P. J. SCHETSELMR Spreekuren 10-12 en 1-3 j ZADEN. Hensciie Stoamöoot - Maaiscaaoüij S B -r l I 11- S Tandheelkundige, GORINCHEM ROTTERDAM. WINTER DIENSTREGELING Rund- en Varkensvleesch. H H H H M N H H H H H Luxe Autoverhuur K VAN DRUNEN, R J0Hs. VERBEEK SLAGERIJ QENDEREN S AIN GUINOSE Ingezonden. Binnenhuid SPEELGOED. Flentrop en Co,, Hillegom Agent Ant. Metselaar Plaatselijk Nieuws. REMBRANDT'S ANATOMISCHE LES BESCHADIGD. Uit Amsterdam wordt gemeld: Dinsdagmiddag omstreeks half drie bevond zich in de Rembrandtzaal, waar de „Anatomische Les" hangt een be zoeker, een heer van omstreeks 38 tot 40 jaar. Plotseling haalde de man een bijltje te voorschijn [en sloeg 5 maal op het doek, waardoor dit werd be schadigd. De dader werd onmïddelijk door een suppoost gegrepen en is aan overgeleverd. Hij is naar het politie- geleverd. De man is naar het politie- huis aan het Leidsche plein overge bracht. IN EEN KUIP~MET KOKENDE VERF GEVALLEN. In de ververij van Artsilk te Breda, aldus het „D. v. N.", waren twee jonge mannen aan het stoeien toen een hun ner, de 18-jarige B., uitgleed en in een kuip met kokende verf terecht kwam. p Oogenblikkelijk werd het slachtoffer uit de kuip getrokken en naar het St. Ignatius-ziekenhuis overgebracht. Van andere zijde wordt aan het blad echter medegedeeld, dat de toedracht van de zaak niet van zoo'n eenvoudigen aard is. De twee jonge mannen zou den aan het twisten zijn geweest, waar bij de oudste hunner zich zoo opwond, dat hij zijn kameraad in de kokende verf plonste. De politie arresteerde den dader en stelde hem na verhoor weer op vrije voeten. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de dader vervolgd zal worden we gens het veroorzaken van zwaar licha melijk letsel. De toestand van B. is tamelijk goed. Hoe diep de wonden zijn ingebrand isnog moeilijk uit te maken, omdat het li chaam nog vol verfvlekken zit. VROUW VERBRAND. n de Busschieterstraat te 's-Herto- genbosch geraakte een 50-jarige vrouw die te dicht met haar kleeren, bij! de kachel kwam, in brand. Met ernstige brandwonden werd zij naar het Groot- Ziekengasthuis overgebracht, waar zij is overleden. VERONGELUKT. Een dertigjarige spoorwegarbeider, wonende te Oost en West Souburg, die als hulp rangeerder dienst deed, is, toen hij op de treeplank van een rangeerenden trein stond, met het hoofd tegen een seinpaal geslagen op het stationsemplacement te Vlissingen. De man [is kort daarna aan de bekomen verwondingen overleden. i KOLENDAMPVERGIFTIGING. De politie te Stellendam werd ge waarschuwd, dat het huis van den heer Van Oostende langer gesloten bleef dan gewoonlijk. Daarop is de politie over gegaan tot het forceeren van de huis deur, waarna zware kolendamp naar buiten sloeg. Men trof Van Oostende en zijn echtgenoote bewusteloos te bed aan. Door kunstmatige ademhaling en met een zuurstofapparaat heeft men getracht de levensgeesten op te wek ken, maar Zondagmorgen is de man aan de gevolgen overleden en Maan dag de vrouw. AUTO TE WATER. Een auto, die aan den Rijksweg tus- schen Naarden en Hakkelaarsburg stond en waarvan den bestuurder even den wagen had verlaten, werd door een achter hem rijdende auto aangereden en in een sloot geduwd. De inzittenden, twee dames en een 78-jarige heer, werden door den be stuurder, die het portier wist te ope nen, drijfnat uit het water gehaald. De auto, een Chevrolet, lag op haar kop en was zwaar beschadigd. Van de Cadillac, waarmede de aanrijding is geschied, was het voorste gedeelte geheel in elkaar gedrukt, de ruiten wa ren verbrijzeld, een reserveband, die aan de rechterzijde van den wagen was bevestigd geweest, lag tien meter verder aan den linkerkant van den weg zoodat hij onder den wagen moet zijn doorgeschoten. De bestuurder, de heer van B. uit Amsterdam, beweerde, dat hij door de lichten ;van een hem tege moet komenden wagen verblind was ge weest en hierdoor de stilstaande auto niet had gezien. De Haarlemscht familie werd door een auto van Van Zalinge's automo bielbedrijf naar huis gebracht, die de Cadillac liet wegsleepen, terwijl zij later de te water geraakte auto, die niet verzekerd was, met een takel wagen heeft gelicht. Tegen den heer Van B. is proces verbaal opgemaakt. o BLOEDVERGIFTIGING. De 32-jarige Tahey te Bergen op Zoom, die vorige week een wondje aan den arm bekwam, is thans aan bloedvergiftiging overleden. DIRK SCHaFFER~f. Te Amsterdam is overleden de be kende pianist en 'componist Dirk Scha- fer. Dirk Schafer werd den 25sten No vember 1873 te Rotterdam geboren. Hier, en later te Keulen, voltooide hij zijn piano-studies, vestigde zich als kla- vier-leeraar te Amsterdam en is daar gedurende tal van jaren een vermaard muziekpaedagoog geweest. Talrijk? voortrefeflijk leerlingen zijn door hem gevormd. Steeds ruime keus en billijk. BAZAR „DE POTTEMAN" Eind Langendijk Gorcum. TELEFOON 349. 's Maandags 9-3 Minvermogenden 9.30—10 v.m. [SBETOl^l^BraETHlBCTIm3Sui]Eir3Gin3G?nlGir3CiR Alle soorten Land-, Tuin- en Bloemzaden van de Firma zijn vanaf heden, wederom ver krijgbaar bij onzen Sigarenwinkelier, Heusden- Bij grootere hoeveelheid aan merkelijke reductie, vraagt daarom prijs aan bij onzen Agent voor BERGSCHELAAN 455, Behandeling van alle Chro nische in- en uitwendige ziekten. Heusden en Omstreken. HEUSDEN—ROTTERDAM. Van HEUSDEN Maandag en Dinsdag v.rn. 4.30 u. Donderdag v.m. 5 en 7 u. Vrijdag v.m. 7 u Van ROTTERDAM Maandag mid. 42 u. Dinsdag mid. 42.45 u. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag noid. 42 u. HEUSDEN—GORINCHEM. Van HEUSDEN Maandag »m. 6.30 u. Dinsdag v.m. 4.30 u. Donderdag v.m. 5 u. en 7 u. Vrijdag v.m 7 o Van GORINCHEM: Maandag n m. 42 30 u. en 3 u.Dinsdag n.m. 3 45 u. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag n.m. 3 u. Veediecist Hertogenbosclt. Van ANDEL naar 's BOSCH Woensdag v.m. 3 30 u. Van 's BOSCH naar ANDEL Woensdagmid. 42 u. Directeur: L, DE BEER te Gorinchem, Tel No. 9 J. H. TUPKER, Kantoor Heusden, Tel. No 7 Spreekuur te GORINCHEM eiken MAANDAG M ►van uur 404 Hotel „MODERN", Eind, Langendijk. Aan onze Inrichting is ver bonden een ervaren Medisch Consulent. H M M H H M H H H N N H H M H M H H H VARKENS: Lappen f 0.60 p. pond Hamstukje f 0.55 p. pond Rollade f 0.55 p. pond Karbonade f 0.55 p pond Versche Worst f 0.50 p. pond Gebakt f0.50p. pond Doorregen Spek 3 pond voor f 4 Reuzel f 0.30 p. pond Vet Spek 5 pond voor f 4. Ger. Worst f 0.55 p. pond Ger. Vet Spek 3 pond voor f 4. RUND: Biefstuk Haas Rib Mager stukje Rollade f4 p. pond f 1.p. pond f 0.75 p. pond f 0.75 p. pond f 0.70 p pond Doorr. V'leesch f 0.65 p. pond Soepvleesch f 0.65 p. pond Gehakt f 0.65 p. pond Schenk f 0 50 p. pond Niervét f 0.35 p. pond Los vet f 0 30 p. pond Gesmolten vet 3 pond voor f4. Beleefd aanbevelend Lessen tot na geslaagd te zijn voor examen. Tel. no. 18. WIJK Kerkstraat B 44. :i: Aanbevolen tegen slapeloosheid, gebrek aan kracht en energie gedurige vermoeidheid, luste loosheid en moedeloosheid, zenuwhoofdpijn, gebrek aan eetlust, pijn in de maag, in den rug en de lenden, kortom alle verschijnselen van Bloedarmoede en Zenuwzwakte. SANGUINOSE kost per fl. f 2.de 6 fl. f 44. - 42 fl. f 24. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4 Den Haag. o Zelf was Dirk Schafer een uitvoe rend kunstenaar van meer dan gewo ne beteekennis. Naast zijn solo-avonden trad de pia nist herhaaldelijk op cconcerten met or kestbegeleiding op. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie. Herhaalde malen komt het voor, dat men in dag- en weekbladen, een over zicht krijgt, ten beste gegeven door mannen van wetenschap. Rekensom metjes, die tot voorlichting strekken, om den landbouwer in dezen moeilij ken tijd zijn bedrijf op de voordeelig- ste wijze gaande te houden.» Merkwaardig bleek het dezer dagen bij ons, door eind Januari, begin Fe bruari, twee vaarzen te laten kalven, met bestemming voor de melkerij, de eene die zich wel als melktype liet aanzien, ook door den handel "t meest werd begeerd, bleek bij onderzoek melk te geven met een vetgehalte van 265 pCt.; de andere die een halve liter melk meer gaf, met een vetgehalte van 375 pCt. De melk die aan de zuivelfabriek te Genderen wordt' geleverd, en naar vetgehalte wordt uitbetaald, zal van laatstgenoemde vaars een aanmerkelijke prijsverschil uitmaken. Laten we aan nemen dat de cijfers elkander eenigs- zins gaan benaderen, blijft het een aan wijzing, om melkonderzoek op vetge halte niet te versmaden. "jammer dat ze hier in de streek, niet meer één van zin, één van [ge voelen zijn, dan konden zulke reken sommetjes meer in vervulling treden. De zoceven genoemde zuivelfabriek, die de laatste jaren door verbouwing en uitbreiding belangrijke verbeteringen heeft ondergaan, als die alle melk uit de naaste omgeving werd aangeboden ter verwerking, zou den beheerder on getwijfeld een iets hoogere prijs kun nen uitbetalen, ook zou de fok- en con ti ölevereeniging, in een nauwer ver band met haar kunnen samen gaan. Mogen we voor vast aannemen, dat jaarlijks plm. duizend bezoekers den fokveedag te Hoornaar bezoeken, dan is het hier in Genderen met zoo'n fok- veerdag met de belangstelling allertreu rigst gesteld. Vindt het zijn oorzaak, dat in het vereenigingsleven huisvrede breuk zit, die zich wreekt aan de al- gemeene belangen en welvaart der be volking in dit Brabantsch hoekje? Zou den we mogen hopen op de welwil lendheid van dhr. Bren zijne leer lingen, wanneer in Genderen wederom een fokveedag in uitzicht wordt gesteld, dien dag met een bezoek te willen ver eeren. Moge een nieuw leven in het ver eenigingsleven optreden, ten bate van het algemeen belang, zoodat we niet meer met beschaming op onze naburen behoeven neder te zien. Een abonné. AAN DE MELKVEEHOUDERS IN'T LAND VAN „ALTENA." Geachte Redactie. Met dank voor opname van mijn vo rige stukje vraag ik U nogmaals even het woord. Het spijt me eenigszins dat er nie mand op mijn schrijven, gericht aan mijn collega's melkveehouders in 't Land van Altena, ageerde. De feiten die ik noemde zijn niet tegen te spreken, dat was mijn overtuiging reeds bij pu blicatie. Wat ik nog' wel had verwacht, was, het nut der speculatieve fabrieken, tegenover de coöperatieve fabrieken, be pleit en verdedigd door den een of an deren „Anti-coöperator." Sommigen pro- beeren werkelijk dat nut te motivec- ren. Ook hierop tevergeefsch gewacht. Mag ik hieruit opmaken, dat alle le zers die dit onderwerp aangaat, het roerend met mij eens zijn? Als ik dit niet beter wist zou ik een vraag stel len, die ik thans in de pen houd. Ge lukkig zijn m'n ooren goed en probeer ik ze ook zoo goed mogelijk te ge bruiken. Zeer uiteenloopende, h.er- schende meeningen, heb ik dan ook opgedaan. Verschillende stemmen van niet coöperators, melkleveranciers aan de speculatie, mocht ik beluisteren die het inderdaad met mijn vorig schrijve eens zijn. Anderen achten het parti culier bedrijf meer solied dan de coöpe ratie. Weer anderen zien de coöperatie ook de fabriek te Nieuwendijk, als een greoten „boeman": Een wonderlijk standpunt wordt door deze laatste i i- genomen. Veelal zijn deze mensehen weinig handelbaar. Ze zijn, wat luin inzicht betreft, ongeveer 100 jaar ach ter bij de normale menschheid en zijn totaal niet in staat over een maatschap pelijk onderwerp mee te pra en. Het is de grofcp (remmers) die aan on ze vooruitstrevende boeren veel last bezorgen. Waar zijn dan de vruchten van het landbouwonderwijs en voor lichting gegeven in cursussen, de pers, enz. le-nz. Of is het pure onwil, die een gevolg is van moedeloosheid, ver oorzaakt door de nijpende malaise? Wat het ook is, dit staat vast. De raam- hoorigheid is zoek. De oneenigheid e verwarring lijken wel een crisis in de crisis. Reken,1 eir allen op. dat zich dit ter bestemder tijd zeker zal wreken. En dat door eigen schuld. Het schijnt ot oogen en ooren van velen op non activiteit gesteld zijn. Heel wat kleine boertjes verdwijnen nu reeds als melk boer van 't tooneel. De groote wor den kleiner. Het aantal melkkoeien ver mindert niet onbeduidend in Altena. 't Gevolg zal zijn, minder melkaanvoer, achteruitgang der fabrieken en een da ling der melkprijzen. Geen enkel zui velbedrijf ontkomt hieraan. Ook de fa briek te Nieuwendijk niet. Onthoucit dit wel, ook Gij die aan de speculatie leveren, want deze fabriek is het éi? de prijzen stelt. De coöperatieve fabriek is uit den nood der tijden geboren. Draag zorg dat ze in der tijden nood niet ondergaat. G ij leveranciers aan de speculatieve fa. b nik ken kunt onze coöperatie evenmin missen als w ij zelf. Als de fabriek te Nieuwen- dijk eens ophield te bestaan, dan was het ook met U ge daan. Bedenk dat en zendt Uw melk naar de coöperaue, waar Ge al.en thuis hoort. Waar schuilt het financieel gevaar om daar leverancier te zijn? E:i waar in bestaat die vermeende meerdere fi- nancieele zekerheid bij de particuliere fabrieken? Toon mij die eens aan! Zeg niet dat ik louter propagandist ben voor de coöpera.ie. Ik ben die wel, maar uitsluitend om de eenheid te be vorderen die ons sterker maakt in den crisis-strijd. Met U samen worstelen wil ik, om aan den nood der tijden zooveel mogelijk te ontkomen en dat kunnen we met onze melker.j op geen andere of betere manier dan ik hier boven omschreef. Dank aan den Redacteur. CO OPERATOR Az. Geachte Redactie, Wat mij betreft heeft de kwalificeering „rijmelaar", mij door Polybus toegedacht mij niet in het minst kunnen verstoren. De onbekende en vermoedelijk onbedui dende Polybus make dit slechts waar tegenover den bekenden criticus en dich ter A. Wapenaar, die in het Zondagsblad van „De Rotterdammer" van 12 Novem ber 4927, mij, in de bespreking van mijn tweeden bundel: „Uit zingende diepten" een waar dichter genoemd heeft. Ik acht mij daardoor dan ook van de onaangename verplichting ontslagen voor eigen persoon te moeten strijden. Overi gens is het de lezers van het Nieuwsblad nu vaak genoeg gezegd dat ik geen dich ter ben. Ik ga op dergelijke algemeen heden dan ook niet meer in. Alleen moet ik nog opmerken dat het onlangs door mij geplaatste gedicht„Het moderne vers" gericht was tegen de moderne poëzie (vooral tegen veel van de christelijke poëzie van onzen tijd), zooals die lezen kan, heeft kunnen be grijpen. De raad van Polybus om in het Nieuws blad geen z.g. „moderne verzen" meer te plaatsen, doet in dit licht dus wel eigenaardig aan, en ik kan mij voorstel len, dat de ontdekking zijner vergissing voor hem nog minder „behagelijk" zijn zal dan het gedicht zelf. Ofschoon óók daarin wel dingen voorkomen waaronder zijn neutrale gezelligheid zich onbehagelijk gevoeld zal hebben. Op mijn beurt raad ik Polybus daarom voor het vervolg aan: Sla dergelijke inspi raties toch over wanneer ze u onpasselijk maken. Dit zal de eenigste remedie voor u zijn, want ik kan u niet garandeeren dat zij geheel zullen uitblijven, wanneer tenmin ste de redactie van dit blad er zoo over denkt als ik. Wat ik echter met „De Zaaier" van Harold (Polybus spreekt soms in het meervoud), te maken heb, begrijp ik niet. Of het moest soms zijn dat u als lid van het gilde der dappere straatjeugd, niet kunt verdragen dat iemand gewetens halve opkomt tegen het sarren en na jouwen van een gevoelige, die niemand leed doende en stil eigen weg gaande, vér uitsteekt boven die blaffende straat keffers. Overigens zou ik Polybus in het licht der literatuurgeschiedenis willen aanma nen wat voorzichtiger met zijn oordeel te zijn. Tenzij hij voor een blunder onge voelig is. Als in de (zelfs buitenlandsche) letterkundige ervarene, zooals ik zie, zal hij begrijpen, wat ik bedoel. Anders kan hem de herlevende vereering van Bilder- dijk, den door de tachtigers in hun eerste glorie als dichter totaal genegeerde, ook in ons land wel iels leeren. Tenzij alweêr er voor Polybus niets meer te leeren i s, en hij daaraan de bevoegdheid meent te kunnen ontleenen, om andermans aarzelend spreken met schetterende woorden en klapperende zin nen te overstemmen. Wat hem niet gelukken zal. Veen. J. TIMMERMANS. ZALTBOMMEL. Op initiatief van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk is in haar kerk gebouw een samenkomst belegd van ver tegenwoordigers van verschillende kerk- genoodschappen, om officieel zitting te nemen in een Inter-Kerkelijken Raad, welke ten doel heeft het bevorderen van verschillende maatschappelijke belangen en vraagstukken, betreffende het moreele en sociale leven in het algemeen Aan dezen oproep is gehoor geven en zijn toegetreden tot den Kerkenraad de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken in Hersteld verband, de Chr. Geref. Kerk de Ev. Luthersche, de Hersteld Ev. Luther- sche, de Doopsgez. Kerk, de Remonstrant- sche, de Oud-Katholieke, de Vrij-Evang. Ieder dezer kerken benoemde één ver tegenwoordiger in den Raad, terwijl buiten dit aantal een Herv. voorzitter, Dr. Slote- maker de Bruine werd gekozen. Tot secretaris van den Kerkenraad en tevens tot officieel afgevaardigde van de Ned. Herv. Kerk werd gekozen Dr. E. L Smit, predikant alhier. Dr. Smit zal waarschijnlijk tevens directeur worden van het Inter-kerkelijk. Bureau dat zal worden gesticht. Aangezien de plannen nog niet ver genoeg zijn gevorderd is het nog niet met zekerheid te zeggen, of deze wellicht zeer omvangrijke arbeid voor Dr. [Smit ver- eenighaar zal zijn met zijn ambt als plaatselijk predikant alhier. Doch voor- loopig hoopt hij zijn ambtswerk op de gewone wijze te kunnen waarnemen. Bij de dezer dagen gehouden stem ming over de vraag of de eerstvolgende 40 jaar het beroepen van predikanten, het benoemen van diakenen enz. zal worden ter hand genomen door den Kerkeraad of door Kiescollege, werden ó04 stemmen, waarvan 473 voor Kiescollege en 434 voor Kerkeraad, zoodat men heeft gekozen het Kiescollege. De laatste jaren geschiedde dit door den Kerkeraad. ZUILICHEM. Donderdagavond jl. had alhier een gewone jaarvergadering plaats van de ver een. der school met den Bijbel. De op komst was matig te noemen. Door den voorzitter en secretaris werd met gevoel volle woorden het groote verlies, dat het bestuur dit jaar in het droevig ongeval met den heer D. v. d. Meijden overkwam, herdacht. Uit de verslagen bleek dat het kindertal ongeveer hetzelfde was gebleven en de financiën vooruitgaande zijn en dit jaar de rekening sloot met een batig saldo van f 230. De aftredende bestuurs leden werden allen herkozen, te weten de heeren E. van Dalen, W. L. Benchuizen, A. v. Vugt en D. L. van Haaften. Vrijdagavond j.l. vergaderde alhier de afdeeling Brakel en Omstreken van het Groene Kruis. Uit de verslagen bleek dat de vereeniging er gunstig bijstaat en met een batig saldo van f 989,58 het nieuwe jaar begint. Naar de voorzitter mededeelde zal de Rijkssubsidie met f 300 verminderd worden, wat dus een tegen valler is. VRIJHOEVE-CAPELLE. De kerkeraad der Ger. Kerk alhier ontving van een onbekenden gever een bedrag van f 500.met de mededeeling dit te gebruiken voor de verbouwing der oude consistoriekamer, om deze in te richten voor vergaderlocaliteit der ver schillende vereenigingen. Ook steeds in pakjes voorradig Dr.HEMMERS (Km ook per post geioaden worden.) Groote Afslag I co

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 4