HEVIGlfBRAND te Vrijhoeve Capelle. Ingezonden. Plaatselijk Nieuws Binnenland voorwaarden konden aansluiten, deze voordeeliger voorwaarden ook zullen gelden voor die gemeenten, die thans aansluiten. De N. C. B. was aanvankelijk daarte gen, doch na heel veel corresponden tie, is hij bereid gevonden bedoelde bepaling op te nemen. Thans bestaat er bij B. en W. ook geen bezwaar meer om een contract aan te gaan. Met algem. stemmen wordt hiertoe besloten. In de vorige vergadering is ook besloten tot het aangaan eener geld- leening bij de Boerenleenbank, voor de kosten der electrificatie van de gemeente. De kassier der Boerenleen bank vraagt de clausule te willen op nemen, dat het bedrag der leening met 3 maanden kan worden opge zegd. Met algem. stemmen wordt ook hiertoe besloten. Vaststelling vergoeding ingevolge Art. ioi der L. O.-wet 1929 aan het bestuur der bijzondere school. B. en W. hebben bij een drietal gemeenten inlichtingen ingewonnen. Nu is gebleken, dat het onderwijs te Terheijden f 7,34, te Ammerzoden f7,21 en te Engelen 5,475 per leer ling heeft gekost. B. en W. stellen voor het bedrag te stellen op f7,21 het is een billijke vergoeding, die tot gevolg zal hebben, dat over 1930 zelf meer zal worden uitgekeerd, als het onderwijs heeft gekost. Er zal nu uitgekeerd worden f 739,02s, terwijl slechts f 730,09 is uitgegeven. Met algemeene stemmen wordt het bedrag gesteld op f 7,21 per leerling. Door het Bestuur der Bijz. School wordt een voorschot gevraagd voor 1931. B. en W. stellen voor dit te bepalen op 80 pCt. van f7,21 of ^5 >77 Per leerling. Benoeming van leden der Schat tingscommissie. Als zoodanig worden herkozen de heeren v. Bokhoven, v. d. Broek, Couwenberg en v. Eggelen. Leden stembureau. Benoemd wor den de beide Wethouders en als plaatsvervangende leden de heeren Couwenberg, v. d. Broek en v. Herpt. De begrooting 1930 wordt gewij zigd conform het voorstel van B. en W. in verband ook met de jaarwed- deverhooging van den Secret, met het oog op verhooging van kinder toeslag en de gemaakte kosten voor verbetering der veldwachterswoning. Bij de rondvraag informeert dhr. Couwenberg naar de kwestie met de gemeente Hedikhuizen. De Voorzitter antwoordt, dat deze nog steeds hangende is, doch spr. gelooft niet, dat een beslissing nog lang op zich zal laten wachten. De vergadering wordt hierop ge sloten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Gaarne had ondergeteekende nogee- tiige plaatsruimte beschikbaar in uw blad, voor een paar kleine opmerkingen, aangaande het raadsverslag van den Raad der gemeente Veen, d.d. 28 Maart j.l. In voornoemde raadsvergadering is beweerd, dat bij het benoemen van een hoofd der school, door de wethouders de raad overal is buiten gehouden. Dat deze bewering ten eenemale on juist is en een scheeve voorstelling geeft, moge uit het onderstaande den gemeentenaren van Veen duidelijk wor den. Reeds in de raadsvergadering van 4 December 1930 is door ondergetee kende, welke in die vergadering als voorzitter fungeerde, aan de raad me dedeeling gedaan van de ingekomen sollicitatie's en de namen en 'woon plaatsen der sollicitanten. Waar de sol licitatie's toen nog maar pas 'waren binnen gekomen, en de laatste termijn van solliciteeren eerst den volgenden dag 5 December zou verstreken zijn, en dus alle stukken dienaangaande nog bij het college van B. en W. berustten, had ondergeteekende van een en ander nog geene mededeeling aan den raad be hoeven te doen, doch hij heeft zulks uit een oogpunt van goede trouw en samenwerking wel gedaan. In de daarop volgende raadsverga dering van 7 Januari j.l., is door de wethouders, en inzonderheid door wet houder Schreuders, (ondergeteekende moest om bijzondere redenen de ver gadering wat vroeger verlaten) uitvoe rige mededeeling gedaan omtrent den stand van zaken, de bevindingen van de wethouders door persoonlijke ken- üismaking met de sollicitanten, en de schriftelijke inlichtingen dienaangaande verkregen. Ook is toen mededeeling gedaan, waarom het opmaken der voor dracht, in verband met het inwinnen van inlichtingen, eenige vertraging had ondervonden. sollicitanten een voordracht van drie personen wordt opgemaakt, dan ligt ■daarin dit, dat door de samenstellers van de voordracht juist deze drie de geschiktste worden geacht en van de drie, in dit geval naar het oerdeel van B. en W. in overeenstemming met den inspecteur, de geschiktste als no. 1 wordt geplaatst. Toen de voordracht Donderdags was opgemaakt, werd er door een raadslid op aangedrongen reeds des Zaterdags d.a.v. tot benoeming over te gaan, het geen ondergeteekende ten zeerste bë- vreemde. Eerst dan toch als de voor dracht officieel is tot stand gekomen, is het de tijd voor de raadsleden, om kennis te nemen van de voordracht en de daarbij behoorende stukken en ad viezen, en zich eventueel door persoon lijke kennismaking op de hoogte te stellen. Om deze redenen is door den voorzitter dan ook nog een week ge wacht een vergadering te beleggen om tot benoeming over te gaan, teneinde ook de sollicitanten de gelegenheid te geven zich bij de raadsleden te pre senteeren, opdat er persoonlijke kennis making zou plaats vinden, en ook om dat wegens het afwezig zijn van een raadslid buiten de gemeente, de wet houders geen enkel raadslid „er buiten Wilden houden" niettegenstaande zij toen al wel voldoende aanwijzingen had den, waaruit zij konden opmaken, dat de raad in deze een andere richting uitging dan de wethouders. De uitdrukking, dat het de schuld der wethouders is, dat er wantrouwen bij den raad gewekt is, bewijst toch ten stelligste, dat het beleid! der wet houders door den raad in meerderheid is gewantrouwd, zooals ondergeteeken de in de raadsvergadering van 6 Maart heeft gezegd. Wij zouden de vraag willen stellen: heeft in deze de raad niet op alles willen vooruit loopen, en B. en W. het werk uit handen ne men, om zelf te doen wat volgens de wet op het lager onderwijs aan het gemeentebestuur (B. en W.) is opge dragen? Zou „hoogere personen" bij wien ,men verplicht was inlichtingen in te winnen" misschien ook in het enkel voud moeten geschreven worden? Wij vragen slechts. Wij zouden verder de raad nog willen aanbevelen kennis te nemen van het verschil tusschen het opmaken eener voordracht ter benoeming van een on derwijzer, aan het hoofd der school geplaatst, en ter benoeming van ge wone onderwijzers, in artikel 36, 2e en 8e lid der L.O.wet nader omschre ven. Ondergeteekende heeft steeds naar zijn beste weten de gemeentezaken be hartigd, en hij is dankbaar dat zulks ook door raadsleden is erkend, maar waar in de laatste maanden, de raad meerdere blijken van wantrouwen heeft gegeven door het voeren eener afbre kende critiek, heeft hij gemeend dat het onder de huidige situatie, niet wel mo gelijk is, in een dergelijke disharmonie samen te werken, en heeft besloten als wethouder en raadslid ontslag te nemen. Verder hoopt ondergeteekende op een en ander niet meer in geschrift nader terug te komen, doch hij heeft ge meend, zoo nu, als in zijn vorig schrij ven de waarheid te moeten dienen. In beide ingezonden stukken is door hem de waarheid geschreven en ook niets meer dan de waarheid. Moet het zoo zijn, dat de waarheid struikelt op ,de straat, zoo zal het in deze buiten verantwoording van ondergeteekende zijn. Beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte JAC. v. d. POL. Veen, 4 April 1931. HEUSDEN. Maandag j.l. namen de beide voetbal vereenigingen „L.O.N.G.A." en „JULIANA" alhier deel aan de serie- wedstrijden, uitgeschreven door de voet bal vereeniging „N.E.Ü." te Sprang. „L.O.N.G.A." speelde tegen „Sparta" uit Vrijhoeve Capellea en verloor met 50. „Juliana" speelde t gen „Victoria" uit Raamsdonksveer en won met 3 0. Deze vereeniging wist daardoor den 2en prijs te bemachtigen. AL'MKEKtt. Op Donderdag 23 April a.s. zal den Ontvanger der Directe Be lastingen op 't gemeentehuis alhier, zitting houden van des vm. 10 uur tot des nam. 4 uur, terwijl op 18 April a.s. dit zal geschieden te Nieu- wendijk in het Instituutlokaal van des vm. 91 uur. Op beide zittingen zullen voor belanghebbenden Weg- geldkaa^ten te verkrijgen zijn. De timmerman S. alhier had tij dens zijn werkzaamheden het ongeluk, doordat een ladder viel, met zijn hand hieronder te komen. Het gevolg was, dat zijn duim openbarste, zoodat genees kundige hulp direct noodzakelijk was. afVDEii Zaterdag j.l. toen de voerman Jan van Veen uit Andel, met zijn paard en tar vanaf Almkerk huiswaaits keerde, cwam hij in de hoofdgraaf nabij het fort, doordat het paard schrok, met zijn gespan in, de sloot terecht. Doordat Van Veen zijn positieven goed bij elkaar hield, wist hij zich zelf en zijn zoontje nog te redden, welk laatste zich onder het paard bevond, maar v. V. kon niet voorkomen dat zijn paard verdronk. Voor genoemde een groote schadepost. 's GRAVENMOER. Door het Hoofdbestuur der Prov. Noord-Brabantsche Vereeniging „Het Groe ne Kruis" is benoemd tot Enquetrice in algemeenen dienst van deze Vereeniging, zuster van den Schalk, thans wijkver pleegster en zuigelingenverpleegster te Avezaath en Zoelen. Het werk dezer Enquetrice zal veel omvattend zijn. Zij zal worden belast met het geven van baker- en moeder cursussen, het controle houden over zuigelingen die de consultatiebureaus bezoeken met de wykzuster, het oprichten van nieuwe consultatiebureaus voor zui gelingen en kleuters en verder met alle propagandawerk dat op den weg ligt van „Het Groene Kruis", De op 12 Februari j.l. gehouden 10-jaarlijksche stemming voor Kerkeraad of Stemgerechtigden der Ned. Herv. Kerk alhier, is door het Classicaal Bestuur van Heusden vernietigd. Den Kerkeraad is thans opgedragen een nieuwe stemming te houden. GENDEREN. Tot predikant der Ned. Herv Ge meente alhier is beroepen Ds. J. J. Kuyper te Dussen, consulent alhier. RIJSWIJK. Aan de Ambachtschool te Gorin- chem behaalde D. van Tilborg alhier het diploma 4 jarige cursus. Tot leden van de Oudercommissie aan de Openbare school alhier zyn ge kozen de heeren A. Mooi, H. van Zon en P. Bos. Vrijdag 10 dezer des avonds 7 uur, zal ten gemeentehuize alhier de prijsuitreiking plaats hebben van de ge houden schietwedstrijden door de Afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm. De prijsuitdeeling zal plaats hebben door Majoor Van der Linden en Luitenant Groenendijk. SLEEUWIJK. De heer G. de Regt, eertijds architect alhier, is bevorderd tot opzichter 2de klasse bij de Zuiderzeewerken. WASPIK. Onze dorpsgenoote Mej. M. van Schijndel, slaagde dezer dagen voor het examen lingerie. Zij genoot hare op leiding bij de Eerw. Zusters Francisca nessen te Dongen. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven, 48 varkens en 7 runderen. Bij de N.V. Scheepsbouwwerven v.h. P. en A. Ruijtenberg, werden met goed gevolg te water gelaten het Dort- mund-Eemskanaalschip „St. Thérèse", laadvermogen ongeveer 1000 ton, in aanbouw voor den heer N. D. Poppe- lier alhier en de nieuwe vrachtmotor boot „Twee Gebroeders", groot onge veer 130 ton, bestemd voor den heer A. v. d. Leeden te Ammerzoden. In het laatste vaartuig wordt een 44 P.K. Kromhout-ruwoliemotor geplaatst voor de voortbeweging. De kiel zal worden gelegd voor een D.E.kanaalschip van 1000 ton voor Ne- derl. rekening en voor een vrachtmo torboot groot 130 ton voor rekening van den heer B. Theunissen Lzn. te St. Annaland. Gisterenmorgen ontstond brand de woning van den heer L. alhier, die zich vooral in den beginne ernstig liet aanzien. Met vereende krachten was men den brand echter spoedig meester en werd grooter onheil voorkomen. WELL. Met 1ste Paaschdag geraakte een luxe auto met 2 inzittenden van den Hoogen Maasdijk. De auto kantelde een paar malen waarna deze met de kap tegen een boom terecht kwam. De inzittenden, waren de heer en me vrouw Van Hesch uit Tiel. Zij bekwamen zulke verwondingen, dat zij door dokter van der Plas uit Ammer zoden moesten worden verbonden en per auto naar het Ziekenhuis te Utrecht we«»den overgebracht. WEKKEN DAiM. Gekozen tot Bestuurslid van de Varkensverzekering „Ons aller Belang", de heer P. v. d. Dag. Tengevolge het terugslaan der kruk eener motor kreeg Chr. de IJ. zoodanig >aen klap tegen de pols zijner linkerarm, dat deze gebroken werd. Op 't te 's-Hertogenbosch ge- hemden examen, is mejuffr. B. M. ge slaagd voor 't diploma „kantoor Ste nograaf," afgenomen door het Insti tuut Pont. Herkozen als Bestuursleden der Chr. Hist. Kiesvereen., de heeren C. H. Bogers, F. Duijnhouwer en Joh. C. Visser. Zaterdagmiddag hield de Chr. Jongel. en Jongem. vereen. „Andreas" een buitengewone vergadering. Geleverd werden enkele onderwerpen met voordrachten. De J.V. mag weer met genoegen op deze vergadering terugzien. ZUILICHEM. Door de afd. Zuilichem der S.D.A.P. zijn voor de a.s. raadsver- kiezing als candidaat gesteld C. Hooijkaas. H. W. Kanselaar. H. Westerlaken. M. v. d. Maas. G. J. v. Hees. G. Kanselaar. E. C. Hooijkaas. 1 o- 4- 5- 6. 7- KORENMOLEN AFGEBRAND. De korenmolen van T. D., staande dicht bij de spoorbaan onder de gemeente Zuidhorn. is, vermoedelijk door het in brand raken van een gasmotor, in enkele minuten tijds een prooi der vlammen ge worden. ONBEWAAKTE OVERWEG. De vrachtauto van de stoomwas- scherij v.h. C. Quartel te Apeldoorn werd op den onbewaakten overweg nabij hotel „Nek" te Eerbeek, door den trein aan gereden en een tiental meters meegesleurd. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, daar de chauffeur en de knecht zich bijtijds in veiligheid kon den brengen. KLEERMAKERIJ UITGEBRAND. Het woon- en winkelhuis annex kleer makerij van den heer ter Haar te Neede is totaal uitgebrand. De geheele winkel inventaris, alsmede de huishoudelijke in boedel, werden een prooi der vlammen. Huis en inventaris waren verzekerd. De brand werd door buurtbewoners ontdekt, die den eigenaar waarschuwden. Het bovenhuis stond reeds in lichtelaaie. De brandweer was vrij spoedig ter plaatse, doch de brand, aangewakkerd door den sterken wind, greep zóó snel om zich heen, dat niets meer gered kon worden. Een zevental nieuwe naaimachines voor een te beginnen confectie-afdeeling ging tevens verloren. Zij waren nog niet ver zekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. o TWEE PAARDEN DOOR ELECTR. STROOM GEDOOD. Onder de gemeente Finsterwolde reed een automobiel een paal van het electr. net omver. De draden kwamen op den grond terechttoen even later een boeren kar passeerde geraakten de beide paarden van het voertuig in de onder stroom staande draden verward, met het gevolg, dat beide dieren op slag dood waren. NIEUWE PRIJSVERLAGING VOOR BENZINE. Naar wij vernemen, hebben de groote benzinemaatschappijen „Texaco", „A.P.C." en „Shell" beslpten den benzineprijs voor particulieren thans te bepalen op 10 ct. per liter. VALSCHE STEUNBONS. Door de politie te Rijswijk is aangehouden een zekere V. uit den Haag, die er zijn werk van maakte, door middel van z g. steunbons het publiek te bewegen geld af te staan en het geld ten eigen bate aanwendde. Op bem werden ver schillende bons, voorzien van stempel, aangetroffen. Tegen den man werd procesverbaal opgemaakt AANRIJDING. Te Amersfoort is het 10-jarig zoontje van den heer v. A. aangereden door een personenauto. Ernstig gewond werd het knnaapje naar huis gebracht. ONVOORZICHTIGHEID. De 20 jarige Van Harmeien te Oegst- geest stond op het balcon van de stoom tram HaarlemLeiden. De jongeman had de onvoorzichtigheid zijn hoofd buiten te steken en kwam, terwijl de tram in volle vaart was, in aanraking met een van de ijzeren palen, die zich voor de electrische tram, die ter plaatse over hetzelfde traject rijdt, langs den weg staan, in aanraking. De ongelukkige was onmiddellijk dood. WINDHOOS BOVEN APELDOORN. Een windhoos richtte te Apeldoorn tamelijke schade aan. In het bijzonder was dit het geval bij eenijje groenten- kweekers, o.a. bij den heer D. Dekker aan den Deventerstraatwég, bij wien een vijftigtal groote ramen, waarmede de kassen waren afgedekt, in de lucht werden geslingerd. Door het vallende glas werd tevens zeer veel schade aangericht aan de jonge gewassen. Ook bij den heer Apon aan den Meidoornweg werden vele ramen van broeikassen de lucht ingeslin- gerd, zoodat ook deze belangrijk nade#l ondervond. —o BRAND. In het winkelhuis annex bakkerij van den heer Van Guldener, te Vries, gelegen naast het café van den heer J. v. Wijk, is brand uitgebroken. De bewoners waren afwezig. Doordat men zich met geweld toegang verschafte door deuren en ve sters, waarbij een persoon aan de hand werd gewond, kon de haard van het vuur worden bereikt. Door den krachtigen Zuidenwind liepen de belendende perceelen gevaar. De brandweer wist door energiek optreden het vuur te beperken tot het winkelhuis en de bakkerij die totaal verwoest werden. Van den inboedel kon niets gered worden. KINDERLIJKJE OPGEVISCHT. Spelende kinderen zagen in de Oude Maas te Spijkernisse iets drijven, dat zij eerst voor een dood hondje hielden. Toen zij het op den kant brachten, bleek het ,t geheel naakte lijkje te zijn van een pas geboren kind van het mannelijk ge slacht. Bij de politie is aangifte gedaan. Te Vrijhoeve Capelle heeft j.l. Vrijdag een ontzettende brand gewoed, die zulke afmetingen aannam, dat een groot deel der gemeente gevaar liep in vlammen op te gaan. Door onbekende oorzaak ont stond brand in de groote boerderij van en bewoond door den landbouwer Peter Stam. Het duurde niet lang of het ge heele gebouw stond in lichtelaaie, zoodat het onmogelijk was den inboedel in veilig heid te brengen. Alleen het vee wist men in allerijl nog uit de stallen te brengen. Nog voor de brandweer ter plaatse was, waren de vlammen reeds overgeslagen op de aangrenzende met riet gedekte boer derij van de wed. v. d. Schans. Aange wakkerd door den krachtigen Zuidooste lijken wind laaiden de vlammen weldra hoog op en toen de brandweer van Vrij hoeve Capelle alsmede die van Sprang, ter plaatse verschenen, kon men niet veel anders doen dan te trachten de groote schuur \an den landbouwer Stam te sparen, waarin men dan ook met ver eende krachten slaagde. Hoog dwarrelden de vonken door de lucht, wat onder de bevolking een grooten schrik veroorzaakte. Zonder dat iemand er erg in had, stond plotseling het vijftig meter verder staande, eveneens met riet gedekte huis van den bakker Van der Hagen in lichte jaaie. De brand dreigde een ramp voor het dorp te worden en daarom besloot de burgemeester, de heer Meijer, die met de wethouders Middelkoop en Michael op de plaats des onheils was, de hulp van de Waalwijksche brandweer in te roepen. Inmiddels stond het geheele groote pand van den bakker van voor tot achter in vlammen en ook de aangrenzende arbeiders woning van den heer Van Heiweijnen werd door het vuur aangetascht. Uit de geheele omgeving kwamen nieuwsgierigen naar Vrijhoeve Capelle en algemeen vreesde men zeer ernstige gevolgen. Overal werd het vee weggeleid en de inboedels werden zoo veel mogelijk naar elders gebracht. De stoombrandspuit uit Waalijk was spoedig, nadat haar hulp was ingeroepen, ter plaatse, wat een geluk mag worden genoemd, want reeds had ook de drukkerij van den heer Van Dalen vlam gevat. Het dak brande reeds lustig, maar de Waalwijksche brandweerlieden pakten ter stond aan en wisten de vlammen hier tot staan te brengen. De pas gebouwde drukkerij heeft niettemin veel geleden en vooral de waterschade is groot. Maar nog was het onheil niet gekeerd. Door den wind opgejaagde vonken kwamen terecht op het dak van de groote land- bouwschuur van den heer Van der Hoeven, staande op de Hooge vaart op ongeveer honderd meter afstand van de andere brandende perceelen. Ook deze schuur dreigde in asch gelegd te zullen worden, want de vlammen lekten reeds langs het dak. Op het nippertje slaagde de brand weer er in, door spoedig maatregelen te treffen, erger te voorkomen. Bij de land bouwers Rijken en Wittebol sloegen de vlammen eveneens uit het dak, maar dank zij de hulp der aanwezigen kon men hier het vuur in den aanvang stuiten. Wij vernamen nog, dat bij den hear Stam het aanwezige geld in het vuur is verloren gegaan. Een partij kippen stierf den verbrandingsdood. De draden van het electrisch net, die langs de woning van den bakker v. d. Hagen liepen, knapten door de enorme hitte af. Ernstige gevolgen had dit echter niet, daar een monteur te voren den stroom voorzichtigheidshalve had uitgeschakeld. De vewoeste huizen, alsmede de inboedels zijn alle tegen brandschade verzekerd. Algemeen was men van oordeel, dat wanneer de stoombrandspuit uit Waalwijk niet zoo spoedig ter plaatse was geweest, de ramp niet te overzien zou zijn ge weest, aangezien de huizen in de geheele omgeving nog met riet zijn bedekt. Uit de omliggende gemeenten stroomden op het gerucht van deü brand honderden belangstellenden naar het anders zoo rustige en stille dorpje, om een kijkje te nemen op de plaats der verwoesting. De burgemeester heeft zijn groote tevreden heid betuigd over het doortastend optreden van de brandweren, zoowel van Vrijhoeve Bij het opmaken der voordracht zijn door B. en W. geen moeilijkheden on dervonden om in overeenstemming met den inspecteur te komen. Een lagere plaats op de voordracht is toch zeker nog geen bewijs van ongeschiktheid, zooals een raadslid het wil doen voor komen. Wanneer toch uit een aantal 2. 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2