Pil «miner Beslaat uil 2 Maflen. DE VERLOREN ZOON. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5106 Woensdag 18 Maart 1931 l*?i*atselijk Nieuws FEUILLISTO!*' Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS Binnenland Ruwe en Roode Handen door koude, door schoonmaak of andep werk, van altena Dit blad ?erscbynt "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening: no. 61525 Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ERNSTIG ONGELUK BIJ OEFEN WEDSTRIJDEN. Vijf gewonden. Zondagmorgen heeft op den Spaarn- wouderweg, tusschen den Alsmeerder- weg en den Sloterweg, in de gemeente Haarlemmermeer, een ernstig ongeval plaats gehad. Op dezen weg werden door motor rijders wedstrijden, of althans oefen wedstrijden, gehouden. Op zeker mo ment, toen drie motorrijders met zeer groote snelheid over den weg reden, komende uit de richting Schiphol, raak te de voorste motorrijder, doordat ie mand uit het vrij talrijke publiek langs den weg, plotseling den weg overstak, zijn stuur kwijt. Hij kwam te vallen en werd ernstig gewond. De tweede motorrijder kwam over hem heen en sloeg in zijn val tegen een motorrijder met duo, die langs den weg stilstond. Ook deze motorrijder werd gewond, evenals de man, die met zijn motor rijwiel langs den weg stond en de jon gen, die op de duo zat. De derde mo torrijder kon niet tijdig genoeg zijn vaart inhouden ;ën kwam op zijn beurt te vallen over de verongelukte motor rijwielen heen. Ook deze derde mo torrijder werd ernstig gewond. Een der ernstige gewonden werd door een particuliere auto, die passeerde, naar het Wilhelminagasthuis te Am sterdam overgebracht. Intusschen werd de G.G. en G.D. te Amsterdam gewaarschuwd, die, hoe wel het ongeval buiten de gemeente plaats had, onmiddelijk een brancard wagen zond. Hiermede werden twee der ander gewonden naar Amsterdam over gebracht. Onderweg werd door dr. Fa- ber, die aan den Sloterweg woont, de eerste hulp verleend. Beide gewonden •werden naar het Tesselschadezieken- huis overgebracht. Omtrent den toestand van de slacht offers van het ongeval dat Zondag morgen op den Spaarnwouderweg heeft plaats gehad, vernemen wij nog, dat een van de gewonden, die naar het Tes- selschadeziekenhuis waren overgebracht, de 24-jarige J. Fransen, na geholpen te zijn, naar huis kon worden vervoerd. De 23-jarige A. Philips is ter ver pleging in het Tesselschadeziekenhuis opgenomen. Ook de gewonde, die naar het Wil helminagasthuis overgebracht is, de 26- jarige A. v. d. Werken, moest worden opgenomen. motorrijdeiTgeslipt. Zondagavond om half 7 is de onge veer 18-jarige H. Mulder, wonende te Haren, op den Verlengde Heerenweg te Groningen met zijn motorrijwiel ge- Y slipt. Hij werd eraf geslingerd en met een ernstige hoofdwonde naar het Aca- j demisch Ziekenhuis te Groningen ver voerd. Vermoedelijk heeft hij ook een hersenschudding. motorfiets tegen een auto gebotst. Zondagmiddag reed de motorrijder W. W. wonende aan de Vondelkade te Heemstede, met zijn broer c. W., die op de duo had plaats genomen, uit de Zandvoortsche Laan in de richting Ben- nebroek. Den Heerenweg willende ne men, raakte hij vermoedelijk zijn stuur kwijt en reed tegen een juist van de richting Bennebroek komende auto. De gebroeders W. werden van het motorrijwiel geslingerd. W. W. kreeg een ernstig beenkwetsuur, terwijl C., W. een lichte hersenschudding en in wendige kneuzingen bekwam. Beiden werden per autobrancard naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Het motorrijwiel werd geheel ver nield. De auto werd licht beschadigd. De inzittenden van den wagen bleven ongedeerd. vervoer vabtlruinbouwpro- ducten. De kwestie van verlaging van de spoorwegvrachten. Door den heer van den Heuvel zijn aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Waar uiteraard de minister bekend is met de omstandigheid, dat de export van groenten spoedig een aanvang zal moeten nemen, is den minister met het oog daarop niet van oordeel, dat bin nenkort zekerheid behoort te bestaan omtrent de verlaging van de spoorweg vracht voor tuinbouwproducten? 2. Kan de minister meedeelen of het 'rapport van de voor dit vraagstuk be noemde commissie met enkele dagen is i te verwachten 3. Mocht dit niet het geval zijn, is de minister dan bereid als voor- loopigen maatregel eenigszins belang rijke tariefsreducties voor het vervoer I van tuinbouwproducten toe te staan productie en uitvoer van varkens. i De directie van den landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen van 5 tot 11 Maart zijn geslacht voor bacon- bereiding 14.324 varkens (voorgaande I 7 dagen 13.380) terwijl werd uitgevoerd I bacon afkomstig van 14.333 (14.123 varkens.) In Denemarken bedroeg het aantal baconslachtingen in dezelfde periode 112.873 (115.296 stuks) De totale invoer van bacorf in Groot- Britanië beliep in de week van 2 7 Maart 165.861 (191.269) cwts. Te Parijs werden in de week van 3 tot en met 11 Maart Uit Nederland aangevoerd 3509 (4850) geslachte var kens. o i VACANTIEK AARTEN. HEUSDEN. Maandagmorgen 11 uur had in de rechtzaal van het Kantongerecht de uitreiking van de medaille voor 24-ja- rigen trouwen dienst plaats, aan den Opperwachtmeester der Kon. Mare- chaussée, den heer A. v. d. Plas alhier, i Bij deze plechtigheid waren tegen woordig de Kapitein der Kon. Mare- chaussée, de heer Kaasjager, de Kan- I tonrechter Mr. C. W. van Ommeren, de Griffier v. h. Kantongerecht Mr. Bleeker, de Burgemeester van Heusden, 10.) Hij heette Laporte, was vaak in vreemde landen geweest en had eien rang in het Hollandsche leger bekleed en nooit graag over zijn verleden ge praat. Toen hij niet meer wist waar van hij moest leven, was hij eerst van plan in Zwitserland te reizen. Zij was er echter niet achter gekomen, of hij hier ergens een schat begraven had of goede vrienden had, die hem nog wat schuldig waren en waarbij hij maar had aan te kloppen om weer een on bezorgd leven te kunnen hebben. Dit alles was zuivere waarheid en iriec-r wist ze niet. Bij deze verklaring van Fleurette, zooals de vrouwspersoon zich noemde, liet de schout het lijk, waarvan nie mand in de herberg vermoeden had gisteren, nog laat in den nacht ten spoedigste naar het hospitaal brengen en in de doodenkamer op een baar leggen, om eerst een verklaring op te maken, voordat de doode, als een niet- inwoner der stad bij den muur van het kerkhof begraven werd. Het lta- liaansche rondtrekkende juffertje werd dadelijk in verzekerde bewaring ge houden. Toen wij nu vanmorgen in de doodenkamer kwamen, en bij de dood- schouw was gebleken, dat de stoot met een groote Duitsche degen was toegebracht en tusschen de vierde en j vijfde rib was doorgegaan, verwonderde i het ons, hoe de gewonde man nog zoo lang had kunnen leven. Uit zijn papie- ren bleek, dat hij mijnheer Laporte of Delaporte genoemd werd. De secre taris van de rechtbank wilde al ein digen met alles op te schrijven, toen de dokter op een zegelring opmerk zaam maakte, dien de doode aan zijn dichtgeknepen hand droeg. Het was een dikke gouden ring, van een vreem- den vorm en een bloedroode edelsteen. Men kon den ring onmogelijk van zijn vinger krijgen. Toen ik mij echter toe vallig, daar ik een liefhebber van oud heden ben, met een licht in mijn hand bukte om den vorm nader te bekijken, zag ik tot mijn schrik en ontzetting, dat in den steen een wapen was ge- graveerd, dat precies, maar u moet niet schrikken, het kan toevallig zijn, op het wapen der familie Amthor ge lijkt. Twee balken, die een kroonlijst dragen, daartusschen een open deur vleugel en een ster boven de kroon lijst. Het licht trilde in mijn hand, des te meer toen ik in hetzelfde oogen- blik op het bleeke gelaat een trek be merkte, zooals ik vergeef mij, als ik u verdrietig maak, op het doo de gelaat van mijn nobelen vriend, uw man, gezien heb, op den begrafe nisdag. Toen de waardige man zoover inef zijn verhaal was gekomen, hield hij even op, doch hij durfde de vrouw, die fegenover hem zat, niet aankijken, ofschoon hij den ganschen omvang van het ongeluk, dat boven haar hoofd zweefde, niet bevatten kon. Hij wist niet, dat het lot van haar beide kinde ren er van afhing, of de doode vreem deling haar eigen zoon was of niet. „Troost je, lieve vriendin'', en streek zich met zijn hand het koude zweet van zijn voorhoofd, ,,ik heb mij voor genomen van deze ontdekking niemand iets te vertellen, behalve den schout, dien je kent als een brave man, die je familie van harte toegenegen is. Ik vroeg hem, of het treurige vermoeden niet begraven kon blijven bij ons. Het kon zijn, dat een tak van de Amthors heel vroeger naar Italië gegaan was en de naam veranderd had in Laporte of Delaporte, om hem gemakkelijker uit te spreken, maar dat ze hun wapen behouden hadden. Van die gelijkenis in het gezicht van den doode, dat een diep lidteeken had, zeide ik geen woord, daar hij zelf, toen hij daarna met mij alleen was, het laken nog eenmaal op lichtte, geen overeenkomst vond met André, dien hij negen of tien jaar ge leden meermalen gezien had, zooals hij zich bedacht. Maar toch was hij van meening, dat dit alles niet voor 11 ver borgen mocht blijven. Als het eens uw arme zoon was, die hier een zoo treurig einde had gevonden, dan mocht men de moeder niet de bittere troost onthouden, voor de eeuwige rust van haar kind te bidden. Ook was het, wegens ambtelijke formaliteiten, niet goed, zich met de uitspraken van een zwervend meisje te vergenoegen, ter wijl men de beste getuige zoo dichtbij had. vooral daar ook bij latere sterf gevallen, erfenissen en dergelijke, mien licht zekerheid wou hebben om moei lijkheden te voorkomen. Daarom raad de hij mij aan naar u toe te gaan, u alles te vertellen en u vriendelijk te verzoeken in het hospitaal te ko men, zoo heimelijk als u maar wilt om onnoodige drukte en aanstoot te vermijden." Met deze woorden stond hij van zijn stoel op en ging aan het venster staan om de vrouw den tijd te laten zich te herstellen en tot een besluit te kot- men. Er verliep wel een kwartier, zon der dat men in het kleine vertrek een ander geluid hoorde, als het tikken van de groote klok, een bruidgeschenk van den grootvader van Lize aan zijn schoon dochter. Op de looden wijzerplaat was het familiewapen van de Amthor ge graveerd. Buiten was het stil; van tijd tot tijd hoorde men slechts het krassen van raven, die over den tuin vlogen of het vallen van een overrijpen appel, die met een doffe plomp op den grond viel. Eindelijk stond de vrouw op en ging naar den trouwen vriend, die haar vol deernis in de starre oogen keek. „Ik dank u," zeide z:j, „dat u bij mij bent gekomen en deze zware plicht met zulk een mededoogen vervuld hebt. Zeg aan den hoogeerwaarden heer schout, dat ik omstreeks negen uur komen zal en vraag of ik door een betrouwbaren man aan de zijdeur van het hospitaal kan binnengelaten worden, zoodat niemand mij bij dezen zwaren gang kan op merken en daarover praten. Het overige beveel ik in Gods hand. Hij zal het goed maken." „U zult mij bij het hospitaal vinden,"' antwoordde de president van de recht bank. „Moge God u kracht naar li chaam en geest geven en moge onze hoop vervuld worden, dat hier slechts toeval in het spel is." de heer H. J. v. Eggelen, de heer H. A. J. Verhoeven, wethouder dezer ge meente en Voorzitter der Godshuizen, de heer Friedli, deurwaarder, de ge- heele brigade der Kon. Marechaussee a/hier, verschi lende po'i iebeamfcten uit dc omgeving en eenige belangstellen den. Kapitein Kaasjager richtte zich, na eerst dank te hebben gebracht aan Mr. C. W. v. Ommeren voor de beschik baarstelling van de gerechtszaal, en de aanwezigen voor hun tegenwoordig heid, tot Opperwachtmeester van der Plas. Spr. schetste in het kort de loop baan van den „Opper", die weieens de „Zure Opper" wordt genoemd. In de 8 jaren die spr. evenwel met Op perwachtmeester v. d. Plas heeft om gegaan, is hem gebleken, dat achter dit uiterlijk, een eerlijk en trouw hart klopt, in die 8 jaren heeft hij hem leeren kennen als strikt eerlijk en ie mand die nauwgezet zijn dienst ver richt. Natuurlijk zijn er daardoor per sonen, die den „Opper" gaarne een hak willen zetten, dat is te begrijpen. Dat men zoo iets evenwel op een der gelijk lage manier tracht te doen, zooals dit den laatsten tijd geschiedt, dat zou men zelfs, aldus spr., niet verwachten van den grootsten schavuit. Spr. heeft persoonlijk naar den laster een diep gaand onderzoek ingesteld, waaruit hem is gebleken, dat van alle klachten niets en heelemaal niets is overgebleven, spr. wil dit hier gaarne in het openbaar ver klaren. Steeds heeft Opperwachtmeester v. d. Plas zijn volste vertrouwen genoten en zoolang hij dan ook zeggingschap heeft in dit district, zal het niet ge lukken „den Opper" op een dergelijke manier uit Heusden te krijgen. Met den wensch, dat het Opper van der Plas gegeven moge zijn nog vele jaren bij het Wapen te dienen en het geven der verzekering, dat de superieuren over zijn werk zeer tevreden zijn, eindigde spr. en hechte de medaille voor 24-ja- rigen trouwen dienst op de borst van den heer van der Plas. Hierna richt te ZijnEd. Gestrenge zich tot de echt- genoote van v. d. Plas, die hij even eens gelukwenschte. Het woord was nu aan Mr. C. W. v. Ommeren, die namens Justitie ge- lukwenschen aanbood en den jubilaris schetste als een eerlijk en plichtsge trouw man, die door zijn meerderen wordt geëerd en hooggeacht. Ook mej. v. d. Plas deelde hierbij in de hulde. Aan het slot overhandigde spr. den Opper namens de rechterlijke ambte naren van het Kanton een prachtige bloemenmand. Hierna werd het woord gevoerd door den Edelachtb. Heer v. Eggelen, die dank bracht voor den steun die hij steeds van Opperwachtmeester van der „Amen", zei mevrouw Helena met een doffe stem, die geheel hopeloos klonk. Vervolgens verliet zij den bezoeker. Zoo gauw zij alleen was, viel zij op haar knieën, een groot verdriet deed haar moederhart ineen krimpen. Het was al heelemaal donker gewor den, toen de stem van haar dochter, die in den tuin met de oude Dina sprak, haar uit haar verzonkenheid wekte. Spoedig daarop kwam Lize binnen en vond haar moeder voor haar schrijf tafel zitten, gebogen over rekeningen en brieven, alsof de duisternis haar overvallen had. „Moedertje", zeide zij, „hij heeft me nog een brief gezonden, een jongen gaf hem aan Dina; hij schreef hem pas toen hij voor de poort stond, om dat u hem toegestaan had mij te schrij ven, als hij een eind was weggereisd. Wilt u hem lezen? Hij zegt, dat ik van zijn trouw zoo verzekerd kan zijn als van Uw liefde en dat ons niets dan de dood kan scheiden." Zij hield haar moeder den brief voor, die hem echter niet aannam. „Laat mij alleen kind. ik moet over iets nadenken." Toen ging het meisje heen, blijde, dat zij haar schat alleen mocht be zitten. De vrouw bleef echter nog wel een uur in de donkere kamer zitten, in droeve gedachten verzonken, waar in geen hemelsche straal licht kon brengen. (Wordt vervolgd). MEI WSBLAÜ voor het Larni van Heusden en Altenaje Langstraat en de Bommglerwaard moet men vooral 's-avonds inwrijven met Purol, dan zijn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht. Purol in doozen van 30, 60 en 90 cent. Bij Apoth. en Drogisten HET DRAGEN VAN INSIGNES BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. Men zal zich nog herinneren, dat onlangs door de directie der Nederl. Spoorwegen is bepaald, dat het personeel der spoor wegen geen insignes meer mocht dragen op uniform ot in dienst. Thans bericht men, dat deze bepaling niet van kracht is voor het Esperanto- insigne. De directie heeft verklaard, dat er geen bezwaar bestaat, dat dit insigne door het personeel op uniform of in dienst wordt gedragen. De vacantiekaarten zullen op de Nederl. Spoorwegen dit jaar worden uitgegeven van 38 April (Paschen), van 22 27 Mei (Pinksteren) en van 4 Juli15 Sept. GEZELSCHAPSBILJETTEN. Hoewel gezelschappen bij de Nederl. Spoorwegen bij vervoer reeds een aanmer kelijke reductie genoten, zijn met ingang van 45 Maart de prijzen van gezelschaps biljetten 4 e, 2e en 3e klasse met 40,45 en 20 procent verlaagd, naar grootte van het gezelschap. ONGEVAL OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Zaterdagmiddag is op den onbewaakten overweg nabij de spoorbrug over de haven té Beverwijk de 79-jarige K. G. F. door een uit de richting Uitgeest komenden trein overreden en gedood. Hoewel de machinist, die het ongeval zag aankomen nog remde, kon de trein niet meer tijdig tot stilstand worden ge bracht. De trein had zes minuten ver- traging. VERDUISTERING. De Rotterdamsche Rechtbank heeft den 42-jarigen procuratiehouder H. Y. uit Den Haag wegens voortgezette verduistering van geldsbedragen tot een totaal van f 117.000 ten nadeele van de Mij. voor I Scheepsbouwcredieten, waar hij werkzaam was, tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld, De eisch was twee jaar geweest. DE MOORDZAAK-LANS. Vrijdagmiddag heeft het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch uitspraak gedaan in de moordzaak-Lans te Rotterdam. Het Hof heeft den procuratiehouder van O. vrijgesproken van den hem ten laste gelegden doodslag. Wegens valschheid in geschrifte en ver duistering, beide meermalen gepleegd, werd verdachte echter veroordeeld tot 2Y2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventief. (Van O. werd 11 December 1928 in arrest gesteld). De Rotterdamsche Rechtbank had van O. veroordeeld tot 45 jaar gevangenis straf, welke straf door het Gerechtshof te 's-Gravenhage werd verzwaard tot 20 jaar. De eisch voor het Bossche Gerechts hof luidde 15 jaar. Bij het voorlezen van het arrest kon de verdediger Mr. Kokosky, slechts met moeite zijn ontroering bedwingen. Ver dachte zat bleek te luisteren. Op de publieke tribune klonk een applaus toen het vonnis uitgesproken was. De president gebood echter stilte. Nadat de zitting gesloten was brak op de publieke tribuüe opnieuw een gejuich los. De president en de verdediger wer den ook op straat nog toegejuicht. AUTO OVER DEN°~KOP GESLAGEN BEIDE INZITTENDEN GEDOOD. Vrijdagavond is op den rijksweg Goor Diepenheim nabij de rentmeesterwoning van het landgoed „Weldam" een vracht auto van de firma Krijenveld uit Hengelo, waarin de chauffeur en een werkman waren gezeten, die beiden uit Nijmegen kwamen, in een bocht van den weg door de gladheid geslipt. De auto sloeg hierbij over den kop en kwam in een sloot terecht. Hulp was spoedig ter plaatse. Men liet den wagen eerst weer kantelen, waarop de inzittenden te voorschijn kon den worden gehaald, die bleken overleden te zijn. (Naar het Duitseh.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1