Faillissement, Boombeschermers ^TE KOOP een Broedmachine, Kunstmoeder en Kippenhok. zware Stalmest Ter voorkoming van J. ELEKAN, Advertentiën. TE KOOP: Wij vragen DRIE Zi 35 Meter Donderdag werd, op uitnoodiging van de Geref. Jeugd Centrale, in 't Ge bouw voor Chr. Belangen, door den heer Nieboer een lichtbeeldenavond gehouden over Ned.-Indië. Na 't zingen van Ps. 72 4 en 6, gebed en kort openingswoord, werd den heer Nieboer gelegenheid gegeven. Eerstens werd de reis gemaakt per boot door 't Suez kanaal naar onze Oost en vervolgens zag men duidelijk het leven van de bevolking aldaar. Ten slotte sprak hij nog over 't Religieuse leven der be volking, terwijl de Godsdienst bij ons Westerlingen de liefde predikt, brengt dit in 't Oosten met hun verschillende gelooven, in de praktijk den angst op den voorgrond. Bij ons stellen wij, vol gens spreker, de ziel van de vrouw gelijk aan den man. Bij hen bestaat de vrou wenziel haast niet, bij sommige stammen denkt men zelfs heelemaal niet. We gelooven, dat dezen avond welke ten doel had, de belangen voor ons Ned.- Indië meer op te wekken volkomen is geslaagd. De opbrengst voor de gemaakte kosten bedroeg ruim f 38. Gedurende het jaar 1930 (21 Maart 31 Dec.) werden in 't volksbadhuis alhier genomen 9656 baden en wel kuip baden 2935 en douche's 6721. Woensdag, 15 Jan., hield de Werk- liedenvereeniging „Eendracht" haar drie- maandelyksche vergadering. Ontvangsten 4e kwartaal 1930 f 678,02 en uitgaven f 773,59, nadeelig slot f 95,57. Stand der bezittingen 31 Dec. 1930 kas f 3904,49, reservefonds f 1701, kapitaal f 1399,06 en Dordr. Scheepsb. Mij. f 900.—. 1 Jan. was in kas f 4392.38. Terug gegaan in 1930 met f 3904.49, blijft dus f 487.89. Aangenomen werd een bestuursvoorstel in verband met de Ongevallen- en Ziekte wet, geen hoogere uitkeering te geven aan de leden dan 100 °/0 De aftredende bestuursleden, de heeren P, Holster, D. P. Middelkoop en A. Schoor, werden herkozen. Door 't stormachtige weer is het water Zondagmiddag zoo hoog gekomen, dat weer enkele polders in den Biesch- bosch zijn volgeloopen. Van vele huizen werden de pannen afgerukt. Op ver schillende plaatsen is gekist, daar men anders het buitenwater niet buitenshuis kon houden. De collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk, ter bestrijding van de on kosten voor de uitzending der radiooreek, heeft opgebracht f 30,26, terwijl een nagift binnenkwam van f 10. WIJK. Zaterdagmiddag ontlastte zich boven deze gemeente een kort doch zwaar onweder, waarbij de bliksem op den spits van den toren sloeg. Als een zwerm kraaien vlogen de leien door de lucht en vielen tot in de stoep bij de iWed. v. d. Maaden. Op het erf van den timmerman en carcsseriebouwer Garstman regende het leien, zoodat ie der daar een goed heenkomen zocht. De kettingkast van een rijwiel, dat overhaast in den steek was gelaten, werd door een lei doorboord. Den Noordoosten kant van de spits is zoo foed als geheel van leien ontdaan. poedig bemerkte men, dat langs de spits vlammen lekten en rook te voor schijn kwam. Wethouder Roza en bode de Graaff waren de eersten, die het waagden den toren te beklimmen. Bo ven bij den spits gekomen bleek hen, dat deze over een lengte vacii 3 a 4 M. vlam had gevat. Gelukkig, dat tenge volge van het natte weer, het hout vochtig was en deze vlammen niet di rect uitsloegen, daardoor was het mo gelijk, dat het vuur met een 10-tal emmers water, die door rappe handen reeds een 40 Meter hoog waren ge bracht, kon worden gebluscht. Ware het hout droog geweest, of had het vuur een der talrijke kraaiennesten be reikt, zoodat het flink had kunnen op laaien, zeer zeker zou dan hulp te laat gekomen zijn en was de oude 60 Meter hooge toren, die reeds dateert uit de 14de eeuw, in vlammen opgegaan. De kranige blusschers komt zeker een woord van hulde toe. Behalve de reeds genoemde schade, •werd een dikken eiken balk, in den spits door midden geslagen en op de 2de verdieping een boel steenen over den zolder geslingerd. Het schijnt, dat het hemelvuur ook hog in de kerk is geweest, althans langs het plafond loopt een streep en er is kalk afgerukt. Verschillende bewoners rondom den toren hadden reeds maatregelen ge troffen en zich op het ergste voorbe reid. Ook de lichtleiding in de gemeente moest het ontgelden, zoodat verschil lende huisgezinnen, sommigen zelfs tot Zondagmorgen, van electriciteit ver stoken wa'fen. De monteur, bijgestaan dooar telefonisch ontboden hulp uit Geertruidenberg mocht het, althans voor een gedeelte, spoedig gelukken ook dit euvel te verhelpen. Het onweder ging gepaard met hevi- gen hagelslag. Zaterdagavond gaf de zangver- «eniging „Con Amore", onder leiding van den heer C. J. M. Merkx uit Heus- den, hare aangekondigde uitvoering. Toen de Voorzitter, de heer A. van Alphen, te evert 7 uur met een woord van welkom deze uitvoering opende, was de opkomst, zeer waarschijnlijk door het slechte weer, niet heel groot. Tijdens de uitvoering bleef het publiek evenwel nog toestroomen, zoodat de zaal eenigen tijd later voor ruim de helft bezet was en er naar schatting tusschen de 150 en 200 bezoekers wa ren. De zangnummers werden goed ge zongen. Na de zang volgde de op voering van „Mijnheer en Mevrouw Hippocrates", blijspel in 4 bedrijven van Heinrich Heineman, door de toneel- vereeniging, verbonden aan de Korfbal club. Er werd heel goed gespeeld en het stuk viel zeer in den smaak van het publiek, er werd hartelijk gelachen. Met een luid applaus na alk bedrijf be tuigde het publiek zijn waardeering voor het geleverde spel. Aan het slot dankte eerst de heer K. v. d. Velden, eere-voorzitter der ver- eeniging en wekte de aanwezigen op lid of donateur te worden van „Con Amore", daarna de Voorzitter met een kort woord, waarbij hij den wensch uitte alle aanwezigen bij een volgende uitvoering weder te mogen tegen woordig zien. ZALTBOMMEL. Veiling van 16 Jan. Bergamotperen 11 ct. Brederode extra 22. Id. 18 24. Gieser Wildeman 15 17. Id. extra 20. Spruiten 7 16. Zaaiuien 2. Alles, per kilo. Roodekool 5. Dijkdoorbraak te Raamsdonk. Groote overstroomingen. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is er in den Zuidpolder onder Raamsdonk-Dorp een groot gat geslagen, waardoor binnen een half uur tyd polder, huizen en wegen onder water stonden, zoodat een begrij- pelyke consternatie onder de bevolking werd teweeggebracht, terwijl meu begon te denken aan de ramp van 1916. In de Broekstraat staat het water 100 M. over den weg, ook de oude polder staat geheel blank. Om 10 uur Zaterdagavond luidde men de noodklok en 10 arbeiderswoningen, waarin het water stroomde en welke dreig den in te storten, werden ontruind. Men was er zelfs zoo erg aan toe, dat de dorpelingen Zondagmorgen de H. Dien sten in de kerk niet konden bijwonen, aangezien de R K. kerk rondom geheel in 't water stond des middags stond de kerk gelukkig weer vrij. Thans vreest men ook in Raamsdonk- veer last van het watej. In het gat van den polder is tot over maat van ramp een schip met zand te recht gekomen, zoodat het nog niet zoo gemakkelijk zal zijn, dit spoedig te dich ten. De spoordijk is den ganschen nacht bewaakt. De treinen komen met 10 mi nuten vertraging binnen. Het gevaar geweken. Nader meldt men Het gevaar van verdere overstrooming is gelukkig geweken. Nadat men eenige uren met onvermoeiden ijver aan het dem- pingswerk had voortgewerkt, was men om 5 uur zoover gekomen, dat het gat in de kade van de melkhaven gedicht was. Voor dit dempingswerk heeft men duizenden zakken zand noodig gehad. Als het water niet plotseling komt opzetten, hoopt men, dat de overigens nog zeer zwakke kade het zal kunnen uithouden. Op het oogenblik dat we dit schrijven, is het water vallende. Maar in weerwil van dezen val, staat de Lange Broekstraat toch nog onder water. Ook de Nieuwe weg en de Achterstraat zijn nog niet begaanbaar. Er zijn gedeelten waar het water meer dan een meter over den weg staat. Het zal nog wel eenigen tijd duren voor dat laatst genoemde straten geheel van water vrij zullen zijn. De spoorweg buiten gevaar. Doordat het water sterk is afgenomen en de wind gunstig is gekeerd, is de spoorlijn Lage Zwaluwe's Hertogenbosch buiten het aanvankelijk dreigende gevaar gekomen. Als voorzorgsmaatregelen wordt het baanvak evenwel nog voortdurend bewaakt. Men heeft eveneens de wacht betroÉken langs de dijken der verschil lende polders. HEUSDEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Donderdag 22 Januari 1931, des avonds 8 uur. Aan de orde: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Rekeningen over 1929 en begroo tingen voor 1931 van de Godshuizen. 4. Verzoek van Mej. M. F. Lamark, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare school. 5. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school. 6. Vaststelling van de vergoeding, be doeld in art. 101 der L. Onderwijs wet 1920, aan de bijzondere scholen over 1929. 7. Verzoek van het Bestuur der Bijz. scholen om een voorschot op de hiervoor genoemde vergoeding over 1931. 8. Vaststelling van de verordening der geldende strafverordeningen (art. 178 der Gemeentewet). 9. Verzoekschriften om restitutie van rioolbelasting. 10. Verzoek Jong.-Vereen. „Eben Haëzer" om in gebruik te hebben een locaal der v m. U.L.O.-school. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting 1930. De heer de Graag alhier werd Zondag jl. Damkampioen van N.-Brabant, doordat hij zijn laatste partij, de herkamp- party tusschen hem en Kortlever, won. Na ongeveer drie uur spelen maakte Kort lever een fout in het eindspel, waarvan de Graag op dusdanige wijze profiteerde dat Kortlever na enkele zetten de partij opgaf. De Graag bereikte den titel met zeven uit de acht te behalen punten, vcorwaar een mooi resultaat. Deze wedstrijd was voor den kampioen een goede training en rugsteun voor de zware partijen die hem om het kampioen schap van Nederland, dat over enkele weken zal verspeeld worden, wachtten. We ho pen, dat hy indien het hem mogelijk is, het kampioenschap van Nederland zal behalen zoo niet, dat hij dan toch met eere uit den strijd mag komen en dat hij zal laten zien, dat de kampioen van N.-Brabant in dezen wedstrijd een hartig woordje meespreekt. Zondagavond werd in het vereen, gebouw het tweede winterconcert gegeven der fanfare der H. familie. De vice- voorzitter, dbr. F. v. Bladel, heette de talrijke aanwezigen welkom, inzonderheid den Hoogeerw. heer deken Wouters, be schermheer der vereen., den zeereerw. heer kapelaan Maas en de president L. de Mol. Onder leiding van den dir. W. v. Heivoort uit Nieuwkuik, werden een 8-tal muzieknummers ten gehoore ge bracht, die 'n welverdiend applaus oogst- sten. Als No. 6 werd het bekroond nr. onder leiding van den dir. ten gehoore gebracht door het kwartet bestaande uit de heeren J. v. Heivoort, sax. sopr., J. Timmermans, piston F. Schreuders, sax. tenor en G. Schreuder tuba, welke op uitnemende wijze werd uitgevoerd. Ook de heer J. van Heivoort bracht zijn solo voor sax. sopraan ten gehoore waarmede hij a.s. Zondag op het concours te Vlijmen hoopt uit te komen. Deze solo werd op buitengewone wijze uitge voerd. Medewerking verleende het meer malen bekroonde karakter-duo Vermeeren en Van Engelen die een zestal nummers ten beste gaven. Na afloop dankte de hoogeerw. heer Deken allen die medegewerkt hadden tot 't welslagen van dezen avond inzonderheid den pianist den jongenheer M. v. Helvoirt uit Nieuwkuijk, die op buitengewone wijze den solist en de humoristen begeleidde. De vice-Voorzitter dankte den hoogeerw. heer Deken en bracht hulde aan den eminenten directeur den heer v. Heivoort. Vergadering van den Raad der ge meente AN DEL op Vrijdag 16 Janu ari des nm. 2 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer A. D. v. d. Schans. Secretaris WelEd. Heer B. van Andel. Afwezig is wethouder Schouten als de Voorzitter de vergadering met het for muliergebed opent. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd wor den vastgesteld. De heer Schouten is inmiddels ter vergadering gekomen. B. en W. worden door den raad ge machtigd voor het houden van de ge wone jaarlijksche verkoopingen en ver pachtingen. Benoeming leden der Commissie tot wering van schoolverzuim. Aftredend zijn de heeren J. F. Calame, B. v. Andel, J. de Fijter en P. v. Houwelingen. Met algemeene stemmen worden de aftredenden herkozen. Het voorstel van B en W. om de wed. Rochat een gedeelte van een wo ning te verhuren voor het bedrag van fl.10 per maand en deze huur 1 Dec. 1.1. te doen ingaan wordt met algemeene stemmen aangenomen, Besluit van Ged. Staten waarbij goed keuring wordt gehecht aan de gem.- begrooting 1931 op de bedragen zooals door den raad voorloopig vastgesteld. Bericht van Ged. Staten dat dit col lege zijn voorstel over herziening der jaarwedden van Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers voorloopig terug neemt en deze jaarwedden althans voor- 1931 ongewijzigd blijven. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger en den administrateur van het G.E.B., waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Aangezien de post „pompen" der be grooting 1930 is overschreden, moet een kleine begrootingswijziging plaats vinden, verhooging met f 10,zal geschieden uit den post onvoorzien. Wijziging overeenkomst met de N.C.B. inzake aansluiting bij den door dezen bond in het leven te roepen destructor voor vernietiging van afgekeurd vee en vleesch. Met algemeene stemmen wordt tot de voorgestelde wijziging besloten. Rondvraag De heer v. Vliet vraagt of er ook niet een schrijven is ingekomen van de firma de Vries Robbé te Gorinchem. Is spr. goed ingelicht, dan moet dit toch het geval zijn en betreft het een persoon uit deze gemeente, die bij genoemde firma werkt. De Voorzitter zegt dat dit schrijven aan B. en W. is gericht, dat hij er even wel geen bezwaren tegen heeft mede deeling van dit schrijven te doen. Door de algemeene heerschende malaise is het de firma de Vries Robbé niet mogelijk haar personeel een heele week te doen werken. Genoemde firma is genoodzaakt de werkuren met y8 te verminderen en slechts 32 uren per week te gaan werken. Nu is de firma bereid haar personeel in het verlies aan week loon tegemoet te komen en wel voor de helft, als de gemeente waaruit deze arbeiders komen ook de helft bijdragen. Nu is er uit deze gemeente een arbeider die bij de firma de Vries Robbé werkt, die in de 32 uren die hij blijft werken f 16,50 zal verdienen, welk weekloon f 21,zal worden, als de gemeente f2,50 per week wil bijpassen. B. en W. zijn van oordeel, dat, hoe gaarne zij den man ook ter wille zouden willen zijn, aan het verzoek niet kan worden voldaan, met het oog op het groot aantal personen in de gemeente die bijlangena niet aan f 16,50j per week komen. Gaat men op het verzoek in en legt men bij dit weekloon van f 16,50 een bedrag van f 2,50 uit de gemeente kas bij, dan gebeurt dit voor een ge deelte met de belastingpenningen van hen die minder dan f 16,50 per week verdienen. De heer v. Vliet vraagt of genoemde arbeider niet het gevaar zal loopen ont slagen te worden als de gemeente niet op het verzoek van de firma ingaat. Spr. heeft vernomen dat dit het geval zal zijn, mocht dit werkelijk zoo zijn, dan zou hij wel op het verzoek willen ingaan, al erkent hij gaarne de bezwaren van B. en W. Wordt de man evenwel ontslagen, dan zal hij waarschijnlijk aan de gemeente meer kosten dan f2 50 per week. De Voorzitter zegt dat hij het zou be treuren. als Sterrenburg werd ontslagen, dat dit het geval zal zijn, gelooft spr. niet, althans in het schrijven van de firma de Vries Robbê wordt er niet over gerept. Al zou dit evenwel het geval moeten zijn dan nog meent spr. is het niet wenschelijkop het verzoek in te gaan. Al mag een weekloon van f 16.50 voor een groote plaats te weinig zijn, voor het Platteland is het een loon, dat door slechts weinig arbeiders wordt bereikt. Juist het groote verschil in de loonen van de arbeiders in de groote plaatsen en die op het platteland, maakt de oplossing van het probleem zoo moei lijk en dit groote verschil is voor een goed deel oorzaak yan de ontwrichting der maatschappij. De landarbeider met zijn laag loon is verplicht in de stad met zijn hooge loonen te gaan koopen, tegen prijzen, die niet in verhouding staan tot zijn gering loon. Dat het platteland de loonen zijner arbeiders zou kunnen opvoeren, is niet mogelijk, daarvan zal ieder wel overtuigd zijn, zoodat er per slot naar spr's meening niets anders over zal blijven, dan de loonen in de groote plaatsen te verlagen. De heer Schouten zegt dat men tracht de hooge loonen te handhaven, het voor stel van de firma de Vries Robbé geeft daarvan een bewijs; of dit mogelijk zal zijn, meent spr. in twijfel te moeten trekken Er is een daling van den levens standaard en dan de hooge loonen te willen handhaven is iets wat niet sa mengaat. De heer v. Vliet zegt dat als Sterren burg niet het gevaar loopt ontslagen te worden, hij er dan ook niet voor is de gevraagde toeslag te verleenen, want het is waar dat geen enkel landarbeider in de gemeente aan een loon van f 16.50 per week komt. De vergadering wordt hierop gesloten. KOMT ER GEEN WINTER MEER P Uit de Zuidelijke Meierij wordt bericht, dat in die streek verschillende groepen kieviten zijn waargenomen, wat onder het landvolk als een bewijs geldt dat er geen vriezend weer van beteekenis meer te wachten is. BASALT VOOR DET~ZUIDERZEEWER KEN. De „Frankf." Ztg." bericht, dat in het Rhön-gebergte, bij Fulda, een nieuwe spoorlijn zal worden gelegd voor het vervoer van groote hoeveelheden basalt, welke bestemd zijn voor de Zuiderzeewerken. Deze basalt zal via Hanal over de Rijn naar de Zuiderzee worden vervoerd. o^— AUTO VERKOCHT VOOR EEN CENT EN TOCH EEN SRROP. Te Weert werd onderhandeld over den koop van een auto. De eigenaar vroeg f1200, waarop een bod van f 1000 volgde. Toen deed de verkooper het voorstel dat hij den auto wilde afgeven op de volgende condities, die aangeno men werden. De kooper zou de eerste week betalen één cent, de tweede week twee cent en zoo tot de 17e week elke week het dubbele. De verkooper zou dan nog een ton bier cadeau geven. De kooper betaalde thans f 1310.71. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Vader, de Heer MAR1NUS DE FIJTER, in den ouderdom van 89 jaren en 10 maanden. J. de Fijter. E,h. de Fyter. G. H. de Fijter. ANDEL, 18 Jan. 1931. Na een kortstondige ziekte werd heden van onze zijde weggenomen onze lieve Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer HENDRIK MICHAËL in den ouderdom van 86 jaar. Wed. S. M. Michaël— Kuysten. Dussen, P. A. Michaël. A. MichaëlBonis en Kinderen. Amsterdam J. L. Michaël G. MichaëlNaber en Kinderen. Waalwijk Wed. A. A. Spithoud Michaël. Waalwijk, 18 Jan. '31. voor elk aannemelijk bod, 200 stuks in goeden staat zijnde ge bruikte SNIJDERS Burgemeester - DOSSEN. Keuze uit 3 stuks van ieder. Te bevragen bij P. VAN DIJK Veldstraat Wijk. aan Vaarwater. Br. met kwantum en uiterste prijzen. KOOIMANS MESTHANDEL RIJSOORD. voor iedereen tot elk bedrag, met en zonder borg. Geen kosten. Billijke rente. Ook le en 2e hypotheek. Vraagt inlichtingen POSTBUS 229, ROTTERDAM. Indien gij niet in staat zijt uwe leveranciers of andere schuldeischers te betalen, wendt U dan in vertrouwen tot het meer dan 30 jaar be staande RECHTSBUREAU van: Rechtskundig Adviseur Havenstraat 5 (nahijg Station), 'a-HERTOGENBO KO* 14 weken Alles te bpv Rooy te E'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 3