Tweede Blad Ho. 5090 Woensdag 21 Januari voor het Land van Neusden en Aitena, de Langstraat an de Bommelerwaard. Proeftuin Gorificheiti Winterteenen KLOOSTERBALSEM BEHOORENDE BIJ HET Vervolg Raadsverslag ALMKERK. De heer Burghout stelt hierop voor, om de gevraagde f 100 te ver- leenen, welk voorstel gesteund door de heeren: v. Leeuwen en Noorloos aangenomen wordt, met 9 stemmen voor en 2 tegen. Door Ged. Staten is de begroo ting dienstjaar 1931 terug gezonden, met eenige opmerkingen van admini stratieven aard. B. en W. worden gemachtigd hier in te voorzien. Een schrijven van den Bond v. Gem. Ambten, afd. Noord-Brabant, aangaande het besluit van den raad, in de vo rige vergadering genomen, waarbij het verzoek van den ambtenaar Geudeke, om zijn salaris van f 1000.per jaar te brengen op f1500.werd afgewe zen, waarin alsnog wordt aangedrongen op dit besluit terug te komen en de gevraagde verhooging toe te staan. B. ien W. stellen voor, hierop afwij zend te beschikken. De heeren Burghout, v. Leeuwen en Noorloos gaan volkomen met het stand punt van dezen Bond mee, een ambte naar moet een goed salaris hebben. Dhr. Verschoor zegt, dat het nu geen geen tijd is om salaris te verhoogen, hierover behoeven wij niet langer te spreken. Dhr. Burghout zou hier niets op zeg gen, wanneer het salaris van genoem de ambtenaar op peil stond, maar dit is nu niet het geval. De Voorzitter zegt, dat het wel een moeilijke tijd is, maar hij moet ook meer presteeren en tevens ligt hier wel een kwestie van gunnen in, meent spr. Dhr. de Jong zegt, dat het de boe ren ook nogal goed gaat, die worden ook netjes behandeld. Dhr. Koekkoek vindt, dat de heer Gepdeke een ongelukkig tijdstip ge kozen heeft voor salaris-verhooging, spr. zou het maar voorzichtig aanleggen, ook zou Geudeke meer succes gehad hebben, wanneer hij b.v. f250 gevraagd had, spr. stelt daarom voor, dit be drag te geven. Dhr. v. d. Stelt Cz. gelooft niet, dat er een volslagen ambtenaar noodig is. Dhr. Burghout zegt, dat dit wel het geval is. De Voorzitter zegt, dat dit destijds door den raad is toegegeven, dat er een volslagen ambtenaar noodig is en en dat de ambtenaar-salarissen in N.-Br. zijn bepaald naar premievrij pensioen, spr. zal het voorstel van den heer Koek koek in stemming brengen en vraagt of het de bedoeling is, zooals in vele gemeenten reeds is bepaald, dat de premie voor het weduwenfonds door de gemeente zal worden betaald. Dhr. Burghout meent, dat eerst het voorstel Koekkoek in stemming kan, worden gebracht en daarna het voorstel over de pensioenpremie. Het voorstel van den heer Koekkoek wordt hierna aangenomen met 7 stem men voor en 4 tegen. Met 7 tegen en 4 stemmen voor werd besloten, geen premievrij wed.- pensioen voor de ambtenaren vast te stellen. Een schrijven van den heer P. v. Drunen, grafmaker alhier, waarin hij den raad bericht, dat hij met ingang van 1 Jan. 1931 36 jaren voor de ge meente grafmaker is geweest, en ver zoekt, in verband met zijnen hoogen ouderdom, hem een pensioen toe te kennen van f 6.per week. B. en W. stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken. De heeren Burghout, Noorloos, v. Leeuwen en v. d. Stelt Az., zouden adressant, daar hij al op hoogen leef tijd is, een toelage willen geven. Dhr. Koekkoek brengt naar voren, dat adressant geen rentekaart heeft en dus niet in aanmerking komt voor ou derdomsrente. Dhr. Burghout zegt, dat hij altijd was gebonden aan het graf maken en zoo doende nooit veel heeft verdiend. De Voorzitter zegt, dat er geen ze gels zijn geplakt voor adressant, hier van hebben de boeren geprofiteerd, en hierdoor heeft van Drunen geen ouderdomsrente. De heer v. d. Stelt Az. stelt voor, hem een toelage toe te kennen van f2.per week, zoodat van Drunen met inbegrip van 't pensioen van de Gemeente, per jaar f156.ontvangt, welk voorstel gesteund wordt door Burghout en van Leeuwen en wordt aangenomen. Dhr. Verschoor zegt, het is te gek om los te loopen. Op verzoek van de IJsclub te Alm- kerk wordt besloten, deze in de ge legenheid te stellen electr. stroom af te nemen voor de bemaling van het stuk land de „Plomperd'" bestemd voor de ijsbaan onder voorwaarde, dat jaar lijks voor f 100 aan stroom wordt af genomen. De heer Nieuwen huizen zegt, hier tegen te zijn, temeer daar spr. verno men heeft, dat het plan bestaat om "s avonds de baan te verlichten en als er dan tot "s avonds 10 of 10.30 uur gereden wordt, dan brengt dit het zedelijk peil omlaag, waarop de heer v. Leeuwen zegt, dat men op de baan moet blijven, spr. gunt de jongelui ook wel wat. De heer Noorloos vindt het ook geen bezwaar. Spr. zegt, dat men in Alm- kerk toch niets heeft. De heer Burghout deelt de zelfde ge voelens. Een schrijven van de autobusonder neming „A.L.A.D."' te Meeuwen, waar in zij een subsidie vraagt van f300 voor instandhouding van den dienst n.m. 5 uur van "s-Bosch naar Sleeu- wijk en terug. B. en W. stellen voor hierop af wijzend te beschikken, welk voorstel met op één na algemeene stemmen wordt aangenomen, voor subsidie stem de de heer v. Leeuwen. Hierna werd tot lid van het Burger lijk Armbestuur herkozen, de heer G. Tolenaar. Aan de algemeene politie-verordening wordt thans een art toegevoegd, ter bestrijding van de rupsenplaag. Bij de gebruikelijke rondvraag zegt de heer Burghout, dat de torenklok de laatste dagen stuk is en zoodoende stil staat. Voorzitter: Dus die is niet werke loos, maar staakt. Dhr. v. Leeuwen verzoekt de straat aan de kerk wat op te laten knappen, Spr. zegt, dat het ontzettend is zulke gaten als daar liggen; ook verzoekt hij, wat meer toezicht op 't rookver bod te houden. Terwijl v. d. Stelt Cz. en Noorloos spreken over de straatverlichting, brengt de heer Koekkoek naar voren, den zeer slechten toestand van de Voorsteeg, spr. zegt, het is een schande. Nadat de Voorzitter voor het een en ander verbetering heeft toegezegd, sluit hij deze openbare vergadering. MOETEN WIJ DE BEMESTING NALATEN De land- en tuinbouw maakt een zware tijd mee 1 De prijzen der meeste producten zijn momenteel te laag om ze met succes te kunnen verbouwen, geven dikwijls zelfs verlies. Het is onder deze omstandigheden niet be moedigend een nieuw oogstjaar tege moet te gaan. Nu hooren wij van enkelen de vraag stellen of het niet gewenscht ziou zijn het komende jaar de bemes ting d.w.z'. de kunstmestbemesting achterwege te laten. Zou het verstan dig zijn het 'met de bemesting maar eens te schipperen of de hand te lichten Gaan wij eens zorgvuldig na welke factoren den kostprijs onzer produc ten beinvloeden, dan zijn daar naast de bemestingde pachtpri\s, het zaad- en pootgoed, de grondbewerkingde verpleging van het gewashet oog sten, het transport. Deze blijven bij een hooge of bij een lage opbrengst steeds ongeveer dezelfde. Met andere woorden, als men de bemesting na liet, zou anen weliswaar een klein bedmg uitsparen, maar deze bezuini ging wreekt izich bii den oogst sterk, immers is het laantal te oogsten kilo's laag, dan is de kostprijs omgere kend per 100 KG. veel hooger dan wanneer men zich bij een doelmatige bemesting van een goeden oogst ver zekerd. Hier zou de zuinigheid de wijsheid dus zeer bedriegen. Houden wij dan ook rekening met bovenstaande dan zullen wij zien, dat bij een normalen prijs van een pro duct, onverschillig welk, weglating der bemesting verlies, oordeelkundige bemesting winst geeft. Dit zal te meer het geval zijn als de landbouw op een gezondere basis komt te rusten, welke tijd zeker aanbreekt, hopen wij dat deze (niet meer ver af is. Een volledige bemesting, een be mesting met stikistof fosforzuur en kali is dus een eerste eisch. Daarom mag geen van deze drie voedings stoffen weggelaten worden om van een volledige, rendabele opbrengst verzekerd te zijn. ;Op gene dus bezui nigen, maar vooral pp de stikstof niet. Daar deze de duurdte voedingsstof is zou men daartoe te licht bereid zijn. „Er is geen ongeluk zoo groot, of er is inog geluk bij", zegt een oud spreekwoord. Een groot geluk is n.l., en hiermee dient men terdege reke ning te houden, Idat de prijs der stikstofhoudende meststoffen zeer laag is, vooral van de nieuwere luchtstikstofmeststoffen kalksa petr. katkammonsalpeter, ureumteunasal- peter en mtrpphoska (de laatste is een vollediige meststof, bevat dus behal ve stikstof ook fosforzuur en kali. Een kilo stikstof uit deze meststof fen kost' slechts ongeveer 3/5 yan den prijs voor (den oorlog. Een groot voordeel is het tevens, dat men door de keuze dezer stik stofmeststoffen ze kan geven in een vorm en op een tijd, die het best bii gewas en bodem passen. Zaak is het daarom voor den landbouwer door uitgebreide proeven dit na te gaan en zich zoo veel mogelijk laten voor lichten omtrent den aard en werking dezer meststoffen. Bovenstaande in hét kort samenvat tende, geven wij de landbouwers dan ook 'dezen raad Laat de bemesting niet achterwege, bezuinig niet op de stikstof De inrichting van den proeftuin te Gorinchem nadert haar voltooïng. De door den heer Neuteboom aangebrach te centrale verwarming is gereed ge komen. De proefstokerij toonde aan, dat deze installatie een degelijk stuk werk is, de nieuwe inrichting is be stemd Voor de kweekkas en één serre, ze zal half Februari in werking gesteld worden. Alsdan zal een aanvang ge maakt worden met het kweeken van eenige soorten planten-tomaten, kom kommers, meloenen, enz. Meer en meer beginnen de tuinders het voorbeeld van hun vakgenooten in het Westland te volgen, door het plantmateriaal voor hun bedrijf uitsluitend van den proef tuin te betrekken. In sommige streken van ons land is dit voor leden van tuinbouwvereenigingen zelfs een ver plichting. De eerste jonge slaplanten zijn in den loop van de week afge stuurd. Voorts zijn reeds honderden tomatenplanten ter kweeking voor de tuinders in bestelling genomen. Wan neer de tuinders in deze omgeving dit voorbeeld allen volgen ten aanzien van de koolplanten, komkommers, meloe nen, augurken, enz., dan gaat het den goeden kant uit, men is dan verzekerd van eerste kwaliteit en kerngezonde planten. Ondanks de geweldige crisis neemt het intensieve tuinbouw-bedrijf in de omliggende gemeenten van Gorin chem gestadig toe. Sedert de oprich ting van den proeftuin alhier, is de vierde druivenserre in genoemde om geving i n aanbouw. De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER'. zuivert - verzacht geneest RUPSENPLAGEN. Het aantal rupsennesten, dat in boomen en struiken (vooral eiken, meidoorn, vrucht- boomen) voorkomt, is thans weer zeer groot- In het bijzonder geldt dit voor Noord-Brabant en Limburg, maar ook in andere provinciën blijkt uit de aan wezigheid van zoovele rupsennesten, dat de rupsenplaag dit jaar nog volstrekt niet geëindigd, op vele plaatsen zelfs niet merkbaar afgenomen zal zijn. Het is dus wederom noodzakelijk door krachtige en uitgebreide maatregelen de schade en overlast, die de rupsen in het voorjaar, als zij de winternesten verlaten hebben, aan laan- en vrucht- boomen, hagen, hakhout en plantsoen zullen kunnen veroorzaken, te voorkomen. Het vorige jaar zijn door het actief op treden van alle belanghebbenden en door het uitgebreid toezicht dat vanwege vele ge meenten waar verordeningen op het ver nietigen van rupsennesten van kracht zijn, de rupsennesten uit vrijwel alle boom gaarden, hagen, tuinen en kweekerijen verwijderd. Dit jaar moet door een even algemeen en krachtig optreden hetzelfde bereikt worden. In boomgaarden, tuinen, kweekerijen is de schade, die de zoo talrijke rupsen kunnen aanrichten zoo groot, dat een volledige verwijdering Van alle rupsen nesten "beslist noodzakelijk is. Het mag een gelukkige omstandigheid worden geacht, dat men met de op zichzelf zoo eenvoudige handeling van het uitknippen en verbranden der nesten (alleen in hooge boomen moeiljjk uit te voeren) werkelijk alle schade kan voorkomen. Boomkweekers moeten er verder rekening mede houden, dat het verwijderen van de rupsennesten van hun kweekerijen niet alleen noodig is om schade aan hun gewassen te voor komen, maar dat zij de boomen en struiken die zij afleveren volledig moeten zuiveren om aanmerkingen van hun afnemers te ontgaan. Om de bewoners van huizen en de be zitters van vruchtboomen en kweekerijen langs wegen voor schade en overlast te vrijwaren, is het noodig dat ook de weg- beplantingen langs huizen, boomgaarden en kweekerijen grondig gezuiveid worden, terwijl het ook zeer noodzakelijk is, dat alle rupsennesten uit jonge boomen langs de wegen verwijderd worden. In eiken hakhout kan alleen door kaalslag de rupsenplaag bestreden worden, waarbij er rekening mee moet worden gehouden, dat het hout tijdig vervoerd wordt, daar de jonge rupsen in het voorjaar als zij de nesten verlaten, nog over vrij groote afstanden andere gewassen kunnen op zoeken, Daarom is het noodig, dat alle rupsennesten vernietigd worden, nadat zij zijn uitgeknipt, door verbranding. Laat niemand achterblijven in de be strijding van de rupsenplaag. Laten Land- en tuinbouwvereenigingen het werk in hun omgeving organiseeren en op de belanghebbenden den noodigen drang uitoefenen. Laten de gemeenten de uitvoering van verordeningen op het vernietigen dei rup sennesten nauwkeurig controleeren en zoo veel mogelijk hulp verleenen door het te werk stellen van werkloozen. Ook door het organiseeren van knipdagen voor schoolkinderen zijn het vorige jaar vele tienduizenden nesten vernietigd. Ook een krachtige medewerking van Rijk, Provincie en gemeenten, waar het zuiveren van wegbeplantingen betreft voor zoover dit voor de belendingen noodig zal zijn, is zeer noodig. In mededeeling No. 59 van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen (verkrijgbaar 30 cents per stuk) vindt men alle noodige gegevens over de be strijding van de rupsenplaag van den bast- aardsatijnvlinder, zoomede over die van andere rupsensoorten, nl. de ringelrups, en de rupsen van den satijnvlinder, den plakker en de spinselmot, waarvan, hoe wel die niet in zoo groot aantal als de bastaard satijnvlinder optreden, plaatselijk de bestrijding ook zeer wenschelijk geacht moet worden. Inlichtingen hierover ver strekt de Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de bij dezen dienst werkzame ambtenaren. Verandering van Bouwland in Grasland. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de klachten over minder goede resul taten van het landbouwbedrijf het meest gehoord wordt in die streken, waai de akkerbouw meer op den voorgrond treedt en dat de uitkomsten gunstiger zijn daar, waar men zich hoofdzakelijk toelegt op veehouderij of waar het gemengde bedi ij gevonden wordt, dan is het duidelijk, dat er op verschillende plaatsen op het oogen- blik een streven bestaat om bouwland in grasland om te zetten. Zonder «enige voorspelling te durven wagen, hoelang deze gunstiger verhouding zal standhou den, heeft de Graslandcommissie der Noord Brabantsche Maatschappij van Land bouw, in verband hiermee, gemeend, het volgende te moeten brengen onder de aandacht van de landbouwers in dit ge west. Het is begrijpelijk, dat men aan een perceel land,^waar grasland van gemaakt 40 Hij riep verscheiden malen, maar zonder resultaat. „Ik ben bang, dat we het voor van daag op moeten geven," zei hij eindelijk. „De vogels maken te veel lawaai in het woud be neden, dan dat de inlanders m'n stem kunnen hooren. De avond begint te vallen en we moe ten naar het strand teruggaan, voor het donker wordt. Morgen kunnen we naar de holen trek ken en de hulp van de menschen inroepen." 41 Vlug daalden ze de met gras begroeide heuvel af en haastten zich naar hun oude plekje onder de palmboomen. Onderweg hielden ze halt bij de beek en verfrischten zich aan het heerlijke koele water. „Daar knap je van op," hijgde Rob. Als we nu nog wat voedsel konden vinden. Ik sterf bijna van honger." 42 Ze zochten tusschen de boomen naar noten of vruchten, maar vonden niets. Eindelijk moes ten ze naar het strand terugkeeren. „Ik ben bang, dat we de holbewoners om voedsel hebben te vragen, of we moeten morgen wat vinden. Het iB jammer, dat we heelemaal geen vuur wapenen bij ons hebben, daar schijnen ze veel vermaak in te scheppen." Kienwsblad *aaM9araMMawNtai K.Geen goad zoo goed."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5