Tweede Blad Ko.5085 Vrijdag 2 Januari let geheim van Seaton-Hall. Abdijsiroop voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. WAARSCHUWING. 't Dreigend gevaar bij hoesten Rugpijn Nieren Pillen Plaatselijk Üieiiws. SPOOR'S MOSTERD. Ingezonden. BEHOORENDE BIJ HET Zorgen dragen het hunne bij tot ont wikkeling van nierkwalen. De nieren hebben toch reeds genoeg te doen met hun taak om het bloed te filtreeren van de erin voorkomende onzuiverheden. Als deze organen overbelast worden, is het derhalve geen wonder, als zij hun werk niet meer behoorlijk doen, waardoor een overmaat van urinezuur zich in het lichaam kan ophoopen. Dit urinezuur kan zich in den vorm van scherp gekante kristallen afzetten en rheumatiek, spit of ischias veroorzaken. Soms vormt zich niergruis en vaak doen zich urine- of blaasstoornissen voor. Maak bijtijds gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze kunnen trage nieren weder opwekken en ver sterken, het overtollig urinezuur afvoeren en een einde maken aan uw kwalen. CAPELLE. In het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente a. d. Loonschendijk werd Dinsdag 23 Dec. des avonds 6 uur met de kinderen der Chr. Sch. aldaar, onder leiding van het hoofd der school, 'den heer M. J. Juurse- ma het Kerstfeest gevierd, dat door een groot aantal ouders en andere belangstellenden werd bijgewoond. Deze bijeenkomst werd geopend met het zingen van het ie vers van den Lofzang van Zacharias, waarna de leider voorging in gebed en het ie hoofdstuk van het Evangelie van Johannes voorlas. Met de kinderen werd door den heer Juursema een verhaal over het Kerstfeest behan deld, welke vertelling werd afgewis seld met het zingen door de kinderen Naar het Engelsch door Mrs. L. B. WALFORD. 14.) „Gij moet het engegement verhinde- ren. „Ik? Moet ik...? En hoe...'" „Gij moet naar papa gaan..." „En hem alles zeggen?" „En hem niets zeggen." Het was een van Tom's eigenaardigheden in raadselen te spreken. „Als ik hem niets moet zeggen," antwoordde Flora scherp, „behoef Ik niet naar papa te daan, dunkt mij, en als papa mijnheer Cumberland ons huis moet ontzeggen, kan dat alleen zijn, nadat hij de geheele waarheid heeft vernomen." „Dat zou een aardig schandaal ge ven! Neen, neen Flora, ge kent de wereld niet, in het geheel niet; ik ken haar.... door instinct. Luister eens. Je dient eerst een leugentje om haar bestwil te vertellen; je gaat na melijk naar papa en dan zeg je dat Madelaine gevraagd heeft om haar voor spraak te zijn, begrijp je wel? Dat Cumberlands attentiën te duidelijk wa ren, en dat... neen, ik geloof dat het beter is om te zeggen dat hij haar gevraagd heeft..." „Neen Tom dat doe ik niet. Hij heeft zoo iets niet gedaan." „Ik zeide je immers, dat je eerst der door hen geleerde Kerstliederen. Voor de pauze werd door de aanwe zigen gezamenlijk gezongen Ps. 98 vers 2, waarna de kinderen getrac- teerd werden. Na deze onderbreking werd het feest voortgezet met het zingen van de geleerde liederen door de kinderen en de behandeling van het 2de gedeelte' der Kerstvertelling. Nadat de kinderen nogmaals getrac- teerd waren werd deze bijeenkomst na het zingen van Ps. 68 vers 10 op de gebruikelijke wijze gesloten en gingen de kleinen hoogst voldaan huiswaarts. Nadat Ds. A. v. Willigen ie Kerstdag na afloop der ochtendgods dienstoefening in de Ned. Herv. Kerk alhier had bekend gemaakt, dat hij voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Asperen bedankt had, werd ZeerEerw. op verzoek van ou derling G. v. d. Schans Ps. 132 vers 6 toegezonden, waarvoor de predikant in hartelijke bewoordingen dank bracht. De postduivenvereen. „De Lucht vaart," gevestigd in het café van mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwe- vaart, hield in combinatie met deKaats- heuvelsche vereeniging „De Getrouwe Duif", gedurende de beide Kerstdagen in haar clublokaal een postduiventen- toonstelling, die uitstekend geslaagd is en beide dagen door een groot aantal belangstellenden bezocht is. Er waren ongeveer 200 duiven ten toon gesteld, zoodat de keurmeester, de heer J. D. v. d. Avoird uit Oosterhout, geen ge makkelijke taak had. De uitslag van deze tentoonstelling is als volgt: Klasse oude doffers: le pr. Th. Licht voet; 2e pr. E. Haverhals; 3e pr. G. Treffers; 4e pr. Adr. Versteeg. Klasse oude duiven: le pr. M. Don ders; 2e pr. A. Zwart; 3e pr. H. Ro- senbrand; 4e pr. Chr. v. Heeswijk. Best; 2e pr. J. Snaphaan; 3e pr. W. Klasse jonge doffers: le pr. W. v. Best; 2e pr. J. Snaphaan; 3e pr. W. Stubben; 4e pr. G. Treffers. Klasse jonge duiven: le pr. J. Snap haan; 2e pr. Th. Lichtvoet; 3e pr. M. Donders; 4e pr. J. Snaphaan. Het 1ste elftal der voetbalvereen. „Excelsior" alhier, behaalde 2e Kerst dag te Waalwijk, op den door H.E.C. uitgeschreven seriewedstrijd, den 2en prijs, een zilveren lauwertak. In de le ronde werd gewonnen van D.E.S. uit Kaatsheuvel, terwijl in de finale tegen Baardwijk II gelijk werd gespeeld, waar na het lot besliste. GAMEREN. Voor een stampvolle zaal gaf de gemengde zangvereen. „Aurora", direc teur de heer H. Parren, op 2e Kerst'dag een uitnemend geslaagde uitvoering. Keurig werden de zangnummers afge werkt. Niettegenstaande deze vereen, welke ruim 25 jaar bestaat, met veel moeilijkheden te kampen heeft gehad, kan men thans constateeren, dat het er nu in elk opzicht best voor haar bij staat. De voordrachten welke ter afwisse ling werden uitgevoerd, kwamen even eens uitstekend tot hun recht en wer den met luid applaus begroet. Leden van „Aurora"'! houd de naam een paar leugentjes vertellen moest," ging Tom voort. „Het is alleen maar om papa te bewegen nog morgenavond naar de boerderij te gaan, als hij met de boot terugkomt, Cumberland zal er wel van opzien, natuurlijk, maar dat is allemaal niets, als papa maar be slist spreekt. Hij moet hem in het bijzonder verzekeren zooals wij het hém zullen doen dat Madelaine hem liever niet meer wil zien, en en maar je weet zelf wel het best wat je zeggen moet." „Maar het plan lijkt zoo dom, dunkt me." „Neen, dat vind ik niet en in alle geval, het komt er niets op aan. Het zijn bijzondere omstandigheden en ik heb geen beter. Gisteren had ik een ander plan, maar dat zal niet gaan. Verder moet je papa vooral doen be grijpen, dat zij hem nooit meerwenscht te zien Cumberland zal dan niet verder vragen, hij zal wel begrijpen waarom." „Maar waarom zouden wij papa niet de waarheid zeggen?" Dit was een lastige vraag voor Tom, en daarom werd hij steeds meer be slist. „Beste meid," klonk zijn bescheid, „dat kan ik je niet duidelijk maken als je het zelf niet inziet. Eén ding bijvoor beeld: Kunt gij je onzen papa een oogenblik, één seconde, als is het ook om nog zooveel goeds, huichelend voor stellen? Neen, neen, zóó is het goed; ik bezit die wereldwijsheid, welke pa pa mist. Mijn plan is een rustige, ge- ruischlooze vernietiging; Cumberland weg, Madelaine gered, familie en ken nissen van weinig afwetend, en de uwer vereeniging hoog. Donateurs steunt ze met de noodige stoffelijke bijdragen en houd U niet afkeerig. Wij hopen, dat „Aurora" weer eens gauw met een genoeglijk avondje op de planken komt. Wegens vertrek uit deze gemeen te heeft de heer G. Nieuwen huizen met 1 Jan. a.s. bedankt voor notabel der Ned. Herv. Kerk. GENDEREN. Voor een eventueel op te rich ten jongelingsvereen., hoopt Zondag 4 Jan., 's avonds 6i/2 uur in de Ned. Herv. Kerk, de WelEd. heer Bronk- horst een lezing te houden, welke voor een ieder toegankelijk is. Op de gehouden ledenvergade ring der coöp. stoomzuivelfabriek, zijn gekozen en herkozen de heeren M. J. v. d. Beek alhier en B. de Graaff te B.-Broek als bestuursleden. De heeren L. Heymans te Dussen, L. Buis te Bern en M. Smits te Meeuwen, als commissarissen. '8 GRAVENMOER. Vorige week hield de heer Arie Post, de bekende voordrachtkunstenaar, georganiseerd door de Ned. Herv. Jon gelingsvereen. „Ora et Labora", met welwillende medewerking van de Chr. gem. zangvereen. „Excelsior", in een lokaal der openbare school een goed geslaagde voordracht-avond. Eerste Kerstavond gaf de Chr. gem. zangver. „Excelsior", onder groote belangstelling haar aangekondig de uitvoering die zelfs haar grootste verwachtingen overtrof. De gezongen liederen werden door de vereen, cor rect uitgevoerd, waarvoor een woord van lof aan haren kranigen directeur, den heer A. Christ, zeer zeker op zijn plaats is, zoo ook voor de werkende leden. De 2de Kerstavond vierde de beide bestaande Zondagsscholen der Ned. Herv. gemeente en der Chr. Geref. gemeente, haar Kerstfeest, eveneens on der groote belangstelling van het oude re geslacht. Door het Chr. gem. koor „Halle- iujha", werd tweede Kerstdag een wij dingsavond gegeven in de Geref. Kerk, waarbij de Weleerw. heer ds. Snoeij een boeiende rede hield. „Duisternis en Licht" welke rede werd afgewisseld door het koor met hare vertolkte lie deren geplaatst in het Licht van het Kerst-evangelie. Na afloop werd door allen nog gezongen Ps. 150 1 en sloot ds. Snoeij met dankgebed. Hoogst vol daan keerden de talrijke hoorders, le den en begunstigers, over dezen ge notvollen avond huiswaarts. LAND VAN ALTENA. Sommige landbouwers hebben zich, nu de kippenfokkerij in een gun stige positie verkeert, met dezen tak gaan bezig houden. Op een enkele plaats is een fokkerij opgericht, terwijl ook reeds aan mesterij gedaan wordt. De eierprijzen zijn dan ook hoog, wat vooral mede zijn oorzaak vindt in het feit, dat de productie dit jaar zoo vroeg ophield. Algemeen valt in den laatsten tijd te constateeren een sterke uitbreiding van den pluimveeteelt, en daarmede tevens het feit, dat ook hier selectie wordt toegepast. Wel wordt door onverstan- Daar enkele concurrente-fabrikanten onze stopfleschen, met Mosterd gevuld in den handel brengen, geeft onze naam in den bodem der flesch GEEN voldoende GARANTIE voor kwaliteit. ALLEEN nevenstaand Handelsmerk, op het etiket, waarborgt de bekende vrede voor goed verzekerd. Eindelijk was zij overtuigd, en met het denkbeeld dat zij een rechtvaar dige en noodige opdracht kon vervullen, begaf Flora zich naar haren vader, ge steund door de veronderstelling van haar broer, dat die Sir Thomas om dezen tijd wel alleen zoude zijn. Sir Thomas was echter niet alleen. „Gij hebt mijne bevelen overtreden,'" hoorde zij haar vader zeggen, „en gij weet dus wat dat zeggen wil. Gij zult van mijnheer Anderson nog een week loon ontvangen, maar van heden af zijt gij ontslagen. Gij kunt vertrekken,'" en Donald, de schaapherder van de Heide, een toonbeeld van onnoozelheid verliet het vertrek'. De trappen afgaande ontmoette hij Madelaine. Met gepaste beleefdheid week hij terzijde om de j<}nge dame te laten passeeren. Zij ging hem voorbij zonder hem met een blik te verwaar digen, doch hadde zij eens den blik gezien, welke hij haar toewierp! IX. Mevrouw Seatom en hare dochters moesten den volgenden dag uit dinee- ren. Sir Thomas had zich laten veront schuldigen en wa.s 's morgens vroeg naar Greenock vertrokken om 's avonds met de boot terug te keeren, en in overeenkomst met de dringende bede zijner dochter, even bij de boerderij aan te gaan. Niet zonder moeite was die overeen komst verkregefi, want een onaangena mer taak was hem nooit te voren op gelegd en zijn verstand zoowel als zijn hoffelijkheid verzette er zich tegen. Hij mocht Cumberland wel Jijden, hij zag dige landbouwers nog hier en daar in het wilde weg zoomaar een toom kip pen aangekocht, om nu ook van de hooge prijzen te kunnen profiteeren, maar de meeste toch doen een bepaal de keuze en geven Barnevelders en Rhode Islanders de voorkeur. Als eer ste factor tot het verkrijgen van een goede eierproductie is te noemen :e en goede verzorging, met name een goede huisvesting. We vestigen hier nadruk kelijk den aandacht op, omdat dit vaak over het hoofd wordt gezien. Dit geldt ook van de reiniging der hokken, hier in moet een zuivere atmosfeer heer- schen. Dagelijks moet het nachthok be hoorlijk gelucht in dezen tijd, alleen 's middags. ARKER's ,,Voor de Borst" ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Het houtwerk kan men verduurzamen door karbolineum, maar sluit dan het hok niet gedurende enkele uren, an ders stikken de kippen door de sterke lucht, die de vloeistof verspreidt. Eén bezwaar moeten we hier nog noemen. Dek de hokken niet meteter- nietplaten. Ze leveren het bezwaar op, dat het in den zomer daaronder niet uit te houden is van de warmte en in den winter van de felle koude. Verder moet de loop beslist droog gehouden worden. Dit kan bereikt door voor een goede afwatering te zorgen. Soms worden de kippen door een on draaglijke jeuk gekweld. Dat is hieraan in hem juist den echtgenoot, dien ie der meisje zou verlangen en wanneer het een zijner eigen dochters gegolden had.... maar Madelaine, zou hij Made laine kunnen missen? Zonder het eigenlijk zelf te weten, hielp en ondersteunde een sterke, ge heimzinnige macht Flora bij hare zen ding. Een tegenzin om van zijn nicht te scheiden, maakte hem steeds minder afkeering haar verzoek te volvoeren en het eindigde daarmede, dat hij toe stemde in alles wat Flora hem zoo drin gend verzocht. Hij hoopte vertrouwde en geloofde, dat hij eerlijk handelde. „En wees nu wat vriendelijker voor Madelaine van avond," zeide Toms zus ter, toen zij de kamer binnentrad, ge kleed voor het diner. „Gij weet Tom, hoe angstig zij is voor deze sombere avonden, en van avond loeit de wind juist zoo hevig... Begin nu niet over die domme histo rie van de spookkamer, en wees voor al wat aardiger en vriendelijker voor haar en laat die zinspelingen op mijn heer Cumberland na. Ik vind het al treurig genoeg. Ik zou er niet toe ge komen zijn naar papa te gaan, als niet..." „Jawel, ik weet het, ik weet het. Wanneer zeg je dat de boot zal aan komen? Om zeven uur?" „Om half acht zoowat, maar ge woonlijk wordt het veel later. Ik heb dikwijls het roode licht gezien, wan neer we van een soireetje of zoo thuis kwamen, en somstijds zelfs boven, bij het naar bed gaan. Het is altijd onzeker en vooral in dezen tijd. Het kan dus best wezen, dat het voor papa te laat zal worden om mijnheer Cumberland..." „Hij zal hem toch opzoeken, al wordt het nog zoo laat/' verzekerde Tom. te merken, dat ze elkaar de veeren uit pikken en die dan verorberen. Besmeer de reeds kale plekken met karbolzuure vaseline en bestrijd het kwaad door een afdoend middel er tegen: den snavel- ring. WOUDRICHEM. In de plaats van M. Groene- veld, die als zoodanig heeft bedankt, is tot penningmeester van de Af- deeling Woudrichem van den Bouw- arbeidersbond aangesteld de heer Y. de Joode, Hoogstraat. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer, welke alhier on der het vee van een landbouwer voor kwam, is weder geweken. Bij K. B. van 23 December 1930 is de heer J. van der Lely alhier, met ingang van 23 Jan. 1931 herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente. De heer A. Kentie, candidaat tot den H. Dienst alhier, is beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Haamstede. (Z.). (Buiten verantwoordlijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd een plaatsje in uw veel gelezen blad. Het heeft mij getroffen, dat de Groote gemeente Eethen uit heeft gezien om voor de werkloozen in deze gemeente werk te verschafen. Om in deze be hoefte te voorzien is men er toe over gegaan om den dijk in Drongelen te verlagen, wat voor het verkeer heel veel waard is, ,a.angezien de weg ter plaatse heel smal is, dus ook veel ge vaar oplevert. Maar nog iets heeft velen gdetroffen en wel dit, dat in zoo'n groote ge meente als deze, niet één persoon te vinden is die dit werk kan regelen, om het tot zijn recht te brengen. Lat daar iemand voor moet komen uit een andere gemeente, dat vinden wij zoo jammer het is voor de ingezetenen geen eer dat ze zoo dom zijn, dat er niemand is die kan zeggen hier moet wat grond liggen of daar, of die met de menschen om kan gaan. Zou de fout soms schuilen bij B. en W., zijn die soms niet met de gemeente bekend? Wij hopen dat men zijn gedachten voortaan beter zal laten werken, daar het nu niet is: „The right man on the right place." U mijnheer de redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. Een inwoner van de Groote gemeente Eethen. „Ik zal blij zijn als alles voorbij is," zeide 'Flora zuchtend. „En ik dan!" riep Tom. „Ik hoop nu maar dat mijnheer Cumberland stil e- tjes zal vertrekken, en alles zijn ge wonen gang weer gaan zal..." „He, wat een akelige, gure avond is het!" zeide Flora na een blik door het venster geworpen te hebben. „Het is altijd akelig weer als de Maxtons ons vragen, en dan wonen zij zoo ver af!" „Ja het is slecht weer," hernam Tom met een ietwat zonderlingen blik. „Maar des te beter. Je behoeft niet bang te wezen dat wij ons niet amuseeren, fl :- zier genoeg hebben en even feestc 1 ,k gestemd zullen zijn, als jelui van avo.,d, al blijven we ook niet zoo laat op. Daar hoor ik het rijtuig al. Mardn gaat immers mee, Floor?" „Van avond ja. Maar daar roepen zij mij al. Dag Tom, denk nu aan wat ik je gevraagd heb. Goedenavond!" en weg was zij. „Als ik aan het touwtje trek, dan sen ze allemaal," lachte Tom in zich- zelven. Het rijtuig reed weg, en gedurende een uur heerschte er binnen het ka steel volkomen rust, tenminste van men schen en dieren, want voor het ove.i- fe nam de wind, gemengd met regen- uien, steeds in hevigheid toe, en het scheen Madelaine wel, alsof ieder an der geluid haar, gezeten in haar ka mer, waarheen zij zich na het vertrek der familie begeven had, meer welkom zou geweest zijn dan het gekras van den windwijzer en de fluitende, hui lende stormvlagen. (Wordt vervolgd). Nieuwsblad Hoesten is de grootste vijand der adem halingsorganen, omdat die daardoor zwaar der moeten werken. Slijm is de oorzaak van het hoesten. Abdijsiroop werkt tot in de uiterste hoekjes op de slijmhaardjes, die zich overal in Uw luchtwegen hebben gevormd, hetzij door ziektekiemen, hetzij door aangroeiing. Millioenen kiemen broeien en kunnen oorzaak worden van borstkwalen. Abdijsiroop nu maakt de slijm los en neemt de oorzaak zachtjes weg, zonder de teere weefsels te beschadi gen. Daarom zoo geroemd bijHoest, Bronchitis, Kinkhoest, Influenza, Griep. Alom verkrijgbaar. Prijs fl 1.50, fl. 2.75, fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5