Tweede Blad Ho. 5094 Woensdag 4 Febraari Neus'ien Borst. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat on de Bommelerwaard. Burgerlijke Stand. Bij Griep en Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis Schrale huid BEHOORENDE BIJ HET Het St.-Kicolaas Ziekenhuis te Waalwijk. Plechtige opening heden Woensdag om 3 uur nm. De huiselijke ziekenverpleging was reeds voor vele jaren in de Gemeente Waalwijk door de stichting van een WTit-Gele en Groene-Kruis Vereeniging ingevoerd, welke Vereenigingen een uitnemend wijkgebouw hadden tot stand gebracht. Wat nog ontbrak was, een goed inge richt ziekenhuis, waardoor het mogelijk zou zijn de patiënten, die een dergelijke verpleging noodig mochten hebben, deze in eigen omgeving te verschaffen. Wel was in het wijkhuis van de Wit-Gele Kruis Vereeniging een gelegenheid ge maakt om ook patiënten te kunnen op nemen en om kleine operatieve ingrepen te kunnen verrichten, maar deze gelegen heid voldeed niet aan de eischen. die heden ten dage de moderne ziekenhuisverpleging stelt. De patiënten, die ziekenhuisverpleging noodig hadden, waren grootendeels aan gewezen op de ziekenhuizen te 's-Hertogen- bosch en Tilburg. Om die reden heeft het Kerkbestuur van St. Jan op een terrein naast het kerkgebouw van gelijken naam een zieken huis doen verrijzen, dat alle hulpmiddelen bevat, die ook in een groot modern zieken huis worden aangetroffen. Alvorens eene beschrijving van het St. Nicolaas ziekenhuis te geven, moet voorop worden gesteld, dat de inrichting met het daarnaast gelegen klooster van de Eer waarde Zusters, die de verpleging op zich genomen hebben, verbonden is door middel van een gang, waardoor het mogelijk is voor het ziekenhuis, gebruik te maken van de kapel, keukens, waschinrichting enz van genoemd klooster. Het ziekenhuis zelf is alleen verpleeg inrichting. Laten we nu een rondgang door het gebouw maken. Wanneer wij door den hoofdingang het ziekenhuis betreden, komen wij in een ruime vestibule, die wat de kleur betreft in een zeer rustige toon is gehouden. In die vestibule is links de deur van de spreekkamer. Vanuit de vestibule be treden wij de groote hal. die een zeer artistieke indruk maakt en geheel het denkbeeld naar voren brengt, alsof wij het gezellige interieur van een landhuis binnenkomen. Vanuit de hal zijn alle vertrekken op de beneden-verdieping te bereiken. Links vinden wij het trappenhuis met de gang, die de verbinding met het klooster der Eerwaarde Zusters tot stand brengt. Voorts is naast de spreekkamer gelegen de Röntgen-kamer. Hier is door de firma „Enraf" Delft een toestel gebouwd, dat in staat is in alle opzichten te geven, datgene, wat men van een Röntgentoestel wenscht, o.a. kunnen daarmede uitnemen de longopnamen worden gemaakt. Ditzelfde vertrek dient tevens voor hoogtezonbestraling. De donkere kamer voor de ontwikkeling der Röntgenfoto's is gelegen in de onmiddellijke nabijheid naast de trap. Deze donkere kamer is ook door genoemde firma volgens de modernste eischen ingericht. Vanuit de hal is tevens te bereiken de - mannenzaal met acht bedden. In verbinding met deze zaal staan bad kamer, toiletten, isoleerkamer (dagverblijf) en open hal. Hier mag direct wel worden gezegd, dat alle patiëntenverblijven op het Zuiden zijn gelegen. Vanuit de ligwaranda, die ruimte biedt voor acht patiënten, kan de tuin voor de mannen direct worden bereikt. De badkamer is ook vanuit de hal te bereiken. Naast de mannenzaal is een kleine klassenafdeeling van drie kamers, met af zonderlijk toilet. Rechts in de hal is aanwezig een ruime theekeuken, terwijl daarnaast zich de lift bevindt. Rechts van den ingang is de polikliniek- afdeeling, waar tevens gehouden wordt het Consultatiebureau voor de tuberculose bestrijding en voor de zuigelingenbescher ming. Deze afdeeling bestaat uit drie vertrekken een wachtkamer, een inschrijf- kamer en een onderzoek-kamer. Insehrijf- kamer en onderzoek-kamer zijn met elkaar verbonden, door middel van twee kleed kamertjes. Door middel van elelectrische lichtseinen worden de patiënten gewaar schuwd, dat zij bij den geneesheer kunnen komen. Gaan we met de lift of per trap naar de eerste verdieping, dan vinden wij langs den geheelen voorgevel (op het Noorden) de operatie-afdeeling, bestaande uit twee operatiekamers en een daartusschen gele gen steriliseerkaraer. Er behoeft niet gezegd te worden, dat op de meest moderne wijze ervoor gezorgd is, dat overal warm en koud water aanwe zig is. In het bijzonder is dit het geval in de operatie-afdeeling. Deze afdeeling voldoet aan alle eischen, die wij stellen mogen. Verder treffen wij op deze verdieping aan een vrouwenzaal met 8 bedden, met badkamer, toiletten, isoleerkamer en lighal voorts een kinderverblijf met 4 bedden (afzonderlijke lighal) en een zuigelingen kamer met 4 beddenwaarbij ook een ruime lighal de kleinen zon en lucht kan verschaffen. name en huiselijken indruk maakt. Zelfs de smaakvol gekozen kleurencombinaties op de wanden van de vertrekken, zal er zeker toe meewerken, dien indruk bij de patiënten te versterken. Op alle wijzen is ervoor gezorgd, de patiënten het gevoel te geven, dat zij niet in een gesticht zijn. Als chirurg treedt op Dr. Hoogveld uit den Bosch, terwijl meerdere andere specialisten hun medewerking hebben toe gezegd. De verpleging geschiedt door de Eer waarde Zusters van het gezelschap J.M.J. uit den Bosch, die ook het naast het ziekenhuis gelegen klooster bewonen. De patiënten zijn yrij in de keuze van hun huisarts. Sanapirin-tabletten, Buisje 75 en 40 ct. Anga-siroop. Flacons van f 1.75 en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. en gesprongen handen genezen direct en blijven heerlijk zacht en lenig met AKKER's KLOOSTERBALSEM bijt niet! Aan de zuigelingen-afdeeling. sluit zich een kleine badkamer aan. Ook op deze verdieping is een theekeuken en een donkere kamer. Deze laatste kan dienst doen voor keel- en oogspiegelen. Een tweede klasse kamer met twee bedden sluit de rij der vertrekken, die hier aanwezig zijn. Op de tweede verdieping is aangebracht een verblijf voor 7 zusters met een bad kamer, terwijl er ook nog verschillende berggelegenheden zijn te vinden. Hier is ook toegang voor de open ruimte, waar de zonbehandeling kan plaats hebben. Op het Zuiden, Oosten en Westen gelegen kan de zon gedurende den ge heelen dag hier toetreden. De patiënten kunnen in het ledikant zoonoodig met de lift hierheen worden gebracht, hetgeen natuurlijk een belangrijk voordeel oplevert. Door het geheele huis zijn aangebracht lichtseinen met soemersgeluidsignalen zijn met groote zorg vermeden. De overblijvende grond is verdeeld in een mannen- vrouwen en kindertuin. Ongetwijfeld mag worden gezegd, dat het ziekenhuis een buitengewoon aange- DE WERKEN EN SLEEUW IJK Over December 1930. Geboren: Geertruida P., d. v. G. Potters en H. v. Rosmalen Hendrika A., d. v. N. C. Ouwerkerk en J. A. v. Breugel. Antonie, z. v. H. v. d. Nat en C. de Vette. Cornelis, z. v. L. M. v. d. Dag en A. C. Zwart. Johan M., z. v. J. v. Drunen en J. H. v. d. Lusdonk. 1 Arie, z. v. A. Groeneveld en C. Hoeke. Ondertrouwd: Bastiaan v. Ber- chem 27 j. met Johanna Pieteronella Romijn 25 j. G e t r o w d Adriaan J. Lagrouw 29 j. met Cornelia A. v. d. Stelt 25 j. O v e r 1 d e n Marinus v. Roosmalen 67 j. GIESSEN. Geboren: Johanna, d v. P. Naaijen en J. Boogaarts. Overleden: Cornelis de Kok, wed. v. J. Driftenaar 77 j. HEKPT. Geboren: Petronella, d. v. F. Hee sters-van Dongen Maria H., d. v. Th. J. van Haren-v. d. Loon Jacobus A. Chr., z. v. Th. Buijs-Kuijpers. Getrouwd: Johannes v. Bladel, 30 j. en Francina M. Fitters, 31 j. Vergadering van den Raad der ge meente WOUDRICHEM, op Dins dag 27 Januari 1931, des namiddags 7 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer Jac. v. d. Lely. Secretaris: Weled. Heer Chr. van Rijswijk. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formulier gebed, terwijl het lezen der notulen tot een volgende vergadering wordt uitgesteld. Ter tafel komen de volgende inge komen stukken. Bericht van aanneming hunner be noeming tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, van de hee- ren S. H. Bax, P. van Straten Sr., W. Viveen, H. P. Vos en W. G. van den Heetcamp. idem van den heer F. C. Huyser 'als lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Idem van de heeren T. Wijnbelt en H. van Andel als buitengewoon lid van het Burgerlijk Armbestuur. Schrijven van den Commissaris der Koningin in deze provincie, houdende mededeeling, dat bij Koninklijk Besluit tot Burgemeester dezer gemeente is herbenoemd, de heer Jac. van der Lely. Besluit van Ged. St. dezer provincie, houdende goedkeuring van de gemeen- te-begrooting voor 1931. Schrijven van alsvoren, houdende me dedeeling, dat bij Kon. Besl. goedkeu ring is verleend aan de verordening tot heffing van rechten voor het ge bruik der aanlegplaats in deze gemeen te. Dankbetuiging van het Comité van Actie, inzake het verkrijgen van goe de verkeerswegen iLn het Land van Heusden en Altena, voor het verlee- nen van een bijdrage in de voorloopige kosten. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. In verband met een ingekomen schrij ven van Ged. St., houdende beden kingen tegen het raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldleening ad f 10.000.—. Er wordt besloten het besluit indien zin te wijzigen, dat de gelden a pari zullen worden opgenomen, tegen een rente van 4 drie vierde pCt. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van het Bestuur der Vereen, tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel alhier, om een voorschot te mogen ontvangen op de vergoeding ingevolge artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, wordt op voorstel van B. en W. besloten, voor de bijzondere lagere school dier ver een. voor 1931 een voorschot beschik baar te stellen, ten bedrage van f791.40, berekend naar een aantal van 102 leer lingen, onder bepaling, dat de betaling zal plaats hebben in twee termijnen, t.w. op 1 April en 1 October. Daarna komt aan de orde een schrij ven van de N.V. De Vries Robbé Co. te Gorinchem, houdende verzoek, een regeling te treffen, de bedoeling hebbende, de bij gemelde N.V. uit de ze gemeente werkzame werklieden, tot een zeker gedeelte schadeloos te stel len voor de vermindering van inkomen, tengevolge van de voorgenomen in krimping van het bedrijf tot een 36- urige arbeidsweek. De bedoeling is, dat de kosten der regeling voor een ge deelte door de N.V. en een gedeelte door de gemeente zullen worden ge dragen. De Voorzitter deelt mede, dat uit deze gemeente 9 personen bij gemelde maatschappij werkzaam zijn, waarvan slecht 2 werklieden georganiseerd zijn. Het college van B. en W. heeft met een afgevaardigde van de N.V. een conferentie gehad, waarbij is gebleken, dat bij aanneming der regeling1 dit voor het jaar 1931 voor de gemeente een uitgaaf zal vorderen van ongeveer f 450. Hij deelt mede, dat de betrokken ar beiders bij een 36-urige arbeidsweek nog een .inkomen zullen hebben van ruim f 16.Aangezien er thans een groot gedeelte personen in de gemeente aanwezig zijn, die in het geheel geen inkomsten hebben en anderen nog ver re beneden dit bedrag komen, kunnen B. en W. geen vrijmoedigheid vinden, om te adviseeren het verzoek in te willigen. Het lid van der Wiel zegt, dat door het inwilligen van het verzoek de ge meente een verkeerden weg gaat be wandelen, hoewel hij het met den Voor zitter eens is, dat het loon voor de arbeiders niet te hoog is. Tengevolge van een dergelijken maatregel komt de steun van de gemeente niet enkel ten goede van de arbeiders, maar zou deze ook ten bate van die werkgevers kua- nen komen, die hieraan geen behoef e hebben. Tevens dient er op te worden gewezen, dat bij inwilliging van dit verzoek, de gemeente zedelijk verpi ht is ook andere werkgevers, b.v. de boe ren, in de loonen der arbeiders tege moet te komen. Hij wijst er op, dat in naburige gemeenten te dezen aanzien reeds verkeerde praktijken in toepas sing zijn Jg ebracht, tengevolge waarvan de steun van de gemeente niet aan den arbeider, maar aan den werkgever ten goede komt. De Voorzitter merkt nog op, dat bij ontslag van de werklieden, de gemeen te geheel voor de kosten van steunver- leening zal komen te staan. Bij neusverkoudheid en koude op de borgt had men vroeger de goede gewoonte om neus en borst in te wrijven. Tegenwoordig ge bruikt men hiervoor de geneeskrachtige Purol. Het lid Viveen is het er mede eens, dat de inkomsten van de bedoelde ar beiders nog aanmerkelijk hooger zijn dan de steun, welke vanwege de ge meente aan de werkloozen wordt uit gekeerd. Toch lijkt hem het risico van ontslag van de arbeiders wel een mo tief, om de aandacht op te vestigen. Hij zegt vernomen te hebben, dat de regeling op slechts 2 arbeiders uitde/e gemeente van toepassing zou zijn en dan vindt hij het risico, dat de gemeen te zal Ioopen, wel wat groot. De Voorzitter zegt, dat de afgevaar digde van de N.V. niet over slechts 2 personen heeft gesproken, doch dat er op het ontvangen lijstje 9 staan ver meld. Het lid Holster zegt, niet te kunnen begrijpen, dat de regeling op slechts 2 personen van toepassing zal zijn, aan gezien dit de betrokken vertegenwoor diger dart wel zou hebben medege deeld. Hoewel de verdiensten van de arbeiders bij een 36-urige arbeidsweek niet te hoog zijn, is hij van meening, dat de gemeente tegenover de andere arbeiders, die thans in het geheel gcoti inkomsten hebben, niet op het verzoek mag ingaan. Indien de gemeente tot inwilliging besluit, gelooft hij dat ook andere fabrieken met hetzelfde recht om toeslag op de loonen zullen ko men, terwijl er dan ook wel boeren zijn, die thans geen gelden voor arbeids krachten kunnen bekostigen, die met steun van de gemeente arbeiders te werk willen stellen. Hij zegt verder, dat het in principe hetzelfde is of er 2 dan wel 9 arbeiders werken. Het lid van Wendel de: Joode meerit, dat de zaak voldoende is besproken e.i meent ook, dat een dergelijke regeli ;g onbillijk tegenover de andere arbeiders zal werken. Het lid Viveen zegt, met de aange voerde bezwaren wel accoord te gaan, maar dat het hier de vraag betreft, wat in het financieel belang der ge meente het verstandigste is. Het lid van der Wiel deelt nog me de, dat als dit verzoek wordt inge willigd, het zoo goed als zeker is, dat 46. „Het is een vreemd meisje, Daan," riep Rob, na nog een blik op het heerlijke fruit en het geroosterde gevogelte geslagen te hebben. „Het schijnt me toe, alsof ze ons graag wil helpen en toch niet met haar volk in aanraking wil brengen." „Misschien zijn ze oorlogszuchtig en brengt ze, omdat ze ons geen kwaad toewenscht, in 't geheim voedsel, hopende, dat we het eiland spoedig ver laten zullen" was Daans veronderstelling. 47. „Dat zal het zijn," knikte Rob. „Welnu, we zullen onze maaltijd beëindigen en een vlot gaan maken. De zee is kalm en hoogstwaarschijn lijk ontmoeten we wel een schip, dat ons oppikt," Zoo vlug mogelijk vervaardigden ze een vlot van bamboestengels, die ze met behulp van klim planten aaneenvlochten. Toen brachten ze het vlot te water en Rob zette af. 48. Ze hadden een poosje langs de kust ge dreven, en naderden* juist defhooge rotsen, die het eiland aan een zijde omgaven toen Daan plotseling naar de zee wees. Tot z'n groote ont steltenis zag Rob [een^breedej strook bruisend» golven op hen afkomen. k Jliettw^blad Geert goad zoo goed." - ï^pcokz BS3Q^«sa3ga«afcKfli. v CTacuawnajp.itTO muaf in i mmimmtnm wmrw n m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5