Tergadering van den Raad der gemeente DUSSEN, op Dinsdag 30 December 4930, des namiddags 3 uur. VoorzitterEdelachtb. Heei Snijders. Afwezig de Heer van Drunen. Ingekomen stukken en mededeelingen Nota van aanmerkingen door Ged. St. op de gemeente-begrooting 1931 en de rekening van 1929. De Voorzitter zegt dat alle aanmer kingen van administratieven aard zijn en stelt voor de beantwoording aan Burge meester en Wethouders over te laten, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Spr. heeft naar de kosten van onder houd geinformeerd en hem is gebleken dat deze zijn te ramen op f 850. Verschillende omliggende gemeenten geven subsidie en Burgemeester en Wethouders voelen er ook wat voor om subsidie te verleenen, maar men staat hier voor het feit dat door velen ook van het bureau te Heusden gebruik gemaakt wordt en dat ook dit bureau om subsidie zal komen aandringen. Burgemeester en Wethouders vinden het beter de subsidie vast te stellen even redig het aantal gebruikte bezoeken. De heer Berm zegt dat er vele vrou- wachten. De Voorzitter merkt nog op dat er heel wat aan vast zit, omdat er meerdere ver- eenigingen zijn. Hij stelt voor een com missie te benoemen die deze aangelegen heid terdege onder de oogen ziet. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Tot leden van deze commissie worden aangewezen de heeren Herman, Smink én Jongbloedts. wen met hun kinderen naar Heusden gaan, Een schrijven van het gemeentebestuur zeifs zijn er jie naar Capelle gaan." De Voorzitter zou niet gaarne zien dat het bureau te Almkerk moest verdwijnen. De heer Herman merkt nog op dat de moeders met een auto daarheen worden gebracht, wat gratis geschiedt. Het R.K. kerkbestuur neemt deze kosten op zich Na nog eenige discussie wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders van Almkerk, waarin aangedrongen wordt om de salarissen van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers niet te ver- hoogen, wordt voorgelezen. Ook wordt voorgelezen een schrijven van Ged. Staten, houdende de mededeeling dat de voorgestelde jaarweddenregeling, met het oog op de slechte toestanden, voorloopig worden ingetrokken. Beide stukken worden voor kennis geving aangenomen. Schrijven van de afd. Noord-Brabant van den Ned. bond van gemeente-ambte naren om de pensioensbijdrage in het vervolg niet geheel op de ambtenaren te verhalen. De Voorzitter zegt dat hier 3°/0 ver haald wordt. Voor de ambtenaren is het een voldoening om zelfs voor hun pensioen ook wat bij te dragen. Moet wat worden gedaan, dan zou hij liever de salarissen willen zien verhoogd. Burgemeester en Wethouders stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Subsidie-aanvrage van de Landbouw- cursus Nieuwendijk. De Voorzitter zegt onderzocht te hebben hoeveel leerlingen uit deze gemeente de cursus volgt. Gebleken is dat 5 personen de cursus bezoeken en daarom stelt hij namens Burgemeester en Wethouders voor s/12 in de kosten van verlichting enz. te betalen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Schrijven van het Wegen-comité Land van Altena. De Voorzitter zegt het eens te zijn met het adres waar gezegd wordt dat het tegenwoordig snelverkeer goede wegen eischt, als ook dat een dergelijke weg die loopt van 's Bosch naar Dordrecht en Rotterdam, voor het Land van Altena van de grootste beteekenis is met het oog op de tuinbouw en bloementeelt. Toegegeven moet dan ook worden dat het streven naar een dergelijken weg voor de geheele streek van groot belang is. De kosten die de commissie zal hebben te maken zijn begroot op f 2500. Van deze gemeente wordt gevraagd 2y2 cent per inwoner. Burgemeester en Wethouders vinden het jammer dat de commissie nog geen bepaald plan heeft kunnen vaststellen, dus weet men nog niet of het voor deze gemeente wel die groote beteekenis heeft of niet. Belang heeft de gemeente er altijd hij, doch van zelf sprekend is het dat, komt de weg door of langs de ge meente, dit van nog grootere beteekenis voor de gemeente is en daarom stellen Burgemeester en Wethouders voor nu de helft van de gevraagde subsidie te ver leenen en blijkt later dat de weg door of langs de gemeente komt, om dan de andere helft alsnog te verleenen. 4 De heer Jongbloedts gelooft niet dat de gemeente er zooveel mee zal zijn gehaat. De weg komt van Woudrichen over Heus den, zoodat men er hier niets aan heeft. De Voorzitter zegt dat lang nog niet vaststaat waar de weg zal komen. Er zijn verschillende plannen. Hoe het ook zal komen, van groot belang zal het in ieder geval voor de streek zijn en daarom moet men de pogingen van de commissie steunen. De heer Jongbloedts zou met het ver leenen van subsidie willen wachten totdat men met de definitieve plannen gereed is gekomen. De Voorzitter merkt op dat de com missie zonder geld niet kan voortgaan met haar ar beid en daarom dringt hij aan het voorstel van Burgemeester en Wet houders te steunen. Met algemeene stemmen wordt dit aangenomen. Schrijven van de vereeniging voor gezinsverpleging en bestrijding van de T.R.C. te Almkerk, houdende verzoek om subsidie te willen verleenen aan het con sultatiebureau, waarvan door de ingezete nen van Dussen druk gebruik wordt gemaakt. De Voorzitter geeft toe, dat het con sul ratiebureau in een lang gevoelde be hoefte voor ziet. Doel van het bureau is om het sterftecijfer van zuigelingen be langrijk te laten dalen en dat pogen is loffelijk, want het sterftecijfer van kin deren rs hier ook vrij hoog te noemen. vtaar het bureau, zooals in het adres wojdt gezegd, onder leiding staat van een specrale Kinderarts, zullen de resultaten niet uitblijven. De vereeniging staat voor vrij hooye kosten en verzoekt daarom om een subsidie van f 100. met algemeene stemmen aangenomen. Schrijven van den Nederl. Bond van arbeiders in het land- en tuinbouw bedrijf, houdende het verzoek een werk verschaffing in het leven te willen roepen voor uitgetrokken arbeiders. In het schrijven wordt aangedrongen om de werkloozen te steunen het liefst door werkverschaffing, doch zoo zulks niet mogelijk is dan ondersteuning door f 0,60 toeslag te willen geven op de uitkeering die door den bond wordt gedaan en aan gehuwden 20 cent per kind beneden de 14 jaar. Aaugedrongen wordt ten slotte om deze uitkeering te doen plaats hebben via den penningmeester van de afd. Nieuwendijk van genoemden bond. Daardoor verdwijnt iet cachet van armenzorg. Adressanten verwachten een groote werkeloosheid. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. eens geinformeerd hebben hoeveel inge zetenen bij de afd. Nieuwendijk zijn aan gesloten. Gebleken is dat slechts twee lersonen lid zijn, een getal dat zeer gering genoemd moet worden. Bovendien moet gezegd worden dat hier werkeloosheid van eenige beteekenis niet bestaat. Wel zijn Burg. en Weth. van gevoelen dat het aanbeveling verdiendt dat de arbeiders zich vereenigen en daardoor zooveel mogelijk voor zich zelf zorgen. Jammer genoeg beseffen maar al te veel arbeiders de noodzakelijkheid van organi satie niet. Waar echter maar twee ingezetenen bij dezen bond zijn, stellen Burg. en Weth. voor om voorloopig afwijzend op het ver zoek te beschikken. De heer Smink weet zeker dat meerdere arbeiders uit deze gemeente lid van de vereeniging zijn, zelfs zijn er al die werke- oos zijn. Voor 2 jaar geleden is hier al gezegd dat het zoo jammer is dat de arbeiders het nut en de noodzakelijkheid van organisatie niet in zien. Om hen daartoe aan te wakkeren stelt hij voor op het verzoek in te gaan, vooral omdat het de gemeente niet veel geld zal kosten. De Voorzitter merkt op dat men hier voor moeilijkheden staat. In normale omstandigheden heerscht er bij los weer zooals nu, geen werkeloosheid. Maat regelen treffen om de werkeloosheid in de hand te werken moet ook niet worden gedaan. De heer Smink merkt op dat slechts f 8.steun wordt verleend. De arbeiders zullen dus wel zoo spoedig mogelijk naar werk uitzien, want wat is er in een huishouden nu met f 8,te beginnen. De heer Jongbloedts zegt dat er arbei ders zijn die voor f 8,moeten werken. De heer Herman voelt wel iets voor het verzoek, vooral omdat men niet weet wat de toekomst brengen zal. De Voorzitter wijst er vervolgens nog op dat er in deze geme nte weinig werk gelegenheid is te scheppen en daar men van de vereeniging zoo weinig afweet zou hij liever eerst een commissie willen be noemen die een en ander eens goed onder de oogen ziet. De heer Smink wijst op de toegangs weg tot het Capelsche veer. Verbetering is daar absoluut dringend noodzakelijk en bovendien geeft zoowel Rijk als Provincie voor dergelijk werk subsidie. De Voorzitter zegt dat dit vraagstuk reeds eerder in de vergadering van B en W. is besproken. Zelfs is men reeds bezig geweest met het afsteken van de bermen, doch toen is er een protest ge komen van de eigenaars of pachters der bermen. Het is wel gewenscht dat men den weg daar kan verbeteren, doch onder zocht moet worden of men dit raag en kan doen. De heer Middelkoop geeft toe, dat de polder en meer andere lichamen eigenaars van de bermen zijn. De heer Jongbloedts zou het een mooie oplossing vinden indien daartoe zou kun nen worden overgegaan. De Voorzitter zegt dat B. en W. niet zoo erg afwijzend tegenover het verzoek staan, doch aangezien men te weinig van de vereeniging afweet, willen zij eerst geed een en ander onderzoeken. De heer Smink geeft in overweging niet al te lang met dat onderzoek te Schrijven van de N.V. „A.L A.D.", hou dende het verzoek om subsidie voor de instandhouding van den dienst Heusden Sleeuwijk. De N.V. wijst er op, dat vooral de twee laatste diensten niet rendabel zijn te maken, waardoor een verlies van f 1134 wordt geleden, welk verlies niet langer door de onderneming is te dragen. Bij onheffing van den dienst zullen velen teleurgesteld worden en daarom vraagt de N.V. een subsidie aan deze gemeente van f 300, wat ook aan de gemeente Almkerk zal worden gevraagd. De Voorzitter zegt dat B en W. deze zaak goed overwogen hebben. Zij zijn van meening dat de dienst, ook al zal de subsidie worden gegeven, spoedig zal moe ten worden gestaakt aangezien de N.V. toch nog voor een verlies van f 600 blijft staan. B. en "W. stellen voor geen sub sidie te verleenen zooals wordt gevraagd, maar een ander voorstel te doen. Zooals men weet komt men in het najaar met de brug te Keizersveer gereed en dan zou het voor deze gemeente van groot belang zijn indien er een dienst werd ingesteld op het station te Geertruidenberg. B. en W. zouden daarvoor een subsidie van f 100 willen verleenen. Spr. meent te weten dat men hierop niet in zal gaan, doch hij zou het toch willen probeeren. De heer Berm meent dat, wanneer de dienst over Hank zcu worden gebracht, men meerdere passagiers zou krijgen. De Voorzitter beaamt zulks, doch wijst er op, dat men dan toch nog voor groote moeilijkheden blijft staan. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. daarna aangeno men. De Voorzitter deelt mede, dat van pachters van gronden alsmede van de N. C. B. en van de N.-Br. Maatschappij van Landbouw een verzoek is ingekomen waarin wordt aangedrongen om vermin dering der pachtprijzen. De Voorzitter zegt, dat deze kwestie reeds is besproken. De Landarbeidersstichting stelt voor 10 pCt. korting te verleenen. Het Armbestuur wil deze korting alleen verleenen aan pachters van bouwland, mits dan de pacht, die met Kerstmis had betaald moeten zijn, uiterlijk 1 Februari wordt betaald. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Destructie van vee en vleesch. "Wordt besloten met de N. C. B. een contract te sluiten. Electrificatie Peerenboom. De Voorzitter zegt, dat de nader ge houden besprekingen met de P.N'E.M. er toe hebben geleid, dat vcordeeliger con dities zijn verkregen. Aanvankelijk moest de gemeente f 2000 in de aanlegkosten betalen, doch nu is dit teruggebracht tot f1425. Verder heeft de P.N.E.M als eisch gesteld dat minstens 45 inwoners zullen aansluiten, doch er zijn er 50 die hebben geteekend. De ge meente moet deze inwoners 2 gratis licht punten geven volgens de bestaande ver ordening. Verder moet voor de straatver lichting een onkosten worden gemaakt van f530 voor de meters en f15 voor iedere straatlamp. De P.N.E.M. levert de eerste 40 K.W.U. voor 45 ct. en de overige K.W.U. voor 15 ct. Een en ander zal de gemeente op f 2000 komen te staan. B. en W. stellen voor thans op de gestelde voorwaarden in te gaan vooral omdat het Rijk hierin tegemoet zal komen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Schrijven van de groep Nederland van het Algemeen Nederlandsche Verbond houdende het verzoek om mede te wer ken aan de bevordering van het gebruik der Nederlandsche taal op aankondigingen 'enz. door vaststelling eener verordening tot heffing eener belasting op openbare aankondigingen. De Voorzitter merkt op dat het gebruik van vreemde woorden hier niet groot is en derhalve een belasting nie^ veel zal opbrengen. B. en W. stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Vergoeding ex artikel 43 der L.O.-wet 1930. De Voorzitter zegt dat de heer Van Drunen tegen het raadsbesluit bij Ged. Staten in beroep is gegaan, aangezien hij de toegezegde vergoeding niet voldoende acht. Toegezegd is fl.50 per week, ter wijl 12 wordt gevraagd. B. en W. stellen voor Ged. Staten te berichten, dat de vergoeding wordt geregeld naar het inkomen. Daartoe wordt besloten. Verzoeken van de heeren H. Groene- veld, A. van Drunen en H. van Drunen, worden volgens de verordening afgewerkt. Aan den heer Schmink wordt een ver goeding verleend van f 12 voor veergeld dat zijn kind, die de Chr. School te Raamsdonksveer bezoekt, moet betalen. Vergoeding volkstelling. De heer Jongbloedts meent dat een be drag van f 60 voor ververschingen veel te hoog is. De Voorzitter merkt op dat hier de Z3ak, doordat men met de Biesbosch zit, veel moeilijker is dan elders. Bij een vorige telling is eveneens zoo gehandeld. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Aanvraag ingevolge art. 13 der Land* arbeiderswet Van den heer J. Bogaarts is een ver zoek ingekomen om hem een voorschot te verleenen van f2700. Daartoe wordt besloten. Benoeming armmeester Algemeen Bur gerlijk Armbestuur. Wordt herkozen de heer J. A. v. Etten. Benoeming leden Commissie tot wering van schoolverzuim. Herkozen worden de heeren Boender, A. Severijn, Van Dijk, J. Achterberg en Michael. Bij de rondvraag wijst de heer Smink er op, dat het 's avonds in de Voorste Hoek levensgevaarlijk is om buiten te komen. Het is hoogst noodig om daar een paar lantaarns bij te plaatsen. De Voorzitter zegt dat het lantaarns bijplaatsen de gemeente nu geld gaat kosten, wijl men nu aan het toegemeten verbruik is. De heer Middelkoop beaamt, wat door den heer Smink is gezegd. Als belang hebbende heeft hij daar nooit op willen wijzen. Noodzakelijk is het absoluut. De Voorzitter zegt toe met den agent der P.N.E.M. er over te zullen spreken, wat in deze kan worden gedaan. Daarna wordt de vergadering gesloten. j-sjacsHsesr. mbomnn ■mbkhhbhb Mfloms v**, Spoedeischende vergadering van den raad der gemeente WERKENDAM, Op Dinsdag 30 December IV30, des nam. 7.30 uun Voorzitter: EdelAchtb. Heer Beuken kamp, burgemeester. Secretaris: WelEd. heer J. A. Tim mermans. Afwezig de heer T. de Klerk, we gens ziekte. Na de opening met gebed, komen ver schillende ingekomen stukken ter ta fel, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Voorts is ingekomen: Een schrijven van Ged. St., waarin zij mededeeicn hun voorstel tot wijzi ging der salarissen van burgemeesters, wethouders, secretarissen en ontvangers voorloopig terug te trekken. Een verzoek van de Vereeniging voor Gezinsverpleging en tot Bestrijding der Tuberculose te Almkerk, om een jaar- lijkschc subsidie van f 100.voor het door haar opgerichte Consultatiebu reau. Daar deze zaak nog niet genoeg is voorbereid, wordt op voorstel van den Voorzitter genoemd adres in handen van B. en W. gesteld ter fine van advies. In Gorinchem is in het gebouw „Obadja" een dergelijk bureau geves tigd, waaraan drie doctoren verbon den zijn. Daar Gorinchem van hieruit .gemakkelijker bereikbaar is dan Alm kerk, was het wellicht wenschelijker om met dat bureau in overleg te treden. De heer Bril wijst er op, dat aan het bureau te Almkerk een speciale kinder arts is verbonden, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit wellicht na over leg ook in Gorinchem te bereiken is. JEen verzoek van Kok, Potters en Blok in den Biesbosch, om een tege moetkoming in het onderhoud van een rijwiel voor hunne schoolgaande kin deren. Op voorstel van B. en W. wordt een tegemoetkoming van f 12.50 per jaar voor elk kind verleend. Een verzoek van de Commissie voor den aanleg van een nieuwe verkeers weg door het Land van Heusden en Altena, om een ^subsidie van 2i/2 cent per inwoner, <a»ls tegemoetkoming in de onkosten van voorbereiding. Ook dit verzoek wordt toegestaan. Een schrijven van Ged. St., waarin deze berichten, dat zij de verordening inzake het venten met eetwaren en fruit op Zaterdagavond, nog niet heb ben goedgekeurd, daar uit den consi derans niet voldoende blijkt, dat deze verordening is ingesteld met het oog op de openbare orde. Ook geeft ge noemd College in overweging de zin snede „o p den openbaren weg" te wij zigen in „op en langs den openbaren weg." De heer Bril stelt voor, deze veror dening geheel te doen vervallen, welk voorstel aanvankelijk door den heer Koonings wordt ondersteund. Alvorens hierop in te gaan, wil de Voorzitter eerst iets zeggen naar aan leiding van een ingezonden stuk, ge titeld „Dorpsprotectionisme", dat kort na de instelling der verordening in een der plaatselijke bladen was opgenomen. De bedoeling van B. en W. is niet geweest om ingezetenen te bevoordee- len boven buitenlui, maar alleen om een goede orde te bevorderen. Het ven ten blijft vrij, doch is op Zaterdagavond alleen aan een bepaald uur gebonden, n.l. in de maanden October tot April tot Zensondergang en in de zomer maanden tot 6 uur. De heer Hakkers vraagt of er niet een bepaalde staanplaats kan worden aan- gewezen, b.v. het Plein. De Voorzitter antwoordt, dat hierop ook is gewezen aan Ged. St., doch dan moet de verkoop op Zaterdagavond aan een bepaald uur worden gebonden, b.v. 9 uur. Wanneer op de aangewezen piaats een goede verlich ing werd aan gebracht, dan zou zulks ook de con trole door de warenkeuring vergemak kelijken, terwijl na afloop alles door de gemeentereiniging nog kan worden op geruimd. De Voorzitter geeft dan ook in overweging de verordening overeen komstig den wensch van Ged. St. te wijzigen en aan B. en W. over te laten een bepaalde plaats voor verkoop van eetwaren en fruit aan te wijzen. De heer de Waal ondersteunt het vocrstel-Hakkers, welk voorstel wordt aangenomen. De Voorzitter vraagt den heer Bril of deze zijn voorstel handhaaft na de gegeven toelichtingen, waarop deze be vestigend antwoordt. Thans wordt dit voorstel echter niet meer ondersteund en kan daardoor niet in stemming wor den gebracht. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop de gewijzigde verordening goed gekeurd. In de „Bouwverordening" wordt de voorgeschreven hoogte van zolderver- trekken, thans minstens 2.60 M., ver anderd in minstens 2.40 M. Hierna is aan de orde een voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van een chloorinrichting aan de drinkwa terleiding, waarvan de kosten geraamd zijn op f 1040.Door deze installatie is het mogelijk om het water veel vlugger te zuiveren. Het is een tijde lijke maatregel met het oog op even- tueele aansluiting aan een centrale wa terleiding. Wordt deze inrichting niet aangebracht, dan moet een der filters vernieuwd worden, wat veel meer zal kosten. Na eenige vragen van de heeren Vis ser en Groeneveld wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Tot leden der Commissie tot wering van scchoclverzuim worden herkozen de heeren C. de Boon, Leenders en L. Verdoorn, terwijl in de plaats van de heeren H. Groeneveld en J. Kant, die geen schoolgaande kinderen meer heb ben, worden benoemd de heeren Ard. Hakkers en M. J. de Jager. Het volgende punt der agenda is de vaststelling eener steunregeling voor werkloozen. De besprekingen aangaande dit punt worden gehouden in een zeer langdu rige geheime zitting. Na heropening der vergadering wordt het volgende besloten: Aan behoeftige werkloozen, zoowel gehuwden als ongehuwde kostwinners van tiet gezin, wordt gedurende hun werkloosheid uit de gemeentekas een steun verleend van f7.per week, verhoogd met f0.50 per week voor elk inwonend gezinslid boven twee. De uit te keeren steun zal worden verminderd met 50 pCt. van het totale inkomen, dat in de week, waarop de steunuitkeering betrekking heeft, door het gezin is genoten. Bovendien wordt e en vermindering toegepast van fl.per week voor die gezinnen, waarvan het hoofd of de kostwinner niet reeds langer dan drie maanden bij een werkloozenkas is aan gesloten. Hij, ld'ie voor de steunuikeering in aanmerking wenscht te komen, is ver plicht aan de met de uitvoering dezer regeling belaste personen alle gevraag de inlichtingen te verstrekken. Wanneer mocht blijken, dat opzette lijk onjuiste inlichtingen zijn verstrekt of in verband met genoten gezinsinko men welbewust niet alle inkomsten zijn opgegeven, blijft hij gedurende een door B. en W. te bepalen tijdvak van min stens 14 dagen van steunuitkeering uit gesloten. Bij de rondvraag spreekt de heer de Waal over de bioscoop en verzoekt om films, waarin bijbelsche gebeurtenissen op het doek warden gebracht, te ver bieden. Deze vraag wordt door spreker gedaan naar aanleiding van de film „De Ark van Noach", welke hier laatst is vertoond. Over dit punt wordt lang gesproken, waarbij de Voorzitter als zijn meening te kennen geeft, dat men films, die niet in strijd zijn met de openbare orde of de zedelijkheid, niet mag verbieden al is met het persoonlijk er niet mede eens. Hierna wordt de vergadering geslo ten. RIJSWIJK. Op 14 Januari as. zal in de Ned. Herv, Kerk een ring vergadering worden gehouden onder leiding van den heer W. Bronkhorst te Andel. Ds. Pop zal een inleiding leveren over de beteekenis van hervormd te zijn. Ook andere on derwerpen zullen worden behandeld. SLEEUWIJK. Het Uitvoerend Comité voor het op 2e Pinksterdag alhier te houden con cours, bestaat uit de vavolgende heeren W. G. Beukenkamp, Burgemeester, Eere-VoorzitterM. Sigmond, Voorzitter; A. v. d. Giezen, Secretaris G. Lievaart, Penningmeester J. Stout. M. Pouderoijen en M. A. Colijn De Jury zal dien dag bestaan uit de heerenH. v. Nieuwenhoven, Breda Sam Vlessing, ljmuiden J. P. J. Wierts, Den Haag Technisch leider is den heer A. W. Havelaar te Woudrichem.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 4