Vierde Blad So. 5099 Vrijdag 20 Februari voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Binnenland. Aanvaring op de Lek Plaatselijk Hieuws BEHOORENDE BIJ HET Noodlanding van het 12e postvliegtuig. Het toestel ernstig beschadigd de bemanning ongedeerd. DE TOCHT KAN NIET DOORGAAN. Uit Amsterdam wordt gemeld dat het twaalfde postvliegtuig van de K.L.M. de P.H A.F.O., dat Donderdagmorgen te 7 uur van Amsterdam naar Indië is vertrokken hedenmiddag nabij Poplin een tusschenlanding heeft gemaakt en daarbij zoodanig is beschadigd, dat de toch niet zal kunnen worden voortgezet. De bemanning, bestaande uit de vlie gers Frijns en Both en de werktuigkun dige Bruinestein is ongedeerd. De post van het vliegtuig zal worden doorgezonden naar Praag en Zaterdag zal een ander vliegtuig van de K.L.M. de P.H.A.E Z. van Amsterdam vertrekken om de post over te nemen en door te vliegen naar Indië. Poplin ligt op ongeveer 100 K M. afstand van Praag. EEN PASSAGIERSBOOT EN EEN VRACHTBOOT GEZONKEN. Geen gemakkelijke redding der passagiers. Donderdagmorgen omstreeks half acht is tijdens den hevigen mist de passa giersboot „Reederij op de Lek II" bij het afvaren van den steiger te Slikker veer juist toen de boot de rivier wilde oversteken, aangevaren door de vracht boot „Stad Tiel" van de Reederij Van der Schuit te Rotterdam. De „Stad Tiel" trof de Lekboot in de voorsteven met zulk een kracht, dat beide booten binnen enkele minuten zonken Zij konden, in elkaar gehaakt, in de haven van de scheepswerf „de Maas" aan den grond worden gezet. Op de Lekboot bevond zich een groot aantal passagiers, vooral veel school kinderen, die op weg waren naar Rot terdam. Dank zij het feit, dat de vrachtboot „Koophandel" zich in de onmiddellijke nabijheid van de plaats der aanvaring bevoi d, konden allen aan boord van laatstgenoemde boot worden overgenomen. Een paard en eenige varkens aan boord van de Lekboot kon den niet worden gered en zijn verdronken. o VIER AUTO'S IN BOTSING TE WAARDENBURG. Woensdagmorgen halfzes heeft te Waar denburg een auto-ongeluk plaats gehad, aldus meldt de „Tel." Vier met vee be laden auto's zijn op elkaar gereden. Een auto van den heer Brand geraakte daar bij te water. Dit ongeval had plaats in een scherpe bocht die de rijksstraatweg bij Waardenburg maakt. Mede tenge volge van de gladheid van den weg en den scherpen bocht, geraakten drie andere auto's eveneens van den weg De auto van den veehandelaar Dieën bleef boven de sloot hangen, juist voor de plaats waar de eerste auto lag. De heeren Brand en Van Dieën kre gen ernstige hoofdwonden. Na door dr. Kielstra verbonden te zijn, konden zij hun reis vervolgen. GEVONDEN VOORWERPEN. 4 Glacé-handschoen. 1 paar Wollen Handschoenen. Te bevragen aan het Bureau van dit Blad. HEUSDEN. De kleinhandelsprijs van Boter en Eieren in deze gemeente is deze week als volgt Boter f 1.95 per K.G. Eieren 66y2 cent per stuk. Op verzoek van eenige abonné's zullen wij in 't vervolg iedere week deze prijzen onder Heusden opnemen. Zaterdagavond geven de Christelijke Jongensclub en Knapenvereeniging met medewerking van enkele niet-leden een teestavond in de Chr. Bewaarschoel. Op 't programma staaD o.a. een tooneelstukje benevens enkele voordrachten. Zooals uit de advertentie, voor komende in dit blad blijkt, geeft de alhier gevestigde Biljartvereeniging „D.O.S." in hotel „Het Wapen van Amsterdam" een concours. Veel mooie prijzen zijn door verschil lende personen geschonken die ook voor personeele prijzen worden beschikbaar ge steld, dus voor personen die wenschen deel te nemen ook al zijn deze geen lid van een vereeniging. De uitslagen van de competitie op de damclub waren Woensdag 1.1. als volgt Groep I de GraagBax 2 0 de Joode Deurloo 2 0 G. Jonker Pop niet gespeeld. Groep II SchreudersSwagemakers 11 FittersG. Jonker 11 Zondag j.l. herdacht dhr. L. J. J. Wassen den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij de oprichting der R. K. Lees bibliotheek St. Jozef als bibliothecaris in functie kwam. Hierom werd hij door den WelEerw. heer kapelaan Maas naar ver dienste gehuldigd, terwijl hij den jubilaris voor het vele dat hij voor de bibliotheek steeds belangeloos deed, een geschenk aanbood. De wensch werd geuit, dat de heer W. nog vele jaren met denzelfden ijver aan de bibliotheek verbonden mag blijven. ANDEL. De heer D. Verdoorn alhier, her dacht Maandag j 1. den dag dat hij 25 jaren als sluisknecht aan de Wilhelmina- schutsluis alhier werkzaam was AALBURG. Zaterdagavond vaarde een schip per uit Gent met zijn schip met zulk een kracht tegen het remmingswerk van de draaibrug, dat daaraan een schade van f 1500 werd toegebracht. Doordat Ds. 't Zandt uit Delft .1. Maandag verhinderd was, hoopt Zijn Eerw. thans aanstaande Maandag des avonds om half zeven in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. Bij de door de lidmaten der Herv. Kerk alhier gehouden stemming was de uitslag als volgt Kerkeraad 15 en Kiescollege 4 stem men, zoodat de Kerkeraad gehandhaafd blijft. AALST. Naar wij vernemen is aan den heer van der Ent, godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, door het Classicaal Bestuur de bevoegdheid ontzegd de godsdienstoefeningen te lei den. Evenmin mag hij huisbezoek doen en catechisaties houden. Een en ander is het gevolg van een conflict tusschen het Classicaal Bestuur en de Kerkvoogdij alhier. De alhier gehouden stemming om trent de vraag, of in de volgende 10 jaren in de Ned. Herv. Gemeente al hier, de Kerkeraad of de stemgerechtig de lidmaten het recht tot beroepen van predikanten zullen hebben, is door het Classicaal Bestuur vernietigd. Binnen eenige dagen zal een nieuwe stemming worden gehouden. De lidmaten wordt aanbevolen hun stembiljetten duidelijk en juist in te vullen Het moet zijn „Kerkeraad" of „Stemgerechtigden" en niet zooals bij de vernietigde stemming enkelen schreven „Kiescollege". ALM KERK. Naar wij vernemen hoopt op 25 Febr. a.s. de Gezinsverpleging alhier een algemeene ledenvergadering te houden. Onder groote belangstelling trad jl. Maandagavond alhier in de zaal van de Wed. Dekker op den heer Klooster man van Rotterdam met het onderwerp „De Russische toestanden onder het Bolsjewisme". Met spanning werd deze leerzame rede gevolgd. Bij de alhier gehouden stemming verkreeg de Kerkeraad met 146 stem men tegen 9 voor een Kiescollege en 3 van onwaarde, weder zijn bevoegdheid evenals voorgaande jaren. Beroepen bij de Herv. Gemeente te Valburg ds. Dönszelman alhier. '8 GRAVENMOER. Bij de gehouden stemming bij de Ned. Herv. Kerk, in verband op benoe mingen enz., werden uitgebracht 149 stemmen, waarvan 74 voor kerkeraad, 73 voor kiescollege en 2 van onwaarde. Zoodat dus kerkeraad blijft gehandhaafd. Wij vernemen, dat de heer J. van de Ruit, Hoofd der O. L. School alhier, zijne benoeming als zoodanig te Zoeterwoude heeft aangenomen. Deze benoeming verblijdt ons voor hem, doch niet voor de school en de gemeente, daar men deze goede sympathieke onderwijs kracht algemeen noode ziet vertrekken. Dinsdagavond vierde de Jonge- dochtersvereen. .Dorcas" onder leiding van den WelEerw. Heer Ds. J. Snoey, in het gebouw der Ger. Kerk alhier, met groote belangstelling van leden, begun stigers en afgevaardigden haar 9 jarig bestaan. De uitgebrachte verslagen ge tuigde van een goede verstandhouding. Het rijkverzorgde progamma werd tot aller tevredenheid afgewerkt en allen keerden na het middernachtelijk uur hoogst voldaan huiswaarts. HERPT. In de gehouden vergadering der Schuttery .St. Catharina" werd besloten dit jaar weder het traditioneele vogel schieten te houden met Pinksteren, bij gelegenheid der kermis. Als hoofdman werd gekozen de heer Jac. Kuijpers in de plaats van den heer S. van Sprang, die deze functie reeds jaren met veel ijver heeft vervuld. NEDERHEMERT. Bij de j 1. Maandag gehouden stemming, aangaande de Ned Herv. Gem. te dezer plaatse, werd met ééne stem meerderheid besloten.het beroepingswerk etc., de eerstvolgende tien jaren op te dragen aan het bestaande kiescollege. (Eiland) De Zangvereen. „Nut en Genoegen" hoopt op Zaterdag 28 dezer hare jaarlijksche uitvoering te geven. Door Baronesse Van Wassenaer zullen volgens 't programma enkele sopraan solo's worden gezongen, terwijl ook een paar blij- en kluchtspelen worden vermeld. Het geheel voorspelt voorzeker een gezelligen avond. NIEUWENDIJK. De laagste inschrijver voor het verzwaren van het dijkje, was de heer T. Versteeg Cz., voor de som van f4813. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Deze week werden de eieren ver handeld voor f5 a f6 per 400 stuks. Ds. Hagen van Delft trad als 4e spreker in dezen winter op voor het Comité van Win terlezingen. Spreker sprak in een heldere, ernstige rede over „Jefta en zijn dochter". De opkomst was geringer dan anders. Op het werk te 's Gravenzande had de arbeider T. v. d. S. het ongeluk een stuk hout op zijn been te krijgen. Hij moest zich direct onder geneeskundige behandeling stellen. Wegens de heerschende griep kon deze week het jaarfeest van de Naa krans „Martba" niet doorgaan, plan bestaat om dit op Woensdag 25 Febr. te vieren. De dochter van H v. d. S. Jz. struikelde over een hout met gevolg dat zij haar been zoo ernstig bezeerde dat de hulp van Dr. de Vries moest worden ingeroepen. In het Instituut werd een ver gadering gehouden om te komen tot op richting van een afdeeling Nieuwendijk van den bijzonderen vrijwilligen landstorm. Het woord werd gevoerd door de heeren F. Wisse, Jac. van Oord, Luitenant Groenendijk, Burgemeester Blok en Ko lonel Van der Linden. Tusschen het spreken in werd een film vertoond. Het doel van den avond werd bereikt, er is thans een afdeeling van de B. V. L. Bij den heer J. v. d. S. ontstond deze week een begin van brand aan zijn schuur. Door het krachtig optreden der buren wist men spoedig het bra.ndje te blusschen, zoodat men erger wrist te voorkomen. Aan de examens voor een vak diploma, die vanwege den Alg. Ned. Zuivelbond dit jaar te Breda en Arnhem gehouden zullen worden, hopen van de Coöperatieve Zuivelfabriek Altena" alhier 5 personen deel te nemen. Door de Coöperatieve Zuivelfabriek „Altena" zullen over het tijdvak 4 April 1930-31 Maart 4931 een zestal dek stieren worden gesubsidiëerd. OOSTERHOUT. (Oosteind). De tooneelvereeniging „Onze Vrye Uren" gevestigd in het café P. G. Michielsen aan den Groendijk alhier, gaf een uitvoering. Er werden verschil lende nummers ten beste gegeven. Zoowel muziek als voordrachten werden goed uitgevoerd. De tooneelvereen. „Onze Vrije Uren" kan dan ook op deze schit terend geslaagde avond terugzien. SPRANG. 12 Maart e.k. hoopt de Chr. Oranje- vereen. „Het Drievoudige Snoer" in het Geref. Kerkgobouw aan het Braggetje haar 2de jaarvergadering te houden. Bij deze gelegenheid zal één der be stuurders een onderwerp behandelen. J.l. Dinsdag en Woensdagavond kwamen de leden der afdeeling Sprang van de Chr. Fabrieks- en Transrort- arbeidersbond met hunne vrouwen ver- loofen en genooden in feestvergadering bijeen. Beide avonden was er een gezellige drukte. Verschillende voordrachten en samenspraken werden orgevoerd. Door ekkele leden werden met orgelbegeleiding verschillende Tenor en Baritonsolo's ge zongen. Met genoegen mag deze vereen, op deze goedgeslaagde feestavonden terug zien. SLEEUWIJK. Nanr wij vernemen zijn er reeds zooveel vereenigingen ingeschreven voor het concours dat op 2e Pinksterdag alhier zal worden gehouden, dat het reeds vast staat dat het zal doorgaan. De Kon. Harmonie „De Bazuin" uit Gorinchem zal 2e Pinksterdag een concert geven. UITWIJK. A.s. Zondag n.m. 2 uur, hoopt Ds. Pop afscheid te nemen van onze gemeente en den daarop volgenden Zondag 4 Maart zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te Spijkernisse. Zeer velen zien Z.Eerw. noode ver trekken. VEEN. Zondagavond j.l. hield de heer Bronkhorst uit Andel een lezing voor de Hervormde Jongel.vereen. „Eben-Haezer" in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk alhier. Ondanks het ongunstige weer was het lokaal geheel bezet. De voorzitter P. v. Helden opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom, in het bizonder de heer Bronk horst en zeide, dat deze geheel belangeloos voor de vereen, deze lezing deed. Speker begon met te laten zingen psalm 419:4 en 5. Daarna las hij een gedeelte uit Spreuken 4 en ging voor in gebed. Hij wees op den toestand der jongens waarmee zij hun ledigen tijd doorbrachten en hoe noodig dat het is dat er een jongelingsvereen. in een gemeen te bestaat. Nadat hij dit uitvoerig uiteen had gezet, werd gezongen psalm 25 3 en 6. Onder het zingen werd er een collecte gehouden ten bate der kas. Na het zingen wees spreker op den toe stand in het buitenland en ook dien van ons land en hoe dat wij staan tegenover Christus. Spreker wekte allen op om de vereen, te steunen en de jongeren om lid te worden. Na het zingen van psalm 86 6 sloot de Voorzitter met dankgebed de vergadering. WAARDHUIZEN. De ouderavond van de School met den Bijbel alhier zal d.v. gehouden worden op Donderdag 26 Febr. a.s., dus acht dagen later als aanvankelijk was bericht. Door den WelEd. Heer D. Potters, onderwijzer zal er een inleiding geleverd worden Het Vaderlandsche Geschiedenis onderwijs op de lagere school. In de pauze zal er gelegenheid zijn in de verschillende lokalen het werk te bezichtigen. Het woonhuis te bouwen door de heeren aannemers den Besten en van Sraten is niet voor rekening van A. Melsen zooals 't bericht vorige week vermeldde, onder Almkerk maar voor D. Jeingerius. WIJK. Vrijdag, 27 Febr. zal alhier door Mr. Verkerk van Hedel een lezing worden gehouden, waarbij de A,R. beginselen uiteengezet zullen worden. WOUDIUCHEM. Maandagavond kwam men in café de Wed. v. Bergeijk bijeen tot het hou den van de 41ste ledenvergadering der land- en tuinbouwver. Land van Altena alhier. De vergadering die slechts zeer matig bezocht was, werd geleid door den heer T. Biosheuvel, die allen welkom heette. De s."3cr. de heer H. v, Andel gaf na het lozen der notulen in zijn jaarverslag een beeld van den huidigen toestand op land- en tuinbouwgebied. Dat de vereeniging behalve door bijkomende omstandigheden ook door de malaise wordt getroffen laat zich begrijpen. De vereen, telde op 4 Jan. 1154 leden. Aan de veiling werden naast andere producten verhandeld 2919 H.L. aardap- pe len, 43983 K.G. appelen en 43366 K.G. pe ren, totaal tot e<en bedrag van f13273.67. De inkomsten der vereen, bedroegen f4 2534.82, de ui tgaven 12709.45, alzoo een nad. saldo f 174.63. Dit kastekort kom verminderd nvorden door een tegoed voor 1930 van f 105.69, terwijl ten laste van het boekjaar 4930 een bedrag van f160 stond, welk bedrag over 1929 verrekend had dienen te worden. De rekening, nagezien door de heeren C. M. Schaap en J. H. Verhoeven was in orde bevonden. Tot het nazien der rekening over 4931 benoemd de heeren M. Schaap en P. v. Vugt Jz. Het vei lings percentage (vorig jaar 5 pCt.) werd vastgesteld op 6 pCt. Er werden geen producten voor verplichte veiling aange wezen. De aftredende bestuursleden T. Biesheuvel en J. v. Andel werden met bijna algemeene stemmen herkozen terwijl in de plaats van den heer B. v. Vugt -tz. werd gekozen de heer G. van Andel, die deze benoeming in beraad hield. Om op de uitgaven te bezuinigen werden van enkele organisaties het lidmaatschap op gezegd, en werden verschillende gratifi caties verminderd. Voor het personeel der veiling bleef het salaris ongewijzigd. De uren en dagen waarop zal worden geveild zullen nader door het Bestuur worden geregeld. Een voorstel van het Bestuur om aan den emb.controleur over 4930 een salaris van f 400 toe te kennen werd afgewezen. Voorts werden nog enkele zaken van ondergeschikt belang besproken. Nadat de Voorz. de heeren van Hemert en de Lorm, die het stembureau hebben gevormd en de heer B. v. Vugt Az. voor hetgeen hij als bestuurslid voor de vereen heeft gedaan, heeft bedankt, sluit hij deze vergadering. Door de heeren Spiering en van Vugt werd dezer dagen van de fi ma Brinkmann en Niemeijer een motorspioeier met Listermotor, voor het bespuiten van vruchtboomen, aangekocht. Wellicht is dit de eerste in deze om geving. Het kinderkoor „Frisch Gezongen" alhier, zal op 25 Febr. a.s. onder leiding van den heer W. G. v. d. Heetcamp een uitvoering geven in het Gymnastieklokaal der le Op. School. De vorige week werd ingebroken in de alhier voor den wal liggende veer boot. Een bedrag van f 18 werd ontvreemd De dader(s) zijn nog niet bekend. Openbare vergadering van den Raad der gemeente 's GRAVENMOlR, op Vrijdag 13 Februari 1931, des namiddags 3 uur. Afwezig de heer A. van Willigen en Mevr. D. J. Millenaar-Loeff, met kennisgeving. Nadat de notulen der vorige ver gadering zijn vast gesteld, deelt de Voorzitter mede, dat de toestand dei- Hoofdstraat tusschen M. J. de Geus en H. Leenmans goed geworden is, door de aangebrachte keibestrating. Aan de Fokvereeniging V.l.O.S. wo.dt een subsidie verleend van f75.voor haar goedgekeurden stamboekstier. De rekening over het dienstjaar 19 9 van de Gezondheidscommissie te Waal wijk, wordt met algemeene stemmen vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de goedkeuring der gemeentebegroo i g 1931 door Ged. St., het verslag van uui Warenkeuringsdienst te Breda over het 3e kwartaal 1930, alsmede een schrijven van het bestuur der Chr. School al hier, waarbij wordt bericht, dat de gebouwen en de inventaris der school tegen brandschade verzekerd zijn voor resp. f 26000.en f 3000. Aangezien het raadsbesluit tot ver laging van het maximum aantal ver gunningen ingevolge de Prankwettot tot 4 door de Kroon is goedgekeurd, wordt met algemeene stemmen beslo ten, overeenkomstig het voorstel van B. en W. een verordening vast te stellen, waarbij het aantal vergunningen zoow ei voor wijk Straat als wijk Vaart wordt bepaald op 2. Goedgunstig wordt beschikt op de reclame hondenbelasting, van A. van Dongen, alhier. Met algemeene stemmen wordt be sloten, adhaesie te betuigen aan het adres der gemeente Arnemuiden, om ook na 1 Januari 1936, aan de gemee ï- ten vrijstelling te verleenen van de\er- plichting tot invoering van het vak „lichamelijke oefening" op de lagere scholen, omdat zulks, vooral voor oe kleinere gemeenten, zeker tot verzwa ring van den belastingdruk aanleiding zou geven. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten, tot wijziging der gemeente- begrooting 1930 en 1931, alsmede dc r armenbegrooting dier dienstjaren, vol gens overgelegd ontwerp. Een schrijven van het bestuur dei- Land- en Tuinbouwvereeniging alhie-, tot verlaging der landpachten, worut gerenvoyeerd naar B. en W., om prae- advies. De Voorzitter doet mededeeling van het verslag der Volkshuisvesting en van het Correspondentschap der Ar- Kicttw^blad f—o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 9