Bij Ruwe Handen PUROL. Doos 30 ct. mm KEUNEN=MALINGRE Specialiteit Plaatselijk Nieuws 'A. J. van der WielAdriana J. Th., d. van M. H. Kuijsters en H. C- van StrienAntonius G., z. van G. Chr. Montens en A. P. van Beers; Johan nes A., z. van J. de Rooij en J. C. de WitHendrikus A. N., z. van J. N. van Geene en H. M. van der Heijden. Getrouwd: A. C. Suit iens, 26 j., met J. S. van den Hoven, 21 j. Overleden: E. van der Mnde, weduwe van A. Melisse, 76 j. Vergadering van den raad der ge meente NEDERHEMERT op Maan dag 9 Februari, des nm. half drie. VoorzitterEdelAchtb. heer C. W. van Ommeren. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met lezing van het formuliergebed, daar na worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken Adres van de Nederl. Vereeniging van Fabrieksarbeiders, waarin verzocht wordt voor de werkeloozen een steunregeling in het leven te roepen. Waar de minister medewerking verleent aan een steunre geling, waarbij georganiseerden 65%. on georganiseerden 60% van het normaal geldende loon, in het vak of bedrijf, waarin de werkeloozen zijn werkzaam geweest, als steun mag worden verleend, meent het bestuur der vereeniging, dat er voor de gemeente geen bezwaar be hoeft te bestaan, dit verzoek toe te staan De Voorzitter licht dit verzoek toe en zegt dat het hier altijd zoo geweest is, dat werkeloozen om steun aankloppen bij de diaconie, die dan als het noodig was ook hulp verstrekte. Was de diaco nie niet bij machte, dan verleende de gemeente aan haar een subsidie. Spr. weet niet of de heeren er iets voor voe len van dezen regel af te wijken, hij wil echter opmerken dat men hier niet van crisis-werkeloozen kan spreken, zoodra het water weg gezakt is, kan op de steen fabrieken weer worden gewerkt. De heer Peereboom merkt op, dat als het water zoo blijft vallen, als het op 't oogenblik doet, men waarschijnlijk nog deze week weder aan het werk gaat. De heer v. d. Werken zou als de re geering in de steun ver leening bijdraagt, het verzoek wel willen toestaan. De Voorzitter zegt dat hier geen crisis- werkeloozen zijn, daarbij is de winter zoo goed als voorbij, stond men aan het begin, dan was het nog iets anders, doch nu acht spr. bet niet noodig drukte te gaan maken, vooral waar uitzicht be staat dat met eenige dagen de werkzaam heden op de steenfabriek hervat zullen worden. De heer Peereboom is van meening dat de gemeente zich zoo lang mogelijk zelf moet zien te helpen. Zou men de diaconie willen uitschakelen, dan zou spr. toch nog uit de gemeentekas steun verleenen. De heer v. d. Werken zegt dat de menschen dit liever hebben, naar de diaconie gaan ze niet graag. Als het met hulp van het rijk kan gebeuren, zou spr. het doen, vele gemeenten maken toch gebruik van regeeringssteun. De Voorzitter zal in rondvraag bren gen om de oude regeling, dus bedeeling door de diaconie en afwijzing van het verzoek in omvraag brengen. Met op een na algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Alleen de heer v. .d. Werken stemde tegen en verklaarde zich voor inwilliging van het verzoek. Verzoek van het gemeentebestuur van Arnemuiden om adhaesie te willen be tuigen aan zijn adres gericht tot de Kroon, waarbij wordt verzocht ook nog na 1936 de gelegenheid open te stellen tot het verleenen van ontheffing van het geven van onderwijs in vak j, lichamelijke oefening. De Voorzitter zegt dat inwerkingtre ding van dit vak nog al eenige kosten zal meebrengen, daarom zou hij willen voorstellen de gevraagde adhaesie te be tuigen. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. Verzoek van de Geitenfok vereeniging om subsidie. In het adres wordt aan gevoerd, dat de vereeniging in het najaar van 1930 eerst is opgericht met aan vankelijk 20 leden, welk ledental thans reeds gestegen is tot 60, dat het doel der vereen, is bevordering der geiten- houderij en daarvoor is aangeschaft een dekbok. Aangezien de contributie der leden met de provinciale subsidie niet toereikend is tot dekking der kosten, vraagt de vereeniging een jaarlijksche subsidie van f25, mocht dit op bezwaren stuiten, dan verzoekt het bestuur voor 1931 een subsidie tot dit bedrag voor dekking der oprichtingskosten. De heer Peereboom zegt, er voor te zijn voor 1931 een subsidie van f25 te verleenen. De heer van Vliet verklaart zich ook daarvoor. Met algemeene stemmen wordt besloten voor 1931 een subsidie van f25 toe te staan. Verzoek van de aankoop- en landbouw- vereeniging om vergunning voor het bouwen van een kunstmestpakhuis. Reeds eerder richtte de vereeniging tot B. en W. dit verzoek doch dezen wezen het verzoek van de hand omdat er brandgevaar door zou ontstaan. De ver eeniging ging in beroep bij de Kroon en deze vernietigde het besluit van B. en W., op grond dat de Hinderwet hierbij niet van toepassing was. Het bestuur vroeg toen opnieuw vergunning aan 3. en W., die opnieuw afwijzend beschikten. De vereeniging komt thans bij den raad Wijnhandel HKUSDEN. Telef. No. 8. Telef- No. 8. tegen dit besluit in hooger beroep. De heer v. d. Werken meent, dat waar de Kroon geen bezwaar maakt, B. en W. niet bevoegd zijn om vergunning te weigeren. De Voorzitter merkt op, dat de Kroon het besluit van B. en W. hebben ver nietigd omdat deze vergunning tot bouwen hadden geweigerd op grond van de Hinderwet, die in dit geval niet van toepassing is. Dit neemt evenwel niet weg, dat om te bouwen toch vergunning van B. en W. noodig is. B. en W. hebben thans vergunning geweigerd met het oog op brandgevaar. Het College heeft thans geinformeerd en daaruit is gebleken, dat ten gevolge van broeiing van de kunstmest wel eens brand ont staat, zoo o.a. in Doesburg. De heer de Gaaij zegt dat brand ten gevolge van broeiing van kunstmest slechts zeer zelden voorkomt. Alleen bij kalk bestaat daarvoor eenig gevaar bij andere soorten heelemaal niet. De heer Smits heeft laatst den hoofd inspecteur der arbeids-inspectie uit Arn hem gesproken en deze verklaarde dat kunstmest wel degelijk gevaar voor brand opleverde. De heer v. d. Werken meent dat het opvalllend is, dat zoo weinig van brand door broeiing van kunstmest wordt ge hoord, in de omgeving zijn verschilende opslagplaatsen, daar verleende men dus wel de vergunning. Spr. vraagt waar de kunstmest nu wordt opgeslagen. De heer Smits antwoordt, dat dit nu gebeurt op het terrein van den heer de Gaaij. De heer v. d. Werken meent dat dit dan toch ook niet moest mogen, het brandgevaar blijft toch ook daar bestaan. De heer de Gaaij stemt dit toe, er wordt evenwel geen kunstmest opgeslagen die brandgevaar oplevert, die wordt altijd direct naar elders vervoerd. De heer v. d. Werken zegt, dat B. en W. het vorig jaar niet voldoende inlich tingen hadden, nu is dat echter wel het geval en blijkt dat er zoo goed als geen brandgevaar bestaat. De heer Smits merkt op, dat toen de Gaaij zijn toemaat binnenhaalde, hij ook niet vermoedde dat deze in vlammen j zou opgaan, dit kostte de gemeente heel wat en de heer de Gaaij nog meer. De heer v. d. Werken meent, dat men dan zoo geredeneerd het hooi ook maar buiten de gemeente moet brengen. De heer de Gaaij acht het brandgevaar in de tegenwoordige kippenhokken veel grooter dan voor een opslagplaats van kunstmest. De Voorzitter zal in omvraag brengen om het verzoek in te willigen, ja of neen. Voor inwilliging verklaren zich de heeren v. d. Werken, v. d. Kolk en de Gaaij. Tegen de heeren v. Vliet, v. Ooyen, Peereboom en Smits. Schrijven van Ged. Staten over de gemeenschappelijke regeling met de ge meente Poederoijen voor het bezoeken van kinderen uit deze gemeente van de Openbare Lagere school te Aalst. Ged. Staten schrijven dat, aangezien het niet is mogen gelukken in der minne een regeling te trefien tusschen beide ge meenten, voor de toepassing van art. 19 der L. O.-wet, zij de raden van de ge meenten Nederhemert en Poederooijen bevelen een regeling te treffen, waarbij de gemeente Nederhemert een vergoeding zal hebhen te betalen van den kostenden prijs van het onderwijs per leerling. Deze regeling zal ingaan met terugwerkende kracht op 1 Januari 1928. De Voorziter heeft bij het gem bestuur te Poederooijen geïnformeerd en heeft den indruk gekregen, nat men daar wel op deze regeling zal ingaan. B. en W. stellen voor deze ook hier te accepteeren. De heer v. d. Werken zou er niet op ingaan, hij zou de regeling willen doen ingaan op het tijdstip dat om vergoeding gevraagd is. Da heer Smits zegt, dat er in 1929 om gevraagd is, zoodat verschil dan slechts over een jaar loopt. De Voorzitter merkt op, dat men bij de Kroon in beroep kan gaan, doch dan zal het de gemeente waarschijnlijk veel meer kosten. De heer Peereboom zou er wel op in gaan, moet men gaan procedeeren, dan is men veel meer kwijt. De heer de Gaaij zegt, dat dan ook het gevaar beztaat, dat Aalst de kinderen weigert, dan zal het de gemeente nog veel meer koBten. Met op een na algemeene stemmen wordt besloten de gemeenschappelijke regeling met de gemeente Poederooijen aan te gaan, zooals door Ged. Staten wordt bevolen. De heer v. d. Werken stemde tegen. 1ÏÏS 5® Verzoek van den onbezoldigd rijks veldwachter G. de Weerd, om evenals vorige jaren, voor 1931 weder een gra tificatie te mogen ontvangen. Met algemeene stemmen wordt beslo-1 ten dezelfde gratificatie toe te kennen als die andere jaren werd verleend. Verzoek van het Chr. schoolbestuur, om uitkeering ingevolge art. 101 der L. O wet. De kosten hebben per leerling bedragen f8,39, ontvangen is reeds een bedrag van f 588 60, zoodat nog betaald 1 moet worden f77.21. Met algemeene stemmen wordt beslo ten dit bedrag te betalen. Eveneens wordt besloten voor 1931 een voorschot te verleenen van 80%. berekend naar 118% leerling f8 39 per leerling, wat neerkomt op een be-1 drag van f 795 38. Nota van aanmerkingen van Ged. Stalen gevallen op de gemeentebegroo- ting 1931. Deze aanmerkingen zijn slechts van administratieven aard. Aan de op merkingen van Ged. Staten zal worden voldaan. De leden van de Commissie tot we ring van schoolverzuim aan de Noord zijde worden allen herbenoemd. Het zelfde gebeurt met de leden van deze Commissie aan de Zuidzijde. In de va cature ontstaan door het bedanken van H, van Heemskerk Sr. wordt benoemd H. v. Heemskerk Jr. De leden van de plaatselijke Commis sie van Toezicht op het L O. worden allen herbenoemd in de vacature Es- senburg wordt benoemd de heer W. A. Zinkstok. Tot leden van het stembureau wor den benoemd de heeren de Gaaij en Smits, de overige raadsleden worden als plaatsvervangers aangewezen. Besloten wordt tot een paar af- en overschrijvingen der begrooting 1930, welke zullen geschieden uit den post onvoorzien De Voorzitter zegt dat er thans nog is de electriciteitskwestie. Zooals de hee ren bekend is. hebben eenige personen bij de ingezetenen een lijst gepresenteerd om te teekenen voor de verkrijging van electrisch licht. Voor deze lijst nu kan worden ingezonden, dient de raad eerst een besluit te nemen of hij genegen is straatverlichting in te voeren en de ge meentegebouwen van electrisch licht te voorzien, want de P.G.E.M. stelt dit als eisch. De heer v. Ooijen vraagt of het zon der straatverlichting niet zal gaan. De heer de Gaaij antwoordt van wel, als de gemeente het bedrag dat er voor ingezetenen. De heer Smits vraagt wanneer het licht er zal komen, waarop de heer de Gaaij antwoordt dit jaar niet De heer Smits keurt dan sterk af, dat deze raad nog beslist over iets, wat mis schien over 2 of 3 jaar pas tot stand komt, Bovendien laakt hij het dat eenige personen maar door zijn gegaan, geheel buiten den raad om. De Voorzitter zegt dat de raad daar buiten stond, die had er niets mede te maken. Smits. Toch wel de straatverlichting. Ik vind het voorbarig, men kan wel rondgaan, maar met f 500,voor straat verlichting bereikt men niets, de dijk is wel een uur gaans. De heer de Gaaij zegt dat de bereke ning is. dat 25 lantaarns noodig zullen zijn, een gedeelte van den dijk waar geen huizen staan, daar komt geen verlichting. Behalve de f500,voor aanleg zal de straatverlichting per jaar op f6,per lantaarn komen. v. Vliet. Dat is weinig. de Gaaij. Dat is ook weinig, dit zijn gegevens van een deskundige. De heer v. d. Werken zou als men overgaat tot straatverlichting de gemeente ook goed doen verlichten. De Voorzitter meent, dat dit een kwestie is waarover later beslist kan worden, het gaat nu slechts over de vraag of de raad bereid is straatverlichting aan te brengen. De heer v. d. Werken wil zich hier wel voor verklaren, als de commissie die thans werkzaam is voor verkrijging van licht ook tracht de Zuidzijde aangesloten te krijgen. De heer de Gaaij zegt dat hij dit met alle pleizier wil doen. De heer Peereboom merkt op, dat hoe de raad zich uitspreekt, het licht er toch komt. Voor straatverlichting verklaren zich de heeren v. d. Werken, v. d. Kolk, v. Ooijen, Peereboom en de Gaaij. Tegen de heerenv. Vliet en Smits. De heer de Gaaij zegt dat er personen in de gemeente zijn die ver weg wonen en die nog belangrijke kosten krijgen als zij het licht willen nemen, daarom zou spr. gaarne zien dat de gemeente deze ingezetenen ten goede kwam. De provincie neemt 3 meter van de aan sluiting voor hare rekening, als de ge meente nu 10 meter betaalde en de rest bleef dan voor rekening der ingezetenen dan vond spr. dit een billijke regeling De Voorzitter zou hiermede wachten, laat men eerst eens zien, hoeveel aan sluitingen men krijgt, laat men dit voor- loopig aanhouden. De heer de Gaaij heeft daartegen geen bezwaar. De heer Peereboom merkt op dat het licht er nog niet is, dit duurt nog wel even. De heer Smits zegt het belachelijk en misdadig te vinden, om nu te beginnen aan iets wat er over 3 jaar paisschien pas is. De heer de Gaaij vindt dit niets be lachelijks, er moet toch een begin zijn. De Voorzitter sluit hierop de open bare vergadering, waarop de raad over gaat in geheim comité. c «®rasP UI ozwitsersch Comité van Winterlezingen alhier in de voormalige openbare school optreden Ds. Wolff uit 's-Gravenhage, met het onder werp „Guido Gazelle". '8 GRAVENMOER. Bij ae Ned. Herv. Kerk zal a s. Donderdagavond een vergadering plaats hebben, om al of niet een kiescollege te krijgen. Dinsdag 17 Februari a.s. zal des 's avonds in het gebouw der Geref. Kerk, de Jonged. vereen, met leden, begunstigers en afgevaardigde, haar 9-jarig bestaan feestelijk herdenken. GORINCHEM. - J.l. Dinsdag is de Heer H. H., thans woonachtig te Deventer, vroeger be heerder van het bijkantoor der Handels- en Landbouwbank alhier, op last van den heer Officier van Justitie te Dordrecht, in arest gesteld, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering en valschheid in geschrifte. De heer H., heeft voor den Commissaris der Politie te Gorinchem direct een vol ledige bekentenis afgelegd. Het loopt ever een bedrag, van ongeveer f 94.000 waarvan ongeveer de helft betreft, een ingezetene onzer gemeente, die door een valsche rekening-courantstaten in de mee ning verkeerde, dat alles in orde was en door zijn goed vertrouwen in een instelling de dupe der historie is geworden. LAND VAN ALTENA. De melk geleverd aan de industrie- fabrieken, is met ingang van 4 Februari 1.1. met V2 ct. per liter verhoogd, en bedraagt thans 7x/2 ct. per L. afboerderij. SPRANG. A.s. Zondagmorgen zal de bevesti ging van Cand. J. C. Hage bij de Ger. Kerk alhier plaats vinden. Als bevestiger zal optreden Ds. T. Hage, uit Delft, 's Avonds om 6.30 uur hoopt Cand. Hage zich aan zijn gemeente te verbinden. J 1. Dinsdagavond waren vele leden der Ger. Kerk alhier in het Ger. Kerkge bouw saam gekomen om getuige te zijn van de aanbieding van het huwelijks cadeau van de Heer en Mevrouw Hagen, onder het zingen van Psalmgezang kwamen de jong gehuwde binnen waarna zij door ouderling Tyom op hartelijke wijze werden toegesproken en het cadeau bestaande uit een prachtige Salonklok en kapstok met bij behooren werd aangeboden. Namens de Ger. Knapenvereen. sprak haar Secretaris B. L. Dalmeijer en over handigde een prachtigen palm. Met een woord van dank werd een en ander aanvaard. VEEN. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school is benoemd de Heer Goes te Ar kei. Met de prijzen der vette varkens is het de laatste weken aanmerkelyk teruggegaan. Thans wordt besteed van 19 tot 20 cent per pond, naar gelang van qualiteit en zwaarte In de woning van den koopman V. heeft zich een geval voorgedaan van typhus. De zoon die er door aangetast werd is aan de gevolgen bezweken. wr: begroot is, toch betaalt. Het zal de ge meente f500 voor aanleg van de straat verlichting kosten. v. d. Werken. Komt het ook hier aan de Zuidzijde de Gaaij. Neen. v. d. Werken. En aan de Rietschoof de Gaaij. Daar wel. v. d. Werken. Waarom hier niet de Gaaij. Men kan niet alles in eens doen. Men doet dat haast nergens. Am- merzoden heeft er 3 maal overgedaan eer de geheele gemeente van electrici- teit was voorzien. Met Kerkwijk was dat ook zoo. De heer Smits zegt het billijk te ach ten, dat als men het licht aan de Noord zijde krijgt, men het dan ook hier krijgt. De menschen hier zullen ook aan de straatverlichting van de Noordzij moeten betalen. Spr. heeft gehoord, dat op de lijst ook personen uit Well en uit Aalst geteekend hebben. De heer de Gaaij zegt dat dit geen bezwaar is. De Voorzitter zegt dat hier aan de Zuidzijde slechts weinig woningen staan, die daarbij maar aan twee personen toebehooren Naar spr. heeft gehoord, wil de Freule niet teekenen. Het zal voor hier veel te duur worden, men heeft een lange kabel noodig en krijgt dan nog slechts weinig aansluitingen. De heer Smits vraagt hoeveel perso nen geteekend hebben, waarop de heer de Gaaij antwoordt van 70 pCt. van de AM3IERZODEN. Voor het diploma E.N.S.A.I.D. j slaagden de dames: Antonetta van Ui- tert, Henrica van Geffen, Johanna van j Hemert, Johanna de Noo uit Well, Ma-1 ria Aarts, Wilhelmina Kras, Gerarda de Wit uit Ammerzoden. Ze genoten hunne opleiding van mej. Th. Pessers uit Tilburg. AL'MKERK. "Wederom onder leiding van den heer W. de Jong, vierde de Geref. Meis- jesvereen D.H.I.O.B. haar jaarfeest. Na 't gemeenschappelijk zingen van Ps. 43 3 en 't lezen van Spreuken 9 riep de presi dente, Mej. C. de Jong, de aanwezigen een hartelijk woord van welkom toe, waarna achtereenvolgens de verschillende punten van het programma afgewerkt werden. Dit programma bood veel. Tal van felicitaties kwamen binnen, o.a. van den kring „Altena", van de Herv. Meisjesvereen. „Arbeid Adelt", de Meis- jesvereen. „Tabitha Kumi", van de Naai- krans ,,'t Mosterdzaadje". Als kerkeraadslid woonde de heer B. v. d. Heuvel de feestvergadering bij. Verschillende zangstukjes werden ten genoore gebracht. De behandelde onderwerpen waren op peil. 't Was een genotvolle avond, welke met dankgebed gesloten werd door den heer A. J. Pouli. ANDEIi. De Ring „Altena" van Hervormde Jongelingsvereenigingen in het Land van Altena heeft besloten op Hemelsvaartdag a.s. alhier weder een landdag te houden. De Ger. Jongelingsvereen. alhier zal in het gebouw der Ger. Kerk op Woensdag 25 dezer, haar jaarfeest vieren Op 20 Februari a.s. zal voor het WERKENDAM. Waarschynlijk doordat zij te diep geladen was, is de motorschuit ge maand „Dirkje", toebehoorende aan den heer A. Holster, in de Kasloot gezonken. Tijdens het lage water heeft men het schip gelost. De schuit en inventaris zijn niet verzekerd. Zaterdag j.l. werd in de nieuwe consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk stemming gehouden. Uitgebracht werden 86 geldige stemmen, waarvan 60 voor het Kiescollege en 26 voor de Kerkeraad, zoodat de beroeping van een predikant en wat daarmede verband houd, de eerst volgende tien jaren, zooals thans, eventueel zal geschieden door het Kiescollege. Op de j.l. schietwedstrijd van „Burgerwacht" in 't Gebouw „Andreas" werden de prijzen als volgt behaald 4e klasse. 4e pr. W. v. Driel. 2e pr. J. Visser. 3e pr. Z. Wijnands, 4e pr. P. v. Berchum Jz. 2e klasse. 4e pr. Jacob v. Driel. 2e p. H. de Graaff. 3e pr. P. v. Elzelingen en 4e pr. Fr. Hakkers. 3e klasse. 4e pr. H. v. Driel, 2e pr. Kerschtner en 3e pr. W. v. Elzelingen. Geluksbaan; 4e pr. P. Kramer, 2e pr. Elzelingen, 3e pr. Jan Kramer, 4e pr. P. v. Berchum Jr., 5e pr. Fr. Hakkers. EEN 101-JARIGE OVERLEDEN. Zondag is te Oud-Gastel de oudste! inwoonster van West-Noord-Brabant, mej. wed. JacobsZwagemakers, in den leeftijd van 101 jaar en bijna 9 maan den overleden. KOKENDE THEE~~OVER HET LI CHAAM. Te Oudenbosch trok een kindje van P. M. een pot heete thee om en krejeg den inhoud over het lichaam, zoodat het met brandwonden overdekt naar het gasthuis moest worden overge bracht. Fine belenen Bordesux-winee. iTvi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6