Derde Blad h 5105 Vrijdag 13 Maart DE VERLOREN ZOON. voor het Land van Heusden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. BEHOORENDE BIJ HET Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Is eene Onderlinge Slachtverzekering, welke voor hare leden het risico draagt van afgekeurde slachtdieren, welke na slachting afgekeurd worden, ook verplicht afgekeurde dieren welke in het buitenland geslacht worden te betalen E. L. C. Een der echtgenooten is overleden Er zijn drie meerderjarige kinderen. Moet nu een boedelbeschrijving door een notaris plaats vinden En moeten er successie rechten worden betaald, wanneer de kin deren de overblijvende onder in het volle bezit van alles willen laten W. de K. Een aannemer maakte voor mij een schetsje van een huis, dat niet meer dan f 5000 mocht kosten, zooals ik hem vooraf zeide. Hij maakte een schetsje van een huis dat naar zijne begrooting f7000 moest kosten. Ik liet toen door een ander aannemer een schetsje maken voor een huis van f 5800. Nu wil hij dat ik hem voor gedaan werk f70, d. i. 1% van f 7000, zal betalen. Ben ik daartoe verplicht A. P. S. Bq ons in de buurt ligt een mestvaalt. Wanneer er te veel gier bij is, loopt die over den publieken weg in een sloot, welks water wordt gebruikt als drinkwater. Mag dit, en zoo neen, wat is daar tegen te doen? Een abonné. Een en ander kan bij plaatselyke ver ordening worden verboden. Wendt U tot Burgemeester en Wethouders uwer gemeente met verzoek te willen bevorderen dat zoodanige verordening tot stand komt en helpt dat niet wendt U dan tot de Gezondheids-Commissie, onder welker gebied uwe woonplaats ressorteert. Een man, hoofd van het gezin, is ge dagvaard voor het Kantongerecht voor eene overtreding. Nu is die man ge durende eenige weken afwezig, zoodat hij niet kan komen. Mag zijne vrouw nu in zijne plaats verschynen X. Z. De man kan zyn vrouw schriftelijk FEllLLETOll (Naar het Duitseh.) 9.) Precies zooals zij hem gezegd had, verliep het afscheid, en als Lize hem niet, toen zij hem eene hand gaf, aan gekeken had met een blik, die tegen een lange bekentenis van innige trouw en liefde opwoog, dan zou hij, inplaats van vervuld met blijde hoop, in twij fel vertrokken zijn, of hij hier een hart gevonden had, dat hem in leven en dood toebehoorde. Een ring liet hij beven op zijn kamer achter. Er was een papier omheen gewikkeld, dat slechts één regel aan de moeder be vatte, waarin hij vroeg, dit aanden ken te bewaren, totdat zij hem eens zou toestaan het haar kind aan te bie lden. Valentijn en Dina had hij zoo rijk voor hun verpleging beloond, dat die goede menschen ontsteld naar me vrouw Helena kwamen, of mijnheer Koert zich misschien vergist had. Toen zij echter de behuilde oogen van Lize zagen gingen zij stilletjes weg en be gonnen velerlei gevolgtrekkingen tema ken. Het was zoo ongeveer in den middag als de meeste menschen thuis bleven, dat Koert ongemerkt door den tuin van mevrouw Amthor uitgelaten werd. Er gingen een paar uur voorbij, voor dat moeder of dochter een woord zei- de. Zij waren beiden inniger dan ooit machtigen om voor hem op te tredec. Deze machtiging kan op ongezegeld papier worden gesteld. Ik ben gewoon werkman, geen vaste betrekking en kom al op jaren. Nu ben ik voor alle werkzaamheden niet meer geschikt in het boerenbedrijf door het verlies van het halve gezicht en kan niet in het stof werken, zoodoende heb ik altijd geen werk en andere middelen van bestaan heb ik niet. Mijn zoon is nu eigenlijk de kostwinner, maar nu moet hij in No vember in dienst. Zou ik nu aanspraak op hem hebben om hem uit dienst te krijgen wegens kostwinnerschap en tot wien moet ik me dan wenden. Een lezer van uw blad. Over het algemeen is men nog al vry- gevig met het geven van vrystelling van dienst wegens kostwinnerschap. U moet zich wenden tot den Burgemeester uwer gemeente. Ik heb verscheidene jaren op mijn be lastingbiljet een zeker bedrag vermeld, hetwelk ik mijne moeder uitkeerde, daar haar inkomen te gering was om van te kunnen leven. Daar de Inspecteur der Belastingen hiervan echter nooit eenige nota heeft genomen, vraag ik hoe groot een inkomen moet zijn boven welk bedrag kinderen voor bijbetaling aan hunne ouders geen aftrek krijgen. W. C. M. Wanneer Uwe moeder niet in haar onderhoud kan voorzien is U volgens de wet verplicht tot dat onderhoud bij te dragen. U is dan gerechtigd bij uwe belastingaangifte een bedrag van uw in komen af te trekken dat afhankelijk is van uw inkomen en de behoeften uwer moeder. Wegens ziekte, welke lang kan duren, is myn meerderjarige zoon naar het buiten land vertrokken. Zijn salaris wordt door de firma gewoon doorbetaald. Tot heden was hy alleen in Holland gedurende de maanden Juli, Augustus en September 1930, omdat hij het onbillijk vindt in Holland gemeentebelasting te betalen. Nu moet hij dit toch betalen. Is dat in orde E. Een reiziger. Het verblyf van uwen zoon in het buitenland is van tydelyken aard en daarom zal de Inspecteur naar onze mee ning het er voor houden dat uw zoon nog steeds in Nederland woonachtig is. 't Best is dat U eens met den Inspecteur gaat praten. Vervolg raadsverslag WOUDRJCHEM, Het lid Viveen verklaart, dat het werk als lid der commissie voor de steunverleening nu niet bepaald aan trekkelijk kan worden genoemd, aan gezien men nu en dan voor gevallen komt te staan die niet zuiver kunnen worden genoemd. Hij geeft dan ook de voorkeur aan werkverschaffing. Er valt echter sedert een paar weken een gelijdelijke afvloeiing van steuntrekken- i den te constateeren, hetgeen hoopvol stemt. Er komt meer werk voor de landarbeiders, terwijl hij heeft verno men, dat de groote visscherijen voor nemens zijn, met het visschen een proef te nemen. Er zijn echter een catego rie van personen, die altijd werkloos zijnje n voor dezen kan een steunre geling niet steeds blijven gelden. Aan gezien het Rijk enkel voor de landar beiders een subsidie geeft en het aan tal steuntrekkenden daarvan zeer ge ring is, kan hij er zich niet mee ver eenigen de steunregeling te doen be stendigen, maar zou deze voor die ar beiders, die wel willen werken, doch waarvoor nog geen gelegenheid is, nog met 2 weken willen verlengen en dan met de steunverleening op te houden. De gemeente heeft dan getoond, zoo veel als mogelijk is te doen. Kechfzaken. BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraken. A. Ch., Sprang-Capelle art. 314, appél Kgt. Waalwijk vonnis bevestigd. P. H., Sprang-Capelle, appél Kgt. Waal- wyk vonnis bevestigd. Het lid Spiering zegt, dat het zoo wel voor de leden van het Burgerlijk Armbestuur, als voor de raadsleden een moeilijke positie is, aangezien van het Rijk voor de visschers geen steun wordt ontvangen. Hij vraagt echter of de raad tegenover de menschen die wel willen werken, maar hiervoor geen ge legenheid hebben, verantwoord is de steun stop te zetten, terwijl hij even eens de verantwoording voor de be lastingbetalers voelt. Hij geeft in over weging, dat de gemeente zal doen wat zij kan om de menschen te helpen. Het lid Holster zegt, als lid van het Burgerlijk Armbestuur, dat dit met me dewerking van de ingestelde commissie heeft gedaan wat het meende te moe ten doen en dat ruim f2000.aan steun is uitgekeerd. Verschillende van de ondersteunde landarbeiders hebben reeds werk verkregen, terwijl de laat ste week van de 21 visschers die zich hadden opgegeven er slechts 7 om steun zijn geweest, hetgeen een ver blijdend teeken is en er op wijst, dat het met de visscherij ook wel wat beter gaat. Hij zegt, dat het ook van de commissie niet de bedoeling is met steunverleening te blijven doorgaan en hij zou de werkelijk behoeftigen naar het Burgerlijk Armbestuur willen ver wijzen, hetgeen volgens hem heelemaal geen schande is, aangezien het toch hetzelfde is, of rechtstreeks door het B.A. word ondersteund of door een commissie bijgestaan door het B.A., Behoeftigen zullen er altijd blijven en deze heeft het B.A. nooit laten verhon geren. Het lid van der Wiel zegt nog, dat hij ook geen eeuwige steunregeling wenspht, doch dat het voor de men schen die willen werken en niet kun nen, dus de goede arbeiders, een schan de is als zij zich bij het Burgerlijk Arm bestuur moeten vervoegen. De arbeids- afgevaardigden in de Kamer hebben ook tegen de huidige steunregeling ge ageerd, omdat de werkeloozen recht hebben op ondersteuning, zonder dat op hen het stempel van armlastigen drukt. Hij hoopt ook, dat er meer werk zal komen en geeft de verzekering, dat de arbeiders dan wel zullen gaan werken. Hoewel hij ook terdege de verantwoording tegenover de belasting betalers gevoelt, moet toch met de hongerige magen ook rekening worden gehouden. Hij stelt voor, met de steun verleening nog 14 dagen te blijven door gaan. Het lid Spoor stelt eveneens voor de steunverleening nog twee weken te blijven volhouden en dan met het ver strekken van steun geheel te staken. Met 4 tegen 3 stemmen, die der le den Holster, van Wendel de Joode en Kentie, wordt vervolgens besloten met de verstrekking van steun nog twee weken te blijven doorgaan. Bij de rondvraag vraagt het lid van der Wiel eenige inlichtingen aangaande het gezin Berm, waarop de Voorzit ter mededeelt, dat B. en W. nog in onderhandeling zijn voor een woning. Voor het leggen eener woonschuit kon de benoodigde vergunning niet wor den verkregen. Het lid Spiering vraagt naar het eind resultaat, betreffende de door hem voor gestelde werkverschaffing door verbe tering van den Almkerkschen weg. De Voorzitter zegt, dat door B. en W. met het lid Spiering en den ge meente-opzichter de weg is opgenomen. Om hier tot werkverschaffing over te gaan zal volgens het oordeel van B. en W. te veel geld kosten, aangezien de opzichter heeft begroot, dat het verbreeden van den weg, indien dit goed wordt gedaan, met de levering- van grint enz. ongeveer f3.50 ad t4. per Meter zal kosten. In dit verband, deelt hij tevens mede, dat waarschijn lijk eenige werkloozen uit deze ge meente kunnen worden te werk gesteld bij de werkverschaffing in de gemeen te Sleeuwijk, waarover hij Zaterdag j.l. een onderhoud heeft gehad met den Inspecteur voor de werkverschaffing uit Breda. De gemeente zal dan een vier de gedeelte van het loon moeten beta len, hetgeen op ongeveer f3.— per week zal neerkomen. door de gemeente te betalen toes'ag op de arbeidsloonen, indien er arbei ders uit deze gemeente bij de werk verschaffing te Sleeuwijk te werk kun nen worden gesteld en wel voor een tijdvak van vier weken. Daarna sluiting. Plaatselijk ftleuws. met elkander verbonden, wat zich uitte in honderd kleine liefdesbetuigingen, zonder dat zij elkander in de oogen durfden zien, alsof ze een geheim vcor elkaar hadden. Toen het koeler werd, wilde juist de moeder haar kind, dat in den tuin eenzaam rondwandelde, zeg gen dat zij haar hoed moest opzetten en een doekje omslaan om een wan deling door de stad te maken, als Va lentijn plotseling met een verschrikt ge zicht binnenkwam en zeide, dat de pre- sident van de rechtbank er was, die twaalf dagen geleden mevrouw ook bezocht had en mevrouw weer te spre ken vroeg. Hij had iets zeer gewichtigs mede te deelen. Mevrouw Helena, wier eerste gedachte was, dat Koert ten slot te nog een onvoorzichtigheid begaan had, had nog even gelegenheid om den ouden knecht in te prenten, dat hij Lize niets van het bezoek mocht zeggen, toen de statige heer al binnen trad en met een gezicht, dat veel vor meiijker en ambtelijker was dan bij zijn eerste bezoek, mevrouw Helena om een gehoor onder vier oogen vroeg. Nadat hij in de kleine studeer- en werkkamer was binnengelaten, nam hij plaats op een stoel tegenover de vrouw en na meermalen gekucht en aan zijn kleeren geschikt te hebben, begon hij in zichtbare verlegenheid als volgt te spreken:,, Ik behoef niet voorop te stel len, waarde schoonzuster, maar ook uw eigen persoon in onze goede stad door iedereen in eere gehouden wordt en uw deugden, zoowel de naam en herin nering van uw overleden echtgenoot, als een christelijk voorbeeld van het goede genomen wordt. Daarom is het voor allen, die u kennen, hun streven om het verdriet verre van u te hou den, en u, voor zoover menschen dat kunnen, zooveel mogelijk troost te bie lden. Het zal u niet ontgaan zijn, dat allen, om zoo te zeggen, afgesproken hebben om aan de wonde, die u door uw zoon toegebracht is, niet te raken en ik zou waarlijk, daar ik door vriend- schaps- en familiebanden met u ver bonden ben, de laatste persoon zijn, den naam van uw verloren zoon uit te spreken, als mijn ambtelijke plicht zulks niet van mij eischte. Wil mij daarom die onaangename plicht niet verzwaren door terughouding of een ontwijkend antwoord, maar beken mij openhartig wat u in den laatsten tijd van André vernomen hebt, en waar hij, voor zoover u kan nagaan, zich op dit oogenblik bevindt." „Als u mij dit vraagt," antwoordde de moeder, zonder door gelaatsuitdruk king, noch door den toon van haar stem te doen bemerken hoe zeer haar hart klopte, ,,dan moet ik u, helaas, antwoorden, dat het met allerheiligen juist vier jaar geleden is, voor ik mijn ongelukkigen zoon voor de laatste maal gezien heb en ik in al. dien tijd monde ling noch schriftelijk bericht van hem heb gekregen. Maar laat mij nu vra gen, wat u en de edelachtbare hee- ren van den Raad |er toe beweegt van Iden verdwenene te praten, die, wat ook zijn misdaden mogen geweest zijn, sedert negen jaar zijn geboortestad toch geen reden tot klagen meer gegeven heeft." De president kuchte weer en zei, na een stilzwijgen, waarin hij zicht baar verlegen naar de meest geschikte woorden zocht: „Luister rustig naar Het lid van der Wiel vindt het beter, dat de menschen die gesteund worden hiervoor werken, indien dit mogelijk is. Misschien had een werkverschaf fing minder gekost, dan thans de steun verleening. Het lid Spiering zegt nog, bij de meerderheid van B. en W. en den ge meente-opzichter den ernst voor werk- verschaffing door verbetering van den i Na nog teenige besprekingen hier over wordt besloten, dat een onder zoek zal worden ingesteld of de Alm- kerksche weg op dezelfde wijze zou kunnen worden verbeterd als indertijd met den weg over den Oudendijk is gebeurd. Sommige leden zijn van oor deel, dat dit niet zal kunnen, aangezien er in het wegdek van den Almkerk schen weg geen overtollige grint aan wezig is, hetwelk met den weg aan den Oudendijk wel het geval was. Tevens wordt besloten de noodige gelden beschikbaar te stellen voorden mij, geachte vriendin, en verschrik niet, als mijn mededeeling zonderling en avontuurlijk klinkt. Het is tot nu toe slechts een vermoeden, dat, zoo God wil, op niets moge uitloopen. U her innert u dien nacht, toen de hoofdwacht bij u binnendrong en de woeste vecht partij beneden in de stad, waarom ik u een bezoek bracht om u namens den Raad verontschuldigingen over te brengen. De herberg, die u zooveel ergenis gegeven heeft, is sinds dien tijd gesloten en daarmee de plaats van zoo veel nachtelijk wangedrag verdwenen. Sinds dien nacht zijn er dan ook geen sporen van de misdadigers ontdekt, zoodat de verdenking al ontstond, dat de wakers een beetje opgewonden door den wijn, spoken gezien hadden. Nu werd er echter gisteravond, juist toen wij de zitting wilden opheffen, een jong vrouwspersoon voor ons gebracht, die zich tot den doodgraver van Sankt Ursula gewend had om een zich in haar kamer bevindend lijk heimelijk onder den grond te stoppen, daar zij, als het uitkwam, dat hij in een vecht partij een doodelijke steek had gekre gen, vreesde, dat zij een getuigenis moest afleggen. Het weinige aan baar geld, dat het meisje bezat, dat nau welijks tien Duitsche woorden kon zeg gen, had zij den man voor zijn dienst als heler aangeboden, vervolgens ech ter, daar hij, zooals zijn plicht hem da* voorschreef, aangifte deed en haar voor het gerecht gebracht had, verzekerde zij, scherp door ons verhoord, haar onschuld in het treurige geval. De doode, die haar vrijer was geweest en haar vanaf Lyon op zijn tochten meegenomen had, had in dien bewusten ALMKERK. J.l. Zondagmorgen maakte Ds. Dönszelman vanaf den kansel bekend, dat hij voor 't beroep naar Valburg had bedankt. In verband met het feit dat Z.Eerw. thans voor 5 beroepen achtereen heeft bedankt, sprak ou derling Pruijsen Ds. Dönszelman. woorden van waardeering toe en sprak hierin den wensch uit, dat Z.Eerw. nog tal van jaren aan de Hervormde Gemeente van Almkerk mag zijn ver bonden. De gemeente zong staande den leeraar toe Psalm 105:1. Hierna dankte Ds. Dönszelman de gemeente en ook ouderl. Pruijsen voor zijn waardeerende woorden. Bij den correspondent der ar beidsbemiddeling alhier, zijn thans nog 13 werkloozen ingeschreven. J.l. Maandagavond trad alhier als iste spreker voor 't Comité voor Winterlezingen op, Dr. Marang van Utrecht, met het onderwerp: „Dereis naar Palestina", welke door spreker nog werd verduidelijkt door licht beelden. Onder stille aandacht werd deze leerzame rede gevolgd en kan het Comité met genoegen op dezen genotvollen avond terugzien. ANDEU. Gedurende de maand Februari zijn door de Wilhelminasluis alhier gepasseerd 2169 vaartuigen met een inhoud van 312871 M3. De Geref. J. V. „Vreest God, eert den Koning" vierde Donderdag' j.l. in de Ger. Kerk haar 30ste jaar feest. De onderwerpen die werden behandeld stonden over het geheel op hoog peil en voldeden zeer. De jaarvergadering mag in alle opzich ten wel geslaagd heeten. Het kinderkoor „Het Vinkje" zal met medewerking van het dames koor „Looft den Heere" uit Sleeu wijk op Woensdag 25 Maart a.s. een uitvoering geven. CAPELLE. Het binnenverfwerk der 28 woningen in de Korte Nieuwstraat der vereeniging tot verbetering der volkshuisvesting in deze gemeente is gegund aan de laagste inschrijvers Gebr. v. d. Waals, voor de som van f1923. Naar men ons mededeelt, werd vorige week, toen de heer J. M. al hier met zijn auto te Waalwijk was, aldaar een deken van hem ontvreemd. Van de(n) dader(s) is niets bekend. RIJSWIJK. In deze gemeente is een ge val van de besmettelijke ziekte mond en klauwzeer geconstateerd. nacht ruzie gekregen met een onbe kende en was door dezen op een brug neergestooten. Toen de bewakers na derden, hadden zij nog juist even den tijd öm den halfdoode met behulp vaa twee reisgezellen in een bootje de 1 stroom af te voeren en naar de h r- berg te brengen, waar zij den vorigen dag hun intrek hadden genomen. De beide anderen hadden, zoo gauw ze merkten, dat er niet veel hoop me r vwas, zich uit de voeten gemaakt. Zij echter, had hem dag en nacht trouw verpleegd en den herbergier voorspie- geld, dat hij eiken dag beter wcri en als hij zijn mond hield, zou de her stelde hem rijkelijk schadeloos stelle i. Pas toen hij den laatsten adem had uitgeblazen, was zij angstig geworde i, iwat er nu met haar gebeuren zou, want het laatste geld, de speelwinst van dien bewusten nacht, was gedu rende de ziekte opgegaan en zij had haar sieraden aan een uitdrager moe ten verkoopen om het graf te betale.i. Voor haar verder levensonderhoud voeg de zij er met een onverschillig gezicht aan toe, was zij niet bevreesd, da r zij nog jong was, als zij hier maar eerst door het gerecht vrijgesproken werd en zij weer in een land was, waar men haar taal verstond. De doode had haar goed voorzien van kleeren, eten en geschenken, maar zij had toch wei nig vreugde bij hem gehad, daar hij een moedelooze natuur bezat. Ook was hij geen Franschman, maar naar zij geloofde, een Elzasser. (Wordt vervolgd). JOenwsblad I Almkerkschen weg niet te hebben kun nen ontmoeten. Hij is van oordeel, dat de gemeente er voordeel bij had kunnen hebben.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 9