HET BRILLENHUIS KERKSTRAAT 30. Eind 30 GORKUM Telef266. Dag- en Avondlicht. Lijsten in alle maten. KEUNEN-fMUHORÉ TKE0LE8r HEUSDEN li VOOR DE a.s. FEESTDAGEN s Vergrootingen naar elke FOTO. H. VAN DER VEN - Den Bosch gezien. Verdachte ontkent op den Muggen- waard te zijn geweest. Getuige Lankhaar: Ik blijf geheel bij mijn proces-verbaal. Kantonrechter: Hoe staat verdachte bekend? Getuige Lankhaar: Als een groote strooper. Kantonrechter tot verdachte: Als je gezegd had „ik heb het gedaan", dan zou je straf heel wat minder zijn ge weest, dan zij nu zal zijn. Je geweer' heeft Lankhaar niet in beslag kunnen j nemen, omdat er een sloot tusschen lag. Je krijgt f40.00 of 20 dagen en het in beslag genomen geweer mag je als nog uitleveren en doe je dat niet, dan daarvoor nog f 10.00 of 5 dagen. W. H. B. te Rijswijk staat te recht voor schoolverzuim van zijn kind. Kantonrechter: Uit een hierbij over gelegd officieel rapport lees ik het vol gende: „Het gezin bestaat uit 10 personen, waarvan alleen de vader en de oudste zoon tot de inkomsten bijdragen. Het inkomen bedraagt ongeveer 30 gulden per week, doch door het natte weer is dat meestal beduidend minder, zoo dat het een armoedig gezin is. Boven dien is de vader veelal werkeloos. Verder is bij het onderzoek gebleken, dat in de gemeente Rijswijk veel school verzuim plaats vindt, doch alleen de verzuimen van kinderen der openbare school vervolgd worden, terwijl van verzuimen van leerlingen der bijzondere school geen) meldingen worden ge maakt, althans van strafvervolging is tot nog toe niets gebleken. Men is aldaar dan ook de meening toegedaan dat men op die manier wil dwingen het openbaar onderwijs te verlaten en bijzonder onderwijs te volgen." Kantonrechter: Als het waar is, is dat wel een hoogst unfaire manier van concurrentie. De Leerplichtwet inden schoolstrijd! betrekken is toch zeker meer dan afkeurenswaard. Ik kan zulks dan ook zoo maar niet aannemen, daar ik Schoolhoofden te hoog staand acht omj zichi, tot zulke minderwaardige praktijken te leenen. Maar, dit daarge laten, we hebben hier te doen met een arm gezin en daarom verklaar ik ver dachte wel schuldig, maar wil verder geen straf toepassen. A. W. d. G., arbeider te Almkerk, had in de Waardhuizensche Steeg een zekeren van Andel tot tweemaal stom pen toegediend en zijn rijwiel in een sloot geworpen. Verdachte zegt: Ik was om half acht te Almkerk en toen vroegen Schouten, de Pender en Zwart mij of ik meeging om van Andel in de sloot te gooien. Ik heb van Andel twee keer aan zijn jas getrokken en heb toen tegen hem gezegd „wacht eens even". Ik deed dit om hem te beschermen. Schouten en de Pender hebben zijn fiets in de sloot gegooid. Getuige van Andel: Drie lui hebben tegen mij gezegd „daar heb je hem". Ik heb toen mijn fiets op de werf bij café Schoenmakers gezet en heb aan verdachte lucifers gevraagd. Ik ben toen weggereden in de richting Andel en in de buurt van de Waardhuizensche Steeg heeft een persoon mij gestompt en wilde mij in de sloot duwen. Kantonrechter tegen verdachte: Je houdt er een rare manier op na om iemand te helpen. Wat hadden jullie tegen van Andel? Verdachte: We wilden hem maar een beetje bang maken. Kantonrechter: Maar ik geloof dat ik jou banger zal maken dan jij van An del. Getuige Jan Schouten: We waren met z'n drieën n.l. ik, de Pender en Zwart te Almkerk op de Kruisstraat. Later kwam de Graaf f er bij. Toen zagen we van Andel rijden en reden hem achterna en wilden dien jongen een beetje bang maken. Hij reed naar den Duil en wij zijn hem achterna 'gereden. Verdachte heeft hem twee keer gestompt. Met z'n vieren zijn wij hem nagereden. Kantonrechter: Ook deze zaak wil ik leens grondig onderzoeken, want 't is toch een beetje al te gek dat iemand tniet veilig over den weg zou kunnen gaan. De verdere behandeling stel ik il4 dagen uit en gelast de dagvaarding alsdan van de Pender en Zwart en den rijksveldwachter Hoogeboom. Plaatselijk Nieuws. AALST. Op de gehouden Geërfdendag van den dorpspolder Aalst, werd de rekening over het vorig dienstjaar vastgesteld. Op een verzoek van Ant. Exalto tot verkoop bouwgrond, werd na eenige besprekingen gunstig beschikt. Voorgesteld werd een voorloopig besluit te nemen dat aanvra gers om bouwgrond een jaar in de ge meente woonachtig moeten zijn. Aldus werd besloten. Een opmerking werd ge maakt over het bedrag, uitgetrokken voor het bedienen van het sluisje aan „de Groote Brug". Ter vergadering werd al gemeen geklaagd over de weinig moeite die gedaan wordt om 's zomers water in „het Hamblok" te laten. De mogelijk- BORDEAUXWIJNEN ZOETE WIJNEN. FIJNE LIKEUREN, ALS ANISETTE, CURASAO, PERSICO, ENZ. BOERENJONGENS ADVOCAAT. COGNAC BRANDEWIJN RUM. Uitsluitend prima kwaliteiten. Levering steeds franco huis. Brillen Barometers - Leesglazen enz heid werd geopend om een vloeddeur aan te brengen, zoodat de bediening kon vervallen. Bij de jaarlijksche verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk was de opbrengst ruim l/s hooger. Dit getuigt wel van medeleven en belangstelling op kerkelyk gebied in onze gemeente. Bij den heer C. v. B. Ezn. alhier heeft een kip een ei gelegd van meer dan gewone grootte. Bij opening bleek in het ei nog een tweede ei aanwezig te zijn, dat geheel normaal was. Zeker wel een unicum in de kippenwereld. ANDEL. Gedurende het jaar 1930 zijn door de Wilhelminaschutsluis alhier gepasseerd 34709 vaartuigen met een inhoud van 4972646 Ms. Dit is het grootste aantal schepen dat gedurende de ingebruikneming der Sluis per jaar is gepasseerd. Het aantal Ms. inhoud is iets beneden het groote aantal. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen alhier vanwege de Ger. Kerk een z.g. ziekentelefoon aan te leggen, waardoor zieken en gebrekkigen thuis de preek kunnen beluisteren. «RAKEL. Aantal inwoners op 1 Jan. 1930: 920 m. 803 vr. 1723 Geboren 21 m. 24 vr. 45 Ingekomen 12 m. 27 vr. 39 heer Adr. Buijs Sr. en in de plaats van den heer Ritico, die naar elders is ver trokken, werd gekozen de heer J. v. d. Broek. De Voorzitter bracht dank aan den Secretaris en den Directeur voor het accurate werk over 1930 door hen verricht. POEDEROIJEN. Bevolking op 1 Jan. 1930 669 m. 566 vr. 1235 Geboren 10 m. 11 vr. 21 Ingekomen 35 m. 31 vr. 66 Totaal 714 m. 608 vr. 1322 Overleden Vertrokken 2 m. 41 m. 4 vr. 43 vr. 6 84 Totaal Overleden Vertrokken 953 m. 854 vr. 1807 Hm. 9 vr. 20 9 m. 30 vr. 39 Bevolking op 1 Jan. 1931 933 m. 815 vr. 1748 Aantal huwelijken 16. DONGEN. Het Gemeentebestuur heeft een maatregel genomen die ten zeerste zal worden toegejuicht. Gedurende de drukste uren van den dag zijn bij de St. Lauren- tiuskerk en bij de viersprong twee agenten gestationeerd, belast met de regelen van het verkeer. Een rustige gedachte voor onze ouders, wier kinderen vaak niet weinig gevaar liepen door de dikwijls in razende vaart rijdende fietsers. Dezer dagen kwam de vrouw van P. S. alhier zoodanig te vallen dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. HERPT. In de Dinsdag gehouden vergade ring van de R.K. Kiesvereeniging werden als candidaten gesteld voor de a.s. ver kiezingen der Prov. Staten, de heeren Mr. P. Loefï te 's Bosch, v. d. Ven te Vlijmen en Chr. A. J. v. Herpt alhier. Tevens werd besloten om den heer Van Genabeek uit Den Bosch uit te noodigen hier een lezing te komen houden. De harmonie „De Eendracht" hield hare jaarlijksche algem. vergadering in het Café Verhoeven. De Voorzitter wenschte den leden een Zalig Nieuwjaar en sprak de beste wenschen uit voor den groei en den bloei der harmonie. De rekening over 1930 sloot met een voor- deelig saldo. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. M. Buijs en Ant. de Hart, resp. als Voorzitter en Secre taris-Penningmeester. Als lid der Com missie van Toezicht werd herkozen de Bevolking op 1 Jan. 1931 671 m. 561 vr. 1232 Aantal huwelijken 13. De heer G. de Groot, onderwijzer aan de O. L. School alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Schelluinen. RIJSWIJK. De nieuwe kerk der Geref. Gem. alhier zal op Donderdag 15 Jan. des avonds halfzeven in gebruik worden genomen. Alsdan hoopt voor de gemeente op te treden ds. Bouwmeester uit Andel. Op 30 Dec. j.I. werd alhier door de afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm de jaarlijksche schietwedstrijd gehouden. De uitslag was als volgt T. Lie vaart 44 punten le prijs. A. Schmidt 43 2e C. v. Vugt 42 3e G. Kant Bzn. 41 4e P. A. Westerlaken 39 5e Hierna volgde onderlinge wedstrijd, de uitslag was als volgt A. Schmidt 48 punten le prijs. P. Smits 48 2e G. de Zeeuw 47 3e T. J. v. Heukelom 46 4e P. A. Westerlaken 44 5e VEEN. Bevolking op 31 Dec. 1929: 495 m. 456 vr. 951 Geboorte 15 m. 17 vr. 32 Vestiging 7 m. 18 vr. 25 Totaal Overleden Vertrokken 517 m. 491 vr. 1008 7 m. 8 vr. 15 22 m. 29 vr. 51 Totaal 488 m. 454 vr. 942 Bevolking op 31 Dec. 1930 488 m. 454 vr. 942 Levenlooze aangifte 1. Huwelijken 7. Bij de gehouden verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk was de opbrengst f 120 hooger dan 't vorig jaar. Voor de begeleiding der zangstuk ken is door het Bestuur der Jongelings- vereen. een orgel aangekocht. De prijzen der vette varkens blij ven nog steeds dalen. Er wordt thans besteed van 2323 Y2 ct. per pond naar gelang de kwaliteit is. geraspte Ui Szwitsersche Kaas WOUDRICHEM. Voor de lichting 1932 hebben zich in deze gemeente 28 personen ter inschrijving aangegeven. Het in de trouwzaal ten Raadhuize aanwezige busje van het Burgelijk Arm bestuur leverde over 1930 een bedrag van f 29.43] op. De door deze gemeente verschul digde bijdrage in de kosten van den Warenkeuringsdienst voor 1931 is vast gesteld op f224.54. Tot buitengewone leden van het Burgelijk Armbestuur zijn benoemd de heeren T. Wijnbelt, W. Viveen en H. van Arkel. j WASPIK. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter se cretarie aangegeven, 51 varkens en 6 runderen. Met ingang van 1 Januari 1.1. zal door den Rijksontvanger te Geertrui- denberg, in deze gemeente geen zitting meer worden gehouden voor het be talen van belastingen. Alle belastingen kunnen voortaan op het postkantoor worden betaald. WELL. De verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk heeft weder wat meer opgebracht dan het vorig jaar. Dit getuigt wel van medeleving en be langstelling op kerkelijk gebied. WAARDHUIZEN. In de afgeloopen bietencampagne zijn aan de weegbrug „Steenenheul" alhier geleverd 592.763 K.G. bruto voor de Centr. Suiker Mij. en 145.261 K.G. bruto voor de Coöp. Zevenbergen. ZUILICHEM. Tot ouderling in de Geref. Kerk alhier werd herkozen M. van Brakel en in plaats van den overleden D. v. d. Meyden, G. v. Maren. De Jongelingsvereen. op Gerefor meerde grondslag vierde haar 29ste jaar vergadering in de Christelijke school alhier. Onder groote belangstelling werd naar de verschillende onderwerpen geluisterd en ook de voordrachten vielen zeer in den smaak. Bij de gehouden verkooping van éénjarig bandhout door B. en W. alhier was weinig of geen animo. Het gewas bracht maar ruim f 100 op, terwijl enkele jaren geleden het nog ruim f 2000. opbracht. Het werd niet gegund. SLEEUWIJK. Onder zeer groote belangstelling werd Maandag 5 dezer de nieuwe Chr. School voor U. L. O. aan de Tol alhier geopend. Vele gemeentebesturen uit het Land van Altena waren vertegenwoordigd zo 3- mede de predikanten van de Hervormde en Gereformeerde Kerken. De Voorzitter, de heer W. Beukenkamp, opende de bijeenkomst met gebed nadat de aanwezigen hadden gezongen Ps. 103 vers 1. Na een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, teekende spr. aan de hand van Ps. 153 de lijdensweg van de school voor onzen geest, om te komen tot op dit oogenblik waarin Bestuur en allen die in deze streek het Chr. U. L. O. een goed hart toedragen, gereed staan het nieuwe gebouw voor gebruik te openen, 't Is een groot bewijs van Gods trouw. Nadat levensvatbaarheid en levenskracht waren bewezen, kon de vereeniging over gaan tot den bouw. Na veel tegenspoed is de vereeniging zoover gekomen dat de school nu kou worden begonnen met 3 mannelijke en 1 vrouwelijke leerkracht. Van de Gemeentebesturen van Werken dam en de Werken werd volledige steun ontvangen. Het doel, een eenvoudige moderne school, is ten volle bereikt. Het Land van Altena heeft nu zijn eigen U. L. O. ten alle tijde te bereiken, onaf hankelijk van mist of ijsgang. Van den Heer is deze zaak voortgekomen, laten wij nu deze weldaad weten te waardeeren en de school bevolken. Verscheidene schriftelijke gelukwenschen waren inge komen. Ds. Dönzelman van Almkerk het woord verkrijgende wenschte niet alleen het Bestuur, maar het geheele Land van Altena geluk met de nieuwe school. Z.Eerw. bidt Gods onmisbaren zegen en bijstand toe opdat het peil van het onder wijs moge blijven en onze gelukwenschen niet voor een dag, doch blijvend zijn. De ouders in deze streek moeten hun kinderen naar onze school zenden. Er zullen veel critise komen, doch dat moet meer aansporing zijn om met meer be zieling te werken. Ook tot de kinderen werd het woord gericht. Laat je niet afschrikken dat er zoo zooveel met diplo ma's rondloopen, de wereld vraagt kennis en de besten slagen altijd. Burgemeester Blok van Almkerk bracht de gelukwen schen van zijn Gemeentebestuur over. Wij moeten van Gorinchem los komen. Wij zijn in alles afhankelijk van de veerpont. Het schoolkind moet zijn school zonder onderbreken geregeld kunnen be zoeken. Ook uit gezondheidsoogpunt is de oprichting aan de Tol een uitkomst. Een kind dat moe gefietst bij de school aankomt geeft zich gedurende de overtocht geen rekenschap van de gevaren die het bovendeks bedreigen. In dat licht alleen reeds bezien is de plaatsing hier volkomen gerechtvaardigd. Hier is pionierwerk ver richt. Het Land van Altena komt zeer zeker niet achteraan. Burgemeester v.d. Lely van Woudrichem namens B. en W. sprekende geloofd dat de school in groote behoeften zal voorzien. De bezwaren enz. tegen overvaren naar Gorinchem zijn overwonnen. Altena heeft zijn U. L. O. school. Ds. R. van Reenen van Sleeuwijk wil ook gaarne een enkel woord spreken, hoewel Z.Eerw. bang is voor overdaad van toegewenschte zegen. Hij acht de school in deze omgeving een weldaad voor kinderen en personeel. Er wordt veel van 't Christelijk werk verwacht. Ons onderwijs kan het beste zijn omdat het ons moet bezielen dat wij dienstknechten Gods zijn. De loco-burgemeester van Werkendam had eveneens alle reden tot blijdschap. Het getal leerlingen dat de school bezoekt geeft alle hoop voor de toekomst. Hij hoopt dat het onderwijs rijke zegen zal afwerpen voor de rijpere jeugd van Altena. De loco-burgemeester van deWerken en Sleeuwijk was van gelijke gedachten. De school staat in het teeken van de vooruitgang. Hij hoopt dat de ouders hun kinderen niet alleen Chr. L. O. doch voor zoover mogelijk ook U. L. O. zullen doen geven krachtens de beloften voor 's Heeren aangezicht afgelegd. Wij moeten ook waakzaam zijn opdat de kwantiteit niet de kwaliteit overtreft. Verschillende sprekers gaven nog blijk van waardeering en blijdschap met de oprichting van de nieuwe school, waarna de Voorzitter alle sprekers dank zeide voor hun uitgesproken gelukwenschen. Een afzonderlijk woord werd gericht tot architect, aannemer en uitvoerders van het bouwweik en verder aan allen die tot het tot stand komen van de school op eenigerlei wijze hadden bijgedragen. De Heer H. J. v. Oord eindigde met een kort woord en dankzegging en zei de Voorzitter dank voor zijne aangename leiding. De aanwezigen zongen daarna staande Ps. 72:11 „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen". Dezer dagen is dhr. Dekker Azn. alhier, aangesteld als machinist op 't stoomgemaal van het Waterschap „Hons- wijk". Op 13 Jan. a.s. 's-avonds half zeven zal van wege de Zending, in de Ned. Herv. Kerk de Zendingsfilm „Warta Sari" worden vertoond. De vorige week werden de iepen- boomen die alhier langs de straatweg staan en allen aangetast zijn door de iepziekte bij inschrijving verkocht. NIEUWENDIJK. De heer G. H. werd te Delt door een auto aangereden. Hij bekwam en kele wonden aan zijn hoofd en een lichte hersensschudding, zoodat hij op genomen moest worden in het zieken huis te Delft. Naar men verneemt, is zijn toestand redelijk wel. Op Zaterdag 10 Jan., des avonds 7 uur, vergadert de A.R. kiesvereen. in het Instituut. Na de candidaatstel- ling voor de Prov. Staten, hoopt het bestuurslid A. Ouwerkerk, een onder werp in te leiden over „Ontwapening.'1 Trouwe opkomst zeer gewenscht. In de afgeloopen week vierde de Knapenvereen. „Benjamin" haar jaar feest. De opkomst was zeer goed, er werden prachtige opstellen en voor drachten geleverd, waarvoor de beste een prijs ontvingen. Het was een ge- zelligen avond, waarbij door de jongens volop werd genoten. Nogmaals wordt het publiek er attent op gemaakt, dat de waterkeering het dijkje langs de bakkerskil, niet toe gankelijk is voor het publiek. Op het moment wordt er door de politie weer streng naar gekeken, men zij gewaar- schuwt, landers is proces-verbaal on vermijdelijk. I Bij den heer J. v. d. Stelt staan de sneeuwklokjes voor de tweedemaal in bloei, de zachte weeromstandigheden van dezen winter doen de bloemen in volle pracht prijen. Ten gerieve van de afnemers, zal vanaf Maandag 12 Januari voortaan eiken dag door de coöp. zuivelfabriek „Altena" alhier met volle melk, kar nemelk, boter en kaas worden gevent in de gemeente Werkendam. De boomen langs den straatweg gaan verdwijnen. De ziekte, welke zich voordoet in de iepenboomen, beroven ons van een prachtstuk natuurscchoon. Naar we vernemen zullen er binnen kort weer eikeboomjes geplant worden. FOTO-ATELIER-COERTSE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6