?nr kti Lhiiu Htisiti n Alteiajg Lanistraai ti u Bomielerweard Pil nummer üeslaat uil 2 maner; GENOVEVA Uitgave: Firma L. J. VEEKMAN, Heusden. JSo5112 Woensdag 8 April 1931. FEUILLETON Und van altenA Kantoor Rijksontvanger te tleusden. Dit blad «erschynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden t 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzocderlgke nummers 6 cent. int. Telefoon no. 19. Postrekening no. Adverteutiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De Rijksontvanger te Heusden zal voor de uitgifte van Weggeldkaarten 1031'32 zitting houden in de navol gende plaatsen: HAARSTEEG Dinsdag 14 April 1931 van voorm. 1012 uur 's middags en van 14 uur nam. (Gemeentehuis); EETHEN Woensdag 15 April 1931 van voorm. 912 uur 's middags (O. L. School); BABYLONIËNBROEK Woensdag 15 April 1931 van nam. 24 uur L. School.) MEEUWEN Vrijdag 17 April 1931 van nam. 15 uur (Mej. Vosvan Rijswijk, Postkantoor); GENDEREN Maandag 20 April 1Q31 van voorm. 1012 uur 's middags en van 25 uur/ nam. (Gemeentehuis); VEEN Dinsdag 21 April 1931 van nam. 25 uur (Gemeentehuis); DRONGELEN Woensdag 22 April 1931 van nam. 25 uur (O. J_. School.); ELSHOUT Vrijdag 24 April 1931 van voorm. 1012 uur 's middags en nam. van 25 uur (Gemeentehuis); WIJK Maandag 27 April 1931 van voorm. 912 uur 's middags en van 25 uur nam. (Gemeentehuis). Houders van kostelooze rijwielplaat jes zijn voor zich vrijgesteld van Weg geldbelasting. Ten kantore te Heusden zijn de kaar ten dagelijksch verkrijgbaar. Vergiadering van den Raad der ge meente 'S GRAVENMOER, ge houden op Maandaig 30 Maart 7.30 'savonds. Voorzitter: Edelachtbare Heer D. Smits. Afwezig1 met kennisgeving Me vrouw Millenaar— Loeff. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed. De notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken Schrijven van den heer J. van de Ruit, Hoofd der Openbare school met verzoek om met ingang van 1 Juni a.s. ontslag te worden verleend a)l,sf Hoofd der Openbare school onder toevoeging van de mededieeling da(t hij met ingang van gelijken datum als zoodanig is benoemd te Zoeterwoude. Met algemeent e stemmen wordt eervol ontslag verleend. Schrijven van Ged. Staten houden de goedkeuring van eenige wijzigin- !gen in de b e groot in g voor 1930 en 1931 Schrijven van den N.C.B. te Til burg' en de afdeeling Noord-Brabant der vereeniging van Nederlandsche Gemeenten met geteekend contract „E M M O". Zie advertentie in dit nummer. voor de destructie van afgekeurd vee en vleesch. Hierin zijn gewijzigde be palingen opgenomen waarbij aan alle gemeenten in Noord-Brabant gelijke behandeling wordt gewaarborgd. Schrijven van den Vleesch keurings dienst te Oosterhout berichtende dat vanaf 1 (Maart de keurloonen als volgt zijn gewijzigd Rund van f6.50 gebracht op f 5. Varkens van f3. f 2.50. gebracht op Tyroolsche novelle door E. von Pütz. Ingevoerd vleesch tegen hetzelfde tarief. De wijziging is van terug werken de kracht, terwijl het oude tarief wordt berekend tot dat de koninklij ke (goedkeuring is verkregen. Verslag van het hoofd der open bare school over het jaar 1930. Het aantal leerlingen was op 1 Jam 1930 63, op 1 Mei 1930 70 en op 31 December 1930 61. Het schoolge bouw is in goeden staat. De vloeren van het gebouw en de overdekte' speelplaats werden vernieuwd. Bericht van ontslagname van den heer J. van de Ruit met ingang van -i Juni a.s. als lid der commissie tot wering van schoolverzuim en der commissie van toezicht op het plaat selijk onderwijs. Schrijven van den schilder Geleins betreffende eene rekening van f105.40 voor het schilderen van den) wijzerplaat van den toren. B. en W. waren van oordeel dat dit bedrag veel te hoog is, hetgeen werd bevestigd door een deskundige buiten de gemeente die de kosten op f 50,stelde Op voorstel van Gelein's werd de rekening gebracht op f75.waar mede genoegen genomen werd. Verzoek van de R. K. Noord-Bra- bantsche en Geldersche Blindenver- eeniging St. Odilia om de vereeni ging met een jaarlijksche subsidie te I steunen. De vereeniging verleent hulp aan blinden van alle gezindten door tewerkstelling of het helpen aan huis arbeid. B. en Wj en de Raad staan sym pathiek tegenover het doel dezer ver eeniging en verleenen een subsidie van f 10.per jaar. Verzoek van de Land- en Tuin- bouwvereeniging tot verlaging der huur ien pachtsommen der gemeente- landJerijen. Afgezien van die vraag of hiertoe aanleiding bestaat meent de Raad djat de vereeniging niet direct belang heeft bij deze zaak en het schrijven wordt daarom voor kennisgeving aan genomen. B. en W. deelen mede dat de boek houding en kas der gemeente en van het armbestuur zijn nagekeken en keurig in orde bevonden. De beide scholen werden door B. en W. bezocht en alles in orde be vonden. De gebouwen zijn in goe den staat. De Voorzitter geeft kennis dat we derom gelegenheid zal worden gege ven voor kostelooze vaccinatie en re- vaccinatie. Eenige wijzigingen in de begroo tingen voor 1930 en 1931 worden. 3.) „Morgen moet ik naar Sterzing", zei- j de Thomas op zekeren avond, „maak mij de koffie om vier uur klaar, want! dan marcheer ik af. Hoor je het niet, Genoveva?" „Jawel", en zij ontwaakte uit haar droevig peinzen. „Wat heb je dan in Sterzing te doen?" „Allerlei zaken," antwoordde de boer en de vrouw zag, hoe hij tersluiks Agathe toeknikte en lachte, en hoe deze blozend met de oogen knikte. „Heilige Antonius sta mij bij!" steun de Genoveva in zich zelf, ,.ik kan ze dooden laat mij geen moordenares Worden;" hardop zeide zij alleen: „ik wil mij niet in uw geheimen dringen!" Haar blik gleed voor een oogenblik over hen beiden; toen verliet zij de kamer. „Wel, hoe bits!" lachte Thomas. „Wat mankeert toch de boerin?" vroeg Agathe zeer getroffen. „Sedert eenigen tijd is zij erg barsch tegen mij. Van morgen heeft zij mij toch zoo geweldig afgeroffeld. Ik doe toch, wat ik kan." „Als jelui ook altijd zulke geheimen met mekaar hebt," zeide Martin knor rig, want hij hield van de boerin, die altijd goed tegen hem was, „dan kan j zij gemakkelijk wild worden." Toen ging hij ook. Agathe en Thomas zagen elkaar ver baasd aan. Zij waren een weinig als struisvogels geweest en hadden zoolang verstoppertje gespeeld totdat de an deren het eindelijk merkten. „Nu, het zal toch niet lang duren vóórdat de verrassing uitkomt," zei de het meisje, verlegen glimlachend, „over een paar dagen zal alles in orde komen. En nu goedennacht boer, je weet alles, wat je zeggen moet, hé?" „Zeker, zeker, je kunt je op mij ver laten!" „God vergelde het u, dat u zich mij ner zoo aantrekt. Maar, praat er toch met niemand over; ik zou mij dood schamen, als er niets van ikwam." En zij sloop weg naar haar kleine kamer. De maan scheen nog, toen Thomas den volgende morgen het huis verliet. Genoveva zag hem met vochtige oogen door het kleine venstertje na, toen zij Agathe bemerkte, die hem met haar hoofddoek wenkte. In een oogwenk stona de vrouw naast haar. „Ga aan het werk!" beval zij. „wat valt je toch in mijn man na te wuiven? Wat gaat hij je aan?" Anders niets," antwoordde Agathe nu ook heftig, „dan dat ik hem dank baar ben voor zijn goedheid en het mij verheugt, als ik werken en zwoe gen kan voor hem." „Ga." herhaalde Genoveva en stamp te met den voet, en Agathe ging. Niet ver daar vandaan stond de oude Martin en nam een bijzonder groot snuifje. „Boerin", zeide hij met nadruk, „niets voor niets, maar met een el geduld komt men verder dan met vijftig ellen ongeduld. Genoveva wendde zich snel om en ging den veldweg langs, die dalafwaarts voerde. Een paar honderd passen ver stond een kruis met een knielbank er voor; moede zette de jonge vrouw er zich voor neder, legde het hoofd in beide handen en verzonk in zorgvol peinzen. Martin had gelijk. Ongeduld hielp niets, vooral tegenover de strakke kal me natuur van haar man. Hij stond vast als een rots, al wierpen ook de wilde, ontembare golven zich bruisend op hem, hij wankelde of week niet. „Wie weet," dacht Genoveva, „als hij mij geduldig en zacht ziet, dan komt hij misschien nog tot mij terug. O, Thomas!" zegt zij opeens luid en strekt haar beide armen ver uit, „kon ik je minder liefhebben, hoeveel ge lukkiger zou ik zijn." De sterren zijn alle uitgedoofd en de zon schijnt over de bergen, als Geno veva, geheel in droomen verzonken, weer naar huis terugkomt. Heel op nieuw wil zij beginnen, haar geluk zal weer opbloeien, niets kwaads wil zij denken één ding zal alleen gebeu ren Agathe moet weg. De dag is voorbij gekropen. Zoo lang is er nog geen geweest, denkt de mooie boerin, als zij vóór de deur staat en onder haar overschaduwende hand naar beneden ziet, naar den stei- len weg. „Nu komt hij", zegt zij langzaam en een zonnig lachje speelt om haar roode lippen, maar plotseling verbleekt zij, de knieën ontzinken haar en de door den Raad goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat te gen hunne belofte geen der belang hebbende bewoners der Wilhelmina- laan electrisch licht-stroom gebruikt. Bij den aanleg der verdere verlichting der W ilhelminalaan, die geschiedde op aandringen dezer bewoners, werd dit beloofd. De gemeente moet nu alleen het bedrag der jaarlijksche ga rantie hiervoor dragen. De Voorzitter deelt mede, dat de raad der gemeente Dongen in ha,re vergadering in Februari 1.1. het plan ter voorkoming van de vervuiling van het Dongewater heeft aangenomen en dit jaar met het werk, dat over 3 a 4 jaar verdeeld wordt, zal worden begonnen. Zooals bekend wordt nu het rioolwater der gemeente Dongen en van alle daar bestaande fabrieken in de Donge afgevoerd, waardoor het vroeger zoo schoone en vischrijke stroompje sedert jaren veranderd is een stinkend riool, waardoor ook het water in de polders werd verontrei nigd en het vee aan miltvuur werd! blootgesteld. Het besluit van de'n Raad van Dongen om hierin door den bouw van een centraal reinigings stelsel te voorzien zal dus onze ge meente zeer ten goede komen en wordt tenzeerste toelgtejuicht en ge waardeerd. (Een woord van waardee ring is hier ook zeer op zijn plaats voor de onvermoeide wijze waarop onze Burgemeester, de Edelachtbare Heer Smits, 'heeft g'earbeid om te komen tot het besluit dat de Raad van Dongen nu heeft genomen. Ver slaggever) Hierna niets verder aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de verga dering. Vergadering van den raad der ge meente HERPT op Vrijdag 3 April des nam. half vier. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer H. J. v. Eggelen. Secretaris: WelEd. Heer v. Liempt. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering wor den de notulen gelezen en onveran derd vastgesteld. Ingekomen stukken Besluit van Ged. St. tot goedkeu ring der gem.-begrooting 1931. Idem. tot wijziging der gem.-'begr. 1930. Proces-verbaal van kasopneming, waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden. Verzoek van de Comm. tot steun van het blindeninstituut „St. Odilia" te Grave, om uit de gemeentekas een subsidie van 1 ct. per inwoner te willen verleenen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. overtuigd zijn, dat door deze Com missie goed werk wordt verricht, doch als men op alle verzoeken om linkerhand drukt zij vast op haar hart. „Santa Maria", stamet zij, ,,'t is niet mogelijk! Haar oogen staren naar be neden, waar een meisje uit het bosch opduikt en den naderenden man tege- moet snelt. Hij blijft staan, zij reikt hem de hand neen, beide handen, die hij krachtig schudt, en dan praten zij levendig te zamen. Nu ziet Geno veva niets meer. Zij ijlt weg naar den hooizolder. Daar werpt zij zich neer, zij schreeuwt, zij weent, zij overlaadt den trouwelooze met verwenschingen, zij zweert wraak en verderf! Daar wordt een deur geopend en zij hoort hoe Thomas haar roept. O, hoe gaarne zou zij hem antwoorden; de klank der geliefde stem dringt haar tot in het diepst van. haar hart, maar zij houdt den mond met beide handen toe, want nog moet zij nadenken wat er te doen is. En, zij denkt denkt, zonder te weten wat zij denkt. Het schemert sterk. Genoveva is zoo moede, als had zij duizend uur geloo- pen; langzaam staat zij op en sleept zich langs de smalle trap naar onder en in het huis. Voor de kamer blijft zij een oogenblik staan, totdat zij daarbinnen klaar zijn met het bidden. Dan komt zij binnen. Hoe vreemd schijnt haar alles toe. Het is haar, als had zij kamer en menschen in jaren niet gezien; zij voelt zichzelf als gestorven, als een wandelende doo- de. Zal zij nu spreken? Zij is zoo moe de en haar lippen zijn zoo droog. „Kom. waar blijf je toch vandaag?" roept Thomas haar tegemoet en is druk bezig een groote bete knoedels naar binnen te werken, zöodat hij geen tijd subsidie zou ingaan, dan zou perslot nog een heel bedrag aan dergelijke subsidie's op de begrooting uitgetrok ken moeten worden, daarom meent het college, dat een gemeente als deze dergelijke verzoeken niet kan inwil ligen. De heer v. d. Broek zou voor deze vereeniging een uitzondering willen maken, indertijd is aan de R. K. Mi litaire vereeniging wel subsidie ver leend en dan gelooft spr. dat deze vereeniging toch nog heel wat nut tiger werk verricht, het gaat hier over ongelukkige menschen. De Voorzitter noemt het moeilijk! uit te maken, welke vereeniging nut tig is, alle zijn nuttig. Indertijd is aan die Militaire Vereeniging subsi die' verleend, omdat militairen uit deze gemeente er van profiteerden. Was dit bij deze vereeniging ook1 het geval, dan zou er zeer zeker alle reden zijn, subsidie te verleenen,doch dat is juist niet het geval, daarom is er wel eenig verschil. De heer v. d. Broek zegt, dat de vereeniging zeer bescheiden is en slechts 1 ct. per inwoner vraagt, daarbij verricht ze zeer nuttig en menschlievend werk en daarom zou spr. het verzoek toestaan. De Voorzitter wil er niet tegen zijn, het is slechts een bedrag van f 6,voor de gemeente, daarbij is het waar, dat de vereeniging een goed werk beoogt, doch die zijn er per slot wel meer. Met algem. stemmen wordt het voorstel van den heer v. d. Broek orp wel subsidie toe te staan, aangenomen. De Voorzitter zegt, dat in de vo rige vergadering besloten is tot wij ziging der bouwverordening, in ver band met het aanbrengen van brie venbussen aan woningen en met het oog op brandgevaar. Naar aanleiding van een opmerking van den Inspec teur maken Ged. St. de opmerking, dat bij de bepaling over het aan brengen van brievenbussen gespro ken wordt over bewoners; het col lege zou daarvoor het woord „eige naar" gesteld willen zien en dan ver der een afzonderlijke bepaling te ma ken onder het hoofd „brievenbussen". B. en W. stellen voor, aan deze vor melijke verandering gevolg te geven. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. De Voorz. zegt, dat de N. C. B. altijd nog bezig is over een destructor. Al verschillende keeren is het contract gewijzigd. De Ver. voor Nederl Gem. heeft getracht de bepaling opgeno men te krijgen, om, wanneer andere gemeenten of kringen op voordeelige heeft op te zien; „ik heb je overal gezocht en je niet kunnen vinden. Zet je gauw neer en na het eten wordt er verteld." Werktuigelijk gaat Genoveva zitten; daar valt haar oog op een nieuw glin sterend ringetje, dat Agathe aan den vinger draagt, en verachtelijk zegt zij hardop; „Judas!" Allen zien verbaasd op; wanneer zij het lijkbleeke gezicht en de vonkelen de oogen der vrouw zien, overmeestert hen een plotselinge schrik. „Om Godswil. Genoveva!" roept Thomas, „wat scheelt jou?" Zij strekt haar sidderende hand naar, Agathe uit. „Die moet weg," zegt zij, „ik wil niet met een verraderes aan tafel zit ten." „De boerin is gek geworden," fluis tert de koewachtersjongen en bukt zich angstig, en Martin vraagt bedaard; „Ben je niet goed, boerin?" „Kom, Genoveva! ga met mij mee, en leg je neer," spreekt Thomas haar toe, „je hebt bepaald de koorts, want je oogen glinsteren zoo." Maar als hij nadert, wijkt de boerin achteruit. „Raak mij niet aan!" schreeuwt zij en haar blikken spuwen vlammen, „o jelui beide huichelaars! Jij en zij. Meen jelui dat ik blind en doof ben, en dat ik niets zie of hoor, hoe je mekaar naloopt en geheimpjes fluistert en smoe zelt?" (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1