Geen goud zoo goed KEELPIJN „Verheesjes", „Regina" voor f 10 cass8liOQs wordt 50 cent teruQUetaald KIEST Tj. J. VEERMAI Hoenderpark „POMONA N. A. DE RONDE te J. VAN LAARHOVEN Bijbels en Kerkboeken 15 cent per doosje. GEBR. VERHEES, 's-BOSCH Agentschap Levensverzekering Brandverzekering, Ongevallen Electro Technisch Installatie Bureau. voor als Voor als Druivenborstsiroop Markt 91 - HEUSDEN - Tel. Interc. 22e Spoedige afwerking. Billijke prijzen. Centrale Broederij. F. A. T. Electrische Waschmachine, Vergadering van den Raad der ge meente HEUSDEN, op Woensdag 8 April, des avonds 8 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, (de Ambtenaar ter secretarie leest de notulen der vorige vergadering, die on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Ontvangst bericht van Ged. St., van de verordening tot van kracht verkla ring der verschillende verordeningen, ingevolge art. 178 der gemeentewet. Verslag van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim, waaruit blijkt, dat de Commissie 5 maal in 1930 heeft vergaderd, dat 8 ouders of verzorgers Van kinderen zijn opgeroepen, 5 maal kmand verscheen, één verzuim geoor loofd, de overige ongeoorloofd werden Verklaard. Verslag van den toestand der ge meente over 1930. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger en den admi nistrateur van het vleeschkeuringsbe- drijf, waarbij alles in behoorlijk orde is bevonden. Besluit van Ged. St. tot goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1930 en '31. Uitnoodiging van het bestuur der teekenschool, tot bijwoning van de uit reiking der diploma's en prijzen en tot bijwoning van de tentoonstelling, die op 11 April gehouden wordt, des n.m. van 34 uur en 's avonds 7 uur. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Benoeming Stembureau. De Voorzitter licht toe, dat het ge bruikelijk was, dat de beide wethouders zitting hadden als leden van het stem bureau, doch reeds den vorigen keer heeft de heer de Haan verzocht niet in aanmerking te komen, wegens druk ken werkkring. In diens plaats wordt door B. en W. ,afanbevolen de heer P. Maassen. Benoemd wordt de heer H. Verhoeven met op één na algemeene te heer Maassen met 5 stemmen. Tot plaatsvervangende leden worden benoemd de heeren Schmiehusen en Stap. Benoeming van de Schattingscommis sie 'voor de Rijksinkomstenbel., we gens periodieke aftreding van de hee ren G. v. Everdingen, H. Verhoeven, A. J. v. d. Kolk en Johan de Mol. De aftredende leden worden allen herbenoemd. Verzoek van H. van Strien, om ver mindering van pacht -van gemeente grond, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek reeds in de vorige vergadering is in gekomen, dat B. en W. na ingesteld onderzoek den raad in overweging ge ven de pacht te verminderen in dien zin, dat inplaats van 6 ct. per M2, zooals tot dusverre voor het gebruik van gemeentegrond werd gerekend, 4 ct. per M2. zal worden gerekend. Het stukje grond is groot 588 cA., zoodat betaald werd f 35.50, welk bedrag dus met f 11.76 zal worden verminderd. B. en W. zouden deze verlaging niet alleen aan adressant, doch aan alle personen die gemeentegrond in huur hebben wil len toestaan. Met algemeene stemmen gaat de raad met het voorstel van B. en W. accoord. In verband hiermede stellen B. en W. den raad verder voor, aan H. Kuij- pers, die een stukje grond bij het z.g. „Lommerbosch" in huur heeft, voor 1930 vrijstelling van deze pacht te ver kenen, omdat de gemeente het vorig jaar het terreintje, waarvoor f5.huur wordt betaald, geruimen tijd heeft ge bruikt als bergplaats voor straatkeien. De raad gaat ook met dit voorstel accoord. Bezwaarschrift van A. van Dijk al hier, tegen aanslag in het vergunnings recht. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek ten onrechte is geadresseerd aan B. en W., omdat de raad hierin te beslissen heeft. A. van Dijk is aangeslagen naar een huurwaarde van f 110.en moet f 30.vergunningsrecht betalen, het mi nimum dat betaald kan worden is f 25. B. en W. hebben dit verzoek in han den gesteld van den deskundige, die belast is met de schatting, deze heeft een onderzoek ingesteld, doch van Dijk kon niets aantoonen, zoodat de deskun dige tot de gewettigde conclusie is gekomen, geen vermindering toe te staan. B. en W. hebben dit advies overgenomen, omdat zij van oordeel zijn, dat als iemand om vermindering vraagt, hij ook aantoont dat deze ver mindering gerechtvaardigd is. Het col lege stelt daarom voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Stap acht het wel billijk, dat verlaging wordt toegestaan, de zaak heeft zeer onder de tegenwoordige ma laise te lijden en is veel terug gegaan, voor de gemeente heeft de verminde ring niets, voor de man wel te betee- kenen, daarom zou spr. het verzoek toestaan. De Voorzitter meent, dat als men vermindering vraagt, men door over legging van bewijzen en bescheiden heeft aan te toonen, dat de zaak is te- ruggegaan. Van iedere zaak kan wel worden gezegd, dat ze is teruggegaan, doch dat is zonder meer maar niet zoo aan te nemen. Kwitantie's en factuurs die een jaar oud zijn, gaat men toch niet vernietigen. De heer Stap meent, dat door het sterfgeval bij van Dijk, dit toch wel mogelijk is, al geeft hij toe, dat vernieti ging van kwitantie's en factuurs niet gebruikelijk is. De heer Schmiehusen zou van Dijk adviseeren de bescheiden van het ko mende halfjaar te bewaren, om dan opnieuw met het verzoek te komen. De Voorzitter acht dit mogelijk, er wordt als maatstaf genomen het tijdvak dat achter den rug is, toont van Dijk over 'n half jaar dus aan, dat de zaak is teruggegaan, dan kan over zijn ver zoek gesproken worden. De heer Stap merkt op, dat de raad juist de pacht van de gemeentegronden heeft verlaagd, daarmede erkende hij, dat het met den middenstand niet goed gaat in Heusden, dit is ook zoo en dit is ook het geval met het café van v. Dijk. Spr. die er naast woont, weet dit wel uit eigen waarneming. De ma laise op de scheepswerf is oorzaak dat de zaak sinds October zeer achteruit is gegaan. De Voorzitter neemt dit gaarne aan, maar meent spr., dan kan men dit toch aantoonen met bewijzen. Het gaat niet om die f5.doch om het beginsel. De heer Metselaar is ook overtuigd, dat de zaak sterk achteruit is gegaan, betaalde hij voorheen f 30, dan is nu f 25 meer dan genoeg. De Voorzitter merkt op, dat als de heeren meenen dat verlaging gewettigd is, zij die moeten toestaan. B. en W. komen alleen met het bezwaar, dat de achteruitgang niet met bewijzen wordt aangetoond. De heer Metselaar stelt voor, het ver gunningsrecht te brengen op f25. Wethouder Verhoeven kan hier niet voorstemmen, het afgeloopen jaar is maar voor een gedeelte slecht ge weest, gedeeltelijk was het nog goed, van Dijk komt te vroeg. Ook de heer de Haan stemde tegen het vocrstel-Met- selaar, de andere heeren voor, zoodat het is aangenomen. Vaststelling van het kohier der Riool belasting over 1931. Wordt vastgesteld op f1003. De heer Metselaar merkt op, dat hij bij de begrooting reeds heeft aan gedrongen deze belasting progressief te heffen. Nu betaalt een arbeider even veel als een kapitaalkrachtig ingeze tene. Spr. acht dit onbillijk, belasting betaling naar draagkracht acht spr. het juist en het billijkst. De Voorzitter heeft toen geantwoord, dat deze belasting niet i s te missen, als dat zoo is, dan zou spr. willen voorstellen, deze tijde lijke belasting progressief te maken, op de basis van de Inkomstenbelasting.' De Voorzitter zegt, dat de arbei ders niet zwaar worden getroffen door deze belasting. De heer Metselaar kent personen die slechts f4.in de week heb ben en in deze belasting zijn aange- slagen. De Voorzitter meent dat deze dan toch wel een eigen huis zullen be zitten. Wil de heer Metselaar er een voorstel van maken, dat hij "dan in een volgende vergadering met een g< ed afgegrond voorstel komt dm kan de raad er zijn gevoelen over zeg- gen. De heer Metselaar zegt, dat dit niet tot zijn taak behoort, dit be- hooren personen te doen die er voor zijn aangesteld, b.v. de gemeente ontvanger die heeft er tijd genoeg voor, clie verdient f 20.per week alleen met een paar uren op de se cretarie te komen zitten voor het in nen van belasting De Voorzitter merkt op, dat de gem.-ontv. niet de belastingverorde ningen heeft te maken, dat behoort de raad tq doen. Dhr. Metselaar heeft toch aan te geven, hoe hij zich deze belas ting dan heeft gedacht. Hij dient aan te geven, bij wélken aanslag de belas ting zal beginnen en hoe hoog ze verder naar de verschillende aansla gen zal zijn. Spr. wil echter wel zijn meening in deze kenbaar maken. Als er één belasting is die niet geschikt is om ze progressief te heffen dan is het deze. Ieder huis, of het van een arbeider of een kapitaalkrachtige is, heeft evenveel genot van een riool. Het geldt hier eene retributie, dat is eene vergoeding voor het genot van een gemeentewerkdie vergoeding, heeft met het inkomen niets te ma ken. Zij is beter te vergelijken met de grondbelasting, die ook geen re kening houdt, met den financieelen toestand van den be^stingplichtige armen en rijken betalen naar denzelf de maatstaf. De heer Metselaar acht hier wel eenig verschil, dit is een belas ting volgens de wet, hier geldt het j een belasting die door de gemeente in het leven is geroepen. De Voorzitter kan daarin geen ver schil zien, wenscht de heer Metse laar echter eene heffing naar het in komen, dat hij dan in een volgende vergadering met een goed voorstel komt. Verzoekschrift der Commissie tot steun van den blindenbond St. Odilia om een subsidie. Hoewel B. en W. overtuigd zijn van het nut der instelling meenen zij toch te moeten adviseeren afwijzend op het verzoek te beslissen, omdat er per slot zooveel nuttige instellin gen zijn en het niet aangaat deze allen te subsidieeren. De raad gaat ook met dit voorstel accoord. Op voorstel van B. en W. wordt het verzoek van het gemeentebestuur van Arnemuiden, om adhaesie te betuigen aa zijn bekend adres tot de regeering, voor kennisgeving aangenomen. Het College meent dat het een onderwerp van wetgeving betreft, dat gevoeglijk aan de regeering en volksvertegenwoordiging kan worden overgelaten. De Voorz. deelt mede, dat een tijdje geleden een schrijven is ingekomen van den bond van keurmeesters vol gens de vleeschkeuringswet waarin werd verzocht de jaarwedde van den hulpkeurmeester te verhoogen. B. en W. hebben dit verzoek be handeld in de commissie voor het vleeschkeuringsbedrijf, welke commis sie bestaat uit de Burgemeesters van de verschillende aangesloten genteen den. Deze commissie kwam eenstem mig tot het oordeel, dat het verzoek voor kennisgeving moest worden aan genomen. Eendeels omdat de keu ringsdienst over 1930 met een nadee- lig' slot heeft gewerkt en anderdeels omdat dan ook de jaarwedde van het Hoofd van den keuringsdienst ver hoogd dient te worden. B. en W. gronden hun voorstel verder op het feit dat de raad bij de vorige gele genheid ook van oordeel was dat in de huidige tijdsomstandigheden niet tot verhooging van jaarwedden moest worden overgegaan. Met algemeene stemmen wordt be sloten het. schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Wijziging der gemeentebegrooting en der begrooting van het vleesch keuringsbedrijf. De Voorzitter deelt mede dat het vleeschkeuringsbedrijf over 1930 sluit met een nadeelig saldo van f 232,32V?, wat een gevolg is van het lagere bedrag aan keurloonen en de hoogere uitgaven voor het vernieti gen van afgekeurd vee en vleesch. De gemeente Heusden moet in dit te kort een bedrag betalen van f35.23. Na deze toelichting worden beide begrootingen gewijzigd conform het voorstel van B. en W. De Voorzitter deelt mede dat in verband met gesprokene door den heer Metselaar in de vorige vergade ring, over de bediening der straat lantaarns en om deze bediening door de verschillende electriciëns in de ge meente om beurt ieder voor een jaar te doen bedienen, B. en W. zich in verbinding hebben gesteld met de P.N.E.M. Deze is evenwel van ge voelen, dat dit uit een technisch oog punt niet gewenscht is. B. en W. achten het bezwaarlijk te gen dit adres in te gaan. De raad is het daarmede eens. Bij de rondvraag zegt de heer Met selaar, 'dat door het weg breken van het pand, hoek Sterrestraat. Oudheus- densche poort een mooie verbetering tot stand is gebracht, alleen heeft spr. nog een bezwaar. De kleine steentjes liggen gelijk met de straatkei en, daardoor rijden auto's vlak langs den hoek af en leveren daardoor ge vaar op voor wandelaars en kinderen. Spr. acht het daarom wel goed als daar een hardsteenen paal werd ge zet. De Voorzitter vindt zoo'n paal heel leelijk staan, daarbij als de menschen op de regels van het verkeer letten, en dit moet men maar eens meer leeren, dan kan spr. het gevaar daar niet inzien, men zou dan op iedere hoek wel een paal gaan plaatsen. De heer Stap is het geheel met den Voorzitter eens, spr. zou het liefst maar alle palen opruimen. De Voorzitter zegt, den heer Met selaar toe, dat B. en W. eens zullen gaan kijken. De heer Stap wijst op de noodza kelijkheid om in het Ridderstraatje één richtingsverkeer in het leven te roepen, twee auto's kunnen elkaar niet passeeren en dit geeft vaak moeilijk heid. Wethouder Verhoeven zou met het oog de benzinepomp bij van Höften, het verkeer vanaf de Vischmarkt toe laten en vanaf het Burchtplein ver bieden. De Voorzitter belooft hiervoor zorg te zullen dragen. De heer Metselaar vraagt of B. en W. zich al eens in verbinding heb ben gesteld met den Waterstaat over den weg aan de haven bii de Con- servenfabriek. De Voorzitter antwoordt ontken nend, spr. vraagt liever niet, als hij van te voren weet, hoe het antwoord zal luiden. Waterstaat gaat niet over tot ophooging van den weg, het ge- heele terrein zou dan ook opgehoogd moeten worden. De heer $chmiehausen zegt, dat mijnheer v. d. Poel indertijd heeft ge vraagd, de ophooging op eigen kos ten te doen verrichten, doch deze kon daartoe zelfs geen toestemming krij- gen. De heer de Haan tneent dat als men er een dijk gaat maken het terrein een modderpoel zal worden. De vergadering wordt hierop geslo ten. De voetbalvereen. Sparta'' al hier zal Zaterdagavond te 6 uur een wedstrijd spelen tegen ,,Wilhelmina'' uit Wijk op het terrein aan de Sluis alhier. Zaterdag j.1. herdachten Arie Kamerman en echtlgenoote alhier hunne 40-jarige echtvereeniging. Gedurende de maand Maart j.l. zijn door de Wilhelminasluis alhier gepasseerd 2450 vaartuigen met een totaal inhoud van 349618 M3. Deze week werden alhier ver pachtingen van weiland gehouden. Er werd evenwel zoo wenig gegeven, dat de perceelen allen werden opgehou den. Een perceel van ongeveer 31/<> bunder deed slechts f 100 gulden of ongeveer f 30 per H.A. GIESSEN. Aan A. 't Hooft, schilder al hier, is opgedragen het verfwerk aan de Wilhelminasluis te Andel. o (MENTHOL PAARLEN) in fl. van 25 en 45 cent. ORTHENSTR. 28 VUGHTERSTR. 77 voor de verzorging van Uw HANDELSDRUKWERKEN de Electr. Drukkerij van Firma te HEUSDEN. WIJK (N.-Br) Telefoon 17. Nutfokkerij van i Levering van WITTE LEGHORNS, RH. ISL. REDS, en BARNEVELDERS. DÜSSEN AL 4 3. Tevens Agentschap van de Phafnaaimachines en Reparatie-Inrichting. Postcheque- en Giro 70043. BROED-EIEREN, DAGKUIKENS en JONGE HENNEN. Aanbevelend, H. VAM DOVEREN. Aanleg van Licht- en Kracht-Installatiën. Motoren „DORDT" Stofzuigers TE HUUR. PHILIPS RADIO TOESTELLEN en LUIDSPREKERS Demonstratie gratis. Vertegenwoordiger voor Heusden en Omstreken van de Concurreerende prijs. Volle garantie. Vertegenwoordiger der „Excelsior" Schuim-Hand-Brandbluschapparaten der Ned. Techn. Fabriek „EXCBL8I0R" Dordrecht. Koper-, Lood- en Zinkwerken. Mastiek- en Leiendakbedekking. Verlichtings- en Huishoudelijke Artikelen. Importeur van Wijnbergs Hengelsportartikelen. En Gros BRUINE EN GELE HENGELS, 3 en 4 deelig. firm* L. .1. VfiÊKilAN. Botermarkt. Heoiole MM IÏEI.. HOEST en VERKOUDHEID Kiezers, tri verschillende prijzen voorhanden in den hoek handel van or

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 4