Eind 30 QO R KUM <4Telef. 266. Dag:- en Avondlicht. Lijsten in alle maten. Bij öriep'l" K E UN EN=MALING RE HET BRILLENHUIS KERKSTRAAT 30. SPiOR's MOSTERD ANTOOU REMIE Levering m Drukwerk Firma L. J. Veerman, I6 klas werk Vergrootingen naar elke FOTO. Specialiteit BIJDRAGEN H. VAN DER VEN - Den Bosch Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. HEUSDEN. bedrag, wat op de begrooting ge plaatst wordt, dus van geen invloed is. Men zou dit weliswaar bij voor baat kunnen verlagen, doch het nut daarvan ziet hij niet in. De heeren v. d. Sluis en v. Os houden zich er aan, dat men wel een nieuwe raming en bestek kan indienen. De Voorzitter zegt, dat hij dit dan wel aan de Vereen, wil vragen. De heer Maas zegt, dat men voor den grond f 1200 vroeg en toen B. en AV. daar bezwaar tegen hadden, die grond voor f 800.kon worden aangekocht. De heer v. Ooijen: neen, hij wordt niet gekocht voor f 800, de vereeni- ging vraagt nu maar f 800.De rest legt men er zelf bij. Na nog eenige bespreking brengt de Voorzitter het voorstel om de begrooting aan te vullen in stem ming. Vóór stemmen de heeren v. Ooijen, ten Hagen en de Voorzitter. Tegen de heeren v. d. Sluis, M. v. Os en G. v. Os. De heer Maas ont hield zich. De Voorzitter licht nog toe, dat Lij als waarnemend Burgemeester dit voorstel moest doen, daar B. en AV. aan hoogerhand hebben gezegd noodgedwongen medewerking aan dezen schoolbouw te verleenen, om dat deze thans door. den Minister wordt bevolen. Benoeming stembureaux. Benoemd worden tot leden te Aalst de heeren A. J. Maas, \V. v. d. Sluis en J. H. Ruger. Tot plaatsvervan gende leden de heeren M. v. Os en G. v. Os. Stembureau Poederoijen: de hee ren J. AV. Brienen, J. N. G. Hassel- man en H. v. AVestreenen. Plaatsver vangers de heeren G. ten Hagen en A. Hasselman. Benoemd tot leden van het Hoofd stembureau voor de verkiezing van leden van den raad: de Burgemees ter, voorzitter, J. AV. Brienen, A. J. H. Maas, M. v. Os en H. v. AVestree nen, eh tot plaatsvervangers de hee ren AV. Bok, G. ten Hagen en A. Hasselman. Vervolgens worden met algemeene stemmen herbenoemd tot leden der Commissie tot wering van school verzuim te Aalst: de heeren J. H. Ruger, AV. v. d. Sluis en G. C. Haas- akker, te Poederoijen de heeren H. v. AVestreenen, J. AV. Brienen en J. N. G. Hasselman. Nog wordt vastgesteld het kohier der hondenbelasting over 1931, en besloten een post op de begrooting uit te trekken om in dringend nood zakelijke gevallen ©enigen steun aan werkloozen e.d. te kunnen geven. Hierna sluiting. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpenMijnhardt's Grieppoeders. Hoofdpijnpoeders. Verkoudheids- poeders. Kiespijnpoeders. Hoest poeders. Maagpoeders. Rheumatiek- poeders. Op poeders en doos staat de naam Mynhardt. Let bij het koopen hierop I Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Vooij aarskeuring van Springstieren. De Voorjaarskeuring van Springstieren zal worden gehouden te ALMKERK op Vrijdag 13 Maart a.s., des namiddags 2.30 uur voor de gemeenten Almkerk, Dussen (gedeeltelijk), Giessen, Ryswijk, de Wer ken c a., Werkendam en Woudrichem. Te WAALWIJK op Dinsdag 17 Maart a.s., des voormiddags om 9 uur voor de gemeenten Drunen, Sprang-Capelle, Waal wijk en Waspik. Te GENDEREN op Dinsdag 17 Maart a.s., des namiddags 2.30 uur voor de ge meenten Andel, Dussen (ten oosten van den Kornschen dijk), Eethen, Veen en Wijk c.a. Te HAARSTEEG op Dinsdag 17 Maart a.s., des voormiddags 11.30 uur voor de gemeenten Engelen, Hedikhuizen, Herpt, Heusden, Oudheusden c.a., Nieuwkuik en Vlijmen. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Er zijn menschen, die denzelfden fa milienaam dragen als ik, en van adel zijn. Nu zegt men dat mijn stam ook nog van adel is, maar dat een mijner Wijnhandel HEUSDEN. Telef. No. 8. Telef. No. 8. Brillen - Barometers - Leesglazen enz. Dan ook, dat een 3e bevolking der aarde zich bevinden in Rusland en Chi na en deze menschen leven momenteel van zeer weinig, het ligt dan ook meer in de mindere afname, dan aan over- j productie. Nederland heeft zijn bestaan in den landbouw, klein gedeelte industrie en den ruilhandel. Heeft de Ned. Regeering ook een taak in dezen vrijhandel? Volgensspr. f sulks dat tusschen de ijspec- moet de handelspolitiek, welke bijna -v-e Ingelanden Waersluyden ende Ge- driéte leuwen is gevoerd, worden ge- Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den Boininelerwaard. 31). aanpassen de ërfden van Almkerck, Waart hu ij sen en- de Emmickhoveu, daaronder begrepen Ganswijk alle in den landen van Al tena, ende de hoofdingelanden waers- man ende Geërffden van Andel en Gies- sen mitsgaders Schout Borgemeester en land is reeds de derde druk verschenen gterffden van Wijck en Veen, bij ac- van den bekenden Amerikaan, Lindsey. »?01^ -.^5 Reglement omdat den 4en Ook heerscht er crisis op 't gees- '^eiIwas gearresteerd en vast telijk terrein en wel, de aantasting van gesteld, sekere peijl boven het welken het gezag. Na dit onderwerp, dat wijzigd, daar zij zich moet aan de omstandigheden. Dan wordt ook nog behandeld, crisis op 't terrein der zeden, met ge volg, vele echtscheidingen. In Neder- voorouders den adellijken titel heeft laten varen. Hoe kan ik nu van adel worden W. d. W. Ik ben eigenaar van een sloot en nu is bij gemeentelijke verordening verboden dat in die sloot eenden en ganzen mogen zwemmen. Kan de raad zoo iets ver bieden voor een eigen water D. K. R. Drie jaar geleden nam ik een hypotheek van een hypotheekbank op mijn land, tegen een rente van 5y8 percent. Nu kan ik geld krijgen tegen 4 percent en zou dat nu willen nemen om de bestaande hypotheek af te lossen. Moet de bank daarin bewilligen A. J. v. Z. de scheidingslinie der erven. Om weg te krijgen kunt U een civiele van ae actie instellen en daarvoor moet U tot een advocaat-procureur wenden. zich Ik pachtte een stuk weiland bij in schrijving. Nu zegt de Notaris dat ik de kosten moet betalen van het paeht- contract, omdat de verpachting niet pu bliek is geweest. Naar mijne meening is de verpachting wel publiek geweest en behoef ik die kosten dus niet te be talen. Is mijne meening juist W. X. Door een of meer organisaties werd bij een Gemeenteraad een adres ingediend om aan georganiseerde leden een aanvul lende uitkeering te verstrekken als steun. Op deze adressen werd door de meer derheid van den raad oorspronkelijk af wijzend beschikt, In een latere verga dering werd op voorstel van een paar leden een kleinigheid gedaan. Wanneer nu noch voor, noch tijdens de behandeling dier adressen, geen woord is gesproken dat toekening van het gevraagde in strijd zou zijn met de bestaande jurisprudentie of wet, zoo vraag ik U, welke gevolgen kan het hebben voor b.v. een Secretaris der gemeente, wanneer hij in een inge zonden stuk dan schrijft „zoo ook had de raad van (naam) te „onderzoeken of hij bevoegd was om de „voorgestelde regeling te treffen en bij „dat onderzoek is komen vast te staan, „dat de raad, volgens de bestaande ju risprudentie daartoe niet bevoegd was". Wat is dan aan zulk geschrijf te doen Ie door raadsleden, beledigde 2 door ingezetene A. X. Een zoon van een kennis van mij heeft een paar weken geleden met een vriend in de kerk onder den dienst zitten kaarten De politie zag het en maakte proces verbaal tegen hem op. Op grond van welke wetsbepaling kan zulks geschieden W. X. Dit valt onder artikel 146 van het Wetboek van Strafrecht, dat o.m. spreekt van het opzettelijk verwekken van wan orde, waardoor een openbare godsdienstige bijeenkomst wordt gestoord. De maximum straf is ééne maand gevangenisstraf of honderd en twintig gulden bsete. Mijn buurman heeft aan den rand van een sloot, die half van hem en half van mij is, wilgenboomen staan, die mijn vrucht- boomen, die aan mijn kant van de sloot staan, erg benadeelen doordat zij de zon tegenhouden. Kan ik daar wat tegen doen en, zoo ja, wat D. d. K. Hoogopschietende boomen mogen niet staan binnen den afstand van twee meter Alhier hebben we een openbaar veer.. De - veerman weigert mij over te zetten, omdat hij nog wat geld van mij moet hebben wegens geleverde aardappelen- Mag hij dat doen, als ik hem het veer geld contant betaal B. Een koopmam De veerman is verplicht U over te zetten de onbetaalde aardappelen hebben daarmede niets te maken. DONGEN. Zaterdag werd de heer A. N. J. Thomeer, in leven Rijks-Ontvanger alhier, begraven. De harmonie „Aurora", waar van de overledene bestuurslid was, bewees de laatste eer. Een krans van de har monie en een van het Oranje-comité werden aan de lijkbaar gehecht. Onder degenen die de lijkstoet volgden, zagen wij o.m. Burgemeester Switzar, de Wet houders, de Raadsleden, de Gemeente- Secretaris, Ambtenaren van Belastingen en van Gemeente-Secretarie, Bestuur van de Harmonie, het Oranje-comité „Arka", Sociteit „de Eendracht" en vele Notabelen. Met den heer Thomeer is een ernstig werkzaam man, voor een ieder steeds bereid, grafwaarts gedragen. Naar wij vernemen, zal de dag en nachtverbinding der telefoon 1 Maart a.s. in werking treden. WERKENDAM. Op uitnoodiging van de A.R. Kiesvereen. sprak Woensdag 11 Febr. j.l. in 't Gebouw van Chr. Belangen, de WelEd. Gestr. Heer Chr. v. d. Heu vel, lid van de Tweede Kamer, over het onderwerp „De landbouwcrisis." Op gebruikelijke wijze werd deze ver gadering door den voorz. geopenld. Niemand kan, aldus voorz., in zijn openingswoord de middelen tegen de crisis aangeven, zoowel zegening als volksvertegenwoordiging moeten vra gen in Qods kracht, hoe moeten we in deze dingen leiding geven. Als men het goed ziet, alzoo spr., is achter deze crisis een geestelijke crisis, welke veel erger is en tenslotte worden moet. Hierna werd het woord gegeven aan den spreker van dezen avond. Volgens hem kan men feitelijk niet spreken van een crisis in dezen tijd, maar meer een ontwrichting; men ziet dit vrijwel op elk terrein, zoowel eco nomisch, maar ook op politiek en gees telijk terrein, enz. Thans zijn in West Europa ruim 10.000.000 werkloozen en dus de huis gezinnen meegerekend wel op 40 mil- loen geschat kan worden, behalve nog degenen die met halve kracht arbeiden. Nederland bestaat uit plm. 900.000 H.A. akkerbouw, 't welk bij een mid delmatige opbrengst in de jaren 1925 1928 opbracht, f450.000.000 en nu nog geen volle f 250.000.000. De regeering kan dan ook, zegt spr., gezien de omstandigheden, slechts zoo danig helpen, dat het eenige verlich ting zal geven, maar meer ook niet. Als algemeene oorzaak moeten wij waar schijnlijk voor deze crisis aannemen, de enorme wereldvervorming na den grooten oorlog, in 1929 is de groote in zinking gekomen. werd uiteengezet, werden door een 8- tal. aanwezigen vragen gesteld, welke werden beantwoord. Door ds. Jonker werd de vergadering met dankgebed gesloten. De zaal was goed bezet, vooral de boeren waren sterk vertegenwoordigd. WELL. Op Woensdag 11 Februari j.l. vierde de Christelijke Jongelingsvereeen. „Paulus" alhier haar 30-jarig bestaan. Aan de feestviering ging een redevoe ring van Dr. L. E. Smit van Zalt-Bommel in de Nederl. Herv..Kerk vooraf. „Calvijn" was het onderwerp der rede. Deze groote Hervormer, van wien meer invloed uit gegaan is op de Nederlanden, dan ooit van Luther, terwijl deze laatste ons toch. meer bekend is, werd ons duidelijk ge- teekend. Het spreekt van zelf, dat ook Calvijns tydgenoot Ignatius de Loyola behandeld werd in verband met de stroo mingen in de geestesrichtingen. Ten slotte besprak de predikant Calvijns be- teekenis voor den tegenwoordigen tijd-. Na 't verlaten van het kerkgebouw, kwa men leden, oud-leden en begunstigers bijeen rond de feestelijk gedekte tafels in, „Ons Huis". Aldaar werd het feest door Dr. E. L. Smit geopend met gebed en een inleidend woord,, waarna bij monde van den leider der vereeniging aan Dr. Smit hartelijk dank wordt gebracht voor den kostbaren tijd, aan „Paulus" geschonken en de mooie rede. De voorzitter der vereeniging, A. de Koning,, hield een inleiding Secretaris E. de Koning, gaf zijn jaarverslag, evenals penningmeester Chr. v. Hees en biblio thecaris G. van Loon. De leideE mocht uit die verslagen con- stateeren de bloei der vereeniging 18 leden en 10 adsp. leden, flink beaoek van de ringvergaderingen, waar zooveel te leeren valt, vooruitgang in fkiantiën en gelezen boeken. Vervolgens las oud voorzitter M. Groeneveld een verslag voor, waarin hij de voorn, gebeurtenissen schetste in de afgeloopen 30 jaar voorgevallen. Vooral dit viel zeer in den smaak. Ook was het zeer terecht, dat de leider in zijn dank woord aan den oudvoorzitter er op wees, dat het verslag bij veel nauwkeurigheid, toch. iets miste, namelijk de vermelding dat de opsteller zooveel had bijgedragen ora. de vereen, te doen worden wat zij nu is. Hij beval de Jong.vereen. nog steeds in de aandaeht en hulpvaardigheid van den oud-voorzitter aan. Afgevaardigden uit Heusden en Waspik brachten gelukwenschen aan de feestvie rende vereeniging, die door den leider beantwoord werden. Verder vulden voor drachten, samenspraken en opstellen den avond, terwijl menig lied uit den lieder bundel gezongen werd. Vriendelijke meisjeshanden zorgden dat ieder goed voorzien was van chocolade melk en broodjes terwijl de sigaren duchtig aangesproken werden. Ondanks het ruwe weer buiten, dat nu en dan het hooren van de voorgedragen zinnen belemmerde, was er binnen een prettige stemming die de menschen tot 12 uur bijeen hield. geenen van hunne watermolens die op breedvoerig enc*e *n ^-lm haare wateren waren uijtmalende zouden vermogen te ma len dat dat wijders deselven molen haar zouden moeten Regaleeren naar den peijlmolen van St. Anthonis wanneer zij tot het voorsz. peil waeren ge malen den molenaar van den voorsz. peijlmolen uitslaende de andere insge lijks terstond zouden moeten uytslaen zonder lager of hooger te malen, op peene soo eenige molenaar bevonden mogten worden boven het voorsz. peijl gemalen te hebben voor de eerste maal soude verbeuren veertig ponden te veer tig grooten 't pond, dat des niettegen staande de molenaar van het pomp- veld, item die van Veen mitsgaders van den polder den Biesheuvel gele gen onder Wijk en Veen, lande van Heusden, op den 8sten dezer maand April hebben hunnen gelasten zonder zig naar den voorsz. peijlmolen te re- guleeren vijf a zes duijm boven het peijl aan eten steenen Heul gesteld, te malen, Tt welk zoo niet en behoort, zoo zal de geregtbode van der stede Heusden en landen van dien, uijt te naam ende van wegen d'Heer Tierk Hanedoes in qualiteijt als schout van Emmikhoven en Waerdhuijsen sig (sa lvo salario) gelieven te vervoegen aan d'Heer Philip Verhagen schout van Veen als waarsman van het Pompveld, item aan den voorn, schout van Veen fungeerende als waarsman van Veen mitsgaders Gerrit Bax als waars man van den Biesheuvel ende zelve uijt te inamen; als boven, ieder in het bijzonder geregtelijk bekeuren en calangeeren in eene boete van veertig ponden te veer tig grooten 't pond omme de zelve boete in handen van gemelde Heer Tierk van Hanedoes in qualiteijd voorsz. binnen den tijd van ses dagen naar het in kaseeren deses te komen betaalgn ende in Cas van weijgering ter gever- satie ofte geen Cathagoris antwoord, zoo protesteert wel expresselijk van alle kosten, schade en interesse be- reijts geleden ofte nog te leijden, om- me die te verhaalen door en zoo den Heer insunant te rade werden sal levert copie deses aan een ieder en lateert uw wedervaren in geschriften actum 24 April 1744 en was geteijkend C. van Brandwijk als gelastend uijtge- geven voor Copie en d'orginele acte van bekeuringen of insunuatiq.' dezes werd door mijn ondergeschreven Nico- laes van Caem geregtsbode over stad en lande van Heusden naar deszelfs forme en inhouden geexploifeert aan den heer Philip Verhagen, schout van Veen, fungeerende als waarsman van Veen omme ende tine deselve-is inhou dende actum den 22 April 1744." (N. van Caem.) (Wordt vervolgd). BREDA, 46 Februari. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 202 stuks vee, t. w. 52 stuks hoornvee, varkens en 150 biggen. Prijzen Kalfvaarzen f260tot f320. Biggen f 7.tot f 12.per stuk. Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. Vette vaarzen 5052 4548. Vette koeien 4548 4042. Vette stieren HandelHet slachtvee werd goed ver kocht. Voor kalfvee was veel belangstel ling, doch er werd weinig verhandeld. De biggenhandel was williger. Niettegenstaan de het slechte weer waren er veel boeren. Goed werk vereiscM zijn tijd. Lokkoopjes of goedkoop zijn beteekent even reclame, maar, schenkt geen blijvend vertrouwen.. daarbij goede stoffen en dat aan billijke prijzen is hetgeen wat aan een adres vertrouwen geeft. Steeds toenemende drukte is daar voor het beste bewys. Vraagt IJ ook de stalen van Costuums, Jassen of Mantels eens aan, uw keuze zal dan niet moeilijk vallen. Ook mime keuze voor werkkleeding. Dames- en Heerenkleermakery, BREESTRAAT 78, spoedig, net en billijk, door FOTO-ATELIER-COERTSE Fijne belepii Bordeaux-wijnen. TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6