Tweede Blad Jfietiwsblail No, 5092 Woensdag 28 Januari BE H¥®ffYUlpKl| voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat an de Bommelerwaard. Wat doen wij Neder landers en Wat doen de Buiten landers Parijsehe ülodeforieveii Plaatselijk nieuws BEHOORENDE BIJ HET Ontelbare malen is mij na mijn eer ste stukje de tweede vraag gesteld! Gaarne ben ik bereid ook op deze vraag antwoord te geven en behoef daartoe slechts over te nemen, het geen vermeld in het dagelijksch vak blad „Der Ledermarkfverschijnend te Frankfurt a. Main, n.l. „Op 1 Januari 1930 heeft Duitsch- land de invoerrechten op schoenen in doorsnede 130 procent verhoogd (van 180 op 420 voor iedere 100 K.G. voor schoenen tot 600 Gr.) Zooals bekend is, kon de voor Duitschland voornaam ste invoerrechtenstand tot 600 Gr. tot nu toe niet worden doorgevoerd, daar ■de benoodigde ratificatie van het Duitsch-Oostenrijksch handelsverdrag tot het einde van het patste jaar open bleef, waardoor tegelijkertijd ook de tegenwoordige invoerrechten-verplich ting voor deze schoenen wegviel. De onderhandelingen met Oostenrijk over de heffing der invoerfechtenver- plichtingen hebben ook daar een bewe ging tot verhooging der rechten op schoenen doen ontstaan en als gevolg een verhooging der rechten van in door snede 80 procent. (Voor damesschoe nen een verhooging der invoerrechten van 250 op 450 goudkronen.) De belangrijkste gebeurtenis van het laatste jaar is de invoering van het nieuwe invoerrechtentarief in de U.S.A., waarbij ook de rechten op schoenen niet ontbraken. 20 pCt. van de waarde der ingevoerde schoenen worden als rechten geheven, maar het schijnt als of deze, voor zekere schoensoorten be lemmerend werkende rechten, nog niet genoeg zijn, daar zooals bij andere voor stellen van het tarief ook voor schoe nen, een verhooging van de bestaande rechten bij het tariefcomité aangevraagd is geworden. Om direct bij een Amerikaansche na- buurstaat te blijven: Ook Canada heeft zijn invoerrechten op schoenen verhoogd en door het bekende trapsgewijze op klimmen van de invoertarieven in voor keur-, intermediale- en generaaltariefs- rechten, voor de meeste landen belem merend werkende rechten op schoenen ingevoerd. De intermediale rechten, die voor de meeste verdragsstaten gelden, voorzien in een invoerbepaling van 35 pCt. De andere nabuurstaat in het Zuiden der U.S.A., Mexico stelt het invoeren van rechten op schoenen voor; derge lijke plannen werden momenteel ook besproken in China en Nigeria, vóór alles echter, omdat het voor ons belang rijker is, ook in Zwitserland en in Fran krijk, die een verhooging der rechten op schoenen door gelijke beweegrede nen van plan zijn, van waaruit Duitsch land deze stap gedaan heeft. Chili heeft zijn sedert lang overwogen plannen ook doorgevoerd en op 1 December de rechten op schoenen in doorsnede met 20 pCt. verhoogd. Van landen, die rechten-verhoogingen voor schoenen in de laatste jaren door voerden zijn verder nog Zuid-Afrika te noemen, dat op de vierde Juli een invoerrecht van 1230 pCt. van de waarde voor gewone schoenen invoer de; Egypte, dat naar het nieuwe tarief van 14 Februari ongeveer 15 pCt. heft. Australië, dat op zijn reeds zeer hoog opgeschroefde tarieven (middeltarief 25 resp. 35 pCt. van de waarde) sedert den 19en Juni nog voor zekere schoen soorten een invoerrechtenopslag van 50 pCt. verlangt en daarbij nog op 7 No vember de verhooging van de z.g. Pri- mage-rechten van 2i/2 op 4 pCt. In voerde. Polen heeft 7 December de reeds hooge autonome bepalingen, die voor alles Duitschland treffen, nog verhoogd en wel voor schoenen van 600900 Gr. van 1137 op 1500 en voor schoe nen onder 600 Gr. van 1872 op 2000 Zloty voor iedere 100 K.G.; voor kin derschoenen zelfs van 1040 op 2300 Zloty. Finland's regeering kreeg in het laat ste jaar het recht, de bestaande in voerbepaling van 12 Finsche Marken voor schoenen onder 400 Gr. in het jaar 1931 tot op viervoudige hoogte te vermeerderen en heeft ook prompt ingaande 1 Jan. van dit jaar de rech ten aanmerkelijk verhoogd (vergel. Le- dermarkt No. 6). Door de Hongaarsch-Czechische oor log is ook in Hongarije een niet on belangrijke verhooging der schoenrech ten ingetreden (verg. Ledermarkt No. 5) en wanneer niet alle kenteekenen bedriegen, is men ook van plan in Jugoslavië en Roemenië een verhoo ging in te voeren. Deze opsomming, welke in geenen deele aanspraak op volledigheid maakt, bewijst echter, dat door de in alle lan den doorgevoerde invoerverhoogingen een groot deel van de beoogde wer kingen opgeheven wordt. De onzinnig heid van de tegenwoordige toestand moest door niets beter als door een vergelijkende waaneming van de invoer- beweging op alle vakgebieden open baar worden. Invoerbescherming der Zwit- schersche schoenindustrie. De Zwitschersche schoenidustrie heeft zich door middel van een motie van de Thurgausche regeeringsraad aan den aan den Bondsraad gewend om een verhoogde invoerbescherming voor de schoenindustrie door te voeren. Het verlangen naar een invoerbescherming wordt o.a. gesteund door de opgave dat zich de buitenlandsche concurren tie, voor alles de Duitsche en Czecho- slowaaksche, steeds sterker voelbaar maakt en dat tegenmaatregelen noodig zijn, wil de sluiting van verdere Zwit- sersche schoenfabrieken vermeden wor den. Ook Frankrijk zal de rech ten op schoenen verhoogen. Naar een melding van de l.u.H. heb ben de Fransche schoenenfabrikanten een verhooging van de tegenwoordige 1215 pCt. bedragende invoer voor schoenen tot op 22 pCt verlangd. De schoen winkeliers hebben zich echter op hun in einde September in Nantes ge houden congres, tegenover deze po gingen afwijzend gehouden. Daar de buitenlandsche invoer van schoenen steeds toegenomen is (ze be droeg in 1929 1.134.810 paar tegen over 362.872 paar in het jaar 1927) en daar verder de Czechoslowaaksche firma Bata voor kort in de Elsaz ver koopsfilialen voor hare, met zeer lage productiekosten vervaardigde artikelen geopend heeft, hebben de Fransche schoenfabrikanten den kleinhandelaren orn een onderzoek gevraagd of niet de tijd gekomen is, haar op het congres in Nantes genomen besluit te herzien. De fabrikanten verzoeken verder, dat de douane op buitenlandsche schoenen een merk verlangt, dat het zonder meer mogelijk maakt, het als buitenlandsch fabrikaat te herkennen. In aanmerking is te nemen bij deze voorstellen, dat de tegenwoordig© Fransche regten op schoenen door de Fransch-Czechoslo- waaksche overeenkomst van 2 Juli 1929 gebonden zijn. Verder een persoonlijke opmerking over Zweden: Deze staat heft aan in voerrechten 6 Kronen per Kilo schoe nen en dan wordt de emballage ook nog medegewogen. Stelt men nu de vraag: Wat denkt U van de Zweed- sche schoenindustrie, dan kan ik slechts onomwonden het volgende antwoorden. Persoonlijk was ik in Göteberg, Stock holm en meerdere Zweedsche plaat sen. Paf heb ik gestaan op welke hoog te de Zweedsche schoenindustrie staat en meermalen heb ik fabrikanten, die naar Brussel of Parijs gingen om op de hoogte te komen der laatste mode snufjes toegevoegd: Waarom gaat U niet naar Stockholm? En welke resultaten hooren wij den laatsten tijd van de Zweedsche industrie in het algemeen? Overal worden divi denden uitgekeerd! Iedere lezer make uit het bovenstaan de zijn eigen gevolgtrekkingen. Ik merk nog dit op: Wij Nederlanders hebben kernachtige gezegden. Een daarvan is: Jongensvan Johan de Witt. Johan de Witt had de ze lijfspraak: Age quod Age wat ongeveer beteekent Wat ik doe, doe ik met volle kracht. Nederlanders, gij die er fier op gaat een dergelijken grooten voorvader te hebben, neem deze lijfspreuk over bij Uwen vraag naar artikelen van Neder- landsch Fabrikaat, steunt ook vooral de vereeniging van dezen naam, welke ie dere dag voor dit beginsel op den bres staat; leer haar nader kennen, het hoog ste Nederlandsch gezag zit in haar be stuur; haar secretariaat is Bezuidenhout 97 te Den Haag. B. TH. HOOGENBOSCH Directeur Ooievaarscboenfabriek. üroesbeek, 14 Jan. 1931. GEEN PLAATSJE IS VEILIG VOOR DE VOLANTS. Soms op de verrassendste plaatsen. Wie van practische kleeding spreekt, heeft zeker nog nooit een japon met strookjes bezeten. Strookjes of „volants" zooals we ze meestal in het Fransch be titelen een naam die zoo goed het losse, fladderende vliegende, van deze gar neering weergeeft. Smalle volants en breede, rechte en in vorm geknipte, platte en ruime, vo lants in alle soorten en vormen. Ook wor den ze op allerlei, zelfs de meest ver rassende wijzen aangebracht. Geen plaatsje van de japon of blouse is veilig, een handige modiste weet er altijd wel een volant te plaatsen, soms eenvoudig aan weerszijden midden op de heupen. En het wonderlijke is dat dit zoowaar heel aardig kan staan. Een meer voorkomende garneering is een strookje aan den hals, soms twee of drie onder elkaar. Dit doet meestal heel goed, is alleen een beetje lastig voor onder den mantel. Bij de meer elegante japonnen vindt men er zelden een zonder volants, een, twee of meer dere onder aan den rok of een geheele rok van strookjes, van boven tot onder. Soms zet zich deze strookjes-serie nog tot op het japonlijfje voort, maar dat kunnen alleen de heel slanken zich ver oorloven. Dikwijls zijn de strooken nog met een heel smal geplisseerd strook je afgezet, ook wel met lint, een galon netje of gekleurd biesje, tulle of kant. Slank maken de volants die men spiraalsgewijze op een japon aanbrengt. Eigenaardig staan de volants die aan beide zijden achter tegen den schouder begin nen en zich over de geheele lengte van den japon voortzetten tot op den grond toe. Zooiets als heel fijne wuivende vleugeljes. Verder zien we volants ja, waar zien we ze niet rondom bo- lerootjes en korte jasjes, aan de pols van japonnen en blouses, rondom de mouw cirkelend of alleen aan den elle boog, onder langs schootjes, aan moffen, handschoenen en sjaals ENKELE PRACTISCHE IDEETJES. Wilt ge een partij-japonnetje moderni- seeren, strik dan een breed fluweelen band, van 6 8 c.M breedte om het middel en laat de einden los hangen over den rok desnoods tot aan de rokzoom. Het flu weel dient van contrasteerende kleur te zijn, turkooisblauw of groen op zwart bruin op beige, saphierblauw op licht blauw enz. In plaats van fluweel kan breeder en niet minder laDge einden. Ook een schuingeknipte lap van de japonstof, kan men heel aardig om het middel drapeeren, met groote lussen strikken, zonder einden, Een onsymetrische garneering vindt nog attijd veel aftrek. Ze is zelfs ge durfder dan ooit en men moet werke lijk oppassen hiemee niet een beetje in het belachelijke te vervallen. Zagen we b v. niet een japon met twee ge heel verschillende mouwen, en een an dere, met een schortje slechts aan één kant op de heupenIndien ge wilt, kunt ge eveneens draperiën, kraagjes en volant aan één zijde aanbrengen van de japon of blouse. Vele eenvoudige japonnen worden op 'toogenblik gegarneerd met het teer fijne crêpe georgette dat vroeger meer uit sluitend voor gelegengeidstoiletten diende, b.v. een japon van bruine velours de laine heeft een kraag en manchetjes van crêpe georgette in dezelfde kleur. Een aardig maaksel voor een wollen japonnetje is het lijfje met een rij knoopen te sluiten waarvan de eerste vlak bij de achterschouder is aange bracht en de laatste links, ter hoogte van de heupen WILHELMINE. AALST. Door mej. D. van Os, gediplo meerd coupeuse, is alhier een knipcur sus geopend. Door de pluimveevereen. is be sloten een sorteermachine aan te schaf fen, welke binnen enkele dagen in ge bruik zal worden genomen. Voor een goede sorteering op gewicht, is oit zeer zeker een goede maatregel. DROXGELEN. Aan de werkverschaffing alhier, werken momenteel 24 menschen, a.Ln inwoners der gemeente Eethen. DUSSEN. Op de pluimvee-tentoonstelli g weike van 20 tot 22 Januari te Go- rinchem werd gehouden, behaalde de heer W. J. Roubos Cz. met zijn goud gele Reuzen-konijnen, één eerste en 2 eereprijzen. EETHEN. Alhier zijn ter secretarie 17 per sonen ingeschreven voor den dienst plicht lichting 1932. Van deze 17 per sonen is door 9 vrijstelling aangevraagd wegens broederdienst. GEN DEREN. 29 Januari a.s. hoopt de Jongel. vereen, op Geref. grondslag alhier, in de Geref. Kerk haar jaarvergadering te houden. WIJK. Vrijdag 23 Januari j.l. hield de korfbalclub „Excelsior haar eerste jaar vergadering ten huize van den heer B. van Wijk. Met een kort woord van welkom opende de voorzitter, de heer J. Brou wer, deze vrij druk bezochte vergade ring. Als eerste punt van behandeling kwam op de agenda voor: Rekening en verantwoording van de penningmeesteres. Alles werd in orde bevonden en de voorzitter dankte de penningmeesteresse voor haar uitste kend beheer. Als tweede punt kwam voor: Verkiezing van bestuursleden wegens periodieke aftreding. Alle leden stelde i zich herkiesbaar, behalve de heer J. Brouwer, wegens vertrek naar elders. Gekozen werden: de heer P. J. Mul, voorzitter; de heer J. van Bergeijk, vice-voorzitter; de heer A. P. Wonder- gem, secretaris, (herbenoemd); Mej. A. Krop, 2e secretaresse; Mej. N. van wijk, penningmeesteresse (herbenoemd) Als nr. 3: Benoeming van een lid der twaalftal commissie in de vacature J. Brouwer. Gekozen werd de heer J. van Ber geijk. Vant punt 4, de rondvraag, werd gre tig gebruik gemaakt. Besloten werd, nogmaals een toneelstuk op te voe ren. De heer J. Brouwer overhandig de daarna den nieuwen voorzitter, met eeni toepasselijke speech den voorz. hamer. Hij hoopte, dat de heer Mul zich mocht verheugen in dezelfde me dewerking welke hij steeds van het bestuur en de andere leden der vereen, had ondervonden en sprak de wensch uit, dat Excelsior, die er op 't oogen- blik in alle opzichten uitstekend voor staat, nog steeds in bloei mag toene men. De nieuw benoemde voorzitter dank te zijn scheidende collega voor zijn trou we zorgen de vereeniging steeds toe gedragen en sloot daarop deze zeer ge animeerde vergadering. 43. De nacht viel en nauwelijks lagen Rob en Daan onder de palmboom, of ze vielen in slaap, zoo vermoeid waren ze. De maan scheen en wierp een helder licht over de zee, toen om de rotsen heen een boot geruischloos dichterbij kwam. Aan de voorsteven stond een meisje, dat scherp voor zich uit tuurde op het strand en wenkte de man, die aan het stuur stond, te landen. 44. Bijna zonder eenig geluid te maken, lag de boot stil en op hun teenen slopen het meisje met twee mannen op de slapende figuren toe met schalen vruchten en een kruik in hun handen. 45. Vlug werd een matje op den grond uit gespreid en het voedsel en de kruik water erop gezet. Toen verdwenen ze, even stil als ze ge komen waren. Rob en Daan ontwaakten niet voordat de zon de volgende morgen hen bestraalde. Toen vonden ze de feestmaaltijd, die hen bereid was. „Dit lijkt op een sprookje", lachte Rob. „Maar ik kan wel begrijpen, aan wie we deze vriendelijkheid te danken hebben".

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5