Tweede Blad Ho. 5099 Vrijdag 20 Februari ^Abdijsiroop PUROL voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. li iiiiiernibriek. DE VERLOREN ZOON. Stop vlug dien GRIEP-aanval Huid RugpijnNierenPillen FEUILLETON BEHOORENDE BIJ HET Rugpijn, rheumatische pijnen en blaas- zwakte zijn vooral 's nachts een voort durende kwelling. En door de er aan gepaard gaande pijnlijke urineloozing, len denpijn, hoofdpijn en duizeligheid bezorgt een nieraandoening u rust noch duur. Uitstel maakt de zaak slechts erger zoo lang de nieren het bloed niet behoor lijk filtreeren, kunt gij niet gezond worden. Wek de nieren op tot hernieuwde werk zaamheid en kracht met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niermiddel, zonder eenige schadelijke bestanddeelen, kan zoowel door mannen als vrouwen, oud en jong met voordeel gebruikt worden. Door tal van menschen worden Foster's Pillen aanbevolen in gevallen van rheu- matiek, spit, ischias, waterzucht, nierzand en -gruis, en andere nier- en blaaskwalen. Begin nog heden met het gebruik. Bij alle drogisten f 1.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen der vorige raadsels zijn 1. De echo. 2. Een kopje dat van de tafel valt, want dat is eerder op den grond. 3. De roest. 4. De handschoen. De nieuwe raadsels zijn: 1. Wie kan er uitgaan.... en toch thuisblijven? 2. Wie heeft misschien wel 50 tan den en kan toch niet bijten? 3. Welke boer egt niet, ploegt niet, zaait niet, oogst niet? Welke ezel lust geen hooi, zelfs niet de heerlijkste klaver of ha ver? 5. Ik ben prachtig wit; keer me om, dan word ik zwart.... Rara wie ben ik? oom karei;. DE TOOVERDOOS. IV. „Ja, het is wel midden in den nacht," zei de pottenbakker, „maar ik zou toch erg graag de prinses willen zien, al was het maar voor een oogenblikje." De hond was onmiddelijk verdwenen, maar voordat de pottenbakker tijd had om tien te tellen, was hij al weer terug (Naar het Duitseh.) 4.) Mevrouw Helena beefde over haar geheele lichaam, toen zij den vreem deling het linnengoed zag aanhebben, dat zij zelf voor haar zoon gesponnen had en de letters, die zij er iop ge borduurd had. Zij had haar oogen, om anders niets in de kamer te moeten zien, strak op het jonge gezicht ge vestigd, dat ondanks zijn doodelijke bleekheid, een onschuldige, jongens achtige uitdrukking had. Dat hij een kind van welgestelde lieden moest zijn, had zij al gauw aan zijn kleeren ge merkt en ;a:an den toon, waarop hij haar om redding gesmeekt had. Een moederlijk gevoel bekroop haar en groo- te tranen rolden over haar gezicht. Toen kwam de oude huisknecht weer terug met een kruik frisch water en wilde de slapen van den bewustelooze gaan wasschen. „Laat ik dat doen," zeide mevrouw en nam hem de spons uit zijn handen. „Haal goede azijn en ook een flesch van onzen ouden wijn. Als hij weer tot bewustzijn komt, zal hij naar een versterking verlangen." Nu waschte zij het bloed uit zijn haar en hield de ijskoude spons aan zijn lippen. Daarvan kwam hij bij ken nis, sloeg zijn oogen op ten toen nij de edele vrouw, zijn redster, die bij zijn bed zat, herkende, wilde hijrecht- HET ERNSTIG AUTO-ONGELUK OP DEN OVERWEG BIJ BLERIK heeft aan drie personen het leven gekost, terwijl verschillenden gewond werden. De resten van de versplinsterde autobus, die door den trein werd gegrepen, op de plaats van de ramp. met de prinses. Daar zat ze nu in diepen slaap verzonken op den rug van den hond en zij was zóó schoon, dat iedereen natuurlijk dadelijk kon zien, dat zij een echte prinses was. De pot tebakker drukte heel voorzichtig èen kus op haar wang en daarna liep de hond weer hard weg met de prinses. Den volgenden morgen zaten de ko ning en de koningin aan het ontbijt en het prinsesje vertelde, dat zij zoo'n wonderlijken droom had gehad van een hond en een pottebakker. Zij had op den rug van den hond gereden en de pottebakker had haar op de wang ge kust. „Nu, dat is wat moois," bromde de koningin en zij overlegde bij zichzelf wat zij doen zou. Toen nu de prinses des avonds naar bed ging, moest er een oude hofdame bij haar komen zit ten, om te zien of het verhaal dat de prinses verteld had, een echte droom was of niet. De pottebakker wilde dien avond we der de prinses zien en daarom riep hij den hond met de oogen zoo groot als theeschoteltjes en liet hem de prin ses weer halen. De hond nam de prin ses op en liep met haar heen, zoo snel hij kon; maar de oude hofdame trok haar pantoffels aan en snelde ach ter hem aan zoo* hard zij kon. Toen zij zag, dat de hond met de prinses in ie'en groot huis verdween, dacht zij bij zichzelf: nu weet ik genoeg en met een stuk wit krijt teekende zij een groot kruis op de deur. Daarna ging zij naar het kasteel terug en ging slapen. Even later kwam de hond ook terug met de prinses, maar toen de slimme hond zag, dat er een kruis op de deur van het huis van den potte bakker stond, nam hij ook een stuk krijt en teekende kruizen op alle deuren van alle huizen in de heele stad. Dat was natuurlijk erg slim van hem, want nu kon de oude hofdame onmogelijk de deur van den pottebakker meer vin den, want nu stonden er kruizen op alle deuren. Den volgenden morgen vroeg gingen den koning en de koningin en de hof dame en alle anderen van het hof naar buiten, om te zien waar de prinses ge weest was. „Daar is het", zei de koning, toen hij het eerste kruis op de eerste deur zag. „Neen," zei de koningin, die een op gaan zitten en beginnen te praten. Zij dwong hem met zachten drang te blijven liggen en haar te laten begaan. „Ik voel me al wat beter," zuchtte hij halfluid, terwijl hij naar haar hand greep om ze aan zijn lippen te drukken. „O, wat doet u veel voor mij! Als mijn moeder u eens zien kon. En u kent mij niet eens en moet wel het ergste van mij denken. Laat mij eerst vertellen hoe alles gebeurde." „Vandaag niets meer," viel de vrouw hem in de rede en legde zachtjes haar hand op zijn lippen. „U hebt te veel bloed verloren, dat moet u eerst weer terugkrijgen. Ik laat u nu aan de zor gen van mijn huisknecht over, die van nacht bij u zal waken. Ik hoop, dat u zal slapen en morgen reeds weer halt genezen zal zijn. Goeden nacht!" Zij ging de kamer uit, zonder een blik op al de voorwerpen te slaan, die zulke bittere herinneringen aan haar moesten opwekken. Toen zij echter op de donkere gang stond, leunde zij een oogenblik met haar hoofd tegen den muur en snikte het uit. Het duurde slechts enkele oogenblikken, toen hield zij haar hoofd weer rechtop en ging naar beneden naar haar dochter. „Valentijn zegt, dat er geen gevaar bij is," zei zij. „Laten wij gaan sla pen." „Moeder", zei het meisje, „gelooft u dat hij een moordenaar is? Hij heeft iets i n zijn gezicht, alsof hij geen dier kwaad zou kunnen doen, laat staan een mensch." „En toch, hoe is hij in die herberg gekomen," zei de moeder „Omdat hij een vreemdeling is," viel de dochter haar in de rede „Hij sprak ander kruis op een andere deur zag, „daar is het!" „Maar daar is er nog een en nog een en nog een", riepen ze allemaal door elkaar en toen zagen zij dat het hopeloos was om op die manier uit te vinden waar di prinses geweest was. De koningin echter was een schran dere vrouw en zij wist nog een hee- leboel andere dingen dan alleen hoe ze haar gouden kroon moest dragen en haar sleep ophouden. Zij nam een heele groote. gouden schaar en sneed een groot stuk zijde in kleine stukjes en maakte daarvan een zakje, dat zij met heele kleine boekweit korreltjes vulde. Dit zakje bond ze op den rug van de prinses en toen dat klaar was, knipte ze een heel klein gaatje in het zakje, zoodat de korreltjes eruit zou den vallen overal waar de prinses liep. 's Avonds nu kwam de hond weer en nam de prinses mee op zijn rug en rende ermede naar den pottebakker, die de prinses zóó mooi vond, dat hij wenschte een prins te zijn om met haar te kunnen trouwen. (Wordt vervolgd). Vergadering van den raad der ge meente Poederoijen op Donder dag 12 Februari 1931 des n.m. 3 uur. Tegenwoordig alle Leden. Voorzitter: Weth. j. W. Brienen, wegens ziekte van den Burgemeester. Secretaris: j. S. Deurloo. De Voorz. opent de vergadering en spreekt den wensch uit dat de Bur gemeester door een spoedig herstel een volgende maal weer op zijne plaats aanwezig zal kunnen zijn. Hij wenscht in deze eerste vergadering in het nieuwe jaar, den leden alles goeds voor 1931. Na beëediging van den plaatsver vangend secretaris, worden de notu len der vorige vergadering gelezen en vastgesteld. Ingekomen zijn: Brief van den Commissaris der Koningin in Gelder land, betreffende de herbenoeming van den heer S. v. Dalen als Burge meester dezer gemeente,. Kon. Besl. tot goedkeuring van de raadsbesluiten tot heffing van opeen- geen Zwitsersch-Duitsch, hebt u dat ook gehoord, moedertje?" „Het is nutteloos daarover te den ken," zei de moeder kortaf „Ga naar bed, het onweer is ook opgehouden Toen gingen zij slapen, nadat Lize nog eerst het avondgebed had gelezen Het was reeds lang na middernacht en geen van beiden had nog een oog dicht gedaan. Lize zag steeds de trouw hartige verschrikte oogen van den vreemdeling, hoe hij haar hulp inriep om haar moeder voor hem gunstig te stemmen en het bloed aan zijn voor hoofd en de roode veer en dan hoorde zij weer de stem van de vrouw, die zich op de brug tusschen de vechtenden had geworpen Mevrouw Helena lui sterde echter naar boven Want juist boven haar slaapkamer was het ver trek, waar nu de verwonde lag en zij dacht er aan, hoe menigen nacht zij tot aan den morgen had wakker gele gen, om te wachten, tot André van zijn drinkgelagen zou thuis komen en als zij eindelijk de waggelende voet stappen hoorde, had zij geweend in- plaats van geslapen Nu was het boven stil Slechts hoorde men af en toe het kuchen van den ouden Valentijn Me vrouw Helena zat rechtop tegen haar kussen geleund en probeerde te bidden. „O God", bad zij, „laat hem daar in den vreemde eene moeder vinden, di,e hem in den nood helpt en als niemand zich meer om hem bekommert, laat hem dan den weg naar zijn eigen moe der terugvinden Laat mij niet sterven voordat in zijn handen in de mijne ge had heb" De dag kwam nog grauw en nevelig door de kleine ronde vensters in de „Voor de Borsf~ ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestoüe Abdijsiroo») ten op de Grond-, Personeele- en Vermogensbelasting. Besluit van Ge deputeerde Staten van Gelderland tot vaststelling der rekening over 1929 en tot goedkeuring der begrooting voor 1931 en nog enkele andere stuk ken, welke alle voor kennisgeving worden aangenomen. Op een verzoek van den. heer G. de Groot, onderwijzer aan de O. L. School te Poederoijen, om eervol ontslag als zoodanig, wordt besloten dit ontslag te verleenen, met ingang van den datum door B. en W. te bepalen. Verzoek van het Kerkbestuur te Poederoijen 0111 eene tegemoetko ming van f 50.in de ten behoeve van het torenuurwerk gemaakte kos- kamer, toen mevrouw Helena reeds uit bed "kwam en haastig haar kleeren aan deed „Slaap nog een uurtje kind," zeide zij tot Lize, die ook van plan was op te staan. „Ik zal intusschen naar boven gaan en kijken hoe onze gast het maakt." Het meisje bleef echter ook niet meer in bed. Zij stond stilletjes op, trok haar kleeren aan en sloop op haar teenen moeder na. Op de trap ont moette zij Dina, die een bord in haar hand had. „Hij heeft niet veel gegeten", zei de oude getrouwe. „Hij is nog erg zwak en zijn hand beeft als hij de lepel vasthoudt. Anders een heel aar dig mensch, juffer, en ik bijt negeer der mijn tong af„ dan hem te verraden." Het meisje gaf geen antwoord, maar ging naar boven. Daar kon zij, omdat de deur op een kier stond, den vreem deling in bed zien liggen, zijn hoofd een weinig oplichtend om mevrouw Helena te begroeten, die voor zijn bed stond en hem vroeg, hoe hij geslapen had. „Ik weet het niet, mevrouw," zei hij. „Mijn trouwe waker zal het beter we ten, of ik mij rustig gehouden heb of dat ik onzin gepraat heb en met handen en voeten geworsteld heb. Maar gedroomd heb ik zeker, de mooiste dingen, heelemaal niet van bloed en wonden. En toen ik vanmorgen wak ker werd, gaf het mij een steek in mijn hart, 'dat ik u gisteren zoo aan het schrikken gemaakt heb en dat u nog Jieelemaal niet weet, aan wien u die onuitsprekelijke goedheid bewezen hebt. Neen," ging hij verder, terwijl hij haar ten van herstel. Wordt na eenige be spreking toegestaan. Verzoek van de Vereen, voor ge zinsverpleging te Almkerh om sub sidie ten behoeve van haar Consul- tatieburreau voor zuigelingen, wordt na eenige bespreking afgewezen. Ingekomen is voorts een besluit van Ged. St. van Gelderland, waar bij wordt bevolen een gemeenschap pelijke regeling aan te gaan met de gemeente Nederhemert,. nu door on derling overleg niet tot eene schik king is gekomen. Het betreft hier de toelating van kinderen uit Neder hemert op de O. L. School te Aalst Ged. St. wenschen. thans dat de re geling zal worden aangegaan tegen den kostenden prijs per leerling en met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1928. De Voorzitter stelt voor, hierop in te gaan. Na eenige bespreking wor den door den Secretaris eenige pun ten naar voren gebracht, omtrent duur, opzegging, enz. der overeen komst, waarna met algemeene stem men besloten wordt deze regeling te treffen. Een ontwerp-besluit van B. en W. 0111 de begrooting voor 1930 met eenige posten aan te vullen, enkele te verh oogen en andere te verlagen, wordt vastgesteld. Burgemeester en Wethouders die nen voorts in een ontwerp-besluit tot aanvulling der begrooting voor 1931 ten doel hebbende, de beschik baarstelling van 17000 gulden voor schoolbouw en het aangaan vaneen geldleening daarvoor, en de verant woording van de door de Vereeni- ging tot stichting en instandhouding eener school met den Bijbel te Aalst te storten waarborgsom, afgerond op f 2500. De heer v. d. Sluis vraagt hoe liet bedrag van f 17000 is samengesteld. De wnd. Secretaris zegt dat ruim f 12000 voor den bouw gevraagd wordt, f 800 voor aankoop van grond en ruim f3500 voor eerste inrichting der school. Het bedrag is naar boven op f 17000 afgerond. De heer v. Os is tegen het bedrag, dat naar zijn oordeel veel te hoog is. Men bouwt tegenwoordig eene school van twee lokalen voor f 7000 De heer v. d. Sluis wil een nieuw bestek doen opmaken, daar liet be stek, dat thans is overgelegd, al een paar jaar oud is. De Secretaris zet uiteen, dat het bedrag van f 17000 natuurlijk maar een norm is voor de begrooting. Wij weten op het oogenblik nog niet, hoe hoog de aanbesteding uit zal vallen. Vanzelfsprekend wordt niet meer aan de Vereeniging beschik baar gesteld dan noodig is. Of men het recht zal hebben in het stadium, waarin deze zaak ver keert, aan de Vereeniging een nieuw bestek te vragen, betwijfelt hij. De Voorzitter merkt op, dat het in het algemeen wordt aangenomen, dat sedert het maken van het eerste bestek de materialen wel goedkooper zijn geworden en de aannemingssom wel onder de raming waar we nu mee te doen hebben, zal blijven. De wnd. Secretaris zegt, dat het hand greep, toen hij zag, dat zij hem weer het spreken verbieden wilde, „nu laat ik u niet weggaan, al was het ook voor de koorts beter, dat ik vier eni twintig uur geen woord sprak. Het (ma^akt mij dol, zoo te liggen en u te laten denken, dat uw moeiten en zorgen aan een mensch besteed zijn, die beter op stroo behoorde te liggen te midden van leegloopers en twist zoekers die half dood op de straat gevonden waren. Dat het zoover met mij gekomen is, heb ik aan mijn eigen wijsheid te danken, die altijd denkt, dat met moed en een goed geweten nog niemand in het ongeluk gekomen is. Mijn vader heeft vaak genoeg zijn hoofd geschud en mij gewaarschuwd: Pak geen pek beet, als je schoone vingers wilt houden en wanneer je niet wilt meehuilen, meng je dan niet onder de wolven. En toen ik van Augs burg wegreisde, hoe heeft mijn moeder mii op het hart gedrukt, slechts goede huizen binnen te treden en alle slechte gezelschappen te mijden. Maar het kuiken was weer wijzer dan de hen. Want ziet u, mevrouw, van huis uit ben ik een vroolijke kameraad en mijn vaderstad, hoe mooi zij is, en hoe vroolijk van tijd tot tijd, was mij te eng en ik wilde de wereld zien. Toen trok mij Zwitserland aan, waarvan va der mij vaak verteld had. Hier in Bern heeft hij zijn leertijd doorgemaakt, bij den rijken lakenwever Aufdembühel, dien u zeker wel zult kennen. (Wordt vervolgdX Jfiwwsblad Griep is een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie slijm - bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel, en Uw gestel ondervindt den gunstigen invloed. Onovertroffen bij Hoest Griep - Bronchitis - Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs PI. 1.50, Fl. 2.75, F1.4:50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 et). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen doof Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apotb. eo.Drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5