandig hare voor stellen heeft gedaan. De heer Gulden meent, dat de com missie dan des te meer dank toekomt. Behaive de voorstellen der commissie, is er ook nog het vraagstuk der be waarschool. Met het oog op het drukke verkeer, is het voor kleine kinderen van groot belang, dat er een bewaar school is, ook voor hun opvoeding en ontwikkeling is dit noodig. Verder vraagt spr. of, nu de gemeente tengevolge der betere financieele toe standen op een keerpunt staat, niet den tijd is gekomen, om pogingen te doen om een gemeentearts te krijgen. Spr. had 'gedacht om den post voor de .Volksgezondheid, op de begrooting uit getrokken op f 750.—, te brengen op f 2000.indertijd is in beginsel be stoten ter gelegenertijd een gemeente veearts te krijgen. Deze betaalt be lasting, heeft voor verschillende zaken inkoopen in de gemeente te doen, zoo dat dit weer aan de ingezetenen ten goede komt en het bedrag dus niet heelemaai verloren is voor de gemeente. Dan is er ook nog de kwestie van het woningvraagstuk, ook hierop is door spr. reeds herhaaldelijk aangedrongen. Spr. heeft met het plan rondgeloopen, over te gaan tot stichting van een wo- ningbouwvereeniging, doch hij acht het beter, dat de gemeente zelf tot den bouw van woningen overgaat. Als er woningruimte komt, zullen zich hier van zelf menschen gaan vestigen, die liever hier dan in Gorinchem wonen. Men ziet aan Werkendam, alle respect voor deze gemeente, dat als er woning ruimte wordt gemaakt, zich de gemeen te ook ontwikkeld, spr. zou voor het in het leven roepen van een gemeente lijke woningdienst een bedrag van plm. f 500.op de begrooting willen uittrek ken, desnoods zou volstaan kunnen wor den met een memorie post. De finan cieën der gemeente worden er niet door geschokt, want de post onvoorzien is hooger als het vorig jaar. Nog heeft spr. een kleine opmerking over een telefooninstallatie op het gemeentehuis. Waar de tarieven be langrijk zijn verlaagd, doet spr. met alle vrijmoedigheid het voorstel om de Burgemeesterskamer met de secretarie onderling te verbinden, tevens de ge meentebode met het gemeentehuis te verbinden en ook de gemeente veldwachter, de geheele installatie met 5 toestehen komt op f66.80 per jaar. Spr. brengt dit naar voren, niet voor den postdienst, doch omdat hij meent, dat een dergelijke installatie beslist noo dig is. De heer Walraven meent, dat de kwestie van een bewaarschool niet uit voerbaar is, met het oog op de verre afstanden. Bovendien als men hier een bewaarschool krijgt, zal men die ook in andere gedeelten van de gemeente wil len hebben, aan de Kille b.v. is zij zeker zoo noodig met het oog op het groote aantal kinderen, als hier. Spr. zou evenwel niet gaarne met een voor stel komen, om aan de Kille een be waarschool te stichten, omdat hij "dan spoedig het verwijt zou krijgen, alleen voor eigen parochianen te werken. Een dokter voor dit gedeelte van de gemeen te is ook niet uitvoerbaar meent spr. De verschillende deelen van de gemeen te worden bediend door de doktoren uit Werkendam, Woudrichem en Alm- kerk. Spr. meent, dat als men over alle punten, door den heer Gulden aan gevoerd, zou willen gaan discussieeren, men wel tot vannacht 12 uur kan blij ven zitten. Spr. kan zich met de ver schillende punten der begrooting en die er aan toegevoegd Zijn, heel goed vereenigen. De heer v. 't Sant is den heer Gul den dankbaar voor den pluim, die de ze op den hoed van de commissie heeft gestoken, wat de verschillende denk beelden betreft door dhr. Gulden naar voren g ebracht, deze zijn niets nieuws. Ook spr. staat op het standpunt, dat een bewaarschool in een groote behoef te zou voorzien, de Voorzitter weet dit ook wel, doch hij is nooit met een voorstel gekomen, öïndat het naar zijn raeenlng afstuit op de financieele be zwaren. De heer Gulden vraagt het oordeei van den Voorzitter over zijn voorstel len. De Voorzitter meent, dat reeds ge deeltelijk antwoord is gegeven door de neeren Walraven en v. 't Sant. De heer Gulden meent, dat als de heer Walraven een bewaarschool 'aan de Kille noodig acht, er volstrekt geen bezwaar tegen bestaat er ook daar een in het leven te roepen, spr. is over tuigd dat een bewaarschool ook aan de Kille veel nut kan doen. Spr. is bereid ook daaraan mede te werken, als de heer Walraven met een derge lijk voorstel komt, wil hij dit steunen, doet deze het niet dan wil spr. zelf een voorstel in deze richting doen. De heer Walraven moet het niet willen doen voorkomen, dat hij dan alleen voor zijn parochianen spreekt. Walraven. U spreekt ook parochi- aansch, anders zou u gesproken heb ben over bewaarscholen. Gulden. Het gaat bij mij alleen voor het belang van de gemeente, als ik dat verkeerd zie, dan moet men mijn voorstellen weerleggen. Een geneesheer ;is hier noodig. Met het oog op den leef tijd van de twee doktoren, die spr. hoog acht, in Werkendam, doet spr. zijn voorstel alleen in het belang van de gemeente die er zeer zeker medé gediend is, als men hier een dokter direct onder zijn bereik heeft. Men maakt de fgjemeente voor hen die zich hier willen vestigen gerieflijk en dient de volksgezondheid. De heer v. 't Sant zal niet zeggen, dat hij met het oog op de uitbreiding der gemeente zich steeds tegen het denk- beela van een bewaarschool zou ver zetten, doch met het oog op de groote afstanden acht spr. dit denkbeeld thans met uitvoerbaar. De heer Gulden geeft toe, dat de af standen wel een bezwaar vormen. De heer v. 't Sant meent, dat men op die manier altijd wel vooruit kan loo- pen en dan als het eenmaal zoover komt, dan zeggen, het is er door mij gekomen. Spr. vindt de tijd voor een bewaarschool thans nog niet rijp. De heer Gulden vindt de bewering, als zou hij deze voorstellen doen om een ander een vlieg af te vangen, min derwaardig. Spr. zou hier het spreek woord op toe willen passen, zoo de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. De Voorzitter wil tot slot een paar opmerkingen maken, naar aanleiding van de voorstellen van den heer Gul den. Wat den post groot f500.be treft voor het Lager onderwijs, deze is alleen bestemd voor het gewone onderhoud. Nieuwe meubileering zou op den kapitaaldienst moeten worden gevonden. Spr. is het met den heer Gulden eens, dat de schoolbanken der openbare school uit den tijd zijn. Spr. gelooft ook, dat het noodig is te over wegen, ze te vernieuwen. De school verzaki zooals de heeren weten en spr. meent, dat het tijd wordt, de school eens grondig te restaureeren, om daar voor evenwel reeds een post op de be grooting 1931 uit te trekken, ging niet. Over de bewaarscholen heeft ieder zijn eigen mcening. Spr. persoonlijk is niet voor een bewaarschool, er kunnen om standigheden voorkomen, dat een be waarschool onmisbaar is, maar voor een gemeente, waar ieder wel een klein plaatsje heeft om zijn kinderen te laten speien, zou spr. zeggen, laat de vo gels zoolang mogelijk vliegen, 7 jaar is meer dan tijd genoeg om de kinderen op te gaan sluiten. Bovendien vormen de afstanden hier een bezwaar. Voor de Kille zal spr. niet ontkennen, dat een bewaarschool wel nuttig is. Wat de kwestie van den dokter betreft, inder tijd heeft de gemeenteraad de wensche- lijkheid te kennen gegeven, voor een eigen geneesheer te Sleeuwijk. Een be drag van f 2000.acht spr. evenwel te hoog. Als men het durfde te wagen voor den tijd van 5 jaren een dokter te benoemen, zou spr. er wel wat voor voelen, vooral omdat Werkendam 2 doktoren heeft, hij zou dit denkbeeld wel vast willen houden, al is spr. hui verig om al te veel in eens te doen. De heer Gulden zegt wel, dat het batig slot f 14000.bedraagt, maar men is begonnen met een voordeelig saldo van f12000.al wat er dan meer afgaat dan f2000.gaat men terug Wat het woningvraagstuk betreft, spr. zou zeg gen, laat B. en W. dit punt nog eens bespreken met de commissie die be last is met een fiets- en wandelpad. Spr. voelt niet veel voor een bouw- vereeniging, de gemeente moet gelden bijdragen, zonder dat het iets heeft te zeggen. Spr. meent dat de gemeente raad als dit noodig is, zelf woning bouw ter hand kan nemen en in die richting werkzaam kan zijn. Wat de telefoon installaties betreft, ook voor dit denkbeeld voelt spr. wel iets en is hij het met den heer Gulden eens. Spr. heeft geinformeerd naar een door verbinding met Werkendam en de veld wachterswoning, zoodra hiervan de in lichtingen binnen zijn, kan op dit denk beeld worden teruggekomen. De heer Gulden zag nog gaarne een bedrag van f30.toegevoegd aan de begrooting, om de raadsleden in het vervolg de raadsverslagen thuis te zen den, zooals dat in vele gemeenten ge schiedt. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar als volstaan kan worden met afschrift der notulen. Met aigemeene stemmen wordt hier toe besloten, waarop de gemeentebe- grooting eveneens met aigemeene stem men wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 92796.20. Bij de r ondvraag brengt de heer Gul den den Voorzitter dank voor de bij zondere wijzer waarop deze de verga dering heeft geleid, waarop de Voor zitter te circa kwart voor zeven de ver gadering sluit. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente POEDEROIJEN, op 30 October 1930 des v.m. 10 uur. Aanwezig 5 leden, afwezig 2. Voorzitter de Ed.Achtb. Heer S. van Dalen, Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. Ingekomen procesverbaal van kasopne- ming bij dan gemeente-ontvanger en eeni ge Kon. Besluiten tot goedkeuring van de verodening tot classificate der gemeen te voor de peroneele belasting en van het keurloon. Aangenomen voor kennisgeving. De heer Van Oijen interpelleert over de leverancie van steenkolen voor de scholen, welke ook dit jaar niet aan den handelaar te Aalst opgedragen is. De Voorzitter zegt dat was besloten dat de prijzen niet beduidend mochten afwijken van die, waarvoor men elders terecht kan en daaraan hebben B. en W. zich gehouden. Nog eenige bespreking hiervan volgt waarna de zaak als afgehandeld beschouwd wordt. Aan de orde komt de begrooting van inkomsten en uilgaven der gemeente voor het dienstjaar 1931. De verschillende posten worden aan den Raad voorgelegd. De heer van Oijen vraagt waarom de bijdragen van andere gemeenten in de kosten van het lager onderwijs voor me morie" geraamd zijn. Is nog niet bekend hoeveel de gemeente Nederhemert zal betalen De Voorzitter zegt dat met Gedeputeerde Staten en het Gemeen tebestuur van Nederhemert eene be spreking is gehouden en vrij zeker een bedrag van de gemeente Nederhemert voor afgeloopen jaren zal verkregen wor den, maar daar omtrent het bedrag nog niets vast staat, is het wenschelijk den post nog niet uit te trekken. De heer Van Oijen vraagt vervolgens nog inlichtingen omtrent een anderen post welke hem verstrekt worden. De begrooting wordt daarna met aige meene stemmen vastgesteld overeenkom stig het door B. en W. aangeboden ont werp, de gewone dienst in ontvangst en uitgaaf op f 39407.65 en de kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf op f2500. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten aan den rijksveldwachter te Bra- kel en Zuilichem eene gratificatie voor bewezen politiediensten te verleenen. Voorts wordt na eenige bespreking nog besloten, dat B. en W. in overleg zullen treden met den eigenaar van het aan de O.L. te Aalst grenzende terrein, teneinde te trachten daarvan een strook te koopen voor eventueele uitbeiding of, verbetering van school of voor speelplaats. Niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de vergadering. VOOR Automobielen Rijwielen Electriciteit Philips Radio IS EN BLIJFT Wijk en Aalburg TEL. No. 24 Vraagt demonstratie. Gemakkelijke betalingsvoorwaarden! palnïginHGif3Gïnli31m3wjiiijEiEïïguituwwGïrlSiniGïnlijifl 151 Tand heelk und ige, GORINCHEM TELEFOON 349. 's Maandags 9-3 Minvermogenden 9.30—10 v.m. (t| rïitnfiiO?[3GiT3K?Otnrti[H/HflInrJ[nn30TnlPïr3iiirdtiirOIn fl In den Boekhandel van de te HEUSDEN, zyn verkrijgbaar Bestelhuis te HEUSDEN, Bestelhuis te 's-BOSCH, WIJK. koopt dan een ALTENA- RIJWIEL, betere garantie, gemakkelijke condities, kwa, I liteit onverbeterlijk, in pry- zen f 60, f 65, f 67.50- f70, f75, f77.50, f80, f82.50, f85. Voorts Borgen E. N. R. in prijzen van f 67.50. Ned. Rroon-Rijwielen. Andere Rijwielen f 42f 45 met Torpedo. Goedkoopere Rijwielen, heeren, f35, dames, f37.50 met garantie 2e hands Dames-, Heeren-, Meisjes-, Jongens- en Kinder-rijwielen, in alle prijzen. FHAFF-Naaimachine's, de beste die er bestaan, in Noten- en Eikenhout. Roller, Gritzner, Raiser, H. en N., Gazelle, al deze machines zijn voorradig. Waschmachines, met electro-motorin 3 modellen. Verder 6 modellen Hand-Waschmachine's en Wringers. PHILIPS RADIO, de gewone en Luxe Combinatie's. Fhatefoons, Gramaphoons, Platen, Weergevers, Naalden, Yeeren, enz. FORNUIZEN en RACHELS, ook hier voor pijpen en ellebogen. RIJWIEL MOFFELEN en BIEZEN kost hier maar f7.voor prima werk dat is spot goedkoop en dan worden de rijwielen met motorspuit-installatie bewerkt, al zit er veel roest op, ik maak ze zoo blank als zilver. Electrische Strijkijzers, diverse goedgekeurde modellen. Benzine, Petroleum, Stock U. S. Antobanden. (Vraagt eens prijs.) beter ontvangtoestel is denkbaar dan een uit - Gemakkelijke betalingsconditiën. - Verzending door geheel Nederland. Vraagt nog heden demonstratie zonder eenige verplichting Uwerzijds. TELEFOON 20 2SE— Gaat daarom voor PRIMA BONBONS, GEBAK en BANKET.'SOOR- TEN, DOOZEN BONBONS, DEVENTER KOEK, H l naar de Firma w Botermarkt HEUSDEN. Prima Broodsoorten Alleen-verkoop van „UNION" Bonbons en Chocolade 4 44 3Ê MD j 11 H. C, VERHOEVEN Sc ZOON OPGERICHT 1857 Telef. 561. 's-Hertogenbosch. BLOEM W ERKE LI, als BOUQETTEN, CORBEILLES, GRAFKRANSSEN enz. tot in de fijnste uitvoering. BRUIDSBOUQETTEN onze specialiteit. Lid der Fleurop Europeesche Bloemen expresse. Verzendingen naar alle plaatsen des lands. S

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 7