Dit summer MM uil 2 Slatten. Het Zi te Het geheim van Seaten-Hall. SANATOGEN en Mf Uitgave: Firma L. J. VEEKMAN, Heusden. No. 5090 Woensdag 21 Januari 1931. ËIlJILLETON Buitenland. VermoeMheM VAN ALTENA Dit blad verscbynt "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. lot Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ln de belangrijke Noord-Brabantsch? Igemeente Waalwijk, met haar nijvere bevolking en haar alom bekende schoen en lederindustrie, zal binnenkort een ziekenhuis worden geopend, dat in een ongetwijfeld reeds lang gevoelde be hoeft voorziet. Voor eenige jaren geleden was in een gewoon woonhuis op bescheiden voet een inrichting tot stand gebracht, waarin het mogelijk was een klein aan tal patiënten ter verpleging op te ne men. Het had meer het karakter van een wijkhuis, dan van een ziekenhuis. Spoedig bleek dan ook de noodza kelijkheid voorzieningen te treffen om een inrichting te stichten, die aan de ïnoderne eischen, die de ziekenverple ging thans stelt, zou voldoen. In een gemeente als Waalwijk met 10.000 zie len mocht zeker een dergelijk goed ingericht ziekenhuis niet ontbreken. Het was dan ook een voortreffelijke gedachte van het Kerkbestuur van St. Jan met zijn voortvarenden pastoor, den Zeer Eerwaarden Heer N. van Kiel, om van het terrein, gelegen naast het on langs gestichte magistrale kerkgebouw van St. Jan, een gedeelte beschikbaar te stellen om daarop een ziekenhuis te doen verrijzen. Onder de architectuur van den Heer Ed. Bossaerts te Waalwijk, is aldaar een ziekenhuis verrezen, dat in alle opzichten gezien mag worden. En juist daarom is het in zekeren zin te betreuren, dat het vanaf de hoofd straat niet direct in het oog valt; het staat achter enkele woonhuizen ver borgen, hetgeen ongetwijfeld ook zijn goede zijde heeft, aangezien het straat rumoer op die wijze de zieken minder zal hinderen. Wij wachten met het geven van een korte beschrijving van het ziekenhuis, totdat de officieelel inwijding heeft plaats gehad. Alleen mogen wij thans reeds ver melden, dat het ziekenhuis een ruim te biedt voor 30 patiënten, verdeeld over verschillende afdeelingen. Naast de hulp verleend door den huisarts, zullen ook specialisten op het terrein van hun wetenschap in het zie kenhuis werkzaam kunnen zijn. Dankbaar mogen wij hier gedenken de financieele steun, geboden door de gemeente Waalwijk, door het Operatie kamer-fonds, een stichting van Waal- wijks Belang, alsmede door den krach- tigen steun van vele industrieelen en den R.K. Werkliedenbond, waardoor het mogelijk was een ziekenhuis te bou wen, dat vergeleken met andere inrich tingen van gelijke soort de toets van ielke redelijke kritiek kan doorstaan. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de inwoners van Waalwijk het Kerk- Naar het Engelsch door Mrs. L. B. WALFORD. 19.) „Je kent de vrouw een beetje, Mad?" fluisterde Cumberlanu, „ik geloof we] dat ze fatsoenlijk is. Ik zou dus maar gaan als ik jou was..." »Ja> ja- ga maar!" dwong zij, „maar bedenk Frank, om mijnentwil..." en zij vleide zich tegen hem aan. „Om mijnentwil.... Ik begrijp wel wat je bedoelt, vreesachtig dingetje, je bent zeker bang dat ik me zal blootstellen. Maar jij kan ook dapper wezen hé, als het noodig is!" en na menige be lofte verliet hij haar eindelijk. Zooals juffrouw Mac Killop gezegd had, waren er ook massa's menschen op weg naar het brandende kasteel, allen meer of minder uit eene den mensch aangeboren nieuwsgierigheid. Ten laatste kwam Cumberland aan eene algemeene halte. „Van daar uit kan men het zeker zien," dacht Cumberland, en zoo was het ook. De groote bran dende massa, kwam duidelijk uit tegen den nachtelijken hemel en bij een eer sten oogopslag zag men dat aan blus- schen niet te denken viel. „Dat is een leelijk ding voor Sir Thomas al worden er geen levens bij verloren; daar zit toch heel wat waarde in!" merkte iemand achter Cumberland bestuur en met name Pastoor van Hiel, dankbaar zijn voor het genomen initia tief, waardoor de gemeente een zoo bij uitstek nuttige en in onzen tijd noodzakelijke stichting rijker is gewor den. EEN BLOEDWRAAK. Dezer dagen heeft zich in een herberg te Lens een bloedig drama afgespeeld, dat zijn oorzaak vond in een feit, dat 4 jaar geleden in Afrika heeft plaats gehad in een streek die 39 graden in breedte verschilt met deze plaats des onheils. In het jaar 1925 ontstond er in een café in Mao aan het meer van Trachad een hoogloopende ruzie tusschen Antonius da Costa en twee broers, Manuel en Antonio Reesco. Na een hevig gevecht, waarbij de scheerraeessen werden gehanteerd, werd da Costa vermoord. Manuel Reesco, de hoofdschuldige, kreeg levenslange ge vangenisstraf, terwijl zijn broer Antonio tot vier jaar werd veroordeeld. Nadat hij in vrijheid was gesteld in 1930 is hij naar Frankrijk uitgeweken. De broer van den verslagene is hem toen nagereisd. Ofschoon de moordenaar nog maar 14 jaar oud was toen de aanslag gebeurde, had de broeder van den ver slagene een bloedige wraak gezworen tegen den moordenaar, dien hij reeds achtervolgd was tot in Lens in Noord-Frankrijk. Toen verloor hij zijn slachtoffer geen oogenblik uit het oog. Dezer dagen volgde hij Antonio Reeco, die in gezel schap was van twee vrienden, naar een café. Daar de vrienden van Reesco bang waren voor ongelukken, gingen zij naar da Costa en smeekten hem om toch te vergeten wat vroeger gebeurd was. Maar deze liep naar Reesco toe en voor de omstanders het konden verhinderen, had hij Antonio Reesco met eeu scheermes den hals afgesneden. VERBRANDT DE°BEKS, In Klein-Freedenbeek district Stade (bij Hamburg) had een zekere Meijer een veefokkerij, welke niet al te best ging. Iets verder was een boerderij gelegen van landbouwer Höft, waar het vee prachtig gedijde. Vrouw Meijer, die maar niet kon be grijpen waarom het den buren zoo goed ging, zocht een heksenmeester" te Har- neburg op, die daar een grooten roep had. Deze man maakte de domme vrouw duidelijk, dat haar beesten eenvoudig be hekst waren door vrouw Höft. Besloten werd tot een radicalen maat regel het echtpaar Meijer stak de boer derij van de Höfts in brand, daar alleen het verbranden van de heks hier uitkomst kon brengen. Maar de „heks" verbrandde niet, wel op. „Waarde? Wie praat daar van waar de?" vroeg een ander, „wat is geld in vergelijking van menschenlevens? Sir Thomas zal weinig om zijn geld den ken, als zijn vrouw en al zijn kinderen maar gered zijn." „Al zijn kinderen?" viel een ander veelbeteekenend in de rede, „al, zijn kinderen? Daar is er een, om wiens verlies hij nu zoo hard niet treuren zou, geloof ik." „Stil man, stil! Houd je mond," waar schuwde er een en Cumberland meen de een wenk naar zijn kant gericht te zien. Toen wierp men het gesprek over een' anderen boeg. „Nou, de dames zullen ook opkijken!" riep een ander, die meer wist dan de anderen en, terwijl hij sprak, naderde men onwillekeurig meer en meer het tooneel der verwoesting, dat zulk een bedroevend schouwspel aanbood als Cumberland nog nooit aanschouwd had. De machtige rookkolommen die door den krachtigen zeewind wijd en zijd verspreid werden, konden de lekkende vlammen niet verbergen, die van da ken, torenspits en kanteelen naar om hoog sloegen en vuurfonteinen gelijk, strooiden zij in allerlei spookachtige vormen hare vonken in het rond, die gedeeltelijk door de winden meege voerd, elders als een gloeiende regen het aardrijk bereikten. Het gekraak der verterende balken vermengde zich bij wijlen met het geknetter en geraas van het brandende gevaarte, wanneer vloe ren en daken donderend naar beneden stortten. Zóó ver had het vuur reeds voort- echter haar man en zoon, zoodat de Meijers thans in de gevangenis zitten. Nog altijd is blijkbaar het geloof in heksen niet uitgeroeid, al schrijven wij ook 1931 Binnenland. ZENDING. De Directie der Samenwerkende Zen dingscorporaties te Oegstgeest zal, zoo als onlangs reeds is gemeld, gedrongen door den nood der tijden, op verschil lende plaatsen van het vaderland verga deringen beleggen met Hoofdbestuur ders, bestuurders van afdeelingen, clas sical commissies en andere hulpver- eenigingen. Een der vergaderingen zal worden gehouden op Maandag 26 Januari te Breda in Hotel „De Schuur, des nam. 2y2 uur, alwaar spreken zullen de zen- dingsdirectoren dr. K. J. Brouwer en Ds. B. J. C. Rijnders. De eerste zal een uiteenzetting geven over den fi- nancieelen toestand, die door den groei van het werk eenerzijds, en den eco- nomischen toestand anderzijds steeds moeilijker wordt. Ds. Rijnders zal daarna spreken over het werk van Binnenlandsche actie en de moeilijkheden en mogelijkheden, die zich daarbij voordoen. Er zal gelegen heid zijn tot bespreking. Behalve de genoodigden zijn alle be langstellenden in het werk der Zen dingscorporaties welkom. DE STORM. De storm, die Vrijdag over een deel van Europa heeft gewoed, heeft, voor zoover tot heden bekend, geen men schenlevens geëischt, maar wel schade en hinder veroorzaakt. Wat ons land betreft het volgende: Vrijdagnacht is tengevolge van den hevigen storm de kapitale boerderij van R. Veld te Nijeveen ingewaaid. Alleen het voorhuis bleef staan. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. Tijdens den storm is Vrijdagnacht te Jorwerd de in aanbouw zijnde boeren plaats voor den heer S. van der Hem, Wiens boerderij het vorige jaar met twee andere afbrandde, omvergewaaid. Het houtwerk is totaal verloren gegaan. Door den hevigen Noordwesten wind is het eiland Marken onder water ge- loopen, zoodat de voetpaden onder wa ter stonden en het verkeer per roei boot moest geschieden. Zaterdagmorgen kwam de beurtschip per Roelink uit Meppel met zijn tjalk schip uit de richting Amsterdam bij vliegend stormweer nabij de Oranje sluizen. De storm was zoo hevig, dat een tros, die de schipper aan wal wierp, brak en de schipper niet tijdig kon stoppen. Hij voer met zijn schip tegen een van de muren van de Oranjesluizen aan. De voorsteven van het schip werd ingedeukt. gewoekerd, en zóó hulpeloos waren de ontstelde bedienden geweest toen de vlammen reeds uitbraken, dat men al dra de mogelijkheid tot blussching had opgegeven. De familie en bedienden moesten dus lijdzaam en op eerbiedigen afstand de verwoesting aanzien van het gebouw, waarin zij zoovele jaren lief en leed gezamenlijk ondervonden had den. „Zoekt u naar Sir Thomas, mijn heer Cumberland?" vroeg een toe schouwer, die zag dat Cumberland ieder groepje aandeed, „die is bij zijn zoon daar in dat huisje" en de gedienstige persoon wees naar een der tuinmans woningen. „Zoo, heeft hij misschien brandwon den gekregen vroeg Cumberland. „Brandwonden? Neen, hij is ge vaarlijk gekwetst, wanneer het waar is, wat men zegt. De dokter moet bij hem wezen." „Zoo, en... hoe kwam dat?" vroeg Cumberland, zich naar de woning be gevende. „Ja, dat kan ik u niet precies zeg gen. Misschien was hij wel dronken, misschien ook niet. Men zegt dat hij er weer een vroolijken avond van ge nomen had en in de buurt van zijn kamer moet de brand uitgebroken zijn... daar is de dokter," en terwijl hij dat zeide trad de geneesheer met Sir Tho mas uit de hut. „Mijnheer Cumberland," sprak de arts, nadat Sir Thomas in diens rijtuig snel weggereden was, „gij zijt bevriend met de familie, zoudt gij misschien niet binnen willen komen? De arme jon gen heeft geen pijn en zal rustig ster ven, maar hij praat en ijlt steeds door De storm heeft aan de duinen onder Noordwijk aanmerkelijke schade toege bracht. Toen Vrijdagmiddag de wind uit het Noordwesten kwam, en de woeste golven loodrecht op de kust stonden, zijn groote stukken duin in zee gevallen, vooral bij het Huis Ter Duin. In het dorp is veel stormschade aan richt. Geheel Engeland is door een hevigen storm geteisterd, waardoor vooral de scheepvaart groote moeilijkheden on dervond. f i f i Bij het uitvaren van de haven van Liverpool werd een groot Canadeesch passagiersschip tegen de pier aange dreven en kon ook met hulp van twee groote sleepbooten niet vlot gebracht worden. ln het Kanaal moesten talrijke sche pen in de havens toevlucht zoeken. Ook over geheel Duitschland heeft het gespookt. Uit alle deelen van het land komen, blijkens een bericht uit Berlijn, mededeelingen over hevigen storm en regenval. Te Berlijn moest de brandweer tal- looze malen uitrukken, om hulp te ver- Ieenen. „De uitwerking van Sanato- gen was verrassend; ik voel me energieker en fleuriger dan sinds jaren en raad het ieder een met volle overtuiging aan" Sanatogen verdrijft dat slap pe, t half-zieke gevoel en maakt U weer opgewekt en kerngezond. Begin nog vandaag'Sanato- gen te gebruiken, dan zult gij U reeds spoedig gezonder en krachtiger voelen. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Toen de heeer P. Pruys, bouwkun dige te Santpoort, met zijn auto den bewaakten overweg in den Middenduin en Kruisweg aldaar wilde passeeren, welke overweg vanuit een op eenigen afstand gelegen baanwachtershuisje be diend wordt, gingen, juist toen de auto midden op de spoorbaan was, de af- i dat zijn nicht Madelaine nog in het kasteel zou zijn. Toen ik hier aan kwam, geloofde men dat algemeen, zoo dat de grootste opgewondenheid hier heerschte, maar toen de koetsier van Sir Thomas mij de zekerheid gat dat de juffrouw ginds op het Hoofd was..." „Ja, ja, dat is zij gelukkig. Ik heb haar daargelaten en zij is welvarend." „Aangenaam het te vernemen, maar de jongen.... zoudt u hem niet gerust kunnen stellen? Als u zich maar ver staanbaar maakt.... Het denkbeeld be- beheerscht hem geheel en al.'" „Dat zal waar zijn," hernam Cum berland bitter. Men had hem nooit een onaangenamer verzoek kunnen doen dan dit huisje binnen te treden en den zich daarin bevindenden lijder te troos ten, den lijder, die Madelaine's tyran was! „Ik.... ik denk niet dat het helpen zal," verontschuldigde hij zich, „ik ge loof dat het beter is hem alleen te laten." „Zooals u wilt, natuurlijk," antwoord de de geneesheer, de schouders op halend. „Er bestaan verschillende denk beelden over wat men voor een ster vende doen moet." „Stervende! Hij is nog niet dood.... Maar als ik wist dat het iets helpen zoude"vervolgde Cumberland zich schamend. „Zou u denken dat hij mij zal herkennen?" „Dat kan ik u niet zeggen. Hij her kende bijvoorbeeld wel zijn papa, maar liet zich aan hem niets gelegen liggen. Al wat hij antwoordde was een soort van gemompel over juffrouw Madelaine. Het denkbeeld dat de jonge dame in het kasteel is omgekomen, is hem niet sluitboomen naar beneden. Tegelijker tijd naderde een electrische trein uit de richting Haarlem. De heer P. had. de tegenwoordigheid van geest uit den auto te springen, welke eenige oogen- blikken daarna door den trein werd gegrepen en geheel vernield. ONFORTUINLIJKE INBREKERS. Vrijdagnacht is te Blokzijl ingebroken in een boterfabriek. De daders maakten zich meester van de brandkast, waarin f 800 bleek te zitten, sleepten het zware voorwerp naar de auto, die buiten wachtte en gingen er mee van door. De nachtwaker bemerkte evenwel dat de deur van het kantoor open stond, maak te alarm en de politie ging per auto de vluchtelingen achterna. Op den Hasselterdijk werden de inbrekers, wier auto onklaar was geworden, ingehaald en gearresteerd. Het bleken twee Rot terdammers te zijn, die nu veilig op gesloten zitten. DE RIJKSPOSTSPAARBANK BE STAAT 50 JAAR. Naar men verneemt, zal de Rijks postspaarbank, gevestigd te Amsterdam, icfl> 1 April a.s. 50 jaar bestaan. De eer ste directeur was mr. A. Kerdijk, de huidige directeur is mr. J. H. C. Bu sing, die van 1913 deze functie be kleedt. Het ligt in het voornemen een ge denkboek uit te geven. WIE STAATTZIET TOE, DAT HIJ NIET.... Een fotograaf te Alphen aan den Rijn, die een foto wilde maken van de scheepsbouwwerf „De Industrie", had als geschikt, eenigszins verhoogd plaatsje daarvoor uitgekozen een mest vaalt op het naastliggende erf van den. landbouwer v. d. A. Deze mestvaalt kon dien last echter niet dragen en de cameraman verdween met zijn toe stel half in de kwalijkriekende brij. Niet zonder moeite wist de man zich uit deze onfrissche situatie te bevrijden. DE OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. Bijna 7 millioen minder dan in 1929. De rijksmiddelen hebben in December f42.550.872 opgebracht, of f4.401.200 minder dan het jaar tevoren. Voor het geheele jaar 1930 bedroeg de opbrengst f504.552.749, zijnde f6.670.524 minden dan in 1929. MEISJE UIT DEN TREIN VERDWENEN? Toen Maandagavond de trein van 9 uur uit Zwolle het station te Arn hem binnenliep, bleek, dat aan de ver keerde zijde een der portieren open stond. De conducteur verklaarde, dat in de bewuste coupé een meisje had gezeten, dat hij in Velp nog gezien had. Het meisje zou dus uit den trein gesprongen of gevallen zijn. De politie werd gewaarschuwd, die het baanvak VelpArnhem nauwkeu- uit het hoofd te praten, en als hij' er de kracht toe had gehad, zou hij zijn vader zeker zijn aangevlogen, toen de ze beweerde, dat zij zich veilig enl wel bevond. Als de juffrouw hier was..." „De juffrouw is hier goddank niet," viel Cumberland in de rede „en ge lukkig!" „Madelaine is wél hier," klonk een beminde stem bij hem, „waar is Tom, waar is Tom? Breng mij bij hem, spoedig wat, waarom wacht gij? Is het hier?" ging Madelaine voort, en zij ijlde naar binnen. „Madelaine, wacht even," hield Cum berland 'haar terug, „wacht even, laat mij eerst gaan. Gij weet niet wat gij vinden zult. Dokter... Madelaine! Om mijnentwil, ik beloof je alles wat je wilt. Alles zou ik willen, maar dat niet...." Maar met opgeheven hand gebood zij hem te zwijgen. Ook hij moest thans dien blik zien, waarvoor haar, kwelgeest gebeefd had, en zonder ver dere pogingen om haar terug te hou den, volgde hij haar zwijgend naar. binnen. In een bedstee aan den muur lag dof ongelukkige te sterven. De wonden d| hij gekregen had, waren van te erf stigen aard, dan dat men op levenf behoud kon hopen; met gesloten o-| gen en onhoorbare ademhaling lag( daar bewegingloos neer, terwijl treurig, verwoest leven langzaam y vlood. (Wordt vervol NIEUWSBLAD voer het Laid vai Hsisdsi bi Aitenaje Laiiastraat en de BoiiimeUrwaard in—in n ii in mi iiiihimi Annie SALOMONS de bekende «chrijfster, Het Zenuwsterkend Voedsel. In alle Apoth. en Drog. vanaf f 1.» p; bus.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1