ftieuws Ingezonden. De recbter-commissaris mr. Wijnstroom en de officier van justitie mr. Fabius waren spoedig ter plaatse om een onder zoek in te stellen. Inmiddels was door een plaatselijk geneesheer, dr. Van Dam, getracht den huisbediende, die nog tee kenen van leven vertoonde, met zuurstof bij te brengen. Gedurende zijn vervoer naar de neurologische kliniek van prof Bouman kwam de man reeds half tot bewustzijn. Het vermoeden beBtond, dat de be diende den moord op mevrouw Soeparwi en de beide kioderen heeft gepleegd en toen de hand aan zichzelf heeft geslagen. Dit vermoeden is juist gebleken, want omtrent dit drama vernemen wij nog, dat de inlandsche bediende, nadat hij inmiddels het bewustzijn geheel her kregen had, een bekentenis afgelegd heeft. Als motief voor zijn misdaad gaf hij op, dat hij zich den laatsten tijd erg gegriefd voelde, omdat de familie minder vriendelijk dan vroeger tegen hem was. In een opwelling van hevigen wrok hier over, is hij er toe overgegaan, zijn mees teres te dooden. Toen de vrouw om het leven was gebracht, heeft hij ook maar haar beide kinderen met messteken ver moord en ten slotte gepoogd zichzelf van kant te maken. ZIJN ECHTGENOOTE MET VI TRIOOL GEGOOID. Voor de Vierde Kamer der Amster- damsche Rechtbank heeft een 34-jari- ge man terechtgestaan wegens zware mishandeling met voorbedachten rade of zware mishandeling, gepleegd op zijn echtgenoote. Verdachte was op 27 Augustus 1.1. naar een perceel aan den O.Z. Achter burgwal gegaan, waar zijn vrouw zich bevond, »<loeg, toen hem de toegang igeweigerd werd, een ruit stuk, begaf zich naar boven en gooide zijn echt genoote een hoeveelheid onverdund zwavelzuur of vitriool, die hij in een jampotje bij zich had, over het lichaam. Zwaar beschadigd en verwond aan hals, borst, armen, buik en bovenbeen, werd de vrouw naar het Binnengast huis vervoerd, waaruit zij pas na vier a vijf maanden te zijn verpleegd, kon worden ontslagen. De verwondingen lieten echter blijvende lidteekens na, terwijl de huid ter plaatse nimmer vol komen zal herstellen en steeds een zeer groote kans op infectie zal ople veren. Vudachte verklaarde, dat het hem verdroot, dat zijn vrouw prostituee was, niet alleen voor zijn familie, maar ook met het oog op een voorkind waarvan hij veel hield. Zij weigerde evenwel en toen zij 's avonds met een anderen man verscheen in circus Schneider, waarin hij werkzaam was, werd zijn jaloezie dermate opgewekt, dat hij de daad pleegde. Evenwel alleen met het doei om haar niet meer voor andere mannen aantrekkelijk te doen zijn. Zorg vuldig spaarde hij bij zijn handeling, tnond, oogen en gezicht der vrouw. De Officier van Justitie achtte voor bedachten rade aanwezig, noemde den dader een souteneur en eischte 8 jaar gevangenisstraf. OP EEN ONBEWAAKTEN OVER WEG BIJ ZENDEREN. Zaterdagmorgen is de motortrein, die om 11.19 uit Almelo vertrekt, op een onbewaakten overweg nabij Zenderen op een vrachtauto van den A.B.T.B., uit Almelo, gereden. De tractor werd geheel vernield, terwijl de aanhang wagen in de sloot werd geworpen. De beide inzittenden, de 34-jarige chauf feur Gortemaker en de 17-jarige knecht Ravers, beiden te Zenderen woonachtig, werden zeer ernstig gewond en in hoogst zorgelijken toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar beiden spoedig overleden. Gortemaker was gehuwd en vader van twee kinderen. De motortrein was zoo ernstig be schadigd, dat hij niet voor- of achter uit kon. De treinenloop ondervond daar door ongeveer een uur vertraging. AANRANDING"0"' lEen 14-jarig meisje uit Reeswijk, dat te voet op weg was naar Gouda, is op den Bodegravenschen straatweg mee gelokt door een automobilist, die, zon der dat het kind dit opmerkte, den weg naar Rotterdam insloeg en op dien weg haar aanrandde. Halverwege Rotterdam liet hij zijn slachtoffer ach ter, na haar geld te hebben gegeven voor de autobus naar Gouda. Een boe renarbeider, die 't schreiende kind pas seerde, nam het meisje mede op den bagagedrager van zijn fiets om haar terug te brengen naar Gouda. Ook deze man zou het kind hebben aange rand. De automobilist, die het meisje het eerst heeft medegenomen, is aangehou den en heeft zijn misdrijf bekend. De tweede aanrander is nog niet gevonden. DE KAT ALS~~BRANDSTICHTER. Te Eibergen is het dubbele woonhuis van G. en S. afgebrand. De kat, die in brand was geraakt, was naar den zolder gevlucht en heeft daar den brand veroorzaakt. Alles brandde af. Een en ander was laag verzekerd. MOORDAANSLAG TE GRONIN GEN. Vrijdagmiddag heeft de 55-jarige ge pensioneerde oud-Indische militair P. v. d. T., wonende in de Albertstraat te Groningen, zijn vrouw, de 40-jarige E. K., van wie hij gescheiden leeft, met een mes verschillende steken toege bracht. De man vervoegde zich dien middag aan een woning aan de Hooge der A., waar zijn vrouw als werkvrouw diende. Tusschen beiden ontstond toen een woordenwisseling, waarna v. d. T. een mes trok en de vrouw met groote kracht een steek in den rug toebracht. Hier mede nog niet tevreden bracht hij haar nog verschillende andere steken toe. Een knecht van een kolenhandelaar, die op het hulpgeroep kwam toesnellen, sloeg den woesteling met zijn klomp op het hoofd en wist hem vervolgens zoolang in bedwang te houden, dat de politie hem kon arresteeren. De vrouw is naar het Acedemisch Ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is bedenkelijk. HEUS DEN. Vrijdag, 6 Febr., zal alhier in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk een stemming plaats hebben, welke zal beslissen of in de eerstkomende 10 jaren h6t recht tot het beroepen van predikan ten en het benoemen van ouderlingen en diakenen aan den Kerkeraad of aan de lidmaten zal worden toegekend. Deze stemming zal worden gehouden 's avonds, voor Heusden van 67 uur, voor Herpt van 77,30 uur en voor Oudheusden van 7,308 uur. De Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier heeft tot predikant beroepen Ds. C. M.. Veenhuisen te Ankeveen. Door den landbouwer Nouwens alhier werden Zaterdag langs den weg te Heesbeen onder een boech struiken twee meikevers gevangen. Voorwaar een bijzonderheid op 31 Januari. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Januari 1931 ingelegd f 28337.92, terugbetaald f 15580 87. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 10693. SPRANG. De arbeider v. O. kocht een varken. Toen hij het denzelfden avond wilde voeren, bemerkte hij dat het dier verdronken was in den beerput. De heer A. D. alhier, had te Waalwijk het ongeluk van zijn mo tor te vallen, waardoor hij een ern stig schouderfractuur en eenige ver wondingen aan zijn hoofd op liep. Per auto is hij thuisgebracht. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School alhier, is benoemd Mej. J. Bouman thans tijdelijk te Ba- rendrecht. Thans is door het Comité van Winterlezingen bepaald, om geen en tree te heffen. Alle belangstellenden hebben dus morgen Donderdagavond in het Ned. Plerv. Kerkgebouw vrij en toegang om de rede van Prof. Dr. A. Noordzij van Utrecht over „Gods Woord in het licht der op gravingen" te beluistereh. SLEEUWIJK. |Mej. G. Hoogëndijk alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan een der openbare scholen te Gorinchem. VEEN. Tot hoofd der school alhier, is benoemd dhr. van Donk te Dui nen dij ke. In de plaats van wijlen dhr. H. v. Wijgaarden is tot ouderling bij de Chr. Geref. kerk gekozen, dhr. H. Duister. Bij den secretaris der Tuin- bouwvereeniging „Excelsior" kunnen de leden voor 7 Februari hunne be stelling opgeven voor hunne kunst mest voor 't voorjaar 1931. Door de Herv. Jongelingsver. „Eben Haëzer" alhier, zal a.s. Zon dag 8 Febr. eene openbare vergade ring worden gehouden in de consis toriekamer der Ned. Herv. Kerk. Als spreker is uitgenoodigd dhr. Bronk- horst te Andel. We vertrouwen dat «vele ouderen zullen opkomen Idezen begaafden spreker te willen hooren. WIJK EN AALBURG. Naar wij uit goede bron ver nemen bestaan er plannen tot het oprichten van een mannenkoor. Er zal a.s. Vrijdagavond 6 Febr. een ver gadering worden gehouden, in het café van D. v. Wijk te Aalburg. WOUDRICHEM. Zaterdagmorgen brandde door onbekende oorzaak de arbeiderswo ning, bewoond door H. v. d. Wiel, aan den Groenendijk onder deze ge meente, tot den grond toe af. Vrijdagavond j.l. gaf de Ge mengde zangvereeniging „Altena" al hier, in het gymnastieklokaal der ie Openbare school een goed geslaagde uitvoering. Voor het comité van Wrinter- lezingen trad Woensdag j.l. in de Ned. Herv. Kerk op Ds. Gravemeyer uit 's Gravenhage met het onderwerp „De orde des heils". De kerk was goed bezet en spreker zette zijn on derwerp op zeer duidelijke en leer zame wijze uiteen. Gedurende het tijdvak 23 tot en met 29 Jan. j.l. werden aan de vischmarkt alhier, geen zalmen aan gevoerd. Besteed werd voor snoek 40 tot 45 cent; brasem 22 tot 25 cent; Voorn 9 tot 10 cent en alver 5 tot 6 cent. Alles per pond. WERKENDAM. Thans is aan de Nieuwe ha ven aan de Noordzijde, ten gerieve van de schippers, een electrische lan taarn geplaatst. Zeer zeker heeft de gemeenteraad vorig jaar hiermede 'n goed besluit genomen, daar de weg langs de haven voor de schippers des avonds zeer gevaarlijk was. Vrijdagmiddag reed een luxe auto door de Hoogstraat, toen het achterportier op een gegeven moment openviel en terecht kwam tegen een cementen paal. De ruit van het por tier werd verbrijzeld en het portier ontzet, terwijl, doordat de auto door het glas reed, de rechterachterband stuk sprong, Doordat de knecht van b. k- ker A. B. de macht over het stuur van zijn fiets verloor in een scherpe bocht, terwijl hij achter een auto hing, kwam hij hierdoor zoodanig te vallen, dat men hem per auto naar huis heeft vervoerd en direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De Zendingsbussen van de Sa menwerkende Zendingscorporaties te Oegstgeest. welke aan de uitgangen der Ned. Herv. Kerk zijn geplaatst, hebben over het laatste half jaar '30 opgebracht ruim f 97. Donderdag 29 Jan. j.l. werd door de Rehobotschool de jaariijk- sche ouderavond gehouden, waartoe velen waren opgekomen. Door den heer Zandwijk, onderwijzer aan de ze school werd geleverd een onder werp over de opvoeding van het kind, hetwelk was verdeeld in drie pun ten, n.l.Ci. Het overschatten en te goed achten; 2. Zonder verstand te werk gaan en 3. Opvoeding, gebruik als middel van eigen karakter. Na de pauze werd door den heer J. v. Herp, hoofd der school een onderwerp geleverd over „Het ach terlijk of misdeelde kind". Tijdens de pauze was er gelegenheid om het werk der kinderen te bezichtigen. WAALWIJK. J.l. Vrijdag nam de heer J. Oenema onderwijzer aan de Nuts- U.L.O.-school te Waalwijk met het oog op zijn vertrek naar Doorn, 's morgens van het schoolbestuur en 's middags van personeel en leerlin gen afscheid. Namens de leerlingen sprak de leerling T. Fyan enkele woorden van dank, waarbij hij liet uitkomen, aangename samenwerking tusschen leeraar en leerlingen. Hoe noode men hun geliefden leermees ter ook zag vertrekken, van harte hoopte men, dat het hem in zijn nieuwe standplaats wel mocht gaan. Door Jo Dalmaijer en Zus Haase werd hierna namens de leerlingen een prachtig cadeau overhandigd, 't welk met een hartelijk woord van dank door den heer Oenema werd aan vaard. Mevrouw Oenema, die bij het afscheid aanwezig was, onthaalde de leerlingen op gebakjes, welke zich bijzonder goed lieten smaken, waar door de eenigszins gedrukte stem ming weer opleefde. Lang zullen van dezen eminenten leeraar, zoowel bij de ouders als leerlingen, aangename herinneringen blijven voortleven. Met een hartelijken handdruk, gul len lach en voor elk een passelijk woord namen de heer en mevrouw Oenema afscheid. ZALTBOMMEL. Veiling. Brederodes 25 ct. per kilo, Roode Culemans 23 ct. per kilo. Witte Culemans 25 cent per kilo. Spruiten 1014 ct. per kilo. Wortelen 1 ct. per kilo. Knolselderie 2 ct. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Volgens afspraak ontmoeten j.l. Za terdagavond aan de Kruisstraat in 't Dorp, Wim en Kees elkaar, om de jongste gebeurtenissen, zooals raadsvergaderingen, steunverleening, ingezonden stukken, enz. eens te be spreken. Zeg Kees, ge bent zeker toch op de raadsvergadering van 13 Janu ari geweest. Natuurlijk Wim; de belangstelling daarvoor was enorm groot en ik kon toch niet ontbreken, en spijt heb ik er niks van, want ik heb nog wat geleerd ook hoor. O ja, Wim, wat dan? Wel het allereerste dat ik opge merkt heb is, dat onze raadsleden veel beter te gebruiken zijn; als de tribune vol is of dat ze leeg is, alles ging zoo goed van stapel, er werden zelfs bij opbod besluiten genomen. Maar Wim, nu overdrijf de het toch, want bang zijn onze raadsleden niet. Ik weet niet Kees, of het angst ant het\hei,kan T°0k P°litiek zlJn, w; net is gauw Juni. Neeje, ülem, zoo zijn ze niet ik denk, d 2e hun ,cven bee<, loozènT, 'n, eCnS krege" de werk<=- i bteun m een heele week en daar was er geen één tegen. w maar uit Kees> Se hebt ze er nog niet gelezen, wat er van rgen overal aangeplakt is, ge weet ic eiii niet' dat alles al afgeloopen alle steun en die nogal honger e(r~t, moet naar de Diaconie gaan. laar im, dat gaat toch zoomaar niet, een raadsbesluit met algemeene stemmen genomen, moet toch zon der een tegenbesluit uitgevoerd wor den, of lees ik art. 70 van de gem.- wet niet goed, of is die voor onze gemeente niet van kracht. Ja wel, Wim, dat is in orde. Maar duistere machten hebben ver moedelijk de persoon die heeft te handelen volgens art. 70, tot ande re handelingen gebracht; of het mag en of het kan, gaat ons klein ver stand te bovenschoolmeesters en juristen zijn er al over bezig geweest; de school was het te weinig en de jurist, of de man die het meende te weten, was het te veel (stil Kees, muren hebben soms ooren), maar weet je nou ook Kees, waarom het ingetrokken is, de ééne zegt, dat het in strijd is met de wet, omdat het maar gegeven wordt aan enkelen, en een ander zegt weer, dat het groot ste gedeelte van die menschen, die al dat geld ontvangen, hun stem niet geven aan de meerderheid van den raad. Ik weet het niet, Wim, maar wat zal er wel van aan zijn, misschien is het weer gauw raadsvergadering. Want de andere raadsleden zullen er toch ook wel iets meer van wil len weten, ik wil jou al wel vast zeg gen, dat het tweede ingezonden stuk, voor de werkeloozen de strop is ge weest en waarom de raad niet be voegd was om die regeling te maken, is ondanks dat stuk, mij niet duide lijk, de raad is wel degelijk bevoegd om volgens de bestaande jurispruden tie deze aanvullende regeling tema ken, de rest had niks om 't lijf. Schei maar uit Kees, met advocaat te spe len. Weet je ook of er veel arbeiders gekomen zijn om tegen toeslag bij „Boeren" te gaan werken. Maar Wim, dat is toch in den raad niet behandeld. Dat kan wel Kees, maar aangeplakt heeft het gehangen en die regeling is nog niet ingetrokken, want daar van profiteerden meer de boeren dan de arbeiders, dat geloofde toch ze ker wel. Dus Kees als ik het nu goed be grijp, dan zit de zaak zoo in mekaar, dat geld dat voor toeslag gegeven wordt, is geld uit den zak v. d. Alge- meenen Armen en de boeren kregen dus hun land, sloot of tuin in orde met het geld van den Ja Wim, de tijden veranderen en de menschen ook en dat onze boe ren niet „scheutig" zijn, hebt gewei gemerkt in de raadsvergadering toen het ging over het pensioen van den ouden dopdgraver, die man, die bij na 70 jaar is en heel zijn leven hier heeft gewerkt, had nog geen zegels genoeg om ouderdomsrente te krij gen, 't is te gek om los te loopen, Wim. Afijn Kees, wij zullen nog maar een poosje voortsukkelen en leven op goede hoop, ik ga mijn eigen nog een beetje warmen, en dan naar bed. Vergeten zou ik je nog te vragen Kees, hoe of het gaat met den radio zender, Pas geleden hebben ze ens te pakken gehad, al ons praten van 28 Nov. is afgeluisterd en in de krant gezet. 't Gegft niks, Wim, daar is niets te veel gezegd en binnenkort kan je mij nog eens door de luidspreker hooren, als het kan den elfden. Dat is best Kees, ik zal eens draai en. Nou, wel terusten en de groeten thuis hoor. Aju. Vergadering van den Raad der ge meente BRAKEL, gehouden op Zaterdag 31 Jan. 1931 (des v.m. 11 uur. Afwezig wegens ziekte ,de Burge meester en de heer D. W. van Dam van Brakel wegens verhindering. Voorzitter: Weth. J. van Wijger- den. Secretaris: J. S. Deurloo. De Voorzitter opent de vergade ring er op wijzende, dat hii wegens ongesteldheid van den Burgemeester deze vergadering moet leiden, en de hoop uitsprekende dat een volglen- de maal de Burgemeester wederom op zijne oude plaats aanwezig zal mogen zijn. Na beëediging van den waarne mend Secretaris worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn eenige Koninklijke besluiten tot goedkeuring van belas- «S«,de±gr' ,een ^ht van betreffende w» G^dePuteerde Staten ninu n^.ï1^ politieverorde- bil "den' Jc^erbaal van kasopneming van ïïn vanger, bericffi men Comm,SSa™ der Koningin is k v mga,ng van 21 December heefes emn ,t0t Burgemeesrer de den 00 Van Dalen' welke allen wor- r» aangenomen voor kennisgeving rinleS°0tm3 Van-,den Vleeschkeu- g°edgekeSurffi1J V°°r 1931 WOrdt te1 nn 1 Vyrz0ek van -Ts- van Dalen win ortl een straatlantaarn te Jen plaatsen nabij zijn woning, gesloten wordt deze zaak te onder eken en een volgende maal te be- sllssen. -,iAerzoek van T. Paerel, caféhouder cr °m °P Zondagen de herber- fV1?, in de gemeente weer open te stellen. De heer van Dalen merkt op, dat tj het zoo mogelijk liever nog meer n°g meer zou beperken. Ook de dans gelegenheid. In stemming gebracht wordt het v erzoek met 5 tegen 1 stem ver worpen. Voor stemde de heer v. Vee- trendaal. Een verzoek van A. Vervoorn, om hem terug te betalen de kosten van rechtskundigen bijstand, waar hij bui ten zijn schuld in een proces met de gemeente is gekomen. Na eenige bespreking wordt be sloten dit verzoek aan te houden tot een volgende vergadering. De Secretaris leest vervolgens voor eenige aanmerkingen op de begroo ting 1931, door Ged. Staten ter ken nis van den Raad gebracht. Ged. Staten willen den post „kwa de posten" verhoogd zien en boven dien een bedrag wegens aflossing van geldleening op de begrooting zien geplaatst. De wnd. Secretaris licht toe, dat de aflossing van de begr. was gelaten, omdat op de leening f3000 extra is afgelost in 1930 en om zoodo'ende den dienst 1931 wat te ontlasten. Dit vindt men echter niet goed. Hij zou in overweging wil len geven Ged. Staten te wijzen op de financiën en het nog eens tepro- beeren. Op voorstel van den Voorz. wordt daartoe besloten. Wat echter betreft de kwade pos ten gem. Ink. belasting, zal, naar de wnd. Secretaris toelicht, Ged. Staten gelijk moeten worden gegeven. Ech ter zijn er geen posten van uitgaaf, die verlaagd kunnen worden en zal men dus ontvangsten aan moeten wij zen. Het bedrag zal niet zoo hoog behoeven te zijn, daar in 1929 en 1930 een groot bedrag te dezer zake door het Rijk is ingehouden en daar om geen hooge afrekening meer ver wacht wordt. Besloten den post met f 200 ruim te verhoogen en daarvoor, 10 opcenten meer te heffen op de ge meentefondsbelasting. Vervolgens wordt op voorstel van den Voorzitter overgegaan tot benoe ming van leden der Commissie tot wering van schoolverzuim, hetwelk' om de 3 jaren geschieden moet. De zitting hebbende leden, Mevr. S. v. Dalen-de Jongh, en de heeren M. Weststrate en J. v. Wijgerden worden met algemeene stemmen her benoemd. Vervolgens worden be noemd tot nieuwe leden Mej. K. Bliek en de heer C. v. Steenis. Aan de orde is nu de benoeming van een stembureau voor de verkie zing van leden der Prov. Staten en van den Gemeenteraad, welke dit jaar gehouden worden. Benoemd worden tot leden van het stembureau, behalve de Burgem.,die ambtshalve Voorzitter is, de heeren J. v. Wijgerden en J. S. Deurloo, en tot plaatsvervangende leden de heeren M. Wesstrate, H. C. v. Daa- len en R. van Zanten. Met algemeene stemmen worden herbenoemd de heeren M. Wesstrate, J. v. Wijgerden en D. v. Wijgerden. De Voorzitter zegt, dat ook de le den van de Commissie van Toezicht op het L. O. opnieuw benoemd moe ten worden. Bovendien zijn er tv»ee vacatures door het vertrek van Mej. B. de Ruiter en dhr. J. Warnsink. Eene wijziging der begrooting voor 1930 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter brengt ter tafel een voorstel om den rijksveldwachter een gratificatie te verleenen. In stemming gebracht wordt het voorstel aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren v. Veenen- daal en v. Zanten. Voor het behandelen van eenige on- dersteuningsaanvragen gaat de F bad daarna over in geheime vergadering. Vergadering van den Raad der ge meente VEEN op Vrijdag 30 Jan. des v.m. 10 uur. De Burgemeester is wegens onge steldheid afwezig, zoodat wethouder Schreuders als Voorzitter Fungeert. SecretarisWelEd. Heer J. Tim mermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade- Almkerk, Febr. 1931

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2