Y/interteenen^ Kloosterbalsem y ii u Uitgave: Firma L. J. YEEBMAN, Heusden. A7o. 5086 Woensdag 7 Januari 1931. Dü wuif naslaat uil 2 Éden, i SK Het geheim van Seaion-Hali. Binnenland. 4 UND VAN alteha w Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, •n franco per post beschikt f 1.40. AfzonderIjjke nummers 6 cent. Int. Telefoon no« 19. Postrekening: no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uor ingewacht. Spoedeischende vergadering van d?n Raad der gemeente WIJK, op Maandag 29 December, des avonds 7 uur. Voorzitter: Wethouder K. v. d. Vel den. Secretaris (waarn.): W. Bouman. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De Voorzitter stelt aan de orde, het voorstel van B. en W., om den veer man D. v. Wijk te Aalburg een stukje grond, nabij de aanlegplaats te Aalburg weder voor 10 jaar in huur af te staan, voor f 50.per jaar. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hun voorstel doen om moeilijkheden te ont zeilen. Zou men tot publieke verhuring overgaan, dan dient eerst een heffings verordening in het leven te worden geroepen, daarom hebben B. en W. het voorstel van den heer Bouman over genomen, om v. Wijk het stukje los- wal af te staan voor f 50.per jaar. De heer v. Helden blijft bij zijn voor stel om tot publieke verhuring over te gaan, iedereen kan er dan naar doen. Dat er een heffingsverordening ge maakt moet worden acht spr. geen be- zwaar. Hij acht publieke verhuring van gemeente-eigendommen de juiste weg. De heer Roza acht het bezwaarlijk, dit terrein als los- en laadplaats pu bliek te verhuren, men loopt dan het gevaar, dat men twee aanlegplaatsen naast elkaar krijgt, iets wat het ge meentebestuur niet in de hand mag werken. Men krijgt dan een ongezonden toestand. De heer Bouman is het hiermede eens. De heer v. d. Pol vraagt of de heer v. Helden zijn voorstel tot publieke ver huring handhaaft. Spr. zag het liefst, dat de heer v. Helden zijn voorstel in trekt, doet hij dit echter niet, dan acht hij zich verplicht voor het voor stel van den heer v. Helden te stem men, omdat hij in de vorige vergadering diens voorstei heeft gesteund. De heer v. Helden blijft zijn voorstel handhaven. De heer v. Loon acht het bod van f 50.heel mooi. De Voorzitter stelt voor, het in de vorige vergadering genomen besluit, om het terrein publiek te verhuren, in te trekken. Dit voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. De heeren v. Helden en v. d. Pol stemden tegen. Het voorstel van den heer Bouman, overgenomen door B. en W., om veer man v. Wijk het terrein voor f 50. per jaar voor den tijd van 10 jaar on derhands te verhuren, wordt met de zelfde stemmen tegen, aangenomen. Inmiddels komt de heer v. Wensen accountant van de Vereeniging van Nederl. gemeenten, ter vergadering. Naar het Engelsch door Mrs. L. B. WALFORD. 15.) En toch kon zij geen andere stem verwachten dan die van Tom. Zóó somber was zijn blik geweest en zóó kwaadaardig zijn glimlach, sedert zij hem openlijk en onbevreesd te kennen had gegeven dat zij voortaan alles ha ren oom zou vertellen, dat zij zich dezen avond vast voornam in geen ge val alleen bij hem te wezen, tenminste •nietMaar een stemme fluisterde van binnen dat er bevrijding op handen en hare slavernij teneinde was. Zij kon het nog een poosje, een klein poosje uithouden.... Een tikken aan de deur verbrak ha ren gedachtengang. „Neen neen," riep Madelaine, hare handen tegen den hijgenden boesem drukkend, „neen. neen, ik wil niet, ik kan niet.... neen, ik Tom, ik.... durf niet...."-' Een regeltje potloodschrift werd on der de deur geschoven, waarop stond: „Kom beneden om uw vriend te zien, hij is hier." „Vriend, mijn vriend? Zou Cumber land het wezen? Zou Cumberland juist dezen stormachtigen avond, terwijl al len uit waren, gekozen hebben om te De Voorzitter heet den heer v. Wen sen welkom en zegt, dat B. en W. dezen uitgenoodigd hebben, deze vergadering bij te wonen, om nog eenige nadere toe lichting te geven, op de begrooting en het rapport door het Verificatiebureau van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, in opdracht van den raad, samengesteld, Over de finantieele gevol gen van een eventueele vereeniging van Veen en Wijk voor de gemeente Wijk. Spr. brengt Z.Exc. den Minister dank, voor het verleende uitstel tot 1 Januari, waardoor het mogelijk was deze be grooting te doen samenstellen. Bespre king van deze begrooting en het rap port zou spr. in geheime zitting wil len voeren, waarvoor derhalve de open bare vergadering wordt geschorst. Te ruim 9 uur wordt de geheime zitting opgeheven en gaat de raad over ïn openbare vergadering. De Voorzitter stelt voor de begroo ting en rapport van het verificatiebu reau te aianvaarden en verder de vol gende conclusie te nemen. 1. Vereeniging van de gemeente Wijk c.a. met de gemeente Veen is niet in het financieel belang van de gemeente Wijk c.a. 2. Indien de vereeniging van de ge meente Wijk c.a. met de gemeente Veen tegen den wil van eerstgenoemde ge meente tot stand komt, kan de ge meente Wijk c.a. naar billijkheid aan spraak maken op de volgende schade loosstellingen ten laste van het rijk en de provincie en strekkende ten gunste van de vereenigde gemeente: a. Een uitkeering a fonds perdu tot het bedrag van de ongedekte te korten op den gewonen dienst der ge meente Veen tot en met het dienstjaar, voorafgaande aan het jaar, waarin de samenvoeging van kracht wordt. b. Een uitkeering a fonds perdu tot het bedrag van de achterstallige schul den der gemeente Veen, verminderd met het bedrag der achterstallige vor deringen dezer gemeente, een en an der naar den toestand op het tijdstip der samenvoeging. c. Kwijtschelding van de schulden, welke de gemeente Veen op het tijdstip der samenvoeging aan het Rijk heeft, ter zake van door het Rijk aan dezë gemeente verleende voorschotten, tot dekking van tekorten op den gewonen dienst. d. Een jaarlijksche uitkeering ten be drage van het door de vereenigde gemeente aan vroegere ambtenaren der gemeenten Wijk c.a. en Veen uit te kee- ren wachtgeld. Deze uitkeering kan voe rloopjg worden begroot op f 100. zijnde het aan den correspondent der Arbeidsbemiddeling der gemeente Veen, na opheffing van diens betrekking, uit te keeren wachtgeld. e. Een jaarlijksche uitkeering om bij handhaving van den te Wijk bestaan- den belastingdruk de begrooting der vereenigde gemeenten sluitend te ma ken. Deze uitkeering kan voorloopig werden begroot op f3600.Verlaging komen?...-. En wat had zij te vreezen als hij bij haar was?" Zij opende de deur en meer om den verheugden blos op hare wangen te verbergen, vroeg zij! „Is er bezoek bij mijnheer Tom?" „Ja juffrouw," antwoordde Jane. „En wanneer kwam hij?" „Nou, zoo een kwartiertje geleden, dunkt me. Mijnheer verzocht mij u dit briefje te geven. Moet ik antwoord te rug brengen?" „Ja, zeg dat ik dadelijk beneden kom." Doch alvorens te gaan, moet zij toch even in den spiegel zien, haar weel- derigen haardos opschikken, een lint om den hals. doen en een nederig bloempje, uit een vaas genomen, op haar boezem steken. En toen ging zij langzaam de cor ridors door, met kloppend hart en van vreugde stralende oogen. Een luide lach klonk haar in de ooren toen zij Tom's kamer binnentrad een harde, onaangename, verschrikke lijke lach. Hij had haar gevangen. Zijne overwinning was volkomen. Maar wie sloot de deur achter haar: Wie zag haar aan maar niet zoo als Cum berland haar aangezien zoude hebben? „Uw vriend!" riep Tom, ,ha, ha, ha! Uw vriend! Misschien niet den vriend, dien gij verwachttet, maar daar om niet minder neen, denk er niet over weg te loopen, daar komt niets van in. Zie," en hij wees naar het domme gelaat van Donald, „hier is hij, trots u, papa, en alle anderen. Hier is hij, en hier is zijn vrachtje," en twee groote flesschen brandewijn, waar van de een reeds opengetrokken, toon- c.q. opheffing van deze uitkeering is alleen gewettigd, zoodra en naar ge lang de financieele draagkracht van de ingezetenen te Veen gemeten aan de opbrengst der gemeentefondsbelasting stijgt boven de in de ontwerpbegroo'.ing aangehouden bedragen. f. Een jaarlijksche uitkeering ten be drage van f 1580.wegens te ver wachten verplegingskosten van krank zinnigen en kosten van straatverlichting. (f600 straatverlichting en f980 krank zinnigenverpleging.) Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De Voorzitter dankt hierop namens B. en W. en den raad den heer Wensen voor zijn tegenwoordigheid en zijn ge geven toelichtingen. Uit de begrooting en het rapport is voldoende gebleken, dat de raad niet tot de voorgestelde vereeniging van Veen en Wijk kan.be sluiten/ zonder dat aan de gestelde voorwaarden wordt voldaan, meent spr. De heer Wensen dankt den Voorzitter voor zijn woorden en den raad voor de belangstelling waarmede deze hem heeft aangehoord. Spr. geeft de verzekering, dat zijn bureau zeer zeker zijn voile belangstelling zal blijven toonen. Het laatste woord zegt spr., zal in deze kwestie nog wel niet zijn gesproken. De heer v. Wensen verlaat hierop de vergadering. De Voorzitter zegt, dat in de laatste vergadering besproken is een perceel in de „dijkkuilen" door werkeloozen te doen omspitten. In opdracht van den raad heeft spr. gesproken met den heer v. d. Maaden, de huurder van het be wuste perceel. De heer v. d. Maaden betaalde voor het geheele perceel f151 huur per jaar en ontvangt door onder verhuring f 204.terug, hiervangaat af het gedeelte dat beneden de stoep ligt, zoodat de heer v. d. Maaden een schade zou lijden van f30.die ten laste zou komen van de N.V. de Vlijt. Van der Maaden zei, dat als het van hem zelf was, hij wel zoo afstand zou willen doen, doch nu het voor de Vlijt is, vraagt hij vergoeding van de schade. Verder heeft de heer v. d. Maaden verzocht het gedeelte voor de woning van zijn zoon niet met hout te bepo- ten, omdat deze dan zijn geheele uit zicht kwijt zou zijn, zoodat er twee derde van het terrein beschikbaar zou blijven om te doen bewerken. De heer Roza zegt, over deze kwestie nogeens te hebben nagedacht, de heer v. d. Maaden maakt door verhuren f 200.— huur van het perceel. Gaat de gemeente het nu omspitten en be- poten met teenhout, zou dan de ge meente in de toekomst wel aan deze huur komen.? De heer v. d. Pol vraagt waar ander werk gezocht zal worden. De heer Roza meent, dat men er naar moet streven, productief werk te doen verrichten. Ziet men door de werk zaamheden in de toekomst schade voor dc gemeente, dan meent spr., kan be ter steun verleend worden zonder, dan de aan waar een deel van den inhoud heengegaan was. „Ja, juffrouw Madelaine, wij hebben je laten roepen om ons gezelschap te houden, en dus weg met dat zure gezicht! Ik denk niet dat je dat papa Tater zal vertellen, en vooral niet als ge zóóveel gehad hebt, als ik denk dat goed voor je is. Ha, ha, ha! dat zal een vroolijk avondje geven!" „Ik geloof dat het bijzonder vrien delijk van ons is, al dat lekkers niet alleen voor ons te willen houden. Ma delaine, ge dacht mij te kunnen trot- seeren maar een ander maal hoop ik dat gij wijzer zult zijn. Hier is iemand die doet wat ik verlang, trots alle pa pa's in de Christenheid. Gij zult geen schade lijden, Donald, dat beloof ik je... daar, vul mijn glas eens en dat van je eigen... Zoo, merci, daar gaat beiden... hé, kostelijk, kostelijk goedje! Nu moet Madelaine eens proeven." Alweer die blik, dien hij tweemaal ontmoet had. „O, je wilt niet Madelaine? Je wilt niet? Maar dat had ik verwacht. Hier j Donald, houdt haar vast en giet.... neen laat /ik het haar in de keel gieten." Nauwelijks had hij echter deze woor den gesproken of met een beweging, even snel als onverwacht, snelde zij naar de deur. Helaas! een sterke arm had net zwakke meisje reeds omstren geld, een arm, die haar als een licht voorwerp vastgekneld hield. „Geef mij nu het glas," riep Tom. „Kunt ge het zelf niet grijpen?" vroeg Donala onbeschoft. „Zou ik het je vragen, domoor? Haar ééne hand is voor haar dat men overgaat tot werkverschaffing. De heer Bouman zegt in de vorige vergadering dit bezwaar reeds te heb ben gevoeld, de bedoeling is echter, de menschen te laten werken. Spr. acht dit ook het beste al zal de gemeente van de werkzaamheden ook geen pro fijt trekken. De heer v. Helden zegt, dat de ban den 7 jaar noodig hebben en veel aan exploitatie kosten. De heer Roza voelt er veel meer voor aan de Ebbe te doen werken, men ver richt dan productief werk en helpt de menschen aan water. De Voorzitter meent, dat daaraan te gelijk begonnen kan worden. Productief werk krijgt men wel niet door het o >pen. Maar U moet er wat tegen doen. „Geen goud zoo goed" omspitten van de dijkkuilen. Was men niet in de noodzakelijkheid de men schen werk te verschaffen, dan zou men er niet aan denken er toe over te gaan. Spr. wijst er op, dat de ge meente nu ook de gelegenheid heeft, een stoep aan te doen leggen naar de dijkkuilen; hij vraagt het gevoelen van den raad, om ook daaraan te beginnen, de gemeente krijgt dan ook een uitweg naar haar eigendommen. De heer Bouman zegt hiervoor niet veel te voelen, de kosten zullen veel te hoog werden en waar moet de grond gehaald worden. Ook de andere heeren voelen niet veel voor het idee. Weth. Roza vestigt de aandacht op de kuilen op de Waard, zou het vraagt spr. geen aanbeveling verdienen in over leg te treden met het bestuur van den Waard, om de kuilen te doen dichten. De Voorzitter zegt, dat genoemd be stuur wel genegen is mede te werken, als de gemeente een toeslag geeft op de loonen. Waar dit geld evenwel ge heel weg i's, voelt spr. er eerst voor, over te gaan tot het verrichten van werkzaamheden op eigen terrein. Ismen daarmede klaar, dan kan het idee van weth. Roza nog te baat worden geno men. Spr. wijst op het maken van een betere afwatering van de dijkkuilen, de slooten zitten zoo goed als dicht. Wethouder Roza meent dat hiervoor de medewerking van het polderbestuur gevraagd zal moeten worden. De heer Bouman merkt op, dat men de slooten daar niet zoo diep mag gra ven als noodig is voor een goede af watering, men komt dan op een zand bodem, zoodat de kanten instorten. De Voorzitter stelt voor, den heer v. d. Maaden een schadevergoeding van f 25 a f 30 toe te staan en over te gaan tot te werk stellen van werkeloozen. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. In verband hiermede wordt de be grooting 1930 gewijzigd. Van den post onvoorzien, waarop nog een f2500. voorkomen, wordt f 1509 afgenomen voor werkverschaffing, tot dekking der voorloopige kosten. Verder wordt besloten, dat B. en W. een oproeping zullen doen voor iemand die toezicht houdt, zoo mogelijk zal ook daarvoor iemand worden genomen die werkeloos is. De heer v. Loon wijst er op, dat het nu reeds noodig is uit te zien naar stekbanden. De Voorzitter zegt, dit met den te benoemen opzichter te zullen regelen. Aangezien de Voorzitter nog iets heeft voor besloten vergadering, wordt de openbare vergadering gesloten. al genoeg; je pink zou voldoende we zen zij kan toch niet weg." Neen, zij kon niet weg, maar het volgende oogenblik hoorde men een slag, een gerinkel als van gebroken glas door het vertrek, en de vloer werd bezaaid met de scherven van flesschen en glazen én stroomen brandewijn ver spreidden zich naar alle hoeken van de kamer. „Eend!" bulderde Tom tot den ont stelden boer, die stokstijf van schrik als wezenloos op dat alles staarde, „eend, red dan iets ten minste. Lum mel, domkop," en dergelijke scheldna men stroomden hem bij honderden van de lippen. „O, alles alles is weg, is verloren!" huilde de ongelukkige ineen aanval van woede, en hij zonk achter over in de sofa, tranen van teleurstel ling vergietend. Geen theelepeltje was gered en het scheen of niemand van het vocht wenschte te behouden. „Weg, weg!" riep Tom. „Wat nu?" klonk eindelijk de ter gende stem van Donald. „Wat moet ik nu voor u doen?" Geen antwoord. „Moet ik haar nog langer vasthou den?" „Bedaar, gekke jongen," kreunde de ongelukkige eindelijk, zich weder eenigzins opheffend, „bedaar, in jedui- velsche stemming heb je reeds kwaad genoeg gebrouwd. Ik heb je niet ge zegd haar los te laten, ezel! Doe wat ik je zeg, meer heb je niet te doen," en zich toen tot zijne nicht wendend, die als een duifje in de klauwen van den valk stond te beven, vervolgde hij; „Komaan, nu heb ik er genoeg NOODLOTTIGE BRAND. Zaterdagavond omstreeks kwart voor acht brak brand uit in de kapitale boer derij van en bewoond door den heer T. W. Hoogland, aan den Nieuwen Bildtdijk te St. Anna-Parochie, waarbij de eigenaar, de heer H., jammerlijk om het leven is gekomen. Onmiddellijk toen de brand ontdekt werd, begaf de heer H. zich nog even naar den zolder om te zien hoe en waar de brand was uitgebroken. Dit werd hem evenwel noodlottig. Vlammen en rook beletten hem weer terug te kee ren. Te omstreeks half twaalf 's avonds toen de boerderij was uitgebrand, vonc| men het verkoolde lijk van den heer H«. in de gang. Het slachtoffer was 49 jaar oud en laat een vrouw met vier kinderen achter. O— DE INBRAKEN TE ZWIJNDRECHT. In den laatsten is Zwijndrecht onveilig gemaakt door een aantal personen, die herhaaldelijk inbraken pleegden in wó- ningen en kantoorgebouwen, alsmede in enkele schoolgebouwen en in de consis toriekamer van de Geref. Kerk aan den Rotterdamschen weg. De inbraken gingen meestal gepaard met vernieling van deuren. De politie is er thans in geslaagd de dieven op het spoor te komen. Toen op Oudejaarsavond voor de tiende maal was ingebroken, werd onmiddellijk last gegeven, reeds lang verdachte personen te arres teeren. De bende bestond uit vijf jongens van ongeveer 20 jaar oud. Na een streng verhoor hebben allen een volledige be kentenis afgelegd. o FRAUDE Naar „V. D." verneemt, is momenteel te Zwolle een onderzoek gaande naar de gedragingen van een opperwachtmeester, brigade commandant bij de Kon. Mare- van. Een, twee, driemaal dat is de derde keer dat gij, gij, arm nest, dat mijn vader uit genade aangenomen, ge voed, gekleed heeft, dat gij u verstout hebt te durven.... Donald, ik heb je de plaats gezegd. Het is deze trap op. Er i s maar een deur, en denk er om die weer te sluiten en mij den sleutel te brengen. Daar zult gij een deel van den nacht moeten doorbrengen juffrouw; je hebt zoo dikwijls gewenscht eens een kijkje in de spookkamer te mogen nemen hé? Je kon geen beteren nacht uitgekozen hebben dan juist dezen. Het oude schotwerk zal als bezeten kraken en de voetstappen worden in stormach tige nachten altijd langs c|en muur ge hoord. Dat je niet gestoord zal wor den, daar zal Donald wel voor zorgen. Je hebt haar gisteren een aardige poets gespeeld en nu is het zijn beurt. Weg met haar Donald, maar neen, wacht nog even." Hij bracht de hand aan het voorhoofd. „Zal ik het haar vertellen of niet?"' mompelde hij. Tom was niet voornemens geweest die andere zaak, waarin tegen Madelaine was samenge spannen, te ontsluieren, en nu de dam pen van den brandewijn hem reeds naar het hoofd stegen, begreep hij dat het onvoorzichtig was te veel te ver tellen, maar de verzoeking was te groot voor hem. „Haar verpletteren," dacht hij, Ï3zij zal alles weten laat komen wat wil." Hij zag open een spottende glimlach vloog over zijn gelaat. „Gij zult ergens over moeten denken, niet waar schoone dame? Welnu, dat zult ge hebben en dan geloof ik dat alles in orde is." (Wordt vervolgd.) - (LlllStf U behoeft niet met winterteenen te blijven J[ E i U künt er wat tegen doen. Akker's K oosterbalsem herstelt de cellen der huid, verzacht onmiddellijk de pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker's

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1