Pil immer Maai mi 2 Bladen. Enorme koopjes in alle afdeelingen. JOHAN DE MOL - HEUSDEN Overwerkte Zenuwen Land van altenA- Uitgave: Firma L. J. VEETtMAN, Heusden. No. 5094 Woensdag 4 Februari 1931. Mijnhardt's Zenuwtabletten Binnenland Profiteert dus nog van onze goedkoope aanbiedingen. •4 Deze belachelijke prijzen komen nooit weer. Dit blad *erscbynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening: no. 61525. Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 unr en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De Proeftuin te Gorinchem door G. KOOTSTRA, Burgemeester der ge meente Gorinchem, Voorzitter der Proeftuinvereeniging. Juist een jaar geleden schreven we, dat het volledig inrichten van een proef tuin met een zuiver schoolsch karakter, om voor de tuinders en de toekomstige tuinders als een betrouwbaar voorbeeld bedrijf dienst te doen, een tijdsduur vraagt van minstens vier jaren. De 581 tuinders, landbouwers, arbeiders en andere belang stellenden, die in 1930 een bezoek aan bovengenoemde inrichting gebracht heb ben, hebben zich na voorlichting van den bedrijfsleider van de juistheid van dat betoog kunnen overtuigen. Vergelijkt men den tegenwoordigen stand van zaken op dit bedrijf bij dien van Januari 1930, dan zal men aanstonds bemerken, dat het bedrijf zich op volkomen bevredigende wijze ontwikkelt. In 1930 is veel gedaan aan grondverbetering. Het grootste ge deelte van den tuin is zooals dat met een vakterm genoemd wordt, getweediept. Tijdens deze bewerking bleek, dat de tweede steek vermoedelijk nog nimmer „los" gemaakt is, een werk, waardoor een betere toetreding van lucht tot den bodem plaats heeft en een meer regel matige watervoorziening bevorderd wordt. Op een goed ingerichten tuin heeft die arbeid zoo ongeveer om de acht twaalf jaren plaats, al naar gelang van de bodem gesteldheid. De vrij hooge uitgaven, welke met een dergelijken arbeid gepaard gaan, worden als regel, bij normale weergesteld heid door een hooger productievermogen van den bodem ruimschoots terug ont vangen. Deze grondverbetering en de resultaten, verkregen met de teelt van groenten, welke de groote hoeveelheden onkruid hebben doen verstikken, hebben ons in staat gesteld, om in Maart a.s. een modernen fruittuin aan te leggen, waarvoor 97 vruchtboomen en een groot aantal bessen- en frambozenstruiken, alles van verschillende soorten, reeds op den tuin ingekuild zijn. De eerste jaren is geen fruit van eenige beteekenis te ver wachten. Daarom zal naast de snoeime- thode aangetoond worden, hoe gehandeld moet worden om die gronden door onder en tusschenbouw gedurende dien tijd toch nog zoo productief mogelijk te maken. Een praktische onderbouw en een pas sende tusschenbouw zijn voorname fac toren en spelen daarin een groote rol. Evenals in 1929 groeiden de druive- boomen weelderig. Zoo zelfs, dat ze nog in den loop van het jaar niet alleen den nok van de serre bereikten, maar voort durend moesten worden ingekort. Het gevolg daarvan was, dat de boomen de glaswanden zoodanig bezetten, dat van de tweede plant der kassnijboonen niet veel terecht kwam. Dit is voor de tuinders, die zich in deze streken op de druiven- cultuur willen toeleggen, een waarschu wing. Het eerste gewas snijboonen in de serre's liet eveneens te wenschen over. Vermoedelijk was de bemesting, noodig voor de druif, voor deze teelt ietwat te sterk. De grondsoort blijkt derhalve zeer ge schikt te zijn voor den groei der boomen. Hoe de kwaliteit der vruchten zal zijn, dient te worden afgewacht. In normale gevallen mogen eerst in het vierde jaar na het planten de eerste vruchten ge oogst worden. De ontwikkeling der boo men is echter van dien aard, dat reeds in den loop van dit jaar de eerste druiven zullen worden aangeboden. Mede op grond van deze resultaten zijn we van oordeel, dat de grondsoort ook voor den weldra aan te leggen boomgaaard geschikt is. Het zou ons te ver voeren, indien we de resultaten van alle gekweekte groenten in den breede bespraken. We wilien er een greep uit doen en die kort releveeren. De voorcultures in het warenhuis be stonden uit bloemkool en sla. De opbrengst van de bloemkool was zeer bevredigend. De sla zou meer kroppen geleverd heb- kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten ben, wanneer deze eenigszins anders uit- geplant was geworden. Thans is een nie- were methode toegepast. Ook de bloem- koolplanten, die er reeds krachtig voor staan, hebben een meer moderne behan deling ondergaan dan die in 1930, zoodat vermoedelijk dit jaar deze groente twee weken vroeger zal kunnen worden aan geboden dan in 1930. De ondervinding heeft al aangetoond, dat bij een goede behandeling en normale weersgesteldheid de gronden in deze omgeving zich bij zonder goed eigenen voor het kweeken van alle soorten kool. Deze voorcultures werden opgevolgd door het hoofdgewastomaten, t.w. ver beterde Schotsche Alse Graig, die voor nieuwe gronden de meest geschikte is en twee rijen Tuckster. De helft van eerst genoemde soort bestond uit eigen ge kweekte planten, die vrij bleven van mozaïekziekte, wat van de andere planten niet gezegd kan worden. Dit is eenvoudig een kwestie van de wijze, waarop de planten gekweekt worden. De Tuckster is wel grooter van stuk, geeft dus meer kilo's, maar kwaliteit en vorm der vrucht zijn minder goed. Alles bijeengenomen kan de verbouw van tomaten in deze streek met volle vrijmoedigheid aanbevolen worden. Ofschoon de prijzen van verschillende producten meermalen zeer veel te wen schen overgelaten hebben ze maakten echter in sommige opzichten nog een gunstige uitzondering vergeleken bij die van den akkerbouw bracht dit slechts 55 roeden groote warenhuis toch nog f 1194.77 op. De proef genomen met het kweeken van peen, vooral onder glas, heeft uitge wezen, dat deze zware kleigrond daarvoor nog niet in de eerste plaats in aanmer king komt. Doordien de grondsoort voor deze groente te hard en te stug is, kan het jonge peentje niet vlug genoeg den grond ingaan en krijgt daardoor een groen kopje, waardoor geen eerste kwaliteit ge kweekt kan worden. Bovendien levert de harde klei moeilijkheden met het oogsten, terwijl de geheele behandeling te kost baar is, aangezien er te veel arbeidsloon in gestoken moet worden Toch was deze peen voor de consumenten een gewild artikel, doordat ze uitmuntend van smaak was. De structuur van den grond eischt eerst een belangrijke verbetering, alvorens dit soort groente, zelfs met normale prij zen, met goede financieele uitkomsten ge teeld kan worden. Natuurlijk zullen de proeven met de peenteelt worden voort gezet, maar op kleine schaal. Tusschen de peen is gedeeltelijk bloem kool, gedeeltelijk sla verbouwd. De onder vinding was ditmaal, dat die combinatie niet in elk opzicht een gelukkige was. De bloemkool was meest tweede kwaliteit, rijpte veertien dagen later dan de peen, waardoor een te groot gedeelte van den tuin te lang onbenut moest blijven liggen. De combinatie van peen met sla bleek verkeerd te zijn. Kwaliteit en kwantiteit van beide genoemde groenten lieten te wenschen over. De behandeling van de peen verdraagt zich minder goed met die van de sla. Voor doperwten werden genomen de Blauwe Schok. Ze werden, geplant cp dubbele rijen op een afstand van 4.50 M. Deze bleek te klein te zijn, waardoor van de spinazie en de bloemkool als tusschen bouw niets terecht kwam. De afstand moet minstens 4.75 M. zijn. Deze soort doperwt blijkt voor deze omgeving nog geen gewild artikel te zijn, terwijl ook de opbrengst tegenviel, zoodat van verdere proefnemingen met deze groente voorloopig wordt afgezien. In 1931 zullen 7 andere soorten doperwten worden uitgeplantvan de opbrengst en vraag zal het afhangen, of en zooja met welke soort de verbouw van dit artikel kan worden doorgezet. Dit te meer, omdat de erwt zeer geschikt is om als voorculture van de aardbeien te gebruiken. De erwten zijn eind Juni weg, laten het land in goeden staat achter, doordien ze stikstofverzamelaars zijn. De tuinders weten nu dat de teelt van de Blauwe Schok om genoemde redenen nog geen aanbeveling verdient. In ons vorig artikel hebben we reeds medegedeeld, dat de plant van de vroeg- rijpe aardbei Duitsche Evern in 4929 tot tweemaal toe mislukt is. De hoofdoorzaak daarvan schreven we toe aan den heeten zomer. Toch waren we er niet zeker van dat de grondsoort, de struc tuur van den grond, daarbij geen rol ge- spetld had. Om ons daarvan te over tuigen, hebben we in den zomer van 1930 nogmaals een proef met dit soort planten genomen. Ditmaal echter met schitterende resultaten. De planten sloegen dadelijk goed aan en ontwikkelden zich op vol komen bevredigende wijze. De grond blijkt dus voor den groei van deze plan tensoort zeer goed te zijn. "We hopen hiervan reeds omstreeks Mei a.s. een flink kwantum glasaardbeien te kunnen oogsten. De resultaten van de snijboonenteelt op den kouden grond waren zeer middelmatig. De groei was goed. De vele regenbuien, bij wijlen gepaard gaande met harden wind, hebben aan dit gewas veel bedorven, zoo dat maar weinig eerste kwaliteit geplukt kon worden. Door den aanhoudenden neerslag in den nazomer kwam ook de prei niet geheel tot haar recht. De poot-uien daarentegen, welke reeds in Maart uitgeplant werden, leverden een best gewas. Als tusschen- teelt is sla gekweekt, wat goed slaagde. Daarna had nog op dienzelfden grond spruitkool geteeld kunnen worden, zoodat dit deel van den tuin schier het geheele jaar bezet had kunnen zijn. Dit laatste heeft niet plaats kunnen hebben, omdat het tot boomgaard moest worden aange legd. De resultaten van de teelt van de kom kommers waren de volgende. Evenals in 1929 bleek ook verleden jaar de grond voor de teelt van dit product wel geschikt te zijn, zoowel voor de groene, witte als gele komkommers. Door de ongekende lage prijzen en het sterke optreden van spint", welke tenslotte met petroleum- emulsie niet meer was te bestrijden, waren de financieele uitkomsten van de 192 ramen witte en gele komkommers in één woord slecht. Met de groene komkom mers ging het beter, doch allerminst be vredigend. De teelt der komkommers zal in 19.>4 wel voortgezet worden, maar zeer beperkt. Als school kan ze niet gemist worden. Over de teelt der meloenen kunnen we tevreden zijn. Het gewas was goed, maar het werd helaas door de ratten vrij wat beschadigd. De 200 ramen brachten op f 119.14. Met het oog op deze resultaten zullen in 1931 niet minder dan 6 soorten geteeld worden, om na te gaan, welke voor de soorten de meeste aanbeveling verdienen. Ook de augurk voelt zich hier wel op haar plaats. In den voorzomer was het gewas goed te noemen. De aanhoudende regen bedierf in den nazomer veel. In ons Januari-artikel van het vorige jaar hebben we met een enkel woord melding gemaakt van de werking der freesmachine. We wezen er toen reeds op, dat de samen stelling van dit werktuig een belangrijke aanwinst is in de tuinderijen. Dat oordeel is nog het onze. Wanneer echter de grond nog in den herfst gespit kan wor den, geven we daaraan de voorkeur, omdat de met de spade bewerkte klei beter door vriest. In den herfst gefreesde grond pakt te veel, waardoor de kans om hem in het voorjaar zonder nadere bewerking in ge bruik te kunnen nemen niet groot is. In het voorjaar daarentegen is deze machine voor grondbewerking in de zware klei- tuinen een onmisbaar hulpmiddel. Werd in het voorjaar de woning van den bedrijfsleider gebouwd, in het najaar werd de laatste hand gelegd aan de in richting van de centrale verwarming, waar door, naast den aanleg van den fruittuin in Maart a.s. dit voorbeeldbedrijf zijn voltooiing nadert. Weliswaar hadden we in meer dan een opzicht op het hierboven behandelde die per kunnen ingaan zoo o.a. hadden we de techniek van het geteelde nader kunnen bespreken en verslag kunnen doen van de wijze der bemesting, welke beide factoren een groote rol in de tuinderij spelen maar we hebben dit met opzet nagelaten, omdat de tuinders te dien op zichte alle inlichtingen gratis van den bedrijfsleider kunnen krijgen. Hoofddoel van dit artikel is om aan te tooneD, dat de kleigronden in deze streek, goed en oordeelkundig behandeld, zich zeer goed eigenen voor de beoefening van het tuin- dersbedrijf. Voor die conclusie heeft ons voorbeeldbedrijf gedurende de jongst ver- loopen twee jaren volkomen betrouwbare bewijzen geleverd. We sluiten ons overzicht met de me- dedeeling dat uit een statistisch overzicht gebleken is, dat de gemiddelde bruto- opbrengst per H.A. akkerbouw in meer dere plaatsen op de Groninger klei in 1930 f328 was. Ondanks de ernstige crisis, welke ten vorigen jare ook in den tuinbouw heerschte, kon op ons voor beeldbedrijf, dat thans beschikt over ruim 1 H.A. land, een warenhuis, twee serre's, waarvan één verwarmd, een kweekkas, centrale verwarmings-installatie, 620 plat- ramen, een moderne motorspuit, een be- drijfleiderswoning met schuur en een berg plaats, nog een bruto opbrengst geboekt worden van f 3372.37. DE ACTIE TEGEN EEN WETHOUDER. De gemeenteraad van Noordwijk heeft Vrijdagavond opnieuw vergaderd om te stemmen over het voorstel van drie le den om den heer J. Kooi, wethouder, te schorsen als lid van den raad, omdat hij zou hebben gehandeld in strijd met artikel 24 der gemeentewet, door het zand, dat hij gratis aan de gemeente had afgestaan, te doen vervoeren door zijn beide zoons tegen een vergoeding die f 480 te hoog zou zijn. De stemmen staakten voor den tweeden keer, zoodat het voorstel verworpen was. Een der voorstellers zeide bezwaren te zullen inbrengen hij Ged. Staten van Gronin gen. DE HOOGE WATERSTAND VAN DE MAAS. Door de verbetering van de atmosphe- rische gesteldheldheid is het grootste gevaar van ovestrooming van de rivier de Maas thans geweken. Op de meeste rivieren is reeds val ingetreden. Vreeselijk drama te Bilthoven. Moeder en haar beide kinderen vermoord. Uit Bilthoven wordt gemeld Toen de heer Soeparwi Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur uit Utrecht, waar hij studeert, te zijnen huize aan de Koppel laan terugkeerde, nam hij bij het binnen treden van zijn woning een scherpe gas- lucht waar. In de keuken trof hij zijn inlandschen bediende zwaar bloedend op den grond aan, terwijl het gas uit de leiding stroomde. Onmiddellijk sloot hij de gaskraan af en snelde naar boven, waar hij zijn vrouw en beide kinderen, ongeveer 3 ea 4 jaar oud, allen dood aantrof'. Zij waren even eens bloedend gewond en ook hier hing een sterke gaslucht. rie bediende gaf nog teekenen van leven. Een later bericht meldt De heer Soeparwi. die om 9 uur 's och tends van huis was gegaan, keerde tegen 3 uur in den middag terug. Toen hij zijn woning wilde opensluiten, bemerkte hij dat de voordeur op het nachtslot zat. Hij liep om de woning heen en consta teerde bij de keukendeur een hevige gaslucht. Na opening van deze deur zag hij hier zijn 24-jarigen inlandschen be diende Sono bewusteloos op den grond liggen Een gasslang lag nog in de onmiddellijke nabijheid, Doodelijk beangst liep de heer Soeparwi die juist de vorige week slaagde voor het doctoraal examen veeartsenijkunde en Zondag zijn promotiefuif zou geven de trap op naar de slaapkamer. Hier vond hij de deur op slot. Vertwijfeld bij den aanblik van de vele bloedsporen op de trap, rende de heer Soeparwi naar een buurman, die met hem mee terug ging naar de woning. Ook deze trachtte tevergeefs de slaapkamerdeur te forcee- ren. Een smid werd gehaald, maar ook die gaf zijn pogingen op, waarna hij de deur intrapte. Een ontzettend schouwspel deed zich daarop aan de binnentredenden voor. Op den grond, onder het bed, lag het lijk van mevrouw Soeparwi geboren Soeminah raden Roro met messteken op beestachtige wijze gewond, in de na bijheid de lijken van de beide zoontjes Soebagio en Soebroto, resp. 4 en 3 jaar oud, eveneens door messteken gedood. Uit alles bleek, dat een heftige worste ling aan het bloedbad moet zijn vooraf gegaan, want op het behang en elders in de kamer vond men groote bloed vlekken. Onmiddellijk na het ontdekken van de misdaad, werd de politie gewaar schuwd evenals het parket in Utrecht. NIEUWSBLAD hoof kit Lain san Heusden ei AltBna.de Langstraat si it limlervurd DENKT EK OMNOG slechts 3 dagen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1