Plas mocht ondervinden en de hoop uitsprak, dat hij steeds op dezen steun zal mogen blijven rekenen. De jubilaris dankte hierop, ook na mens zijn vrouw en dochter voor de gebrachte hulde en de waardeerende woorden en gaf Burgemeester van Eg- gelen daarbij de verzekering, dat hij dezen steeds zijn volle medewerking zal blijven verleenen en noodigde al len aan de kazerne. Hierna volgden de gelukwenschen van de aanwezige politiebeambten en het publiek, waarmede deze plechtig heid was afgeloopen. Heden slaagde te 's Bosch voor coupeuse-leerares, onze stadgenoote Mej. Wies Klijn. ANDEL. De voetbalvereen. „Sparta" alhier zal op den 2den Paaschdag een vriend schappelijke wedstrijd spelen tegen „Wil- helmina II" te Wijk c.a. ALM KERK. De kiezerslijst dezer gemeente bevat thans voor de 2de Kamer 1814, de Prov. Staten 1806 en voor de Gemeente raad 1792 kiezers. A.s. Zaterdagavond 21 dezer hoopt de Varkensver. alhier in de zaal van de wed. Dekker, een ledenvergadering te houden. Op de j.l. Vrijdag gehouden voor- jaarsstierenkeuring alhier werden 70 stuks aangevoerd, waarvan er 24 werden goed gekeurd. J.l. Vrijdag kregen de kinderen van de verschillende scholen alhier, ten gevolge van het sneeuwballengooien, twist onder elkander, welke zoo hoog liep, dat B. het mes trok en v. d W. zoodanig over zijn hand sneed, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Procesverbaal werd opgemaakt. AALRURG. De heer P. Straver, onderwijzer alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Poederoijen. AALS'i. Door hard stoken der kachel ont stond een begin van brand ten huize van J. G. alhier. De schoorsteenmantel begon reeds te branden, terwijl eenige stukken spek, welke in de onmidde- lijke nabijheid hingen, ernstig gevaar begonnen te loopen. Door bijtijds in te grijpen, wisten de bewoners erger te voorkomen. BRAKED. Op de kiezerslijst dezer gemeente voor 4931-32 komen voor de namen van 886 kiezers, bevoegd tot deelname aan de verkiezingen voor leden der 2de Kamer, 880 voor de Prov. Staten en 877 voor den Gemeenteraad. De heer H. P. E. Visscher, onder wijzer aan de O.L. School alhier komt voor als no. 1 op de voordracht ter be noeming van onderwijzer te Utrecht en te Zuilen. CAPELLE. De Chr. Oranje vereen. „Het Drie voudige Snoer" hield j.l. Donderdag 12 cjezer des avonds 7 uur in de Ger Kerk aan det Bruggetje haar jaarvergadering. Nadat deze bijeenkomst met gebed, waarna een Psalmvers gezongen werd, was ge opend, heette de voorzitter de heer K. Alblas de aanwezigen welkom, waarna de notulen der vorige vergadering na voorlezing werden goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris het verslag uit om trent de toestand en werkzaamheden der vereeniging over het afgeloopen jaar, waarin o.m. gememoreerd werd het uit stekend geslaagd Koninginnefeest alsmede de spreekbeurten van Ds. Voorsteegh uit 's Gravenhage, Ds. A. van Willigen alhier en Ds. J. Fokkema uit Sprang. Het leden tal was geklommen tot 25 0. Het verslag van den penningmeester gaf eveneens reden tot tevredenheid. Uit het door de heeren J. v. Herpen en Geldhof! ingestelde onder zoek bleek, dat de rekening en verant woording van den penningmeester in orde waren en de kas sloot met een klein voordeelig saldo. Vervolgens werd over gegaan tot verkiezing van 3 bestuursleden. In de vacatures, ontstaan door het be danken van de heeren J. v. Drongelen en P. v. d. Schans, werden gekozen de heeren C. L. de Rooy Jz. en H. Snijders, waar van de eerste, ter vergadering aanwezig, onder dankzegging voor het in hem ge stelde vertrouwen zich deze benoeming liet welgevallen. Het aftredend bestuurs lid, de heer J. de Ruiter, werd bij accla matie herkozen. Na de bestuursverkiezing hield de voor zitter een keurig verzorgde inleiding over het onderwerp„Levensvragen", welke lezing door de aanwezigen met de meeste aandacht werd beluisterd. Bij de rondvraag werd het idee ge opperd weder een paar sprekers voor de vereeniging te laten optreden, waarna besloten werd hiervoor aan te zoeken Professor Slotemaker de Bruine en Mr. Bijleveld. Na een slotwoord van den voorzitter werd deze vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Bij de jI. Zaterdagmiddag te dezer plaatse gehouden serie-wedstrijd, georga niseerd door de voetbalvereeniging „Klein Excelsior" werd de le prijs een zilveren beker, gewonnen door „Excelsior III" alhier en de 2e prijs, een zilveren medaille door „U.L.O.W.E." uit Waalwyk. In de gehouden ledenvergadering van de „Onderlinge Tuinbouw vereeniging" te dezer plaatse is na een bespreking met den directeur der Bossche veiling besloten, dit jaar de gewassen aan te voeren aan de veiling te 's Hertogenbosch en het in de vorige vergadering genomen besluit, om te Drunen te veilen, in te trekken De voorzitter, de heer Jac. v. Hooren, heeft bedankt. In zijn plaats is tot be stuurslid gekozen de heer M. v. Pelt. DRUIVEN. Op de Donderdag 12 Maart ge houden veiling werd besteed voor: Brederode 1823' ct. per kilo. Spruiten 4049 ct. per kilo. Juin 35 ct. per kilo. Witlof 1628 ct. per kilo. Witlof II 816 ct. per kilo. Kroten 48 ct. per kilo. Drooge boonen 1620 ct. per kilo. Wortelen 23i/2 ct. per kilo. Spinazie 3640 ct. per kilo. Knolraap 45 ct. per kilo. Bloemkool 2022 ct. per stuk. Roodekool II 1113 ct. per stuk. Roodekool III 46 ct. per stuk. Savoyekool 1012 ct. per stuk. Selderij 37 ct. per stuk. Cocosnoten 1113 ct. per stuk. Selderij 2021 ct. per bos. Selderij pluk 46 ct. per bos. Selderij snij 22i/2 ct. per bos. Prei 618 ct. per bos. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 19 Maart 1931, des nam. 3 uur. Onderwerpen 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Steun aan werkloozen. 3. Vaststelling Bouwvoorschotsverorde- ning. 4. Bijdragen ex artikel 72 der L. O. wet voor 1920 voor de bijzondere lagere meisjesschool wijk B. 5. Aankoop grond. '8 GRAVEN31ÜER. Bij den heer H. M. de Bruin ont stond een begin van schoorsteenbrand. Zoo ook in een der lokalen der O. L. school. Door het krachtdadig optreden der toegeschoten hulp werd erger voorkomen. Maar inzonderheid komt aan Jac. Mout- haan, timmerman, alle lof toe voor zijn ingrijpen, daar anders de ramp niet te overzien zou zijn geweest. Heden Woensdagavond 7 uur hoopt ds. Snoeij in de Ger. kerk voor te gaan in een bidstond voor 't gewas. Donderdagavond 19 Maart a.s. des avonds half acht zal in het „Wapen van 's Gravemoer" bij M. J. de Geus, van de afdeeling „Het Groene Kruis" een leden vergadering worden gehouden. Aan de orde is een tusschentijdsche bestuursver kiezing vacature de heer Ruijter en we gens a.s. vertrek van den heer J. v. d. Ruit. Het fanfarecorps „Euterpe" gaf in de zaal van M. J. de Geus een win- teruitvoering, die uitstekend slaagde. De zaal was vrij goed bezet. Volgens de laatste gehouden alge- meene volkstelling bedroeg het inwoners getal dezer gemeente 1402, waarvan 664 vrouwen en 738 mannen. GAMEREN. Hoe het er met de a.s. hooiland verpachtingen af zal loopen, wordt met belangstelling tegemoet gezien. Er is noe menswaard niets verkocht, zoodat de voor raad nog groot is. De prijs is zoo laag dat de verkoop prijzen niet de kosten van afleveren dek ken en ze het beter weg kunnen geven. Met de aardappelen gaat het beter, hoewel de voorraad gering is. De meesten hebben ze in 't najaar 1930 opgeruimd tegen redelijke prijs f2.50 a f3.nu f5.f5.50 per H.L. Dat de voorraad gering is, is toe te schrijven aan den slechten gang van de vorige twee jaar. OUDENDIJK. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van de Gebrs. Daim waren de laagste inschrijvers C. Groeneveld te Woudrichem, metsel werk, f 2320. J. v. Wendel- de Joode te Sleeuwijk, timmerwerk, f 2029. J. Cool te Woudrichem, loodgieterswerk, f267. Roodee te Gorinchem, electrificatie, f93.50. D. Roomen, verfwerk, f 388. POEDEROIJEN. Op de kiezerslijst dezer gemeente voor 4931 32 komen voor de namen van 587 kiezers, bevoegd tot deelname aan verkiezingen voor leden van de 2e Kamer, 587 voor de Provinciale Staten ea 558 voor den Gemeenteraad. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd de heer P. Straver te Nederhemert. RIJSWIJK. Dr. Giesberts uit Woudrichem had het ongeluk alhier tegen een boom te rijden met zijn auto. De auto werd van voren geheel in elkaar gedrukt, terwijl Dr. Giesberts lichte verwondingen bekwam. SPRANG. J.l. Zaterdag speelde onze korfbal club N.E.O. een wedstrijd tegen T.K C. uit Tilburg op het terrein van T.K.C De wedstrijd eindigde 62 in het voordeel van T.K.C. Door den dooi was het terrein zeer slecht. A.s. Vrijdagavond zal in de zaal van de Chr. Volksbond alhier door de afd. Sprang van den Chr. Bouwvakarbeiders bond een feestvergadering gehouden worden. Door de voetbalclub N.E.O. alhier is een seriewedstrijd uitgeschreven en wel Zaterdag 28 Maart en Maandag 6 April (2de Paaschdag) e.k. Reeds 7 clubs heb ben zich als deelnemer opgegeven. Zaterdagavond hoopt de A. R. Kiesvereen. alhier haar jaarvergadering te houden. WERKENDAM. Men deelt ons medeVan het kortgeleden geopende veer Spiering-Kop van 't Land, wordt reeds een druk gebruik gemaakt. Gemiddeld worden er reeds per dag een 50 auto's overgezet, terwijl het reizend publiek ook toeneemt. Een zeer groot bezwaar is echter, dat de weg voor een vreemdeling nog niet gemakkelijk te virden is, wat betreft de doorgang door dit dorp, daar haast nergens een goede en duidelijke wegwijzer is ge plaatst. Wij meenen dat hierin zeer zeker spoedig voorzien moet worden. Naar wij vernemen hoopt de heer C. Pruissen Donderdag 19 Maart a.s. den dag te herdenken dat hij 25 jaar werk zaam is op den Polder „Keizersgulden- waard" (Biesbosch). Donderdagavond j.l. is wederom een partij riet afgebrand, hetwelk stond langs den bandijk en toebehoorende aan den heer M. J. Pruissen. Oorzaak onbe kend. Verzekering dekt de schade. Woensdagavond j.l. trad op voor het Nut, als slotavond van dit seizoen, het bekende Frits Bouwmeester Ensemble van Amsterdam. Vertoond werd het blijspel „Hoe zorg ik voor mijn man" Dit spel werd in zijn geheel meesterlijk gespeeld en aan het einde hadden de dames speelsters een welverdiende bloemenhulde in ontvangst te nemen. De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk tijdens den Bidstond voor 't gewas, voor de Diaconie, heeft opgebracht f94.50, waaronder een gift van f25. Zondagmiddag j.l. hield de Chr. Jongem. vereen. „Maranatha" een buiten gewone vergadering voor begunstigers en belangstellenden in 't vereen, gebouw, welke goed is geslaagd. Gehoord werd een Bijbelsche Inleiding naar aanleiding van Luk. 23 door D. J. Nijman, onderwerp Vad. Gesch. „Gebr. de Witt" door C. Lazonder, met een tweetal voordrachten. WELL. In aansluiting met het laatste verslag van j.l. Vrijdag, aangaande de ledenvergadering der Schoolvereen. Well, kan nog worden medegedeeld, dat het bestuur der School j.l. naar Zoelen is gegaan en aan den oud-voorzitter der School, Ds. A. A. van Stipriaan Luiscius, een relief-globe op standaard heeft over handigd als blijk van erkentelijkheid voor de bewezen diensten. Het Hoofd der School sprak daarbij den wensch uit dat hoewel Well en Ammerzoden een kleine plaats op de globe innam, het een groote plaats zou behouden in de sympathie van Ds. van Stipriaan Luiscius en daarvan de school het grootste gedeelte zou bezitten. Z.Eerw. was zeer ingenomen met het souvenir. Well en Ammerzoden lag hem nog steeds na aan het hart. De opgelegde taak om alle gemeentenaren de groeten uit de pastorie te Zoelen over te brengen, hopen we op deze wijze eenigzins te hebben vervuld. J.l. Woensdag 11 Maart gaf de gouden bruiloft van het echtpaar de Noo veel levendigheid in Well. De muziek- vereen. „O.B.K." van Well en „St. Cae- cilia" uit Ammerzoden brachten een sere nade. Het was den geheelen dag druk met in en uit loopen van menschen in het met een eerepcort versierde huis. J.l. Zaterdagmorgen is een kind van omstreeks twee jaar in een pot met kokend water gevallen en Zondagmiddag aan de gevolgen overleden. WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 6 tot en met 12 Maart j.l. werden aan de visch- markt alhier geen zaimen aangevoerd. Besteed werd voor snoek, 40 tot 50 ct. brasem 25 tot 30 ct.voorn 9 12 ct. en alver 8 tot 10 ct. alles per pond. De Meisjesvereen. Dorcas" alhier gaf Woensdagavond j.l. in de Chr. Be waarschool een alleszins goed geslaagd jaarfeest. De echtelieden W. Wijnbelt-Viveen herdachten Zaterdag j.l. onder veel blijken van belangstelling hun 40-jarige echtver- eeniging. Op Zaterdag 21 Maart a.s zal gelegenheid worden gegeven tot kostelooze koepokinenting en wel des nam. 1 uur in de le Openb. School en om 3 uur in de 2e Openb. School. Door Woudrichem's Fanfarecorps werd Donderdagavond j.l in café Wed. P. van Bergeijk een gezellig en goed ge slaagd jaarfeest gehouden. In plaats van op 27 Maart zal de propaganda avond voor Vrijz. Kiesvereen. „De Vrijheidsbond, gehouden worden op Vrijdag 20 Maart a.s. in café Overeem. Als spreker zal alsdan optreden de heer Groenewout. De collecte in de Ned. Herv. Kerk voor de Byz. Bewaarschool bracht f9.86 op, terwijl voor de Diaconie een extra gift van f 10 werd gecollecteerd. Bij de gehouden aanbesteding voor den bouw van een woonhuis voor Gebr. Daim alhier, werd het laagst ingeschreven voor: Metselwerk door C. Groeneveld al hier, voor f1123. Timmerwerk door J. van Wendel de Joode te Sleeuwijk, voor f 2029. Loodgieterswerk: J. S. Cool alhier, voor f 267. Verfwerk: D. Roomer alhier, voor f388. Electrificatie; Boodee te Gorinchem voor f 93.50. WIJK- A.s. Vrijdagavond hoopt voor de Jongel.-vereen, in de Oude School alhier dhr. Verheul uit Brakel te spreken over „In gedachten houden". Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den koopman A. i S., werd onderhands opgedragen aan j den heer C. v. Wijk te Aalburg. Zaterdag j.l. was het de laatste dag, dat de heer Brouwer als onder wijzer werkzaam was in de O. L. S. alhier. Voor deze gelegenheid hadden de leerlingen zijn klas schitterend ver sierd. Een der onderwijzers had met sierlijke letters op het bord geteekend; „HULDE AAN ONZEN GELIEFDEN MEESTER." Enkele kinderen hadden een aanden ken gekocht. Dit werd hem dezen mor gen door een zijner leerlingen onder de volgende toespraak overhandigd: Lieve Meester Brouwer, Het is nog niet lang geleden, dat i we hoorden dat U zou gaan vertrek- j ken. Dit speet ons zeer, want al ver- j dienden we wel eens straf, toch hielden we veel van U. Daarom besloten wij, i U een geschenk aan te bieden. Op de- zen laatsten morgen, dat U hier als onzen meester voor de klas staat, over-1 handig ik U namens ons allen deze twee geschenken: „Een rookstel en een schilderij." Wij hopen dat dit rookstel nog lang op uw schrijftafel zal prijken, en dat U telkens, wanneer U naar de schil derij kijkt, nog eens aan de Wijksche jongens en meisjes, die U nooit kun nen vergeten, zult denken. Daarop zong een van de meisjes uit de vijfde klas de volgende coupletjes: Weer gaat een meester van ons heen, Dus meesterlief vaarwel. AI Iaat gij ons nu ook alleen, Toch meesterlief vaarwel. Voor als wat gij ons hebt geleerd [voor al uw vriendschap en veel meer, Wees meesterlief bedankt. Uw heengaan valt ons lang niet licht, Toch meesterlief vaarwel. De droefheid leest g'op ons gezicht, Toch meesterlief vaarwel. Ik zing dit lied niet voor plezier want wellicht zie 'k U nooit weer hier, Toch meesterlief vaarwel. Met enkele woorden dankte de mees ter, die diep onder den indruk was, de kinderen. Bij het verlaten der school zong een meisje den scheidenden onderwijzer nog het volgende versje toe. Meesterlief nu gij gaat "scheiden, En gij straks de school verlaat, Willen wij u toch wel zeggen, 't Spijt ons dat ge henen gaat. Tal van jaren waart ge bij ons, Hebt ons heel veel goeds geleerd, Daarvoor blijven w'u steeds dankbaar, Ook al deden wij het vaak verkeerd, (bis) Het heengaan van den heer Brouwer beteekende voor de school een ver lies. In de drie jaren, die hij als onder wijzer in deze gemeente doorbracht, wist hij zich bij de leerlingen en de ouders bemind te maken. Met nauw gezetheid heeft hij zich altijd van zijn taak gekweten, en voor het overige personeel was hij een aangenaam col lega. Dat hij zeer gezien was blijkt ook wel uit de verschillende functies die hij waarnam. Het is te hopen, dat het hem in zijn nieuwe betrekking goed zal gaan. Vergadering van den Raad der ge meente WIJK c.a., op Zaterdag 14 Maart, des v.m. half tien. De Burgemeester is wegens onge steldheid alwezig, zoodat het Voorzit terschap wordt waargenomen door Weth. K. v. d. Velden. Aanwezig zijn alle leden en de waar nemend Secretaris W. Bouman. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, de Secretaris leest daarna de notulen der vorige ver gadering, die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Bericht van aanneming hunner benoe ming van de in de vorige vergadering benoemde leden tot Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs, Com missie tot Wering van Schoolverzuim, leden der stembureaux en van het Hoofdstembureau. Bericht van den heer K. v. d. Moo- ren, dat hij zijn herbenoeming als lid van' het Burgerlijk Armbestuur aan neemt. Besluit van Ged. St., waarbij weder om voor den tijd van 2 jaren, vrijstel ing wordt verleend, voor het geven van on derwijs in vrije- en ordeoefeningen. Dankbetuiging van het Comité voor Wegen verbetering in het Land van Heusden en Altena, voor de verleende bijdrage van 2*/s ct. per inwoner. AI deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Verzoek van den groep Nederland van het Nederl. Verbond, om een verorde ning in het leven te roepen, waarbij het gebruik van vreemde woorden wordt tegengegaan en strafbaar gesteld. Het voorstel van B. en W. om niet op dit verzoek in te gaan, wordt met aigemeene stemmen aangenomen. Schrijven van den EdelAchtb. Heer R. J. v. Doveren, waarin hij ook namens zijn echtgenoote, den raad dank zegt, voor den gelukwensch met bloemen mand, ontvangen bij de herdenking van zijn 40-jarig huwelijk. Verzoek van den heer J. Brouwer, onderwijzer aan de openbare lagere scchool te Wijk, om eervol ontslag als zoodanig, wegens zijn benoeming te Gorinchem. Het voorstel van B. en W. om dit ontslag met ingang van 16 Maart eer vol te verleenen, wordt met aigemeene stemmen aangenomen. Verzoek van den heer P. Straver, onderwijzer aan de openbare lagere school te Aalburg, om eervol ontslag als zoodanig, wegens zijn benoeming te Poederoijen en wel met 1 April a.s. of anders zoodra als een plaatsvervan ger is gevonden. B. en W. stellen voor, het gevraagde ontslag te verleenen op een datum, nader door hen vast te stellen, welk voorstel met aigemeene stemmen wordt aangenomen. Verzoek van eenige huurders van per ceeltjes teelgrond in de „dijkkuilen," om vermindering van pacht voor 1930, omdat de perceeltjes tengevolge v. d. hoogen waterstand den meesten tijd hebben ondergestaan. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. De heer v. Helden vraagt of deze per ceeltjes altijd plas en dras zijn, waarop wethouder Roza antwoordt, dat het de laagste gedeelten der „dijkkuilen" be treft. Het contract laat evenwel ver mindering van pacht niet toe, men zou dan het contract moeten veranderen, daarbij loopt1 de pacht met dit jaar af. De Voorzitter wijst op de groote moeilijkheid om het verzoek toe te staan, eenzelfde verzoek is vroeger ook reeds afgewezen. De heer v. d. Pol merkt op, dat men de menschen niet ongenegen is, doch met inwilliging komt men met ande ren in conflict. Toen het veer verpacht werd, was ook niet te voorzien, dat autoverkeer zoo"n vlucht zou nemen, de veerman die om vermindering vroeg, kreeg dit ook niet. Bij de verpachting van „den Eng" heeft de Voorzitter de menschen er nog speciaal op gewezen, dat men niet om pachtvermindering be hoefde te vragen, want dat daar niets van kon komen. De heer v. Loon stelt voor, over de geheele linie een pachtverlaging te ver leenen van 25 pCt., dan geeft dit voor beeld de groote landeigenaars misschien aanleiding om ook te verminderen. De heer v. Helden zegt, dat hij met het oog op de prijsinzinking wel iets voor dit voorstel gevoelt. Wethouder Roza zegt, dat de raad het zelf moet weten, maar hij zou toch willen ontraden, er dit voorstel achter elkaar door te jagen. Laat men er eerst nog eens rustig over denken. Men heeft een tijd gekend dat de pro ducten met sprongen omhoog gingen, de verpachters hadden toen een strop door verhuring op langer termijn, nu krijgt men de reactie op die prijsstijging. De heer v. Helden geeft toe, dat er groote moeilijkheden aankleven. Wethouder Roza zegt, dat hij voor de gemeente-eigendommen geen termen aanwezig acht, tot verlaging over te gaan, de pachten loopen allen met een jaar af. Liepen zij nog! -eenige jaren, dan was er misschien nog iets voor te zeggen. Spr. zou het beter achten, voor- loopig te verhuren op korten termijn, dan moeten de menschen verder maar zelf beseffen, dat ze niet te veel moe ten bieden. De heer v. Heldenxmerkt op, dat men op 't oogenblik in bijzondere omstan digheden leeft en er daarom wel iets voor verlaging is te zeggen. Besloten wordt, dit adres aan te hou den tot een volgende vergadering. Verzoek van de Gebrs. Bleijenberg, om ontheffing van de bepaling der bouwverordening voor vergrooting hun ner garage. B. en W. stellen voor, voor ditmaal nog ontheffing te verleenen. De Voorzitter zegt, dat tot heden geregeld ontheffing is verleend, doch de groote gevaren die een autogarage oplevert is oorzaak, dat B. en W. van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2