Gebruikt Ingezonden. Plaatselijk Nieuws rig afzocht, doch zonder resultaat. Ook van den dienst der Spoorwegen stel de men een onderzoek langs de lijn in, doch een verongelukt meisje werd niet gevonden. Het onderzoek wordt, naar de „Tel." meldt, voortgezet. POGING TOT DOODSLAG OP EEN JACHTOPZIENER. De jachtopziener P. Duivenvoorde, die met zijn zoon Vrijdagnacht in het jachtveld Het Paardenkerkhof in het Langeveld onder de gemeente Noord- wijk surveilleerde, ontdekte twee stroo- pers, waarvan er een een jachtgeweer bij zich had. De strooper S. J. K. uit Noordwijkerhout, die door den jacht opziener werd aangeroepen, draaide zich om en schoot op korten afstand met zijn tweeloopsjachtgeweer twee keer. De hond van Duivenvoorde, die vlak naast hem liep, werd door de la ding hagel getroffen. Niettegenstaande dit, achtervolgde de jachtopziener den strooper en wist hem te arresteeren. Dienzelfden nacht is de verdachte ge leid voor den commissaris van politie te Noordwijk en aan het politiebureau aldaar ingesloten. Een onderzoek is in gesteld. o KOLENDAMPVERGIFTIGING. Toen schipper Schippers van den Ne- deiiandschen lichter „Paulina", liggen de in de Antwerpsche haven, als naar gewoonte zijn 18-jarigen knecht E. Haan, Nederlander van nationaliteit, ging wekken, kreeg hij bij zijn her haald kloppen geen antwoord. Hij wierp het luik open en deed dan de verschrikkelijke ontdekking, dat de jon geman gestikt was door kolendamp. o BOERDERIJ AFGEBRAND. Tengevolge van het inslaan van den bliksem brak brand uit in de kapitale boerderij van den heer J. Webbink te Daarlerveen, bewoond door twee ge zinnen. Door den storm aangewakkerd, greep de brand snel om zich heen. Het vuur vond gretig voedsel in de groote voorraden hooi, stroo en haver. Niets kon worden gered dan het vee en eenig huisraad. De brandweer slaag de erin een in de nabijheid staande landbouwschuur te behouden. De scha de wordt door verzekering gedekt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Raamsdonksveer, Januari 1931. Geachte Heer Redacteur. Beleefd verzoek ik U een plaatsje in uw veel gelezen blad, waarvoor bij voor baat dank. Wat kan een letter al niet doen, en als men zoo langs den weg gaat hoort men soms nog al eens wat. Ik kwam n.l. ter oore dat bij het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier het plan bestaat een bezoldigd kerkelijk schrijver te benoemen en dat men daarvoor al iemand op het oog heeft. Die persoon heeft zich al van zijn taak gekweten, ongevraagd, en is daarom het oog van het Kerkbestuur op hem gevallen, Een zoogenaamd hoogstaand persoon schijnt het n.l. niet te bevallen dat er in een der kerkgebouwen Bijbels aan wezig zijn waar af en toe het woord Heer in voorkomt. Nu is die mijnheer warempel bezig, met potlood, er overal een stomme e achter te plaatsen. Nu is het Kerkbestuur door die handelwijze wakker geworden en is hun voornemen als het zich vergewist heeft dat dien mijnheer verder goed bevalt, hem voor vast aan te stellen en is hij dan klaar met een Bijbel, hem weer een andere te bezorgen. Wel een pracht idee. Ik wil hier nog iets aan toevoegen. De groep waartoe die aanstaande bez. schrijver behoort schijnt er den laatsten tijd speciaal op te letten hoe of een ieder in het kerkgebouw op zijn zitplaats zit en of men de vereischte aandacht heeft enz. Maar men vergeet dat als men geregeld een ander bespiedt, zelf geen aandacht heeft en als men dan bovendien nog wat aan schrijfwerk doet dan toch zeker alle aandacht mist. Met hoogachting verblijf ik een getrouw lezer. vi ~r Meeuwen, 8 Januari 1031. Gaarne zag ik een plaatsje in Uw blad van a.s. Woensdag vrijgemaakt zien voor het volgende ingezonden stuk, waarvoor bij voorbaat mijn vriendelij ken dank. Ik heb een vriend met ijzeren hand En koel gebiedend oog enz. Die vriend, dat is „De Plicht" Deze regelen van den predikant de "enestet zou ik allen in de herinne- g willen roepen, die a.s. Vrijdag 23 uari vergaderd zijn om stem uit te ngen in de open vacature bestuurs- van den polder van Meeuwen. Wat zien we hier n.l. bij die ver- \g als frappant verschijnsel? Van der drie aldaar heerschende ge- is elk kerkgenootschap verte- ordigd als candidaat voor de vallen plaats. Afgezien van de ïlijke kwaliteiten als, al of niet beter geschikt voor de betrokken func tie (daar kan toch niemand een diplo ma halen) zouden we deze kwestie met dit epistel even nader onder de oogen willen zien. Zoo wij allen van huis uit tot de Ned. Herv. Kerk behooren, is het dan niet een ieders „plicht" om te vol harden tot het einde en elkander zoo veel mogelijk de hand te reiken op alle gebied, vooral in de tegenwoor dige troebele tijden? Afgezien uit wel ke overwegingen de andere candidaten hun oude evangelie verlaten hebben, zou het toch te betreuren zijn, dat er Waardevolle stemmen van de eenmaal aangenomen kerk over boord werden geworpen, hetgeen wij maar al te dui delijk zullen zien gebeuren, indien di? uitbrengers van stemmen eerder aan hun maatschappelijk streven gehoor ge ven, dan naar hun geestelijk gemoed luisteren. Daarom wekken wij allen op, die direct of indirect belang hebben bij de a.s. verkiezingen: „Schoenmaker, blijf bij je leest", meest standvastig in Uw handelingen om de crigineele begin selen te handhaven, stemt den zuiveren N.H. candidaat; nogmaals blazen wij U bovenstaande regelen in het oor, opdat een „Luctor et Emergo" ten gun ste van de Ned. Herv. Gem. genoteerd kan worden. Observatoren der heer schende troebelen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een rijwielplaatje, terug te bekomen bij den Opperwachtmeester der Kon. Marechaussee te Heusden. HEUSDEN. Een gift van f 100 ontving het Prot. Diaconnessenhuis alhier dezer dagen met dank van H. M. de Koningin-Moeder. Mocht het voor velen een voorbeeld zijn, om die zoo goede inrichting op deze wijze in haar hulpbehoevendheid te steunen. B. en W. alhier verzoeken aan hen die overgeslagen zijn of verzuimden, zich op te geven bij de gehouden volks telling, dit alsnog te doen en wel vóór 1 Februari ter secretarie. Jl. Vrijdagavond werd onder voor zitterschap van Mr. C. W. van Ommeren te Heusden in hotel „Verwiel" te Waal wijk, eene vergadering gehouden van pach ters van staatsdomeingronden, gelegen langs de Maas tusschen Well en Keizers- veer en omgeving. Wegens de buitenge woon slechte weersgesteldheid was de vergadering slechts zeer matig bezocht. Door den Voorzitter werd uitvoerig me- dedeeling gedaan van alles wat door het Comité van Actie verricht was om ver mindering van pacht te verkrijgen. Zoo waren o m. dan 25 Kamerleden van de meest uiteenloopende politieke richting in den arm genomen, terwijl ook de hulp van enkele groote landbouw-organisaties was gevraagd en verkregen. Maar hoeveel moeite het comité zich ook heeft getroost, de resultaten bleven helaas ver beneden de verwachting, want van vermindering van pacht of restitutie van betaalde pachtpenningen wil de Mi nister van Financiën, althans voorloopig, niets weten. De Minister, aldus de Voor zitter, is blijkbaar van meening dat het veeteeltbedrijf heeft goedgemaakt, wat op het landbouwbedrijf werd toegegeven Z.i. is die meening onjuist en zulks in het bijzonder bij kleine boerenbedrijtjes. En de meeste staatsdomeinpachters in onze omgeving zijn kleine boeren met in hoofd zaak landbouwbedrijf, die er financieel alles behalve gunstig voorstaan. Hij weet een paar voorbeelden van pachters, die hun pacht voor staatsdomeingronden uit vrees voor nadeelige gevolgen bij elkaar kregen door verkoop van vee en het te kort komende aanvulden met geleende gelden de betaling van pachten bij nota rissen en particulieren, die minder streng optreden, blijft dan 't zij voorloopig, 't zij voor altijd achterwege. Zeer vele par ticulieren hebben van 10°/030% ver mindering van pacht aan hun pachters verleend, maar de Staat doet niets dan eenig uitstel van betaling geven, wat voor meerderen ongetwijfeld uitstel van executie zal blijken te beteekenen. Alle aanwezigen waren ten zeerste 'teleurgesteld door de ministerieele beschik king, welke den noodtoestand, waarin de landbouw thans verkeert, nog zal doen toenemen. Over verder te nemen maatregelen werd veel besproken. Ten slotte werd besloten om het roer om te gooien en wel door aanneming met algemeene stemmen van een voorstel der heeren J. van Campen te Drongelen en D. van Wijk te Aalburg om den Minister te verzoeken ontheffing van pacht te willen verleenen. Door het comité van actie zal daartoe een adres worden opgesteld, hetwelk aan alle pach ters van bovengenoemde staatsdomeingron den ter teekening zal worden aangeboden. Door Ged. Staten van Noord-Bra bant zijn met ingang van 1 Febr. 1931 voor een tijdvak van vier jaren, buiten den voorzitter aangewezen in artikel 33, derde lid der Kieswet, benoemd in het hoofdstembureau ter verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Noord- Brabant voor den kieskring Heusden Leden: 4. mr. C. W. van Ommeren te Heusden2. D. A. van der Schans te EethenH. A. M. J. M. Verhoeven te Heusden 4. mr. R. J. T. van der Heij den te Drunen. Plaatsvervangende leden1G. van Everdingen te Heusden2. D. F. Brune te Eethen3. F. A. J. van Liempt te Oudheusden. AALST. Dinsdag 43 Januari vond in „de Pauw' plaats de geërfdendag van den Dorpspolder Aalst. Betreffende verhaal pensioenfonds werd besloten dat deze door den betrokkene zelf betaald zal worden. In aansluiting op het voorloopig besluit der vorige vergadering werd thans definitief besloten, dat aanvragers om bouwgrond minstens een jaar in de ge meente woonachtig moeten zijn alvorens in aanmerking te komen. Gesproken werd over de slechte verzorging der polder wegen, waarna besloten werd het benoo- digde grind in het vervolg in eenmaal over den wegen te brengen. Het leveren van het grind zal geschieden door den heer A. C. v. d. Meiden tegen den prijs, waarvoor hij aan de andere polders ge leverd wordt. Nog wordt besloten, dat bij de handeling der begrooting plannen ter tafel zullen komen inzake aanbrengen van een vloeddeur voor het inlaten van water in „het Hamblok". ALM KEltK. Voor de Nationale Militie, lichting 1932, zijn voor deze gemeente 35 per sonen ingeschreven. Door bijzondere omstandigheden zal de openbare vergadering van de Geref. Jongelingsvereen. niet op 22 Jan. maar op 23 Jan. plaats hebben. Op Zaterdag 17 Jan. waren alhier bij de Correspondent der arbeidsbemidde ling 21 werkloozen ingeschreven. J.l. Zaterdag had alhier een tot nog toe onbekende juffrouw, het ongeluk met de fiets van den dijk te waaien, met 't gevolg dat zij onder de fiets ge raakte en met haar rokken hierin ver ward zat. Door de chauffeur van dokter de Vries werd zij uit haar benarde positie gered. ANDER De oudste ingezetene dezer ge meente, de heer M. de Fijter is op 90-jarigen leeftijd overleden. BABYLONIëNBROEK. Jl. Zaterdag omstreeks 4 uur ont lastte zich boven deze gemeente een kort doch zwaar onweder. De bliksem sloeg op de electrische leiding, waardoor bij verschillende personen lichten en stoppen stuk sprongen, echter allen gelukkig zon der persoonlijke ongelukken. Wel iets dat niet veel voorkomt in dezen tijd van het jaar. De heer W. O. van der Beek hoopt 25 Jan. a.s. den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar als organist der Ned. Herv. Kerk alhier werd aangesteld. Wij hopen dat hij nog vele jaren met dezelfde toewijding deze functie mag ver vullen. CAPELLE. Daartoe uitgenoodigd door de Ger. Zendingsvereen. „U.K.K." zal a.s. Donder dag 22 Jan. des avonds 7 uur in de Geref. Kerk alhier als spreker optreden Ds. Hakman uit Almkerk. Ds. A. van Willigen alhier ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te St-Annaland (Z). Op 10 Maart a,s. hoopt Ds. Kool haas uit Rotterdam alhier een lezing te houden over „Onze jongelingsschap in militairen dienst." Voor de tweede maal in dezen winter is de Buitenpolder tusschen Ca- pelsche- en Labbegatsche haven over stroomd. Het verkeer naar en van het Land van Altena via het veer over den Nieuwen Maasmond is zoodoende weer gestremd. DUSSEN. Op Vrijdag 30 Jan. a.s., des na middags half zeven, zal in het lokaal van J. Leemans alhier, vanwege de Dussensche Tuinbouwvereeniging eene lezing worden gehouden over„De Winterbehandeling van Fruitboomen" door den heer Schenk, oud-ambtenaar van den Plantenziekten- kundigen diepst. DRUNEN. Veiling van 16 Jan. Goudreinetten 4046 ct. Bellefleurs 2533. Grauwe Reinetten 1626. Geelzuur 18 —23. Brederode 19—24. Id. II 13—17. St. Remi 17—21. Id. II 1416. Spruiten 1626. Id. II 6 45. Kroten 35. Juin 5 - 6. Id. II 13. Wortelen 1%21/t. Knolrapen 12x/t. Schorseneeren 614. Sjalotten 1014. Veldsla 710. Alles per kilo. Selderie 161/i. Roodekool 29l/g. Wittekool II 13. Savoijekool 18. Boerekool 14. Citroenen 23. Alles per stuk. Selderie 4—16. Id. snij l1/,2. Prei 122. Alles per bos. EETHEN. Het postkantoor alhier is thans voor belastingbetalers opengesteld, zoodat het publiek zonder verhooging van kosten hunne gelden naar het Ontvangerskantoor kunnen overmaken en zich daardoor een reis besparen. Openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente od Donderdag 22 Jan. 1931 des voormiddags 11 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek om vermindering van land pacht. 3. Voorstel verbouw Gemeentehuis. 4. Gymnastieklokaal Babyloniënbroek. 5. Benoeming leden Burgelijk armbe stuur. Voor Eethen aftredend J. W Burghout. Voor Babyloniënbroek aftredend A. Vos Czn. Voor Drongelen aftredend M. de Haan. Voor Genderen aftredend A. Vos Hzn. 6. Benoeming lid Commissie tot wering van Schoolverzuim in de vacature D. van Buuren. 7. Voorstel tot voortgaan met de werkverschafifng. 8. Wijziging begrooting 1930. '8 GRAVENMOER. Zaterdagmorgen kwam alhier het droevig bericht bij diens familie, dat de 54-jarige schipper B. van Iersel Mzn. te Geertruidenberg te water is geraakt en jammerlijk verdronken. De heer C. Verhagen had het ongeluk bij het verladen van een machine aan het station Waspik's Gravenmoer, zoodanig met zijn hand bekneld te ge raken, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De heer H. Faro heeft wegens hoogen leeftijd als voorlezer in de Ned. Herv. Kerk als zoodanig bedankt. Vrijdagavond hield Dr. Kaajan van Utrecht, alhier in de Geref. Kerk In ge combineerde vergadering voor de Jongel. en Jongedochtersvereeniging en voor een talrijke schare een rede „De bekeering van een God zoeker", het welk spreker op boeiende wijze uiteenzette. GIESSEN. Loop der bevolking over 1930. Bevolking op 31 Dec. 1929, 265 m. en 244 vr. Totaal 509. Geboren 9 m. en 6 vr. Totaal 15. Ingekomen 45 m. en 12 vr. Totaal 27. Overleden 3 m. en 3 vr. 6. Vertrokken 18 m. en 22 vr. Totaal 40. Totale vermindering met 4 personen. Bevolking op 31 December 1930 alzoo 505 zielen. Wortelboer's Kruiden of Wortelboer's Pillen HEDEL'. Het onderzoek inzake het vermis sen van een postzak, inhoudende f1100 aan geld, welke van hier is verzonden met bestemming voor Zaltbommel, heeft tot op heden nog geen licht gebracht. Bij de verleden week alhier ge houden inschrijving tot het bouwen van een woonhuis met hulppostkantoor en winkel, ten behoeve van den heer M. Schonk alhier, was de inschrijving als volgt Chr. van Lamoen, St. Mi- chiels-Gestel J. Goesten, Ammerzoden Fa. Gebr. Metz, Zaltbommel K. van Dun, 's Bosch Fa. P. Kreté en Zn., 's Bosch P. Bechtold, 's Bosch Joh, v. Leeuwen en J. Merks Hedel J. P. v. d. Linden. St. Mi- chiels-Gestel H. C. v. d. Schans, Vught W. en M. Merks, Ammer zoden f12.790 12.690 12.500 11.700 „11.600 11.350 11.110 11.050 „11.037 10.737 HAARSTEEG. Terwijl S. alhier zich Donderdag avond j.l. per rijwiel huis waart begaf, werd hij op den Bossche weg door een onbekende vrachtauto gegrepen en tegen den giond geworpen. In bewusteloozen toestand werd hij door den chauffeur van de autobusdienst A.L.A.D., die het ongeluk in het schijnsel van zijn lantaarns zag gebeuren, opgenomen en met behulp der inzittenden naar dokter W. te Vlijmen vervoerd. Deze constateerde hersenschudding en achtte de toestand van den getroffene zeer ernstig, waarop de man per A.L.A.D. werd thuisgebracht waarna een geestelijken werd ontboden. De bestuurder der vrachtauto heeft ijlings zijn weg vervolgd en wordt door de politie gezocht. De wielryder S. zou in deze geen schuld treffen daar hij voldoende rechts is uitgeweken. LOONSCHEN DIJK. Voor de Ned. Herv. Jongelings- vereeniging Gideon" a. d. Loonschendijk zal in de Ned. Herv. Kerk alhier Don derdag 22 Jan. a.s. des avonds 7 uur als spreker optreden Ds. Leenmans, Ned. Herv. Predikant te Delft. Tot diaken bij de Ned. Herv. Gemeente a. d. Loonschendijk is benoemd de heer J. Rozenbrand. MEEUWEN. Zaterdagmiddag j.l. ontlastte zich boven deze gemeente een geweldig onweer. In enkele minuten tijds kwam de bui opzetten, waardoor bijna een volslagen duisternis heerschte. Enorme bliksem slagen doorkliefde plotseling het luchtruim en de donder rolde met zoo'n vreeselijke kracht, dat de menscheu als het ware verlamd van schrik werden en zelfs tegen den grond sloegen. In bijna iedere woning vloog het vuur langs de electrische ge leidingen en lampen, en werden tot groote ontzetting vuurmassa's gezien, die plotseling in de kamers op radiotoe stellen en andere voorwerpen neervielen en zich zonder verder schade te doen, door de deuren en ramen verwijderden. Het electrische net was een vuurzee zoodat in enkele huizen de meters van het electrische licht totaal uit elkaar ge slagen werden, terwijl in tal van andere de stoppen doorsloegen, lampen werden vernield en geweldige slagen in kelder en kamers werden gehoord. Huis- en straatverlichting en bij ver schillende ook de telefoon raakten defect. Twee palen van het electrisch net werden versplinterd, zoodat de stukken hout tot ver in het rond wegvlogen. Zelfs de oudste inwoners kunnen zich een dergelijk verschrikkelijk natuurver schijnsel niet herinneren. Voor de Geref. Meisjes- en Jongel.- vereen. D.V. zal de Weleerw. Heer Ds. Spier a.s. Vrijdag 23 Jan. 's avonds 7 uur, in de Geref. Kerk optreden met het onder werp „Ziekte of Zonde". Alle belangstellenden zijn welkom. NEDERHEMERT. In onze gemeente heeft men bij dit gunstig open weer nogal geen klagen over werkeloosheid. Zeer jammer, dat telkens het stijgende rivierwater het grond sporen op de steenfabriek „de Rijswaard" de werkzaamheden belemmert. Ook bij Baron van Wassenaar vinden nogal ver schillende personen werk door omzetten of productief maken van gevelde bosschen. RIJSWIJK. Onder zeer veel belangstelling werd alhier Donderdagavond de door de Ger. Kerk nieuw gebouwd kerkgebouw in ge bruik genomen. Ds. G. Bouwmeester uit Andel sprak de feestrede uit. SPRANG. J.l. Zaterdag speelde N.E.O. II een viendschappelijke match tegen S.DO. II De wedstrijd eindigde met 50 in het voordeel van S.D.O. In de vacature van Mej. v. Noord, is tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier benoemd onze vroegere dorpsgenoote Mej. D. Vos, thans in gelijke betrekking te Rilland-Bath. WOUDRICHE3L Bevolking op 1 Jan. 1930: 1059 m. 943 vr. 2002. Geboren 24 m. 48 vr. 42. Ingekomen23 m. 36 vr. 59. Totaal Overleden Vertrokken 47 m. 54 vr. 101. 16 m. 8 vr. 24. 58 m. 64 vr. 122. Totaal74 m. 72 vr. 146. Bevolking op 31 December 1930 1032 m., 925 vr., 1957. Aantal huwelijken 19. Aantal levenloos aangegeven 1. Gedurende het tijdvak 9 tot en met 15 Jan. j.l. werden aan de vischmarkt alhier geen zalmen aangevoerd. Besteed werd voor snoek 4045 ct., brrsem 22 25 ct., baars 48.20 ct., en voorn 9 11 ct. per pon||. Woudrichem's Fanfarecorps gaf Donderdagavond in de zaal van café Wil helm alhier een allerszins goed geslaagde uitvoering. Gedurende het jaar 1930 werden voor den Vleeschkeuringsdienst aangegeven 107 koeien, 335 varkens, 47 kalveren en 7 nuchteren kalveren. Zaterdagmorgen j.l. had een schoor steenbrand plaats bij P. G. Wilhelm alhier. Door krachtdadig optreden kon de brand worden gebluscht. WERKENDAM. Woensdag, 21 Jan., des avonds 7 uur, hoopt in de kerk der Ger. Gem, alhier op te treden, Ds. Kok uit Veenen- daal. f ITT» I -» i HO»! tegen trage ontlasting, slechte spijsvertering, gebrek aan eet lust, slijmhoest, koortsigheid, gevatte koude, influenza, gal en maaglijden, hoofdpijn, dui zeligheid, onzuiver bloed, (huiduitslag), verstopping enz. Reeds duizenden hebben er baat door gevonden en zij zullen ook U helpen. Wortelboer's Kruiden 60 cent per pakje. Wortelboer's Pillen 60 cent per doos, 3 doozen f 1.70. Overal verkrijgbaar.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2