Eind 30 GORKUM Telef. 266. Dag- en Avondlicht. Lijsten in alle maten. HEUSDEN HUN HA Jhvwe scfwote ■huid PUROL KEUNEN-MALINGRE Vergrootingen naar elke FOTO. VOOR DE a.s. FEESTDAGEN s NIEMEUER'S Plaatselijk Nieuws. FIJNE LIKEUREN, ALS S VERSTOPPING _V00R FIJNPROEVERS No. 2. Ventileer toch, doch zonder tocht te veroorzaken. No. 3. Zorg dat het hok kurk droog blijftwaag er een halfbaaltje turfstrooisel aan. No. 4. Geef bij heel strenge vorst 3 maal per dag warm drinkwater en zet de bakken weg, wanneer momenteel blijkt dat de dieren geen dorst meer hebben. No. 5. Gebruik geen open drinkbak ken. No. 6. Giet tegen den avond alle drinkbakken leeg, anders heeft men V morgens maar last met het ijs. No. 7. Wrijf bevroren kammen, lellen of pooten dadelijk in met ijskoud water of met sneeuw. No. 8. Breng daarna de dieren in een warm vertrek. No. 9. Wanneer de lellen, kammen zwart worden of verzweren moet men ze insmeren met purol of vaseline. No. 10. Wanneer de wanden van het hok te dun zijn, dan moet men ze tij delijk aan de buitenkant bekleeden met stroo of riet. Wie deze voorzorgsmaatregelen neemt, zal niet veel minder eieren rapen, al vriest het zoo hard, dat bij een ander, die het wel geloofd, de kippen gaan staken. ANDEE. Onder de kinderen alhier komen verschillende gevallen van de z.g. hoest voor. De ziekte draagt geen kwaad ka rakter. De Her,v. Jongelingsvereeniging „Obadja" en de Herv. Meisjesvereen. „Tabita", zullen voor het eerst Zater dagavond a.s. in de voorm. openbare school, onder leiding van den WelEd. heer W. Bronkhorst, bijeen komen, voor het instudeeren van liederen voor het a.s. jaarfeest der Jongelingsvereen. Als tellers bij de a.s. Volkstel ling zullen alhier optreden, de hee ren M. Versteeg en J. Fondse. GENDEREN. De Chr. gem. zangvereen. „Hal leluja", is voornemens op Donderdag 25 December, 1ste Kerstdag, des avonds in de Geref. Kerk een uitvoering te geven onder leiding van den directeur, den heer A. Meiresonne. GIESSEN. Bij de 1.1. Zaterdag gehouden stemming bij de Ned. Herv. üem„ zijn [herkozen als ouderl., M. Verhoeven en als diaken Joh. 't Hooft Az. en voor voor Notabel is herkozen H. A. Kant Cz. en gekozen Joh. 't Hooft. GORINCHEM. Wij vernemen, dat, uit hare over tollige gelden, door de N.V. Midden- stands-Credietbank voor Gorinchem en Omstreken alhier aan deze gemeente een tijdelijke kasgeldleening is verstrekt, groot f 130.000.—. 's GRAVENMOER. Zaterdag j.l. had in de Harmonie te Tilburg een goed bezochte bijeenkomst plaats, uitgaande van „Het Wit Gele Kruis" in deze Provincie waarbij ook het Hoofdbe stuur der Prov. Noord-Bransche vereeni- ging Het Groene Kruis was genoodigd, waarin het schoolartsen vraagstuk van verschillende zijden nader beschouwd en toegelicht werd. Als sprekers traden op de Heer van Verbeeten, Inspecteur L. O., Dr. Van der Heyden, Directeur v./d. geneeskundigen dienst te Maastricht en de Heer van der Meulen, Burgemeester van Terheijden. Door deze heeren werd het onderwerp bezien uit het oogpunt van den onderwij zer, van Medische zijde en van den tech- nischen en financieelen kant. Het groote belang van een goed georganiseerden schoolartsendienst kwam bij alle spre kers duidelijk naar voren en aan het einde der vergadering werd een besluit genomen, waardoor getracht zal worden met fiancieelen steun van Gemeenten, Provincie en Rijk een schoolartsendienst in te voeren in deze Provincie, zij het dan niet voor de heele Provincie in eens, maar aanvankelijk in twee Districten. NIEUWENDIJK. Het dochtertje van den heer G. ■Visser had het ongeluk van den zolder trap te vallen, met gevolg, dat zij haar sieutelbeentje brak, overbrenging naar het ziekenhuis te Gorinchem werd nood zakelijk geacht. De collecte, gehouden tijdens het dankuur voor 't gewas in de Geref. Kerk, heeft opgebracht f 738.30. Zondagavond zal in de Geref. Kerk een zendingsvergadering worden gehouden, alsdan hoopt secretaris en penningm. een verslag uit te brengen. Zaterdagavond trad voor de A.R. Kiesvereen. alhier op, de heer Klooster man van Schiedam. De opkomst was schitterend, de heer K. schetste de toe stand van het comminisme in Rusland op zeer duidelijke wijze. De heer H. B. uit Werkendam verzakte met zijn auto, tijdens zijn reis AALST BIJ NACHT. (Ingezonden). December strijkt met donk're vederwieken, Als doodsgodin op veld en boomen neer, Verstommen doet ze zang en vogelkrieken, 't Is of ze zeggen wil: de Lente komt nooit weer! De winden, die hun loop door 't luchtruim vinden, Ontrooven elk gewas zijn dorren bladerkroon; Ge hoort den droeven gang, die opklimt uit de linden, Zich mengend met der klokken somb'ren toon. „Kom toch, gij Lente, vreugde van dit leven, Bekroon het Kerkpad met uw kransen weêr, Verjaag den wintervorst, waarvoor uw minnaars beven, Laat ons uw geur herademen van weleer!" Dan zal het vogelheir weer juichen in de boomen, En hupp'lend zal het vee de wei door gaan, Die, eens geteisterd door de waterstroomen, Dan zacht weerkaatsen zal het zilv'ren licht der maan. (Nadruk verboden!) CHARLY. vele jaren leider der Zondagschool, gaat deze gemeente verlaten. Uit dankbaar heid vöor het vele wat hij voor de jeugd deed, zal hem namens de bur gerij een geschenk worden aangebo den. RAAMSDONKSVEER. Het jaarfeest van de Chr. Jongel. vereen. „Obadja", slaagde uitstekend; ruim 300 personen woonden de ver gadering bij. Voordrachten en samen spraken waren bijzonder goed ingestu deerd. Ds. H. Ewoldt alhier, ontving een beroep naar de Herv. gem. te Berg ambacht. Door de Chr. Jongel. vereen, zal in samenwerking met de Ring Raams- donk, Zaterdagavond een Kerstwijdings- avond worden gehouden. Tot voorzitter van het Fonds „Hulp in nood", uitgaande van den Chr. Nat. Werkmansbond, werd geko zen dhr. C. Sneep en tot penningm. dhr. P. Heurter Jz. Dhr. G. J. Knaap JGzn., werd door de Gecombineerde vergadering, Kerkeraad en Kerkbestuur, gekozen tot lid van het Schoolbestuur der Herv. Scholen. .Mej. J. v. Beek werd benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. school te Gestel. Dhr. P. Broeders werd gekozen tot secretaris van de R.K. Werklieden- vereeniging TE ZWOLLE HEEFT EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK PLAATS GEHAD. Een auto, waarin zich drie personen uit Sittard bevonden, geraakte door den dichten mist misleid, te water. De drie inzittenden verdronken. De auto werd later opgehaald. BORDEAUXWIJNEN ZOETE WIJNEN. ANISETTE, CURASAO, PERSICO, ENZ. BOERENJONGENS ADVOCAAT. COGNAC BRANDEWIJN RUM. Uitsluitend prima kwaliteiten. Levering steeds franco huis. TELEF. No a tabletten f2 TEGEN Bi| Apoth. ca Diogittco SLEEUWIJK. Men deelt ons mede, dat de Chr. U.L.O. school aan de „Tol" alhier zal worden geopen op 6 Januari a.s. en dus niet zooals reeds werd gemeld, op 18 December. Het bloembollenteelen in deze ge meente is ten einde. De heer Cornet pootte ongeveer ly2 H.A., terwijl de heer Dekker ook een groot stuk land van deze bollen voorzag. De gebr. Schriek te Woudrichem waren de laagste inschrijvers voor een woning van J. H. Smits alhier, me^ het timmerwerk voor f816. Aangezien er langs den rivierdijk dit jaar al verschillende oude kleine huis jes zijn omgezet in mooie burgerwo ningen, zullen eerlang alle krotwonin gen aan dezen dijk verdwijnen. VEEN. .Tot tijdelijk onderwijzer a#n de openbare school alhier, is be noemd de heer W. Goes te Arkel. naar den polder Jannezand, in die ma te, dat vier paarden noodig waren om zijn auto uit den modder te trekken. Door bode H. werd de heer B. naar Werkendam vervoerd. De arbeider J. H. mestte een varken op 400 pond in 8 maanden tijd, voorwaar een buitenkansje. De heer H. v. d. Stelt was de eenigste inschrijver voor het doen her stellen van het Pad de loswal voor f 1350. Het werk werd gegund. Deze week werden de eieren ver handeld voor f8.— a f9.— per lOOst. 1/ y j - en springende lippen OoMOt.30^0 en 90 cl. Tob* 80 et. Bg Apoth. ca Droguteo OUDENDIJK. Maandagavond vergaderde in de 2de Openb. school, onder Voorzitter schap van den heer H. van Andel, de alhier bestaande Oranjevereen. Na een kort openingswoord kreeg de Secretaris de gelegenheid zijn jaar verslag te lezen, hetwelk ónder dank werd goedgekeurd. De rekening over 1929 gaf aan bezit en inkomsten f325.68, uitgaven f221.74 batig saldo f 103.94. Met groote meerderheid van stemmen werden tot Bestuursleden herkozen, de heeren F. C. Huyser en P. D. Dekker, laatstgenoemde die aanwezig was, nam zijn herbenoeming aan. Na lezing der Statuten werd besloten, in een eerst volgende vergadering een voorstel tot wijziging op de agenda te plaatsen. Aan een bespreking over de gehouden en mogelijk nog te houden feesten werd door verschillende leden deelgenomen. Tenslotte werd besloten bij een la ter te ij ouden feest een muziekcorps van elders te vragen, opdat ook de jongens van „Kunst na Strijd" aan het feest deel kunnen nemen. Nog werd be sloten zoo mogelijk op Woensdag 24 December a.s. een bioscoopavond te houden in de 2de openb. school, en wel twee voorstellingen. Bij de 1ste voorstelling hebben vrouwen en kinde ren van leden vrije toegang, voor vrou wen van niet-leden 40 ct., voor kinderen van niet-leden 20 ct. entree. Bij de 2de voorstelling betalen leden 20 ct. en niet-leden 40 ct. Het programma voor dezen avond zal nader worden vastgesteld. Na de gebruikelijke rondvraag, sloDt de Voorzitter de vergadering. Op Zaterdag 27 Dec. a.s., hoopt in de 2de openb. school het dameskoor „Onderling Genoegen", directeur de lieer rf. Spiering, een uitvoering te geven. 'De verschillende zangnummers zullen door voordrachten worden af gewisseld. De Zondagschoolvereen. hoopt met de kinderen het Kerstfeest te vie ren op 2de Kersdag, in de 2de openb. school. Evenals 's middags, hoopt men ook 's avonds bijeen te komen, waarbij alleen ouders van kinderen vrije toe gang hebben. Plaatskaarten vooraf ver krijgbaar op Woensdag 24 Dec. a.s., van ói/j71/2 uur, in de 2de openbare school a 10 ct. per stuk. Maandag beliep in de haven te Gorinchem het scheepje van den zand- schipper T. V., door een aanvaring, vrij belangrijke averij, waardoor het lek gestooten werd. Het zoontje van den heer S. viel dezer dagen van een vrachtauto, waarbij hij zich zoodanig aan het hoofd bezeerde, d at geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De heer A. Schriek, gedurende 10-18 cents per half ons ■WERKENDAM. In de plaats van den heer Rademaker die als ouderling der Ned. Herv. kerk heeft bedankt is benoemd de heer W. de Heus. Alhier is opgericht een coö peratieve Verbruiksver. met plm. 200 leden. Het voorloopig bestuur werd bij acclamatie gekozen. Vrijdag ;2Ó Dec. hoopt de Zon dagschool „Laat de kinderkens tot mij komen", onder leiding van Ds. Lazionder n.m. 21/? uur haar kerst feest te vieren in de Herv. Kerk. Donderdagavond j.l. vierde de Herv. Chr. Meisjesver. „Fébé" haar 6e jaarfeest in de oude school, on der leiding; van den Weleerw. heer Ds. Lazonder alhier. Het vereni gingsgebouw was feestelijk versierd en 'geheel gevuld met de vele igte- noodigden. Ds. Lazonder sprak een woord van welkom. Het welvoorziene pro gramma werd keurig afgewerktzoo wel de voordrachten en samenspraken als de opstellen en de zangnummers, zij iallen getuigden van degelijke voor bereiding, waardoor de uitvoering van een en ander niets te wenschen overliet. Een mooi tableau, voorstel lende „de Kaarsjes" viel eveneens zeer ïn den smaak van de aanwezi gen met aandacht werd geluisterd naar de vertelling van één der leid sters over „Mej. Burton's mooie lo geerkamer" waarbij een twaalftal lan taarnplaatjes werd vertoond. Dienende Martha's zorgden voor de noodige tractatie, terwijl afge vaardigden van diverse vereenigen- gen hunne gelukwenschen overbrach ten. Het geheel was een prettige, aangename feestavond, waarop „Fé bé" met genoegen mag terugzien. De 'ten bate van de vereenigings- kas gehouden collecte bracht ruim f 15.— op. Op verzoek van vele leden van het Nutsdepartement, zal op Maan dag h.s. in de Nutszaal worden ver toond de film „de Eeuwige Stilte", welke film natuurgetrouw, aan de hand van gedane fotografische op namen ter plaatse, dezen stoutmoe- digen tocht van kapitein Scott en de zijnen zal weergeven. Ongeveer 5 jaren geleden is dit machtige filmwerk voor het Departe ment vertoond, voor een uitverkochte zaal, en thans wordt het wederom een geschikte tijd geacht, in verband met het vinden na 30 jaren van de overblijfselen voor de ballonvaarders André en zijn metgezellen aan de Noordpool, en waarover thans zoo veel geschreven wordt, bovendien ligt ons nog versch in het geheugen het drama van den poolvaarder Nobile, met zijn gezelschap, welke pooltocht, op tragische wijze is beëindigd. De film „de Eeuwige Stilte" vertoont U de enorme bezwaren en de vele gevaren, die een dergelijke tocht naar onherbergzame oorden oplevert, en geeft ,U een volledig overzicht van den [tocht naar de Zuidpool door cap tain (R. F. Scott. Deze Britsche zuid- pool-expeditie zeilde van Londen uit op [i Juni 191 o, met het speciaal voor Poolwerk gebouwde schip de „Terra-Nova". Bijna vier weken lang baande het zich een weg door het grootste ijsveld, dat ooit aan de zuid pool is aangetroffen. Men maakt ken nis met het dierenleven aan de Pool, waar vooral de pinguins en zeeleeu wen, in groote Na veel moeilij expeditie 'opge ïetalen aanwezig rijn, een arbeid, wordt de louden, doch de ge weldige, en aanhoudende sneeuw stormen, Idaarbii gevoegd, de ontzet tende [koude, en de overweldigende ijsmassa geven een klein beeld van de titamischen Strijd welke gevoerd moet worden (tegen (de natuurelementen. Na vele ontberingen en moeilijke toch ten werd de pool bereikt, doch toen begonnen ook de tegenslagen. Ver schillende 'leden der expeditie, niet: opgewasschen tegen de ontzettende ontberingen, stierven van koude eh vermoeidheid. De koude bleef intens, 60 tot 80 graden vorst werd gecon stateerd waartegen geen menschelijk wezen Weerstand kan bieden, steeds! ernstiger Werd de toestand, zooidat Scott 'in zijne aanteekeningen schreef „God helpt ons, wij kunnen dit trek ken 'niet volhouden". Met bovenmen- schelijke krachtsinspanning trachtte de expeditie, den terugtocht te vol brengen, doch alles tevergeefsch, steeds moest men meerdere kaméra den |aan den dood overgeven, tot dat ook eindelijk captain Scott als laatste der overblijvenden, aan de verschrik kelijke ontberingen en koude be zweek. In zijn laatste aanteekeninglen1 schreef jhii o.m. „De 'kansen hebben zich [tegen ons gekeerd, wii hebben dus [geen reden tot klagen, maar bui gen ons voor den wil der Voorzienig heid". Deze ruwe aanteekeningen en onze doode lichamen, moeten ons nageslacht Vertellen van ons lijden in idit onherbergzaam oord. Al [deze aanteekeningen en fote- materiaal werd door de opsporingsex peditie gevonden, en tenslotte we reldkundig gemaakt, zooals dit thans geschiedt jmet |de ballonvaarders An dré's en zijn kameraden. Opdat iedereen dit aandoenlijk en machtig filmwerk, wat weergeeft de ontzettende kracht der natuurelemen ten aan de poolgebieden, zal kun nen [aanschouwen, is een uitgebreide intructie van niet-leden van het De partement toegestaan. Niemand ver- zuime deze film te komen bezichti gden. WIJK EN AALBURG. De Fanfare „Onderling1 Ge noegen" hoopt tweede Kerstdag haar eerste (uitvoering1 te geven. Het be kende Duo Van Keulen en Frederiks uit (Tiel zal haar medewerking ver- leenen. (Zie verder advertentie in dit blad). WIJK. Op 11 December j.l. is op gericht een vereeniging tot het be strijden van tuberculose onder het rundvee, onder den naam van„Ver eeniging tot bestrijding der tuber culose onder het rundvee in het Land van Heusden en Altena". Heeren veehouders die aan ge noemde bestrijding wenschen 'deel te nemen worden verzocht zich te wen den tot den secretaris dhr. J. C. Wink te Wijk. Allerwegen hoort men klagen' over malaise in verschillende vak ken. De electrische timmerfabriek v. d. firma van Alphen maakt hierop wel een uitzondering. Druk moet er dan ook door het personeel gewerkt worden om de opgedragen bestellin gen op tijd te kunnen uitvoeren. Zelfs moesten er voor enkele we ken opdrachten van afleveringen van de hand worden gewezen. 1 1 i 1 r FOTO-ATELIER-COERTSE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6