Derde Blad lo. 5091 Vrijdag 23 Januari voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat an de Bommelerwaard. Ingezonden. Binnenland. Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET voorbijgangers gevonden. Men had hem ongeveer tien gulden ontstolen. j'aar met een schop gepleegd. Het O .M. vroeg vrijspraak voor dat hij gebrek aan bewijs aanwezig 1 verdachte in verband met het feit, Ingezonden .Hededeelins;. achtte. Uitspraak op 3 Februari a.s. INBRAAK. Ingebroken is in den winkel van de „Hema" aan de Rechtestraat te Eind hoven. De dieven hebben zich ver moedelijk langs de achterzijde van het perceel toegang verschaft en ee- mge manufacturen buitgemaakt. Daarna hebben zij de brandkast me degenomen. Deze kast bevatte een bedrag van ongeveer f 2200. NEDERLANDSCHE TOERISTEN IN DE BERGEN VERONGELUKT. Uit Munchen wordt gemeld; Ten gevolge van den sneeuwval in het hoog gebergte hebben talrijke ongevallen plaats gehad, doordat vele lawines zijn losgeraakt. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat sedert Zondagavond twee Neder- landsche ski-loopers worden vermist, die van skitocht in het Arlberg ge bied niet meer zijn teruggekeerd. Het zijn de heeren Rinck en Polak uit Den Haag. Verscheidene reddingsbrigades zijn uitgezonden om de vermisten te zoeken. Deze brigades hebben in het afgezochte gebied tal van lawines ge zien, zoodat men moet aannemen dat de beide Nederlandsche toeristen door één dezer lawines zijn bedolven en vermoe delijk om het leven zijn gekomen. Uit Garmisch wordt gemeld dat te Kreuzeck een skilooper uit Sarrenberg eveneens onder een lawine is geraakt en gedood. brandstichter" meldt zich AAN. Bij-de politie te Bergen (N.-H.) heeft zich aangemeld de kellner B., die aan de politie heeft bekend, zich aan brand stichting te hebben schuldig gemaakt. Zoo heeft B. in de laatste jaren in de gemeente Bergen een tweetal brand|en gesticht, n.l. in de tooneelzaal van de hotelmaatschappij „De Rustende Jager" en in de werkplaats van den fotograaf Schoen. Beide perceelen brandden ge heel af. B. is naar het huis van Be waring te Alkmaar opgebracht. GEARRESTEERD. Het is de rijks- en de gemeente-po- litie van Losser mogen gelukken de hand te leggen op de daders der inbra ken, welke den laatsten tijd in de om geving van Losser plaats vonden. Het zijn zekere J. D. en D. K. woonachtig te Overdinkel. Na een kort verhoor vielen beiden door de mand en bekenden zich schul dig te hebben gemaakt aan 11 dief stallen, waaronder de in September j.l. Igepleégde bij den landbouwer Meije- rink, waar de buit f 2000 bedroeg. Verschillende voorwerpen, afkomstig van de gepleegde inbraken, waren nog in hun bezit. Inbraken in Lonneker, Berghuizen, de Lutte, Rossum, Deur- ningen en Losser zijn door hen alle bekend. MAAK GEEN "KACHEL MET PE TROLEUM AAN. In haar woning aan de Koolemans Beijnenstraat te Nijmegen probeerde mevr. S. een kachel met petroleum aan te steken. Haar kleeren vatten hierbij vlam, waarna zij brandend de straat opliep. Toen door voorbijgangers de brandende kleeren waren gedoofd, bleek mevr. S. zoodanige ernstige brandwon den te hebben bekomen, dat zij naar het Canisius-ziekenhuis moest worden over gebracht. —o HANDIGE OPLICHTER GEAR RESTEERD. Op verzoek van de Justitie heeft de mobiele brigade van de centrale recherche te Amsterdam gearres teerd een 44-jarigen koopman. Deze maakte er zijn werk van met dames van middelbaren leeftijd reizen te or- ganiseeren naar Duitschland en Zwit serland. Gedurende deze reizen wist de man door valsche voorspiegelin gen van de dames 'geld los te krij gen. Een Nederlandsche dame werd het slachtoffer voor een bedrag van f 50.000. In verband hiermee is de man aangehouden doch naar vast schijnt te staan zijn er nog meerdere slachtoffers. Van de f 50.000 is reeds een groot gedeelte opgespoord. DE MOORD TE LIEROP. Voor de rechtbank te Roermond werd behandeld de zaak tegen den 26-jarigen landbouwer M. Th., des tijds woonachtig te Lienop (Noord- Brabant) thans te Neerbosch, wien ten laste was gelegd doodslag op zijn oom C. van der Heyden in den mor gen van 4 November van het vorige ONEERLIJKE LOOPER. Een confectiefabriek in de Aert v. Nesstraat te Rotterdam had 'n 30-ja- rigen loopknecht uitgezonden voor 't incasseeren van een bedrag van fiioo bij de Incassobank. De loop knecht is niet met het bedrag terug gekomen, zoodat aangifte van verduij stering werd gedaan. Maandagmor gen heeft de loopknecht zich bij de politie aangemeld. Hjji was, zoo ver klaarde hij:, Zaterdagmorgen voor de i verleiding bezweken, had eenige klee- ren gekocht en was uitgfegaan, na zijn vrouw eenig huishoudgeld te heb ben achtergelaten. De man, die in bewaring is gesteld, had nog een be drag van f 940 bij zich, dat hij aan de politie heeft afgegleven. Hij is thans opgesloten. DOODELIJKE~VAL. De schilder R. H. uit Utrecht vvas op den Zijlweg te Haarlem op het dak van een der hooge perceelen bezig ejen ruit in te zetten. Hij verloor daarbij zijn evenwicht en viel met het hoofd naar beneden op het dak van een bijgebouw tje. Toegeschoten personen konden slechts den dood constateeren. ZAAK VAN VROOM EN DREES- MANN TE MEPPEL AFGEBRAND. Een hevige brand heeft het groote magazijn van de firma Vroom en IJrees- mann, staande aan het Zuideinde te Meppel totaal verwoest Maandagnacht omstreeks kwart voor één is de brand, die vermoedelijk is ontstaan door een kachel, uitgebroken. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen aan alle kanten uit het gebouw. De ruiten van de tegenover gelegen huizen sprongen en de daklijs ten vatten vlam. De brandweer slaagde erin dit vuur te blusschen. Het gebouw van Vroom en Dreesmann is een pand van drie verdiepingen en is eerst eenige jaren geleden gereed gekomen. Het blusschingswerk duurde den geheelen nacht, doch het geheele gebouw is verwoest. In het gebouw woonde niemand. De zeer groote schade wordt door verzekering gedekt. DE BEROOVING TE ELST. De rechtbank te Arnhem sprak vrij de beide arbeiders en den chauffeur te Eist, die verdacht waren, van be- rooving van een 70-jarigen landbouwer uit Slijk-Ewijk, die in den avond van 30 October in een auto van f 1400 was beroofd. Het O.M. had tegen den eersten en derden verdachte een jaar en tegen den tweeden, als medeplichtige, zes maan den gevangenisstraf geëischt. De ver dachten hebben ruim 2i/2 maand in voorarrest gezeten en zijn nu op vrije voeten gesteld. ERNSTIGE AANVARING OP DEN NIEUWEN WATERWEG. Op den Nieuwen Waterweg tusschen Vlaardingen en Pernis, bij de nieuwe haven aldaar, heeft een aanvaring plaats gehad tusschen het van zee komende Noorsche motorschip „Tancred" en het uitgaande Engelsche stoomschip „Lin- disfarne". Laatst genoemd schip is in zinkenden toestand daar ter plaatse aan den grond gezet. De „Tancred" heeft de reis naar Schiedam vervolgd endaar in de Wilhelminahaven ligplaats geko zen. Nader meldt men: Direct na de aanvaring maakte de „Lindisfarne veel water, waarop zij bij den Zuidwal aan den grond werd ge zet. Het schip steekt een flink eind boven het water uit. De bemanning is aan boord gebleven. Voor zoover bekend, hebben zich geen ernstige on gevallen voorgedaan; alleen heeft een der opvarenden een arm gebroken. OUDE MAN MISHANDELD EN VERVOLGENS IN EEN SLOOT GEDUWD. Men schrijft uit Sittard Te Stadbroek-Sittard is de ruim 80-jarige J. Hemers, die op weg naar huis was, plotseling ter hoogte van de mijnwerkerskolonie Stadbroek door twee mannen aangevallen. Zij mishan delden hem en beroofden hem van zijn geld. Zij hebben hem vervolgens in een sloot, die gedeeltelijk met wa ter gevuld was, geduwd. De oude man heeft zich zelf met moeite weten te redden en is geheel overstuur door Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U het onderstaande in Uw veel gelezen blad te willen opne men waarvoor bij voorbaat mijn dank. Het Rooken Dikwijls hoort men beweren dat men tegenwoordig lang zulk een goede sigaren niet kan koopen als vroeger. Niets is echter minder waar. Wel moet ik toe geven dat verschillende sigarenfabrikanten het met de kwaliteit van hun sigaren blijkbaar niet zoo nauwkeurig nemen, doch het gaat niet op, alles met dezelfde maat te meten. Langen tijd was ik zelf ook van meening dat een goede sigaar voor lagen prijs niet meer verkrijgbaar was, doch sedert geruimen tijd ondervindt ik anders. Tegenwoordig rook ik een sigaar met zulk een kwaliteit dat men werkelijk niet beter kan verlangen en toch kost die sigaar maar 6 cent. Met gerustheid durf ik alle rookers dan ook aan te bevelen de „Zescento" sigaar eens te keuren. Vraagt Uw winkelier er maar eens naar en ik weet zeker dat U voortaan uitsluitend „Zescento" sigaren zult rooken. Een betere 6 cents sigaar is zeker niet verkrijgbaar. Met dank voor de plaatsing. Adv- Een tevreden rooker. DE BRUGGEN OVER DEN MOERDIJK. Hoe de vaste brug voor het ge wone verkeer zal worden. Over weging ook van een nieuwe spoor brug. De Provinciale Geldersche en Nij- meegsche Courant schrijft Naar wij uit bevoegde bron verne men, staat thans het 'plan van de regeering nadrukkelijk vast, om voor het gewone verkeer een vaste brug over den Moerdijk te slaan. Op het eerste plan staat dit werk niet. De bruggen over de Waal bij Zaltbom- mel en Nijmegen, en over den Rijn bij Arnhem, gaan vóór. De Moerdijic- brug staat dus op het tweede plan, maar zij komt er. Door de afdeeling Brug'genbouw van het departement van waterstaat wordt het plan uitgewerkt, om de brug over den Moerdijk, voor het ge wone verkeer bestemd, met zeer wij de overspanningen te bouwen. De Waalbrug bij Nijmegen zal niet haar middenoverspanning van 220 M., al dus werd ons verzekerd, wel aan de spits blijven, maar veel minder zullen de overspanningen van deze verkeers- brug over den Moerdijk niet worden. Het water ter plaatse bereikt n.l. een diepte van 1 o tot 15 M. De overwe ging, dat bij groote overspanningen een veel geringer aantal pijlers ge bouwd moet worden, heeft uit eco nomisch oogpunt tot deze methode van uitvoering doen besluiten. En dienovereenkomstig worden de plan nen nu nader uitgewerkt. Aangezien de Moerdijk-spoorweg in dertien overspanningen, van 100 M. elk, over het Hollandsch Diep ligt, belooft de nieuwe verkeersweg, met haar overspanningen van een paar honderd meter elk, dus leen geheel ander beeld te scheppen. De bouw van deze brug zal geheel Rijkszaak zijn. Intusschen vernamen wij verder, dat het niet uitgesloten is, dat de Ne derlandsche Spoorwegen ook een (ge heel nieuwe brug voor het spoorweg verkeer over den Moerdijk zullen slaan. Men weet, dat deze brug on langs versterkt is, om zwaarderen last te kunnen dragen. Echter staat zij met haar enkel spoor de eischen van het drukke verkeer op die gewich tige traject van ons spoorwegnet in den weg. Noodig is verbouwing van de bestaande spoorbrug door dubbel spoor of een geheel nieuwe spoor brug over den Moerdijk, die volledig aan de moderne verkeerseischen vol doen kan. De nieuwe bouw moet' thans te bevoegder plaatse overwo gen worden. ACHTHONDERD GULDEN IN DE BEDSTEE. Tusschen het beddegoed van wijlen den heer P. te Zwaagavesteinde is bij de verkooping van den inboedel een pakje met. f 800 aan bankpapier gevon den. o— FELLE FABRIEKSBRAND TE VENLO. Maandagavond sloegen plotseling de vlammen uit het dak en de bo venverdieping van het langwerpige, groote fabriekspand van den heer Nettesheim in de Heutsstraat te Ven- lo, waarin gevestigd was: in het ee- ne gedeelte een stoffeerderij en ma- trassenfabriek alsmede trijpafdeeling, verhuurd aan den Amboom, en in het andere gedeelte, verhuurd aan den heer Van Keeken, een speelgoed fabriek. De brandweer was spoedig aanwe zig met de motorspuit. Met vijf slan gen werd het vuur aangetast. De hoog uitslaande vlammen werden ge voed door het droge materiaal van de stoffeerderij. Door den dichten rook moest de brandweer met de ladder zich terugtrekken. Plotseling bemerkte men, dat ook het aangrenzende fabrieksgedeelte van den heer Van Keeken in brand stond. Ook hier werd door de licht vlambare voorraden houtwol en stof fen de blussching zeer bemoeilijkt. Door het oordeelkundig optreden der brandweer werd de aangrenzen de fabriek van oliën en vetten en ter pentijn van den heer Dohmen be houden. Beide eerste fabrieken brand den geheel uiitj.r Oorzaak onbekend. Beide fabrieken waren gedeeltelijk verzekerd. MISS HOLLAND 1931. Door de jury, die 'door het week blad „Het Leven" is aangezocht „Miss Holland" te kiezen, heeft uit spraak gedaan. Van de bijna 300 ingezonden por tretten tot de laatste dagen toe kwamen er nog stapels bij waren een 1 oo-tal geschift en tenslotte wa ren zes candidaten ter persoonlijke kennismaking uitgenoodigd. Tot Miss Holland 1931 werd uitgeroepen mej. Mary Leliveld, ruim 18 jaar oud, wonende te Amsterdam en leerlinge der H. B. S. aan de Mauritskade. Zij zal 1 Februari naar Parijs ver trekken, om op 3 Februari het bal des petits lits blanc in de Opera bij te wonen. Op 4 Febr. heeft de ver kiezing tot Miss Europa plaats. De jury bestend uit mevr. Caro lina van Dommelen en de heeren Barend Jorden (beeldhouwer), W. Heskes (tèekenaar), J. C. Schroder (journalist) en Victor E. van Vries land (letterkundige). (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). ORGANISATIE EN DE GEMEEN TERAAD VAN ALMKERK. Op de laatst gehouden vergadering der gemeente Almkerk was o.a.aan de orde: „Steunverleening werkloo- zen". In deze vergadering werd naar aanleiding hiervan 't volgende besluit genomen. Niet-georganiseerde arbeiders zul len genieten een uitkeering van 7 gulden per week, f 0,50 per kind en per week. En de georganiseerden Nadat door enkele raadsleden be toogd was, dat deze toch ook wel gesteund mochten worden, gelukte het aangenomen te krijgen, dat zij zouden ontvangen f 0,20 per kind en per dag, dus alleen een kindertoe slag. En dat, omdat zij trekken uit de' werkloozenkas, waarbij zij aan gesloten zijn. Een extra toeslag op hetgeen zij daaruit trekken, zooals door de Afd. der Chr. Nat. Werk mansbond gevraagd was, werd niet noodig geoordeeld. Zij ontvangen thans per week uit de werkloozen kas f 8,40. Dit bedrag moet dan nog verminderd worden met de te be talen contributie. Waar deze f0,53 per week bedraagt, houdt men dus f 7,87 over. Hiervan moet dan een week geleefd worden. Ieder weldenkend mensch zal 't met mij eens zijn, dat een extra - uitkeering voor deze catagorie van menschen toch zeker geen wegge gooid geld is en ik zou den raads leden van Almkerk wel eens willen vragen, of zij van f 7,87 per week zouden kunnen leven. Dat deze arbeiders door hun aan sluiting bij de werkloozenkas, weke lijks een flinke contributie moeten betalen, schijnt de meerderheid der raadsleden alhier, niet mede te tel len. Dat zij door hun organisatie blijk geven, dat zij, zooveel in hun ver mogen ligt, willen zorgen voor een tijd van werkloosheid, schijnt al even min eenig gewicht in de schaal te werpen. Neen, organisatie schijnt voor de meerderheid van de Almkerksche ge meenteraad uit den booze. En toch is organisatie niet alleen een eisch des tijds, maar ook van algemeen belang. Iets, dat mijns inziens veel te weinig ingezien wordt. Millioenen werkloozen zijn thans over de wereld verspreid. Wat een prachtig arbeidsveld zou dat zijn voor 't communisme, als deze mil lioenen niet georganiseerd waren. Door de groote ellende, die dan onder de arbeiders zou heerschen. zou dan een akker bereid worden, waarin 't zaad door 't communisme gezaaid, welig zou tieren. Hoe spoedig zou dan, niet over al de revolutie uitbreken en hoe zou dan 't communisme zegevieren Hieraan wordt maar te weinig ge dacht. Organisatie en werkloosheidsverze kering is dus niet alleen iets voor de arbeiders, maar is iets van al gemeen belang. Te hopen is 't, dat de gemeenteraad van Almkerk de werkloosheidsverzekering van deze zijde eens zal gaan bezien. Wanneer zij dat doet, dan ben ik er van overtuigd, dat zij de organisatie van den arbeider en dus ook de werk loosheidsverzekering met alle macht zal gaan steunen. En den arbeiders van Almkerk. die georganiseerd zijn, roep ik toe: „Blijf trouw aan uw organisatie en gevoel dat organisatie voor U van het grootste belang is. Zij, die nog niet georganiseerd zijn, mogen gevoelen, dat het ook hun weg is te gaan organiseeren en zich aan te sluiten bij den Chr. Nationa- len Werkmansbond. J. DE WITT, Voorzitter der afd. Almkerk der Chr. Nat. Werkm.bond. Almkerk, 21 Jan. '31. DUSSEN. Naar we vernemen bestaan er plannen tot bij bouwen van een derde klasselokaal aan de R.K. meisjesschool der Zusters van Liefde, alhier. Zondag a.s. geeft de R.K. too- neelclub „Door Vriendschap Saam Ver bonden" een uitvoering in het Vereeni- gingslokaal. Opgevoerd zal worden het drama „Hermenigild" en het blijspel „Een kleine Vergissing". Onze fanfare Wilhelmina verleent hare medewerking. WAARDHUIZEN. De aangekondigde uitvoering der Chr. zangvereen. „Looft den Heere", welke Woensdag zou plaats hebben, is door omstandigheden uitgesteld tot Woensdag 28 dezer. Voor de kinderen van de Chr. school was het Woensdag een ware feestdag, doordat ze met een tweetal vrachtauto's naar Almkerk werden ge bracht, om daar in de zaal van wed. Dekker bij te wonen de film „Achter de wolken schijnt de zon." NIEUWENDIJK. Op Vrijdag 30 Januari zal in de consistorie der Geref. Kerk, van wege het Chr. Nat. Vakverbond, een verga dering gehouden worden om te komen tot oprichting van Uen afdeeling voor landarbeiders. De vrouw van G. v. B. kwam te vallen, zij bezeerde zich zoodanig, dat de hulp van dr. de Vries werd in geroepen. Tijdens den feilen storm van 1.1. Zaterdag, sloeg de arbeider A. v. R. met zijn fiets omver. Zijn hand werd bezeerd, terwijl de fiets ernstige schade bekwam. Op Woensdag j.l. hield de Ger. J.V. „De Zaaier" alhier, haar 39ste jaarvergadering. De leiding berustte, door afwezigheid van den Eere-Voor zitter, Ds. de Bruin (wegens ambts bezigheden), bij den Voorzitter der ver- eeniging, die de vergadering opende met psalmgezang, ging voor in gebed 1 en las Pred. 12. Daarna heette hij al- 1 le belangstellenden hartelijk welkom. Het verslag van den seccretaris was, in tegenstelling met zoovele verslagen in dezen tijd, niet in mineur gesteld. Het ledental is stijgend, hoewel het ideaal „Alle jongelingen van Geref. le vensopvatting lid van onze vereen., in deze nog niet bereikt is. Aan de be zoekers werd aandacht gevraagd voor een viertal onderwerpen, n.l. het boek Job; Gerechtigheid als eisch voor de oplossing der sociale kwestie; Art. 13 Ned. Gel. Bel. en onze verdediging. Een levendige discussie volgde. Enke le voordrachten zorgden voor afwisse ling, terwijl eenige dames zorgden voor dorstige kelen. Voordat de voorzitter, de heer C. van Helden de vergadering met dank zegging sloot, dankte hij allen die mee gewerkt hadden tot het welslagen van druk bezochte vergadering. SLEEUWIJK. De collecte, gehouden ten bate van het Roode Kruis, heeft in deze ge meente f47.27 opgebracht. Jficowsblad —O—— «nom^acaaap.aaaBg w acam

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 9