De zangver. „De Lofstem" gaf Zaterdagavond alhier een uitvoering. De zangstukjes, onder leiding van den heer A. W. v. d. Nat uit Sleeu- wijk, stonden op hoog peil en vol deden zeer. Ook het komisch gedeel te was wel verzorgd. Het geheel mag wel geslaagd heeten. SPRANG. J.l. Zaterdag speelde onze Korfbalclub N.E.O. alhier, een wed strijd tegen O.N.A. uit Tilburg. De wedstrijd eindigde met 62 in het voordeel van O.N.A. J.l. Donderdagavond werd in het Ned. Kerkgebouw alhier, de laat ste in dit seizoen te houden winter- lezing gehouden. Als spreker trad op Ds. v. Arkel, Ger. Pred. te Utrecht met het onderwerp „Biliam". Van het begin tot het einde v/erd dezen begaafden spreker door de tal rijke aanwezigen met aandacht ge volgd. Het was een leerzame avond. Van harte hopen we, dat het comité haar begonnen werk mag voortzetten. Alhier heeft zich een comité gevormd om gelden in te zamelen voor den Gereformeerden bond tot verbreiding der Gereformeerde be ginselen in de Ned. Herv. Kerk. Naast den kerkeraad hebben ook zitting in dit comité de heeren A. Smits Jz. en Joh. Versteeg Czn. VEEN. Bij de gehouden verhuring van weilanden, toebehoorende aan de Ned. Herv. Kerk en de Diaconie, was de opbrengst circa f 400 minder dan 't vorige jaar. Wegens ziekte van het onder wijzend personeel kan in de twee hoogste klassen der O. L. School geen les worden gegeven. Voor eene koeschaar op de uiterwaard „De Rijswaard" is de prijs ook aanmerkelijk gedaald. De prijs was gemiddeld f 40, vorig jaar f 56. In de gehouden vergadering van de Herv. J. V. „Eben-Haëzer", op j.l. Zondagavond werd duidelijk gemaakt, wat door deze vereeniging wordt verricht. De flinke opkomst van het publiek in de consistorie, getuigde daarvan. Tevens is door de vereeniging besloten zich aan te slui ten bij den Ring „Altena" van Ned. Herv. Jongel. Vereenigingen. VRIJHOEVE-CAPELLE. Op uitnoodiging van de Geref. Zendingsverreen., werd in het Geref. kerkgebouw alhier, j.l. Zondagavond een speciale zendingssamenkomst ge houden. Als voorganger in den dienst des Woords trad op Ds. Hakman, Geref. Pred. te Almkerk. Z.Eerw. deed dit naar aanleiding van een cler visioenen van den profeet Ezechiël en wel Hoofdstuk 47:1 12. In een boeiende predicatie werd de Kerk des Heeren tot gebed en offervaar digheid opgewekt. Het kerkgebouw was dicht bezet. WELL. J.l. Donderdagavond 7 uur had alhier in de Chr. school de jaarlijk- sehe ledenvergadering plaats, van de Vereen, voor Chr. school-onderwijs te Well. De tijdelijke voorzitter, tevens hoofd der school, ging voor in gebed, las vervolgens Pred. 12 18 en Spreu ken 22 6 en gaf naar aanleiding daar van een verhandeling over den eisch van Christ, onderwijs en de Christe lijke opvoeding thuis. Dank bracht spr. aan de dames onderwijzeressen voor de hulp van haar in het afgeloopen jaar ondervonden, en memoreerde de prettige samenwerking met het bestuur. Notulen werden gelezen en goedge keurd. Het jaarverslag van den penningm. sloot met een batig saldo. Dat is geen weelde, want er zijn nog vele dingen te vernieuwen in de school en boven dien is er nog schuld af te lossen. Het jaarverslag van den secretaris was ook nu weer, evenals altijd, nauw keurig bijgewerkt. Na het jaarverslag wees de secretaris op de verdiensten van den voorzitter, Ds. A. A. van Sti- priaan Luïscius, die in zijn tijd toen hij in Well en Ammerzoden herder en leeraar was, veel voor de school heeft gedaan en nu hij reeds 3t/2 jaar in Zoelen predikant is, de school nog steeds steunt. De vergadering stemt met den groo- ten dank, door den voorzitter aan het adres van Ds. Stipriaan Luïscius ge richt, door applaus in. Verder werd Dr. E. L. Smit bereid gevonden, het voorzitterschap te aan vaarden. Met algemeene stemmen werd dan ook Dr. Smit van Zaltbommel ge kozen. De aftredende bestuursleden H. Vos en M. Groeneveld, werden beiden met op één na algemeene stemmen herko zen en namen de benoeming aan. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Nog tijd over zijn de werd H. Vos in de gelegenheid gestelt, een brief van een schoolhoofd uit 1621 voor te lezen, waaruit merk waardigerwijze bleek, dat ook hij wees op de noodzakelijkheid van de Chr. opvoeding thuis, die veel te wenschen overliet. Nadat het hoofd der school deze ge noeglijke vergadering, die zeer goed bezocht was, met gebed gesloten had, bleven velen het gerestaureerde lokaal, met de nieuwe instrumentenkast, eens nader bekijken. WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 27 Febr. tot en met 5 Maart j.l., werd aan de vischmarkt alhier geen enkele zalm aangevoerd. Besteed werd voor snoek 4050 ct., brasem 2030 ct., voorn 912 ct. jein alver 910 ct., alles per pond. Onder het vee van den veehou der M. Schaap alhier, is de besmette lijke veeziekte mond- en klauwzeer ge constateerd. De bij het Classicaal Bestuur in gebrachte bezwaren tegen benoeming van den heer J. Smits Jzn., als ouder ling van de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn ongegrond verklaard. Voor de betrekking van onderwij zeres aan de 2de openbare school in deze gemeente, hebben zich 6 sollici tanten aangemeld. Donderdagavond hield de landb. vereen. „Samenwerking", in café Over- eem haar jaarvergadering. De heer C. M. Schaap opende met een kort woord deze samenkomst. De heer H. van Andel, secretaris, las daarna de notulen. Uit de rekening bleek, dat de inkom- -jm ap '£8'8QI uaSejpaq uappnq uajs gaven f34.64, batig saldo f24.21. De rolblok had opgebracht f 13.17, de uit gaven bedroegen f6.40, batig saldo f6.77. Hierdoor kon men drie aandeelen uit loten; uitgeloot werden de aandeelen van de heeren, S. H. Bax, B. C. van Andel en A. Vink Cz. Met bijna algemeene stemmen wer den tot bestuursleden herkozen, de hee ren J. G. van Hoven en Aart Vink Cz. Na breedvoerige bespreking overliet weder aankoopen van benoodigdheden voor het bedrijf, werd besloten, bij wijze van proef, dit weder ter hand te nemen. Door het Bestuur werd er echter op gewezen, dat allies a con tant zal moeten worden ontvangen, daar de vereeniging over geen kasgeld be schikt. De Voorzitter deelt nog een en ander mede, aangaande de T.B.C.-bestrijding onder het rundvee. Men achtte het gewenscht, dit onderwerp eens nader met een Dierenarts te bespreken. Voorts deelde hij mede, dat binnen kort in Almkerk een demonstratie met de greppelploeg zal worden gehouden, plaats en tijd zal nader worden bekend gemaakt. Bij een gratis-verloting waren de hee ren A. v. Vugt Az., B>. C. van Andel, J. H. Verhoeven, H. de Lorm, P. v. Vugt, Joh. Kant en IJ. M. Kentie de gelukkige winnaars. De Voorzitter deelt nog mede, dat binnenkort de Eere-voorzitter, de heer F. C. Huijser in zijn gezin zal terug- keeren. Hij hoopte, dat hij weer spoe dig in staat zal zijn, bij vergaderingen de leiding op zich te nemen. Hierna sluiting. WERKENDAM. De Chr. Jongel. en Jongem. Ver. „Maranatha" herdachten Vrijdag j.l. haar 8-jarig bestaan. Het vereni gingsgebouw was geheel gevuld met leden, afgevaardigden en verdere ge- noodigden. De leiding van deze feest avond berustte bij den Eere-Voorz. Ds. Lazonder, die, na gemeenschap pelijk zingen van het 2e vers van Ps. 36, naar aanleiding van het Schrift gedeelte Luc. 9:5762 een ernstig woord tot de leden sprak en vervol gens alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Uit het jaarverslag van den Secr. J. Kramer, dat daarna werd uitgebracht, bleek, dat de ver eeniging zich in een toenemende be langstelling mag verheugen; dank zij het werk eener prop. comm. klom het ledental tot 38, terwijl de vereeniging tevens 2 adsp. leden telt. Door mid del van winterlezingen en convers, avonden werkte de vereen, ook naar buiten. De fin. toestand was ook gunstig te noemen; de Penn. had momenteel f90,44 in kas. Afgevaardigden van verschillende vereenigingen, zóó van Werkendam als daarbuiten, brachten gelukwen- schen over. Na afdoening van dit meer officieele gedeelte werd over gegaan tot verdere afwerking van het programma, dat vol afwisseling was: een voordrachtenwedstrijd, een samenspraak, onderwerp, tableau, als mede muziek van de fluitclub Jubal. Het geheel getuigde van degelijke voorbereiding en het applaus na elk nummer bewees wel, dat een en an der zeer in den smaak viel. De jury voor de reciteerwedstrijd, bestaande uit de heeren Bogers, Ver doorn en de Gruiter, had een moei lijke taak; na rijp beraad werden, deels na loting, de navolgende prij zen toegekend: 1. C. Lazonder, 2. C. de Keijzer Jzn., 3. Joh. Kramer, 4. H. Wijnja, 5. P. Kramer, 6. P. Vos, 7. W. Ritmeester en 8. KL Pruissen. De samenspr. „De C.J.M.V.", waar in voor den arbeid en het N. J. V., propaganda wordt gemaakt, werd waarlijk keurig vertolkt. Alles te zamen genomen was het een recht gezellige en leerzame avond, waarop allen stellig met voldoening en dankbaarheid kunnen terugzien. Als gebruikelijk zorgden ook thans weer dienende Martha's voor de noo- dige tractatie op chocolade en koek jes. Ds. Lazonder dankte vervolgens allen, die tot het welslagen hadden medegewerkt en ging daarna voor in dankgebed. Vrijdag j.l. gaf het fanfare korps „Kunst na Arbeid" (Biesbosch) Beschermvrouwe Mevr. Paap-Eggink, voor een talrijk publiek haar aange kondigde uitvoering, welke zeer goed is geslaagd. Terwijl de scholier C. V. per fiets op weg was naar de U.L.O.- school, kwam hij terecht in een wa genspoor en vervolgens onder een melkwagen van de vrachtrijder S. Persoonlijk bracht hij 't er goed af, maar het voorwiel van zijn fiets werd geheel versplinterd. Zondagmiddag is 'truim 6-ja- rig zoontje van den landbouwer K., op de polder 't Zalmpje (Kroondo mein, Biesbosch) van een hooitas ge vallen en met zijn hoofd op den dorschvloer terecht gekomen, met het noodlottig gevolg, dat de latei- ontboden geneesheer Dr. Mijnlieff, een zware hersenschudding consta teerde. De toestand van het knaapje is ernstig. Vrijdag, 13 Febr. juist voor de middag ontstond plotseling brand in de rietschelven, toebehoorende aan de firma Hakkers alhier en staande aan het Kanaaltje in den Biesbosch onder deze gemeente. Tengevolge van den sterken Oos tenwind en in verband rnet de buiten gewone droogte in het riet door de vorst, wakkerde het vuur sterk aan. In een minium van tijd stonden 18 schelven riet te branden. Het was een geweldige vuurzee waartegen niet veel te doen was. Na verloop van een half uur kwam de inmiddels ontboden motorbrandspuit der gemeente Werkendam, die slechts belendend staand riet, dat van de wind- zijde stond afgekeerd, kon behouden. Naar we vernemen zijn tusschen de 6 en 8000 bossen riet een prooi der vlammen geworden en bij gemis aan verzekerd te zijn voor de betrokkenen een aardig scchadepostje. Door de politie alhier is tegen verschillende personen proces-verbaal opgemaakt, wegens het varen met roei- booten op de Merwede zonder toestem ming van de eigenaren dier vaartuigen. Aangezien het meermalen voorkomt, dat roeibooten en riemen beschadigd of wel vernield worden is het te hopen dat tegen de belhamels van deze bal dadigheden streng zal worden opge treden en dat zij hun straf niet zullen ontgaan. WASPIK. Blijkens de laatst gehouden volks telling, bestaat deze gemeente uit 3487 inwoners, n.l. 1815 mannen en 1672 vrouwen. Ter gemeente-secretarie zijn kos teloos verkrijgbaar gesteld, aanvragen voor het bekomen van visch- en hen- gelakten voor het dienstjaar 1931-'32. WAALWIJK. Waalwijk opent 26 Maart a.s. we der zijn veemarkten voor 1931. Reeds enkele jaren leiden het Ge meentebestuur en de Marktcommissie een reclame-campagne tot bloei der vee markten. Het succes is tot heden niet zoodanig, dat men iedere week een volle markt te aanschouwen krijgt, zelfs niet iedere maand. Succes is er ech ter behaald, op de eerste plaats door het schitterend slagen van de jaarlijk- sche in September gehouden premie keuring. Deze heeft reeds naam ver worven, niet alleen door de kwaliteit van het aangevoerde vee, doch evenzeer door het groote aantal aangevoerde run deren. Langzaam, maar zeker echter, gaan ook de jaarmarkten vooruit. En hier over kan men tevreden zijn, want hoe kan men verwachten dat een veemarkt, die zéér langzaam aan verloopen was, zoo weer ineens volledig zal opbloeien? Door taai volhouden zal tenslotte on getwijfeld een blijvend succes behaald worden. Wij kunnen ons bovendien ook moeilijk voorstellen, dat de landbouwers ongevoelig zouden blijven voor de aan lokkelijke premiën te Waalwijk in een tijd, waarin het geld hun zoo maar niet toegeworpen wordt,. Wij wenschen gemeentebestuur en marktcommissie succes. ZUILICHEM. De heer A. Dingemans slaagde dezer dagen voor het diploma machi- neschrijven, tienvingersysteem. iMiiiieiiSami. DE BRUG BIJ KEIZERSVEER. Het werk volbracht. Te half zeven Maandagmorgen ismen begonnen de overspanning op haar op legging te brengen. Het convooi, dat Zondagochtend te kwart over tien te Keizersveer was gearriveerd, had gedurende den nacht langs de pijlers voor anker gelegen. Met zware kabels heeft men de ele- vatorbakken moeten bevestigen, want er stond buitengewoon sterke stroom. Maandagmorgen heeft men den boog, evenals dit de vorige maal geschiedde, boven haar oplegging gebracht en daar na de elevatorbakken volgepompt. Lang zaam zakte het gevaarte naar beneden en reeds om kwart over negen lag de brug precies afgemeten in de kom men. Alle berekeningen bleken wejer juist t'e zijn geweest. Met de plaatsing van dit middelste stuk heeft men, volgens de Msb., niet zooveel moeite gehad, omdat dit slechts horizontaal behoefde te komen liggen, terwijl de beide andere overspannin gen een lichte helling hebben. Aan den Zuidelijken strocmpijler ligt de overspanning op rollen, die een zekere speling toelaten. Te half twee was het getij zóó laag, dat de elevatorbakken onder de brug konden worden weggesleept. Verwacht wordt, dat de laatste over spanning eind Mei zal kunnen worden geplaatst en het is niet onaannemelijk, dat in verband met het langer licht, het geheele vervoer dan in één dag zal kunnen plaats hebben. De openstelling van de brug wordt in October van dit jaar nog verwacht. Vanwege de firma Penn en Baduin is het volgende persbericht verstrekt: De ijzeren bovenbouw van de over brugging bij Keizersveer, welke uit drie overspanningen zal bestaan, wordt in samenwerking gemaakt met: N.V. Plet- terij v.h. L. J. Enthoven Cie., Delft, F. Kloos Zonen's Werkplaatsen, Kin derdijk, Fa. Penn Baduin te Dor drecht. Elk dezer firma's heeft een gedeelte van het ijzerwerk in haar werkplaatsen vervaardigd. De montage, het heffen, het transport, het plaatsen op de pij lers te Keizersveer en de verdere werk zaamheden aldaar worden door de Fa. Penn Baduin verricht, die ook het plan van dit bijzondere transport heeft ontworpen. Met de montage van de tweede brug werd begin November begonnen. Reeds in Januari stond zij geheel gereed voor het transport. Re kening houdende met mogelijken ijs gang op de rivieren, werd echter het transport eerst op begin Maart vast gesteld. Omstreeks half Februari werd begonnen met de verschuiving van de brug, met behulp van hydraulische vij zels over een glijbaan van stalen bal ken, die tot ver in da rivier is uitge bouwd. Als een bijzonderheid van dit ver schuiven zij gemeld, -dat het benoo- digde water onder hoogen druk langs een ruim 250 Meter lange leiding van de hydraulische pomp af, die zich opeen verwijderd gedeelte der fabriek bevindt, werd toegevoerd. Deze leiding werd speciaal voor dit doel gelegd. Na het verschuiven volgde een van de intressante gedeelten van het trans port, n.l. het omhoog brengen van de brug, tot op de groote hoogte, noodig voor het passeeren over de draaibrug en het plaatsen op de pijlers. Daartoe werden de elevatorbakken volgepompt en onder de brug gevaren. Door het leegpompen der bakken met electrische centrifugaalpompen samen met den vloed werd vervolgens de brug bij elk tij ongeveer li/3 Meter omhoog gebracht tot zij op de goede hoogte rustte op de hulpconstructie, die in poortvorm op de bakken werd opge bouwd. Het eigenlijke transport werd door de fa. Penn Baduin opgedragen aan de Wit's Bergings Maatschappij. Wegens het minder drukke treinver keer op Zondag werd door de Ned. Spoorwegen het passeeren over de draaibrug bij den Moerdijk op een Zondag gewenscht, daar dan «en lan gere brugopening kan worden toege staan. 0 BEDREIGING VAN ONZE VEEHOUDERIJ. De steeds stijgende invoer van Deensch vleesch. Door de drie Centrale Landbouw organisaties is in een adres de aan dacht van den minister van Financiën gevestigd op den steeds toenemenden invoer van Deensch vleesch, welke een uiterst drukkenden invloed uitoe fent op den prijs van het inlandsch vee en vleesch. De organisaties wijzen er in haar adres op, dat tot voor korten tijd de economische toestand van de veehou derij, in vergelijking met andere on- derdeelen van het landbouwbedrijf, nog niet onbevredigend was te noe men. De veeprijzen waren redelijk goed en hielpen menig veehouder het hoofd boven water te houden. Den laatsten tijd beginnen de prij zen van het vee en vleesch evenwel een sterke inzinking te vertoonen, die ook voor dit onderdeel van het be drijf de toekomst donker maakt. Een der factoren, die op deze prijs daling van invloed zijn, is ongetwij feld de sterk gestegen en nog steeds stijgende invoer van vleesch uit het buitenland met name Denemarken. Met cijfers wordt aangetoond, daft de Nederlandsche producenten vak rund- en kalfsvleesch een geduchte concurrentie ondervinden uit het bui tenland. Adressanten verzoeken den Minister met aandrang den ernstigen toestand, waarin ook de veehouderij in Neder land dreigt te komen en gedeeltelijk reeds gekomen is, onder het oog te zien en maatregelen te treffen om de moeilijkheden waarin zij verkeert en steeds meer dreigt te verkeeren. zooveel mogelijk van haar af te wen den. Adr. vertrouwen, dat de Minister aan deze aangelegenheid alle aan dacht zal willen wijden. o NIEUWS VAN HET ZENDINGS- VELD. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons In Juni van dit jaar zal het 100 jaar geleden zijn dat de Zendelingen Riedel en Schwarz voet aan wel zet ten in de Minahassa en de arbeid van het Nederlandsch Zendeling Ge nootschap in dat jgewest door hen een aanvang nam. Men maakt zich in de Minahassa gereed om deze gebeurtenis op waar- ige wijze te herdenkenzoowel door de onderwijzers aan de Scholen van het Genootschap als door de Inheem- sche ambtsdragers der Indische Kerk, die daar tegenwoordig den door het Genootschap aangevangen gemeente- arbeid voortzetten, zijn daartoe com missies gevormd. Deze stellen zich voor op den eigenlijken gedenkdag een plechtigen optocht naar de gra ven der eerste zendelingen te organi- seeren, en verder een blijvende her innering aan dezen dag in het leven te roepen door de stichting van een Studiefonds, dat inzonderheid de vor ming van inheemsche predikanten, artsen, onderwijzers en verplegers zal trachten te bevorderen. Voorzitters der beide commissies zijn de H. H. We- nas, Hulpprediker en Mangoal, leer aar aan de Normaalschool, beiden te Tomohon. II11 rgerlij k en Stail d ALMKERK'. Over de maand Februari. Geboren: Bastiaan, z. van J. v. Breugel en A. d. GraafAdriaan N., z. van L. de Graaf en M. Wijnans Hendrik C., z. van A. J. v. Dis en A. PellekaanCotrnelis, z. van C. v. d. Wel en E. VerleeElizabeth, d. van H. Keller en A. SparreboomHer- mina, d. van T. J. W. Pruijsen en P. B. d. GraafSijke, d. van K. Colijn en J. M. VerheijDingena, d. van A. Tolenaars en B. v. d. Stelt; Adriana, d. van O. A. v, Breugel en L. van Bruggen. Getrouwd: A. Verduin, 50 j. met A. Heijblom 37 j. Overleden: Antje Ouwerkerk, wed. v. Arie Verhoeven 90 j.Dirk A, Littvoij, 75 j.; Alida Kolïjn, 74 j. Govert Kant, 68 j. BRAKEL. Over de maand Februari. Geboren: Johanna Willempje,cl. van J. v. Genderen en A. de Jong; Cornells, z. van G. Grandia en E. v. Steenis; Jan, z. van A. M. Erm- strang en A. J. Versteeg. Overleden: Dirkje v. Wijger- den 67 j. echtg. van C. v. d. Linden; Jacoba de Vries, 75 j., wed. van C. Kooijman; Johanna Hendrika Gran dia, echtgenoote van H. v. Tongerlo.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 10