Dit nuner Beslaat uil 3 maden. let geheim van Seaton-Hall. A. Verschuur-Baert 5. p. rankhttyzett (o's Bank Jf.V. Agentschap van de Amsterdawsche Bank jt.V-, Amsterdam. Uitgave: Firma L. J. YEEKMAN, Heusden. Toepassing der Leerplichtwet. ►IIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIN Binnenland. No. 5089. Vrijdag 16 Januari 1931, FEUILLETON A. BAAI JENS, Und VAN altenA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regei meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. „Kennis is macht". De kracht van d'\i gezegde heeft onze wetgever juist verstaan toen hii in 1900 de Leer plichtwet het levenslicht deed aan schouwen. Immers was het inderdaad allernoodzakelijkst gebleken dat pu- ders, voogden enz. met de wet in de hand gedwongen konden worden om de aan hunne zorg toevertrouwde kin deren het noodige onderwijs te doen genieten. En de gunstige invloed, welke van genoemde wet tot nog toe is uitgegaan, (heeft hare reden van be staan ruimschoots bewezen doordat het aantal analphabeten aanzienlijk is gedaald. Uit den aard (der zaak zijn er ge vallen, waarin een kind de school mag verzuimen zonder dat zijne verzorgers daarvoor strafbaar zijn. Deze gevallen noemt de wet zelf, maar enkele er van zijn dusdanig gesteld dat aan de persoonlijke meening van het be trokken schoolhoofd in zake de be oordeeling of een schoolverzuim al dan niet geoorloofd is, geheel en al de vrije; teugel is gelaten. Zoo vinden we onder de geldige redenen van tij delijk schoolverzuim genoemd „ern stige omstandigheden die als geldigb redenen kunnen worden beschouwd", terwijl we ook de bepaling aantref fen dat, het hoofd der school bevoegd is schoolverzuimen, waarvoor geen verlof is verleend, als gewettigd of verschoonbaar aan te werken. Nu heeft de praktijk geleerd dat aan die persoonlijke meeningen om trent ai dan niet geldige redenen van tijdelijk schoolverzuim, somtijds zeer groote bezwaren kleven. De Leerplichtwet toch en zulks blijkt ruimschoots uit berichten in onder wijsbladen wordt meermalen mis bruikt om dienst te doen in den schoolstrijd. We willen dit aantoonen met een zeer 'sprekend voorbeeld, dat een uit vele is. Op een dorp hebben we twee schooltjes, elk met een gering aantal leerlingen en wel eene openbare en eene bijzondere. Deze schooltjes trach ten elkaar het bestaan zooveel moge lijk onaangenaam' ja liefst nog onmo gelijk te maken. De hoofden trachten de verzorgers der kinderen aan zich te verplichten om maar zooveel mo gelijk kinderen Itpt !hun school te trek ken. En onder de middelen daartoe behoort dan o.m. eene zoodanige toe passing der Leerplichtwet als nim mer de bedoeling van den wetgever is geweest. Schoolverzuimen worden niet aan Igeteekend of redenen van schoolverzuim, welke allerminst als „geldig" kunnen worden gequalifi- Naar het Engelsch door Mrs. L. B. WALFORD. 18.) „Ik wachtte ook op uw oorn," ver volgde Cumberland. „Maar... kan ik u inet iets dienen? Gij zult mij zeker wel toestaan voor u te zorgen totdat ik u moet afstaan aan iemand die er meer recht op heeft, tenminste...." hij zweeg even en zich nog dichter tot haar voor over buigende, „tot nogtoe altijd.... Er kan een tijd komen, waarin," en bei der harten klopter sneller, „waarin nie mand...." „Hola! Past op voor den wagen!" schreeuwde een stem in hunne nabij heid, „op zij wat!" Onmensch op zulk een oogenblik! Zwijgend weken zij ter zijde. Bei de stonden nu bijna geheel alleen op het Hoofd, want het meerendeel had onmiddelijk bij het vallen der eerste druppelsin de herberg een schuilplaats gezocht, en toen het druppelen in een bui overging was Cumberland wel ver plicht haar naar de kleine overvolle herberg te leiden, waarvan de ingang hun bijna versperd werd door stoere visscherslui. Van binnen zag het ge bouwtje er nog slechter uit; tal van vrouwen en kinderen waren er op hun gemak gezeten; gelagkamer en keu ken waren overvol, en de damp van ceerd, worden toch als zoodanig aan gemerkt. En zoo komt het voor dat kinderen soms wekenlang thuis blij ven zonder dat er een haan naar kraait. Vele ouders vinden het zondigen tegen de (Leerplichtwet heel natuurlijk en zoodra hun kind wat kan verdie nen wordt aan Ide school niet gedacht, hetgeen dan feitelijk mede de schuld is van het betrokken schoolhoofd, wiens doel'.het is kinderen af te trog gelen van de school van zijn anders denkenden collega. ZIE ETALAGE BIJ Drogisterij Botermarkt 72 heusden. XIIIÜIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIN In onze omgeving hebben we een heel mooi voorbeeld van de toepas sing der Leerplichtwet op een zeer klein dorp met bijna uitsluitend boe renbevolking. Daar zijn twee kleine scholen t.w. eene openbare en eene bijzondere. Aan het hoofd der open bare nu staat een wachtgelder, die daar tegen zijn wil is geplaatst en niets liever Wenscht idan dat de school zoo spoedig mogelijk verloopt en hij weer op wachtgeld wordt geplaatst om zich elders te kunnen vestigen. Het hoofd' der openbare dat eene uit nemende leerkracht is, past de Leer plichtwet tpe |op ieene wijze, waartegen met de wet in de hand, niets kan worden ingebracht, maar het hoofd der Bijzondere, die zijn menschen ter dege toont te kennen, is buitenge woon soepel met 'betrekking tot het schoolverzuim zijner leerlingen. Ge volg is dat vele ouders, die in den grond openbaar onderwijs voor hun ne kinderen begeeren, htm kinderen maar naar de Bijz. school zenden, om dat daar heel wat gemakkkelijker schoolverzuimen kunnen (worden ge pleegd zonder dat de Kantonrechter er aan' te pas komt. Uit een en ander zien we dus dat de Leerplichtwet, althans op het platteland, in den on- verkwikkelijken schoolstrijd is ge haald en thans 'mede dienst doet in een strijd1* die niet steeds op de meest faire middelen kan bogen. Denk ook maar aan de wijze, waarop dikwijls kinderen worden geworven, om de oprichting eener school 'mogelijk te maken1 Hetgeen hiervoor is gezegd is geenszins gezegd' om (een pro of con tra in zake Openbaar of bijzonder on- tabak en whiskey maakte de atmos- pheer benauwd en drukkend. „Waar moet ik u toch brengen?" mompelde Cumberland, „want hier kun nen wij niet blijven. We moeten el ders heen. Juffrouw Mac Killop, heb je geen plaatsje voor mejuffrouw Sea- ton? U begrijpt wel dat ze onder al die menschen niet kan blijven. Kom, u zal wel een plaatsje hebben," ein digde hij ojngeduldig. „Waarachtig, mijnheer Cumberland, ik zou niet weten waar de juffrouw te bergen." „Kom kom, moedertje, kijk eens wat je doen kunt, je zult boven nog wel een nette kamer hebben?'" „Jawel mijnheer,-er is nog een kamer boven; mijn mooie voorkamer weet uwe, met allemaal beestjes op tafel; maar als het waait, moet u weten, is daar geen stoken aan met het weer; de rook slaat dan naar binnen, en dan kan de juffrouw en uwe toch niet..." „Kan je dan geen raam open zetten?" „Dat kunnen we niet, mijnheer Cum berland, het touw is gebroken... kijk daar heb je de rook weer," voer de praatzieke herbergierster voort, „ziet u wel, die komt de trappen al af; as uwe - dat niet schelen kan, kom dan maar binnen, maar staat hier niet lan ger in de tocht." Maar gelukkig waren velen weder na het overtrekken der bui naar buiten gegaan, en Cumberland slaakte een kreet van voldoening toen eensklaps de welkome aankondiging weerklonk. „De boot is in 't gezicht!"' en de nog overgeblevenen, begeerig naar buiten te komen, zich aan de deur verdron gen. derwijs te laten hooren, maar alleen om te wijzen op een bedenkelijk mis bruik, waarvan de Leerplichtwet on gewild de oorzaak is. Dit misbruik vindt zijn ingang zoowel bii het Openbaar als bii het Bijzonder onder wijs en Waar het nog al eens voor komt, meenen wij dat de tijd is ge komen waarop door schoolautoritei- ten moet worden ingegrepen. Onge twijfeld is' zulks niet gemakkelijk om dat een schoolhoofd middelen te over heeft om zich schijnbaar te kunnen rechtvaardigen, maar verbetering in den toestand kan, waar noodig, toch stellig worden gebracht. Voor de Kantonrechter behoort de toepassing der Leerplichtwet wel tot een hunner moeilijkste werkzaam heden, indien zij hun taak nauwgezet opvatten. Hoe vaak toch komt het voor dat een ouder of verzorger als verdachte te recht staat omdat hij zijn kind de school heeft doen ver zuimen en het schoolhoofd dit ver zuim als een zonder geldige reden aanmerktNiet zelden gebeurt het clan dat den Kantonrechter uit inge wonnen ambtelijke inlichtingen blijkt dat bepaald armoede de oorzaak van het schoolverzuimen is geweest en het kind wat heeft kunnen verdienen om den nood van het gezin eenigs- zins te helpen lenigen. Wat dan te doen Aan de eene zijde de noodza kelijkheid om flink ;te straffen ten ein de herhaling v. 't schoolverzuim te voorkomen of aan dat verzuim een ein de te maken en aan de andere zijde de armoede van het gezin. Straft de Kan tonrechter licht dan gaat het verzuim door omdat de verdiensten van het kind het bedrag der boete ver over treffen en het Verzuim dus, niettegen staande de straf, flinke voordeelen geeft. Straft de Kantonrechter daar entegen zwaar den komt hij in 't ge drang met de armoedige omstandig heden, waarin de verdachte verkeert en noodzaakt hij dezen hechtenis te moeten ondergaan.'omdat hij de boe te niet kan betalen. Zooals we (dus zien kan de toe passing der Leerplichtwet, 't zij naar GEMARINEERDE HARING en ROLMOPS, per pot van 3 stuks, 25 cent. MOSSELEN IN AZIJN, per pot 40 cent. GARNALEN IN GELEI, per pot 47Y2 cent. Paling in gelei, Ansjovisch enz. Botermarkt 88 HEUSDEN. „Eindelijk," fluisterde Cumberland, „eindelijk,... O, mijn lieveling, mijn en gel, eindelijk de mijne...." Hij vroeg haar ja noch neen. Later zeide hij daaraan nooit gedacht te heb ben. „En nu weet ik alles,'" sprak Cum berland, „nu zult ge nooit meer iets te lijden hebben Mad, en ook nooit meer iets voor mij verborgen houden, nooit, nooit meer; gij zijt de mijne en ik de uwe. O, te moeten denken aan al wat je geleden hebt, en dat ik daar niets van wist of gedachte van had dat tot voor twee dagen ge leden en hoe weinig kon ik toen nog denken Maar waarom; hebt ge niet vroeger gesproken? Had het uw oom tenminste gezegd... Maar nu is gelukkig alles voorbij,.... voortaan...."' „Maar mijn oom,'" fluisterde Made- laine. „Sir Thomas? Maar nu gij van hem spreekt, verwondert het mij waar hij blijft. De boot moet aan zijn, moet al lang aan zijn. Wij zijn zoozeer met ons zeiven bezig geweest deze kleine kamer was toch op stuk van zaken zoo slecht niet Mad maar nu moet ik even naar buiten om uw oom op te zoeken. Wat roepen zij daar? Hoor je niet? Brand? Hoor je wel Madelaine, brand, het kasteel?'" XI. i i „Het kasteel staat in brand! Het ka steel staat in brand! 't Is in lichte laaie! 't Zal tot den grond toe afbranden met die wind!" Zulke en dergelijke uitroe pingen troffen Cumberland en Made laine toen zij de herberg verlieten. telef. no. is RaamsdonksYeer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingoo. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA haar beoogd doel 't zij op een door haar niet-gewilde wijze niet zelden tot groote moeilijkheden aanleiding geven. Verbetering" idiemt in dezen toe stand te 'worden gebracht en de meest radicale wijze, waarop die tot stand kan komen, is eene grondige wets wijziging. r 1 maatregelen tegen de .snorders. De Bond van Bedrij fsautohouders in Nederland heeft zich tot den Mi nister van Waterstaat gewend met verzoek om te willen bevorderen, dat de Wet op de openbare middelen van vervoer wordt veranderd in dien zin, dat het euvel van het snorren zoo veel mogelijk wordt tegengegaan. Meermalen komt het Voor, dat au tobushouders, die in 'gecombmeer den dienst rijden, zieer veel schade lijden door het Optreden van de z.g'. snorders, die op drukke dagen heen en weer rijden om passagiers te ver voeren. die .anders op autobussen zou den zijn aangewezen. Dit is een onbil lijke concurrentie, want Ide autobus- houders moeten^ eiken (dag rijden, ook op de dagen, jdat het vervoer gier in g of zeer gering is. De drukke dagen zooals b.v. marktdagen, 'moeten het bedrijf loon end maken. I EEN FAMILIEDRAMA TE GRO NINGEN. Gedurende eenigen tijd wordt de on geveer 33-jarige gehuwde reiziger W. 'K., wonende Billitonstraat te Gronin gen, verdacht van verduistering, door de politie gezocht. Dinsdag had de recherche zich aan zijn woning ver voegd, daar zij er lucht van had ge kregen, dat hij thuis was. Inderdaad werd hij in de buurt van de woning gesignaleerd. Het is de politie echter niet gelukt hem te arresteeren. Dinsdagnacht half twaalf is hij thuis gekomen, waar hij zich onmiddelijk naar De regen had opgehouden, de avond was licht en onbewolkt, maar de wind was met het getij tot storm aange groeid en de stoomboot lag stampen de aan het Hoofd, daar de kapitein besloten had de voortzetting der reis te staken tot het stormen wat ver minderd was. „Waar is Sir Thomas?" vroeg Cum berland terstond. „Sir Thomas? Waar die zou wezen? Hij is reeds op weg om zijn kasteel te zien verbranden. De arme baron! Hij zal zich moeten haasten ook, als hij niet alles uitgebrand wil vinden. Heeft u dan niets gehoord, mijnheer Cumberland? Heeft u niets gehoord? God bewaar me! ze hebben toch hard genoeg geroepen.'" „Ja, ik hoorde het wel, maar wilde zekerheid hebben ik weet genoeg Wij moeten dadelijk weg Madelaine, uw oom...."' „Sir Thomas Seaton is reeds lang naar huis gereden, mijnheer."' „Reeds langen tijd?" riep Cumber land ontsteld uit. 1 „Ja, hij ging van de boot dadelijk met het r ijtuig verder.'" „Weg!" herhaalde Cumberland, „hoe is het mogelijk, dat wij hem niet heb ben hooren wegrijden.'" „Misschien had u het wel te druk," antwoordde de visscher, hem slim aan ziende. „Men had ons kunnen waarschuwen," bromde Cumberland, ontevreden over deze onaangename stoornis, en Made laine aanziende, beet hij zich op de lippen, niet wetend wat met; haar aan te vangen. „Het kasteel staat in brand! De de slaapkamer begaf, waar zijn vrouw en twee kinderen zich bevonden. Mct een scheermes heeft hij zijn vrouw ernstige verwondingen aan den hals toegebracht. Zij vluchtte de straat op waar zij ineen zakte. Inmiddels had de man zich zelf eveneens aan den hals verwond. De politie was spoedig tear plaatse. De slachtoffers werden naar het Acedemisch Ziekenhuis vervoerd. De toestand der vrouw is hoogst ern stig, die van den man; redelijk weL DOOR EEN STIER OP DE HO RENS GENOMEN. De landbouwer J. B. te Roggel werd aangevallen door een losgekomen stier, die hem op zijn horens nam en eenih ge meters in de hoogte slingerde, zoo dat "hij terecht kwam op het dak va» den stal. Toen B. van het dak vM en de woedende stier hem weer wilde aanvallen, werd het beest door B?s broer vastgegrepen en naar den stal gedreven. Teneinde meer ongelukken te voorkomen werd de stier afgemaakt. B. kwam er met eenige schrammen aan handen en beenen af. 85-JARIGE GRIJSAARD OVER REDEN EN OP SLAG GEDOOD r. De 85-jarige P. de B., verpleegde 11» de diaconie-inrichting op de Laadmarkt te Alkmaar is gestruikeld en ondereen voorbijrijdende vrachtauto terecht gie komen. De ongelukkige was onmiddix lijk dood. Uit het politie-onderzoek is niet ko men vast te staan, dat den chauffeur P. de R. uit HeiloO' eenige schuld treft EEN VOET AFGEREDEN. Van het 3-jarig zoontje van den heer J. Everts, hotelhouder te Grootegast^ dat op een familiebezoek te Zulthewas, is een voet afgereden door de tram. Het knaapje was met den hak tusscheu een rails beklemd geraakt en hulpkwans te laat om hem te bevrijden. o hemel geve dat ik het mij meer aan trek. Om harentwege ben ik er bijna blij om. Laat het oude gebouw maal* afbranden, er is toch niets aan verloren. Maar waar haar te brengen? En, wat is eigenlijk haar tehuis? Heete muren en sintels? Neen, zij gaat er niet heen.' „Kunnen wij er niet naar toe wande len?"' vroeg een zeer zachte stem naast hem. „Wandelen! Neen, dat gaat niet, en geltje! Vanavond heb je al genoeg ge vlogen, maar ik zal er wel wat op vinden.'" „Mijn arme oom!"' zuchtte Madelaine. „Luister eens. Ik zal er heengaan,"'' hernam Cumberland na enkele minuten. „Blijf gij zoolang hier Mad; ie bent hier tenminste veilig, en de herberg is leeg."' „Ja, dat is ie juist, mijnheer." sprak de waardin met schelle stem zich bij het paar voegend. „Al de luidjes zijn naar het kasteel. Dat ik de juffrouw vergeten moest in dat gedoe! Maar zooals uwé zegt, de herberg is leeg, en de mooie kamer rookt niet erg meer. Als de juffrouw dus wachten wil „Ik geloof dat dat het beste zal zij* Mad,'" zei Cumberland. „We zullen het u zoo gemakkelijk mogelijk1 maken," voer het goede mensch voort, „ik zal dan schoone la kens op het bed leggen en het wat uitwasemen. Mijnheer weet wel dat het altijd drukte is als de boot aankomt. Nu zal het wel rustig blijven; als uwe dus nog naar het kasteel moet, zou "k me haasten, want het brandt als eeu; hooischelf ,af.'" l (Wordt vervolgd). ïoor het Land van Heusden en Alteiia,dB Langstraat en de Bommelerwaard 5 analog en? rr—--ft-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1