Dit nummer Destaat uit 2 maden. Het geheim Tan SeMall. Zwakte ^and van altenA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5092. Woensdag 28 Januari 1931. Ilimievilaisd miLLF/l'O* vooral Dit blad verscbynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, •n franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61&25. Advertentiën van .16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. WILD-WEST IN NIEUWE NIEDORP. Vrijdagnacht heeft zich te Nieuwe Nie- dorp een Wild-West gebeurtenis afge speeld. Sinds jaren is daar kassier van de coöperatieve boerenleenbank de heer H. Schoorl, die aan get einde van het dorp in een kleine villa woont. Hij leeft daar met zijn bejaarde vrouw en dochter. Tusschen 1 en 2 uur Vrijdagnacht ont dekte de heer Schoorl onraad. Het bleek dat inbrekers door de ach- teriuindeur waren binnengedrongen en direct naar de slaapkamer van den heer des huizes waren doorgedrongen. De in brekers vielen den bejaarden man aan en een er van wist den heer Schoorl met buitengewone krachtinspanning over het ledikant te werpen, de andere echter overmande hem, waarna hij werd ge bonden. Daarna drongen de inbrekers de slaapkamer van de vrouw en dochter binnen en ook deze beiden werden ge bonden. In dien tijd wist de heer Schoorl zijn kamer uit te komen en met zijn ge bonden handen was hij reeds bij de bui tendeur toen hij door de inbrekers werd achterhaald. Opnieuw werd hij vastgegre pen en gebonden en onder bedreiging met revolvers werd hij gedwongen de brandkast open te maken, waaruit f 10.000 werd geroofd. De 73-jarige man kon zich tegen de bandieten niet verzetten. Voor zoover dit mogelijk was heeft hij dit zeer kranig gedaan, zoodat zelfs een der inbrekers de opmerking maakte, dat hij een kranige oude baas was. Bij het ingesteld politie-onderzoek is reeds gebleken dat de inbrekers met een auto naar Nieuwe Niedorp waren geko men. Zij hebben hun wagen op ongeveer 500 M. afstand van de kassierswoning laten staan. Zeer waarschijnlijk moet een der dieven met den plaatselijken toestand op de hoogte zijn geweest. De politie van Amsterdam, Velsen, Alkmaar, Hoorn en Schagen werd gewaarschuwd om de auto aan te houden, hetgeen echter niet ge lukte. Zaterdagmorgen vroeg is een re chercheur der Amsterdamsche politie naar Nieuwe Niedorp gekomen en heeft ver- scheide vingerafdrukken genomen. NOG EEN .MOORDAANSLAG. Donderdagavond laat werd mevrouw Msnassen, wonende Anna Paulownalaan Amersfoort, verontrust door gerammel aan haar voordeur. Na onderzoek bleek, dat een zeer ongunstig uitziend man zich voor haar woning bevond. Zij heeft onmiddel lijk de politie opgebeld. Direct nadat het telefoongesprek was afgeloopen, weerklonk een schot, een kogel vloog door de ruit tegen den muur in haar kamer, doch zonder haar te treffen. De dader is voortvluchtig. Naar het Engelsch door Mrs. L. B. WALFORD. 21.) „Het spijt mij te meer dat ik ver plicht werd uwe smart nog te ver meerderen," hernam Cumberland, „nu ik weet hoe groot die reeds was. Maar het verblijf in dien toren, waar m|en haar had opgesloten, en dan het denk beeld aan wat zou kunnen gebeuren..." ,,'t Is waar, 't is waar, men moest tot eene verklaring komen. Hoe ge lukkig dat zij zoo hare tegenwoordig heid van geest behield! Maar," ver volgde Sir Thomas, alsof hij het ge sprek een andere richting wenschte te geven, „ik begrijp nog niet recht, waar om de brandstichting niet eergisteren plaats had toen wij allen thuis waren.'* „Ik geloof dat ik dat kan ophelderen," antwoordde Cumberland, „mijn rij knecht kwam er voor uit. Hij zegt gisteren een brief van uw zoon voor Donald te hebben meegekregen. Hij BIJNA DOOD GESLAGEN. Te Amsterdam huurden een aardappel handelaar en zijn knecht een auto. Op de plaats hunner bestemming aangeko men, wilden zij den vrachtprijs niet be talen. De chauffeur nam hen weer naar de garage mee terug, waar zij wederom weigerden te betalen. De chaffeur greep een van hen daarop vast, waarna hij een slag op het hoofd kreeg en in elkaar zakte. De man werd bewusteloos opge nomen vermoeddlijk heeft hij een sche delbreuk. In ernstigen toestand is hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De dader is gearresteerd. IN ERNSTIG LEVENSGEVAAR. Te Groenekan was een monteur van de Texaco Petroleum Compagny bezig met een reparatie te verrichten aan een voor het café „de Leeuw" staande en aan de hiervoren genoemde Compagny toebehoo- rende benzinepomp, toen 'plotseling de benzine vlam vatte en monteur en pomp in lichte laaie zette. In vlammen staande, snelde de mon teur naar zijn gereedschapswagen, en greep hieruit een z.g. snelblusscher, waar mede hij de vlammen wist te dooven, zoowel van zijn kleeren als die van de pomp, en zoodoende erger wist te voor komen. Door het krachtdadig optreden van den monteur is wel een onheil voorkomen, want indien de benzine in den tank, welke zich ondergronds bevindt, had vlam gevat, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest. Vermoedelijk was kortsluiting in de electrische geleiding, welke dient tot ver lichting van den op de pomp geplaatsten reclamebol, de oorzaak. NEDERL. SLEEPBOOT OP DEN DUIT- SCHEN RIJN GEZONKEN. Vrijdagnacht voeren op den Rijn te Xanten, boven Hexl gelegen, twee Dord rechtsche sleepbooten, de „Constantia" van de firma Jegen en de „Frans" van de firma Otte, naast elkaar. Daar ze door den storm telkens tegen elkaar botsten, besloot men, om ongelukken te voorkomen, de sleepboot „Frans" een eind op te trekken. Nadat zulks geschied was, hebben de op varenden des nachts van de „Constantia" niets meer van de sleepboot „Frans" ver nomen. Zaterdagmorgen zag men, dat een klein gedeelte van den schoorsteen boven 't water uitstak en moest men con- stateeren, dat de sleepboot Frans" ge zonken was. Er waren 4 opvarendan aan boord, die vermoedelijk verdronken zijn. deed dat wel meer en zeker niet al tijd onbeloond..." „Wie gaf hem dien; Marks?" „Neen, ik geloof dat Marks daartoe te eerlijk was, maar Jane, de kamer meid, de beminde van Donald, was de ware handlangster; zij gaf die brief jes voor Donald aan mijn bediende, die daar natuurlijk geen kwaad in zag, en ontving de zijne weder. Zij zal dus ook wel Donald gisterenavond binnen gelaten hebben, maar het arme schep sel is geheel berouw en overstelpt van zenuwen." „Maar dat briefje van gisteren?" „Dat bevatte een bevel aan Donald om den volgenden avond te komen als allen uit waren en dan tevens bran dewijn mee te brengen en zijne wraak op de verraderes te volvoeren. „De verraderes?" „Madelaine." „Ah juist, en daarom stelde Donald zijne wraak op ons allen uit om eerst aan deze te voldoen? Waarschijn lijk zag hij ook eerder kans zijn voor nemen uit te voeren binnen- dan bui tenshuis." „Maar genoeg. En wat nu omtrent uzelven? Uw huwelijk met mijn nicht is de eenige aangename gedachte; zij is uwer waardig en gij, hoop ik, zult haar gelukkig maken. Voor mij is zij TRAGISCHE DOOD. In het Diaconessenhuis te Haarlem is de 34-jarige dienstbode J. F., geboortig uit Den Helder, in het bad door een flauwte bevangen, daardoor met het hoofd onder water geraakt en verdronken. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Het twee-jarig zoontje \an den land bouwer J. Sletterik, wonende te Broek land gem. Raalte, is bij het achteruit- loopen in een pot met kokend water ge vallen. Na een hevig lijden is de kleine aan de gevolgen hiervan overleden. RANGEERDER GEDOOD. Vrijdagmorgen is op het station te Winschoten de 53-jarige rangeerder A. Dekker bij het rangeeren van een goederen trein onder een wagon gekomen en direct gedood. CIRCUS CARRE IN ONS LAND. Van April a s. af zal het Nederlandsche circus Ernst Carré, een tournée maken door ons land tot en met einde October. ONVOORZICHTIG OVERSTEKEN. Te Sittart zijn op den rijksstraatweg twee kinderen van de familie Witt, resp, 7 en 9 jaar oud, door een passeerende luxe auto, komende uit de richting Maas tricht. overreden. Het eene kind heeft een hersenschudding bekomen, het andere kind ernstige verwondingen over 't lichaam. De toestand van beide kinderen is ernstig. De oorzaak van het ongeval moet worden toegeschreven aan onvoorzichtig oversteken der kinderen. DE DIAMANTDIEFSTAL TE ANT WERPEN. De Antwerpsche politie is op het spoor gekomen van de daders ^an den diamanten diefstal ten nadeele van den Amsterdam mer S. De diefstal moet gepleegd zijn in een hotel aldaar door een hooger hotel personeel. Den laatsten tijd zijn in dit hotel vele diefstallen gepleegd en werd reeds eenig personeel ontslagen. o Mr. M. H. A. SAVELBERG f Te 's-Gravenhage is overleden mr. M. H. A. Savelberg, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden. Mr. Savel berg werd in 1865 geboren en promo veerde te Utrecht op 17 December 1885. In October werd hij benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger te Maastricht, in 1898 tot rechter-plaatsvervanger aldaar. In 1907 volgde zijn benoeming tot rechter in de rechtbank te Maastricht. Sinds 7 Mei 1913 had hij zitting als raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, van welk college hij met ingang van 1 Januari j.I. benoemd was tot vice-presi dent. Mr. Savelberg heeft een belangrijk deel van zijn vrijen tijd besteed aan de voort zetting en bewerking van het in afleveringen verschijnende werk „De Nederlandsche Pasicrisie", d. i. een overzicht van de Nederlandsche jurisprudentie en rechts- literatuur. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. ERNSTIG 8F00RWEG0NGELUK. Drie dooden. Maandagavond te ruim 7 uur had te Groningen een ernstig spoorwegongeluk plaats, waarbij drie passagiers om het leven zijn gekomen, terwijl een aantal personen gewond werd, van wie enkele zeer ernstig. Het ongeluk geschiedde met een snel trein uit Nieuweschans die te 7 02 in Groningen binnenkomt en te 7 35 door gaat naar Leeuwarden. De sneltrein kwam met een rangeerende locomotief in botsing ten gevolge van verkeerden wisselstand. De postwagen werd radicaal over het eerste personenrijtuig heen geschoven, waardoor het personenrijtuig geheel ver splinterd werd. Drie inzittenden van dezen wagon, de heeren Diddens en van Veen te Groningen en de heer Bollegraaf uit Amsterdam, alle drie van middelbaren leeftijd, werden terstond gedood, terwijl eenige personen zwaar gewond uit den chaos werden gehaald. „Bij algemeene lichaamszwak te,wanneer een goed voedings middel noodig is, dat niet alleen verloren krachten terug geeft, maar ook de maag prik kelt tot nieuwen eetlust, geef ik Sanatogen, meestal met het beste succes," steeds de grootste steun geweest. Ik hoop niet haar ooit onvriendelijk be jegend te hebben...." „Daarvan ben ik overtuigd," viel Cum berland hartelijk in. „Maar mijn leven werd zoo verbit terd, zoo verwoest, en daarom vrees ik dat mijne andere kinderen slechts weinig vriendschap van mijne zijde ge noten hebben. Ik had nergens genoe gen in. Wat zou mij de wereld kun nen schelen? Welk genot kon het mij verschaffen dat het mijn aardsche za ken voorspoedig ging, wanneer mijn eenige zoon, mijn latere stamhouder een leven zou leiden van den gemeen- sten dronkaard? Hoe meer hij gekre gen zou hebben, des te slechter had hij er gebruik van gemaakt. Nu kan ik alles weer opnieuw inrichten," en een opgeruimde trek kwam over zijn vermagerd gelaat, „en het eerste wat ik doen^ zal is te zorgen dat zij, aan wie ik zooveel verplichting heb, een goede huwelijksgift krijgt. Maar apro pos, wat zijn eigenlijk je plannen?" „Ik hoop u niet te doen ontstellen," antwoordde Cumberland, strak voor zich ziende, „ik hoop dat u mij niet voor verwaand en ongevoelig zult aanzien, maar ik dacht zoo... ik had reeds plan gemaakt... maar als u het afkeurt na tuurlijk..." Vervolg raadsverslag EETHEN. Voorstel verbouw gymnastieklokaal te Babiloniënbroek. De Voorzitter zegt, dat zooals de heeren weten, indertijd een verzoek van de zangvereen. te B.-Broek is ingeko men, om het gymnastieklokaal daar te doen verbouwen, de vereen, zou daar voor de gemeente een bedrag van f 1000 af staan. De raad heeft toen besloten, dit aanbod te accepteeren, doch Ged. St. wilden de voorgestelde verbouwing niet goedkeuren, omdat de afmetingen niet aan de eischen voldeden. Spr. is daarover eens in Den Haag gaan spre ken en heeft gevraagd of voor een plaats als B.-Broek nu werkelijk zoo'n groot gymnastieklokaal noodig was. Men vertelde spr., dat dit niet noodig was en het zelfs de. vraag zou zijn of .Eethen wel in de regeling zou val len, omdat men daar geen centraal punt „Komaan," moedigde Sir Thomas vriendelijk aan. Hij had nooit zooveel van Cumberland gehouden als op dit oogenblik. Er was een aarzeling, een angst, een spanning in zijn gebroken volzinnen, die meer dan iets anders zijn machtige gevoelens uitdrukten. „Madelaine weet niets van wat ik ga zeggen," ging haar minnaar voort, en de welgemanierde Cumberland zag er bepaald kinderachtig uit, terwijl hij als een schooljongen zijn handen vouwde en stamelde en kleurde en niets uit kon brengen. Eindelijk! waagde hij den sprong: „Ik zou vandaag mijne bruid willen meenemen," zeide hij. „Goede hemel, mijn beste Cumber land!" „Ja, maar luister... heb geduld... laat ik het u nu even duidelijk maken," en nu sprak hij vlug genoeg, „ik be grijp hoe zonderling het klinkt, maar toch geloof ik dat u het met mij eens zult zijn. In ieder geval zult gij zien dat er eenige reden voor is... dat ik niet zelfzuchtig ben. Sir Thomas, Ma delaine moest hier liever niet blijven. Het gezicht dier bouwvallen... de her innering aan dien nacht, en, en...... in die tuinmanswoning, maar ik be hoef u dat niet allemaal te herinneren..." „Er is veel waars in wat ge zegt," zeide Sir Thomas peinzend, „maar toch heeft. Spr. zou daarom willen voor stellen, nogmaals tot den verbouw te besluiten en dit besluit opnieuw aan Ged. St. ter goedkeuring te zenden. Na alles wat spr. in Den Haag heeft gehoord, gelooft hij wel, dat men thans dit besluit zal goedkeuren. Hij heeft trouwens den Inspecteur gezegd, dat als het niet werd goed gekeurd, de raad dan de Kroon zou laten beslissen. De heer Vos vraagt of de bouw blijft zooals oorspronkelijk was voorgesteld, waarop de Voorzitter toestemmend ant woordt. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. hierop goedge keurd. Benoeming leden Burgerlijk Armbe stuur. Voor Eethen is aftredend J. W. Burghout. B. en W. bevelen naast den aftre dende ter benoeming aan, W. G. J. Branderhorst. De heer J. W. Burghout wordt met algemeene stemmen herko zen. Voor Babiloniënbroek worden aan bevolen A. Vos, aftredend en J. Straver. De heer Vos wordt met 4 van de 5 stemmen herkozen. Eén stem was in blanco uitgebracht. Voor Drongelen worden aanbevolen M. de Haan, aftredend en J. v. d. Stelt. De heer M. de Haan'wordt met alge meene stemmen herkozen. Voor Genderen worden aanbevolen A. Vos Hzn., aftredend en G. Haspels. De heer A. Vos Hzn. wordt met al gemeene stemmen herbenoemd. Benoeming lid Commissie tot We ring van Schoolverzuim in de vaca ture D. van Buuren. B. en W. bevelen ter benoeming aan A. L. de Graaff en»D. Ockers. De heer A. L. de Graaff wordt met op een na algemeene stemmen benoemd. Eén stem was op den heer Ockers uitgebracht. Voorstel tot voortgaan met de werk verschaffing. De Voorzitter zegt, dat toen de raad den vorigen keer besloten had tot het verschaffen van werk te Drongelen, B. en W. zich daarna tot den Minister hebben gewend, met het verzoek, een subsidie te willen verleenen in de kos ten van de werkverschaffing. Dit ver zoek heeft aanleiding gegeven tot cor respondentie, met resultaat, dat 19 Jan. een schrijven is ontvangen, waarin de Minister zich bereid heeft verklaard, een subsidie van 50 pCt. te verlee nen in de kosten der arbeidersloonera, die uitgegeven worden voor verbetering van den betrokken verkeersweg, plus de kosten der rentezegels, indien de provincie ook 25 pCt. bijdraagt en al leen hoofden van gezinnen of kostwin ners worden te werk gesteld. Niet meer dan 1 persoon uit een gezin mag wor den te werk gesteld, terwijl het uur loon 24 ct. zal bedragen. De arbeiders behooren flink te werken, de premie voor de ziektewet moet voor de helft op de arbeiders worden verhaald. Ver der behoort nog iedere 4 weken een de claratie bij den Minister te worden in gediend en mag niet eerder met de uitvoering van de werkzaamheden wor den begonnen, voordat een verklaring wordt overgelegd, waaruit blijkt, dat er uit waterstaatsoogpunt geen bezwaar bestaat tegen de uitvoering van de voor gestelde werkzaamheden. Deze brief gaf spr. aanleiding, om naar Den Haag te gaan. Hij stelde allereerst de vraag, mijn waarde, het is een trouwpartij en wij hebben de begrafenis nog niet gehad!" „Maar waarom een trouwpartij in de eigenlijke beteekenis?" drong Cumber land aan, „wij, kunnen buiten vrienden; en buren om trouwen. Als ik nog van-, daag mijn stuurman telegrafeer om hier te komen ankeren, dan behoeft niemand bij ons huwelijk tegenwoordig te zijn dan gij, mijnheer Campbel en, en.... uwe dochters? Maar ach, natuurlijk is ieder ander goed genoeg...." „Maar de geestelijke dan, en de ge boden?" „De geestelijke heeft men maar in kennis te stellen en wat de geboden betreft,.... daar staat hoogstens een boe te op. Ik schaam mij zoo te moeten zijn maar, zooals u weet, de omstandig heden zijn dringend, en alles, alles spreekt mij vrij. Ik weet dat Madelaine het goed vindt, als u maar de toestem- ming geeft..." „Als gij Madelaine kunt overreden.... en nu gij het mij reeds gedaan hebt..." en een glimlach, een gulle lach blonk in zijne oogen. Den volgenden dag werd het huwelijk tusschen het over- en overgelukkige paar voltrokken. EINDE. \iei«mu lour lit Lain! van Heusdei en AltEH.lt Langstraat en u Bintltrviirl Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. •—O— O schreef DrT. v. d. Hoorn, Den Haag. Sanatogen sterkt Uw lichaam op volkomen natuurlijke wijze, het wekt den eetlust op en geeft de zenuwen nieuwe kracht. Reeds na een kort Sanatogengebruik zult gij kunnen be merken dat gij U beter gaat voelen en gij zult hooren, dat gij er beter gaat uitzien. sanatogen Het Zenuwsterkend Voedsel. In alle Apoth. en Drog. vanaf f i.- p. bus.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1